Weer een monarchie in Spanje? Treedt gen.-majoor Van Oyen af? ZATERDAG 5 JANUARI 191®. Directeur: M- J. Roggeveen. Hoofdredactrice: R Tas—Cello. Se Jaargang No. 110-33L MR iKmaaraer DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE AIKMAARDER" ACBTERDAM J». TELEF REDACTIE ÖM. TELEF. ADMINISTRATIE »T1. Wil Nederland helpen? Reeds geruime tijd wordt een belang rijk deel van onze dag- en weekbladen in beslag genomen door vele publicaties over de toestand in Indonesië. Daar naast wordt onze aandacht gevraagd voor diverse uitingen van verschillende groepen, die den volke in manifesten e.d. hun zienswijze betreffende de op lossing van het huidige conflict willen mededelen. In diverse radioredevoerin gen konden wij bovendien officiële ge luiden te dien opzichte beluisteren. Thans vragen de repatriërenden onze volle aandacht en steun en worden col lecten, Indische weken en hulp aan In donesië georganiseerd en gepropageerd. Behalve onze diepe interesse voor het door de historie zo innig met ons land verbonden eilandenrijk in het Z.O. der Stille Oceaan, kan uit al deze actie onze goede wil blijken Indonesië na de ook caar ondergane ellende van onderdruk king en uitbuiting, weer op de been te helpen. Toch, wanneer men sommige stemmen die zich in het koor mengen beluistert, dan klinken deze soms nog tamelijk on welluidend. Deze wanklanken worden o.m. veroorzaakt door 't feit, dat men nog steeds meent, 'tgeen in Indonesië èn bij andere „koloniale" volkeren gaande ls, uitsluitend to kunnen qualificeren met extremisme en banditisme. Onge twijfeld zijn de overvallen op vrou wenkampen, de thans veelvuldig aan de orde zijnde kidnapping en rooftochten, uitingen van banditisme. Hoe noodza kelijk ook, dat men dergelijke excee- sen tegengaat, men mag niet vergeten, dat dit typische begeleidingsverschijn selen zijn van iedere revolutiocinaire beweging. En een revolutionnaire be weging kunnsn wij het streven naar zelfstandigheid der Indonesische vol ken zeker noemen. Een streven, dat, het werd zowel door onze Vorstin, on zen Minister-President als door den lt. Gouverneur-Generaal beaamd, vol ledige erkenning verdient. Wij menen, na de besprekingen van Chequers en de jongste officiële uitla tingen. wel aan te kunnen nemen, dat men de oplossing van het conflict niet langs gewelddadige weg zal trachten te bereiken, «1 zart een zekere „pacifica tie" zeker noodzakelijk zijn. Een pacificatie die zich echter uitslui tend zal mogen bezig houden met het bestraffen der werkelijke oproerma kers en welke niet zal mogen plaats vinden in de vorm van terroristische repressailles als ki Bekassi of in door eveneens losgeslagen Nederlandse ele ment 3n op eigen houtje uitgevoerde strafexpedities. Wil Nederland wericelijk helpen, dan Is er ook thans Iets groots te verrich ten. Naast onze volledige steun aan hen, die, komende uit Indonesië, onze hulp behoeven, is er nodig een moreel reveit van allen, die gerechtigheid wil len betrachten óók tegenover den brui nen broeder. Iedere poging van onze huidige regering in de ontzaglijk moei lijke situatie een vreedzame oplossing te vinden, verdient dan ook onze dui- 'deüjke instemming, evenals ieder ex treem handelen zowel van bruin als van blank een duidelijke afkeuring van de publieke opinie behoeft. Wanneer er in een ronde-tafelconfe rentie. waarbij Indonesische nationalis tische leiders in volledig mede-zeggen- echap zullen aanzlttan, overeenstem ming kan worden bereikt, en dus het streven naar nationale zelfstandigheid zover mogelijk zal worden verwerke lijkt, dan zal er ook straks ongetwij feld voor Nederlanders een plaats in Franco wil echter blijven Volgens den correspondent te Lis sabon van do News Chronicle zou Franco den Spaansen troonpreten dent Don Juan hebben uitgenodigd de troon te bestijgen, evenwel onder voorbehoud, dat Franco zelf en zijn partij de macht Ln handen houden. De correspondent voegt hieraan toe, dat de royalistische millionnair José Oriol zich met een desbetreffende uit nodigingsbrief naar Lausanne, de ver-, biijfplaats van Don Juan, heeft begeven. Volgens vooraanstaande Spaanse roya listen is een der voorwaarden voor de terugkeer van den troonpretendent naar Spanje, dat Franco zal worden benoemd tot opperbevelhebber van het Spaanse leger en dat de koning één enkele po litieke partij voor het land zou aan vaarden, m.a.w. dat de Falanx haar hui dige positie zou behouden. Naar verluidt is Don Juan alleen dan bereid naar Spanje terug te keren, in dien hem de. vrije hand wordt gelaten om het land te besturen. w Don Juan in Juni op de troon? De gebeurtenis van de dag in Madrid was gisteren de onverwachte verklaring van een generaal tijdens een zitting van het hoge militaire gerechtshof. De generaal uitte ^n het publiek de mening, dat Don Juan op 8 Januari a.s. zich in Po'.tugal zou bevinden en binnen zes maanden in Madrid. Het Noorse volk tegen Franco. De Noorse minister-president Ger- hardsen heeft aan een vertegenwoordi ger van het Franse persbureau AFP verklaard, dat het Noorse volk een stemmig van mening is, dat er een eind gemaakt dient te worden aan het fas cistische bewind van Franco. Men is van mening, dat de Verenigde Volken hierin een beslssing dienen te nemen. Betoging te Amsterdam tegen Franco. I Het ..Initiatiefcomité ter voorberei ding der grote manifestatie „Vrij Span- het door zovelen geliefde Indonesië zijn. Dit zullen dan echter Nederlan ders moeten wezen, die dat Indonesië niet beminnen om de materiële voor del sn die het afwerpt, doch die er van houden om der wille van het land, zijn bevolking en zijn cultuur zelve. E. T.-C. je" verspreid een manifest aan de Am sterdamse bevolking, waarin erop wordt gewezen, dat er ln Europa één land is, waar thans het fascisme nog onbeperkt kan heersen: Spanje. In dit manifest wordt ertoe aangespoord van de Nederlandse regering te verlangen, dat zij de diplomatieke betrekkingen met Franco verbreekt. De grote betoging zal vandaag ln de Amsterdamse Markthallen gehouden worden. Op de bijeenkomst zal het woord ge voerd worden door mevr. L. Alma-Hey- nen en de heren B. Blokzijl (E.V.C.). M. v. d. Brink (red. „De Vrijdenkers"). Jhr. Mr. v. d. Goes v. Naters (S.D. A.P.J. Horsmcyer Jr. (Bellamy), J. G. Suurhoff (N.V.V.), '"♦ben Wagenaar (C.P.N. De Waarheid) en Sam Wild (een Britsen gast). Medewerkende organisaties zijn: Al- gemeen Nederlands Jeugdverbond, In ternationale Vereniging „Bellamy". Bond van ex-politieke gevangenen, Comité voor Actieve Democratie. C.P.N. De Waarheid, S.D.A-P., Vereniging van Oud-Span je-strijders Vrijdenkersver eniging ,.De Dageraad", E.V.C., Neder landse Kring van Beeldhouwers, N.V.V., Perhimpoenan Indonesia, De Vlam, Vrij Nederland. De Duitse hersielleveringen Nederland op de vijfde plaats Naar het Ministerie van Financiën mede deelt, heeft de Internationale Conferentie, welke van I November tot li December 1945 te Parijs de verdeling van dc her stelleveringen uit d0 Amerikaanse. Britse en Franse bezettingszone van Duitsland heeft besproken, een ontwerp-overeen- komst opgesteld, welke zij voor een zo spoedig mogelijke aanvaarding door do betrokken landen heeft aanbevolen. De aanbeveling ls getekend door de delega ties van de Verenigde Staten, Engeland. Britse Dominions. Brits-Indië. Noorwe gen, Denemarken, Nederland, België, Luxemburg. Frankrijk, Tsjecho-Slowakijo Irak en Albanië. Deel I bepaalt, dat de verdeling der Duitse herstelleveranties, welker omvang overigens nog niet Is vastgesteld, zal ge schieden volgens bepaalde percentages. Voor ieder land zUn twee percentages vastgesteld en wel voor industriële i andere kapitaaluilrusting, koopvaardij schepen en binnenschepen (categorie li) en voor alle overige herstelleverantics (categorie A). Deze percentages *bn ln rangorde van grootte voor dc onderschei den landen resp. voor de categoriën A en B: Engeland 28,00 en 27.80, Verenigde staten 28,oo en H.80, Frankrijk 16,00 en 22,80; na deze drie grote mogendheden volgt Joego-Slavië op de vierde plaats met 6,60 en >,60 en Nederland op de vijfde plaats met 3,90 en 5,60; de rest is verdeeld over de dertien overige landen. Reuter meldt uit Melbourne dat gen.- majoor L. H. van Oyen, o.b.s.p. (onder bevelhebber strijdkrachten Oost) in Ned— Indië, heeft meegedeeld, dat hij zUn ont slag heeft ingediend. HjJ verklaarde het niet eens te zijn met de politiek van de Nederlandse regering, maar wel met die van generaal Sir Philip Christlson, de gealliëerde opperbevelhebber op Java. Na een kort bezoek aan Batavia, zal gene raal van Oyen, naar men verwacht, zich in Melbourne vestigen. Atjeh weer strijdtoneel Militaire eenheden, die kortgeleden het grensgebied tussen Atjeh en de Oost kust van Sumatra hebben bereikt moes ten talrijke Indonesische aanvallen met zwaarden, machinegeweren en mortieren afslaan. Ze hebben het bevel gekregen het Japanse garnizoen te Pankalan Bran- dan te versterken, van waar de Japan ners zullen worden geëvacueerd. De Japanse garnizoenen op de Westkust van Atjeh worden bijna dagelijks door troe pen Atjehers van dikwijls duizend man aangevallen. EINDELIJK WEER TIIUIS! In IJmuiden arriveerde Donderdagmiddag het s.«. .Almanzora" met 1900 gerepatriëerden uit Indië aan boord. Tallozen riepen hen aan de sluis en op de kaden een hartelijk welkom toe. Gelijkwaardigheid, geen ras-discriminatie „Wanneer eenmaal de brug tussen Nederlanders en Indonesiërs van goede wil geslagen zal zijn, dan zul len zij gezamenlijk de wanorde kun nen bedwingen en aan de opbouw kunnen beginnen. Deze opbouw zal een Indonesië betreffen van nieuwe vorm, waarin beide volken met de Indo-Chinezen op een voet van ge lijkwaardigheid en zonder ras-dis criminatie het werk zullen doen. Voor het verwijt, dat wij aan Indo nesiërs wel een Westerse opvoeding hebben gebracht, doch hen buiten onze huizen en onze clubs hebben ge sloten, en hun politieke ontwikkeling steeds met wantrouwen hebben gade geslagen, zal dan geen plaats meer zijn. En voor Nederland zal dan wederom een eervolle en grote taak liggen in Azië, de taak om Indonesië te helpen maken tot 'n vrijwillige en volwaardige deelgenoot in ons Ko ninkrijk," aldus de Luit. G.-G., dr. H. J. van Mook in een rede, welke hij gisteravond voor radio „Herrijzend Nederland" hield. Naar „Agence France Press" meldt, zullen spoedig besprekingen worden ge houden over het sluiten van een Itali aansNederlandse handelsovereenkomst, betrekking hebbend op een gocdercnruil. voor een totale waarde van 800.000 gul den of 68 mlllioen lire. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: minder koud. zwaar bewolkt, plaatselijk enige regen, matige en aan de kust krachtige Zuid-" Westelijke wind.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1