kmititfdef Engelsen dreigen met nieuwe represailles Het Hoogoven-tournooi begonnen MAANDAG 7 JANUARI 1M4. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: R. Ta*—Cello. (■K 3e Jaargang No. 111-332. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DI VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 24. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. De pacificatieop Javat Indonesiërs wenschen zekerheid Ten zuiden van Semaranf heeft een Dakota-vliegtuig van de R A.F. gisteren 20.0W pamfletten uitgeworpen boven een gebied van 50 vierkante mijlen. De pamfletten dreigen met vergeldingsmaatrege len voor het beschieten van het vliegveld te Semarang, dat al ver scheidene dagen onder Indonesisch vuur ligt. De vredelievende be volking wordt aangeraden hun kampongs te verlaten, als er ge wapende benden vechten, aange- zien „de kampongs blootgesteld zullen worden aan bommen en granaten, als zij door benden ge bruikt worden als bases voor aan vallen op geallieerde troepen." De republikeinse reactie op de radiorede van Van Mook beperkt zich tot deze zin: „De toon was sym pathiek, maar wij tasten nog steeds in het duister voor wat betreft de werkelijke plannen, die hij mee brengt." Wel zou in republikeinse kringen ontstemming heersen over de recen te verklaring van den Luit. G.-G., waarin deze gezegd heeft, dat Sjah- rir's groep geen regering is. Japans geld en Amerikaanse rubber.,.. Associated Press meldt uit Akron (Ohio), dat de heer Charles Steven - son, die hoofdadministrateur van de Goodyear Tyre Rubber Company op Java was, tot hij door de Japanners geïnterneerd werd, heeft verklaard, dat het waardeloze Japanse geld het voornaamste struikelblok was, dat Egyptische oppositie leider vermoord De vroegere Wafdistische minister van Financiën, Amin Osman Pasja, werd Zaterdagavond in een der stra ten van de binnenstad van Caïro door geweerschoten gedood. De moordenaar Hoessem Tewvik, werd kort na de aanslag reeds ge arresteerd. Hij is de 20-jarige zoon van den huidigen Egyptischen Onderminister van Verkeer Tewfik Achmed Bey en is bekend om zijn hevige anti-Britse gezindheid. Een onveilig land Deze moordaanslag is de tweede op Osman Pasja. De eerste keer wist hij na een worsteling met zijn aan vallers te ontkomen. Osman Pasja speelde een vooraanstaande rol in de onderhandelingen over het Ang- lo-Egyptische verdrag van 6 Novem ber 1936. In Egypte werden het laatste jaar verschillende moordaanslagen ge pleegd op vooraanstaande pro-En gelse politici. Zo werd op 6 Novem ber 1944 de Britse minister-president Lord Moyne vermoord. «AW De Egyptische ministerpresident Ahmed Maher Pasja werd op 2 Fe bruari 1945 na de Egyptische oor logsverklaring aan de As om het le ven gebracht. Op 4 Juli 1945 werd de afgevaardigde dr. Taha Hofna- houi Elzomor vermoord. In de laat ste twee maanden werden verschil lende leden van de Britse strijd krachten gedood. het terugkeren van de Javaanse natuurrubber op de Amerikaanse markten tegenhield. Vertrek v*n Dr. Van Mook uitgesteld. Het vertrek van Dr. Van Mook naar Indonesië is opnieuw uitgesteld en thans bepaald op Zaterdag 12 Januari. Voordien begeeft de Lt. G.-G. zich nog naar Londen voor 't voeren van besprekingen met den Nederlandsen ambassadeur, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen. Oud-Spanjesfrijders krijgen weer Nederlandse Nationaliteit Tijdens de massale manifestatie, welke Zaterdagavond in de Markt hallen te Amsterdam voor „Vr|j Spanje" werd gehouden, heeft Mr. Benno Stokvis medegedeeld, dat hij de kwestie der ond-Spanjestrijders op openhartige wijze met den minis ter-president, Prof. Ir. W. Scher- merho-n, en den minister van Jus titie, mr. H. Kolfschoten, heeft be sproken. Als gevolg daarvan zullen de oud-Spanjestrijders, die hun Ne derlandse nationaliteit hadden ver loren. deze binnen afzienbare tijd terug kr-'Jgcn. Het is het streven dat zij dan ook zullen mogen deelnemen aan de a.s. verkiezingen. Binnen en kele dagen zullen technische aan wijzingen voor de betrokkenen ge publiceerd worden. Wij hebben U ah airqdera nodig Nederland weet wat gij over hebt gehad voor de zaak der vrijheid en de bevrijding des vaderlands. Wij mo gen en zullen dit niet vergeten. In een tijd, als waarin wij thans le ven, kunnen wij uw bezielend voor beeld en de kracht die van u uitgaat als strijders en strijdsters niet mis sen, willen wij een nieuw en beter vaderland bouwen. Wij hebben ieder van u nodig, onverschillig of gij weer tot werken In staat zijt of nog ge kluisterd zijt aan een smartelijk ziek bed. Wil ong ook nu voorgaan met de inspiratie, die u bezield heeft en de geestkracht, die gij aan de dag gelegd hebt tijdens de verschrijke lijke jaren, die achter ons liggen, geeft u opnieuw op deze wijze voor ons allen, voor ons vaderland", aldus H. M. de Koningiin gisteravond in een radiotoespraak tot gerepatriëer- den uit Indonesië en tot de uit con centratiekampen teruggekeerden. Laatste repatrieerenden „Nieuw Amsterdam" komen heden AMSTERDAM, 7 Januari. Het Engelse s.s. „Almanzora" wordt hedenmiddag te ca. 18.30 uur buitengaats voor XJmulden verwacht. Waarschijnlijk zal het schip tussen 14 en IS uur te IJmulden aankomen. De „Almanzora" heeft de laatste repatrlë- renden van de „Nieuw Amsterdam'.' boord. Groote schaakwedstrijden in Beverwijk Beverwijk, 5 Januari 1945. Heden middag begonnen de twee tienkampen waarmede het Schaakcongres werd ge opend. De belangstelling concentreert zich uiteraard op de tienkamp van groep A, die als internationale wedstrijd werd op gezet. Er hadden vijf buitenlanders moe ten komen, maar drie daarvan zijn niet verschenen, alle ten gevolge van over macht in verschillende vorm: Grob kon geen plaats bemachtigen in het vliegtuig ZürichSchiphol; Winter uit Londen is er niet in geslaagd op tijd het Neder landse visum te verkrijgen; en Milner Barry, de tweede Engelsman, werd door onvoorziene beroepsbezigheden thuis vast gehouden. Gedurende ongeveer een etmaal zag het ernaar uit of er in het geheel geen bui tenlander zou arriveren. Maar tenslotte zijn er toch twee aangekomen en geluk kig Juist de belangrijkste: de Belg O'Kelly de Galway (die van Ierse afkomst is en dus tot op zekere hoogte ook als ver tegenwoordiger van het Verenigd Ko ninkrijk kan worden beschouwd) en de Zweed Stoltz, die de klasse der groot meesters vertegenwoordigt. Hij bracht de groeten meer van de Zweedse Schaak bond. met zodanige „bijlagen", dat het comité geregeld koffie, thee en cacao kan laten zetten voor de deelnemers. Ziehier de lijst der deelnemers (ln de volgorde van de loting): H. J. van Steenis. W. Koomen, A. D. de Groot. Ph. van den Tol. G. Stoltz, Th. D. van Scheltlnga, H. Kramer, A. O'Kelly de Galway, N. Cortlever en Chr. Vlagsma. Het spel begon omstreeks S uur. Het toeval wilde, dat de twee buitenlanders betrokken waren bij de twee spannendste partijen van de le ronde, waarbij Stoltz voor het buitenland scoorde, en De Groot voor Nederland. Het resultaat van deze ronde luidt: v. Steenis—Vlagsma af gebroken (een Slcilaanse partij, waarin Wit na degelijk positiespel een eindspel voordeel behaalde wat later tot winst voerde). Koomen—Cortlever remise (een Slavische Schlechter-varlant, waarin Wit's kleine voordeel op de dam- vleugel geleidelijk zijn betekenis verloor); De Groot—O'Kelly X—0 (een Spaanse partij vol opwindende complicaties, die Wit op de 30e zet won nadat hij ze reeds op de 14e zet had kunnen winnen); v. d. Tol—Kramer 0—1 (een Nimzo—Indische verdediging, waarin de beslissing ln hét eindspel viel, nadat zich eerder allerlei kleine zwakten hadden vertoond in de witte stelling); Stoltz—v. Scheltlnga 1-0 (een ongewone antl-Meraner-variant, waar in Zwart geestige maar vergeefse pogin gen deed om Wit's voordeel op de dam- vleugel door een raataanvat op de ko ningsvleugel te compenseren). Beverwijk. 6 Januari 1940. De tweede ronde verliep ln het algemeen rustiger dan de eerste. De mooiste partij speelde van Steenis tegen Koomen. HU kreeg de kans het Tweepaardenspel op zijn spe ciale manier te bestrijden, zette een ne- vige aanval op touw en kondigde ten slotte mat ln 4 zetten aan. Van Steenis heeft in deze partij eerst een stuk ge offerd en daarna de dame. O'Kelly won een goede positiepartij tegen van den Tol, die in do opening (Prans) het Iso leren van zijn damepion heeft aanvaard en met dit nadeel bleef sukkelen. In de Spaanse partij Vlagsma—v. Scheltlnga kwam het tot eerv eindspel met let* be tere kansen voor zwart; Vlagsma ge raakte ln tijdnood en Verloor door een blunder. In de GrUnfeld-Indische partij Cortleverde Groot kwam het eveneens tot een eindspel met Iets betere kansen voor zwart, maar hier bereikte wit re mise. De partij Kramer—Stoltz, een Dame-gambiet, werd om 6 uur ln een gelijk staand torenelndspel afgebroken. De afgebroken partij v. Steenis—Vlags ma uit de eerste ronde werd door zwart opgegeven. De „dikzak" ergert zich Hermann Göring heeft tegen zijn be wakers geprotesteerd over een nieuw Insigne, dat zij op hun schouder dragen. Dit Insigne stelt een gebroken en op do grond geworpen Duitse adelaar voor. Gdrlng zei: „Ik houd er niet van om oen adelaar zo te zien". Kolonel B. E. Andrus, het hoofd van de Intern. Veiligheidsdienst te Neuren berg gaf ten antwoord: „Luister eens dikzak, je had daar eerder aan moeten denken, voordat Je die adelaar liet vllo- gen". Men neemt aan, dat hot nieuwe Insigne het enige is, waarop nog een Swastika voorkomt. Die Swastika ziet men samen met een grote sleutel, die het feit sym boliseert, dat de Naziletders thans in hun eigen gevangenis zijn opgesloten. Tussen de sleutel en de gebroken adelaar ziet men de weegschaal van Justltlu. Hitler-cultus in Engeland I Volgens de Engelse „Evening News" zullen leden van de „Liga voor Christe lijke Hervorming", de Hitler-vercerders, een dagblad uitgeven. Het blad zal „The Klngdom Herald" heten. Het zal volgen de maand verschijnen. Het blad zal voor namelijk een „godsdienstige" inhoud hebben, gebaseerd op de overtuiging van de Liga, dat Hitlcr de Messias was en gezonden was om de wereld te louteren van de zonde. Vrede voor China Te Tsjoengking werd Zaterdag offi- ciëel bekend gemaakt, dat de regerings partij „Kwomintang" en de communis ten tot overeenstemming zijn gekomen over de „procedure tot bet beëindigen van vijandelijkheden en het herstel van de verbindingen." Eveneens uit Tsjoengking werd ge meld, dat China officieel de onafhanke lijkheid van Buiten-Mongolië heeft er kend. Don Juan ontkent overeen komst met Franco De woordvoerder van Óon Juan heeft naar uit Lau6anne gemeld wordt, ten stelligste ontkend, dat er een. overeen komst ls bereikt tussen Don Juan -sn Franco. In officiële kringen rond Don Juan werd verklaard, dat, behoudens een sensationele ontwikkeling, er geen sprake is van een spoedig vertrek van den pretendent naar Portugal. De door Portugal gegeven toestemming om Don Juan binnen haar grenzen toe te laten wordt beschouwd als gevolg van groei ende vriendschappelijke relaties tus sen het Vatlcaan -an de royalistische kringen te Lausanne. Gil Robles, de vroegere leider van de Katholieke Volksactie in Spanje, steunt Don Juan Hij bevindt zich in Portugal. Don Juan zou bereid zijn de troon te bestijgen indien Franco zich onvoor waardelijk overgeeft en niet zou vra gen om als staatshoofd of opperbe velhebber gehandhaafd te blijven. De Paus heeft een encycliek „Que- madmodum" uitgegeven, waarin de aan dacht wordt gevraagd voor het lijden duizenden kinderen, die door de oorlog van alles beroofd zijn. "^ZQHKKCH'JN^ De Bilt meldt: Meest nevelig of ge deeltelijk bewolkt, overwegend droog weer. In de kuststrook temperatuur om het vriespunt. In het binnenland des nachts lichte vorst, vooral in het Z.-O. Overdag temperatuur om het vriespunt, zuidelijke vind, aan de kust matig.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1