Jkmaitfaef VERGADERING DER U.N.O. TE LONDEN BEGONNEN Verdediging regeringsbeleid-A.R. onvoldaan Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas—Callo. RIJD AG 11 JANUARI 1M«. 3e Jaargang No. 115-533. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE» STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. generaties tot stilstand komen en zon het werk van ontelbare mannen en vrouwen voor eeuwen lang ongedaan worden gemaakt. Het aanvaarden van beginselen is echter gemakkelijk, doch het omzetten in daden, het verwezenlijken van een ideaal, Is zeer moeilijk". Atoombom onder U.N.O.-commlssie. Volgens Attlee is de komst van de atoombom de laatste van een groot aantal waarschuwingen voor de mensheid. „Ik verwelkom daarom de beslissing om het gehele probleem van de contrdle op de atoomenergie over te dragen aan een commissie van de U.N.O. Thans rust op de volkeren der aarde door bemiddeling van hun vertegenwoordigers de taak, hun keuze te maken tussen leven en dood. Tweede Kamer Spaak voorzitter Algemene Vergadering Gistermiddag om 5 uur vingen de afgevaardigden van 51 landen hun werk om met minister-president Attlee te spreken „tot het scheppen van een wereld van veiligheid en vrUheid. geregeerd door rechtvaardigheid en zedenwet", aan. 25 Jaar na de bijeenroeping van de eerste Volkenbond te Genève werd door Dr. Angel Zuleta. voorzitter van de Voorbereidende Commissie en gedelegeerde voor Colura- bia. de tweede grote poging der wereld tot het waarborgen van een durende vrede ingeleid. Geen intrigues in deze wereld-gemeenteraad! Zuleta sprak In zijn openingsrede de hoop uit dat de organisatie, welke vol gens de richtlijnen van het Handvest van San Francisco wordt opgebouwd, geheel zal beantwoorden aan zijn histo risch doel. Handhaving van de vrede en de veiligheid door collectieve voor-, zorg. met behulp zo nodig van land-, zee- en luchtstrijdkrachten, samenwer king op economisch, sociaal, opvoed kundig en humanitair gebied en het in het leven roepen van voorwaarden van stabiliteit en welstand, die vredelie vende en vriendschappelijke betrekkin gen zullen waarborgen, gebaseerd op gelijkberechtigheid en zelfbeschikkings recht voor alle volkeren ter wereld, dit moesten volgens Zuleta, de richtlijnen 2ijn van deze vergadering. De „Grote Vijf.... „De vijf grote mogendheden zullen volgens de artikelen 24 en 27 van het handvest en uit de aard der zaak de voornaamste verantwoordelijkheid voor handhaving van de vrede en veiligheid op de schruders nemen. Zij zullen niet slechts het geweldige gewicht van hun industriële, militaire en financiële hulp bronnen in de schaal werpen, doch iets veel belangrijkers, zonder welke hun macht slechts een voorspel zou zijn tot een apocaliptisch cataslysme. Ik bedoel goodwill, ontdaan van ieder spoor van intrigue en klein bedrog, aldus Zuleta. ....en de Kleine Naties. Sprekende over dé rechten en plichten der kleinere volken zeide de voorzit ter o.m.: „In deze vergadering, waar men de uitdrukking „gemeenteraad" van de wereld voor kan gebruiken, zullen de kleinere mogendheden in de gele genheid zijn jaar in jaar uit hun stem men te laten horen in een even vrije en democratische atmosfeer als die te San Fransisco en Londen. Wij zullen echter niet uit het oog moeten verlie ten, dat het gewicht, dat hun stem zal hebben en de invloed, welke zij zullen uitoefenen, minder van de voorwaar den van het Handvest en van de func ties en plichten van de Algemene Ver gadering zal afhangen, dan wel van wijsheid, oordeel, geest van samenwer king en gevoel voor rechtvaardigheid, waardoor deze geleid en geïnspireerd tal worden." Attlee: „Onze laatste kans" In zijn welkomstrede zeide premier Attlee o.m.: -Wij realiseren ons, dat wellicht als n°olt tevor-n de mensheid voor de keuze wordt gesteld. Twee keer in mijn generatie heeft de oorlog ongekende ellende over de mensheid gebracht. In dien er een derde wereldoorlog zou uit barsten, zou de lange opwaartse weg der beschaving waarschijnlijk voor Mussert en de Joden Hoe nauw Anton Mussert bij de maatregelen tot Jodenvernietiglng was betrokken, blijkt uit zijn voorne men tot bijwoning van het interna tionaal anti-Joods congres, dat op or der van Hitier 11 Juli 1944 te Krakau zou gehouden worden. Mussert was hiertoe speciaal uitgenodigd door Ro- senberg tijdens het bezoek van de zen laatste aan Nederland. Ook de beruchte „Groot-Moefti" van Jeruzalem zou aanwezig zijn. Fet Berlijns Philharmonisch Orkest o.l.v. Furtwaengler moest het geheel pluisteren. Verrassing verkiezing. b|j de voorzitter- Gromyko, de Sowjet-Russlsche gede legeerde, bereidde de eerste verrassing door den Noorsen minister van Bui tenlandse Zaken, Trygve Lie, candidaat te stellen. Het voorstel van Gromyko werd on dersteund door de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Oekraïne, Po len en Denemarken. In geheime stemming werd daarna de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, wiens ver kiezing men zonder oppositie had ver wacht. tot voorzitter van de Algemene Vergadering gekozen. Hij verenigde 28 stemmen op zich, tegen 23 stemmen voor Trygve Lie. Partij van de Arbeid in discussie In de voortgezette Tweede Kamerzitting van gisteren zette Prof. Schermer- horn zijn Woensdag begonnen rede voort. In het bijzonder besprak hij de Kabinetsformatie en de grondslag en het program van het Kabinet. OOK BEGROTING KOMT OMSTREEKS MAART. De min.-president deelt na de instal latie van de twee nieuwe leden van de Kamer, de heren Nederhorst en Vermeer, mede, dat de begroting voor 1946 ver moedelijk omstreeks 1 Maart a.s. bij de Kamer zal kunnen worden ingediend. De kabinetsformatie besprekend, wijst spr. erop, dat verschillende ministers uit de verzetsbeweging zijn voortgekomen en dat andere de geest van herstel en ver nieuwing. welke het kabinet als grond slag heeft genomen, onderschrijven. Spr. herinnert eraan, dat bij de samenstelling van het kabinet ook de heer Schouten werd graadpleegd. De els der anti-revo lutionairen evenwel om de oude Kamers na aanvulling uit de candidatenlijsten. terstond In het leven te roepen, konden de kabinetsformateurs niet Inwilligen. Ook een beroep op een der figuren ul» de A.R.-partlj als verzetsleider stuitte op de els ln deze. dat een bepaalde porte feuille zou worden bezet door een be paald partijgenoot. *Met voldoening constateert spreker, dat niettemin een harer leden, de minister van Oorlog, zoal niet als politiek figuur, maar dan toch als vertegenwoordiger van het Gereformeerde volksdeel, ln het ka binet heeft zitting genomen. Spr. handhaaft de gedachte dat dit ka binet nationaal is. Nationaal Is niet al leen het herstel van het oude en iet puinruimen, maar ook het weergeven van nieuwe gedachten, die in het volk leven Het „probleem" de illegaliteit. Ten aanzien van de illegaliteit zei spr o m. dat het vraagstuk niet op te lossen is door er op te wijzen, noch door te wij zen op heldendaden van hen die zich niet verzetten. De ontbinding van de ge bundelde georganiseerde Illegaliteit zal zich geleidelijk voltrekken. De opheffing van de Grote Adviescommissie, die ge schieden zou bij het optreden van de tijdelijke Staten Generaal, is verschoven naar het tijdstip van het optreden van de gekozen volksvertegenwoordiging. Grondslag en program. Spreker behandelt vervolgens grondslag en program van dit kabinet. De regering staat geenszins op het standpunt dat zij zich heeft te beperken tot puinruimen, straatvegen en restauraties. Na vijf don kere Jaren had ons volk beboette aan uit zicht en perspectief. Ons volk had reent op een regering die het een uitzicht bood naar een betere, Jlchtere toekomst. Daar toe deed net regeringsprogram een poging en bij de komende verkiezingen zal blij ken, of ons volk dit onderschrijft. Dit is het grote onderscheid tussen spreker en den heer Schouten, die eerst al het oude terug wil laten komen. De heer Schouten: „Waar heb lk dat gezegd?" Minister Schermerhorn wijst er op, dat de in brede kringen levende drang naar vernieuwing zich richtte tegen her stel van het oude. Puinruimen, straat vegen en hei bouw zijn noodzakelijk, maar achter dit alles is nodig, dat er een pers pectief geopend wordt. Als wezenstrekken van dit perspectief noemt de min.-pres. de opbouw van een nationale, democratie gericht op herstel en vernieuwing, welke een soclalistisshc inslag zal vertonen. Spr. ontkent, dat er verschil van mening zoo bestaan tussen de ministers Drees en Van Schalk ten aanzien van de natio nalisatie van de mUnen. Het kabinet eer biedigt de particuliere eigendommen, maar dit betekent niet dat alle bezit bet best ln particuliere handen kan z|Jn. Zie vervolg pagina 3. JAPANSE REGERING AFGETREDEN Bezwaien tegen Mac Arthur's zuivering De politieke crisis, waarin Japan sinds een week verkeert, is vandaag tot uiting gekomen. De min.-presidcnt Baron Kiyoero Sjidehara. die wcgenJ ziekte het bed moet houden, liet door middel van de minister van Buiten landse Zaken Sjigeroe Yosjida mede len, dat hij tot een gezamenlijk aftre den van het kabinet had besloten als gevolg van generaal Mac Arthur's vo rige week Donderdag uitgevaardigde richtsnoeren voor de politieke zuive ring. Hei congres van de C. P. N. De vierde dag Op de vierde congresdag van de C J* N. „De Waarheid" sprak o.m. F. Baruch, die een uitvoerige toelichting gaf op het beginselprogram van de communistische partij. De heer Baruch noemde de commu nistische partij de erfgename van de geestelijke nalatenschap van Erasmus, Spinoza en Hugo de Groot» zoals ook de beginselverklaring dit zegt. Het we tenschappelijk socialisme, zoals dit wordt voorgestaan door de C.P.N., is gegrondvest op de leer van het dialec tisch materialisme, dat wetenschappc'ljk onderzoek van natuur en maatschappij paart aan het streven naar sociale cn geestelijke bevrijding der mensheid. Wij zijn tegelijk nationaal en internationa listisch, aldus den heer Baruch. Natio naal omdat wij thans de vaderlandslief de kennen, die wij hebben opgedaan ln de verzetsstrijd. ij zijn dan ook geenszins van plan in ons land mecha nisch een buitenlands stelsel ln te voe ren. Internationalistisch omdat wij wensen te leren van de ervaringen der inter nationale arbeidersbeweging. Wij aan vaarden echter geen enkele Inmenging van onze politiek van buiten af, van welke zijde ook De heer Baruch besloot zijn rede met een enkele opmerking over het ontwerp Matuten. „Wij houden vast aan het prin cipe van het democratisch-sociallsme. Strijdbare politiek is slechts mogelijk, wanneer de leden zich vrijwillig aan de leiding onderwerpen." Na de discussie over deze rede legden de congressisten een.krans bij het kruis ln het Weteringplantsoen, voor de tij dens de bezetting op deze plaats gefu silleerde illegale strijders. DE „ATLANTIS" GEARRIVEERD. Donderdagmiddag omstreeks twee uur arriveerde weer de „Atlantis" met ge- 'repatrieërden uit Indië te Amsterdam. Prinses Juliana was persoonlijk aanwe zig om de teruggekeerden te begroeten. Het schip had 699 zieken en 14 doden aan boord, allen afkomstig van de „Oranje" Het Nederlands s.s. „Johan de Wit" Is gisteren uit Saigon te Singapore aangekomen en zal morgen naar Ba tavia vertrekken. REGEN 2 ^gKEN^ZOHNÖCHllNJ Aanvankelijk krachtige, tijdelijk storm achtige Z.W. wind, geheel bewolkt met au en dan enige regen. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Later afnemende en naar West ruimende wind, brekende be wolking en enige daling van tempera tuur.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1