lkmaardei' mm Sjahrir doet wederom beroep op Ver. Volken Hoe staal het met Fischer? Voortschrijdende consolidaiie in buitengewesten De vuurdoop DINSDAG 15 JANUARI IMt. 3e Jaargang Uo. 118-139. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. TasCallo. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" TELEF. RED. EN ADM. 2274. TELEF. ADVERTENTIE-AFD. 397L „Besprekingen over en zonder ons niet bindend' Sjahrir beeft hedenmorgen, tijdens een persconferentie die vijf minuten duurde, opnieuw een beroep gedaan op de Verenigde Volkeren. „Wij willen", aldus zeide hij, ..Dr. van Mook be schouwen en ontvangen als de voor naamste afgevaardigde van een vreem de, doch welbekende mogendheid, om, naar wij hopen, op de vriendschappe- lijkste wijze besprekingen te voSren over de Nederl. belangen en het Ne derlandse „standpunt". Verder ver klaarde h{j: „Geen definitieve oplos sing van onze huidige problemen kan in de gegeven omstandigheden tot standkomen zonder overeenstemming tussen de Verenigde Volkeren en ons, althans tussen de voornaamste mo gendheden van deze wereldorganisatie met name de Verenigde Staten en Groot Brittannië en ons en andere belanghebbende partyen". Sjahrir voegde er over de bespre kingen van de Nederlandse met de Britse regering aan toe. „Een ieder moet duidelijk weten, dat wij, Indonesiërs, niet véél acht kunnen slaan op beslissingen over ons, die buiten ons om genomen zijn. Wij kunnen geen overeenkomst over 'de positie van ons land als voor ons bindend beschouwen, tenzij wij zelf aan het opstellen daarvan actief deel bebb2n genomen". Merkwaardige uitlating van de „Merdeka". Een belangwekkend artikel ln de Zeker van succes Minister-president Schermerhorn heeft in Londen aan Ass. Press ver klaard: „Ik ben er van overtuigd, dat wy het Indonesische probleem spoedig zullen oplossen. Zodra de luit.-goovemeurngeneraal dr. Van Mook in Indonesië aankomt en de Indonesische leiders kan mededelen, wat wjj wensen, zullen de zaken zeker geregeld worden". „Intocht" van Generaal Christiansen. WAT KUNNEN WIJ TOCH TEGEN HEM HEBBEN? Maandagmiddag omstreeks half vijf verscheen plotseling voor het departe ment van justitie te Den Haag een Ne derlandse auto, met als passagier gene-" raai Christiansen. De man, wien de verantwoordelijkheid van het vreselijke drama van Putten wordt toegedacht. Christiansen werd onmiddellijk, na- 'dat de Nederlandse autoriteiten zijn aanwezigheid hadden geregistreerd, overgebracht naar een auto van de par ketwacht. om te worden vervoerd naar de strafgevangenis te Arnhem, waar hij zal verblüven, totdat hij vermoede lijk voor het bijzonder gerechtshof al daar zal terechtstaan. De generaal was van alle luister van eertijds ontdaan en maakte een zeer poveren indruk in een oude legerregen- jas en een pet zonder versierselen. Hij verklaarde zich niet te kunnen inden ken, waarom het Nederlandse volk Iets tegen hem heeft. „Niet ik, maar Seyss- Inquart is verantwoordelijk", aldus" de Toegere „Wehrmachtbefelshaber". „Merdeka" van 12 Januari heeft in Batavia algemeen de aandacht getrok ken. ,.WU moeten", aldus het blad, „de politiek van Sjahrir steunen. Wij die nen een sterke eenheid te vormen, niet terwille van anderen en allerminst ter- wille van 'n minister-president Sjahrir maar voor efgen volk en land. Wanneer de 6trijd is geëindigd, kan Sharir, wat ons aangaat, heengaan en door een andere, meer populaire fi guur, worden vervangen". Deze woorden vat men In niet Indo nesische kringen op als bewijs voor een verwijdering tussen de Soekarno en de Sjahrirgroep. Vreemde officiële verklaring Naar het A. N. P. meldt, maakt de directeur-generaal voor bijzondere rechtspleging (de verklaring is dus of ficieel. Red), bekend, dat inzake de hardnekkige geruchten omtrent onre gelmatigheden bij de P. O. D. te Vel- sen op uitdrukkelijk veTzHek van de leiding van die P. O. D. een uitge breid onderzoek door hem is inge steld. De A N.P.-verklarlng zegt o.m.: Het scheen niet uitgesloten, dat de arrestatie als politiek delinquent van een zekeren Fischer door de P.O.D. op onregelmatige wijze, althans ten on rechte, achterwege zou zyn gebleven. Om te dezer zake volkomen zeker, heid te kunnen verkrygcn en elke mo gelijkheid van beïnvloeding van het (Zie vervolg pag 3) Met 13.000 geïnterneerden geen contact Het algemene beeld van de toestand in Ned.-Indië, zoals dat werd geschetst in de regeringsnota van 11 December 1945, gevolgd door de regeringsverklaring in de Tweede Kamer van 21 December, is tot heden niet in beslissende mate ge wijzigd, aldus de minister van Over zeese Gebiedsdelen in een nota over het regeringsbeleid in zake Nederlands- Indië, welke hij thans aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. Als gun stige elementen meent de minister te kunnen beschouwen de voortschrijdende consolidatie van de toestand in de bui tengewesten, met name in het Oostelijk deel van de Archipel, en de verandering, welke sinds 27 December 1945 is inge treden te Batavia, waar de eerste maat regelen ten uitvoer zijn gelegd, die moeten lelden tot een meer afdoende beveiliging en betere verzorging van het burgerlijk leven in West-Java met zijn grote concentraties ..Rapwi"-men- sen. Een bepaalde verslechtering van de toestand zoiP zijn af te leiden uit de schaarse berichten, welke over de Oost kust van Sumatra worden verkregen. Het aantal der geïnterneerden op Java, waarmede geen contact bestaat, bedraagt 13.000. In streken, waar anarchie heerst, zo als Bantam en de streek tussen Cheri- bon en Semarang, bestaat ernsjig ge vaar voor hun leven. In Bandoeng, Buitenzorg en Semarang biyft de situatie precair, terwtft van de Noordkust in het bijzonder over Cheri- bon, Pekalongan en Tegal de berichten over algemene desorganisatie bevesti ging vonden. De nationalisten. Over de nationalistische beweging zegt de nota dat een nauwer contact schijnt gegroeid tussen de leiders, die te Bata via zetelden en die, welke in de centra van Midden-Java hun invloed uit oefenden. Daarmee gepaard gaat een wederzijdse beïnvloeding van de groep rund Sjahrir en de Tentara Kaamanan Rakjat (T.K.R., het Indonesische volks leger), alsmede een splitsing tussen deze zeer geregelde formaties en die der extremisten. Mutaties. Naar aanleiding van de talrijke mu taties in hoge burgerlijke en militaire an.bten, die reeds eerder de aandacht van de Kamer trokken, merkt de rege ring op, dat verschillende motieven hiertoe dringen. In het ene geval moest worden geoordeeld, dat de betrokkene physiek of psychisch niet meer tegen de in de huidige omstandigheden zo sterk verzwaarde eisen van het ambt was op gewassen. In een andere groep van ge vallen was de aanleiding, dat de be trokkenen ongenegen of ongeschikt ble ken om onder die veranderde omstan digheden te blijven werken. Ten slotte is in het bijzonder in het leger een verjon ging van het officierscorps om meer dan één reden gewenst gebleken. Hoewel het tempo misschien wel wat te wensen over laat, biedt de U.N.O.- competitie in Londen toch veel aan trekkelijks. Het samenspel is beter, dan wij dat van de oude Volkenbond ge wend waren en er s nogi alleen „fair play" te zien gegeven. De Russen zor gen. ter afwisseling, even veelvuldig voor spannende spelmomenten als on langs hun beroemder landgenoten van „Dynamo" deden. Ir dien deze gang van zaken voort gang vindt, zal Londen deze maal politiek gesproken op' één rechte lijn komen te liggen met Teheran, Yalta, San Francisco en Moskou. Maar de Londense arena staat nog in het teken der spiegelgevechten. Zal Franco straks tégen zijn wil als torea dor op moeten treden? Frankrijk zou voornemens zijn, een resolutie in te dienen waarbij alle leden van de U.N.O. worden opgeroe pen hun gezanten en ambassadeurs uit Spanje terug te trekken. Amerikaanse en Britse tegenstand zou Frankrijk kunnen nopen, van zijn plan af te zien maar wat zal dan de rol van de Sowjet-Unle z{,n? Niet alleen zou dit een der spannendste ..wedstrijdmomen ten" worden, misschien zal de U.NO. zelve hier over haar toekomstig lot be slissen. Immers, ontwijkt zij de kamp, dan stelt zij zich voorlopig op één lijn met de besluiteloze Volkenbond van Geneve. Aanvaardt zU de strijd en behaalt zij de zege, dan wordt daarmede niet slechts Europa eindelijk gezuiverd van het laatste fascistische broeinest, maar zal de jonge volkeren-organisatie met één slag haar levenskracht hebben bewezen en er zelfrespect op na kunnen houden. A. H. Prof. Schermerhorn spreekt voor de U.N.O. Sociaal- economische raad gevormd Onze minister-presideni, prof. Scher merhorn, was onder de eerste afgevaar digden, die gistermorgen voor de zit ting van de U.N.O. aankwamen Hij be trad de lobby met mr. Van Kleffcns en was spoedig in gesprek met mr. Stc«- tinius van de delegatie der Verenigde Staten en dr. Victor Chi Tsai IIoo van de Chinese delegatie. De voorzitter van de U N.O.-vergade ring, Spaak, beeft officiëel medege deeld, dat prof. Schermerhorn heden middag de vergadering zal toespreken. NIEUW-ZEELAND GAF HET VOORBEELD. Nieuw-7.eeland heeft een goed voor beeld gegeven, toen de vergadering het niet eens kon worden, of dit land of Joego-Slavië lid zou worden van de economische m sociale raad: het heeft zijn candidatuur ten gunste van Joego slavië ingetrokken. Chili. Peru. China, België en Frank rijk »ijn voor drie jaar als leden van de sociaal-economische raad gekozen. Voor twee jaar werden gekozen: Sowjc'-Rusland, Engeland. Brits-In- dië, - .»vcgen, Cuba en Tsjecho Slowakije. Voor één jaar: Oekraïne, Griekenland, Libanon, de Ver. Sta ten, Joego-Slavië en Columbia. Rossen gaven voorkeur aan Noor wegen boven Nederland. De New York Times bericht uit Lon den, dat de Sowjet-Unie liever Noor wegen, dan Nederland in de Veilig heidsraad zag gekozen, omdat de Rus sen tegenstanders zijn van de Neder landse politiek in Indonesië. Amerika's aandeel in veiligheids- leger. Een ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Oorlog heeft verklaard, dat de 1.550.000 man, die de Verenigde Staten per 1 Juli a.s., naar verwacht wordt onder de wapenen zullen heb ben, waarschijnlijk het Amerikaanse quotum in het velllgheidsleger van de Verenigde Volkeren zullen uitmaken. Mussert weer voor Mussert. die door het byzonder ge rechtshof te 's-Gravcnhage ter dood is veroordeeld, zal op Woensdag 20 Februari a.s. des ochtend kwart ovr tien terecht rtaan voor de by- zondcre raad van cassatie. Hedennacht in de kuststrook lichle. in de overige delen des la neb matige vorst, in de ochtend plaatselijk nevelig, later cp de dag op de meeste plaatsen zonn'g weer met temperatuur, die in de loop van de dag tot het vriespunt stijgt, wa* nig wind, geen neerslag.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1