Indonesische kwestie voor Veiligheidsraad? Daar gebeuren vreemde dingen GEEN DRIEPARTIJEN-REGERING IN FRANKRIJK 4gEGEN°ttONNBCH'jN DINSDAG 22 JANUARI 1944. 3e Jaargang No. 134-145. Ikmaader DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" TELEF. RED. EN ADM. 2274. TELEF. AD VERTENTIE-AFD. 3971. xx>c De delegatie van de Oekraïne Sowjet Socialistische Republiek, vestigt, ge zien artikel 35 (1) van het Handvest van de organisatie in een brief aan Makin, den voorzitter van de Veiligheidsraad, de aandacht van deze raad op de situatie, die in Indonesië gerezen is. Zoals bekend Is, aldus de brief, worden in dat land reeds gedurende enige maanden militaire acties ondernomen, welke gericht zijn tegen de plaatselijke be volking en waaraan zowel Engelse als Japanse gewapende strijdkrachten deel nemen. Naar het oordeel van de Oekiainse regering schept deze situatie een staat van bedreiging tegen de handhaving van de internationale vrede en veiligheid, welke wordt omschreven in artikel 34 van het Handvest. De Oekrainse delegatie vraagt^e Veiligheidsraad om de noodzakelijke onder zoekingen te doen en de maatregelen te nemen, waarin het Handvest voorziet om aldus een einde te maken aan de tegenwoordige situatie. Gromyho Britse troepen in Griekenland ovérbodig De Sowjet-Russische gedelegeerde Gromyko heeft er bij de Veiligheidsraad op aangedrongen, ook de Griekse kwes tie krachtens bovengenoemd artikel te bezien. Hij acht geen excuus voor het verblijf van Britse troepen in Griekenland om militaire redenen mogelijk. 'Dit verblijf wordt „met behulp van gewapende macht in de Griekse binnenlandse situa tie interveniëren" genoemd, „die zowel ernstige consequenties voor Griekenland met zich sleept, als voor het handhaven van vrede en veiligheid". Mussert en de laatste recruut Uit de documenten, welke nu in Neu renberg ter tafel komen, bevindt zich ook de volledige telex-correspondentie tussen Himmler en Seyss. Hierin staat een verhaal over Mussert, die een ver zoek had ingediend, om het Nederlandse legioen bij Leningrad te mogen bezoe ken. Dit verzoek werd geweigerd en Mussert vroeg toen, om het opleidings kamp der Nederlandse WaJfen S.S. in Graz te mogen bezoeken. „Neen,ant woordde Himmler, „de verkeersmoeilijk heden zijn te groot." Seyss vroeg hier op aan Himmler een nadere motivering. Himmler stuurde het volgende bericht: „Hoe zal Mussert zich bij het legioen gedragen? Zal hij daar weer zijn dwaze Duitse gedachten vertolken of dezelfde onzin laten horen .als bij de bespreking op de Wolfschans? Of kan ik enige ga rantie krijgen, dat de heer Mussert als leider der N.S.B. geestelijk zo ver is als zijn laatste recruut?" Koningin decoreert mannen van de koopvaardij Gistermiddag heeft H. M. de Koningin In de gehoorzaal van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam, onderscheidingen uitgereikt aan 37 leden van de Nederlande koopvaardijvloot, die zich in de oorlogsjaren door moed en dapperheid onderschelden hebben. Met waarderende en bezielende woor den richtte H.M zich tot onze dappere mannen van de koopvaardij. Vervolgens reikte H.M. de 37 onder- scheldingen uit aan kapiteins, stuurlie den, mach! isten en matrozen. Na dit officiële gedeelte werd In een der benedenzalen van het Instituut de thee aangeboden. Hier onderhield H.M. zich lange tijd met de gedecoreerden. Waar de blanke lop der duinen JNDERTIJD schreven wjj een verhaal (zie ons nummer van 23 November 1945) over de schatten van Neêrlands duinen. Een verhaal van stenen, ijzer, machines, timmerhout en balken, van water, wind en zand. n Een verhaal van tonnen materialen, van onschatbare waarde voor het her stel can de getroffen gebieden. Een verhaal van vernietiging, verspilling en ten hemel schreiende verwaar lozing. Een droevig verhaal. Wij presenteren U thans een vervolg dat helaas evenmin opwekkend is. |)IE reportage over de duinen, waar voor millioenen guldens aan kost baar materiaal verloren dreigde te gfcan, heeft de aandacht getrokken van wijlen „Herrijzend Nederland", dat ons citeerde; heeii tenslotte de aandacht ge'trokken van een regeringsinstantie en toen wij dat wisten, waren wij er van overtuigd, dat wij ons doel hadden bereikt. Het kon nu niet anders, zo dachten wij, of er zou nu snel worden ingegrepen om te redden wat er nog te redden was. JiJIETTEMIN bleven wij deze kwestie met belangstelling volgen. Misschien waren onze oren niet scherp genoeg, misschien konden onze ogen niet ver genoeg het geheimzinnig waas doorboren, dat rond de blonde top der duinen hing. Helaas waren wij niet in staat onze lezers mede te delen, dót er officiëel en krach' dadig werd ingegrepen. Er op af. Wordt er dan niets gedaan? Die kost bare machines b.v., zo nodig voor het weer op gang brengen van onze in dustrieën, staan zij daar nog te verroes- Door het Amerikaanse volk is een groot aantal lijfgoederen, 1.200 000 stuks, waaronder duizenden baby-pakketten aan het Nederlandse volk geschon ken. Het derde gedeelte is dezer dagen aangekomen en opgeslagen in de H.A.R.K.-magazijnen te Rotterdam. De zending wordt door tussenkomst van het Amerikaanse Rode Kruis aangeboden aan de H.A RK. ter verde ling onder het Nederlandse volk. De baby-pakketten worden opgestapeld. Meijer-P. Het wonderlijk verhaal van een praatgrage Dieselmotor. (i) ten? Wij zijn er op afgegaan en heb ben een der vele Dieselmotoren geïnter viewd. De Diesel, die wjj aanklampten, stond reeds niet meer in het duin, maar in een „dump", één der opslagplaatsen van het Bureau voor Oorlogsbuit. „U bent dus op weg naar één van onze fabrieken", zo begonnen wij. „Voelt U zich nogal fit, mijnheef D.? (Zie vervolg pag. 3) Wal Duitsland van ons rooide Door den Fransen aanklager werden gisteren lange staten met getallen aan het Hof In Neurenberg voorgelegd, betref fende de door de Duitsers in Nederland gepleegde massa roof. Eind 1943 hadden de Duitsers 600.000 varkens. 275.000 koeten en 30 000 ton vlees in blik naar Duitsland gesleept. In totaal werd tijdens de be zetting voor 300 ralllloen gulden aan land- bouw- en veeteeltproducten geroofd. 56 percent van de locomotieven werd gesto len: van de 30-000 goederenwagons ver dwenen 28.930, van de 1950 personewagens gingen cr 1466 in Oostelijke richting en van de 300 electrische wagens 213, terwijl van de 37 Dieseltreinen er 36 naar Duits land verhuisden. Voorts werd anderhalf millioen ton ruimte aan binnenvaartuigen door de Duitsers ln beslag genomen, alsmede één millioen fietsen en 600.000 radiotoestellen. De materiële schade aan het Nederlandse vermogen sinds 1 Sept. 1939 -bedraagt 11.425 millioen, door producticdervlng ge durende de oorlogsjaren vier müliard gutden. De Duitse bezetting kostte ons land per maand 300 millioen gulden. Seyss, de dief. De onkostennota van Scyss-Inquart, welke Nederland moest betalen, bedroeg 18 milllard gulden. Het fonds voor den Rijkscommissaris bedroeg 27 millioen gut» den. Interessant is nog, dat bij de ver plichte Inlevering van het muntgeld slechts 7,8 percent van de 14 millioen gulden werd gedeponeerd. Op 10 Mei 1940 werd in de Nieuwe Wa terweg een Nederlands schip tot zinken gebracht, dat 937 baren goud, tot een be drag van 23 millioen. afkomstig van Do Nederlandse Bank, naar Engeland moest vervoeren. 816 baren, ter waarde vun 18 millioen, werden gelicht en als krijgsbuit verbeurd verklaard. De Franse procureur-generaal heeft den beschuldigde Seyss-Inquazt direct ver antwoordelijk gesteld voor het tot de bedelstaf brengen van Nederiand, voor heen een der rijkste landen van de we reld, meldt A.P. De procureur legde bij het begin van het rapport ln zake de nazi-plunderingen ln Nederland, geheime documenten, geda teerd 19 Juni 1944 van den commissaris voor het overwonnen Nederland over. waarin verklaard werd, dat het ln zijn bedoeling lag de uitgebreide Nederlandse bezittingen ln dienst van het Rijk te stel len onder het mom van „vrijwillige" samenwerking. Katholieken houden zich alzijdig De partij der vooruitstrevende Franse katholieken, de M(ouvementR(épubli- eain) I'(opulaire). heeft geweigerd een driepartijen-regering, tezamen met de communisten, te vormen. Daarentegen achten de socialisten het van buiten gewoon dringend belang, onmiddellijk een regering te vormen met de M.R.P. en de communisten. Nu de Katholieken weigeren met deze laatsten samen te werken, heeft de Franse communistische partij offi ciëel aan de socialistische partij de vorming van een uit belde partijen be staande regering voorgesteld onder lei ding van een conimunistischen premier. Thorez en Auriol candidaten De communisten hebben Maurice TJiorez candidaat gesteld voor het pre sidentschap der Franse regering; de socialistische candidaat is Vincent Auriol. En wat willen de Fransen? Bij een opinie-onderzoek, een week geleden gehouden, bleek dat 32% van de Franse bevolking een driepartijen- regering wenst, 30% w_s voor een so- cialistisch-communistische combinatie en 19% voor een regering uit M.R.P. cn socialisten gekozen. De overige 19% had geen mening. STAKING BIJ HOOGOVENBEDRIJP DUURT VOORT. In het conflict bij de N.v. Koninklijke Nederlandse Hoogoven-en Staalfabrieken te Ijmulden is nog geen oplossing gevon. den. Wegens de staking van de ovenls- ten ligt de walserij nog steeds stil. De E.V.C. heeft, om een algemene sta king tegen te gaan. het overige perso neel aangespoord „de hoofden koel te houden en geen onberaden stappen te doen." In de overige afdelingen dient het werk voortgang te vinden. De E.V.C. heeft cr tevens kennis van gegeven, de staking te zullen doorzetten tot de etsen van do ovcnistcn zijn ingewilligd Matige vorst des nacht3. Overdag lich te vor3t tot temperatuur om het vries punt. Plaats?rijk overdrijvende wolken velden, geleidelijk met toenemende Oostenwind.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1