Gouin volgt De Gaulle op P.O.D. VELSEN VERWEERT ZICH Bedreigt Indonesische kwestie de internationale vrede? dag. N i di als to n13 be )ber dit SIK, Félix Gouin, de socialistische president van de Nationale Constituerende (vergadering, is door de Assemblee tot hoofd van de voorlopige Franse regering gekozen. BU de stemming verwierf Gouin 497 stemmen. Voorts werden uitgebracht 17 stemmen op Jacques Bardoux, 35 op Mi chel Clémcnceau en 3 op De Gaulle. Ondanks deze verkiezing is nog steeds geen overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk program, dat de M. B. P. in staat zou stellen tot een coalitie met de socialisten en communisten toe te treden. Wie is Felix Gouin? Félix Gouin werd geboren te Peypin (Bouches du Rhóne). Hij behaalde de titel van meester in de rechten en trad in 1904 toe tot de socialistische partij, waarvan hij tot op heden één der oudste strijders is. Bij de verkiezingen in 1924 .werd Gouin als afgevaardigde van Aix ge kozen. Sedertdien werd hij steeds herko zen Militant strijder voor het socialisme als hij was, schaarde hij zich onder de tachtig opposanten, die na de capitulatie weigerden de republiek uit te leveren aan de regering-Laval. Aan zijn optre den is het te danken, dat de verschil lende socialistische partijen tezamen het verzet organiseerden. Tijdens het proces van Riom trad hij als een der advocaten van Léon Blum. Voorts was Gouin de officiële ver tegenwoordiger van de socialistische partij bij de regering De Gaulle. Hier toe verliet hij na de volledige bezetting vaii Frankrijk het land om zich via Spanje naar Engeland te begeven. In Augustus 1942 arriveerde hij te Londen, waar hij het voorzitterschap bekleedde van de commissie voor de wederopbouw van de Franse staat. BRENGT MEXICO SPANJE VOOR DE U.N.O.? Dr Giral, minister-president van de m het buitenland gevormde voorlopige' Spaanse republikeinse regering heeft verklaard, dat de gedelegeerde van Mexico op de U.N.O.-vergadering te Londen de aangelegenheid der erken ning van zijn regering naar voren zal brengen. Mexico zal hierbij onder steund worden door Quatemala. Pana ma en Venezuela. Engeland is, volgens Giral, minder vastbesloten dan Frankrijk en de Ver. Staten ten aanzien van het afbreken i van de .diplomatieke betrekkingen met bet Spanje van Franco. Gealliëcrde troepen uit Syrië en Libanon. Naar Reuter uit gezaghebbende krin gen der Syrische delegatie ter U.N.O- vergadering te Londen verneemt, zul len de Franse en Engelse troepen bin nen enkele dagen Syrië en de Libanon verlaten. Trygve Lie secretaris der Ü.N.O.? Volgens Reuter is het zeer waar schijnlijk, dat Trygve Lie. de Noorse premier, voor de belangrijke functie van Secretaris der Verenigde Volken uitverkoren zal worden. De Canadese gedelegeerde, Lester Pearson, wordl ook genoemd als de gegadigde. Men is echter van mening, dat het enig moge lijke compromis zal zijn om de keuze op Lie te laten vallen. STREICHER ONWEL. •De Jodenvervolger, Julius Streicher is tijdens de zitting van het gerechts hof te Neurenberg van gisteren onwel geworden en uit de zaal weggevoerd. Volgens een medisch rapport is zijn hartslag onregelmatig. FELIX GOUIN, die de zware taak van De Gaulle op zijn schouders heeft gekregen. Federatieve samenwerking tussen A.R. en C.H. In de deputatenvergadering van het centraal comité van de Anti-Revolution- naire kiesverenigingen, gister te Utrecht gehouden, werd den heer J. Schouten als nieuw partijleider gekozen. In de namiddagvergadering werd na enige discussies eenstemmig het voor stel aangenomen tot federatieve samen werking met de Christelijke Hist. Unie. IN ENKELE WOORDEN Het is zeer waarschijnlijk, aldus luiden de informaties van -de KNAC, dat met ingang van 1 April a.s. het autorijden in België vrij komt, d.w.z. dat de Belgen dan geen speciale ver gunningen meer nodig zullen hebben om met hun auto's te rijden. Jean Luchhire, de leider van de Franse pers tijdens de Duitse bezetting, is hcd?n ter dood veroordeeld. Nota over 6 jaar financieel beleid. De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer een nota ingediend, betreffende enige aspecten van het ge voerde financiële beleid. Door de bezetting van bijna het ge hele Koninkrijk had na de val van Java, de wisselkoers van Nederland practlsch geen betekenis meer. Eerst bij de Nederlands—Belgische monetaire overeenkomst van 21 Oct. 1943 werd de voor-oorlogse koers tussen franc en gul den aangenomen. T.o.v. het pond moest door dit verdrag de Nederlandse gulden dalen, d.w.z. de koers werd: één pond gelijk f Naar de mening van 3en~minister is de koers van de gulden met betrekking tot ze kere onderdelen van het Nederlands economische leven in hun verhouding tot het buitenland eer te laag dan te hoog. E)e pariteit tussen de Nederlands-Indi sche gulden en het pond sterling Is ge fixeerd op f 7,60 in het pond. Buitenlandse leningen. De omvangrijke verwoestingen van het Nederlandse productieapparaat heeft 't noodzakelijk gemaakt grondstoffen én pro ductiemiddelen ln het buitenland aan te kopen. Voor de financiering van deze In voer zijn twee bronnen voorhanden: de opbrengst van onze beleggingen in het buitenland en buitenlandse leningen. In de Verenigde Staten is op het ogen blik een Nederlandse delegatie te Wash ington aan bet onderhandelen over de 1.622.000 STAKERS IN AMERIKA Het totale aantal stakers in Amerika bedraagt op het ogenblik 1.6S2.MM. het hoogste cüfer sedert de massale staking na de vorige oorlog. Volgens officiële ge gevens bedroeg het aantal werklozen in de Verenigde Staten in December jj. 3 millioen. ontdooiing van onze financiële tegoeden la Amerika. Voorts werd van Zweden voor particu liere doeleinden Zw. Kr. so.ooo .i j pet. geleend, terwijl Canada haar crediet ver hoogde tot 125.000.000 Can. Dollars. De RUksbelasiingen. Uit overweging, dat de tijd van de be zetting ook op het gebied van de belas tingheffing de Juiste verhoudingen en In lichten heeft vertroebeld, Is voor dengenen die het buitengewoon aangiftebiljet vol ledig en naar waarheid Invult, een gene raal pardon voor belastingfraude inge steld. Voorlopig houdt de minister rekening met een bate ter zake van de heffing van vermogensaanwasbelasting - van rond 13 i I milliard. Hoe belangrijk deze bate ook Is. noch tans ls de minister van oordeel, dat daar naast een heffing Ineens over de warde van alle vermogens uiteraard berekend met aftrek van de reeds te betalen ver- mogensaanwasbelasttng niet zal kun nen worden ontgaan. In het desbetref- (Vervolg op pag. 3.) Mr. Engels hoofd P.O.D. Amsterdam In een onderhoud met de pers, dat grotendeels een vertrouwelijk karakter droeg, hebben mr. J. P Engels, voorheen hoofd van de P.Ol). te Velsen en de P.O.D.- inspecteur A. Kuntkes gisteren op openhartige wijze de kwesties besproken, die de laatste tijd zo zeer de aandacht hebben getrok ken. Daarbij heeft men op uitvoerige wijze getracht duidelijk te maken, hoe van verschillende, op zichzelf nuchtere en logische zaken, door roddelpraatjes van het publiek, een toevallige samenloop van omstandig heden of geïntrigeer een onjuiste in druk kon worden gewekt, die ten zeerste verwarrend moest werken, ook op hen, die te goeder trouw wa ren en zelfs het Bureau van Bijzon dere Rechtspleging nooote tot het Het ANP meldt: Naar aanleiding van de stappen, die Oekraïne heeft ondernomen om de In donesische kwestie voor de Veiligheids raad te brengen, wordt uit regerings kringen gemeld, dat de Britse regering zelf haar zienswijze zal kenbaar maken over de militaire acties van de Britse en Japanse strijdkrachten tegen de In donesische bevolking. Zoals bekend, is aan de Britse strijd krachten. namens de Verenigde Naties, de taak opgedragen, om de overgave van de Japanse troepen in Indonesië te ver wezenlijken In verband met het bovenstaande is (Artikel 34 luidt: „De Veiligheidsraad kan leder geschil of iedere toestand, die tot internationale wrijving zou kun nen lelden, of tot een geschil aanleiding zou kunnen geven, onderzoeken, ten einde vast te stellen of het voortduren van het geschil of van de toestand waar schijnlijk de handhaving van Internatio nale Vrede en Veiligheid in gevaar zal brengen.") De missie van Kerr. De missie van Slr Archibald Clark Kerr wordt door de Nederlandse regering met zeer grote instemming begroet. ZIJ ls een duidelijk bewijs van het streven van de Britse regering om niets het zo verneemt 't ANP uit rcgerlngs-" na te laten, wat een spoedige regeling kringen niet duidelijk, hoe In Indo nesië dientengevolge een situatie zou kunnen ontstaan, wetke een bedreiging zou kunnen vormen voor de handhaving van de Intcnationale Vrede en Veilig heid, gelijk in artikel 34 van het Hand vest wordt omschreven. van de huidige moeilijkheden op Java zou kunnen bevorderen. Zij geschiedde na voorafgaand overleg met de Neder landse regering, welke harerzijds niets zal nalaten om de zending van dezen cmlnentcn Britsen diplomaat zoveel mo gelijk te doen slagen. doen van een tweetal arrestaties. Déze arrestaties zouden achterwege zijn gebleven, indien er overleg was gepleegd met de P.O D.-autoriteiten. Dit is niet gebeurd, omdat men niet v/ist, of en in hoeverre deze zelf schuld hadden aan (vermeende) on regelmatigheden. Toen de arrestaties echter eenmaal geschied waren, werden de dingen spoedig recht ge zet. Hoe zeer mr. Engels het vertrou wen geniet van zijn superieuren, blijkt wel uit het feit, dat hij met ingang van Maandag j.1. tot hoofd van de P.O D. in Amsterdam is be noemd. De heer Wijburg, thans wnd. commissaris vaii politie te Haarlem, komt dan in zijn oude standplaats Velsen terug. De P.O.D. Velsen zal in de toe komst onder Haarlem ressorteren. De arrestaties v. d. V. en H. Over de arrestaties van de P O.D - rechercheurs v. d. V. en H. werden o m. de volgende feiten medege deeld: Twee gedetineerde collaborateurs, Vlaming en Smipia, werden met medeweten en toestemming van den inspecteur Kunlkes door H. tegen elkander uitgespeeld. Het belang van dit onderzoek, dat inderdaad aanzienlijke resultaten opleverde (van Vlaming werd een kapitaal aan schilderijen, van Smi- nia een renstal en diverse auto's op gespoord) bracht met zich mede. dat bepaalde vriendelijkheden aan deze heren moesten worden bewezen. (Vervolg op pag. 3.) 'ÏK6EN-i!OKN0CMtóf ln het Noordoosten des lands lichte vorst, in de overige provincies tempera tuur om het vriespunt. Mistig of nevelig weer. Aanvankelijk zwakke, Sater vooral in het Westen des lands toenemende Zui» (lelijke wind.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1