Tuinbouw én veilingen moeten weer op 't oude peil ~N°3QNNBCH!)N; Opheffing atoomgeheim na terug trekking bezettingslegers „Vrede en verzoening: kunnen niet door een- ijjdiie actie worden verkregen. Dit eist gemeen schappelijk handelen. Vooral het vraagstuk van het vinden van de noodzakelijke garanties ter verzeke ring, dat de atoomenergie gebruikt zal worden ten bate van de mensheid en niet voor haar vernietiging, vormt een gemeenschappelijk probleem. Hiertoe moeten wjj eerst terugkeren na*,r een toestand van vrede. Het zal nog enige tijd nodig blijken om be zettingslegers te handhaven in Duitsland en Japan, doch het kan moeilijk bijdragen tot het ontstaan van een vredelievende wereld, wanneer er nog be zettingslegers blijven in landen, welke wij spoedig als leden der Verenigde Volken hopen te begroeten. Wij moeten zorgen, dat de wereld ophoudt een gewapend kamp te zijn", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Byrnes voor de Algemene Vergadering van de IJ. N. O., welke gisteren bijeen was ter bespreking van ie vorming van de commissie voor atoomenergie. FORD ONTSLAAT 40.000 ARBEIDERS De Fordmaatschappij, aldus een AFP- bericht uit New Vork, zal met Ingang van Zaterdagavond 15.000 en volgende week nog 25.000 arbeiders, dus In totaal 40.000 arbelderes ontslaan. Deze ontslagen zijn een direct gevolg van de stakingen in de staalbedrijven. Indien deze niet zeer spoedig opgeheven wordt, zal Ford geheel en al moeten sluiten. Ook bij Packard, Brlggs en Chrysler worstelt men met tekorten aan onderdelen, zodat ontslag van 12.000 ar beiders ook daar niet uitgesloten is. Samenwerking tussen A.R. en C.H. De A.R.-partiJ heeft Donderdag te Utrecht een motie aangenomen, waarin zij zegt te betreuren, dat uit de bespre kingen van de vertegenwoordigers der Christ.-Hist. Unie en der Antl-Rev. partij gebleken Is, dat vereniging der belde partijen op overwegende bezwaren van de zijde der Unie stuit en dat onder de gegeven omstandigheden met een federa tieve samenwerking moet worden vol- Resolutie inzake atoom commissie goedgekeurd Andrej Wisjinski, het hoofd van de Sowjet-Russische Delegatie, zeide in zijn ir. 't Russisch uitgesproken rede over deze commissie: „Ik geloof niet, dat het noodzakelijk Is lang te spreken over de resoluties van de commissie voor politieke en vei ligheidsaangelegenheden over de atoom energie. Het belang van het document wordt bepaald door het belang- van de situatie, waarover het handelt". Hij besloot, met grote nadruk spre kend, in het Engels met de woorden: Dit is de eerste belangrijke handeling van gezamenlijke inspanning van krach ten der Verenigde Naties om de vrede en de veiligheid in de wereld te ver zekeren. Moge deze een volledig en waarlijk succes bereiken". De plenaire zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Volken heeft gisteren nadat Byrnes en Wis jinski het woord hadden gevoerd, de voorgestelde resolutie inzake de op richting van een commissie voor de atoomenergie met algemene stemmen aangenomen. GODSVREDE TUSSEN „GROTE FRANSE DRIE" De drie grote Franse partijen de socialistische, de communistische en de vooruitstrevend katholieke zijn tot overeenstemming gekomen. Zjj zijn het eens over de noodzakelijkheid, om elke polemiek te vermijden, welke een agressief of krenkend karakter draagt. In hun gemeenschappelijk programma dringen zij o.m. aan op het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met bet Spanje van Franco. Voorts is overeenstemming bereikt over de nationalisatie der banken en der electriciteitscentrales en over een hervorming van het bestuursapparaat, met opheffing van nutteloze en parasi taire ambten. Volgens K L M.-officials te New York zal half Februari het eerste K.L.M.-vlieg tuig van Amsterdam vla Dakar en Natal naar Cura^ao vertrekken. Van 25 Febr. af zou éénmaal per week deze route ge- Vlogen worden. DE DIJK IS WEER DICHT Nadat al op l Dee. 1M5 een mlslukto 4 poging tot sluiting werd gedaan, is Don derdag om 16.32 uur het laatste Wal- cherense dükgat b(J Kammekens op nieuw met een grote betonnen caisson geblokkeerd. De manoeuvre verliep gunstig, doch om tot volledige sluiting te komen zal ln do komende dagen weer hard moeten wor den gewerkt, terwijl de gehele situatie nog aanzienlijke risico's oplevert. Congres Partij v- «L Arbeid Zaterdag 9 Februari vindt in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam het congres plaats van de Partij van de Arbeid. Daags te voren komen zij, die zich aangetrokken voelen tot de Partij van de'Arbeid, doch geen deel uit maken van de drie partijen, die deel genomen hebben aan de oprichting, in dezelfde zaal in congres bijeen. In de middagzitting zal het woord worden gevoerd o.a. door minister Schermer- horn. Jaarvergadering provinciale comm. uil Noord-Holland s veilingen Een belangrijke bijeenkomst, die de gehele dag duurde, vond Donderdag te Alkmaar plaats. De Provinciale Com missie uit de veilingen te Noord-Hol- lan had in 't Gulden Vlies haar jaar vergadering belegd. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. P. Nijssen, die allereerst de heren Mr. Niemöller, Barendsen en Torna, van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, wel kom heette. Vervolgens herdacht spr. de overledenen en hen, die in de strijd voor de vrijheid van ons land zijn ge vallen. Als eerste werd het. ln 1944 door sluipmoord om het leven gekomen, bestuurslid van het Centraal Bureau, Valstar, herdacht. Een ander bestuurslid, de heer K. Molenaar, is eveneens in het afgelopen jaar heengegaan. In hen verliest de tuinbouw twee onvervangbare strijders voor haar belangen. Niet generaliseren Vervolgens memoreerde spr. de hon gerwinter 1944—'45 en meende in dit verband een scherp protest te moeten aten horen tegen de algemeen verbrei de opvatting, dat alle boeren en tuin ders de mensen hebben afgezet. Inder daad is dit in enkele gevallen voorge komen, waarvan spr. hoopte, dat hier tegen door de fiscus nog opgetreden zou worden, doch men mag niet gene raliseren. Wat betreft de activiteit van het be stuur van het Cenraal Bureau, deelde de heer Nijssen mede, dat alles in het werk wordt gesteld om de tuinbouw en de veilingen weer op het oude peil te rug te brengen. Spr. behandelde voorts de toestand in het tuinbouwbedrijf vóór- an tijdens de oorlog. Massateelt moet einde nemen. De garantieprijzen tijdens de oorlog waren er de oorzaak van, dat men zich toelegde op eenzijdige massateelt, het geen tot heden zo ls gebleven. Omdat de prijzen toch zijn vastgesteld, is ook de qualiteit in sommige gevallen ach- eruit gegaan. Men is het unaniem eens. dat in deze toestand een diepgaande wijziging zal moeten komen. Men zal in 194Ö niet zo door mogen gaan met "het telen van massa-produc ten. De tuinders moeten zich toeleggen op het telen van verschillende produc ten, afgesteld op de behoeften van de nabijgelegen veilingen. Ook export-pro ducten moeten weer op de markt ko men. Spreker besloot met de waarschu wing. dat er. wat betreft de organisa tie van de tuinbouw, geen verdeeldheid mag komen. In de vergadering werd o.m. be sloten over te gaan tot: Onderzoek van de mogelijk heid voor coöperatieve afzet van de tuinbouwproducten; Verplichte besproeiing van vroege aardappelen met koper- houdende bestrijdingsmiddelen; Onderzoek van de mogelijkheid om te komen tot betere prijsverhou ding van producent tot consument. De agenda. Hierna werd overgegaan tot de be handeling van de agendapunten. De no tulen van de algemene vergadering van 28 December 1943 werdïn met algeme ne stemmen goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording over de jaren '43—'44 en de jaren '44—'45. Hel verslag van de financiële commissie werd uitgebracht en de penningmeester gedéchargeerd. Vervolgens werden in de financiële commissie voor het jaar 1946 benoem^ vertegenwoordigers van le veilingen te Grootebroek, Opperdoes en Winkel. De contributie voor het jaar 1945/1946 werd door de vergadering op voorstel van het bestuur bepaald op IJ30 pet. van de omzet. Bestuursverkiezing. Hierna werd overgegaan tot punt zes van de agenda, het verkiezen van be stuursleden wegens periodiek aftreden van de heren J. Kliffen, J. P. Nijssen en J. A. Woelders, ter aanvulling van de vacatures, onstaan door het overlij den van den heer K. Molenaar en het bedanken wegens ziekte van den heer Th. Roosje. In de beide laatste vaca tures had het bestuur candidaat gesteld de heren A. de Boer (Grootebroek) en J. J. Bakker (Avenhorn). De periodiek aftredenden waran herkiesbaar en wer den met algemene stemmen voor de volgende periode weer benoemd. Even eens werd benoemd de heer de Boer in de vacature Roosje. In de vacature Mo lenaar had de veilingver.. Warmenhuizen een tegsneandidaat gesteld in de per soon van den heer Dekker, die dan ook werd gekozen. Op voorstel van het be stuur werd de heer Th. Roosje tot ere lid benoemd. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel, behelzende de handhaving van de verplichte besproeiing van vroege aardappelen met koperhoudende be strijdingsmiddelen ter voorkoming van phytophtora infestans en dit uit te breidan tot alle aardappelrassen, voor komende ln het gebied tussen Kolhorn, Purmerend en Schoorldam. Tevens werd voorgesteld aan de bespuiting 0-5 pet. calcium-arsenaat toe te voegen ter be strijding van de Coloradokever en het uitpoten van ongekeurde pootaardap- pelen te verbieden. Op voorstel van den Rijkstuinbouwconsulent. Ir. C. Riet- sema, werd besloten om een commissie te benoemen tot onderzoek hiervan. Deze commissie zal bijgestaan worden door enige tuinbouw-assistenten. Coöperatieve afzet? De Noordcrmarktbond verzoekt aan het Centr. Bureau voor de veilingen voor te stellen de mogelijkheid van een coöperatieve.afzet van de tuinbouw producten te onderzoeken. (Zie vervolg pag. 3) Des nachts lichte vorst, vooral in het Oosten. Temperatuur om het vriespunt. Matige aan de kust tijdelijk vrij krach* tige Zuidelijke wind.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1