kmaafdei1 msum Griekse kwesiie in Veiligheidsraad afgedaan PARTIJ VAN DE ARBEID KERNVRAAGSTUK Jl«tN'ZOKHBaHrH. DONDERDAG 7 FEBRUARI 1946. 3e Jaargang No. 356. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Hommcrson. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. 2274. Advertentle-afd.: I.angestraat 15, tel. 3971. Wisjinski dringt aan op uitstel V/eer goede vriendjes Naar het oordeel van den voor zitter is de Raad van mening, dat de aanwezigheid van Britse troe pen in Griekenland geen gevaar voor de wereldvrede oplevert, dat de aangelegenheid als afgedaan beschouwd moet worden", deze ver- klaring stelde de voorzitter van de Veiligheidsraad gisteren aan deze raad voor. Wisjinski verklaarde, dat de Sowjet- delegatie dit niet kon aanvaarden. De Sowjetdelegatie is bereid niet verder aan te dringen op een formele resolu tie over de Griekse kwestie. .Zij wil met een procedure genoegen nemen, waar bij de Veiligheidsraad geen formele beslissing neemt met betrekking tot de situatie in Griekenland. De Sowjetdelegatie zal tevreden zijn met ean verklaring afgelegd door den voorzitter, die moet Inhouden, dat de Veiligheidsraad acte genomen heeft van de verklaringen der verschillende Janden. De raad verklaart, dat dan de zaak is afgedaan. ..Dit" aldus zeide Wisjinski met na druk, ,(s het uiterste waartoe de Sow- jetregering bereid is te gaan. WU zou den bezwaar hebben tegen iedere an dere bewoording". Rechters Internationale Hof t Gisteren zijn door de Veiligheids raad en de Algemene vergadering de 15 rechters van het Internationa le Hof van Justitie gekozen. De Nederlandse candidaat, prof. Verzijl, kon niet de nodige stemmen verkrijgen. In de Veiligheidsraad verkreeg hij 5 stemmen, terwijl de noodzakelijke meerderheid 6 bedraagt. In de Al gemene vergaderng verkreeg hij 14 stemmen, terwijl de noodzakelijke meerderheid 26 bedraagt. De volgende rechters werden be noemd: Dr. Hsoe (China). Dr. C. de Visscher (België), Prof. Jules Basde- vant (Frankrijk), Dr. J- G. Guerrero (Salvador), Prof. S. V. Krylov (Sov jet-Unie), Sir Arnold Mc Naire (Gr- Br.), Alfaro Frabela (Mexico), G. H. Hackworth (V.S.), A. Alvarez (Chili). Badawy Pasja- (Egypte), J. E. Read (Canada), Dr. M. Zoricic (Joego-Sla- vië), Dr- J. P. Azevedo (Brazilië), Winiarski (Polen). Candidaat voor de 15e zetel was Dr. Kalestaed (Noorwegen), doch hij behaalde een stem te weinig (vijf). De stemming duurt voort. Zittingsduur en salaris. Van de 15 rechters zullen er vijf voor 3 jaar. vijf voor 6 jaar en vijf voor 9 jaar zitting hebben. Er waren 76 candidaten. Voorts mochten er van dezelfde nationaliteit geen twee rechters zijn. Het salaris der rechters is vastge steld op 54.000 gulden per jaar- De president zal tevens 15.000 gulden extra ontvangen, en de vice-presi- dent honderd gulden extra voor el ke dag waarop hij den president vervangt tot een max. van 100C0 gulden- De Engelse minister van Buitenland se Zaken, Bevin, zeide, dat hij met ge noegen geconstateerd had, dat de Sow- Jet-Unie niet langer bij haar oor spronkelijke eisen persisteerde. Ook hij was bereid tot concessies en zal niet langer aandringen op een for mele uitspraak van de raad. „Het is het verlangen van mijn land dat het ongelukkige incident in de re laties tussen onszelf en de Sowjet- Unie gesloten wordt". Wisjinski sloot zich bij deze woorden aan, waarna de Griekse gedelegeerde ijn instemming betuigde met deze op lossing GENERAAL STOPFORL de op volger van generaal Christison als op perbevelhebber van de geallieerde strijd krachten op Java. Anefo P. Uruguay: Geen doodstraf voor Göring c.s. HEFTIG OEKRAIN'S PROTEST. In een brief aan de UNO stelde de af gevaardigde van Uruquay voor om het Tribunaal te Neurenberg opdracht te ge ven de doodstraf op de oorlogsmisdadi gers niet toe te passen. De afgevaar digde was van mening, dat deze stap ge rechtvaardigd was, omdat de doodstraf in Uruquay niet bestaat. Dr. Manoeüsky, het hoofd van de Oe- kralnse delegatie, verwekte gisteren sen satie In de Algemene Commissie van de Verenigde Naties, toen hij de door Uruquiy Ingediende motie als fascistisch bestem pelde Manoeilsky herinnerde de delegatie van Uruquay aan de honderdduizenden bur gers, die in Kief, de hoofdstad van de Oekraïne, door de Duitsers waren ver moord en aan de duizenden paren schoe nen. toebehorend aan de kinderen, die in de Nazi-gaskamers zijn omgebracht. „Dit voorstel", aldus Manoeilsky, „is een bedreiging voor het bestaan van de UNO en ik beschouw haar als een diepe wonde, toegebracht aan het Europese geweten. In zijn antwoord zeide de afgevaar digde van Uruquay, Fernandez y Medina, dat zijn delegatie van mening was, dat ons voorstel levenslange opsluiting een hardere straf is dan de dood. Voorzitter Spaak zeide er zeker van te zijn. dat de delegatie van Uruquay zich er niet van bewust is geweest, welk effect haar motie op Europeanen moest maken en verzocht Uruquay derhalve de motie in te trekken. Later deelde Reuter mede. dat de dele gatie van Uruquay besloten heeft haar motie voorlopig ln te trekken en In overleg te treden met haar regering. Luchtlijn ZürichAmsterdam. De Zwitserse luchtvaartmaatschappij (Swiss Air) opent met ingang van 16 Februari een wekelijkse luchtdlenst op het traject Zürich—Amsterdam—Malmö vice versa. S.D.A.P. in congres bijeen De Sociaal-Democratische Arbeiders Part(j heeft gistermorgen in „Bellevue" te Amsterdam haar 46ste congres (bel eerste na de bevrijding) geopend. Zeshon derd gedelegeerden waren uit het land bijexgekomen; aan de bestuurstafel had den plaats genomen de ministers W. Ilrees. ir. H. Vos en staatsraad Ir. J. W. Albarda. De buitenlandse gasten Haakon Lie (Noorwegen). Svcn Andcrson (Zweden). Hans Iledtolt (Denemarken) spraken de vergadering toe en brachten de beste groeten van de buitenlandse geestverwanten over. Miss Alice Bacon bracht de groeten over van den Engelsen premier Attlee. Openingsrede van Koos Vorrink Spr. stelde voor de historie vast. dat de arbeidersbeweging voor de oorlog ailes gedaan heeft om de dreigende ge beurtenissen het hoofd te bieden. De ellenden, die ons land door de oorlog leed, vertrapt door de bespij kerde soldatenlaarzen, wat in Rotter dam en elders voorgoed verloren ging en de plunderingen schilderde spreker. 4000 alleen van de Joodse partijleden in de hoofdstad, zijn geslachtofferd. De zuivering. Spr. herdacht de gevallenen in de strijd tegen den bezetter, waarin ook de soc.-democratie een levendig aan deel heeft gehad. Met betrekking tot de vraagstukken der politieke delinquenten en de zui vering ziet spr. twee groepen in ons volk, de strengen en de zachten, die naar zijn oordeel elkaar zouden kun nen vinden in de formule ..snel, streng en rechtvaardig". (Zie vervolg pag. 3) Samenstelling Bestuur Partij v. d. Arbeid In de „Studie-Commissie" van de partijen en groepen, die hebben deel genomen aan de voorbereidende be sprekingen voor de stichting van de „Partij van de Arbeid" is besloten, dat het voorlopige partijbestuur van de Partij van de Arbeid zal bestaan uit 20 leden. Hiervan zullen worden aange wezen: 9 leden door de S.D.A.P., 4 door de Vrijz.-Dem. Bond. 2 door de Chr. Dem. Unie, 2 door de Christofoor- groep, 2 voor de groep-van Walsum, 1 lid, prof. Schermerhorn. De candidaatstelling voor de Tweede Kamerverkiezing en de re geling van de partijpers zal nader geschieden door het voorlopige par tijbestuur. Gevaar ijk lokaas 4 Sf- Don Juan is In Portugal. Portu gal grenst aan Spanje. Men kan zich nauwelijks Inden ken. ondanks het hardnekkig neen-schudden van den zoon van cx- konlng Alfonao, dat deze zijn reis on dernomen zou hebben met een ander doei dan zo gauw mogelijk de grote stap te doen, de stap over de grens, de stap naar de troon, die de dictator-ln-angst- en-vreze hoffelijk en gedienstig voor hem open houdt. Het Is des dictators laatste hoop en het zal Don Juan's laatste stap zijn. Het herstel van de monarchie ts voor Franco-man. het zachte kussentje, waar op hij zich neer kan vlijen om zjjn labiel evenwicht aan de wetten van de zwaarte-kracht te onttrekken. Het biedt hem zelfs de mogelijkheid een man van aanzien en gewicht te blijven In Spanje: Immers, het monsterverbond van ccn deel der geestelijkheid en de falanx, zal de enige politiek denkbare tegenhanger zijn van een nieuwe Volksfrontregering. Een Volksfrontregering In Spanje zou. internationaal gezien, de Invloed van de Sowjet-Unle In Europa doen toenemen. De welhaast demonstratieve „besluiteloos heid" van Engeland om stappen te on dernemen ln het voordeel der republi keinen, bewijst wel, dat dit gevaar in de diplomatie als de Inzet van het politieke spel beschouwd wordt De contfnulteltspolltlek. waarin Bevin hardnekkig zijn afkomst vcrlochent, is niet zó continu als zij er uit ziet. De buitenlandse politiek der Tories had sterk deze eigenschap, dat zij gericht was op de lange duur. Bcvin's politiek daarentegen doet denken aan die van de bekende struisvogel. Want hoe het ook reilt en .zeilt In Spanje, het polltiek-bewuste en best ge disciplineerde deel der bevolking zal met geen enkele monarchie meer vrede kun nen hebben. Zeker niet met een. die als dekmantel om de schouders van den meest gehaten en verachten man in Spanje gehangen wordt. Wanneer Don Juan zich per sé wil associëren met bet dictatoriaal gedrocht, dan ts dat tot op zekere hoogte zijn zaak: wat er verder met hem zal gebeuren is de zaak van het Spaanse volk. Glral en zijn mannen wachten vol on geduld. Syrië en Libanon alleen contra Frankrijk? (Van onzen diplocnatieken corres pondent in Den Haag). In welingelichte Britse kringen ln Den Haag is men er van overtuigd dat met de Griekse kwestie de moeilijkhe den in de Veiligheidsraad tot een goed einde zijn gebracht. Het nieuwste vraag stuk aangaande Syrië en de Libanon zou volgens deze kringen veel gemak kelijker verlopen. De Britten zijn bereid hun troepen terug te trekk*n. Deze zijn immers al leen op verzoek van Syrië en de Li banon daar gekomen. Men voelt duide lijk dat de eis eigenlijk alleen tegen Frankrijk is gericht. Schermerhorn's verklaring over Indonesië. v In Britse kringen ziet men met de gróótste belangstelling dc redevoering die minister-president Schermerhorn hedsnmiddag zal uitspreken tegemoet. Men verwacht dat deze rede ook van invloed zal zijn op dc besprekingen in de Veiligheidsraad. REGENACHTIG EN ZACHT. Matige aan dc kust tijdelijk krachtige wind tussen N.W. en Z.W Zwaar be wolkt met plaatselijk lichte regen of motregen. Temperatuur in het Noorden van bet land lussen 6 en 9.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1