Uitspraak in Indonesische kwestie uitgesteld Van Mook en Sjahrir op bezoek bij Clark Kerr Egyptisch voorstel: Nederlands amendement over U.N.O.-zetel aangenomen Bijna bad de Veiligheidsraad gis teren een beslissing genomen inzake de Oekrainse klacht, welke inhoudt, dat de aanwezigheid van Britse troepen in Indonesië een bedreiging voor de veiligheid van de wereld vrede vormt. De Egyptische gede legeerde opperde toen plotseling de mogelijkheid op een nader te bepa len datum uitspraak te doen. Het hoofd van de Sowjetdelegatie Wls- jinski vond, dat dit voorstel wel een overweging waard was! In de middagzitting had de Neder landse afgevaardigde Mr. E. N. Van Kleffans verklaard, dat hij geen be zwaar had tegen het zenden van een commissie naar Indonesië, indien de Britse en Oekrainse regering beide er voor waren. Het ia duidelijk, dat hij een stemming over de Oekrainse resolutie. Engeland de meeste stemmen zal behalen. De gedelegeerden van. China. Mexico. Egypte, Frankrijk, Brazilië. Australië, Enge!andL^cn.Nederland hebben reeds getuigd van hun ongeloof In de Oekrainse bewering, dat de vrede zou bdreigd worden. De opinies over het zend;n van een commissie van onderzoek naar Indone sië zijn een weinig meer verdeeld. Engeland Nederland, de Verenigde Watersnood in Overijssel Hengelo een „nieuw Venetië". De enorme aanwas van water door de Drlener- en Berflobeek heeft tientallen straten van Hengelo in de nacht van Vrijdag op Zaterdag onder water gezet. Verschillende hoofdstraten werden her schapen In kolkende rivieren, de pleinen en open vlakten, ontstaan door de af braak van gebombardeerde panden, za gen er uit als meren. In de meeste fabrie ken moest het werk gestaakt worden. Duizenden arbeiders konden niet aan het werk gaan, omdat ze de fabrieken en werkplaatsen niet konden bereiken. De scholen bleven om dezelfde reden geslo ten. De posterijen werkten niet. het distributie-bureau lag rondom in het wa ter. het kantoor der belastingen even eens. In sommige straten stond tot der tig centimeter water. Velen brachten de nacht door met het in veiligheid bren gen van hulsugad naar hoger gelegen ver diepingen. In Deventer. De kaden langs de IJsel in Deventer staan ook diep onder water. In de omge ving der stad zijn aan de Oostzijde op nieuw enige boerderijen door het water van de weg afgesneden. In Raalte zijn burgers opgeroepen om te helpen bij de bedijking. Bij Deventer zelf wordt de Bergweidepolder gelukkig nog goed be veiligd door de kaden, die thans worden versterkt. Duitse „illegalen" in Denemarken De „News Chronicle" meldt uit Ko penhagen, dat onder de Duitse krijgs gevangenen in Denemarken een onder grondse beweging ontdekt is. De be weging beschikte over een krijgsraad en donkere cellen, waarin zU. die de beve'en van de „Führer* van de be weging niet wensten op te volgen, konden worden opgesloten. Onderzoe kingen toonden aan, dat ook vele le den van het Duitse Roode Kruis bij deze activiteit betrokken waren. Staten en Brazilië bestrijden dit voor stel. China en Mexico zijn er niet ge heel tegen; Australië accepteert het, indien dit land zelf deel zal uitmaken van de commissie. In Sept. beslissing over U.N.O.-stad In de commissie, belast met het on derzoek naar de permanente zetel van de U. N. O. Is 'n Nederlands voorstel besproken om eerst ln September 1946 over deze kwestie te beslisssn. Het Nederlandse amendement werd gisteren aangenomen met 22 tegen 1? stemmen. Koninklijk bezoek in de hoofdstad H.M. de Koningin zal Donderdag ochtend in de Amsterdamse haven de torpedobootjager „Evertsen" en het fregat „Joh. Maurits" inspecte ren. De „Evertsen" zal Zondag a.s naar Indonesië vertrekken, de „Joh. Maurits" vertrekt Vrijdag naar de West. CANADA LEENT ONS 100 MILL10EN BESTEMD VOOS VOEDING EN HERSTEL VAN NEDERLAND. De Canadese minister van Financiën, lsley, heeft meegedeeld, dat h(| en de heer Snouck Hurgronje op S Februari een overeenkomst hebben getekend, vol gens welke Canada, als aanvulling op de lening van 25 millioen volgens overeen komst van 1 Mei 1M5, aan Nederland ren lening van honderd millioen dollar zal toestaan. Terreinverkenning" in vriend schappelijke sfeer In een te Batavia uitgegeven officiële verklaring wordt meegedeeld, dat dr. Van Afook Dinsdagavond 6 uur (Ba- taviatUd) ten huize van Sir Arcbibald Clark Kerr een bespreking heeft ge had met Soetan Sjahrir. De bijeen komst, die werd gehouden In een vriendschappelijke sfeer, was voor het grootste deel gewijd aan het toe lichten van bepaalde punten uit de verklaring der Nederlandse regering. Voorts is de evacuatie van Rapwi- ambtenaren uit het binnenland bespro ken. Overeengekomen werd, dat nog meer besprekingen gevoerd zullen wor den, zodat deze en andere kwesties uit voeriger behandeld zullen kunnen wor den. Sir Archibald Clark Kerr heeft Maan dagavond Sjahrir In zijn woning bezocht. Dinsdagmorgen heeft hij dr. Van Mook en ook den natlonallstischen burgemees ter van Batavia in zijn ambassade ont vangen. Onder de Indonesische nationalisten heerste Maandag, naar A. P. bericht, een stemming van voorzichtig optimisme. Een vertegenwoordiger van de Indonesiërs zei: ..Ik stel veel vertrouwen ln de on derhandelingen". Binnen 14 dagen Indonesisch antwoord. Sjahrir zelf heeft Maandagavond ge weigerd commentaar te leveren op de Nederlandse voorstellen, maar hij heeft Stakingen te Amsterdam Ongeveer 800 op Schiphol werk zame arbeide.s zijn in'staking ge gaan om een loonsverhoging tot 84 cent per uur te verkrijgen De particuliere aannemers, die onlangs werden ingeschakeld, zijn bereid slechts 78 cent te betalen. De direc tie van Schiphol heeft het vliegveld af laten zetten door zestig man Rijkspolitie. In de Amsterdamse haven hebben 1400 man het werk neergelegd. De voornaamste eis is het verkrijgen van een gulden toeslag op iedere werktaak, hetgeen neerkomt op een weekloon van 47 bij regelmatig werk. Bij geen werk wordt voor de vaste arbeiders een weekloon van 36 gevraagd In afwachting van een Donderdag met minister Djges te houden bespreking is het werk hervat medegedeeld, dat het Indonesische ant woord daarop binnen veertien dagen ge reed zal zijn. Toen hem naar zijn oordeel over de besprekingen ln de Veiligheids raad gevraagd werd lachte hij en ver klaarde: „Het schijnt, dat het slechts hun bedoeling ls om een commissie van on derzoek te sturen. 4k zou niet weten wat voor schade zij zouden kunnen aanrich ten". Het republikeinse nationale comité heeft echter verzocht de UNO uit te nodigen zo spoedig mogelijk een com missie van onderzoek naar Indonesië te zenden ten einde o.m. te bereiken dat er een onderzoek wordt Ingesteld naar het aantal leden en leiders van de N.S.B., dat ln Indonesië onder de Nederlandera nog ongehinderd zijn functie uitoefent. IN SCHEERVLUCHT iYTontg-omery bevorderd. Veldmaarschalk graaf Montgo mery de held van El Alamein is benoemd tot hoofd van de gene rale staf van het Britse imperium Sir Douglas, de R A.F.-maarschalk. wordt nu opperbevelhebber van de Britse troepen in Duitsland. Churchill bezoekt Truman Churchill, die in Florida (VS.) zijn vacantie doorbrengt, was Zon dag de gast van Truman in het Witte Huis te Washington. Tegenover reporters betoonde „de grote Winston" zich zwijgzaam. Zij kon den slechts melden, dat hij er goed uit zag, een lange zwarte jas droeg en een grote sigaar rookte. Pencilline-ondekkr onderscheiden. T De Britse geleerde Alexander Fle ming wiens naam voor immer verbon den is aan het nieuwe geneesmiddel Peneilline, werd met algemene stem- m:n tot corresponderend lid van de Franse academie van wetenschap ge kozen. Zweedse studiebeurs. Het Zweedse instituut heeft een Zweedse studiebeurs ter beschikking van een Nederlandsen student ge steld. De beurs bedraagt 3000 kro nen en is gerekend on een vcrblyf van ongeveer 6 maanden. Weer sinaasappelen! Personen, geboren In 1*25 of later, ko men wederom in aanmerking voor Ut gr. sinaasappelen. Men moet hiertoe bon B 7*. C 73, D 73 of E 73 der bonkaart K (03 uiterlijk op Zaterdag 18 Februari Inleve ren. De aflevering der sinaasappelen zal zo spoedig mogelijk gebeuren. Studenten in Amsterdam staken Met instemming van de gehele vergade ring en ledenraad heeft het bestuur der Algemene Studentenvereniging Amsterdam Dinsdagmiddag tijdens ren bUeenkomst van studenten In het „Krlterlon"-Theater besloten de Amsterdamse studenten van alle faculteiten te adviseren van Donder dag a.s. af geen colleges of practica meer te volgen, zolang aan prof. dr. i. P. Wl- baut geen ontslag als hoogleraar Is ver leend. Deze staking, welke bijna 4000 studenten omvat, ls een gevolg van een beslissing v/d min. v. Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, waarbij de gestaakte hoog leraar weer ln zijn functie aan de natuur- phllosophlsche faculteit wordt hersteld. Prof. Wlbaut wordt, naast een karakter loze houding ten tijde der loyaliteitsver klaringen. verweten, dat htJ nadien het ambt van Rector Magnificus der Oniver- siteit heet aanvaard (toen dus slechts de studenten, die getekend hadden de uni versiteit nog konden bezoeken) en er zich In die fuctte toe heeft geleend een lijst met namen van meisjesstudenten af te geven aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam. Neurenberg: Von Paulus getuigde De Sowjet prosecutie zorgde in het Tribunaal te Neurenberg voor een verrassing voor de verdedigers, die bezwaar maakten tegen ren schriftelijk getuigenis van veld maarschalk Friedrich von Paulus, bevelhebber van het zesde leger, dat voor Stalingrad door de Russen vernietigd werd. Zo verrassend was dit voor de verdedigers, dat zij na het getuige nis van Von Paulus niet op een kruisverhoor waren geprepareerd en vroegen dit tot morgen uit te stellen. „Er is geen twijfel aan of aan het aanvalsplan tegen de Sowjet-Unie lag de bedoeling ten grondslag om dit land te koloniseren", zo zeide Von Paulus op hem door Rudenko gestelde vragen. Von Paulus, met bleek gezicht en diepingcvallen ogen en gekleed in donker colbert, entwoordde langzaam en zorgvuldig op de hem gestelde vragen, terwijl er in de beklaagdenbank grote be roering te bemerken was. Vooral Göring was heftig opgewonden, doeïï hü was niet de enige die haas tig brieven liet overhandigen aan de verdedigers by vele opmerkingen van Von Paulus. Afnemende wind. aanvankelijk nog uit Noordelijke richting. Later veranderlijk. Plaatselijk langzaam overtrekkende wolkenvelden. Na koude och' d, overdag temperaturen tussen 3 en 7 graden.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1