kmaarder Geen U NO-commissie naar Indonesië „Honger bedreigt millioenen in furopa DONDERDAG 14 FEBRUARI 1»4«. 3e Jaargang no. 144-365. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDEI" Redactie en Adm.: Acbterdam 20, tel. 2274. Advertentie-afd.: Langestraat 11, tel. 1171. Twee stemmen voor Oehrains voorslel Het voorstel van den Oekralnsen gedelegeerde, Manoeilsky, om een com missie van onderzoek naar Java te zenden, kon gisteravond In de Veiligheids raad slechts twee stemmen (van Polen en Rusland) op zich verenigen en werd zodoende verworpen. Tevens werd gisteren in deze Radii een Egyptisch en een ter elfder ure door Wisjinsky ingediend Russisch voorstel afgestemd. De Egyptische resolutie hield in dat geen Britse troepen in Indonesië tegen de nationalisten zouden worden gebruikt. Wisjinsky's amendement vroeg hetzelfde als het Oekraïnse voorstel, dat juist tevoren door de Raad was verworpen. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Hommerson. Tegenstelling Soekarno gematigden t.o.v. Nederl, voorste'len 7 Ir. Soekarno, president van de „In donesische republiek, en de Indone sische leiders bij zijn hoofdkwartier in Midden-Java, zijn, zo bericht men uit Batavia, te.eurgesteld door de Neder landse voorstellen In zake de toekomst van Indonesië. Soekarpo's eerste op merking zou zijn geweest. „Dit bete kent geen verbetering". Het algemene gevoel was dat de Nederlanders de kracht van de nationalistische eisen van onafhankelijkheid, onderschat had den. Daarentegen meldt de „New York Times" uit Batavia, dat men in meer gematigde Indonesische IN SCHEERVLUCHT Artsen voor de tropen gevraagd. Binnenkort hoopt het Ned. Rode Kruis de uitzending van teams voor een pe riode van 2 jaar naar N. O. I. te her vatten Voor de volgende teams bestaat behoefte aan hutsartsen, die vrij zijn van een mogelijke oproep voor militai re dienst. Artsen die voor uitzending in aanmerking wensen te komen wordt verzocht zich schriftelijk in verbinding te stellen met de afd. C. v .d. O. I. kamer van het Ned. Rode Kruis, Prin- sessegracht 31 te Den Haag waarna eventueel een oproep voor een bespre king volgt. H&lifax in de aanval In een rede heeft de Engelse ambas sadeur te Washitgton Lord Halifax, ge waarschuwd tegen ontwapening. „Wij moeten de vroegere vredeverstoorders", zo zeide hij, „geen gelegenheid geven opnieuw te beginnen". Ver. Staten gaan „schoolmeesteren". De Amerikaanse Regering heeft bij het Congres een voorstel ingediend waarbij de president gemachtigd wordt militaire deskundigen te zenden naar landen die hun strijdkrachten verbete ren willen. De Russische verkiezingen. Naar Radio Moskou mededeelt heb ben 99.07% der stemgerechtigden (101.450.936) bij de verkiezingen voor de Opperste Sowjet hun stem uitgebracht. Voor het blok communisten en partij lozen stemden 100.621.251 kiezers. Tegen dit blok - werden uitgebracht 819.599 stemmen. Amerika waarschuwt voor Argerftinië A. P. bericht, dat Amerika een „blauwboek" van 40.000 woorden ver zonden heeft aan de regeringen van hét Westelijk halfrond. In dit boek waarschuwt de regering der Ver. Sta ten. twee weken voor de Argentijnse verkiezingen, voor het feit. dat. terwijl de geallieerden Duitsland bezetten, de nazi's in Argentinië een complete copy bezitten van de economische oorlogs machine. die zij in Duitsland hadden. Herhaalde malen wordt in dit boek melding gemaakt van de rol. die kolo nel Juan Peron. de voormalige vice- president nu candldaat voor het presidentschap speelt. Peron wordt beschreven als de leidende samen zweerder, bij het streven naar een volledig omvergooien van Bolovla. Pa- raguya, Brazilië en Chili. „De wereld heeft te kampen met een voedseltekort 'van v(Jf millioen ton tarwe en twee mHIloen ton rtjst. Millloenen mensen zien zich op dit ogenblik geplaatst tegenover het spook van de honger. Iedere ton, nee leder pond en leder ons voedsel moet goed gebruikt worden. Alle volkeren moeten samenwerken om te komen tot een eerlijke en billijke verde ling van elk mogelijk overschot", aldus de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevln, In de Algemene Vergadering van de U.N.O. Almelo onder water! De „Volkskrant" beschrijft de situatie te Almelo als kritiek. In de straten staat op sommige punten ruim l'/t m. water. De voedselvoorziening baart zorgen en ook de gas en electrlcl- teltsvoorzlening stuit op grote moeilijk heden. De Commissaris der Koningin In de pro vincie Overljscl heeft een bezoek aan dc stad gebracht en leidt persoontijk de hulp verlening. Met behulp van het doorsteken van enkele dammen in het kanaalstelsel in de omgeving heeft men getracht het water af toe voeren. Tot nog toe heeft dit echter weinig succes gehad. Er zijn reeds een compagnie genietroepen en pon- tenlera in de stad gearriveerd om hulp ta verlenen. De voedselvoorziening. De aanvoer van voedsel, dat afkomstig is uit centrale keukens, eschiedt met behulp van vrachtauto's en rubberboten De oorzaak van de watersnood Is gele gen in het doorbreken van een stuwdam in de Vecht bij Schüttorf, die door het steeds wassende water is bezweken. Daardoor sloegen massa's water over op de Dinkel. die deze niet kon verwer ken. zodat de dijken tussen Tilllgtc en kasteel Syngraven eveneens bezweken en het water via Weerselo Almelo binnen stroomde. Het blad verneemt verder, dat het Ned. I Rode Kruis moeite doet om 2.50® voedsel pakketten. elk van 12.000 caloriëen, te I zenden. Elk land moet oorlogs misdadigers uitleveren - De Algemene Vergadering van de UNO heeft gisteravond met algemene stemmen het besluit genomen, dat alle leden van dc UNO zich moeten verbinden de nodige maatregelen te nemen om alle oorlogs misdadigers te arresteren en hen ter be rechting terug te zenden naar de landen waar zij hun misdaad hebben bedreven. Men besloot ook. dat staten, die geen lid van de UNO z|)n, oorlogsmisdadigers uit bun gebieden moeten opsporen en uit leveren aan de landen waar zU hun mis daden hebben bedreven. Nieuwe mogelijkheden Democraten, socialisten, Q Stroomt bijeen van alle kant. Vol vertrouwen Gaan wij bouwen Aan de toekomst van ona land. Bovenstaande regels zijn het slot- refreln van het Lied van dc Arbeid, hei lied dat in de toekomst gezongen zal worden op bijeenkomsten van de Partij vin Je Arbeid. Zoals men weet, kreeg deze Partij op zijn vorige week gchoud en eerste Congres zijn beslag. Geheel nieuw is in de politieke his torie van ons land de belangstelling die deze Partij reeds vóór zijn geboor te van velerlei kant ondervond en ze ker de grote aanhang en grote ver wachtingen. die zij nu reeds in ons vo k beeft gewekt. Het is daarom van belang in het kort na te gaan. hoe de voorgeschiedenis van deze Partij en haar program is, wat de door haar ge wekte reacties zijn en welke nieuwe mogelijkheden zU voor de toekomst in zich bergt. Voor dat de openlijke politieke strijd in ons land door de bezetting onmo gelijk werd gemaakt, waren we in een politieke impasse geraakt. Er was de scheiding „links-.,rechts", waarbij, op pervlakkig gezien, de scheidslijn werd getrokken tussen onkerkelijkcn en con fessionelen. Van verschillende zijden werd wel Ingezien, dat deze scheiding in het politieke een onjuiste was, doth vele factoren verhinderden een hernieuwde partij-groepering. Eén voor beeld willen wij aanhalen. Vele ortho doxe Christenen begrepen. dat zU zich juist vanuit hun Christelijke overtui ging achter de els van gerechtigheid óók in het maatschappelijk leven moesten plaatsen. In Nederland werd deze eis echter in het bijzonder gesteld in de strijd van de socialistische ar beidersbeweging, doch in het „klimaat" van de S. D. A. P. voelden deze ortho doxe Christenen zich niet thuis. Dit gold ook voor vele anderen. Door de onjuiste scheidslijn in de Nederlandse politiek kon men dan ook al kabinetten lang geen oplossing vin den. zowel voor de ramp der werke loosheid. als voor een daarmee direct samenhangende constructieve politiek. Nadat dc Duitsers ons land bezetten en onze regering nog slechts met een deel van de bevolking een sober con tact kon onderhouden via de radio, groeide er een geheel ander contact tussen vele Nederlanders. Er waren duizenden, die zich niet alleen verzet ten tegen den overweldiger, doch die ook beseften, dat men na de tijd van onderdrukking, met meer kracht dan ooit tevoren ons verarmde land op de been moest helpen en die in illegaal en ander contact, In gevangenissen en concentratiekampen, ook met vroeger politiek gebeel anders georganlseer- don, leerden, dat nieuwe mogelijkhe den inderdaad aanwezig waren. In het gijzelaarskamp in St. Michiels gestel. waar vele vooraanstaande in tellectuelen In een maandenlang isole ment zich diepgaand over de toekomst van ons land beraadden, werd de di rect na de bevrijding naar vorentre- dende Nederlandse Volksbeweging ge boren. Deze beweging was een eerste vormgeving van het verlangen van vele Nederlanders naar een nieuw h^gin langs nieuwe wegen. In het po'i'Ieke overleg, dat onder haar auspiciën werd gevoerd, werd de N. V. B. de moeder van de thans opgerichte Partij van de Arbeid. E. T.—C. De cijfers van -Bcvln over de tekorten aan tarwe en rijst werden aangehoord ln een stilte, die intenser werd, naarmate hij op ernstiger toon sprak. Hij zeide. dat de moessonregens in Brits-Indië uitgeble ven waren en dat dit schiereiland zich voor een ernstige hongersltuatie ziet ge plaatst. De Amerikaanse gedelegeerde Stettlnlus wees er op, dat de oogst bijna overal ter wereld was mislukt, Juist op een ogen blik, dat er zo dringend behoefte ls aan voedsel. Aan het einde van de vergadering werd besloten, aan alle regeringen van van Europese landen, die lid zijn van de Veren. Volken en aan de Turkse regering, telegrammen k zenden met de uiluodl' Ing om buil ministers van voedselvoorziening naar een confe rentie over de Europese voedselsitua tie te /enden. Deze conferentie wordt volgende maand te Londen gehouden BON 95 VOOR 'IOENREPARATIE. Bon „05 Leder" der lederkaart is aan gewezen voor het doen repareren van schoenen met leder en/of rubber met zolen- en hakkenmateriaal. Rubber voor hakken is bonvrij. De Waal valt Gisterenavond hield de val van de Waal bij Nijmegen regelmatig aan. De stand was 12.78 N. A. P. Kbulen seinde nog steeds val. Niettemin is de toe- stand nog zeer kritiek. De Steeristraat in Nijmegen staat nog steeds gedeelte lijk onder water, terwijl alle kelders van de huizen langs de Waalkade vol gelopen zijn. Men vreest, dat in geval van vorst er U6gang zal ontstaan. Eni ge jaren geleden is de Waal zelfs in Maart nog „gaan zitten". Studenten blijven bij hun eis Tijdens een studentenvergadering In „Krlterlon" te Amsterdam werd bekend gemaakt dat de staking ln leder geval zal worden doorgezet zolang Prof. Wlbaut geen ontslag heeft genomen of gekregen. Vandaag komt de Studentenraad van alle Nederlandse Universiteiten In Delft bijeen ter bespreking van de algemene houding der Nederlandse studenten ten opzlclne van het conflict ln Amsterdam. kringen gunstig gestemd is ten aan zien van de Nederlandse voorstel len, mits in de uiteindelijke formu lering de bepalingen nauwkeurig omschreven staan. Bevin in de U,N.O.t Nog deze maand Europese voedselconferentie

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1