Kath. Volkspartij en linkse groepen winnen NEDERLANDER A. PELT Verkiezingen in België Tegenstelling Wallonië-Vlaanderen treedt naar voren De voorlopige uitslagen van de gis teren gehouden Belgische verkiezin gen, zijn voor acht van de negen dis tricten (de resultaten van het negende district zün nog niet bekend): Belgische Kamer: Katholieken 85 (voorlopige winst 17); Socialisten 59 (-f4); Communis ten 18 (-f 12); liberalen 15 (voorlopig verlies IS); democratische unie 1. Senaat (resultaten van 5 provin cies): Katholieken 32 (voorlopige winst 8), Socialisten 23 (-f 2), Libera len 3 (voorlopig verlies 5), Com munisten 7 (-f 5). Ruim twee-en-een-half millioen Belgen hebben bij deze eerste alge mene verkiezingen sinds 1939 hun stem uitgebracht. Het was een vah de (calmste verkiezingsdagen in de historie van het land De gretige af trek, die de kranten in Brussel da delijk vonden, toonde echter genoeg zaam aan, dat men er verkeerd aan zou hebben gedaan de kalme sfeer waarin de stembusverrichtingen plaats hadden, voor onverschilligheid aan te zien. Maar bij het sluiten van de stembureaux hadden geen berich ten over incidenten uit enig deel van het land de hoofdstad bereikt. Zoals te verwachten was heeft een spannende race plaats gehad tussen de verjongde katholieke partij en de linkse partijen. De socialisten hebben in hun tra ditionele „vesting" Henegouwen en in de hoofdstad Brussel een aan zienlijke meerderheid behaald. In het Walenland verloren zij aan stemmen, doch in de Vlaamse ste den gingen zij er op vooruit. De katholieken (Christelijke Volks partij) daarentegen kregen een flinke voorsprong in het Vlaamse landge- deelte, irf Antwerpen, in de Waalse provincie Luxemburg en in Eupen en Malmédy. De communisten gaan merkbaar vooruit, terwijl de libera le partij ongeveer 50% van haar stemmenaantal in 1939 verloor. De z.g. democratische unie is a.h.w. weg gevaagd. Alle socialistische ministers zijn herkozen- De liberale bewindslieden hebben echter met moeilijkheden te kampen, behalve Mundeleer en Van Glabbeke, die er royaal „kwamen". Kanstenaarszaivering Een Salomon's oordeel De memorie van antwoord op het voorlopig verslag over het wetsont werp zuivering van kunstenaars is verschenen. In dit ontwerp wordt o.m. voorgesteld ten aanzien van alle gedane uitspraken de mogelijkheid van beroep alsnog te openen Naast het verbod van beroepsuitoefening, zal een geldboetf kunnenworden opgelegd, die dan dienen kan om het voordeel, dat de kunstenaar door zijn onjuiste houding behaald heeft, on gedaan te maken. Ook kan een door de ereraad aan gewezen kunstwerk _yan een schep pend kunstenaar voor een bepaalde »om in betaling worden gegeven. Katholieken samen met socialisten Volgens het blad „Libre Belgique" is de katholieke minister Crokaert van mening, dat de katholieken zul len deelnemen aan de volgende re gering en dat zij er. onder alle voor behoud, toe gebracht kunnen worden met de socialisten samen te werkea Ten einde een dam op te werpen tegen de communistische stormvloed, aangezien de democratische .unie in eengestort is en de liberalen van het toneel verdwijnen. Het blad meent, dat de achteruit gang van de liberalen hqj gevolg is van de ernstige fouten, die deze par tij gemaakt heeft, zoals het zich op sleeptouw laten nemen door de uiter ste linkerzijde. Het blad haalt ook het voorbeeld van de democratische unie aan en wijst er op, dat dissidenten en nieu we partijen niet zo gemakkelijk een bres kunnen slaan in de effectieven der oudere kaders. ALMELO IS DROOG! Het water in Almelo is Zaterdag nacht weer omstreeks 15 c.M. ge daald De stad is nagenoeg droog komen te liggen. Slechts de buiten wijken en de omgeving staan nog blank, terwijl enkele diepliggende straten nog last van het water heb ben. De troepen, die met een grote colonne vrachtauto's te hulp waren gesneld, hebben Vrijdagmiddag de stad verlaten. Uit Rijsen kamen heden een aantal helpsters van de U.V V. in de stad, om by het schoon maken en op orde brengen van de geteisterde woningen behulpzaam te zijn. Volkefrontin België? Men acht het in Brussel op grond van de verkiezingsuitslagen het waarschijnlijkst, dat de nieuwe re gering gevormd zal worden door een coalitie tussen de socialisten en de communisten. Vermoedelijk zal A. de Schrijver, de voorzitter van de C.V. P. (Katholieken) het eerst door den prins-regent tot het vormen ener nieuwe regering worden aangezocht. Men verwacht echter, dat hij zal weigeren, of niet zal slagen, waarna de opdracht verstrekt zal worden aan Van Acker of Spaak. één der adjunct-secretarissen-generaal Volgens een bericht van Press Assoeistion uit Londen, z(jn door den secr.- generaal van de Organisatie der Veren igde Volken. Trygve Lle, de eerste benoemingen b(J het secretariaat bekend gemaakt. Onze landgenoot, Adriaan Pelt. werd adjunct-secretaris-generaal, belast met de conferentie en algemene diensten. De Rus, Arkadia Sobolev, tijdens de oor log adviseur van generaal ZJoekov, wordt adjunct-secretaris-generaal, belast met de afdeling ten behoeve van de Veiligheidsraad. De Engelsman, Owen. wordt uitvoerend adjunct bU het bureau van het secretariaat-generaal met de rang van directeur en de 41-jarige Amerikaan, Abraham H. Peller, wordt algemeen raadsman bij den secretaris-generaal, eveneens met de rang van directenr. Direct betrokken bij vestiging U.N.O.-zetel Onze landgenoot, A. Pelt, is te Kppg aan de Zaan geboren en bezocht in Zaandam 'de H.B.S. Hij vervolgde zijn studie aan de Ecole Libre des Sciences Politiques te Parijs. Daarna trad hij in de journalistiek. Achtereenvolgens was hij verbonden aan het Niewsblad voor Ne derland, het Nieuws van de Dag en de Telegraaf. In 1920 trad de heer Pelt In dienst van de Volkenbond als ambte naar der informatie-afdeling, waarna hij in 1934 optrad als directeur dier afdeling. Tijdens de oorlog was hij hoofd van de Nederl. regerings-voorlichtingsdienst te Londen. Zijn voornaamste taak zal bestaan uit het organiseren van alle conferenties van de UNO en de zaken, xiie hiermede In verband staan. Hieronder is niet slechts begrepen het opstellen van een tijdschema, zodat de werkzaamheden niet met elkaar in botsing komen, doch ook het archiefwerk, het verzorgen van de handelingen en het regelen der werk zaamheden van tolken en vertalers. Zijn onmiddellijke taak is echter het treffen van maatregelen voor het ves tigen van het tijdelijk hoofdkwartier van de UNO en de voorbereiding voor de vestiging van het permamente hoofdkwartier. Dit betekent dat hij verantwoordelijk zal lijn voor het over brengen van het tijdelijke secretariaat naar de Verenigde Staten. Jonge liberalen willen vooruitstrevende partij Op de eerste na de oorlog te Utrecht gehouden algemene verga dering van de bond van Jong-libe1 ralen is met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de bond als zijn mening uitspreekt. „Dat de liberale staatsparty met de meeste spoed een vooruitstrevend programma moet samenstellen en zich moet kwijten van de taak, welke ook deze party ten aanzien - van de politieke hergroepering heeft te ver richten. v Hiertoe moet de liberale staatspartij contact met andere niet-sbcialistische en niet-conservatieve groeperingen zoeken, om te komen tot het geza menlijk uitzetten van de grenzen, waarbinnen het politiek vrijzinnige deel van het volk zich thuis kan voe len." Ter verwezenlijking van deze denkbeelden heeft de bond van Jong- liberalen een commissie benoemd, welke op korte termijn contact zal zoeken met hot hoofdbestuur der partij- Ind en dit nodig zal blijken, zal zij ook met personen uit andere kringen overleg gaan plegen, om te voorkomen tot vorming van een vooruitstrevende partij. Op de tweede dag van het congres hebben o.m. prof. mr. C. W. de Vries en oud-minister ir. O. C. A. van Lldt de Jeude besproken, die zich in de zelfde zin uitlieten- Meer steun voor Sjakrir c.s. In een officiële bekendmaking van de Indonesische republikeinen heeft h.-t Werkcomité van de Centrale Nationale Commissie te -iaUvla uitdrukking ge geven aan s|Jn volle vertrouwen in de republikeinse regering en in haar be leid bi) de komende besprekingen met Nederlanders. De resolutie zegt o.m.: „Onze onafhankelijkheidsproclamatie en de oprichting van de Republiek Indonesië heeft de wereld getoond, dat het volk van Indonesië volledige erkenning van zijn recht tot zelfbeschikking en tot het kiezen van een eigen democratische re gering wenst, welk recht door het vredes- charter als absolute noodzaak u gesteld voor het bewaren van de wereldvrede. De commissie wijst er voorts op. dat het de wens van het Indonesische volk is, deel te nemen aan de opbouw van de nieuwe wereld, gebaseerd op gerechtig heid en menselijkheid. Vandaag Geheim Consistorie te Rome Vandaag vangt in de Sala di Con- sistorio, in Vaticaanstad, het Geheim Consistorie aan, waarin Paus Plus XII de 32 nieuwe met Kerstmis J.1. benoem de kardinalen zal creëren. De reeks plechtigheden vindt haar hoogtepunt en slot in het op Donder dag as. te houden Openbaar Consisto rie, waarin de nieuwe prinsen der ka tholieke kerk hun pontificale rode hoe den zullen worden opgezet. NEWYORK—AMSTERDAM V.V. De Amerikaanse luchtvaartmaat- schappij „American Overseas Air lines" zal met ingang van 19 Fe bruari een wekelijkse luchtdienst onderhouden op het traject New- YorkWashingtonShannon—Lon denAmsterdam v.v. Het ligt in de bedoeling deze luchtlijn over enige tijd door te trekken over Frankfot naar Berlyn. Ook LondenAmsterdam. Tevens heeft de Engelse lucht- vaartmaatschappij „British Overseas Airways Corporation" een dagelijkse luchtdienst LondenAmsterdam ge opend. De Boissevain gearriveerd Zaterdagmiddag omstreeks half twaalf arriveerde in de Amsterdam se haven de „Boissevain" met 1760 gerepatriëerden uit Indonesië aan boord. De reis is zeer vlot ver lopen. Het debarqueren van de ge zonden en de 95 ziekeq verliep vlot. Doden waren niet aan boord. De op varenden komen uïT de kampen van Sumatra ën Java. Steun aan gezinnen van gefusilleerden Naar „Trouw" verneemt, is er bij het ministerie van Binnenlandse Zaken een wetsontwerp in voorbereiding, waarin de verlening van steun aan do nabestaanden van Nederlanders, di© door de Duitsers om politieke redenen zijn gefusilleerd, en van de in Duits© concentratiekampen en gevangenissen overleden Nederlanders, wordt geregeld MGEN^ZONHÖCHUNj Geldig tot Dinsdagavond. Meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van betekenis. Matige, aan dc kust tijdelijk krachtige westelijke wind. Wei nig verandering in de temperatuur

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1