Ikmaai'dei' Blijft Perzische kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad? Nieuwe Bonnen De overheid verleent credieien MINDER ZONNIG. Toenemende bewolking met matige wind tiissen West en Zuid. Iets lagere temj7®raturen dan gisteren. WOENSDAG 11 APRIL 1946. 3e Jaargang No. 197-418. Directeur. M J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur atad: G. W. M. Wtllems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.» Achterdam W, tel. 2274. Advertentle-afd.: Langestraat 15, tel. 3971. De Chinese communisten hebben de hoofdstad van Mandsjöerije, Moek- den, bezet. De Franse regering zou fan da Amerikanen verzocht hebben de Duitse stad Karlsruhe te ontruimen, daar zij deze stad nodig hebben bij hun trans porten. Sieitinius en Van Klelfen» conlra Gromyho MADAT Maandag Perzië zelf verzocht had de kwestie over de Sowjettroepen ln dit land van de agenda te schrappen, heeft tfe Amerikaanse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, Stettinlus, gisteren hier over verklaard: „Wij kunnen de bruuske wijziging ln de houding van Perzië op •en ogenblik, dat de Sowjettroepen nog «teeds „physiek" aanwezig waren op Per zisch grondgebied, niet overzien". Hij drong er opnieuw op aan de kwestie op de agenda te-houden en ontkende.dat zulks enige inbreuk op de souverelne rechten van Perzië zou maken of inter ventie op de Sowjet—Perzische overeen komst 20u betekenen. De Sowjet-gedelegeerde Gromyko achtte het standpunt van Stettinlus niet logisch. „Deze heeft een opofferende logica om de zogenaamde Perzische kwestie te verlen gen en op te blazen", aldus Gromyko. „Wie. is de baas?" De Nederlandse afgevaardigde, mr. E. N. van Kleffeps, zelde over Gro- myko's eis: ,.Wie is baas over de agenda van do Veiligheidsraad: de Raad zelve of de landen, die partijen zijn bij een ge schil of situatie? Het kan slechts de Raad zijn, die uitmaakt, wat op de agenda komt. Indien de Sowjet interpretatie aanvaard zou worden, dan zou de deur wijd opengezet worden voor misbruik in gevallen tussen grote en kleine Mogend heden. Wij wensen de deur niet open te zien voor meer ongewenst gebruik vjn diplomatieke kracht dan onvermijdelijk Nieuwe kwesties voor de Veiligheidsraad Vandaag zal ln de Veiligheidsraad de Poolse brief over de Spaanse kwestie worden besproken. De Brits-Indische regering te Delhi heeft besloten haar geschil met Zuld- Afrika voor de Veiligheidsraad te bren gen. Het betreft hier een wetsvoorstel ln Zuld-Afrika. krachtens hetwelk de aldaar wonende Indiërs beperkt worden in hun rechten om ln bepaalde gedeelten der Zuidafrlkaanse Unie zich te vestigen of land aan te kopen. Niet alle Nederlanders uit Australië Het bericht, dat de Nederlandse êtaatsburgers ln Australië per circu laire zou zijn aangezegd, spoedig naar Nederland of Nederlands-ïndië te ver trekken, Is ln zijn algemeenheid niet juist. Ten onrechte wordt de Indruk gewekt, dat het hier om alle Nederlan ders in Australië zoi" gaan. In verband met de Nederlandse deviezenmoeilijk- heden zullen echter alleen die Neder landse onderdanen, wier verblijf in Australië een niet noodzakelijke devie- zenuitgave betekent, dat land dienen te verlaten. De beschikbaarstelling van deviezen vormt dus het enige criterium ln deze kwestie. Verbetering onderwijzers salaris? Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat de in de Rijksbegroting 1948 uitgetrokken gelden voor ver- betering van de salarissen van on derwijzend personeel geen geheel nieuwe regeling voor salarisverbe- tering inhouden. De in de begro tingsvoorstellen voor 1946 verwerkte maatregel beoogt alleen de voor de rijksambtenaren sinds de bevrijding tot stand gekomen verhogingen, ook voor de onderwijzerssalarissen mo gelijk te maken. Zal deze regeling een belangrijke verbetering blijken De onderwij zers willen een grondige herziening van de verhouding van hun salaris met dat der ambtenaren: niet slechts het toekennen .van de verhogingen welke voor de^ ambtenaren reeds ^en feit geworden zijn. Red. Scholen vrij op 30 April Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, deelt mede, dat alle scholen voor lager-, middelbaar- en nijverheidsonderwijs op 30 April a.s. gesloten zullen zijn. Arnold Meyer méldt zich De minister van Justitie heeft eèn officiële verklaring uitgegeven, waarin hij bekend maakt, dat hij den procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch opdracht heeft gegeven om „ongeacht de in de afgelopen weken kunstmatig ontwikkelde agitatie rond Arnold_Meyer, voort te gaan met het treffen van die maatrege len, welke tot een regelmatig ver hoor van den leider van „Nationaal Front" zouden leiden". „Deze maatregelen hebben er toe geleid", aldus de officiële verkla ring, dat Arnold Meyer zich Maan- dagavond bij voornoemden procu reur-fiscaal heeft gemeld. Hem is thans het interneringskamp te Til burg „als verblijfplaats aange wezen". De uitslag van het onderzoek kan thans zonder verdere politieke op winding worden afgewacht, zo be sluit deze verklaring. Dez.e verklaring vinden wij zon derling gesteld. Men zou immers moeten aannemen, dat, toen Meyer vernam, dat het onderzoek op de zelfde wijze voort zou gaan, hij be sloten heeft zich te melden. Bang geworden? Of kreeg hij zo veel medelijdpn door de praestaties der autoriteiten-detectives, dat hij ,in een edelmoedige bui besloot er zelf maar een einde aan te maken? In elk geval, geknipt is Arnold. Beter gezegd: hy heeft zich laten knippen. En nu wacht het Neder landse volk op vólledige ophelde ring in deze duistere zaak. Neurenberg1 s Tribunaal werd gis teren opgeschrikt door een pistool schot. Er was echter geen sprake von een bevrijdingspoging van Gö ring es.; een Amerikaanse soldaat was onhandig geweest De Japanse rantsoenen zullen weer verlaagd worden, thans tot "950 caloriën. De voorzitter van de Engelse Labour- partij, Laski, heeft te Rome verklaard, dat een delegatie van deze partij naar de Sowjet-Unie zal gaan om een ron detafelconferentie met de Russen te houden, waarbij o.m. de socialistische internationale ter sprake zal komen. Aan 30 oud-illegale bladen te Parijs heeft de regering het bezit van de ge bouwen en de installaties van de voor oorlogse pers toegewezen. Hulde aan mevr. Hilda VerweyJonker MC NEIL, voorzitter der conferentie voor vluchtelingen en gedepor teerden, bijeengeroepen door de V. N. te Londen, heeft gisteren hulde ge bracht aan de Nederlandse gedelegeer de. mevrouw Hilda. Verwey—Jonker, voor haar voortreffelijk werk in de sociale commissie. Ook gisteren kwam mevr. Verwey met een voorstel. Zij wenste een spe ciale raad, die een onderzoek moet instellen naar de antecedenten van el- ken vluchteling of gedeporteerde, die zich als zodanig aanmeldt. Het is n.1. voorgekomen, dat zg. ongewenste Ne derlanders als tolken bij de geallieerde legers dienst hebben gedaan. Z-iid-Amerika kan immigranten opnemen. Op deze conferentie hebben Brazilië en de Dominicaanse republiek toezeg gingen gedaan om immigranten op te nemen. Brazilië wil voornamelijk landbouwers =n technisch geschooide fabrieksarbeiders hebben. De Dominicaanse republiek zet zijn open-deur-politiek ten opzichte va:i statenloze Joden en niet-Joodse emi granten, begonnen in 1938, voort. Zo wel in de industrie, als in de land bouw en de handel zijn er talrijke mogelijkheden. Ook voor dokters en chirurgen is er plaats. Tempt ora-mores Kent gij het verhaal van den rflan, die het beroemde boek schreef: „Duizend en een manleren o*n Ptjk te worden?" Hijzelf ging langs de deuren en be delde Ween niet voort, gij lieve lezeresse: hij deed dit ge heel uit eigen verklez'ns en beschouwde, het als een van de duizend en een manleren. Hij had ook anders kun- nen doen. Hij had musi cus «kunnen worden. Niet zo een. die grijze haren kweekt bij het ingespan nen dichten van muziek stukken voor een schamel stuk brood en een ge ëerde naam lange lijd na het verschijnen van zijn overlijdensadvertentie: niet zo een, die dag in dag uit zijn nobel Instrument han teert ter voorbereiding van het groot confeert. dat vreugde en smart en lever zal brengen ln duizenden mensenzielen, waaraan ge staag de dode tand van het dagelijkse, zakelijke leven knaagt. Neen. Niet voor dezul ken Is het goud der aarde. Zwelgen zij zich niet zat aan de hemelse nectar die de blanke handen der Mu zen schenken? Maar komaan, gij allen die aardser en feviger kost voor uwe magen wenst. die strelender drank over uwe tongen wilt laten glijden of die sparen wilt voor een drie dubbele onbezorgde oude dag: de velden zijn wit van de oogst! Zie de Commenlarla zalen, gevuld met duizen den jonge hoofden: «nulft de lucht ln van pommade en odeur: hooit die .-oe- lenparen. schuifelen ovei de gladde vloeren: zij wil len rhythme, rhythme. rhythme! Alles danst, alles swingt en zwaait en glijdt; hier ligt uw kans. gr'jnt toet Koopt een mondhar monica of een tokkcTdlng. bekwaamt u met haastige spoed In het blazen op een koperen trompet of leert uit alle macht te slaan op de bekkens en, zijt gij niet muzikaal genoeg misschien. zc schreeuw» dan. schrééuwt dat de ramen er van rinkelen en In é<n week tljds zijt gij althans schor genoeg om een goed nummertje te croonen. Verkoopt vervolgens Uw kunsten aan het gretig pu bliek. dat lawaai wil en krijsende klanken, dot wil dokken voor 't kostelijk amusement dat gij biedt met gulle, met geefgrage handen. Jazzl Yes Jazz! Of komt ook hier al de klad ln? Stil.... wat leest mijn stomverwonderd oog? „Verschillende leden van het orkest weigerden om voor het yastgestelde be drag (1200 gulden voor 1? personen) op te treden Ach mein lieber Augus- tln. Te laat! Voor minder dan honderd gulden op een avond denk ook ik er niet aan mij aan te stellen, me schor te schreeuwen en mijn trommelvliezen er aan te wagen. Ik zal mijn pas gekochte mondharmonica maar aan mijn neefje geven en eens bij de Duw solliciteren Ze zeggen, dat daar ook wel aardig wat te verdienen valt. voor de eerste helft van de vijfde periode 1946 14 t/m 27 April. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 604: 186 Algemeen 100 gr. cacao. 187 Algemeen 250 gr. jam, stroop, enz. 188 Algemeen 3 doosjes lucifers. 189 Algemeen pl.m. 250 gr. zachte zeep. B< nkaartcn LA, LB. LC 604: A 26 Melk 2 liter melk. B 26, C. 26 Melk 3'/. liter melk. 104 Aardappelen kg aardappelen. Bonkaarten KD, KE 604: 682 Aigemeen 100 gr. cacao. 683 Algemeen 250 gr. Jam, stroop. enz. 684 Algemeen. 3 doosjes lucifers. 685 Algemeen pl.m. 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten LD. LE 604: D 26, E. 26 Melk 6 liter melk. 604 Aardappelen 1 kg aardappelen. Tabakskaarten, enz.: T 24 2 rantsoenen ta baksartikelen (geen import sigaretten). V. 24 100 gr. chocolade of suikerwerken. X. 24 100 gr. chocolade of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 18 April a.s. worden gebruikt met uitzondering van de bon-' r.en voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 22 April nag worden afgeleverd. A.N.W.B. geeft service! In Den Haag had gisteren de of ficiële instelling van een „wegen wacht" der A.N.W.B. plaats. Deze wegenwacht, die voorlopig slechts bestaat uit een zestal helgeel ge schilderde motoren, waarop jn het blauw de wapens van de A.N.W.B en de woorden „Wegenwacht", heeft ten doéfc langs de weg hulp te ver- lenen aan auto-, motor- en wielrij ders, die in moeilijkheden verke ren. Zij hebben allerlei onderdelen bij zich en zijn aldus in staat even tuele technische euvelen te verhel pen. Voorlopig rijdt de „wegen- wacht" slechts op de gTote verkeers wegen als RotterdamDen Haag Amsterdam, Den HaagGouda—. Utrecht en AmsterdamUtrecht Richtlijnen voor de wederopbouw: De minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw, dr Ir. J, A. Ringers, heeft gisteravond in een radiopraatje een uiteenzetting gege ven over de wijze, waarop de weder opbouw zal geschieden. De regering verleent een vergoe ding voor geleden oorlogsschade, die gebaseerd is op de prijzen van 9 Mei 1940. De bouwkosten zijn echter nog zo hoog, dat deze bijdrage slechts ongeveer 40_% van de bouw kosten is. Het verschil tussen deze her bouwkosten en de bijdrage per 9 Mei 1940 zal worden gefinancierd in de vorm van credieten. Dit geld wordt pas in laatste instantie door het rijk verstrekt. Zoveel mogelijk moet worden getracht het geld bij particulieren of andere geldgevers te vinden. Indien dit geschiedt, zal het rijk de rente over het deel dat renteloos zou zijn verstrekt, vergoe den. Het is de bedoeling, dat voor 1 Januari 1956 beslist zal worden over de handhaving, matiging of kwijt schelding van de hoofdsom der op- bouwhypotheek, alsmede over het eventueel opleggen van ffen ver plichting tot betaling van rente en aflossing over de uiteindelijk ver leende credieten. Deze beslissing zal bij de wet worden genomen. Toezeggingen gedaan tijdens de bezetting. Aan de omvang van de financiële steun xzijn de volgende grenzen ge steld: 1 het gedeelte van de opbouw- hypotheek dat zonder rente en aflossing wordt verstrekt, zal voorlopig niet groter zijn dan 60 van de bouwkosten: 2. de totale hypothecaire belasting van een pand zal niet meer mo gen zijn dan 90 van de som van de bouwkosten en de waar de van de grond. Schriftelijke toezeggingen voor Van de 300.000 licht beschadigde woningen zijn er reeds 270.000 weer bewoonbaar. De noodwoningbouw zal zich tot het aantal van 10.000 be perken. Van de 8 10.000 boerde rijen, die vernield zijn, iijn er nog slechts 3500 in nood herbouwd,- aldus verklaarde dr. ir. Z. V. van der Meer, algemeen commissaris voor de wederopbouw op een bijeen komst van de Nederlandse Mij. voor Nijverheid en Handel te Amsterdam. financiering van herbouw, gedaan tijdens de bezetting zullen gehand haafd worden. Beschadigde woningen. Over de financiering van het her stel van de beschadigde en' dus niet geheel verwoeste woningen, zeide de minister: Alles, wat beneden de 3.000 herstelkosten ligt, beschou wen wij als de lichte herstelgeval- len. Van deze soort zijn er ruw ge schat 300.000 en daarvoor is in over leg met den minister van financiën bepaald, dat deze herstelkosten vol- ledig door het rijk zullen worden betaald voor diegenen, die onver mogend zijn. Zij, die in de vermo gensbelasting zijn aangeslagen of tenminste 300 inkomstenbelasting verschuldigd zijn, krijgen deze her stelkosten voor 3/4 vergoed. Bedra gen de herstelkosten meer dan 3.000, dan noemen wij deze de zware herstelgevallen. Daarvan zijn er globaal 40.000 Voor de financie ring van het herstel van deze geval len is weer in de eerst plaats be schikbaar de bijdrage per 9 Mei 1940. Daarboven zal de overheid met een hypothecair crediet, een z.g.t opbouwhypotheek, waarvoor gedeel telijk geen rente en voorlopig ooW geen aflossing zal worden gevraagd, te hulp komen. Ir Ringers besloot zijn toespraak met het geven van een algemene regel: alleen die gevallen genieten rijkshulp, waarvan vaststaat, dat de gemeenschap behoefte heeft aan de herbouw.van het getroffen pand. Op 't Matje. STADSNIEUWS. Een wonderlijke historie met een onder gronds" schaap „IK ZAL JE AAN KARBONADEN SNIJDEN". Omdat D. aan P C. B. een 37-jarige groentenboer uit Medemblik gezegd had: „Je kunt aardappelen van me Ko pen voor 225 per mud", maar vergelen had te vertellen waar de komma moest staan in dit getal, was het op een zeker mement op een hevige ruzie uitgelopen. D. stond Dinsdag in Alkmaar terecht en werd ervan beschuldigd, met een mes gedreigd te hebben en daarbij ge roepen te hebben: „Ik zal je aan kar bonaden snijden". Deze onvriendelijke uitroep had hij niet in praktijk gebracht, maar wel had hij iemand licht bescha digd aan het hoofd en wel met een zogenaamd koolmes, een gevaarlijk uit ziend snij-apparaat van pl.m. 20 <pm. lengte. Het verloop van de historie was al dus: Op 4 Mei 1945, in de roes van de bevrijding, werd er bij familie van D. te Oostwoud een 25-jarig bruiloftsfeest gevierd. Toen de feestvreugde op zijn hoogst was, werd deze wrediglijk ver stoord door B., <iie met een karrevraeht aardappelen was weggegaan van het pakhuis van D. en hiervoor 10 gulden had betaald. D. was het hiermede niet eens en wilde 225 gulden per mud heb ben, 100 maal zoveel dus. De ruzie liep zo hoog, dat een aantal bruiloftsgasten ter assistentie van D. aanrukte. Een van hen greep B., die zich zo hevig op gewonden had, dat het schuim hem op de mond stond. bij de haren, waarop B. een mes trok. alleen als afweermiddel zoals hij verklaarde, en hiermede, begon te zwaaien. Door een duistere,onopgehelderde oorzaak werd de man. die aan verdachte's haren stond te rukken, geraakt en wel aan de slaap. Het was echter een licht schrammetje en twee dagen later waren de sporen reeds verdwenen. Hij stond anders raar te zwaaien, me neer, Oost-West, het was precies Wild west", zo verklaarde het slachtoffer ter zitting. Het kaas- en broodvolk. Toen het „ongeluk" geschied was, kwam een buurman voor vrederechter spelen en nam hiertoe zijn hooivork mede, aldus de idylle van het kaas- en broodvolk compleet makend. Toen dit vervaarlijke wapen ten tonele verscheen werd verdachte kalmer en liet zich ge willig zijn mes ontnemen. Dinsdag werd de finale van dit histo riespel voor de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar gespeeld. Een rijtje getuigen werd gehoord, onder wie zich het slachtoffer en de man met de hooi vork bevonden. Het onvriendelijke aan bod om iemand „tot karbonaden te snij den", was echter door geen der getui gen vernomen. „Waar een ruzie over aardappelen al niet toe kan leiden", meende de of ficier van Justitie en zeide de gehele affaire als een poging tot m'shandeling te beschouwen, De eis was 80 gulden boete of 30 dagen als straf voor dit gelegenheidincident. De verdediger, mr. A. Schenkeveld, meende dat het zo erg 'niet was en concludeerde op juridische gronden toj vrijspraak. V Uitspraak 30 April. «r De 46-jarige kolenhandelaar Q. S. uit Bergen, thans als ex-sympathi- serend NS.B.-er, gedetineerd in de „Krententuin" te Hoorn, had in ffo- vember 1944 van een zekere K. ondergronds werker en goede be kende van S. vlees aangenomen, dat afkomstig vras van een gestolen schaap. Volgens verdachte, die zich Dins dag voor dit feit voor de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank moest verantwoorden, was hem niet be kend, dat dit vlees van diefstal af komstig was. Wel had K. hem eens verzocht, in zijn woning een schaap te mogen slachten „voor de onder grondse". Verdachte had dit goedge vonden, temeer daar K. voor eén onderduikadres had gezorgd voor den zoon van beklaagde en zij bo vendien al de gehele oorlog in re latie met elkaar stonden. Een „sympathieke" onder grondse N.S.B.-er. Aldus was geschied, K. nam ech ter in plaats van één schaap, twee van deze dieren mede en liet een gedeelte van het vlees, na de slach ting bij S. achter. Deze moest dit dan maar uitdelen aan behoeftige gezinnen, doch er zelf, omdat hij 8 onderduikers in huis had, ook wat van houden. Verdachte had overeen komstig gehandeld en zelf niet meer dan 7 a 8 pond vlees gehouden. Over verdachte was een gunstig rapport uitgebracht, in Bergen staat hij goed bekend, hij was geen actief N.S.B.-er, maaT „uit sleur" sympa thiserend lid gebleven. Een feit waar db geèiele Bergense onder grondse mee op de hoogte was en ondanks dat met hem samenwerkte. De Officier noemde in zijn requi sitoir de zaak wonderlijk en ver zocht om terugwijzing naar den Rechter-Commissaris voor een nader onderzoek. Mr. 'Kokosky, raadsman van ver dachte, kon zich hiermede vereni gen, doch verzócht tevens om het uitbrengen van een voorlichtings rapport. De rechtbank besloot tot schorsing maar vond geen termen aanwezig om een nader rapport uit te laten brengen. VERTREK DOKTER A. H. MOOLHUYZEN. 1 Mei zal de bekende aris A. H. Moolhuyzen onze stad verlaten, om zich in Groningen in de röntgeno logie te gaan specialiseren. Dokter Moolhuyzen heeft 15 jaar in Alkmaar gewoond en was sinds 1935 stadsarts van deze gemeente., IN 'T KORT De 20-jarige C. K. uit Zuid- Scharwoude. die een buursmeisje met een schot uit een windbuks zodanig in het oog had getroffen, dat zij het gebruik van het oog verloren had, werd Dinsdag veroor deeld tot 200 gulden boete of 40 #3agen hechtenis. Aan "jhr. mr. dr. L. A. van den Brandeler is eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van griffier van de arr, rechtbank te Alkmaar. Hedenmorgen* 8.45 u. raakte de rangeerder G. v. Roode. oud 50 jaar, beklemd tussen het puntsuk van een wissel en viel Een grote rangeer locomotief raakte zijn voet. Het slachtoffer .is naar het St. Elisabeth ziekenhuis overge- bracht DEN VADERLANDT GHETROUWE Dinsdagavond vond in 't Gulden Vlies de 25ste opvoering plaats van het Friese spel der illegaliteit „Den Vaderlandt Ghetrouwe" van J. P. Wiersma. Door den voorzitter van het Selskip Friso, den heer J. Brink, werd aan het slot van de voorstel ling aan het gezelschap een grote bloemenmand aangeboden in de Alkmaarse kleuren 'Spr. overhan digde tevens als herinnering aan de kaasstad een originele kaaswimpel. De schrijver van het stuk, de heer J. P. Wiersma sprak hierna zijn dank uit voor het gastvrije onthaal, dat de spelers ln Alkmaar gevonden hadden. EIEREN UIT DENEMARKEN. In het gymnastieklokaal van de Rochdaleschool aan de Troelsfra- kade waren Dinsdagmorgen 32 kis ten, ieder inhoudende 300 eieren, opgeslagen. De eieren waren door het Deense volk ten geschenke ge geven aan het Nederlandse Rode Kruis, als een Paasvérrassfng voor behoeftige Nederlandse gezinnen. Om 9 uur begon de uitdeling en deze was zo geregeld, dat wachten niet nodig was en ieder binnen en kele minuten in het bezit was ge steld van deze Paaseieren. Wat na sluiting van het uitdeel lokaal om 5 uur is overgebleven, werdt onder bewoners van Hofjes en andere inrichtingen voor Ouden van Dagen verdeeld. OPENING SIGARENMAGAZIJN Hedenmorgen werd het geheel ge moderniseerde 'sigarenmagazijn van A. Slujjter aan de Waterschapstraat hoek Oudorperdijk geopend. Het ontwerp voor de binnenverbouwing werd gemaakt door het bureau „Redo". Het geheel maakt een bui tengewoon prettige indruk en kan wedijveren met de meest moderne winkels in de grote steden. De enorme voorraad sigaren, die geëta- leerd staan, maakt een vooroorlogse indruk* Wereldregering HE belangstelling voor internationale politieke problemen is in Neder land nooit groot geweest. De oorlog er» zijn gevolgen heeft ons echter doen be seffen. dat wij ook op Internationaal po litiek terrein onze stem moeten laten horen en onze houding moeten bepalen. Het is daarom een verheugend ver schijnsel. dat wij b.v. in het program van de Partij van de Arbeid vermeld vinden, dat deze Partij streeft naar de verwezenlijking erier internationale rechtsorde. Reeds ia de U.N.O.-verga- dering te Londen wees premier Scher- merhojn er. 15 Januari j.1.; op. dat ge?n ordelijk bestaan van een natie mogelijk is zonder 't gebruik van macht. Macht kan niet rechtvaardig worden uitgeoe fend, zonder dat zij in de wet haar grondvesten heeft. „Indien dit waar is met betrekking tot een natie"' aldus minister Schermer- horn, dan is het ook waar met betrek king tot de internationale samen leving". Dev basis van de internationale sa menleving moet de wet zijn. Wet ver onderstelt een regering. Wij moeten dus ten slotte komen tot de vorming van een internationale regering. d:e de macht heeft om de uitgevaardigde wetten te doen naleven. Een internationale regering sluit de nationale regeringen in genen dele uit. Deze toch zullen blijven en zich bez;g houden met nationale problemen en op dit terrein souverein zijn. Slechts internationale aangelegenheden zullen behandeld worden door een interna tionale regering, die niet zal bestaan uit afgevaardigden, der nationale rege ringen. maar voort moet komen uit en geboren worden door de volken der diverse staten. Een federale regering dus. zoals wij die kennen in de V. S. van Noord-Amerika, Sowjet-Rusland. Zwitserland, Canada. Zuld-Afrika en Australië. In deze federaties heeft een internationale regering bewezen le vensvatbaar te zijn en te leiden tot het vermijden van oorlog tussen de aan eengesloten staten onderling. Op 6 Augustus 1945 deed een nieuw tijdperk zijn intrede. Op die dag daalde ieen atoombom langzaam, aan een pa rachute. neer. Toen de bom de aarde raakte, werd een stad vern:ettgd cn werden zestigduizend mensen gedood. Het tijdperk der atoomenergie was aangebroken. Nog wordt te weinig beseft, dat dit nieuwe tijdperk een herziening eist van de basis der internationale samen werking. De nationale souverelhiïeit, symbool van veiligheid, heeft afgedaan. Toch is deze nationale souverelnitelt nog steeds de grote hindernis, die een werkelijk nauwe internationale samen werking in de weg staat. Het is daarom noodzakelijk, dat wil ons realiseren dat de nationale sóuve- reiniteit niet de minste garantie meer bieden kan. niet alleen voor het be houd van de vrede, maar ook niet meer voor de opbouw van een betere maatschappelijke orde. Dagelijks wor den wij er aan herinnerd dat wij af hankelijk, ja zelfs hulpbehoevend zijn. Economische en politieke afhanke lijkheid gaan hand in hand. •Jat de vooruitstrevende partijen be seffen, dat ook Nederland zijn aandeel zal moeten leveren bij de vorming van een werkelijke internationale orde, geeft reden tot grote voldoening. Het land van Hugo de Groot, internationaal rechtsgeleerde van buitengewoon for maat, mag niet achterblijven wanneer het er om zal gaan een internationale orde in 't leven te roepen, gebaseerd op wet. W. NEDERLANDSE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Dl een eergisteren in Hotel „Ire ne" gehouden bijeenkomst voor in dustriëlen, middenstanders en ver dere genodigden, waaroij ook burge meester Kjnschot en gem.-secretaris Koelma aanzaten, heelt de voorzitter van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, Mr. J. Bierens de Haan, een uiteenzetting gegeven ever het deel dezer maatschappij en haar depar tementen, zulks op verzoek van een kleine groep Alkmaard/?rs uit de handel en hét bedrijfsleven, die reeds eerder besprekingen hadden gevoerd, om te komen tot een com missie ter behartiging van de vele Alkmaarse belangen in de ruimste zin des woord. Als direct resultaat werd staande de vergadering met circa 30 aanwezigen unaniem beslo ten tot oprichting van een afdeling Alkmaar der maatschappij. Ten emde zo spoedig mogelijk té komen tot de uitvoering van een werkprogram, zal op de eerstvol gende bijeenkomst, te houden op Dinsdag 14 Mei a.s., de bestuursver kiezing plaats vinden, waarvoor candidaten werden aangezocht. Grepen uit het Radio programma VOOR DONDERDAG 18 APRÏI. 1948. HILVERSUM 1: 7.cn 8.— Nieuws. 8 45 Mozart-progr. 9.3C Arbeidsvitaminen. IL— Nuttig en nodig. 12.— Franz van Supoé. 12.30 Pierre Palla. 13.— Nieuws, ls.is Or kest Malando. 14 20 Kamermuziek. 15.ït Confetti. 17.— Avro-kaleidoscoop. 17.30 Le; „Gars de Paris". 18.— Nieuws. lS.lf Th* Red. White and Blue Stars. 18.45 Sport praatje. 19 30 Ncd. Strijdkrachten. 20- Nleuws. 20.05 Verkiezingstoespraak Prot Unie. 20.25 Lente potpourri. 21— Ro- Spter. 21.15 Strijkorkest. 21.45 Medltail "1— Bachconcert. 22.40 Ned. KamerRoo.v Nieuws. 23.15 Passiemuziek. HILVERSUM 2: 7 en 8.— Nieuws. 9 45 Leopold Stokowsky dirigeert. 10— Orgel muziek. 11.— Radioziekenbezoek. 1215 Voordracht. 12.30 Lunchconcert. J3.— Nieuws. 13.15 Continental Qulntet. 1345 Vraaggesprek. 14.— Melodio, 14.40 Voor de vrouw. 15.— Bachprogr. 17.— Het Rijk over zee. 18.05 MozarLprop.r. 19 Nieuws 19.30 Verkiezlngstoesprask P v. d. A. 19.-K De vaart der volken 20.Nieuws. 20.20 Apollo. 20.50 NCRV-koor. 21— Lijdens meditatie. 21.20 NCRV-koor. 21.30 Orgel Nieuws. 22.15 Reportage. 23.15 Avon« concert.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1