Ikmaardei1 Honderd tweehonderd millioen van Duitsland te wachten Er wordt te veel gegeten in Amerika Esfu bonvenaj Esperaniisioj! Weet U t ook al zo goed? Koude ochtend, doch overdag zonnig weer met hogere temperaturen dan Vrijdag. Tegen Zaterdagavond: Uit het "Westen opkomende, toe nemende bewolking, die tijdens Eerste Paasdag enige lichte regen zal bren gen. ZAXXKDAG A7KXS ms, #urmr x» Directeur: M. J. Roggeveen. WndL Hoofdredacteur: A. H. Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. Wlllemg. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER'' Redactie en Adm.: Achterdam ZO, tel. Ö71 AdvertenUe-afd.t Langestraat tel. 347t De Amerikaan Herbert Hoover, heeft te Cairo voorgesteld een alge meen wereld-broodrantsoen van 300 gram per dag in te stellen. Ii het waar? Iemand heeft eens gezegd, dat men, om verschillende gedeelten van de Bijbel goed tc kunnen ver staan, een oorlog moet hebben mee. gemaakt. Misschien lykt het een vreemde opmerking, maar toch bevat dit woord een grote waarheid. Hoe vreemd heeft het ons altijd toegeschenen, dat die mannen en vrouwen, die volgelingen van Jezus, het bericht van Zijn opstanding niet konden aanvaarden. Hoevele malen had Jezus er bij zijn onderwijs niet op gewezen en er over gesproken, dat Zijn heer lijkheid pas openbaar zou worden na Zijn dood en schijnbare onder gang, dat Zijn weg ging door de donkere diepte naar het Licht. Toch, toen enkelen op die schone Paasmorgen het bericht verspreid den: de Heer is opgestaan, vinden hun woorden geen geloof. Zelfs de meest aan Jezus verbon denen, de discipelen, twijfelden tot dat zij den verrezen Heiland moch ten aanschouwen. Hoe gemakkelijk hebben wjj over hen ons oordeel klaar; laken wij hen om hun ongelovigheid en twijfel, toen zij vroegen aan degenen die het blijde bericht verspreidden: „Is het waar?" Maar nu, nu ze zelf bijna een jaar geleden die wondere dag beleven mochten, toen ons land bevrijd werd en er een einde kwam aan honger, ellende en doodsdreiging, is toen dit gedeelte van het Evangelie niet duidelijk voor ons gaan spreken? Hoe was onze reactie op die be wuste Vrijdagavond, toen geruchten de steden en dorpen overstroomden en wij elkaar vroegen: „Is het waar?" En pas toen wij zagen de symbo len der gealllieerde overwinnings- vlaggen, tanks, en vcedselbrengende machines, hebben wij de zekerheid gekregen: Ja, het is waar! Toch was het bericht omtrent Jezus' opstanding voor Zijn volge lingen ongeloofwaardiger, dan voor ons het bericht dat de oorlog ten einde was maar het feit zelve des te heerlijker. Want het einde van de oorlog bracht vrijheid maar niet voor allen het maakte een einde aan de ellende, maar niet voor allen. Het betekende leven uit de dood, maar niet voor allen. Neen, de bevrijding bracht voor velen het einde van hun vrijheid het betekende het begin van hun ellende het bracht het ogenblik van hun dood met grote schreden nader. Maar Pasen, het betekende en be tekent: Bevrijding van de dood voor allen omdat Christus dood en hel heeft overwonnen. Is het waar? Ja. het is waar! De Heer is waarlijk opgestaan voor U. Ds. A. VERMEULEN. IN SCHEERVLUCHT De Franse ooalitie der drie grote partijen zal niet verbroken worden, ondanks het conflict tussen M. R. P. en de andere linkse partijen over de nieuwe grondwet. Het nieuwe Griekse kabinet bestaat uit louter royalistische ministers. Een Zweeds schip met repatriërtn- den uit Polen is Vrijdagmiddag te Rotterdam aangekomen. Bij de N. V. Vrcdestein rubberfabrie ken is Donderdag door de E. V. C. de 6tak)ng afgekondigd. De spoorbrug over de IJsel bij Zwolle wordt 2 Mei geopend. Aan kleuters en zuigelingen zal dit voorjaar gratis Vitamine-C verstrekt worden. -* De melkbezorging op Tweede Paas dag zal normaal geschieden. De Bond van Ondergedoken Oud. Militairen heeft in een petitie aan d?n minister-president haar bezorgdheid uitgesproken over het in werkelijke dienst roepen van res.-officieren en dienstplichtige onderofficieren. In 1949 weer normale Duitse productie „Wij moeten in vier jaar een e port markt veroveren" H" Nederlandse aandeel in de Duitse herstelbetalingen wordt geschat op honderd a tweehonderd millioen gulden, aldus Drs. G. A. Kohnstamm, hoofd van de afdeling Industriëel Beleid van het departement van Handel en Nijverheid, op de jaarvergadering van het Econo misch Technologisch Instituut Overjj- sel te Enschedé. Het Centraal Verde lingsorgaan, dat belast is met de scha deloosstelling aan 18 landen, heeft het Nederlandse aandeel bepaald op 5,9 pet. j)E „Allied Control Council" laat zich leiden door algemeen economische overwegingen voor het voortbestaan van het Duitse volk en daar bij is geen ruimte voor gedetailleerJ- afweging van de belangen van andere landen. Er is echter geen sprake Van bevoordeling der grote mogendheden ten koste van de kleine landen. Door de Allied Con trol Council worden lijsten van fabrie ken vastgesteld, waarop aanbiedingen gedaan mogen w 'en. De eerste definitieve lijst is vorige week in Den Haag gearriveerd en daar uit moet binnen zes weken een keuze gedaan worden, zo verklaarde dra. Kohnstamin. Voor de metaalindustrie zijn er ob jecten, die voor Nederland zeer aan trekkelijk zouden zijn. Uit de sector der metaal- en chemi sche industrie kunnen apparaturen be schikbaar komen. Er zijn plannen, om d; lichte Duitse textielindustrie uit te breiden. De Duitse vredesproductie, aldus spr., zal niet wc. den beknot, maar het zal stellig vele jaren duren, voor dit apparaat weer op .ang is gebracht. De geallieerde autoriteiten zijn de mening toegedaan, dat Duitsland in 1949 weer in ietwat normale omstandigheden zal leven. In de komende drie of vier jaren zal Duitsland volledig van de wereldmarkt zijn verdreven. Na 1949 kan Duitsland zijn vredesap paraat weer op volle toeren laten draaien. Wij moeten, zo vervolgde spr., nu in deze tijd de projecten starten, waardoor we een gedeelte van de Duit se markt kunnen wegsnoepen. We heb ben dus een jaar of vier de tijd om on ze exportmarkt te veroveren. In Londen zjjn onlangs fragmenten van Prokofjef's nieuwe opera „Oorlog en Vrede" ten gehore gebracht. Engeland houdt Franco de hand boven het hoofd J^E Britse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Sir Alexander Cadogan, nam gisteren stelling tegen Poolse resoluties, volgens welke alle Verenigde Naties onmiddellijk de diplomatieke betrekkingen met Franco- Spanje zouden moeten verbreken. ,,Ik kan niet toegeven dat tot dusver is bewezen, dat de Spaanse regering een bedreiging van de vrede vormt, noch dat zij zich aan het verbreken van de vrede of een daad van agressie heeft schuldig gemaakt", aldus Cadogan. De Sowj et-gedelegeerde Gromyko stond lijnrecht tegenover deze mening Het bewind van Franco is een fascis tisch regiem", dat vernietigd moet worden", aldus Gromyko. Op de conferentie tussen België. Luxemburg en Nederland is besloten om voor einde 1947 de invoerrechten aan de gemeenschappefijke grenzen af te schaffen. Op 23 April zullan enige leden van de B. B. C. ons land bezoeken. De textielgoedcren zullen binnenkort mooier en sterker worden, door toepas sing van een apprêteermiddel. dat De- halve een blijvende glans, een ruim 60 pet. grotere slijtweerstand geeft. Het goed blijft er dan na vele malen wassen als nieuw uitzien en gaat veel langer mee. De directie van de Ned. Spoorwegen schat de totale oorlogsschade op 500 mil lioen gulden. Momenteel is er een ge brek aan dwarsliggers: hierover znn onderhandelingen gaande met Mexico. In Manchester zijn thans 1175 bussen besteld; de eerste zending zal waar schijnlijk in Mei worden afgeleverd. Van 4 tot 11 Mei wordt een boeken-^ week gehouden. Ter gelegenheid hier van vindt op 8 Mei een gala-voorstelling in de Amsterdamse Stadsschouwburg plaats.Opgevoerd wordt „Julius Caesar" van Shakespeare, ln de vertaling van Eduard Verkade. onder algemene ar tistieke leiding van CareJ Briels en m. m.v. het Utrechts Studenten Toneel. In de warenhuizen in West-Friesland staan de perzikbomen in volle boei. Bedijs P. Binnenkort tabak vrij AANVOER UIT INDONESIë. Een eerste zending van 58 ton tabak is onderweg van Soerabaja naar Ne derland. Er komt nog méér. Dit zijn voorraden, die men ln de Indonesische havens toevallig nog aan trof. Zij zullen misschien onze tabaks positie zodanig wijzigen, dat niet al leen binnenkort de vrije verkoop van tabaksfabrikaten hersteld zou kunnen worden, maar tevens de export, vnl. van sigaren, kan worden opgevoerd. Omtrent de voprraden die in het binnenland nog aanwezig zouden zijn lopen de meningen sterk uiteen. PETROLEUM. Voor het tijdvak van 21 April t/m 18 Mei a.s. wordt op de bonnen 191 en 691 der bonkaarten K 604 2 liter petroleum beschikbaar gesteld. Naar de stembus VOORJAAR IN PARIJS. - De tulpen staan ln bloei op de Place du Caroussel. Op de achtergrond de Are de Trlomphe. President Truman t IN een persconferentie te Washington heeft president Truman gezegd, dat de Amerikanen te veel eten en te veel wegwerpen. „Met het voedsel, dat in Amerika verkwist wordt, zou men het gehele wereld-hongersnood-vraagstuk kunnen oplossen, indien dit voedsel werd bespaard", aldus de Amerikaanse president. Hij vond het een schitterend idee, als de Amerikanen vrijwilligeens in de veek een dagrantsoen zouden nut tigen gelijk aan het gemiddelde dag rantsoen ln Europa. Truman noemde de wereldvoedselcri- sis „ernstiger dan zij is afgeschilderd." Amerika wenst feiten. In een telegram aan Herbert Hoover. die een onderzoek instelt naar de voed selsituatie in Europa, acht Truman het Welkom Esperantisten! Het is de afd. Alkmaar en Estas por la sekejoj Alkmaro Heiloo van de Federatie van kaj Heiloo de la Federaceo de Arbeidersesperantisten een groot Laboristaj Esperantistoj agrabla genoegen, de deelnemers aan het tasko de chi tiu loko kore bon- 27e Congres en in het bijzonder venigi la partoprenantojn kaj de buitenlandse gasten vanaf deze plaats een hartelijk welkom toe te roepen. Groot waren de moeilijk- heden, die wij moesten over winnen om dit eerste na oorlogse Paascongres te doen plaats vinden. Dank zij de medewerking van het ge meentebe stuur van Alkmaar, ver schillende in stanties en vele par- HET ALKMAARSE GYMNASIUM, waarin het Esperanitstencongres wordt gehouden, ticulieren heeft het organiserend precipe la eksterlandajn gastojn al la 27a kongreso. Grandaj estis la malfacilajhoj, kiujn ni de vis venki por chiurbe oka- zigi la ünuan postmilitan Pasko-kon- gresan. Dank' al la kunlabo- ro tarnen de la komunuma estraro, di- versaj instan- coj kaj mul- taj privatuloj la organiza komitato suk- cesplene po- vis fini siajn laborojn. Ni esperas, ke tiu chi por ni comité haar werkzaamheden tot tiom grava kongreso chiurilate een goed einde kunnen brengen. Wij hopen, dat dit voor ons zo belangrijke congres in alle op zichten zal slagen en een stuw kracht zal blijken te zijn, het door de oorlog verloren terrein te herwinnen. Moge het een aanzienlijke bij drage leveren tot de verwezen lijking van ons ideaal: „Een duurzame vrede en de verbroe dering der volkeren". Wij wensen de congressisten een aangenaam verblijf in Alk maar, waarop zij met genoegen kunnen terugzien. Namens het org. comité, CHR. v. d. GRAAF, secr. sukcesos kaj evidentighos esti instigo porregajni la pro la milito perditan tereron. Ke ghi mute kontribuu al la efektivigho de nia idealo: „long- daura paco kaj la interfratigo de la popoloj". Ni deziras al la kongresanoj agrablan restadon en Alkmaro al kiu vi kun plezuro po vos revidi. Nome de la O.K.K., CHR. v. d. GRAAF, sekr. Blijspel in talloze bedrijven De „Goolsche Klanken"' gaf onlangs verslag van een vergadering van de Partij v. d. Vrijheid. waar- In een der sprekers be weerde, dat sociale verbe teringen nooit of te nim mer door de overheid, noch door een actie der arbei ders, doch uitsluitend door goedvoelende werkgevers waren tot stand gebracht Toneel: Kamer van de directie; voor het raam een groot schrijfbureau, waarop telefoontoestel, eni ge paperassen. Op een een voudige houten stoel ach ter het bureau de direc teur. Zijn gezicht staat zorgelijk, zijn boordje ls gerafeld en over het ge heel maakt hij een povere Indruk. Achter zijn rug. boven het raam hangt een groot portret van Karl Marx. Vóór het bureau staan enige diepe fauteuils om een ronde tafel waarop een doos cigaretten merk Chesterfield en een kist je sigaren. Er wordt ge klopt. Dir.: Binnen. (Binnen komt een arbeider, zijn pet op zijn hoofd). Dir.: Zo. ben Jij daar Jansen. Ga eens zitten man, lk moet eens ernsig met je spreken. Jansen: Als 't soms weer over die loonsverhoging gaat, dan kan ik meneer wel meteen zegge, dat we allemaal genoeg hebbe van die sociale smoesjes. We verdienen genoeg. Dir.: (staat haastig op en maakt bezwerende geba ren) Gaat u zitten, gaat u zitten, smeek lk u. Ik ben bang dat we elkaar niet begrijpen. Nee we begrij pen elkaar beslist niet. La ten we toch proberen el kaar te begrijpen. (Belden gaan zitten en zwijgen enige ogenblikken). Dir.: Ik vind het erg prettig, Jansen, dat Je even tijd kon vinden om hier te komen, toen lk je riep Ik zou ook wel naar i toe hebben kunnen ko men, maar we zitten hier meer op ons gemak, niet De fabriek ls zo roeze moezig. Maar steek eens op beste kerel; neem een van die sigaren. Ik heb een klein partijtje utt Brazilië laten komen, lk weet dat dat je llevelings- merk is. Jansen zoekt omzichtig een sigaar uit, bijt het puntje af, dat hij vervol gens op het karpet spuwt en houdt bijwijze van uitnodiging het kistje ln de richting van zijn di recteur. Dir.: Nee, Jansen, dank je. heel vriendelijk, maar lk hou me maar aan m'n RhodesiaJansen, ik zou eens van Jou willen horen hoe de toestand nu ls in het bedrijf. Wat zeggen de mensen over. ehde getroffen maat regelen? Zeg gerust maar alles wat je op Je hart hebt. Jansen: Nou meneer, lk hebben. Sociale maatre gelen, daar zegt u het nou zelf. U weet toch dat we geen van allen nletsle da van die socialen moeten hebben. Da's één. En dan. neem nou eens een voor beeld. U hebt een nieuw ventilatiesysteem laten aanbrengen, die dampen waren zo giftig, zei u. Nou ten eerste hebben we zo al twintig Jaar werkt en d'r is-t-er nog nooit eentje van dood ge gaan. Maar nou? D'r zijn Commentaria mag wel zeggen, dat u een gevaarlijk spelletje speelt. Ik weet dat u het niet kwaad bedoelt en ik probeer zoveel mogelijk te sussen Maar tk ben bang, ik ben heel bang, dat het spaak loopt. Dir.: (kauwt zenuwach tig op zijn nagels): Dus toch? Maar Jansen, al die sociale maatregelen neem lk toch ln het belang van de arbeiders zelf? Waar om zien ze dat toch niet ln? Jansen: Och meneer. Meneertje meneertje nou d'r al vier die krom lopen van de rimmetiek. En da: alleen omdat de baas t wil laten waaien. Zegt u nou zelf, dat is toch spot ten met een mens z'n leven. Dan die cantine die u hebt laten maken 's Morgens begint 't al met een vers kadetje en een gebakken eitje en koffie met slagroom. Is dat nou een kombinasle? D'r is- t-er geen een die er tegen ken. En moeder de vrouw blijft met de stamppot zitten. Dat geeft allemaal toch.- Ik wou u wijzer maar sjacherljn. D'an is- t-er die vacantie met ex tra salaris. Hemming, die lange, weet u wel. ls nou net uit Zwitserland teruggekomen. Z'n hele rug is verbrand, z'n lin kervoet bevroren. Een halve dag heeft-ie tussen hemel en aarde gezweefd in een spoortrein aan een kabel, omdat-ie uit de rails liep. En drie dagen lag-le op z'n bed vanwege de spier pijn van 't slijten. Ieder een is t met 'm eens. dat dat geen manier ls om er een fatsoenlijke arbeider zo ln te laten tippelen. En zo wordt er maar met Je gesold en gedaan. Dir.: Ja maar, Jansen, Jullie moeten toch eens begrijpen, dat Je vooruit moet ln de wereld. We leven niet meer in de tijd van Nebucadnezar. De patroons zijn klassebewust geworden. Ik kan toch niet achter blijven bij mijn collega's; ze zouden me met de nek aan gaan kijken. Heus, ik moet Jullie toch op het hart drukken een kleine loons verhoging te accepteren. Ik zie soms hier en daar nog mensen, die niet zo goed gekleed gaan. Zou nou zo'n dertig procent. ehik bedoel.... eh dat zou toch niet te veel Jansen: Meneer, geen denken aan. We voelen d'r niks voor. Waar is het eind? Vandaag ls het loons verhoging en morgen me dezeggenschap. Maar we passen d'r voor. We wil len ons zelf zijn en blij ven. We zijn maar ge wone arbeiders en daar zijn we trots op. We ver tikken 't om allemaal ka pitalisten te worden. En als lk u een goeie raad mag geven: zorgt u nou eerst eens voor u zelf. Een nieuw kloffie zou geen weelde wezen. En dat boordje van u Kenne wij nou met zo'n dirrekteur voor de dag komme? Zet u nou rus tig die ideeën van de klassenstrijd van die Vrijheidspartij uit uw hoofd, want daar komt maar bonje van. Een mens ken ook te goed wil len wezen. Ik mag zeker nog wel zo'n sigaartje? Doet u nou maar gewoon, mag lk u rajen. Die nebu- kat-meneer of hoe hiet-ie ook, heeft 't vast veel verstandiger Ingepikt. De arbeider staat op en loopt de deur uit. De di recteur laat zijn hoofd zinken cn snikt. Het doek valt. dringend noodzakelijk op krachtige en dramatische wijze aan het Amerikaanse publiek onder ogen te brengen hoe de toestanden in Europa zijn als een aan sporing tot het besparen van voedsel voor de hongerenden. „Geef de feiten welke door uw bezoek en onderzoek aan het licht gekomen zijn", aldus Tru man. Frank bekent schuld J7INDELIJK ig er onder één van de beklaagden te Neurenberg een man, die de moed heeft gehad de volle ver antwoording te aanvaarden ook voor de ernstigste Duitse gruwelen. Deze man is Hans Frank, de beruchte tyran van Polen. Hij zeide zijn beruchte dagboek wan 42 delen vrijwillig aan de aanklagers te hebben afgestaan, omdat hij na Hit- ler's dood het besluit had genomen "al les te doen om de laatste jaren van de Duitse geschiedenis op te helderen. „Thans ben ik zelf diep geschokt door de monsterlijke woorden, die ik heb neergeschreven. Ik kan het alleen ver klaren, omdat het gebeurde in storm achtige tijden van hartstodht en strijd op leven en dood", aldus Frank. Doch ook deze voormalige Gouleiter trachtte nog veel af te schuiven op de doden. Hitler en Himmler .Als bewijs van zijn onmacht noemde Frank het feit, dat hij van 1933 tot 1945 slechts zes maal met Hitler had gesproken. Vredesconferentie uitgesteld HEI Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bericht ontvangen van de Franse regering, dat neze het verzenden der uitnodigingen voor de vredesconferentie, die per 1 Mei te Parijs zou plaats vinden, heeft vertraagd, aangezien de beslissing over de begindatum door de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken han gende Is. De ministers van Buitenlandse Zaken van de ..Grote Vier'-' zullen op 25 April te Parijs bijeenkomen om te trachten de ontwerpen voor de vredesverdragen gereed te maken. VOLKENBOND ONTBONDEN. De president van de Volkenbond, dr. Carl Hambro, heeft gisteren aangekon digd, dat een resolutie tot het ontbin den van de Volkenbond unaniem door de vierendertig statenleden is aange nomen. Textielpunten blijven geldig De in omloop zijnde speciale tex tielpunten en de punten van de tex tiel- en lederkaart zijn ook na S0 April nog geldig. Naar aanleiding van het opheffen van de staking van een aantal politie ambtenaren heeft het Tweede Kamerlid Nederhorst den minister van Justitie een aantal vragen gesteld. v Cencentratiekamp-voetbal 1 De heer Joekcs heeft deze week in de Tweede Kamer aan den kamer voorzitter een herinneringsprent aangeboden naar aanleiding van een voetbalwedstrijd, destijds gehouden in het gijzelaarskamp te Gestel tus sen Tweede Kamerleden en mensen van de pers. Het elftal der Tweede Kamerleden was samengesteld: Bommer; Ruys de Beerenbrouck; Joekej (aanvoerder); Suurhoff, Van der Gocs van Naters, Algêra, Rool- vink, Brugmans, Van der Zaal 'en Bachg. De aftrap geschiedde door oud minister De Wjlde. Geconstateerd dient te worden, dat beide partijen toen aardig tegen elkander opwogen. Wonnen eerst de Kamerleden met 31, een revanche partij bracht de persmannen met 31 in de meerderheid. Als gevolg van een tussen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeling, verschijnt ons blad. uit hoofde v«n zijn formaat, heden dn een omvang van 8 grotf 'pa'gióa's.»*5 DP pTD^'-l'IP De anti-revolutionnaire partij heeft een verkiezingsplaat gepubliceerd met het opschrift: „Zij weten het al". De daarop afgebeelde mannen zijn dus al klaar met hun keuz voor de verkie zingen in Mei. De vijf artikelen, welke ik aan de stembus hoop te wijden, heb ben zb dus niet nodig. Toch hoop ik, dat ook mannen en vrouwen uit die kring het hier volgende zullen willen overwegen. Zij zijn gewend om te stem men op grond van hun beginsel, niet op grond van het actuele programma. Dit beginsel kan worden uitgedrukt in de woorden: „Tegen de revolutie het Evangelie". In het midden van de vori ge eeuw werd daarmede bedoeld de re volutie, welke toen gaande was en waar bij de burgerlijke vrijheden werden doorgezet tegen de krachten van het behoud, die nog zeer sterk waren. Te gen de socialistische arbeidersbeweging met haa*- streven naar radicale omzet ting van de maatschappij en vooral te gen de Russische revolutie verzetten de anti-revolutionnairen zich met min stens zo veel, ja met veel grotere he vigheid. Het Christenvolk, dat achter deze partij staat, is er trots op. dat de goden dezer eeuw hen niet zullen ver leiden. Aan dit beginsel hebben zij veel kracht ontleend in de tijd van de bezet ting. Tegenover het nationaal socialis me bleven zij Inderdaad trouw aan wat zij zagen als de nationale Christelijke traditie van ons Nederlandse volk. Het valt niet te ontkennen, dat er van deze mensen, vooral ln de jaren, die achter ons liggen, maar ook daarvoor, veel goeds is uitgegaan. De meest sympa thieke staatsman uit hun kring was trouwens minister Talma, die herhaal delijk in de steek gelaten werd door eigen geestverwanten en slechts met steun van de sociaal-democraten, die toen trouwens in het Parlement nog weinig talrijk waren, zijn wetten in het staatsblad wist te krijgen. Het bedenkelijke van de anti-revolu tionnaire partij lijkt mij hierin te lig gen, dat hun beginsel sterker lijkt dan het in waarheid is. Het heeft hun gro te leider Colijn er niet voorbewaard de macht van het nationaal-socialistische Duitsland in 1940 ernstig te overschat ten. In zijn brochure „Tussen twee f werelden" ging hij er van uit. dat het overwicht van Duitsland in Europa een feit geworden was, waarmee men nu eenmaal rekening moest houden. De wijze, waarop radio-Hilversum hem tij dens de bezetting na zijn overlijden herdacht, was stellig eenzijdig en de aanhairhgen, welke daarbij uit zijn re devoeringen werden gedaan, waren uit hun verband gerukt en ten dele beslist onjuist. Maar een feit is. dat Colijn blij kens veel van zijn uitlatingen zo zeer was opgekomen voor een autoritair ge zag. dat misbruik van zijn woorden in derdaad verre van onmogelijk was. Bij het optreden van de anti-revolu tionnairen na de bevrijding is duidelijk gebleken, dat zij meer dan een van de andere grote partijen aan wensen te knopen bij de periode van vóór Mei 1940. Met grote nadruk drongen zij aan op wettelijkheid. Eerst herstel van de toe stand van 1940, daarna pas wilden zij aan vernieuwing denken. Er deed zich bij dit opkomen voor de wettelijkheid m.I. een bedenkelijke formalisme gel den. Huu opkomen voor rechtsherstel was in wezen de eis tot het vasthouden van de huidige vorm. Een enkele maal kreeg ik het gevoel: de anti-revolution nairen hebben niets vergeten en niets geleerd. De trouw aan het beginsel is te prijzen, maar de toepassing van het beginsel van het Evangelie zal toch steeds vernieuwd en verdiept moeten worden. Van die vernieuwing merken wij bij de antl-revolutionnairen m.i. te weinig. Het is voor mij trouwens de vraag, of niet de afzondering van deze groep, welke dateert uit 'de dagen van de schoolstrijd en de achteruitzetting van alle rechtzinnige Protestanten in ons vaderland, verouderd moet worden geacht. En heeft de bezettingstijd ons niet geleerd, dat voor de nationale zaak Christenen en niet-Christenen samen behoren te werken? Hoewel men het zo niet bedoelt, leidt het belijden van het Christelijk geloof in de politiek bijna tot geestelijke hoogmoed. Het zou een zegen zijn, indien de Protestanten, welke zich tot dusver achter de anti- revolutionnaire partij plachten te scha ren er toe konden komen om met hun politiek Christendom te breken en hun kracht ter beschikking te stellen van aie Partijgroepering, waar zij krachtens hun sociaal en politiek inzicht bij thuis behoren. De antithese: Christelijk-ongelo- vig ls voor het maatschappelijk leven van nu onvruchtbaar geworden en strekt tot schade van kerk en samen leving. Ik zou dus wensen, dat zij het nog niet zo goed wisten. TENAX. Eerste zitting van het internationaal gerechtshof Het Internationaal Gerechtshof heeft Donderdagmiddag in het Vredespaleis te Den Haag zijn plechtige openings zitting gehouden. Hierbij waren o.m. tegenwoordig het prinselijk paar, een aantal ministers, leden van het Corps Diplomatique, Min. H. Spaak, voorzit ter van de Alg. Vergadering der V. N., de heer Kerno, adjunct-secre tarisgeneraal der V. N. en de burge- me?st»r v?n D-n p-,-» p? Mirchy.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1