lkmaardei' Tripolis en Cyrenaïca onafhankelijk in één staat" KSÊÊm PkKE^ZQKHBCHg HITLER IN EEN NIEUWE ROL: HYPNOTISEUR Volledig programma bevrijdingsfeesten IETS HOGERE TEMPERATUUR. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt. Nog een enkele onweersachtige regen bui. Iets warmer. DINSDAG 34 APRIL 1946. 3e Jaarrang No. 207-428. Directeur: M J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H Hommersom Redacteur stad: G. W. M. Wtllems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING ..DE VRIJE ALKMAARDER7 Redactie en Adm.: Acbterdam 20. tel. 2214. AdvertenUe-afd.:#Langeitraai li, tel. 3871. Donderdag of Vrijdag a.s. zal min. Logemann in de Tweede Kamer een regeringsverklaring over Indonesië af leggen. Deze regeringsverklaring zal a*. Maandag, tegelijk met het eerste deel van het verslag der commissie-v. Poll, in openbare zitting worden be sproken. Sensationeel voorstel van Bevini JJE Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren op de Partfse Conferentie het revolutlonnaire voorstel gedaan de voor- hiallge Italiaanse koloniën Cyrenaïca en Tripolis onmiddellijk onafhankelijk te maken en in één staat -te verenigen. Tevoren had Moiotov zijn eis van het alleenrecht van Sowjet-Rusland op het beheer over Tripolis gematigd en voorgesteld, dat zowel Tripolis als Cyre naïca onder het beheer van de V. N. zonden worden gesteld, maar in het geval van Tripolis onder een Sowjet-Russische bestuurder met een Italiaanse afge vaardigde, ondersteund door een internationale adviescommissie, waarin Ame rikaanse, Engelse en Franse vertegenwoordigers en twee vertegenwoordigers der plaatselijke bevolking zitting moeten hebben. Gezond verstand in plaats van machtspolitiek? ^EVIN stippelde voorts een plan uit door de V. N. of door de raad van ministers van Buitenlandse Zaken een commissie te laten benoemen om het voorstel. Engels- en Italiaans Somali- land met Qfrgaden te verenigen, in- on derzoek te nemen. Abessinië. waar gaden thans een deel van is. zou dóór grondgebied in Eritrea schadeloos wor den gesteld. Frans Somaliland. dat zich economisch en volkenkundig onder scheidt, zou van dit plan voor een gro ter Somaliland worden uitgeschakeld. Bevin wees er op. dat zijn voorstellen niet door machtspolitiek, maar door ge zond verstand werden ingegeven. Het Amerikaanse en het Franse voorstel. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken handhaafde het in Sep tember aangekondigde Amerikaanse plan voor een internationaal trustee ship der Italiaanse koloniën onder toe zicht van de beheersraad der V. N. Generaal Marshall niet geslaagd? Generalissimo Tsjang Kai Sjek, de communistische generaals Tsjoe en Lai en de Amerikaanse generaal Geo-ge Marshall zouden er volgens Reuter niet in geslaagd zijn tot een overeenstemming te komen, die leiden kan tot het stopzetten van de gevechten in Mandsjoerije. Dr. van Mook blijft nog in Nederland Op verzoek van den minister van Overzeese gebiedsdelc is. in verband met besprekingen van een aantal be stuursaangelegenheden het vertrek van den luit.-gouverneur-generaal, dr. Van Mook, enige dagen uitgesteld. Benzineprijs omlaag Morgen zal, naar wij reeds gis teren in een deel van onze edi ties meldden, de prijs van ben zine van 30 tot 20 cent per liter wor den verlaagd en die voor gasolie van 10 tot 8 cent per liter. De benzineprijzen zyn thans slechts weinig^hoger dan die, welke in 1940 werden gevraagd. Er wordt voor grzoirgcC dat de pomphouders tengevolge van deze maatregel geen verlies lijden. Engeland zal tot de F.I.F.A. toetreden Eenparig hebben de afgevaardigden van Engeland, Schotland, Ierland cn Wales van de Engelse voetbalbond zich vóór toetreding tot de FIFA (Fcdé- ration Internationale de Football Asso- ciation) verklaard. De breuk tussen de FIFA en de Britse bonden, welke sinds 1928 heeft bestaan, vloeide indertijd voort "uit een meni igsverschil inzake de vergoeding van loonderving. Boodschap van R.A.F. aan Koningin Gistermiddag heeft een Engelse Lan caster-vliegtuig een bus met bloemen met een persoonlijke boodschap van de R. A. F. Maarschak Lord Tedder, be stemd voor H. M. de Koningin, bovïn paleis Soestdijk uitgeworpen. De bood schap luidde als volgt. Mevrc uw, Het doet mij veel genoegen U ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de operatie van het bommenwer perscommando, waarbij voedsel, toen Uw volk in zulk een nijpende nood verkeerde, naar Nederland werd ge bracht. U mijne groeten te zenden. Het was voor mij en voor ons allen die aan deze operatie deelnam;n, een grote vreugde in staat te zijn U te helpen en wij zullen nimmer de prach tige geestesgesteldheid vergeten, waar van het Nederlandse volk blijk gaf ln de bittere tijd, toen Uw land bezet was door een harde en meedogenloze vijand. Wij alllen zijn vol bewondering voor de geweldige en succesvolle krachts inspanning, die de Nederlanders zich getroosten om de oorlogsschade te her stellen Namens de Royal Air Force zend lk Uw Majesteit en in U aan Uw volk de beste wensen. Gedurende de oorlog wa6 de vriend schap tussen het Nederlandse volk en de Royal Air Force standvastig er oprecht. Moge deze in de komende ja ren blijven bloeien. Ik heb de eer te zijn, mevrouw, Uwer Majesteit gehoorzame dienaar, TEDDER. Lootjes regen boven de residentie. De afdeling 'a-Gravenhage van het Nederlandse Rode Kruis heeft op ori ginele wijze de „fooddroppings" her dacht. Gistermiddag omstreek* vijf uur veryhenen vijf vliegtuigen boven de stad, die in een uur tijds 80.000 lo ten afwierpen. De Hagenaars hadden de hele dag al gewacht op vliegtuigen. d!e riet gekomen waren en toen dan ook laat in de middag motorgebrom hoorbaar werd, bleef ieder staan en keek naar de lucht, waaruit de eerste lootjes naar beneden dwarrelden. De opbrengst van deze loten komt ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis: het resultaat was reeds direct merkbaar. Euwe wint Maastrichts tournooi Op het internationaal schaaktoernooi te Maastricht is dr. Max Euwe al6 eerstegeëindigd. De eindstand in de rr-estergroep luidt: 1. Euwe 7*/« p.; 2. en 3. De Vos en Van Scheltinga 5'/j p.: 4 5. en 6. Alexander Prins en Vinken 5 p.; t. SoulUnbeieff 4'/» p.; 8. en 9. Doerner en Vlagsma 2p.; 10. Wolthuis 2 p. Stemt op lijst: Keuze uit 9 partijen De lijstnummers voor de Tweede Kamer-verkiezingen zijn officlëel a. v. vastgesteld: Lijst 1: Partij van de Arbeid; Lijst 2: Katholieke Volkspartij: Lijst 3: Anti Revolutionnaire Partij; Lijst 4: Chris telijk Historische Unie; Lijst 5: Partij van de Vrijheid; Lijst 6: C. P. N. „De Waarheid"; Lijst 7: Protestantse Unie; Lijst 8. Staatkundig Geref. Partij; Lijst 9: Nederlandse Bellamy Partij. In een aantal grote steden van ons land zal de oproep voor de Tweede |Kamer-verklezing3n door middel van pet systeem der openbare kennisgeving geschieden. Van de 1016 gemeenten die Nederland telt, hebben er 600 toe stemming gekregen om de candidaten- lijsten niet op de oproep te drukken, doch deze gescheiden te vermenigvul digen en huis aan huis te laten bezor gen. Om papier en arbeid te besparen Is men in verscheidene gemeenten er toe over gegaan de oproepingen voor TTweede Kamer, Provinciale Staten en gemeeenteraadsverkiezingïn op één kaart te drukken- Bij elke keer dat men stemt wordt »3an een strookje af gescheurd. De eerste kas In Japan is het kussen een zeer gewaagde onderneming. De Japanse filmindustrie heeft onlangs zijn eerste filmkus opgenomen, hetgeen niet zonder strubbelingen ging. De mannelijke hoofdrolspeler durfde eerst niet te verschijnen, terwijl zijn vrouwelijke partner op het beslis sende moment een gichelbui kreeg. Tenslotte kreeg de regisseur, die in Amerika de filmkus-techniek had bestudeerd, toch zijn tin. Nu maakt hij zich echter zorgen over de reacties van het publiek. De film heet „Dagboek over de moei lijkheden van een bruidegom". Doodstraf geëist tegen o Marchant et d'Ansembourg Voor de Limburgse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Maas tricht stond Maandag terecht de voormalige gevolmachtigde" van Mussert en ex-commissaris der pro vincie Limburg, M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansem bourg. In deze zaak waren geen ge tuigen opgeroepen; de gehele be wijsvoering berustte op brieven, rapporten en andere documenten. De advocaat-fiscaal eiste de dood straf met ontzetting uit het actief en passief kiesrecht voor het leven. Uispraak over 14 dagen. Dit jaar geen zomertijd De ministerraad heeft besloten, dit Jaar niet over te gaan tot de gebruikelijke zomertijd. Bij deze beslissing hebben de belangen van de landbouw gepraevaleerd. Deze spraken zo sterk, dat de besparingen aan brandstof geacht werden daartegen niet op te wegen. Vandaag viert Prinses Juliana haar zeven en dertigste verjaardag; de eerste in ons bevrijde vaderland. Prins Bern- hard, die gisteren uit Zwitsèrlancl is teruggekeerd, zal heden op paleis Soestdijk onderscheidingen uitreiken. Jalias Stretcher oofe „onschuldig Hogere salarissen voor Tweede Kamer Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat ten doel heeft de schadeloosstellingen en pensioenen van de leden der Tweede Kamer weer op het peil van vóór 1938 te brengen. Ter toelichting delen de ministers van Binnenlandse Zaksn en van Fi nanciën mede dat het hun voorkomt, dat ér geen aanleiding meer bestaat voor het handhaven van de destijds toegepaste verlaging. JULIUS Streicher, de voormalige hoofdredacteur van het anti- semietische blad „Der Stürmer", heeft gisteren voor het Neurenberg- se Tribunaal verklaard, dat de Neu- renbergse wetten op de raszuiver heid de grootste wetgevende ver- dediging voor eigen voortbestaan waren, die ooit door enige moderne staat werden gemaakt. „Jodenvervolger no. 1", zoals Streicher werd genoemd, wist na tuurlijk niets af van de dood der millioenen Joden in de Oostelijke gebieden. Toen hij verhoord werd met uit treksels uit zijn eigen artikelen in Der Stürmer" over deze kwestie, schreeuwde hij: „Ik wil een Ameri- kaans boek bij het getuigenmate- riaal. He* is het boek van Erich Kaufmann, die zegt; „Iedere Duit ser, die in staat is om kinderen te verwekken moest gesteriliseerd worden. Indien een Amerikaan zo iets in het openbaar kan schrijven, dan kan ik zeker zeggen: „Oog om oog, tand om tand" Schuld aan den dode. „Mocht het voorgekomen zyn", aldus Streicher, „dat er Joden zijn vermoord, dan geschiedde dit alleen op instigatie van den Führer. Maar ik ben niet verantwoordelijk voor die ongelooflijke maatregelen. De Führer gaf de orders en ieder, die zijn orders ontving, handelde er naar. Misschien is het noodlot mij gunstig geweest, want ik heb nim mer bevel gekregen om te doden. De Führer hypnotiseerde iedereen om teTïïandelen". „KLIPFONTEIN" IN IJMUIDEN.j, Hedenavond om 19.30 uur is de „Klip- fontein" met repatriërenden uit' Indo nesië in IJmuiden binnengelopen. Vingervlugheid In Hengelo werd Maandag een nieuw record gevestigd, nJin typen. In 1939 behaalde mej. Dijk de grootste snelheid op een internatio nale type-wedstrijd, met 427 aan slagen per minuut. Dit record is thans gebroken door den heer J. H. de Jong, die niet minder dan455 aanslagen per minuut haalde, vrijwel het maximum, dat een normale schrijfmachine kan verwerken. De nieuwe recordhouder is leraar in het machinesehrijven. Bakkers mogen in de nacht van 2 op 3 Mei te 12 uur en op 6 Mei te 3 uur met hun werk beginnen. STADSNIEUWS. De grondwetsherziening (I.) j^E Grondwetsherziening, die door de regering nog Juist voor de ontbinding van het Noodparlement aan de orde i* gesteld, beoogt geen Ingrijpende verand»» ringen ln ons staatsbestel. Zij beoogt wel: de Ingrijpende veranderingen ln da Grondwet, die èn met het oog op Indonesië èn om andere redenen te wachten staan, op een betere en ook wat snellere wijze tot stand te brengen, dan tot nu toe had kunnen geschieden Déze Grondwetsherziening, waarover de schriftelijke stukken nu tussen rege ring en Tweede Kamer zijn gewisseld en waarvan de openbare behandeling heden begint, loopt dus uitsluitend over de herzieningsprocedure. Dat is op zich zelf ntet onbelangrijk: de Grondwet, waarin onze volksvrijheden verankerd liggen, mag niet bij overrompeling ingrijpend worden veranderd. Maar het feit dat En geland, dat geen geschreven Grondwet heeft, zoiets al in geen tweehonderd vijftig jaar heeft beleefd: en dat een prachtige regeling op papier Duitsland ln 1933 niet heeft bewaard voo een tyrannie van de ergste soort (zonder dat de Grond wet ooit werd gewijzigd), bewijst dat de geest in het volk ln dezen meer betekent dat de letter van de wet. Nu wij echter een Grondwet hebben, blijft het ook van belang, dat de vorm van de herziening daarvan bij een goed democratisch besef blijft passen: en dat dus enerzijds waar borgen aanwezig zijn, dat een bezonken volksovertuiging daarbij de doorslag geeft anderzijds gewaakt wordt tegen een over maat van belemmeringen en vertragingen, waardoor de neiging zou kunnen ont staan om een zeker „noodrecht" ln te roepen, dat tot een staatsgreep zou kun nen ontaarden. De oplossing, die de regering van de herzieningscommissie heeft overgenomen, voldoet aan deze eisen volledig. De drie waa-borgen. die aan de huidige regeling ten grondslag liggen, worden alle gehandhaafd. Sléchts worden som mige ervan verbeterd. Vis altijd moet het voorstel tot Grondwetsherziening, door belde Kamers als een wet worden behandeld (eerste le zing). Ais altijd krijgen de kiezers de ge legenheid zich over dit ontwerp uit te spreken. Maar terwijl dit vroeger ge schiedde door ontbinding van de Staten- Generaal en nieuwe verkiezingen, is thans het voorstel om hiervoor een Bijzondere Kamer, speciaal voor deze Grondwets herziening te doen kiezen. Dit komt aan twee bezwaren van het huidige stelsel 'tegemoet, nl. dat de keuze voor de nieu we Kamers door andere motieven zou worden beheerst, dan door het oordeel over de Grondwetsherziening: en dat het normale doorwerken van Regering en Vertegenwoordiging zou worden onder broken ófwel Grondwetsherzieningen tot de normale verkiezingen van eens in de vier jaar worden uitgesteld. 3®. Zoals altijd wordt in de tweede lezing een versterkte meerderheid ge ëist: normaal moeten Tweede en Eerste Kamer er zich met 2/3 der uitgebrachte stemmen voor uitspreken; de Bijzondere Kamer kan volstaan met 41 van de 100 stemmen. Ook dit is een dubbele verbe tering, want het betekent een behande ling minder (één Bijzondere Kamer ln plaats van de twee gewone) en het be zwaar. dat slechts 17 Eerste Kamerleden elke Herziening konden tegenhouden, vervalt. Een volgend maal nog Iets over de verhouding der drie Kamers onderling. W. V. - Politieke genieën Ring! Alweer die telefoon. Hallo. Met wie? Nationaal Instituut voor Ongebrei delde Perscampagnes? Nooit van gehoord. Ja, daar spreekt U mee. Pas opgericht? Met oog en oor op AmoldJe Meyer? O, met het oog op de na- ooglogse partijen. Juist ja. Spreekt u toch eens wat duidelijker, lk begrijp er zo niets van. Of ik er Interesse voor heb. zeer veel. Maar waar voor nu eigenlijk? juist ja, dat begrijp ik. Een algemeen Inlichtin genbureau. ten dienste van de gehele Neder landse pers. Speciaal de partij-persP Ja maar dan heeft u toch 't verkeerde nummer gedraaid. Ik zal de hoorn maar ophangen, meneer. Ja mijnheer. Neen mijnheer. Dag mijn heer. Een merkwaar dig telefoongesprek.. Ik dacht, met een mis plaatste grap of wel met het werk van een psycho- paath te maken te heb ben. Hedenmorgen ontving lk echter een brief met op de vier hoeken van de enveloppe achtereenvol gens de woorden: Privé Vertrouwelijk. Persoonlijk. Strikt geheim. Het velle tje papier, dat ik er uit haalde. bevatte deze zelfde woorden onder het op schrift: Nationaal Instituut vno- het bevorderen van Ongebreidelde Perscam pagnes ter beveiliging en versteviging van Neêr- land's democratisch teven. Een beetje vreemd, dacht ik. maar toch, het klinkt wéL En ik las verder: L.S.. Ten einde in een alge meen gevoelde behoefte te voorzien, is in oprich ting het N. L v. h. b. v. O. P. t. b. e. v. v. d. 1. Wij zijn er n.1. van overtuigd, dat Juist Uw partij bij de a.s. verkiezingen moet winnen. Waarom? Omdat U en alleen en uitsluitend U het bij het rechte eind heeft. Met bezorgdheid vragen wij ons af, of U zelf wel genoegzaam door drongen bent van de im portantie Uwer denkbeel den en partij-programma. Realiseert U zich toch, dat alleen de verwezen lijking van dit programma ons arme maar dierbare Nederland uit het moei as van ambtenarij, corruptie, vriendjespolitiek. geleide economie, kapltaalbelan- gen, staatssocialisme, vrij handel, concurrentienijd, loonslaverij, zedelijke ver- wording, staatsabsolutisrae, Rechtsvervolging. vrijmetselarij kan halen (Doorhalen wat niet ver langd wordt.) Maar het is nog tijd! Nog kunt gij al Uwe tegenstanders ver pletteren met het machtige wapen van de geest, het vrije woordt Aarzel ntet, of gij zult de verantwoor delijkheid torsen van 's lands ongeluk en on dergang. Gij moet winnen! En gij zult winnen, indten gij onze raad opvolgt. Wij beschikken over uit gebreid documentatie materiaal, dat ln hoge mate compromitterend is voor iederen gewensten of ongewensten pólitieken tegenstander. U behoeft maar even bij gaande antwoordkaart ln te vullen en ongefrankeerd aan ons op te zenden en p. o. ontvangt U de ge hele perscampagne, pas klaar voor Uw. blad. Temeer daar de kosten zeer gering zijn. zijn wij er van overtuigd dat V in Uw eigen belang én in dat van het gehele Ne derlandse volk, d i\ alleen •vtj herhalen het, gered kan worden met Uw Tweede Kamerzetel, brulk zult maken van onze aanbieding. Hoogachtend, N. I. v. h. b. v. O. P. t. b. e. v. v. N. d. 1. P.S. Voor slechts 10% meer zijt gij opgenomen ln onze Verzekering tegen KRACHTSPORTDEMONSTRATIES VERBODEN. De bevrijdingsfeesten in onze stad zullen op Vrijdag 3 Mei beginnen met Nationale herdenkingsavond. Op deze avond zullen door de verschillende kerkgenootschappen herdenkingsdien sten worden gehouden voor de geval lenen in deze laatste oorlog. Een stille omgang. Te 20 uur zal ter nagedachtenis van onze gevallenen 2 minuten volkomen stilte in acht genomen worden. Dit tijd stip zal worden aangeduid door klok gelui. 'De vlaggen zullen die avond half-stok worden gehesen. Tevens zal die avond een stille om gang worden gehouden, waarvoor de stoet zal worden samengesteld op het Canadaplein en zal gaan langs de volgende route: Canadaplein Kerkplein Koor straat Ritsévoort Harddraverslaan langs monument der gevallenen. Ont binding der stoet bij de Prins Bernhard- laan. De buurtverenigingen komen in ge sloten rijen van vier in alle stilte naar het Canadaplein. De kerkgangers en een ieder die aan deze omgang wil deel nemen, sluiten zich ook aldaar aan. Men dient er rekening mede te hou den, dat alles in volmaakte stilte en eerbied verloopt. Kinderen worden niet toegelaten. Te 19.45 uur zal de stoet zich ln be weging stellen. Bij het monument zal niet worden gesproken. Er zullen geen kransen worden gelegd Wel is het toegestaan kleine tuiltjes bloemen bij het monu ment te deponeren Een tiental padvindsters zal, deze kleine hulde ter plaatse ln ontvangst nemen. De regeling berust geheel bij het A. B. C. en werkcomité, kenbaar aan een witten band om de arm. Tijdens de omgang is het verkeer ln omgekeerde richting langs de hierboven aangegeven route verboden. Aan het einde van het klokgelui, dus te acht uur, zal de stoet 2 minuten stil staan. ZATERDAGMORGEN 4 MEI 1946. Op verzoek van de Regering zaLom elf uur 1 minuut stilte worden gehou den voor het gehele openbare leven ter nagedachtenis van hen, die vielen. De vlaggen zullen ook dan half-stok worden gehesen. Te 12 uur, het tijdstip waarop de fees telijke viering van de bevrijding mag beginnen, wprden alle vlaggen ln top gehesen. Kinderfeest ln de Muzlektuin. Voor alle schoolgaande kinderen der lagere scholen wordt een feest gegeven in de Muziektuin. De tocht naar de Muziektuin, vooraf gegaan door muziek, vindt plaats vanaf vier punten der stad. Sport. In de Bergerhout zal de A.V.A. een handbal demonstratie geven en op de Laat worden athletiekdemonstraties, w.o. estafettes en snelloop, gegeven. De turnkring Alkmaar en O. zal op het Canadaplein in het openbaar turnen. Worstelen en boksen. De Alkmaarse krachtsportvereniging S.S.S. had het aanbod gedaan om op de Steenenbrug worstel- en boks wedstrijden te houden. Het gemeentebestuur heeft deze demonstraties evenwel verboden! Waarschijnlijk komen er echter wel de zgn. ..straatacrobaten". Wordt het geen tijd, dat ook de physieke en mentale waarde van de k"rachtsport wordt erkend? Waterballet. In de Singel, ter hoogte van het ge rechtsgebouw, zal des avonds om 9 uur een waterballet worden uitgevoerd, o.l.v. mevr. M. E. JonkerJonker, op muziek van onzen stadgenoot Ger Visser. Voorts zullen op de bevrijdingsdag de Akmaarse buurtverenigingen in hun buurten feest vieren en daartoe de stra ten versieren en illumineren. De kunst gaat door het vrije jd In het kader van de algemene kunst manifestaties ..De kunst gaat door het vrUe land" zullen in Mei ln 't Gulden Vlies, vier avonden gegeven worden, die zeker belangstelling verdienen. Op Vrijdag 10 Mei zal het gezelschap Comedla het stuk „Comedlespelen" op voeren: Woensdag 15 Mei komt Morova's danstheater met een bonte verscheiden heid van prachtige balletten en op 24 Mei vindt een concert plaats, waarbij een in strumentaal ensemble van vooraanstaande kunstenaars haar medewerking zal ver lenen. Tot slot zal op 29 Mei Comedia Molière'! „Tartuffe" opvoeren in een frisse, nieuwe vertaling van Bartus Aafjes. Muzikale rondgang Ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H.K.H, Prin ses Juliana, zal hedenavond om 8 uur door de „Postharmonie" een tnuz.lkale rondgang worden ge maakt. ALGEMENE VOORJAARS VERGADERING V.V.V. Op Maandag 6 Mei, des avonds om 8 u., zal in 't Gulden Vlies een al gemene voorjaarsvergadering van „Alcmaria" VW worden gehouden. Op de agenda staan o.m. de motor- races ter behandeling. EEN FILM DIE MEN MOET GAAN ZIEN. Alkmaar gaat op waardige en grote wijze het Bevijdingsfeest vieren. Herinneringen uit de oorlogsjaren zul len weer naar boven komen. Ze zullen een aansporthg zijn zich met de grootste krachtsinspanning te werpen op de „Op bouw" van het zwaar getroffen land Alkmaar krijgt juist tijdens de Bevrlj dingsfeesten een gelegenheid als nooit te voren om uit het verleden de kracht te putten voor het lieden. Op 3, 4. 6 en Mei draait n.I. In Thea ter „Harmonie" ln de middaguren grootste filmwerk van Otto van NeQen- hoff. „Samen op weg", een film, die bU de première ln Den Haag met enthou siasme Is ontvangen en de beste der tot nu toe gemaakte Nederlandse films wordt genoemde- De ontvangsten dezer film komen ten goede aan het „Fonds voor de Geteisterde Gebieden". Een redéïT te meer, om deze film te gaan zien. BURGERLIJKE STAND. Geboren Montest W. P.. z. van M. Kleverlaan en IJ. M. W. de Boer. Wil helmus J., z. van W. Tesselaar en A. Stuijfbergen. Jan, z. van H. F. Tulthof en M. de Raadt. Dirk, z. van D. Leeu wenkamp en M. Rol. Henrlcus. z. van H. Heesbeen en C. Schouten. Theodora A. M„ d. van J. Orij en A. Th. Moojj. Anna M. en Maria A., dochters van W. J. Butter en A. B. Botman. Zita J. C„ d. van C. A. de Bree en J. P. van den Berg. Johannes W.. z. van J. van Dru- nen en A. Koster. Cornelia M. L., d- van W. Wokke en C. Mors. Getrouwd: Jacob Hoogland en Anna E. van Vliet. Overleden: Cornelia Visser 64 jaar. VEEMARKTEN. Op de veemarkten van Zaterdag en Maandag 27 en 29 April werden aange voerd 9 paarden; de prijzen variëerden van 500 tot 1400 gulden. Voor de cen trale werden aangevoerd 78 vette koeien. 9 pinken en 223 nuchtere slachtkalve- ren. Voorts werden aangevoerd 6 bok ken en geiten, prijs 2 tot 55 gulden. 92 kippen van 6 tot 20 gulden. 61 konijnen van 1 tot 14 gulden. GESLAAGD. 4 Aan de Gem. Universiteit van Am sterdam slaagde op 29 April voor het examen Hoogduits M a onze stadgenoot, de heer B Verolme. Voor het examen Hoogdufti" LO. slaagde de heer G. M. J. Fikke te Warmenhuizen. Aan onze adverteerders, Zaterdag, 4 Mei a.s. zal ons blad niet verschijnen, in verband met de nationale feestdag. Vrijdag a.s. zul len wfl echter een speciaal „bevriJ- dingsnummer" het licht doen zien. U zult zeker niet de gelegenheid voorbij willen laten gaan. in dat nummer Uw advertentie te plaatsen. Doch dan is het dringend nodig, dat J U deze zo spoedig mogelijk, schrif telijk of telefonisch, aan ons opgeeft! DE DIRECTIE. Grepen uit het Radio programma VOOR WOENSDAG 1 MEI 194$. HILVERSUM 1. 7.— en 7.45 Nieuws. 8 De Internationale en toespraak. 8.15 Johan Jong. 10— Morgenwijding. io 20 Vaudeville orkest. 12.— Metropole-orkest. 12.45 Nieuws. 13.— Toespraak door X. Goedhart. 13.20 Mel-Symphonie 14.40 Jaap Stotljn en Isja Rossican. 15.45 voor de jeugd. 16.30 Evert Vermeer. 16.45 Vlctor Selvlster, 17.45 Nieuws. 18.— Mr. M. v. d. Goes v. Katers. 18.30 Voor de Nederl. strijdkrachten. 19.— wij zijn jong cn dit is fijn. 19.45 Geert Ruygen. 20— Nieuws. 20 05 Toespraken door de minister-presi denten van Engeland, België. Zweden en Nederland. 20.25 l Mei bijeenkomst ln het Concertgebouw. 21.20 De Mei, die komt. 23— Nieuws. 23.15 Reportages. HILVERSUM 2. 7.en 8.Nieuws, 9.15 Voor de jarige zieken to.30 Morgen dienst. 12 Sticks Salonorkest. 13.— Nieuws. 13 20 Melodia. 14.— Pubii Casals. 17.30 Orgelconcert. 19.— Nieuws is :o Met band en plaat voor U paraat. 20 Nieuws. 20.20 Kerkconcert. 22— Nieuws. 22.35 Piet Ketting, piano.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1