Een onbevangen reportage BEVRtJDINGSHUTSPOT Slad en omgeving Een geheel in feesttooi gehulde stad heeft Zaterdag de herdenking yan onze bevrijding gevierd. In de smaakvol versierde Lange- straat waren huis aan huis de vlag- gen uitgestoken en de onvervalste pierementen zorgden al vroeg op de dag voor de onontbeerlijke lawaai- sfeer, die een dergelijk nationaal feest nu eenmaal behoeft. Muziek! Des middags werden op verschil lende punten van de stad de georga niseerde feestelijkheden gehouden, Waaraan de Alkmaarse muziekcorp sen weer hun zo gewaardeerde medewerking verleenden. De leden van Postharmonie, St. Cggcilia, Soli en Excelsior hebben weer hun beste beentje voorgezet en brachten reeds spoedig de stemming er in. Ook rondtrekkende muzikanten droegen hun aandeel bij in de vreugde. Deze mensen, die meer of minder spontaan gehonoreerd wor den door giften uit het publiek, zijn nu eenmaal een noodzakelijk ele ment bij een feestviering; zij zijn als het druppeltje citroen in de Rus sische theel Voetzoekers! Behalve deze gewenste verhoging van de vreugde, werd er vooral door de lieve jeugd, een naarstig en hin derlijk gebruik gemaakt van voet zoekers. Niet dat wij iets tegen voet zoekers in het algemeen hebben want hoe waren wij vroeger zelf? maar de producten, die tijdens deze feesten tot ontploffing gebracht werden, schenen ons toe gefabri ceerd te zijn door een koopman, die tijdens - de oorlogsjaren een behoor lijke dosis practische ervaring (èn explosieve stof!) heeft opgedaan. De lading was tenminste belangrijk zwaarder dan de pruts-,.bommen" waar wij ons vroeger mee plachten te vermaken. Zo ziet men dus, dat ook deze techniek nog steeds voor uitgaat. Met recht en reden geloven wij evenwel te kunnen vrezen, dat met deze vooruitgang, over tien jaar de bevrijdingsfeesten, in de Lange- straat de atoombommetjes zullen ontploffen Bulten de door de buurtverenigin gen aangebrachte versieringen om, waren er nog enige burgers, die op geheel eigen wijze hun vreugde ken- baar maakten over het feit, dat wij weer „op onszelf leven". Zo verkon digde een bewoner van de Straat weg door middel van een groot bord aan de gevel zy'n genoegen en ple zier o ver de omstandigheid, dat Ortskommandant Scjpuss nu uic zijn huis verdwenen was. ,.D' raus"! Re den waarom hy zelf meende tevrff? ta kunnen zijn. De illuminatie. Een gondelvaart door de verlichte DudegrachtL Dat was nu juist het HET EIERENRAPEN. et Nu het breedseizoen ls aangebroken, zijn ook de eierzoekers weer present. Overal zwerven zij door het vrije veld De eendennesten zijn reeds op erger lijke wijze verstoord, hele broedsels werden verwoest en de andere vogels, die hun eieren in deze maand leggen, treft dikwijls hetzelfde lot. Als dit eierrapen zich tot een mini mum beperkte, zou de vogelstand geen merkbare schade" worden berokkend, doch het zoeken wordt een beroep 01 een sport. (De bakkers betalen fantastische prij zen voor de eieren, en ook hierdoor worden de eierzoekers aangemoedigd Maar ons Hollands natuurschoon wordt hierdoor verwoest. Het eierzoe- ken moet dus enigszins beperkt wor den. zodat er toch dit jaar nog jonge dieren geboren kunnen worden. De Duit sers hebben reeds zoveel leed onder onze vogels gebracht. Laten de eier zoekers nu meewerken om onze vogel stand op peil te houden! enige geweest, dat hier ontbrak. Met als eindpunt de schitterend geïllu mineerde Accijnstoren was zo'n Ve- netiaanse tocht wérkelijk de moeite waard geweest. Maar ja, per slot van rekening kan men toch niet van alles tegelijk organiseren, nietwaar alles was aï zo perfect in orde Jammer blyft het evenwel, dat zo weinig Alkmaarders de werkelijk il- lustre verlichting van de oude Ac cijnstoren niet gezien hebben, hoe wel het Stadhuis ook aardig in de schijnwerpers was gezet! WAAGTOREN DEZE ZOMER VOOR PUBLIEK TOEGANKELIJK? Voorjaarsvergadering „Alcmaria" V.V.V. In de door slechts een viertal leden bezochte voorjaarsvergade ring van „Alcmaria" V.V.V. in 't Gulden Vlies werden de te houden motorraces in het kort besproken. Besloten werd om de eerste motor races voorlopig vast te stellen op Maandag 10 Juni (2e Pinksterdag) De wedstrijden' zullen slechts dan door kunen gaan, wanneer de mi nister het verbod tot het houden van motorraces opheft. Wel zal dan waarschijnlijk, in verband met de grotere onkosten, de toegangsprijs verhoogd moeten worden. Voorts besteed het bestuur alle aandacht aan instandhouding van de kaasmarkt. Men zal daarom trachten weer stukjes kaas in het Waaggebouw te kunnen gaan verkopen. Waarschijnlijk zal de beklim- ming van de Waagtoren deze zo mer weer plaats kunnen vinden. Na goedkeuring van het jaarver slag 1945 en de Tekening en verant woording van den penningmeester, die door de Verificatie-commissie volledig werd gedéchargeerd, werd de slecht bezochte vergadering ge sloten. Levend Alkmaar Belofte b|J het kampvuur. Een zekere weg ls met goede voor nemens geplaveid en het ls daarom goed, dat wij ons die voornemens nu en dan weer eens duidelijk voor ogen 8tellen, opdat zij niet op het plaveisel onder onze voeten terecht komen. Daarom heeft de padvindersbeweging dan ook ingesteld, dat op de St. Jorisdag alle padvinders het kampvuur hun geloften plechtig ver nieuwen. Het begin van die dag, de vlaggen- parade in de Berger Hout, is in dit blad reeds beschreven, 's Avonds kwamen alle Alkmaarse padvinders nogmaals op de zelfde plaats bijeen en daarna gingen de groepen uiteen, ieder naar zijn eigen kampvuur. Wij bevonden ons bij het houten ge bouwtje achter Westerlioht, toen, in de vallende schemering onder de bomen van de Hout, enige troepen welpen en ver kenners kwamen aanmarcheren. Op het terrein vóór het huisje stelden zij zich in een kring op. de leiders achteraan. De vlag werd gehesen, de paövinderswet voorgelezen en het kampvuur in het mid den van de kring ontstoken. Een der hoplieden vertelde het verhaal van St Joris. Daarna zongen de welpen enige liedjes. Tenslotte legden achtereenvolgens welpen, de verkenners en de leiders in koor de gelofte af trouw te zijn aan God en het Vaderland, hun medemensen naar vermogen te helpen en de padvinderswet na te leven. Mogen zij allen aan deze geloften trouw büjven. Onze wereld heeft het wel nodigt C. H. K. „COMEDIB SPELEN". Als eerste voorstelling ln de serie „De kunst gaat door het vrije land", wordt Vrijdag 10 Mei, des avonds om 9 uur, ln t Gulden Vlies door het gezelsehap Co- media. een voorstelling gegeven van het blijspel „Comedie spelen" van Joh. W. Broedelet. De uitvoerenden zijn Ank van der Moer, Cruljs Voorbergh en Guus Oster. De jeugd in actie t ONDER KRIJGSGEHUIL. Het schoolgebouw aan de Ruysdael- kade, dat na de bevrijding is afge bouwd, wordt thans door de baldadige jeugd systematisch afgebroken. De ..leiding der afbraakploeg" is voor namelijk in handen van jongens van 16 jaar, terwijl de jongeren (en dat zijn er heel veel) een grote groep vormen, die de hun opgedragen bevelen ten uit voer brengen. Onder krijgsgehuil wordt de school in de avonduren door deze troep wilden (uit de Schildersbuurt) overvallen en geplunderd. Nergens wijken zij voor, ja zelfs ramen en deuren kunnen hen niet tegenhouden, alleen als de pet van een politieagent wordt gesignaleerd, ver stomt het gehuil en onder gefluister: „Staakt het vuren en vlucht!" blaast de „vernielingstroep" de aftocht. Door al deze overvallen heeft het ge bouw ontzettend geleden en het is nog steeds aan verwoestingen onderhevig! De ouders dienen hun „krijgslustige" zonen op hun zinloze vernielingen te w:zen, misschien helpt het Iets Voor kort is het schoolgebouw club huis van alle padvinders-organisaties geworden, die het tot na de zomer- vacantie mogen gebruiken. Maar de plunderingen gaan door, spaarpotjes worden leeggestolen, meubelen bescha digd, en nog veel meer van dit soort ergerlijke schandaaltjes vinden plaats. Er zijn plannen, om dit gebouw in September weer in gebruik te nemen als school, als er dan nog iets van over is BOTSING IN DE LANGESTRAAT. Gistermiddag heeft ln de Langestraat een botsing plaats gevonden tussen een militaire truck en een geparkeer de vrachtauto. De militaire auto kwam uit de rich ting van de grote kerk, en wilde de geparkeerde vrachtauto passeren. Op dit moment zwenkte een carrier, die aan de rechterkant atond door ean rukwind over de straat. De militaire truck week uit naar links en ramde de vrachtauto. De linker voorzijde van deze auto werd vernield, en de carrosserie geheel ontzet. Eer 17-jarige jongen, die achter de vrachtauto liep, raakte gewond aan zijn been. Hij werd door de genees kundige dienst behandeld en naar huis gebracht. DE „RHYTME BHEIKS" IN „HET GULDEN VLIES". De Alkmaarse Dancing Society „Every. body" had ter gelegenheid van de Be vrijdingsfeesten, Zaterdag en Zondag ln samenwerking met de directie van Het Gulden Vlies een groot Lentefeest geor ganiseerd. In de feestelijk versierde zaal speelden de „Rhytme Shelks", onder lei ding van Aldert Dekker, een Swing- quartett, samengesteld uit da beste mu sici van het orkest van Dick Willebrandts. Behalve, dat het danslustlge publiek zich hier twee avonden naar hartelust op de gladde vloer heeft kunnen bewegen, kon men genieten van de uitstekende en be schaafde muziek, waarvan het beluisteren alleen reeds de entrée-prljs waard was. Een zangwedstrijd en een verloting, waarvan de opbrengst, ruim f100, heel ten bate van de Stichting 1940-1941 kwam, verhoogden de gezelligheid. Everyhgdy kan op twee zeer geslaagde avonden terugzien. CABARET-AVOND VOOR „DE SPAB'V Maandagavond gaf de Kruideniersver eniging „De Spar" een bonte-avond voor haar leden ln „Het Wapen van Heems kerk". Na een welkomstwoord van den heer Boersep werd een film vertoond. Hierna traden de Rlcardo's op met enkele show nummers en oöistten een groot suecee. Het woord was daarna aan het Cabaret gezelschap, onder leiding van Paul QstrS Het zeer uitgebreide gezelschap wist elk wat wils te brengen op een succesvolle wijze. De Spotvogels met aardige liedjes, Ma dame Astarte met licht fantaslën, Stella Seemer .in haar repertoire. Wouter Denijs (piano) en de mensaap Klng-Kong ver maakten hun publiek op uitstekende wijze. Paul Ostra, de leider, kon met een liedje en een praatje als conférencier uitstekend voldoen. De Vereniging „De Spar" kan op een zeer geslaagde avond terugzien. GESLAAGD. i Onze plaatsgenote mevr. J. van Mol- Pakis slaagde vc heldsspecialiste. het examen schoon- VICTORIA-THF.ATER. De Geheime Agent Voor wie het spel van Peter Lorre in films als „de moodenaar M" bewonderd heeft, is deze film een tegenvaller De lugubere Peter wekt hier hoofdzakelijk medelijden, niet eens veel afschuw al doet hij nog zo monsterlijk en in elk ge val geen bewondering voor een meesterlijk karakterspel, om de af doende reden dat dit er niet is. Peter is hier slchts een zwakke scha duw van zich zelf: hü is niet meer dan. een vervelend en aanstellerig moordenaartje-pur sang. Ons dunkt, dat Peter hier op tragische wijze zelf om zeep gebracht is door regis seur en scenario-schrijver. Het is >t goed mogelijk om in een slecht o ezette film als deze, met zy'n leuterig spionnage-verhaaltje, zulk >cl te leveren, dat de toeschouwer voldoende pleizlerige griezel-ril- linkjes voor zijn geld krijgt. Hier en daar is de film zelf onsmakelijk: zo b.v., wanneer door toedoen van held en heldin (die overigens ner gens bijzonder heldhaftig optreden, wat hier toch minstens vereist zou zy'n), een onschuldige de dood heeft gevonden en na enig wenkbrauw- gefrons van hem en een vinger hoedje vol tranen van haar de zaak als afgedaan wordt beschouwd en de liefde onverstoorbaar zijn dwaal wegen vervolgt. De goede mense lyke hoedanigheden, die een zich zelf resnecterende scenario-schrijver toch niet mag verzuimen „natuur getrouw" te belichten, doen daar entegen eniaszins onwezenlijk aan. Het voorDroeramma was beter dan 'de hoofdfilm. Vooral het met film beelden geïllustreerde gedicht van Jan Camnert, ..de achttien doden", trekt de aandacht. harmonie. Samen op weg. Vrijdagmiddag beleefde Alkmaar de pre mière van een nieuwe Nederlandse film: „Samen og weg", door Otto van Neyen- hoff vervaardigd ln opdracht van Neder lands Volks Herstel. Ten onrechte wordt dit product aangekondigd als een „Ne derlands Verzetsfilm"; het verzet speelt hier niet de hoofdrol. Er komen wel op namen uit het verzet ln voor, maar als onderdeel van het geheel. En dit ls ook juist, want was tijdens de bezetting het verzet ook niet een zij het belangrijk onderdeel van het totaal? Cinematografisch bezit deze film zeker haar kwaliteiten de berg bankpapier, die maar steeds groter wordt en vooral de opnamen van de wederopbouw, die de climax van het geheel vormen, zijn van een filmische waarde, die men tot nu toe, nog zelden ln Nederlandse films aangetrof fen heeft. Toch ls er reden om te vre zen, dat Van Neyenhoff voor het gewone publiek te hoog gegrepen heeft: van de opnamen van de boekenruggen aan het begin b.v. zal velen de betekenis ont gaan. Als documentaire vermag deze rolprent echter niet de gewaarwordingen te wek ken, die wij tijdens de bezetting leenden. Zeker, een stalen helm en een hakenkruis- vlag wekken onaangename associaties, maar het is waarschijnlijk aan hun onvol-" ledigheid te wijten, dat men toch steeds blijft beseffenhet ls maar film". Wanneer we de waarde als film en de waarde als documentaire tegen elkaar af wegen, moet achter geconcludeerd wor den. dat deze film zeer zeker een winst is voor de Nederlandse filmindustrie en dit ls van een niet te onderschatten waarde, In het voorprogramma, behalve een verre van actueel filmpje over Indonesië en het wereldnieuws, komt deze week een opmerkelijk geslaagd filmpje over het eiland van Dordrecht voor. CINEMA AMERICAIN. De Wilde Brigade „De Wilde Brigade" is een titel, die van deze alleszins goede speel, film iets anders doet verwachten, dan hy te zien geeft; „wild" is hij in ieder geval niet. Zij brengt ons naar het Rusland van voor de revo lutie, waar zich als gevolg van het losbandig leven van den brigade kapitein en vooral den vorst, zich het noodlot voltrekt, waarvan de vrouw van den kolonel het slacht offer wordt. Als de oorlog uitbreekt, mag op den vorst geen blaam rus ten en neemt de kapitein de schuld op zich. Dan brengt de rolprent ons na de revolutie naar Parijs en schildert het leven van de Russische uitge wekenen, de onverzoenlijke haat van den kolonel voor hem, die de oorzaak was van de dood van zijn vrouw A. B. T, Tarzan en de Groene Goden Wie „Tarzan en de Juwelen van Opar" heeft gelezen, kan deze span nende avonturen nu in beeld zien. Tarzan van de apen, de heerser der jungle vecht op de meest bloedige wijze met de gevaarlijkste dieren. Hij kent geen angst voor Numa en altijd maakt zijn dolk een diepe groeve in de zijde van de leeuwen. In de onderaardse gewelven van de dode stad wordt Tarzan gevangen ge nomen door afschuwelijk uitziende monsters. Hij zal geofferd worden aan den leeuw, en in een kleine kelder ver onder de grond staat hij geboeid tegen over den koning der wildernis. Maar weer is de aapmens overwinnaar en de vrijheid is nabij. De Groene godin is een steen, waarin zich een formule be vindt, en hierom wordt hevig gevochten Wie van veel fantasie en sensatie houdt, zal van deze film smullen. Ml'RMELLH!a-GTMNASIT'M.' Voor de nieuwe cursussen aan het bekende Murmellius-Gymnasium kun nen zich weer leerlingen laten inschrij ven. Het toelatingsexamen zal gehouden worden op 8 en 9 Juli a.s. Nadere in lichtingen worden verstrekt door den Rector. MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK. u In de loop der maand April werd op de spaarbankboekjes ingelegd 268.513.29 (v.j. f 250:534:02) en te rugbet. 295.931.94 <v:j. 81:191:64), dus minder ingelegd dan terugbe taald 169.342,38). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.622.444,37, bedraagt thans 10.361.159,41 (v:j: 7:681:206:95). Het aantal in de loop van April nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 169 (v.j. 178). Ingetrokken werden 95 (v.j. 34) boekjes. Het aantal in om loop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 22.188, bedraagt thans 22.579 (v.j. 19:515): Van dit aantal behoren 15189 (v.j. 12561) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 5136 (v.j. 4489) aan personen elders woonach tig en 2254 (v.j. 2465) aan school- spaarders. Onder de in April nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 28 (v.j. 41) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van 1 In April bedroeg het acntal posten van inleg 1927 (v.j. 2515), dat van terugbetaling 1920 (v.j. 444), te zamen 3847 (v.j. 2959). De lediging in de loop der maand April van 258 (v.j. 347) spaarbusjes leverde een bedrag van f 3323.54 (v.j. 6177.62) aan kleine besparin gen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij de aanvang van het jaar 3689 bedraagt thans 3693 (v.j. 3738). PARTIJ VAN DE ARBEID. De afd. Alkmaar van de Party van de Arbeid zal op de verkiezingsdag 17 Mei a.s. hét vervoer van zieken en Invaliden naar de stembureaux trachten te verzor gen. De kiezers die hiervan gebruik wen sen te maken kunnen hiervan opgave doen bij den heer K. Kirpensteijn, Kerk plein no. L Leden van de afdeling, die aan de orga nisatie van dit werk hun medewerking willen verlenen, kunnen zich eveneens aan bovengenoemd adres melden. Wan neer één of meerdere leden op deze dag hun auto ter beschikking willen stellen en (of) als chauffeur kunnen optreden dan zal het bestuur daar een dankbaar gebruik van maken. 13 Mei as. zullen min. Mansholt en Da. J. J. Buskes het woord voeren op een verkiezingsvergadering van de Par tij v. d. Arbeid. De bijeenkomst wordt gehouden in het Wapen van Heemskerk en begint om 8 uur. WINNAARS PRIJSVRAAG. De volgende meisjes en jongens heb ben een mondorgel gewonnen In de prijsvraag van Kamstra's Muzleklnstru- mentenhandel Cor Ranzljn, Dijkgraafstraat 2, Alk maar; Martha Makes, Lindenlean 67. Alkmaar; G. v. Engelenhoven, Boezem singel 11, Alkmaar; Wim Edel, le Land, dwarstraat 36. Alkmaar; Cisea Mooy, Noorderkade 26, Alkmaar; Rita v. Aar- Ie. Roemervisscherstraat 6, Alkmaar; Riet Eeken, Zevenhuizen 8, Alkmaar; Jacob Keeman, Kanaaldijk 82, Koedijk: P. Coevert, Kanaaldijk 73, Koedijk; Arie Koning, Walingsdjjk U 27, Ursem: Does. Rustenburgerweg 14, H. H. Waard; Klaas Blaaboer, Noord 15, Koedijk. HINDERWET. Bij besluit van 29 April 1040 is aan P. Daalder's aannemersbedrijf N.V. te Alk maar vergunning verleend tot het oprich ten van een ondergrondse benzinebe waarplaats, Inhoudende 50on L en een electrlsch aangedreven benzinepomp op het perceel Zeglis, alhier. DRANKWET. Ingekomen zijn: 0 a. verzqeken van de heren J. Koe- lemeij en W. Molenkamp, alhier, om vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein, resp. voor de percelen Peperstraat nr. 1 en Westerweg nr. 270; b. een verzoek van den heer W. A. Engels, alhier, om een verlof A voor dé verkoop van zwak-alcolische drank in het klein, zowel voor ge bruik ter plaatse, als voor gebruik elders, in het perceel Markstr. nr, 4 Binnen twee weken na dagteke ning dezer bekendmaking, kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van deze vergunningen en verloven indienen. LIJST TER INZAGE. L In onze winkel ln de Langestraat ligt lijst no. 11 ter Inzage met namen van per. sonen, die zich buiten de gealliëerde ge bieden op Ja\a bevinden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna M., d. van J. den Nljs en J. T. van Elburg. Phlllppus, z. van J. Prjjs en J. Broek. Hendrikus J M., z. van a. Dulveman en M. A. K. Weber. Hendrik, z. van C. Langenberg en E. Josée. Jan, z. van J. Groet en B. Llchtendahl. Cornells P. van H. D. Sweers en E. Koster. Cor- nella, d. van M. J.LBngras en R. Schar- renbrg. Marten P., z. van P. Knip en W P. van der Bom. Elisabeth M van A. Oudhoff en A. M. Zoon, Bartje H., d. van Frans Blankman en A. Walter. Martlnus A., z. van M. Swlnkels en W, Visset. Ondertrouwl: Chrlstiaan J. van Vliet en Bregitta J. Blankendaal. En gel Visser en Elisabeth Hulst. Jan Pe ters en Maria M. Klaver. Johannes Stam en Trijntje M. Rol. Nicolaas Pa ter en Margaretha Schot, Leendert T. van Glnkel en Antje Veer. Klaas Wou ters en Cornella H. van der Vaart. Nicolaas Wledljk en Dleuwertje Steur. Derk J. Abelskamp eg Catharina C. de Haas. Hendrikus J. Stam en Elisabeth Veldman. Jacobus A. Hoogland en Agatha M. Bek. Gehuwd: Gerrlt P. van Beekum en DIna A. G. de Jong. Jan W. H, Jarlng en Christlna A. Klaver. Overleden Burgje van Galen, oud 47 J., geh. m. J. Poot. Maartje Kruijt, oud 94 J., wed. van F. W. Tolle. Klaas Duineveld, oud 30 werden aangevoerd 6 paarden, de prij zen variëerden van 500 tot 1400 gulden, en 23 fokstieren, ln prijzen van 350— 2000 gulden. Voor de Centrale werden aangevoerd 46 vette koeien, 6 pinken en 250 nuchtere slachtkalveren. Tien bok ken en geiten wisten prijzen van 2.50 tot 35 gulden te behalen. 63 kippen werden verkocht in prijzen van 10 tot 20 gulden en de konijnen 40 in getal schom melden tusen de 2 en 15 gulden. VEEMARKTEN. Op de veemarken van 4 en 6 Mei Hefloo. UITREIKING SCHOENENBONNEN. Zij, wier distributiestamkaart het voor de maand Mei aangewezen cij fer „9" draagt en die na 1 Jan. 1945 geen schoenenbonnen hebben ont vangen, dienen zich tussen 9 en 12 uur met distributiestamkaart en nieuw inlegvel te vervoegen op het Distributiekantoor. Voor hen, wier geslachtsnaam be gint met de letter: A tot en met D Maandag 6 Mei; E tot en met J Dinsdag 7 Mei; K tot en met M Woensdag 8 Mei; N tot en met S Donderdag 9 Mei; T tot en met Z Vrijdag 10 Mei. MINISTER KOMT SPREKEN. 0 Voor do plaatselijk» afdeling van de Partij van de Arbeid komt op Woensdag 15 Mei ln „de Rustende Jager" spreken de minister van Landbouw en Voedsel voorziening, S. L. Mansholt. VERKIEZINGS ACTIVITEIT. ft Hedenavond spreekt voor de „Partij van de Vrijheid" mr. G. A. Vennema in „De Rustende Jager". Woensdag 8 Mei, uur, houdt de CPN een vergadering eveneens ln „De Rusten- Bergen. De bevrijdingsfeesten Bergen vierde Zaterdag op waardige wijze de volgens besluit van de minister raad ingestelde nationale feestdag, de 5e Mei, de dag der Duitse capitulatie. Nadat Vrijdagavond in de Ruïnekerk onder grote belangstelling .een inter kerkelijke herdenkingsdienst was ge houden en Zaterdagmorgen in de R.K. kerk een plechtige requiem-mis voor de oorlogsslachtoffers was opgedragen, volgde een herdenking door de scholen. Het was een indrukwekkende plechtig heid, die daar plaats vond rond de Vrijheidsboom, waar de schoolgaande jeugd zich had verzameld en haar bloemen eerbiedig neerlegde op deze symbolische plek. Burgemeester Lovink wees er ln zijn rede op, dat, ofschoon wij allen ver vuld zijn van grote dankbaarheid voor onze bevrijding, er in ons land nog te veel is, dat tot droefheid stemt, om nu reeds uitbundig feest te vieren. Voor velen toch is deze dag een dag van smart, van rouw om wat is heengegaan, en anderen leven nog in hoop en vrees om 't lot van dierbare panden In over zeese gebieden en elders. Spr. bracht hulde en dank aan de na gedachtenis van allen, die het hoogste, wat ze konden geven, hadden geofferd voor onze vrijheid en wees op de plicht, die thans op ons allen rust om te zorgen voor de nagelaten betrekkin gen van al die helden. Een minuut stilteen dan klonk plechtig door de morgenstilte het door meisjes gezongen Libera me Domlne van Don Lorenzo Perosi. Het hoofd der openbare school legde er ln zijn toespraak vooral de na druk op, dat wij in de voorbije jaren nu toch wel geleerd hebben, dat wij bij alle verschil toch één ding gemeen hebben: we zijn allen Nederlanders. Hij spoorde de jeugd aan ons land, ons volk mooier en beter te maken dan het ooit geweest is. Met het zingen van de bekende cou pletten van het Wilhelmus eindigde deze plechtigheid, die een blijvende indruk zal achterlaten bij de jeugd, de spes patriae, de hoop der vaderlands. 'a Middags ging het met Bergen's Harmoniecoijs In optocht naar het openluchttheater, waar Frits de Zwer ver (Ds. F. Slomp) en Pater Meyer de duizendkoppige menigte toespraken. Sprekers brachten hulde en dank aan allen, die onder de leus: „Wij willen Holland houen, wij geven Holland nooit" hadden deelgenomen aan het verzet. De aandacht werd verder gevraagd voor declamatie en volksdansen en een demonstratie van gidsen, verkenners welpen en padvinders. De R.K. Ontwik- kellngsclub herinnerde met het opvoe ren van Vondel's „O, rampen, o, bedroef de tijden, nog even aan de slavenjach ten der bezetters. Een deputatie droeg bloemen naar de dodenakker, waar zovele van onze En gelse vrienden een laatste rustplaats hadden gevonden. 's Avonds verplaatste het toneel zich naar de omgeving van de Ruïne, waar een talrijk publiek met de grootste aan dacht de verschillende nummers beluis terde, die daar in de open lucht ten ge hore werden gebracht door een R.K, Meisjeskoor o.l.v. C. Molenaar, Koorvereniging „Bergen" o.TNr. Cornelis Jonker en het RK. Kerkkoor oJ.v. G. B. Druiven. Met een filmvoorstelling in het Van Reenenpark werd deze in alle opzichten geslaagde en door goed weer begunstig de nationale gedenkdag besloten. VOLKSHOGESCHOOL „DE ZANDHOEVE" Vele inwoners van Bergen be klommen dezer dagen de steile weg, die naar de hoog in de duinen ge legen Zandhoeve voert, met haar schitterend uitzicht over bos en pol derland. Het doel was eens kennis te maken met doel en werken van de Volkshogeschool, die hier op 20 Sept. '45 werd gèopend. De voorzitter, de heer A- Visser, gaf een kort overzicht van het ont staan van deze inrichting en sprak de hoop uit, dat de Zandhoeve zou uitgroeien tot een belangrijk cul tuurcentrum. De leider, de heer Guermonprpz, schetste ontstaan groei vair het volkshogeschool werk in de Skandinavische landen, waar de V.H. zijn geworden tot cultuur centra- Met liefde sprak hij oyec „oom Jariè", die in ons land de pro motor ia geweest. De V.H., die in Denemarken de stuwende kracht i# geweest in de geestelijke en cultu rele herleving na de oorlog tegen Pruisen, wil ook hier jonge mensen vormen tot mensen met groot ver antwoordelijkheidsgevoel en saam horigheidsgevoel. Zij tracht dit te bereiken door jonge mensen uit alle bevolkingsgroepen voor kortere of langere tijd te verenigen in cursus sen. Op de kleine tentoonstelling was dit aardig uitgebeeld: een gla zenwasser, een boekenwurm, een typiste, een schoorsteenveger, een boer, een orgeldraaier zij allen komen naar de V.H. om samen alt Nederlanders mee te bouwen aan de geestelijke vernieuwing van ons volk. Bedroeg het aantal cursisten in 1932 nog maar 151, in 1939 groei de het tot 1128 en in het bevrydings- jaar namen 2800 deel aan de cur sussen. 47 pet. waren arbeiders, 23 pet. boeren, 18 pet studenten, 12 pet. onderwijzers. Een filmpje gaf de gasten een indruk van het leven en werken op zo'n V.H. i* BERGENS MANNENKOOR. Het Bergens Mannenkooor zal op 15 Mei een concert geven voor de zieken in het St. Elisabeth Zieken huis te Alkmaar. In September zullen de mannen van het koor in het Sanatorium Zon nestraal in Hilversum zingen. 3 JUNI EERSTE TRAM. Op het station te Bergen wordt alles ln gereedheid gebracht om de eerste vacan- tiegangers per tram te ontvangen. De lang verwachte tram zal op 3 Juni haar eersta rit van Alkmaar naar Bergen aan Zee maken. Egmond aan Zee. ONTHULLING MONUMENT f OORLOGSSLACHTOFFERS. Zaterdagmiddag te half 5 werd in de laan bij dg. begraafplaats een monument onthuld voor de gevallenen. De ont hulling had plaats door burgemeester Niglp, die in korte bewoordingen uiteen zette, dat door hun bloed, onze vrijheid gekocht was. Spr. uitte de hoop, dat men straks dit monument maar niet zon der meer mag voorbij gaan. doch steeds bedenken dat zij en nog vele anderen, ook onze geallieerde vrienden, gevallen zijn voor onze vrijheid. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Voor de kinderen waren enige feeste lijkheden georganiseerd. Des middags hadden op het gemeen telijk sportterrein kinderspelen plaats. Met medewerking van het muziekcorps uit Egmond-Binnen kon 's avonds een lampionoptocht worden gehouden. L008DREHT BRENGT DANK AAN EGMOND AAN ZEE. De 14e Mei zal het 6 jaar geleden zijn, dat de Loosdrechtenaren geëvacueerd werden naar ons dorp. Een tweetal zangverenigingen en muziekcorpsen uit I.oosdrecht hebben nu het voornemen om op 14 Mei a.s. een bezoek aan Eg- mond te brengen. Het Feestcomité heeft besloten de Loosdrechtenaren op waar dige wijze te ontvangen, Deze dag moet voor Egmond aan Zee een feestdag wor den. Bij voldoende deelname zal er eert gecostumeerde optocht worden gehou den. Sport en wedstrijden staan ook op het programma. De dag zal worden be sloten met vuurwerk op het strand en openluchtbal op het terrein achter de school. FEESTELIJKE BIJEENKOMST PARTIJ VAN DE ARBEID. De afdeling Egmond van de Partij van de Arbeid vierde Zondagavond het 1 Mei-feest in een geheel ge vulde zaal van „De Vergulde Valk". De heer P. de Graaf opende de by eenkomst en gaf het woord aan den heer Verbaii uit IJmuiden, die een korte verkiezingsrede hield. Hierna voerde de arbeiders Toneel- Vereniging „Valkland" van Heiloo het bekende toneelstuk „ZeemJfcs- vrouwen" van Herman Bouber op. De rol van Manke Mie werd op prachtige wijze gespeeld door mevr. Smitv. d^Burg. De heer J. _§peur was een goed getypeerde Lodewijk de Bruin, en ook de overige spelers waren goed op dreef. De regie was in handen van den. heer J. Rossenbasker. Met een gezellig bal werd de avond besloten. Heer-Hupowaard. DISTRIBUTIENIEUWS. Voor hen, die in het vorige stooksei- zoen een identiteitskaart hebben ontvan gen voor brandstoffen, bestaat er gele genheid voor het afhalen van een for mulier M,D. 31)3-05 voor ruimte-verwar ming van kerken, scholen, winkels, werk* plaatsen, kantoren, café's. rijks-, gemeen te- en provinciale kantoren, e-d. voor het stookselzoen 1946-1917. Voor Heerhugowaard op 9 Mei van »-* 12 uur. Voor Obdara, Hensbroek en Wogmeer 10 Mei. De volledige Ingevulde formulieren die nen vóór 18 Mei 1945 bij de DistribuUe- dienst te worden ingeleverd. UITREIKING SCHOENENBONNEN. Hecrhugowaard wijken A, B, C, D en E 14 Mei van 9—12: wijken F, G H en Nieuweweg 15 Mei van 9 tot 12. Obdara. gemeentehuis, 10 Mei van» 10 tot 11.30. Hensbroek, gemeentehuls, 10 Mei vao; 2 tot S.30. Wogmeer, café Homan. Vrijdag lft Mei van 10 tot 12. TUINBOUWBEDRIJF VERKOCHT. De heer Jong te Bergen heeft ondei* hands van den heer K. Wester te Heei' Hugowaard gekocht de boerenstelp meil pl.m. V» H.A. landerijen, gelegen nabij de Hensbroekerweg aldaar. noordermarktbond. 800 kg. witlof f 80—f 109—f 127, 12.500 k£ LANGEDIJKER GROENTECENTRAI.K 4-500 kg. rabarber f 9.50-f 11.60. 3.30* kg. rei fl6.9o-f?2, 1.500 kg. witlof 1* soort »r ---r« f #n 3n soort f 41- -f 62,

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 2