joen Vandaag Morgen amateurstoneel - alléén voor donateurs IIET la nu zes jaar geleden. Hat artikel, dat geen export-artikel wat, werd hier door de Duitse horde» geïmporteerd. Het heette nieuwe-orde. En eerst toen beseften velen, wat het betekende de vrijheid te verliezen, die vrijheid, die zo weinig schijnt, zolang men haar bezit, maar die alles wordt, zodra men haar verlleet.DJe dan wordt een heilig ideaal, dat spot met gevaar, dat de dood veracht, dat banden smeedt en tot dingen in staat stelt, die onmogelijk schijnen. Vijf jaren van overweldiging, terreur, misdaad en onderdrukking hebben het veelvuldig bewezen. J7INDELIJK breekt dan de dag aan, dat opnieuw vreemde legers ons land binnen rukken. En die dag her denken wij nu in grote da ruk baarheid. Het is dan de vreugde om de herwon nen vrijheid naar eigen aard en aan leg te mogen leven, die overheerst, maar getemperd is door de smart. In veler harten bleef een leegte. In de huiselijke kring zijn vele stoelen leeg. Nog zijn er mensen, die uitzien naar berichten van hen die gingenEn dan zijn er de velen, die reeds zeker heid hebben. Het spookbeeld van de mishandelingen, de uithongering, d? moorden waart rond en het kan nlf-t vervagen. Is er, in groter verband, wel één familie, die niet een offer hf.eft moeten brengen? JJOOR een dal van bloei! en •ttamen, langs een weg van onrecht en wil lekeur, ls onze wereld, die ..nleowe wereld'* waarin wij leven, wij die nog leven, voor een grootse taak gesteld. Een taak. die begint met het onvoorwaardelijk aanvaarden van een opdracht. De opdracht, ons nagelaten door de doden, maar ook: opgelegd door de levenden. De doden, die hun leven gaven, de levenden die bereid waren dat offer te brengen, opdat uit al die ellende en uit al dat lijden Iets beters zou voortkomen, een bétere .wereld. 7 UEBBEN wij die opdracht wel be- grepen en aanvaard? Nu het nog biet best vlot met die nieuwe en betere wereld, worden velen ongeduldig, soms zelfs apathisch. Er wordt geklaagd en gekankerd en er is daardoor een overwoekering van het, vele goede, dat wél tot stand gebfi&cht werd ln het eerste Jaar onzer r/fleuwe vrijheid. Weet ge nog hoe we *>ns vroeger af- vroeeen, waarover we na de oorlog wel zoisden spreken? Zou er nog wel Iets zijyj om over t^ spreken? Zo vol waren wij toen ve/i de oorlog en zo weinig konden wij ons een voorstelling maken van „na de oorlog" en het is jammer het ie moeten zegen de teleurstellingen, die nog zouden komen We Jiebben ons nodeloos ongerust ge- tnaqfct. Er zijn zovele onderwerpen yoqrr dagelijkse -gesprekken. Zijn daar nir't de zuivering en de berechting, óf» corruptie en het onfatsoen, de los bandigheid en de oneerlijkheid? En is liet niet verheugend, dat er zo veel /over wordt gesproken, want bewijst dat niet, dat al die misstanden bij de overgrote meerderheid een bron van ergernis zijn? Blijkt er niet uit, dat yre het niet nemen? MAAR, dan zijn er ook nog mensen. wien het woord „hopeloos" in de mond bestorven ligt. Neen, gij die er 70 over denkt. Gij vergist u. En wij znyden onzen lezers en lezeressen op deze dag een voorstel willen doen begint dit tweede jaar na de bevrijding met het voornemen, dat woord hope loos niet meer te gebruiken. Wordt er u integendeel van bewust, dat een democratie leeft, die wellicht nog niet af, nog niet volledig ia, maar dan toch zo is. dat de grote meerderheid zich niet behoeft te onderwerpen aan de terreur van een minderheid, een minderheid wel is waar gedeeltelijk met macht bekleed, maarin een democratie. En dat betekent, dat de meerderheid de werkelijke macht heeft, óok de macht schoon schip te maken, indien zij begrijpt wat democratie ia. De bi.izondere kracht van de demo cratie ligt in het gemeenschappelijk kunnen bereiken van die resulta ten, die het volk wenst. En wanneer dat niet zo is. dan is het begrip demo cratie een wassen neus. Zal er dan inderdaad een zogenaamd „sterke-man" moeten komen? We waren zo blij. dat .we hem kwijt waren....; HAAROM. opnieuw beginnen. De opdracht aanvaarden. In eigen kring de misstanden tegengaan efa de sfeer scheppen, die nodig is. Ip. wij dere kring hetzelfde doen. Geen. volks gericht. maar een erecode he/rstellen. vrijwillig. Niet vergoelijken, mraar ver beteren. Niet berusten, maar. werken. Niet kankeren en afbreken, maar op bouwen. Niet laten zit wat zit omdat het zit, maar verkeerde elementen ver wijderen en toezien, dat de democrati sche instituten zo werken, dat zij de gewenste resultaten kunnen leveren. Niet amechtig bij de pakken neerzit ten, maar vitaal en dynamisch zijn en blijven. Volharden. En fouten maken, natuurlijk, maar dan ook die fouten durven herstellen Z6 kan er van de democratie, die eigenlijk nog ln haar kinderschoenen staat, hoewel er men sen waren die dachten dat zij aan puderdomszwakte was overladen, iets geweldigs groeien. En zo kunnen wij, Jn ons land. de bijdrage leveren, die onmisbaar is. om te komen tot de vol voering van de opdracht: Een bétere schouwburg bezoekend publiek in de goede trant op te voeden, schijnt een hopeloze taak. Men kan zich voornemen en vele schouw burg-directeuren en leiders van to neelgezelschappen deden zulks géén concessies aan het publiek te doen, tLw.z de goêgemeente a tont prix en tot vervelens toe in aanra king te brengen met goed toneel, goed ballet, goede voordracht en verder met alles wat er aan hoge kwaliteit op de Bühne rondloopt. De voorbeelden zijn legio, dat het niet by deze goede voornemens gebleven is, maar om der wille van de volle digheid moet er dan onmiddellijk op volgen, dat het berouw niet lang na de zonde op zich wachten liet. De zalen bleven voor 70 procent van de plaateruimte onbezet. Dit :»u, was het meest onaangenaam voor den man, die de financiële klappen leed, den schouwburgdirecteur. De toneel gezelschappen, die hun schouders onder de heropvoeding van het pu bliek trachtten te zetten, kwamen ook wel bedrogen uit, doch daar zij in de regel niet voor z.g.n. „eigen ri sico" optreden, was dit slechts een kwestie van het «tuur omgooien en een nieuw engagement werd dan al weer aangeboden. Erger waTen de gevolgen dus voor de exploitanten. De zalen bleven leeg, het gezel schap moest betaald worden, even als de reclame en „de strop" is niet moeilijk te begroten, wanneer men weet, dat een toneelgroep voor een opvoering gemiddeld 5 a 600 gulden vraagt. JJoe komt dit alles nu? zo vroeg zich bedrukt menig directeur af, wanneer hij na een vijf- of zestal van dergelijke mislukkingen in arren moede maar weer besloot om over te gaan tot het genre „Baron Kneut" en „Haar laatste wil". (Want deze oeuvres brengen tenminste geld in 't laadje Toch is dit tamelijk eenvoudig te verklaren. De volgende twee oorza ken noemen wij op, op gevaar af een uitgebreide lezerskring tegen ons in 't harnas te jagen: le. het grootste gedeelte van de theater bezoekers is cultureel onmondig; 2e. de ontelbare amateur-gezelschappen ..verpesten" de markt, zoals een be kend auteur zich eens uitdrukte „voor de beroepsmensen". Wat het eerste punt betreft, vele excuses zijn er door het publiek al bedacht vóór het publiek en de meest plausibele verontschuldiging lijkt dan het volgende: de mensen willen iets luchtigs, het leven is al ernstig genoeg. Maar dan moet men zich toch afvragen, waarom de „Ro zenkrans" en „Biechtgeheim", die om de drommel niet luchtig zijn maar druipen van vals pathos en negentiende eeuwse sentimentali teit. zó druk bezocht worden, dat er zelfs een matiné af kan? Het publiek, zegt het publiek, wil zich niet inspannen, wil wel goed toneel zien, maar er geen geestelijke moeite voor doen. Het snel. de reproducerende kunst, wordt dus wel naar waarde geschat? De practijk bewijst, dat semi-pro- fessionele gezelschappen, luide wor den toegejuicht door hetzelfde pu- blik, dat niet te bewegen is om naar een blijspel te gaan kijken, dat op gevoerd wordt door kunstenaars van. formaat. Cultureel onmondig hebgeegi *te bewijzen was Wij zeiden, dat de ama<|euFs. verenigingen een vloek zijn voor de vakmensen. Ook dit is aan te tbnen: Sweelinck-kwartet 70 toehooijders, prijs drie gulden. Een stedelijk ^ma. teur orkest stampvolle zaal (500 mensen), prijs drie gulden vijftig. Comedia met „Ik ben 17 jaar" 350 toeschouwers, prijs twee tot sirie gulden. Amateurvereniging met het slechtste stuk van Henk Bakker stampvol, twee gulden. Wat is nu de oorzaak van deze abnormale verhoudingen en wlat is er tegen te doen? Een dilettantenclub heeft haar donateurs, de leden hebben hu» fa milieleden en kennissen en na drie opvoeringen zijn zy zo bekend, dat de gehele stad er over spreekt en ,ze zien wil". Het gevolg is dus, dat wegens enorme belangstelling het aantal uitvoeringen verhoogd wordt, er een mooi winstje voor de kas van de club gemaakt is en het eerstvol gende beroepsgezelschap voor een half lege zaal speelt, omdat iedereen pas „uit" geweest is. Er is maar één remedie: ama teurs-uitvoeringen alléén voer dona teurs! TH. K. wereld. E. L. Arabische protesten tegen Joodse Immigratie in Palestina In de Arabische lariden heerst grote onrust over het voonstel van Engeland en Amerika om 100 000 Joden naar Palestina te doen emigreren. Zo hebben de Arabische katholieken In Palestina in een! gelijkluidend tele gram aan Koning George, den Paus, Stalin, Truman, Gouin en Tsjang Kal Sjek geprotesteerd tegen het rapport, van de Engels-Amerikaanse commis sie voor Palstlna en hun Interventie ingeroepen voor hot vestigen van een Arabische democratische regering, het behoud van de Christelijke bevolking en de heilige plaatsen. Druk: Dagblad y. Noord-Holland N.V. ZITDAGEN VAN DE GROND KAMER NOORD.HOLLAND. De zitdagen van de Grondkamer Nd.- Holland zijn als volgt vastgesteld: Sehagen, elke eerste Donderdag van de maand in Café Igesz te Sehagen, derhalve op 6 Juni, 4 Juli, 1 Augustus. 5 Septem ber. 3 October, 7 November en 5 De cember 1940. Purmcrend, elke tweede Dinsdag van de maand ln Café Baltus, Koemarkt. Purmerend, derhalve op 4 Juni, 9 Juli, 8 Augustus, 10 September. 8 October, 12 November en 10 December 1946. Alkmaar, elke derde Zaterdag van de maand tn Café Bos, Kaasmarkt te Alkmaar, der halve op 18 Mei. 15 Juni, 20 Juli, 17 Augustus, 21 September, 19 October. 16 November en 21 December 1946. HET PACHTBESLUIT. INSCHAREN VAN VEE EN VERKOOP VAN HOOIGEWAS OP BTAM. Artikel 75 van het Pachtbeslult luidt: „De Grondkamer kan bepalen, hetzij voor de gehele provincie, hetzij voor een gedeelte daarvan, dat het zonder haar voorafgaande goedkeuring verbo den is: 1) gras of hooi. anders dan per ge wicht, te verkopen of ten verkoop aan te bieden; 2) op grond van ëen overeenkomst te gen vergoeding vee ln een welde ter in- scharing aan te nemen." Bij Besluit van 20 Mei '42, bekrachtigd in de Pachtregeling 1945, heeft de Grondkamer Noord-Holland hieromtrent a. het volgende bepaald: „Het is verboden zonder voorafgaande goedkeuring van de Grondkamer Nooro- Holland in de provincie N.-Holland: a) gras of hooi, anders dan per ge wicht. te verkopen of ten verkoop aan te bieden; 2)op grond van een overeenkomst vee in een weide tegen vergoeding ter In- scharing aan te nemen. Artikel 78 van het Pachtbeslult om schrijft de sancties op overtreding als volgt: „Overtreding van het bepaalde ln art. 9 (verbod van openbare verpachtingen), art. 74 en 75. wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste één Jaar of een geldboete van ten hoogste vijfdui zend gulden." Uit bovenstaande blijkt, dat men groot risico loopt om «onder toestemming van de Grondkamer vee in een weide ter in- scharing aan te nemen. Er zijn heel veel veehouders, die menen, dat zij zich straffeloos aan deze bepalingen kunnen onttrekken, doch dit kan wel eens een misrekening zijn, waardoor zij in grote moeilijkheden kunnen geraken. Er wordt op het ogenblik veel misbruik gemaakt om op deze wiize hogere prijzen van het land te halen dan toegestaan ls vandaar dat de Grondkamer dit besluit nog niet kan intrekken. De veehouders die vee willen ingcharen kunnen for- j muiieren aanvragen bij de Grondkamer I Noord-Holland, Parklaan 14, Haarlem. De beroemde Italiaanse dirigent Ar- turo Toscanini zal op uitnodiging van deni Oostenrijker Bondskanselier, de Salzbnr» ger-Festspieie dirigeren. Bi) de Woensdag In de Stads-Sahouw- borg te Amsterdam te geven gala-voor stelling van Shakespeare's Julius Caesar,, zal het Prinselijk paar aanwezig zijn. OOk, zal misschien H.M. de Koningin deSft voorstelling bezoeken. De minister vart' O. K. en w. zal het openingswoord spreken. EEN NIEUWE VORM VAN LANDBOUWCOÖPERATIE. Een groter gebruik van machine* I in de landbouw kan de moeilijk heden, die de boeren thans onder vinden door het heersende tekort aan arbeidskrachten verzachten e:t bovendien een gunstige invloed uit-' oefenen op de kostprijzen van hui» producten. De mechanisatie van dt» iendbouw in En«?«1pr>d gedurende d oorlogsjaren heeft in dit opzichti verrasende en voor de boeren be-» vredigende resultaten opgeleverd. Het gemeenschappelijk gebruik van; landbouwmachines werd in sterke» mate door de Engelse Overheid be vorderd door het oprichten van ma-» chineparken, van waaruit de boeren; werden bediend. VanzelfsprekctncT waren hiervoor een intensieve samenwerking en een zekere leiöi og van boven af noodzakelijke voor waarden. Tengevolge van vijf jaren bezet-' ting is er in ons land een groot ge brek aan landbouwmachines en: werktuigen. Invoer vindt nog niet in voldoende mate plaats, zodat de\ kans voor de individuele landbou wer om nieuwe machines of werk tuigen toegewezen te krijgen, gering is. Bovendien zyn de prijzen hier van zeer hoog Een en ander heeft in verschil lende streken van ons land, met, name in Groningen en West Noord- Brabant, akkerbouwgebieden dus waar het grootbedrijf overheerst, geleid tot een streven naaT nauwe samenwerking tussen de landbou wers bij de aankoop en exploitatie van landbouwmachines en -werk tuigen. Reeds is een coöperatie met dit doel te Dinteloord opgericht, terwijl door de Nationale Coöpera tieve Raad een ontwerp statuten is samengesteld ten behoeve van een groep landbouwesrs in Groningen, die tot de oprichting van een derge lijke coöperatie hebben besloten. Ook voor de middelgrote en kleine bedrijven kan het coöpera tief gebruik van landbouwmachines derationalisatie van de bedrijfsvoe ring bevorderen. In verband hier mede heeft de Overheid zich in be ginsel bereid verklaard dergelijke coöperaties van kleine boeren op nader te bepalen voorwaarden te' steunen. Genootschap voor Inter nationale Zaken (Van onzen diplomatieken c- correspondent. Tijdens een onderhoud met mr. J. J. Schokking, secretaris van het Genootschap voot internationale za ken te 's-Gravenhage, vernamen wij enkele interessante bijzonderheden omtrent doel en werkwijze van het Genootschap, Het Genootschap is ontstaan uit drie groepen, n.1. de zg. professoren- groep onder leiding van de prof. Eysinga en Verzyl, de groep-Scher- merhorn en de groep, welke zich vroeger om de Vereniging voor Vol kenbond en Vrede heeft geschaard en trouwens thans deze vereniging onder de naam V.I.R.O. (Ver. voor int. rechtsorde) heeft heropgericht Hlet Genjootschap neemt echter in tegenstelling tot de V.I.RO. geen bepaald politiek standpunt in, maar buperkt zich tot het bestuderen van dei internationale zaken op weten schappelijke wijze. Om bflertoe op doeltreffende wijzfi te; gerafsen, werd opgericht -het I»a- sirtuut voor internationale zaken, dat zal samenwerken met dergeii /ke instituten in andere landen, weflke rfeeds 'veel nuttig werk hebben i/er- ficht. Wij wijzen in dit vertiand vooral op het Royal Institute for International Affairs in Engeland. Evenals in Groot-Brittannië ziöüen ook hier te lande verschillende ver helderende geschriften worden uit gegeven over belangrijke interna tionale instellingen en feiten, waar- onder over de I.L.O. (lint. Labour Office: het Int. Arbeidsburesóu), een vergelijking van de oude Volken bond met de U.N.O., enz., enz. l94é Landbouwnieuws De aardpeer «f toplnsmbonr, die zeer weinig bemesting nodig heeft en, waarvan de kno>l door vorst niet be schadigd wordt, blijkt ook te kunnen worden verwerkt op vruchtensuiker' en alcoholische dranken. In Duitsland zijn dit voorjaar enkele honderden hectaren met Amerikaans pootgoed van dit gewas bezet, Neusrot bij tomaten blijkt een ge volg te zijn van verzuring, of van een opeenhoping van zouten ln de grond als gevolg van bemestingsfouten. Als middelen tot verbetering van de toe star d worden opgegeven: ruim begie ten. eventueel bekalken, spaarzaam toedienen van stikstof en verbetering van de bodem met organische mest. Belgische vlassera mogen in Neder^ land in 1946 ten hoogste 2000 ha vlas doen verbouwen. De oogst zal in Ne derland worden gerepeld, zodat sDleen het stroo naar België gaat. Het lijn zaad zal in ons land gedeeltelijk als zaaizaad en verder als grondstof voor de olieindustrie worden gebruikt. Het aantal varkens en kippen zal bij de huidige vooruitzichten van de vee- *'oedervoorziening eerder ingekrompen dan uitgebreid moeten worden, boeren met meer dan 7 ha land moe ten thans zelf geheel voor het var kensvoeder zorgen. Het is niet on waarschijnlijk, dat bi het najaar geen vergunning zal kunnen worden le and om alle opgefokte hennen aan te houden. JE MAINTIENDRAI.7 Het symbool der vrijheid Het was reeds Willem de Zwij ger, de Vader dea Vaderlands, die deze spreuk van het huis van Oranje in zijn wapen voerde, je maintiendraiik zal handhaven En ziet: door alle eeuwen heen, bleef dit devies gehandhaafd. Ei waren vaak donkeïo rijden vocfr ons vaderland. Tijden waarin hot scheen of land en volk ten onder zouden gaan. Maar telkens k^Mam er redding en uitkomst. Ook.hu. Vijf jaar lang was Nederlönd onder vreemde dwingelandij. Maar de oude wapenspreuk bleef bewaard onder ons volk. Ik zal handhaven... wij zullen handhaven in ons verzet, in onze taaie Nederlandsche on buigzaamheid. De ketenen zijn verbreken. Wij vieren het feest der bevrijding. Je maintiendrai. De traditie blijft bewaard. Nu en in de toekomst. De Nederlandsche onderne mingsgeest bleef gelukkig ook bewaard. Meer dan een eeuw was het streven van De Gruyter: het beste te leveren tegen voor- deelige prijzen. En De Gruyter blijft handhaven het devies bé tere waar en 10 procent. Ook deze traditie is gelukkig bewaaxd geblevpn!. Hf.t monument voor de 13 geval len. vrijheidsstrijders te Stompeto. ren, dat onthuld werd door den mi- n? ster-president. Van de regering, zal het instituut een sul -idie van 50 000 en max. I 75.000 voor het eerste jaar ontvan gen, mits (en dit is een voorwaarde) \rm particulier zijde een dergelijk bedrag wordt geschonken. Ofschoon de regering Üus een vrij groot be drag zal verstrekken, zal het insti tuut volkomen onafhankelijk blij ven, wat ook blijkt uit het feit, dat -het bovengenoemde bedrag -voor komt op de begroting van Onderwijs en niet van het Departement van Buitenlandse Zaken. Wij zijn, overtuigd van het feit. dat door de oprichting van het Ge- nootscharp en het Instituut, dat door het genootschap wordt onderhou- den, een belangrijke stap is gedaan op de weg naar een goede voorlich ting van ons volk over internatio fnale zaken, een voorlichting, waar aan dringende behoefte bestaat, want vindt niet bijna elk binnen lands vraagstuk zijn oorzaak in ge- beurtenissen op het gebied der bui tenlandse politiek en economie? Brief uit Amsterdam Het valt den bezoeker aan Amster dam, op, met welk een ijver de dienst der publieke werken de stea- ten onbegaanbaar maakt. Dat is een gunstig leken! Van oudsher is hht in de hooflistad gewoonte, dat in de eerste V.-arme lentedagen, de straten daveren van het geweld der pneu matische hamers, die &et asfalt op- breipen.. Er'komen dan karren met kokend gpul en overal stan latten en extra- verkeersagenten en na enkele we ken is er dan een. nieuwe lap gezet in het plaveisel. Natuurlijk is dit nuttige werk zes jaafr gestaakt, maar nu is het er weer en. de vogelen in het Leidse Bosje en Geenstleerd aardappelloof blijkt een goed veevoeder op te leveren. Vooral het gehakseldié materiaal werd bij proeven met troelen en schftpen öp het Rijkslandbouw proefstation te Hoom goed gegeten. De voedingswaarde was beter dan die van ingekuild gras. Van giftigheid bleek niets. Hoewel het ma teriaal veel koper bevatte als gevolg van de besproeiing van het aardappel- gewas tegen ziekten, werden geen verschijnselen van kopervergiftiging waargenomen. Gelijktijdig zaaien van kunstmest en zaaizaad. De laatste jaren zijn ln Ame rika en Engeland proeven genomen met het raiien van kunstmest ln stro- kpn viak naast het zaad. Men gebruikt iaarvoor gecombineerde zaatmachines- Ifunstmeststrooiere, waarin zaad en 'cunatmeat in afzonderlijke bakken worden meegenomen. Rechtstreekse vermenging van zaad en kunstmest zou de kiem beschadi gen. Het voordeel is. dat de kunstmest uitsluitend op die plaats komt waar de planter wortel an Daardoor kan met minder kunstmest een hoger rende ment worden bereikt; vooral fosfaten bleken op deze wijze bilzonder goede resultaten te geven. Met kalizouten moest men voorzichtiger zijn. omdat zij een te hoge zouteoncentratie van het bodemvocht veroorzaken en daar door oorzaak zijn van kiembeschadi- ging. Omtrent de werking van stik- slofmest la nog weinig bekend. Vooral in tijden van schaarste zal deze methode groot nut hebben. Wan neer echter de bemestingstoestand weer op peil is. zullen bij goede be werking van de bodem planten voe dingsstoffen. die over de gehele or, nervlakte worden verdee'd, geleide liik aan hun bestemming bere'kcn Daar bil deze methode het gevaar var verbranding der Jonge plantjes veel "eringer ls, zal de praktijk waarscnijn- lijk niet gemakkelijk tot de nieuwe werkwijze overgaan. de stamgasten van Americain zien met belangstelling en genoegen toe, hoe het toch al verwarae verkeer op het Leidse Plein nog meer in de knoop raakt. Een ander teken van herstel zyn de blokbandtaxi's, die in een nog be scheiden aantal de standplaatsen weer innemen, welke tot nog toe ontluisterd werden' door magere, wrakke paardjes, die voor wrakke en vieze koetsjes stonden te dutten. We hebben nog geen gebruik dur ven maken van de taxi's, uit vrees voor de prijzen. We hechtten ons düs maar aan een tram. Maar er zyn weer taxi's dus; er is schot in! ^xnsterdam is een echte tentoon - stellingsstad. We wagen het niet te becijferen hoeveel tentoonstellin gen we sinds de bevrijding gehad hebben. De „Weerbare Democratie" is nu weer afgebroken. De korjaal, waarin men door de Biesbos naar het be vrijde Zuiden trok, is op een vracht auto geladen en de Nieuwe Kerk is weer een kerk geworden, waar nie mand „barst vent" zal zeggen, maar waar veel meer dan honderdduizend mensen met plezier „barst mof' hebben geroepen In het Stedelijk Museum hangen de schone en stille doeken, die de Vlamingen van Van Eyk tot Rubens hebben gemaakt. Het is een feest voor het oog, in ruil waarvoor de Belgen naar de Nederlandse mees ters mogen kyken. De „teek" naar de hoofdstad heeft zo langzamerhand weer zijn voor oorlogs peil bereikt. De polsslag van het Amsterdamse leven is altijd ook in de provincie voelbaar. Een Amsterdamse briefschrijver heeft daarom op zich genomen, onze le zers op geregelde tijden op de hoog te te stellen van het leven in de stad, die de liefde wint van een ieder, die haar leert kennen. Schril steekt tegen deze voor haast ieder aanvaardbare kunst af, wat in het Rijksmuseum is uitgestald. Daar hangen doeken van Matisse en Pi- casso. Van Matisse spreekt men wei nig. Van Picasso zoveel te meer. Er schijnt een kentering te komen in de waardering van dit werk van Pi casso, die overigens ook heel goed „normaal" kan schilderen. Een aan tal mannen van smaak hebben on omwonden te kennen gegeven, dat zij dit werk verafschuwen, of, wat nog erger is, de moeite van het be kijken niet waard vinden. Dit heeft veel 'goede burgers, die voor hun fatsoen in Picasso een groot, zij het onbegrijpelijk kunstenaar zagen, de moed gegeven er nu maar voor uit te komen, dat ze het ook niet heel mooi vinden. dit uitstapje naar de sferen der kunst, willen wy besluiten met een goede raad aar. hen die Am sterdam bezoeken. Als u ergens eten wilt, ga dan in zaken met deftige namen, waar naar uw mening alleen steenrijke lieden komen. Daar is het het beste en het goedkoopste. Wie op de kleintjes moet passen, ga niet naar „eethuisjes", die op zolder zijn, of die „de schuur" heten, of een andere guasi-nederige naam dragen. Als u met alle geweld iets bijzon ders wilt doen op het stuk van eten. ga dan naar een van de Chinese re staurants, waarvan we de namen niet kennen en die als paddestoelen uit de grond komen. Er zijn weliswaar nog geen haaien vinnen en vogelnestjes, en de nasl- goreng is nog wat gort'?, maar er ziin echte Chinezen, en dat is toch alvast wat. fetafi Keer een danJsiled, dl* de herael met wolken bedekt, voor de «Arde reten bereidt, die op de bergen gr»» doet uitspruiten, het groen ten dienste der mensen. Psalm 147 7— Is er een God die zó reëel in de na tuur ingrijpt? Men kan die vraag ontkennend be antwoorden en toch weten (en veien weten dat pas sinds de winter van 1945), dat het niet vanzelfsprekend is, dat «x driemaal per dag een voedzame maal tijd op tafel komt. De mens bewerkt de bodem en ver zorgt het gewas, maar het leven dat leven voortbrengt is een geheim, dat zijn eigen wegen gaat. En dan noj! Als (en zelfs vóórdat) het leven vrucht draagt, kan de mens het leven vernietigen of voor anderen onbereikbaar maken. Men behoeft niet te geloven met het geloof van den Psalmdichter om te we ten, dat de vruchten der aarde „ten dienste van de mensen" zijn. Maar die mens. die gediend wordt, past dank baarheid. Dankbaarheid uit zich niet ln een hol woord. Wie dankbaar ls omdat hij gediend wordt, dient uit dankbaarheid. Of er vrede zal zijn en vruchtbaar heid van mens en leven, hangt af van de mate van onze dankbaarheid voor het leven, dat ons gelaten werd en voor de levenscheppende kracht in de natuur, die de mensheid „ten dienste moet zijn" en niet de vernietiging dienen mag. In deze dankbaarheid en ln deze dienst kunnen mensen elkaar als ka meraden' herkennen, ook al beantwoor den zij de eergtgestelde vraag op ver schillende wijze. Mei 1946. Het groen spruit uit. Waartoe zal de oogst van 1946 dienen? Jaartallen MEI 1940-MEI 1945. Tussen de Nederlanders groeit begrip voor elkanders opvat ting. Alom verlangt men naar groter eenheid ln verscheiden heid. na de bevrijding. 4 MEI 1945. Nederland Is vrij. De alge mene wens is: niet terug naar het oude! 23 JUNI 1945. Het kabinet van herstel en ver nieuwing. met prof. W. Scher mer hom en W. Drees. ..het kabinet der illegaliteit" benoemd. 9 FEBRUARI 1946. De Partij van de Arbeid ge sticht. De politieke doorbraak is een feit. Katholieken, vrijzinnig-democraten, protes- tants-chnstelijken. sociaal-de mocraten. ..politlek-daklozea" e.a. in één politieke partij. 17 mei kamerverkiezingen. Het volk van Nederland kiest dé Ne. 1 van Liisi 1 1. Schrijf op de getallen van 1 tot en met 18, achter elkaar! Onder deze getallan komen letters te staan, alzo 18 letters. Deze 18 letters vormen tezamen een bekent spreek woord. De lettere kun je te weten komen door nauwkeurig acht te geven op het volgende: 54—7131—915 is 'n bolgewas. 7—13—6—11 ls een plaats in Zeeland. 28—9— 714 ls een riviertje In de Retuwe. 3—10—16—2—6 ls de Franse naam voor de stad Rijssel. 12— 6—11 ls een scherp voorwerp. 9—17—16 ls een 'rivier in Afrika. 18—13—14 Ls esn nuttig dier met vier poten. Wat la nu het spreekwoord? Pas op: de Ij reken ik voor ééc letter! 2. Een krulsraadsel! Vul ln: x 1. een medeklinker. x 2. een viervoetig dier. x 3. Amsterdam is ge bouwd op xxxxxxx 4. een etad in N -Br. x 5. een meisjesnaam, x 6. een vlaktemaat, x 7. nog 'n medeklinker De verticale rij kruisjes moet dezelf de naam te lezen geven als de hori zontale rij! 3. Voor de oudsten van jullie! Een boer kwam aan den koning van zeker land e?ns een gunst vragen. De koning rel, de gunst te zullen toestaan, als de vrager hem één appel tilt 's koning tuin kon brengen. Hij voegde erbij, dat drie wachters de tuin bewaakten. De boer ging op weg, be reikt den eersten wachter, die aan de poort stond, en deze gaf hem verlof de tuin te betreden, op voorwaarde, dat hij (de boer!) hem (den wachter!) de helft, van de geplukte appelen zou af staan, plus een halve appel, zonder echter een vrucht door te snijden! Toen de boer dit beloofd had. liep hij ver der; hij kwam bij dan tweeden wach ter, die hem dezelfde voorwaarden stelde, en daarna bil nummer drie, die hem óók al hetz»'fde vroeg! En nu vraag Ik, hoeveel appelen moest de boer plukken, om er één aan den ko ning te kunnen brengen? Doe Je best, vrienden en vriendinnen. De volgende week vermeld Ik de ant woorden! Leonard Roggeveen.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3