Ikmaafder "IMOSKraSi Een gewijzigde motie Van Poll aangenomen Engelse troepen zullen Egypte verlaten KOELER. Noordelijke wind. Toenemende be wolking met later plaatselijk enige buien. Lagere temperaturen. Bericht van de wind- en stormwaar- schuwingsdienst: In het district Noord wordt harde Noord-Oostelijke wind verwacht. WOENSDAG 8 MEI 194fc 8e Jaargang No. 213-434. Directeur: M J Roggeveen. Wnd Hoofdredacteur: A H Hommersom Redacteur stad: O. W. M. Wtllems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adra.: Aehterdam 20, tel. 2274. Advertentle-afd.s Langestraat 15, tel. 5571. Omtrent de staking der IJmuider vissers vernemen wij nader, dat heden morgen een vergadering der reders heeft plaats gehad, ter bespreking van de moeilijkheden. Een einde en een berin Dl leden van de Tweede Kamer hebben Vrijdag j.1. een tweetal belangrijke verklaringen ontvangen. Eerst bracht de commissie-Van Pol1 verslag uit over „de toestand in Ne- derlands-Indië" en daarna legde mi nister Logemann een regeringsverkla. ring af over Indonesië. Lieze laatste verklaring komt hier op r eer, dat Sjahriri? republiek in zoverre onafhankelijk wordt, dat zij als enderdeel van een federatief ge menebest Indonesië komt in het Ko ninkrijk der Nederlanden. De onaf hankelijkheid is dus opgeschort. Onze regering heeft hier zowel een Franse als een Britse status als voorbeeld genomen. Frans, omdat zoals Viet Nam als deel van de In- dochinese federatie, deel van de Franse Unie is geworden een vroegere kolonie thans, in naam, ge lijke rechten krijgt als het „moe derland". Brits, omdat sprake is van een gemenebest. Maar niet Frans wat de snelheid van het totstand komen der regeling betreft! In Pa rijs en Saigon was men in enkele weken klaarEn niet Brits, om dat het Britse gemenebest tot nu toe alleen bestond uit door blanken ge regeerde landen. Verlies en winst dus. Wat het zwaarst weegt? Wij hebben met al onze voorstellen steeds vóór alles rekening te houden met de z.g. „wereldpolitiek". Dit grote woord houdt in, dat Indone sië een deel is, zowel geografisch als politiek-historisch, van Azië, om vattende een stuk wereld van Egyp te tot China. Dit wereld-deel ont- koloniseert zich op het ogenblik zelf. De oorspronkelijke kolonisators trachten op verschillende wijzen hun belangen in hun oude bezittin gen te handhaven. Frankrijk door snel een eind te maken aan de on zekerheid, daarmee een vacuum ver mijdend, zoals dat reeds gedurende maanden op Java bestaal. Engeland door de onafhankelijkheid van Brits- Indië zelf voor te stellen. Er heer sen daar echter zulke scherpe te genstellingen tussen Hindoe's en Mohammedanen, dat er vermoedelijk twee onafhankelijke staten, Pakistan en India, uit zullen groeien. De Ne derlandse regering verzorgt haar be langen wat kalmer en spiegelt zich aan haar collega's in deze kwestie. Goed voorbeeld doet, zoals het spreekwoord zegt, goed volgen |7R bestaat ten aanzien van de In donesische kwestie meer dan één tegenstelling. In Nederland zelf maakt men onderscheid tussen hen, die het ongeveer eens zijn met de Nederlandse regering en hen, die dit niet zijn. Maar iedereen in Neder land wenst, of veinst te wensen, een liquidatie van het koloniale Indië. In Batavia is dit anders. De enige Ne derlandse krant aldaar, „Het Dag blad" schreef naar aanleiding van Logemann's verklaring: „Terwijl over al in Nederland de doodsklokken lui den om de bevrijding van de Duitse tyrannie te vieren, is aan het Bin nenhof een raadgever van de Kroon voor het parlement verschenen met het voorstel om over een ander deel van het Koninkrijk de doodsklokken te luiden en het over te leveren aan de tyrannie van den vijand en zijn satellieten". Duidelijker dan ooit zal de Ne derlandse kiezer op 17 Mei a s. we ten wat hem te doen staat. Kiest hij voor de partijen, die het eens zijn met ..Het Dagblad" dan gaan we werkelijk gedurende een zekere tijd terug. Geheel terug kunnen we niet (meer). De bovengeschetste ver houding in de wereld, en in het bij zonder in Azië, staat daar borg voor. Er zijn politici in Nederland, die hun verhouding tot Logemann en tot Sjahrir niet nauwkeurig weten te formuleren Hun tegenstanders me ren, „als je niet pro-Logcmann bent, dan ben je pro-Sjahrir," aldus de schijn wekkende, daf er wezenlijke verschillen tussen het streven der beide heren bestaan. Eehter, wie de regeringsverklaring nauwkeurig leest, weet, dat critiek op Logemann c.s. in deze tijd critiek is op Sjahrir c.s. Het klinkt paradoxaal, maar achter de paedagogische woorden van den minister zit een nauw ver. holen sympathie voor het streven der Javanen. Accepteert men dit niet, dan moet men de Nederlandse regering zien als zijnde in de ver dediging. Brokje voor brokje moet zij dan rechten aan de republiek afstaan. Brok voor brok is dan iedere handeling een onderdeel van het grote handelen, waar de „han delaars" het zovele malen reeds over hebben gehad UET is misschien alleen maar een toeval, dat tezelfdertijd, dat Van Mook, Lord Inverchapel en de Indo nesiërs naar de Hooge Veluwe trok ken, de parlementaire commissie 'n bezoek bracht aan Indonesië. Is dit verstoppertje spelen een onderdeel van het grote spel, dat door deze commissie werd bedreven? Of is 't soms geen spel een oordeel te vel len over Sjahrir c.s. zonder dat men met deze mensen gesproken heeft, terwijl men toüi een onderzoek in stelde naar de status quo gedurende de tijd, dat de commissie daar was? Contact met leidende republikeinse figuren viel, aldus de heer Weiter in een interview te Bandoeng, Buiten het kader van de opdracht.... Tweede Kamerdebatten over Indonesië DF motie, die de heer Van Poll (r.k.) Maandag: b(J de Tweede Kamer In diende, is gisteren aangenomen met 45 tegen 26 stemmen, nadat de pas rage over de invrqhefdsstelling der geïnterneerden gewijzigd was in die zin, dat de thans in gang zijnde invrijheidsstelling van de nog in interneringskampen vastgehouden Nederlanders snel en regelmatig zal worden afgewikkeld, daar het uitblijven hiervan een beletsel zou vormen voor de voortgang der besprekingen. De minister van Overzeese Gebiedsdelen, prof. Logemann, had tevoren reeds bezwaar tegen deze passage gemaakt; een bezwaar dat thans door deze wijziging opgeheven is. De heer Van Poll verklaarde na het opnieuw indienen van de motie nog, dat het zijn bedoeling was alleen de status quo te handhaven, om zo de nieuwe regering vrijheid van handelen te geven. Als men echter in deze motie een motie van vertrouwen zag, zon spr. haar echter in moeten trekken. gen of hoofdelijke stemming aanvaard. Aan het slot van de e laatste Kamer- ziting hield de voorzitter een korte af scheidsrede, waarin bij speciaal eender scheidende leden, den heer Duymaer Van Twist, die 45 jaar Kamerlid is ge weest. met name noemde. Geen stopzetting der besprekingen J^JlNISTER Logemann betoogde ln zijn beantwoording van de debatten van de vorige dag, dat de censuur op de dagbladpers in Indonesië 11 Februari 1946 op zijn last was opgeheven. De re gering heeft haar best gedaan om de voorlichting in Indonesië 'te verbeteren. In dit verband betreurde spr. het, dat de commissie-Van Poll zich niet in ver binding had gesteld met de Regerings voorlichtingsdienst in Indonesië. Over de nationale beweging is in het rapport-Van Poll veel materiaal bijeen gebracht, maar de minister betreurde 't, dat de 'ndruk _jwekt werd. dat de na tionale beweging allee., in Indonesië bestaat; het is een wereldtendenz! Ver reweg de gehele intelligentia staat aan de zijde der republiek. De alles beheer sende factor was volgens spr. de reali teit van het Indonesische nationalisme. De koers van niet-praten volgen is on mogelijk. Als het ooit moet komen tot wapengeweld, dan zal het zijn in een ons opge'egde positie. Prof. Logemann verklaarde verder, dat de regering vertrouwen heeft in de groep Sjahrir: bij deze mensen heeft men met oprechte democraten te doen. Voortzetting der debatten. ^JADAT de heer Van Poll zijn gewijzig de motie had ingediend ,werd des middags nog vrij fel gedebateerd, waar bij de heer Til anus (ch) zich absoluut te gen verklaard?", omdat de motie z.i. een goedkeuring betekende van het door de regering gevoerde beleid, en hij dat be leid niet kon goedkeuren. De heer Wa genaar (cpn) bepleitte een nieuwe 'ali nea, betrekking hebbende op onmiddel lijke staking der vijandelijkheden. De heer Joekes (PvdA) sprak zijn vreugde uit over de heugelijke mate van over eenstemming en verklaarde zijn mede werking aan de motie te zullen geven. Bij de stemming, die daarna gehouden werd, stemden P v'd A, RK, CPN vóór en CH, AR, Lib. tegen Interpellatie Wendelaar. ^|A het aannemen van enkele kleine wetsontwerpen, kreeg de heer Wen delaar (Lib.) gelegenheid te interpelle ren over de verdeling .van papier voor de verkiezingen en. over de verdeling van de zendtijd. Hierbij bleek, dat voor de verkiezingen 330 ton papier is beschikbaar gesteld en wel 80 ton voor de P. v. d. A., 80 ton voor de K.V.P., 60 ton voor de A.R. en 40 ton voor elke overige partij. Het wetsontwerp tot verhoging van de scha deloosstelling van de Tweede Kamerle den werd vervolgens zonder besprekin- Perzië door de Russen ontruimd De woordvoerder van de Perzische regering Prins Firoes heeft Maandag de volgende verklaring afgelegd: „Door ons ontvangen rapporten bevatten aanwijzigingen, dat de ontruiming van Perzië voltooid is". Ook uit Azerbeidzjan komen berich ten, dat de Sowjet-troepen zich geheel teruggetrokken hebben. En nog andere vragen rijzen als men het verslag van deze commissie leest. De heren Van Poll c.s. vragen zich n.1. af, waarom direct na de capitu latie van jRpan aan de geïnterneer de hogere ambtenaren geen mach- tiging werd verleend om het bestuur over te nemen? En, vraagt de com missie verder, waarom werd aan de ondergrondse beweging (bestaande uit Nederlanders, Ambonnezen en „ook Javanen") niet die eer bewezen, die hen toekwam? Waarom, mijne heren, werd voor die leden van de Nederlandse ver zetsbeweging, die daartoe capabel ■waren, niet die plaats ingeruimd, die hen rechtens toekwam? Waarom ook moest de Nederlander De Kaöt op Java zo gehinderd worden ttoor be paalde personen, dat hij niet in staat was naar Amerika te vertrekken? En waarom heeft men geen waarde ring voor: het ondergrondse werk van Sjahrjt en Sjarifoedin? Waar- om? Er zijn ontelbare vragen te stel len. die minder speculeren op het gevoel van medelijden van den ge middelden Nederlander dan de wijze .waarop men munt tracht te slaan uit de ellende, waarin zich de geïnterneerden op Java nog steeds bevinden. Eén ding staat vast: Indonesië zal bestaan en onder de leiding van Sjahrir^Zo bezien is het verslag van de commissie-Van Poll het einde van een oud tijdperk en Logemann's verklaring het begin van een nieuw. A. Groentenexport naar Duitsland? Naar „Het Vrije Volk" verneemt, be staat er thans een goede kans. dat de grens met Duitsland zal worden open gesteld voor de export van het Neder landse overschot aan verse groenten. Vermoedelijk zullen de netto prijzen, die Nederland zal ontvangen, onge veer gelijk zijn aan de minimum vei ling prijzen. De vernietiging van groenten, die thans weer praats vindt, zal dus waar schijnlijk kunnen word2n stopgezet en deviezen voor Nederland kunnen wor den verkregen. ARMEENSE KWESTIE VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD? Zestien Armeense organisaties in de V. S. hebben een boodschap aan Trygve Lie, den secretaris-generaal der V. N„ gezonden, waarin zij aan dringen op de „terugkeer der Turks- Armeense gebieden naar Sowjet-Ar- menië". BERICHTEN UIT -INDONESIë. Mr. Mas Slamet is door de Ne derlands-Indische regering aangewe- zan om naar Nederland te vertrekken ten einde contact op te nemen met den minister van Overzeese Gebiedsdelen. De Soesoehoenan van Soerakarta zal afstand doen van de regering. Het onder zijn beheer, staande gebied komt onder de republikeinse regering. Transsylvanië terug aan Roemenië, Zuid-Dobroedzja aan Bulgarije 0P conferentie d^r vier mi nisters van Buitenlandse Zaken te Parijs werd gisteren besloten Transsylvanië, dat Hitier aan Hon garije gaf, terug te geven aan Roe menië. Dit door bergen omringde vrucht bare land wordt naar schatting door VA millioen Hongaren en 3 millioen Roemeniërs bewoond. Toen Roemenië zich in Augustus 1944 aan gealliëerde zijde schaarde, geschiedde dit op voorwaarde, dat het geheel Transsylvanië „of een deel daarvan" de goedkeuring der vredesconferentie voorbehouden, zou terugkrijgen. Voorts zou besloten zijn, dat de Roemeens-Bulgaarse grenzen gelijk zullen zijn aan die van September 1940. De Zuidelijke Dobroedzja zou dus weer bij Bulgarije komen Ten aanzien van de vrijheid van Vandaag komt Churchiil Waarschijnlijk zal de Engelse oud premier, Winston Churchiil, vandaag ca. 5 uur op Schiphol arriveren. Hij zal na aan de grens der gemeente Amsterdam begroet te zijn, ontvangen worden door H.M. de Koningin in het Paleis op de Dam. Chü'rchill wordt vergezeld van mrs. Churchiil, miss Mary Churchiil en een secretaresse. scheepvaart op de Donau stonden Molotov en Byrnes lijnrecht tegen over elkaar. De Sowjet-minister wenste, dat eerst besprekingen met de andere Donau-statcn zouden wor den gevoerd voor een beslissing werd genomen. Byrnes bleef bij het Amerikaanse standpunt, dat „vrijheid van scheep vaart op binnenlandse waterwegen een grondslag voor de wereldvrede vormt". Bidault heeft gisteren aan het Franse kabinet meegedeeld, dat de conferentie der vier ministers in een impasse is geraakt. Heftig verzet van Churchiil QISTERMORGEN heeft de Engelse - rste minister, Attlee. In het Parle ment medegedeeld, dat de Britse troe pen Egypte zullen verlaten. Reuter meld de gisteravond reeds uit Haïfa in Pales tina, dat de eerste scheepslading zware m -itaire uitrustingsstukken uit Egypte in Haïfa is aangekom Dit betekent het begin van de ontruiming van Egypte. De leider der oppositie, Winston Chur chiil trad direct na deze mededeling in debat. Hij meende, dat de regering al leen verantwoordelijk was voor deze beslissing, daar zij „niemand" geraad pleegd had. ,Z - jaar lang heb ik met regering en diplomatie te. maken gehad", aldus Churchiil. De communist Piratin interrumpeerdehierop met „L^ng ge- noeg!" Voorts zeide de conservatieve leider: „Dingen, die met zorg en moeite waren verworven, worden thans op schandelijke en dwaze wijze weggewor pen". In zijn antwoord aan de oppositie zei- de Attlee, dat de regering de argwaan der Egyptenaren over een Britse bezet ting wilde wegnemen. Hij deelde voorts mede, dat de ontruiming geschiedt, na dat met de stafchefs en de eerste minis» ters van de dominions overeenstemming hierover.was bereikt. Tenslotte gaf Churchiil nogmaals uiting aan zij misnoegen: „Het is geen goed. diplomatie om bij het begin der onderhandelingen in het voornaamste punt toe te geven. De door de conservatieven voorgestel de motie tegen het regeringsbeleid in zake Egypte werd verworpen met 327 tegen 158 stemmen. Na 64 jaar... Sedert 64 jar^n zij - er Britse troepen in E'ypte geweest. Bij teru^rekking zal de Britse vloot de grote marinehaven van Alexandrië verlaten; dit houdt in, dat het verdedigingssysteem van de Brit se verbindingslijn door Middellandse Zee en Suezkanaal geheel gereorgani seerd zal moeten worden. Het gaat hier bij om oorlogsvoorraden ter waarde van 120 millioen pond sterling. Een geheel leger van des'.undi«»en zal moeten ver trekken en havens, -poorweginstallaties en vliegvelden, waaraan in de afgelopen jaren grote sommen gelds zijn besteed, zullen ontruimd moeten worden. STADSNIEUWS. Op 't Matje. Veediefstallen berecht De ochtendzitting van de Alkmaarse Arr. rechtbank stond Dinsdag in het teken van de veediefstallen. De opge legde straffen waren lang niet mals. een 32-jarige tuinman uit Beverwijk, A. M., had een kalf gestolen. Hij hoorde 10 maanden met aftrek tegen zich eisen. Een 26-jarige Weespenaar had een koe ge stolen, maar werd al spoedig betrapt: 7 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd was de els. L. V. uit Beemster was al eens eerder veroordeeld. Voor een schapendiefstal kreeg hij nu 9 maanden onvoorwaardelijk. K.P.-ER8 UIT HET GOEDE SPOOR. P ln de middagzitting werd een zaak be handeld tegen een drietal ex-leden van een K.P.-ploeg. Twee van hun hadden na de bevrijding een betrekking bij de P.O.D. gekregen. Een van hen. een 29-Jarige hulp-recl^Kheur was daar in October 1945 weggegaa^hiaar in Januari 3946. kwam hij nogmaals in het gebouw aan de Straat weg om zijn vriend. di.e eveneens terecht stond, te spreken en hem te vragen of hij hem een blanco brief met het brief hoofd van de POD en het stempel van die dienst kon bezorgen, aangezien hij dit nodig had om zich een bewijs van poli tieke betrouwbaarheid te verschaffen. In werkelijkheid werd deze brief echter ge bruikt voor een dergelijk bewijs voor een expediteur, die toen niet zo best stond aan geschreven. De expediteur v/as met dit bewijs naar de Rijksverkeersinspectie ge gaan om op vertoon daarvan een rijver gunning te krijgen De vervalsing was uitgekomen, met gevolg, dat ook de twee de vriend bij de POD moest verdwijnen en dat nu zowel de ambtenaar van de POD, als diens vriend, de oud-hulp- rechen^ieur van de POD en de tussen persoon tussen den expediteur en den oud-rechercheur, een oud-KP vriend van de beide POD-ers. terecht stonde^^ De expediteur had later op legale wijze een bewijs van pol.betrouwbaarheid ont vangen. De 28-jarige oud-hulprechercheur kwam het eerst voor de rechters. HIJ had f 25 beloning ontvangen, doch dit was niet de aanleiding geweest tot de hulpverlening. De expediteur had tijdens de bezetting zijn illegale groep dikwijls van voedsel voorzien en nu wilde hij ook iets terug doen. Met alle omstandigheden werd re kening gehouden en de eis luidde 10 maanden gevangenis voorwaardelijk met drie proefjaren. De ambtenaar die de brief verstrekt had kwam er nog gemak kelijker af: de els was f 100 boete of der tig dagen. De derde verdachte, de lussen- persoon, hoorde een gevangenisstraf van drie maanden tegen zich eisen. Mr. A. Schenkeveld verdedigde alle verdachten. waarSB hij de nadruk legde op de illegale werkzaamheden van zijn cliënten en clementie bepleitte. Uitspraak over acht dagen. OPROEP. Op 1 Mei 1946 heeft op de Gasthuisstraat alhier een aanrijding plaats gevonden tussen een motor en een bakfiets. Dc politie verzoekt de bestuurder van de bakfiets, de koetsier van een ln de Gasthuisstraat geparkeerde wagen, als mede eventuele andere getuigen zich te willen vervoegen aan het Polltie-bureau. afdeling Verkeer. KRANSLEGGING OP GRAVEN VAN GESNEUVELDE B.S.-ERS. Gistermiddag vond op het R.K. kerkhof een kranslegging plaats op de graven van de gesneuvelde B.S.- ers J. J. Baas en J. Smit. Op de 6de Mei 1945 werden zij bij de vervulling van hun plicht door enige Duitsers op gruwelijke wijze vermoord. Het was een stille herdenking, ge sproken werd er niet, maar een ieder dacht tijdens de twee minuten stilte, die betracht werden, aan hen. die zo'n groot aandeel in onze bevrijding hadden. Enkele familieleden en B.S.-kame- raden legden een schat van "bloemen op de graven. UIT HET POLITIERAPPORT. De politie heeft tegen een bakker proces-verbaal opgemaakt wegens het verkopen van vers^bVood vóór 10 uur 's morgens. k» Tevens werd een groentenhande- laar verbaliseerd wegens het gebruik van gewichten, die niet voorzien wa ren van de vereiste ijkletter. De ge wichten werden in beslag genomen. AQUARIUM-VERENIGING „DE RODE RIO". Hedenavond om o uur zal de aquariumvereniging „De Rode Rio" in het VW-gebouw aan de Kon.weg een vergadering houden, waar be slist zal worden over een fusie tus sen de bond en Aqua Terra. Iedere week een emmer water! D^Directeur van Opertfcare Werken deelt mede, dat de door de afdeling Plantsoenen geplante bomen langs de straten eh grachten door de aanhouden de droogte noodzakelijk moeten worden begoten. Daar het uit practische overwegingen haast ondoenlijk Ls. deze begieting door de Plantsoendienst te laten geschieden, en het voor iedere bewoner, die een boom voor zijn huis heeft staan, een kleine moeite is deze eenmaal per week met een emmer water te begieten, doet hij een beroep op de medewerking van de bevolking. Wanneer Iedere ingezetene aan dit verzoek gevolg geeft, bevordert dit de groei der bomen, die een ver fraaiing van het stadsbeeld zullen zijn. NESSEMER BOERENCABARET NAAR ALKMAAR. Naar de heer Jan Buisman ons mededeelde, heeft hij het plan om zich binnenkort te Alkmaar te ves tigen, nu de tournée met het Nes- semer boerencabaret is afgelopen en een succes geworden is. Voor de verschillende omroepver enigingen zal de heer Buisman met zijn groep gaan optreden en tevens zal hij met den he£b Leo König en diens partner een vast trio vormen. Vissers staken t De IJmuider vissersvloot is giste ren niet uitgevaren. De bemanning krijgt nJ. altijd een deel van de be sommingen, en daar de visprijzen met 25 verlaagd zijn, wordt de gage die zij uitbetaald krijgen, veel kleiner. Dinsdag hebben drie afgevaardigden van de Centrale Bond van transport arbeiders een bezoek gebracht aan den minister. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. JAN PRONK NAAR ZWITSERLAND. Op 19 Mei a.s. zal de bekende wiel renner Jan Pronk, te Zürich in Zwit serland deelnemen aan wedstrijden achter motoren. Hij zal rijden achter den gangmaker F. Wiersma. Partij van de Arbeid Vrijdag 10 Mei. desavonds om 8 uur, zal mr. J. tnjt Veld. burgemeester van Zaandam, in de tulnzaal van de Muziek- tuin voor de afd. Alkmaar van de Partij van de Arbeid spreken over „De nood zakelijkheid van geleide economie". Op Woensdag- en Donderdagavond zal er straatpropaganda worden gevoerd waaraan op Donderdag het muziekcorps „Excelsior" haar medewerking zal ver lenen. v De leden van de P.v.d.A. worden ver zocht om hedenavond en Donderdag om 7 uur bij de „Nieuwe Doelen" ln de Doe lenstraat aanwezig te zijn." Ter rectificatie van het vorige bericht, deelt het bestuur van de P.v.d.A. mede. dat minister Mansholt en ds. Biiskes op 13 Mei, beiden zowel in „Het Wapen van Heemskerk" als in de „Muzlektuln" zul len spreken. Na de pauze zullen de spre kers verwisselen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dick J. W., z. v. A. Vos en A_ van Schaik; Cornelha, d. v. M. P. Schoen en C. G. Gerritsen; Arend A. A. M., z. v. A. A. F. Snel en M. E. Jon ker. Gehuwd: Adrianus J. Bieman en Maartje Bloem: Johannes Th. Muile boom en Maria A. C. Schaap. Overleden: Jantje Bekhof, 81 jr., wed. van P. J. Haseloop. ONVERDIENDE BLAAM. Van de zijde der handbalvereni ging „Vrone" te St. Pancras verne men wij, dat" het te laat beginnen van de handbaldemonstratie op Za terdag 4 Mei niet de schuld van de spelers was, doch van een fout in het programma. De spelers waren nl- te 3.30 uur geconvoceerd De wedstrijd ving dan ook om die tijd aan, in tegenstelling met het in het pro gramma vermelde. Bovendien was het niet „AVA", doch „Vrone" die de wedstrijd speelde- Distributienieuws. EXTRA BON VOOR VLEES Op 9 Mei zal voor de leeftijds groepen boven 4 jaar een extra bon voor 100 gram vlees per persoon worden aangewezen. Petroleum voor vacantlegangers. Personen die hun vacantie bulten gaan doorbrengen kunnen. Indien zij voor koken petroleum nodig hebben zich wenden tot de volgende instan ties: a) Kampeerders e d. tot de A.N.W.Bt b) Zij die de beschikking hebben over e»n woning, een gedeelte daar van of een boot met slaap-accomodati$, tot de distributie dienst waar men tijdelijk gaat verblijven. c) Watertoeristen tot de distributie- dienst der gemeente waar zij wonen. Nieuwe klompen-prezen. De detail prijzen voor klompen zijn sedert Juni 1945 met 15 pet. gestegen. Eer. paar hoge mansklompen, eerste soort, maat 29. van populierenhout kost thans f 2.14. De klompen mogen vol gens het laatste voorschrift geleverd worden in drie kwaliteiten, waarvan de prijzen van de tweede en derde op 80 pet. en 50 pet. van die van de eerste worden vastgesteld. Nieuwe banden bonnen- Deze maand zullen nieuwe bonnen voor rijwielbanden in gebruik worden genomen. Een nieuwe onderscheiding: HET VERZETSKRUIS Op gemeenschappelijke voordracht van alle ministers, is bij K.B. van 3 Mei 1946 ter erkenning van bijzon dere moed en beleid, aan de dag ge legd bij het verzet tegen de vijanden van de Nederlandse zaak en voor het behoud van de geestelijke vrijheid een onderscheiding ingesteld, ge naamd het verzetskruis. Dit v«Tzet- kruis kan nok posthuum worden toe gekend. Mogelijk zal de erkenning van ver zetsdaden, welke een meer militair karakter dragen, langs de weg van militaire onderscheidingen geschie den. Uiteraard is het voor het verzet zelf uitermate bezwaarlijk medewer. king te verlenen aan het kiezen van hen. die voor deze nieuw ingestelde onderscheiding in aanmerking ko- men. De regering heeft zich derhalve in haar opdracht aan H.M de Koningin beperkt tot personen, die ~üj5 duide- Ijjke wyze representatief zijn geweest voor bepaalde aspecten van het ver zet. Vandaar dat men in de eerste uitreiking, die Donderdag as. te Amsterdam door HM de Koningin persoonlijk zal geschieden een uit. reiking uitsluitend voor de nabestaan den van gevallenen een symboli sche handeling dient te zijn. n.1. een eerbetoon aan allen, die ons vader land in het verzet hebben gediend. Nadrukkelijk is echter de mogelijk, heid opengelaten voor verdere toe kenningen. EXTRA TREINEN NAAR HOLLAND—BELGIë. Voor de interlandwedstrijd Holland- België op a.s. Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam zullen door de Nederlandse Spoorwegen in het geheel 15 extra-treinan worden ingelast. Acht stoomtreinen zullen naar Amsterdam v. v. lopen vanuit Leeuwarden. Alk maar, Groningen, Enschede, Apeldoorn, Nijmegen en twee uit Utrecht. In verband met de Internationale voet balwedstrijden Holland—België zullen ex tra treinen vanuit Alkmaar naar Amster dam rijden. Alkmaar vertrek 's morgens 9.55 uur, Amsterdam aankomst 11.18 uur. De extra trein vertrekt 's avonds om 19.51 uur weer uit Amsterdam en komt om 21.03 uur ln Alkmaar aan. Voor de draverijen zullen extra treinen op Zondag 12 Mei worden ingelast. De trein uit Haarlem komt om 12.10 uur en de trein uit Amsterdam om 12.48 uur op het staUon te Alkmaar aan. De trein naar Amsterdam vertrekt om 18.55 uur en naar Haarlem om 19.43 uur weer van het station te Alkmaar. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Nieuwe Engelse boeken. 823 A48p AUSTEN. Pride and prejudlce. 832 B88.5p BROMFIELD. Pleasant valley. 823 B38.5w The world we live ln. 823 D21.7 DAY. Life with father. 823 F16W FAULKNER. The wild palm». 823 F22s FERBER. Saratoga trunk. 823 H49f HEMINGWAY For Whom the bell tolls. 823 H64a HILTON. And now good-bye. 823 H81 HORNER. The wind and the rain. 823 H94.51 HUXLEY. Time must have a stop 823 P86ds PR1ESTLEY. Daylight on Sa- turday. 823 P66tm Three men ln new sul is. 823 S84.6 STEINBECK. Cup of gold. 823 W80u WODEHOUSE, Uneasy money.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1