Ilonaarder „Waarom geen V. S. van Europa?" WZONNEKHVNi VRIJ WARM. Zonnig ep vrij warm weer, met zwakke tot matige wind tussen Noord- Oost en Zuid-Oost. VRIJDAG II MEI 1941. 3e Jaargang No. 215-431. Directeur: M J. Roggeveen. Wnd Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur stad: O. W. M. Wlllems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING ..DE VRIJE ALKMAARDER'' Redactie en Adm.: Aebterdam 20, tel. 2271 AdvertenOe-afd.i Langestraat 15, tel. J97L Oud-president Hoover zal het Amerikaanse volk op 17 Mei te Chi- cago via de radio, in tegenwoordig heid van vooraanstaande personen, verslag uitbrengen over de wereld- voedselcrisis. Churchill spreekt in de Ridderzaal Verdrag met Rusland moet plecht anker voor vrede zijn" UET is duidelijk, dat de aangelegenheden in Groot-Brittannië en het Britse gemenebest steeds meer verweven worden met de aangelegenheden van dé Verenigde Staten van Amerika en dat een onderling ten grondslag liggende eenheid van gedachte en overtuiging groeiende is tussen de volkeren van de Engéts sprekende wereld. Voor de gehele wereld kan een dergelijke brede en fundamentele synthese niets dan voordeel betekenen. Wij hopen, dat ons twintig jarig verdrag met Sowjet-Fusland, dat niet in strijd is met andere verbintenissen, een van de zekere plechtankers van de wereldvrede zal blijken te zijn", aldus sprak Winston Churchill, die evenals destijds in Brussel, de vorming van een Verenigde Staten voor Europa bepleitte, gistermiddag de Verenigde zitting der belde Kamers fier Slaten-Generaal te Den Haag toe. Churchill dankt voor zijn geschenk £HURCHILL was zijn rede begonnen met zijn gelukwensen aan te bieden met de vorderingen in ons land, sinds de verdrijving der Duitsers gemaakt. Vervolgens bedankte Churchill voor het cadeau afkomstig van de Nederlandse regering en dat bestaat uit de 613 brie ven. die zijn voorvader John Churchill tijdens de tien jaren der groTë alliantie aan den raadpesionnaris van Holland schreef. Na hulde gebracht te hebben aan dat deel van ons volk, dat door zijn daden en karaktervastheid, bijgedragen heeft tot de val van het nazidom, ver volgde de Engelse oud-premier: „Was de tweede wereldoorlog nodig? Ik twijfel er niet aan, dat bij vaste leiding en veri igd optreden van de overwinnende mogendheden deze laatste ramp vermeden had kunnen worden- In dien de Ver. Staten actief hadden deel genomen aan de Volkenbond en indien de Volkenbond gereed was geweest om verenigd, krachtig op te treden, zelfs al waren er alleen Europese strijdkrachten op de been gebracht om de herbewape ning van Duitsland te verhinderen, nieuw ernstig bloedvergieten niet no dig geweest zou on. Laat ons althans leren van deze ver schrikkelijke les. Tevergeefs heb ik die les vóór het uitbreken van deze oorlog proberen te verspreiden. De tragedie van Europa is een schok voor het mens dom. Zij verduistert de bladzijden der menselijke geschiedenis. Zij zal de ver bazing en afschuw van toekomstige ge neraties opwekken. Hier in deze mooie, vruchtbare en rustige dreven, waar zo- velen der nobelste rassen van het. mens dom hun karakter, hun schone kunsten en hun letterkunde hebben ontwikkeld, hebben wij tweemaal in ons leven ge zien hoe over het gehele Europese con tinent alles omver werd geworpen en ean stukken gescheurd, waarvan de feporen duidelijk zijn achtergebleven. Doch nu is de tornado voorbij. Het ge- donder der kanonnen heeft opgehouden, de terreur uit de lucht is uitgeraasd, de onderdrukkers zijn uitgeworpen en ver slagen. Het moge zijn dat wij gewond en verarmd zijn, wij leven nog en zijn vrij. De toekomst ligt vóór ons. wij kunnen er iets van maken of wij kunnen haar bederven." Na deze worden klonk een daverend applaus door de Ridderzaal. Churchill besprak vervolgens het twintigjarig ver drag met Sowjet-Rusland. Over Frank rijk zeide hij: „Wij vertro ven, dat tegelegenertijd de natuurlijke eenheid ^n verbonden heid tussen Groot-Brittannië en Frank rijk opnieuw haar bevestiging moge vin den in een formeel document. Wij Jui- Perzische kwestie: Stellen V.N. zelf onderzoek in? Als gevolg van het protest van Hasluck, den Australischen afge vaardigde in de Veiligheidsraad, te gen het wegblijven van Gromyko in verband met de Perzische kwestie, verwacht men, dat een eigen onder zoek zal worden ingesteld door de Verenigde Naties, indien op 20 Mei nog niet vaststaat, of de Sowjettroe- pen Perzië verlaten hebben. Sultaneh, de Perzische premier, heeft de ontruiming door de Russen van Azerbeidzjan nog niet kunnen bevestigen. Toscanini bedreigd De politie te Milaan heeft een aantal anonvme brieven ontvangen, waarin gedreigd wordt. dat. wanneer Toscanini Zaterdagavond het concert in de Scala dirigeren zal, alda; r een bom zal wor den geworpen. Uitgebreide politiemaatregelen zijn getroffen en een onderzoek naar de schuldigen van deze intimidatiepoging wordt ingesteld. Victor Emanuei afgetreden Radio Rome meldt, dat Victor Emanuei gistermorgen te 12.00 uur ztln besluit tot troonsafstand heeft getekend. H(j en koningin Helena heb ben zich aan boord van een kruiser begeven en ifln naar Tort Said ver trokken- De Italiaanse socialistische partij zegt: „De abdicatie en het vertrek van ko ning Victor Emanuei betekent een poging om de brdelijkè voorbereidingen voor hef referendum en de verkiezingen voor de constituerende vergadering, (welke op 2 Juni zullen worden gehou den red.) te verstoren. Het betekent de vlucht van den koning voor het op handen zijnde oordeel des volks. chen elke stap naar kracht en vrijheid, door het Franse volk gedaan, toe. Wij verhi gen ons er over, Frankrijk te zien terugkeren naar zijn oude plaats, welke, indien zij open bleef, voor Euro pa een levensgevaarlijke wond zou be tekenen. Wij hopen, dat de Westelijke en Ooste lijke democratieën in Europa in steeds hechter vriendschap zullen optrekken." „Zoals ik vorig jaar te Brussel zeide. zie ik geen reden, waarom niet Jenslot- te, onder hoede vai. een wereldorganisa tie, de Ver. Staten van Europa zouden verrijzen, zowel van Oost- als van West- Europa, welke verenigde staten het con tinent zouden kunnen verenigen op een wijze, welke niet gekend is sedert de val van het Romeinse rijk en ia welke geheel haar bevolking zou kunnen te zamen wonen In voorspoed, rechtvaar digheid en vrede." Overal groot enthousiasme Gistermiddag gebruikten de Right Honourable Winston .Churchill, me vrouw Churchill en hun dochter miss Mary de luch in de Trèveszaal te Den. Haag, waarbij een dertigtal genodigden aanzaten. Tijdens de rit door Den Haag, die de hoge gasten maakten, stond overal langs de weg een enthousiaste mensenmenigte. In de binnenstad van Den Haag zag het zwart van de mensen. De drukte vond zijn hoogtepunt op het Binnenhof, waar Churchill omstreeks kwart over één arriveerde, Toen hU met zijn vrouw en dochter de auto ver liet kende de geestdrift der toeschouwers geen grenzen meer. Churchill draaide zich daaop om. hing zijn zwarte gleuf- hoed op de knop van zijn wandelstok en hief de stok met de hoed erop in de lucht. Daarop begaf hij zich naar bin nen. La Guardia protesteert: ,Er behoeft geen hongersnood in Europa te komen". „Indien al het graan, de voorraden In cluis, waar deze zich ook, zowel in de exporterende, als in de importerende landen, bevinden, zo werd verdeeld, dat geen land meer ontvangt dan wat neer komt op 300 gram per dag per per soon voor de stadsbevolking, zou er vol doende graan zijn om draaglijke rant soenen in elk» land van Europa te hand haven", aldus La Guardia, die hieraan toevoegde, dat met de hoeveelheden graan, die de „Combined Food Board" hem als directeur-generaal van de UN RRA voor de maand Mei ter beschik king heeft gesteld, in Europa op zijn hoogst gemiddeld 160 gram beschikbaar is in de samenstelling: de helft tarwe, ongeveer een kwart koren en een kwart haver. La Guardia veroordeelde toornig de aan de UNNRA verstrekte toewijzingen als „hoogst onvoldoende", en zeide. dat indien de toewijzingen niet hoger wer den. hij geen chaos zou Kunnen Voor komen. ONDERHANDELINGEN TE CAÏRO BEGONNEN. De eerste formele bijeenkomst van de Britse en Egyptische delegaties, belast met de onderhandelingen over de -herziening van het verdrag van 1936, is gisteren in liet Egyptische ministerie van Buitenlands'1 Zaken te Cairo gehouden. Sidky Pasja, de Egyptische premier, die die dag juist zijn 71e verjaardag vierde, verwel komde de Britse delegatie en sprak zijn overtuiging uit, dat beide par tijen verlangen mede te werken aan de volledige onafhankelijkheid van Egypte. Öe leider antwoordde Sidxy Pasja door te verklaren, dat de onderhan delingen een nieuw tijdperk van stabiliteit en harmonie in de Brits- Egyptische betrekkingen zullen in- luiden.' MEDIO JUNI NOG GEEN VREDES CONFERENTIE? De gedelegeerden ter Parijse Vredes conferentie gaven bij het verlaten van de plenaire zitting van gisteravond te kennen, dat een voorstel van Byrnes. de vredesconferentie te Parijs op 15 Juni a.s. te doen aanvangen, niet door de Sovjet-Russische afgevaardigden was aanvaard. De New York Times verwacht, indien Parijs op een mislukking uitloopt, een drastische wijziging van de Amerikaanse politiek ten opzichte van Duitsland en de rest van Europa. De kloof tussen dé V.S. en de Sovjet- Unie zou misschien jarenlang niet te overbriiggen zijn. De V S. zouden in deze omstandigheden genoodzaakt zijn hun bezettin «legers in Duitsland te ver sterken en het land langer bezet te houden. Historische zitting der Staten- Generaai. QMSTPEEKS kwart over drie opende mr. W. L. Baron de Vos van Steen- wijk, voorzitter oer Eerste Kamer, de plechtige zitting van de Staten-Generaal. Tegenwoordig waren alle leden deri Ee- ste en Tweede Kamer, de ministers, het Corps Diplomatique en vele genodig den, o.w. prof. mr. S. Gerbrandy, oud-min.-pres.; luitenant-admiraal C. E. L. Helfcich; de oud-president van de Nederlandse Bank. mr. L, J. A. Trip; de oud G. G. van Nederlands-Indië, jhr. mr. A. C. D. de Graeff. Een gejuich op het Binnenhof kondig de precies half vier de komst van de familie Churchill aan. Allen verhieven zich van hun zetels toen de geëerde gasten, begeleid door de commissie van in-» en uitgeleide.^ de zaal binnentrad. Terwijl het gezelschap zich naar het po dium begaf, klonk een hartelijk- applaus, dat weldra overging in luide toejuichin gen, waarvoor de Britse staatsman bui gend dankte. Mr. Baron W. L. de Vos van Steen- wijk sprak een welkomstwoord in het Nederlands, waarna Churchill zelf een half uur het woord voerde. Na de beëindigin- van zijn rede ver liet Churchill in gezelschap van den En- genlsen ambassadeur, den Nederlandsen ambassadeur te Londen en den aan hem toegevoegden adjudant van H. M de Koningin de Ridderzaal. Churchill had een verse sigaar opge stoken en maakte het V-teken tegen de juichende menigte. Terug in Amsterdam 0M even half zes keerde Chucphill In het Paleis op de Dam te Amsterdam terug. Evenals de dag te voren stonden langs de straten vele juichende Amster dammers. Staande 5-» zijn auto dankte hij hiervoor met het maken van zijn V-teken of met een joviale zwaai van zijn hoed. Des avonds werd in intieme kring de maaltijd gebruikt, waarbij ook H. K. H. Prints Juliana en Z. K, H. Prins Bemhard aanzaten. Churchill heeft verklaard, aangedaan te zijn door de ontvangst welke hem ten deel was gevallen. Zowel de plech tigheid in de Ridderzaal als de houding van het publiek hadden hem zeer ge troffen. Nederlandse delegatie uit Moskou terug Voor de eerste maal na de oorlog is, gistermiddag een Russisch vlieg tuig op Schiphol geland. Het was een Dakota-toestel, het gewone lijn- vliegtuig van Moskou naar Berlijn, waarin gezeten was de delegatie uit het Nederlandse bloembollenbedrijf, die in Moskou een Nederlandse bloemententoonstelling heeft geor ganiseerd. De missie is een groot succes ge worden. De leden der delegatie hebben Moskou bezichtigd en wer- den in de gelegenheid gesteld de 1 Mei-parade op het Rode Plein bü te wonen. Handelsverdrag met Frankrijk De in het handelsaccoord met Frankrijk beraamde invoer naar Nederland bedraagt 166 millioen gulden, de uitvoer naar Frankrijk 128 millioen. Ons land zal o.m. van Frankrijk afnemen: kapok, kussen- vulmateriaal, corsetten, ijzererts, auto's, soda, (grondstof voor glas industrie), zeep. laboratoriumglas werk en sigarettenpapier. Neder land zal in ruil hiervoor o.m uit voeren: cokes, schepen, bagger- en havenma'teriaal, groente- en bloem zaden. pootaardappelen, verse groen te. fokvee. bloembollen en verse vis. Het verdrag is geldig tot 31 De cember 1946. Komt fusie N.V.V.—E.ViC. tot stand? 15 Mei a.s. belegt het NVV te Amster dam een vergadering, waarin een event. fusie met de EVC besproken zal worden. De EVC heeft Inmiddels besloten het uit elf hoofdstukken bestaande fusierapport met de oorspronkelijke tekst van de fusie- procedure als grondslag ypor de nieuw te stichten organisatie te aanvaarden, met uitzondering van de daarin vervatte ont- werp-statuten. Wanneer het NW hierover vergaderd heeft, zullen de rlsultaten der gevoerde besprekingen openbaar worden gemaakt. Hirschfeld naar Neurenberg* Dr. H. Hirschfeld heeft op verzoek van de Nederlandse rege ring gehoor gegeven aan de op roep van het Internationaal Militair Tribunaal te Neurenberg, om te ver schijnen als getuige bij de zaak tegen Seyss-Inquart De heer^Hirsch- feld is gisteren naar Neurenberg vertrokken. Groentenoverschot wordt uitgevoerd Minister Mansholt heeft op een vergadering van de Partij van de Arbeid te Haarlem meegedeeld, dat na een laatste ernstige poging thans al onze overbodige groenten naar Duitsland kunnen worden afgiezet- Tevoren had hij verklaard, dat de oorzaak van het enorme overschot aan groenten gelegen was in het uit vallen van Duitsland als afnemer. De minister v/ees ai nogmaals op, dat, als de havensfrking nog lang duurt, het vetranlsWn op 26 Mei ver laagd zal moeten worden. H.M. reikt t verzetskruisen uit HM. de Koningin heeft Donder dagmorgen in fiêl Paleis te Amster dam voor de eerste maal net' pas in gestelde verzqjskruis uitgereikt aan de nabestaanden var. omgekomen verzetslieden. De uitreiking ge schiedde in de troonzaal in tegen woordigheid o.a. van den min -pres prof. Schermerhorn In totaal wer den 49 verzelskruisen, die in brons zijn uitgevoerd, uitgereikt aan per sonen uit het gehele land, van wie de oudste 87 jaar is. Nieuwe onderscheiding: a „Oorlogsherinneringskruis" Alle militairen, die in Mei 1940 aan de strijd tegen den Duitsen Invaller hebben deelgenomen, m. a. w. daadwerkelijk In het gevecht zijn geweest en ln alle- op zichten een goede plichtsbetrachting en goed gedrag hebben getoond, komen ln aanmerking voor een machtiging tot het dragen van het Oorlogsherinneringskruis met de gesp voor bijzondere"~krljgsverrich- tingen ..Nederland_Mei 1940", voor zover althans hun gedrag- tijdens de bezettings periode niet met de eer van den Neder landsen soldaat in strijd ia geweest. Militairen vragen beter pensioen In een openbare vergadering van de „Algemene Militaire Pensioen- bond", die dezer dagen te Amster- dam is gehouden, is een motie aan genomen, waarin bij de regering aangedrongen wordt op een spoe dige aanpassing der pensioenwetten voor de gepensionneerde militairen en weduwen van het leger, vloot en NI leger aan het huidige levens- peiL Stad en omgeving Zaterdag en Zondag: *- Courses op het Sportpark Een goede inschrijving, prima vooruitzichten van het weer; het belooft weer een ouderwets week end te worden op het Alkmaarse Sportpark. Zaterdagmiddag zijn er 4 lange- baan-courses en de gebruikelijke kortebaan; Zondags 5 „langebaners" en tot slot de 800 Meter draverij. Zaterdag, aanvang 2 uur. wordt gereden om de Prijs van Zaandam: afstand 2000 M, winsom minder dan 2000; Prijs van Purmerend: ama teurrijders. 2040 M, winsom f 7000 19000; Prijs van Edam: afstond 1700 M, heat intern., winsom f 11000 en meer; 'Prijs van Monnikendam; afstand 2040 M, Ned. paarden, win som 2000f 10.000 en kortebaan. Zondag, aanvang 2 uur, om de Prijs van Marken: 3-jarige Ned. paarden, afstand 1760 M; Prijs van Hoorn: intern, voor amateurrijders, afstand 2040 M; Prijs van Schagen: heat Ned paarden, winsom f 4000 14 000; Prijs van Medemblik: Ned. paarden, afstand 2040 M, winsom minder dan f 4000; Prijs van Enk huizen: intern, wir.som 14.000 of meer, afstand 2360 M en Korte Baan. In andermans schoenen!, ALKMAARS JEUGDTONEEL. Amateurtoneel voor de jeugd is nu een maal Iets anders dan Amateurtoneel voor de ouderen. Meestal is het resultaat van eén jeugdopvocrlng aanmerkelijk beter dan wanneer hetzelfde stuk door ouderen ten tonele gevoerd zou zijn. Want de jeugd speelt met een enthousiasme en een vuur, die op zich zelf al een waar borg zijn voor de goede afloop van het experiment. Itpmers een experiment blijft toch Iedere dilettanten-uitvoering. Wat het Alkmaars Jeugdtoneel „Jong Leven" dan ook van het toneelspel van Dom. de Gruyter: „In andermans schoe nen" heeft weten te maken, ls een com pliment waard En de verdienste ligt hier zeker niet bij het stuk, want het is een draak van de ergste soort. Dat de opvoering toch een succes voor „Jong Leven" is geworden ls niet In het minst te danken aan Rle Radsma. die toneelbloed heeft en het niêTverloochent. Zij speelde met verve de rol van Nelly Dupont, de studente, die de schoenen van een dienstbode anatrekt. Ook Pim Hof man als de oude, gepensionneerde kolo nel. speelde uitstekend evenals Joop Stroomer. die als de student Hans Dupont werkelijk geslaagd was. De andere uitblinkers waren Jaap Tol als de fatterige Van Rietschoten. Gré Schram als de keukenmeid en Jetty Win kelaar als de ffeule-met-sociale-adspi- raties. Th. K. COMEDIE SPELEN. Voor de voorstelling van „Comedie Spe len" door Comedla. ale hedenavond in 't Gulden Vlies zal plaats vinden. Is nog een beperkt aantal plaatsen In onze win kel, Langestraat 15, verkrijgbaar. De kunst gaat door het vrije land Verdi's Requiem De aangrijpende tekst van de Requiem mis heeft vele kunstenaars geïnspireerd tot hun beste composities. Het ls aller eerst de Gregoriaanse requiemmuziek, dte tot de schoonste voorbeelden der eenstem mige onbegeleide liedkunst gerekend moet worden. Onder de componisten van naam, die de requiem tot onderwerp van hun onster felijke werken gekozen hebben, neemt Gulseppe Verdi een vooraanstaande plaats ln. HIJ was op het hoogtepunt van zijn roemrijke loopbaan als componist, toen hij in de San Marco te Milaan dit mach tige werk voor het eerst dirigeerde bij ge legenheid van de herdenking van de dood van zijn lievelings-auteur Manzoni. Zijn werk vertoont de gepassioneerd heid van den Italiaan en wijkt daarom ln hoge mate af van de devote eenvoud van het Gregoriaans, reden waarom het spoe dig verhuisde yan de kerk naar het con cert. Door de excellentie, dramatische expressie, die onmiddellijk aanspreekt en in de gave. bloelende melodiek. die ner gens verdrongen wordt door een opdrin gerige harmoniek, zoals dit wel bij Wag- ner het geval is. werd Verdi's Requiem tot een der meest-geliefde koorwerken. De gewijde tekst vond ln dit werk een supe rieure vertolking, welke een hoogtepunt vindt in de Dies Irae, waarvan hij de telAt op geniale wijze zo muzikaal wist na te dichten. Voor een verdere omschrijving van dit schitterend werk zouden wj willen ver wijzen naar het tekstboekje voor de uit voering. die de r.k..^Qratoriumveremgtng. in het kader van de manifestatie van ..De Kunst'gaat door het Vrije Land" op Zondag 19 Mei, des middags om 3 uur in de Grote Kerk te Alkmaar zal geven. Zangkoren, die deze eerste uitvoering van Verdi's Requiem in Alkmaar willen bywonen. kunnen collectief plaats bespre ken aan het secretariaat, Verdronkenoord 49. tel. 3390. Alkmaar. Verder zijn kaarten verkrijgbaar aan het bureau Nieuw Noord-Hollands Dagblad, Langestraat 42a. UITVOERING „ONTWAAKT", ..De Arbeiders Toneelvereniging „Ont waakt" verschijnt a.s Maandag en Dins dag voor 't voetlicht met het blijspel „Geen dubbeltje op zak". Dit is de laatste uitvoering van 't sei zoen 1945-'46. De regie is in handen van Jan Huygen. MOOIE OPDRACHT. Het schj§lersbecin]f van den heer H. Vasbinder heeft opdracht gekregen het station te Alkmaar ln de verf te zetten. HERDENKING MEIDAGEN. De plechtige herdenking van de Mei dagen 1940 zal niet plaats vinden op Dinsdag a.s. 11.30 uur. maar een kwar tier vroeger, dus om 11.15 uur. VERENIGING VOOR GEZINS VERPLEGING, P De Zusters van de Ver. voor Gezins verpleging verpleegden in de maand April 89 patiënten en legden 812 bezoeken af, waarvan 247 betalende bezoeken, 811 be zoeken voor het A.Z.A. en 24 gratis be zoeken. De Wljkkraamverpleegsters verplèegden 3i patiënten, legden 359 bezoeken af en hebben 9 maal den dokter geassisteerd. HUWELIJK MET VROUWEN VAN VREEMDE NATIONALITEIT. f De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt, namens den Secretaris van de Commissie voor huwelijken met vrouwen van vijandelijke of andere vreemde natio naliteit het volgende bekend: In verband met een op korten termijn te nemen beslissing over toelating en voortgezet verblijf in Nederland van vrouwen, als hierbedoeld. dient daarom ten behoeve van leder van hen bij het Hoofd van de plaatselijke politie een ver zoekschrift te worden ingediend. Dit dient te geschieden ten aanzlen van alle vrouwen van vreemde nationaliteit, die na 10 Mei 1940 met een Nederlander in het huwelijk zijn getreden en welke hu welijken in Duitsland of een der door Duitsland bezeTtë gebieden werd gesloten Het vorenstaande Is niet van toepassing op vrouwen van niet-vijandelijke vreemde nationaliteit, die btrttïen het gebied des Koninkrijk* zijn gehuwd. Een desbetref fend verzoek kan ook worden gedaan ten aanzien van die vrouwen, die thans nog niet in Nederland zijn toegelaten. Verzoekschriften, betreffende vrouwen, die van Duitse afkomst zijn, zullen slechts in behandeling worden genomen na over legging van een bewijs, waaruit blijkt dat een bedrag van f50.— voor admini stratiekosten is gestort op Postrekening no. 1 van 's Rijks Schatkist, waarbij op het girostrookje moet worden vermeld: „Ten bate van het Departement van Justitie, comm. F 278. ten behoeve van(naam. voornaam. boortedatum van den man en de vrouw invullen). Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd. dat verzoekschriften, ingediend riA 15 Juni 1946, terzijde zullen worden gelegd De nieuwe bonnen In de bonnenlijst van gisteren zijn 2 kleine foutjes geslopen: de bonnen voor 200 gram kaas en voor 200 gram bloem zijn niet. zoals was aangegeven 74 en 75 algemeen, maar respectievelijk 274 en 275 algemeen. c DE HEER RIKGERS OVER BOUW MATERIALEN. De heer f. H. Ringers te Alkmaar ls benoemd tot plaatsvervangend rege ringsgevolmachtigde voor het beheer van bouwmaterialen en van alle andere goederen in de kuststrook. BEROEP AANGENOMEN. 4 Ds. W. Wesseldijk te Den Hoorn (Te xel), heeff-het beroep naar de Neder lands Hervormde Gemeente te Alk maar aangenomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren Chrlstiaan, z. van J Bek en T. Antonowa. Ondertrouwd: Luite H. de Leeuw en G. Kröger. Jan H. Ooijevaar en Johanna Oostwouder. Pieter ter Burg en Ingena den Hartlgh. Johannes J Wit en Maria G. Berger. Jacob Veen en Cornelia T. de Munnik. Petrus Bak ker en Jeltje de Vries. Jacob J. Hol- lenberg en A. van Engelenhoven. Ba rend Koolwijk Geertrui Mizee. Jo hannes H. Dekker en Gerarda J. G. de Rover. Johannas W. Fransen en Mar- gsretha Swart. Cornells van Ginkel en Marle C. Rempt. Overleden: Aukje Bergsma, oud 31 j., geil. m. J. H. Jansen. Na 6 jaren Een stralende dag, zoals nu. De niff tuur ademde vrede. Was het een woqg der, dat wij het niet geloven konden, al hoorden wij het dreigend geronk van de motoren in de heldere voorjaars lucht, al zagen wij spoedig de eerste bommen vallen? Zes jaar geleden werd de misdaad ook aan óns volk begaan. Ons land was geen oase meer van burgerlijke rust temid den van een woelige wereld. Wij werden „in de vaart der volkeren" meegesleurd, met een klap werden wij wakker ge slagen. voor het eerst in ons leven be seften wij, dat wij een vaderland had den. Vaderland. Luttele dagen konden wij het verdedigen met onze zwakke strijd krachten. Maar in het laaiende enthou siasme van de strijd werd onze eenheid geboren. In deze luttele dagen werden wij geestelijk gehard en rijpte de wil om niet. om nooit te bukken. Vijf jaar lang heeft de vijand getracht, met alle middelen de eenheid te ver scheuren. teneinde over het lijk van ons volk heen onbelemmerd voort te kunnen schrijden or de weg naar de wereldheerschappij. Nooit zal het in woorden of cijfers geboekstaafd kunnen worden, in hoever re onze sterke wil en zwakke krachten, tezamen met die van onze millioenen makkers in het vertrapte Europa, zijn plannen hebben verijdeld, maar 'zeker is, dat wij een blok waren aan zijn be nen. Wordt dat, wat de vijand niet heeft kunnen bereiken, thans door onszelf vol bracht? Noch in Europa, noch tussen de groten der overwinnaars, noch in ons eigen volk hebben wij de eenheid kun nen handhaven. De eenheid, die wij aan voelen als even noodzakelijk voor het winnen van de vrede, als in de achter ons liggende jaren voor het winnen van de oorlog. Voltrekt Europa, voltrekt de wereld en voltrekt ons land thana aan zichzelf het vonnis, dat zes jaar geleden over onze hoofden werd uitgesproken, maar dat de gehate vijand niet ten'uitvoer brengen kon? W;j kunnen en willen het niet geloven, evenmin als toen. Met lust keren wij tot ons werk, dat ons bij de dag meer materiële welvaart brengt, en ons land weer zal doen zijn wat het eertijds was: een oase van burgerlijke rust (met bur gerlijk gekibbe) temidden van een woe lige wereld. Laten wij. bij de gedachte aan wat geschied is, ons voornemen wakker te blijven of weer te worden, opdat wij een voorbeeld kunnen zijn voor de we reld, die geen vrede zal kennen zonder de wil tot eenheid. Motie Ned. OnderwijzersVer.* Dc volgende motie werd naar aanlei ding van het gesol met de onderwijzers salarissen aangenomen op de huish. ver gadering van de afdeling Duinkant van de N.O.V., omvattende de gemeenten Egmond. Bergen. Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen. „De afdeling Duinkant van de Ne derlandse pnderwijzers Vereniging, in vergadering bijeen op Woensdag 8 Mei 1946, gehoord de besprekingen over de sa lariëring der onderwijzers, geeft als haar mening te kennen, dat tot de scherpste strijdwijze moet worden overgegaan, indien niet aan de gerechtvaardigde etsen van de on derwijzers wordt voldaan, en dat ten spoedigste het vormen van een stakiTiskas moet worden voorbe reid. en dringt er bij het Hoofdbestuur op aan de nodige stappen daartoe te doen. besluit deze motie ter kennis te brengen van het Hoofdbestuur en van de Pers. Namens de afdeling Duinkant, P. J. C MAARS, voorzitter,. B. SCHUIL, secretaris. Grepen uit het Radio programma VOOR ZATERDAG 11 MEI 1946. HILVERSUM I. 7.en 8 Nieuws. 8.20 Gramofoonmuziek. 10.— Morgenwij ding. 10.30 Voordracht. 10.45 Voor arbei ders in Continu-bedrijven. 12 Chopin's pianowerken. 12.35 Eddy Walis speelt. 13.— Voor de Ned. Strijdkr. 13.30 Metro- pole-orkest. 14.— Een nieuw begin. 14 15 Huismuziek. 14.45 Van Boek tot Boek. 14.— Radio Philharmonisch Orkest 16.15 Men vraagt, wij draaien.. 16.45 Si^ort- praatje. 17.Om en nabij de twintig. 17.30 Filmland. 18.— Nieuws. 18.30 Voor de Ned. Strijdkr. 19.Pianorecital. 20. Nieuws. 20.05 En nu oké! 21.15 Week overzicht. 21.50 Dat gebeurde hier. 22.30 The Ramblers. 23.— Nieuws. 2315 De Speellieden. HILVERSUM II. 7.— en 8.— Nieuws. 9-Pluk de Dag. 10.15 ..Maria's Balling schap". 11.De Zonnebloem 12.15 Voor dracht. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws 13.45 De toneelkijker. 14.— Bekende En gelse Bands. 15.— Hand in Hand door Kinderland. 16.35 De bevrijding van Pa rijs. 17.15 Bach-cantate no. 12. 17.45 De Vliegende Hollander. 18.00 Dinermuziek. 19.00 Nieuws. 19.30 P. v. d. A. Verkie- zings-toespraak. 19.50 Weekoverzicht. 20.— Nieuws. 20.05 Lichtbaken. 20.30 Mei-programma. 21.30 Churchil. Klank beeld over zijn bezoek aan Ned. 22.— Nieuws. 22.30 Selecta. 22.45 K.V.P. Ver- kiezings-toespraak 23.45 „The Organ, the Dunce Band and me." Bloemenhuis „Gerda" heeft een grote sortering voor de MOEDERDAG

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1