maarder Parijse conferentie tot 15 Juni verdaagd II Pleidooi voor verrader van 9 Joden Opnieuw zegevierde 't Nederlandse opportuniteitsvoetbal over een perfect systeem 'H^ZONKEKHljN NOG KOUD. Zwakke of matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Wisselend bewolkt met een enkele bui. Nog vrij koud. DONDERDAG 16 MEI 1946. 9e Jaargang No. 196-441. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H. Hommersom Redacteur stad: G. W. M. WUlems. DAGBLAD VOOK ALKMAAR EN OMGEVING UlTCAVt. STICHTING .Dl V1UI AtKMAARDtl» n Adm.t Achttrflim W. Bil. Aa«rtenK.-«M.l M, JU. LAATSTE NIEUWS Het resultaat van de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der georganiseerde bakkersgezellen is ren dien aard, dat alle bakkers heden nor maal aan het werk zijn gegaan. De onderhandelingen worden voort gezet. Het totale aantal stemgerechtigden voor de Tweede Kamerverkiezingen is niet 5.129.927, zoals gisteren gemeld, doch 5.243.798. Het aantal nieuwe kiezers wordt ge raamd op 320.000. D« Verenigde Staten van Europa? In zijn rede voor de beide Kamers der Ntaten-Generaal te Den Haag op 9 Mei J.L zeide Churchill o.m.: „Zoals ik voSg jaar te Brussel zeide, gie ik geen reden waarom niqj tenslotte onder hoede van een wereldorganisatie, de Ver. Staten van Europa zouden ver rijzen, zo wel van Oost- als van West- Europa, welke V.S. het continent zou den kunnen verenigen op een wijze, welke niet gekend is sedert de val van het Romeinse Rijk en in welke geheel haar bevolking zou kunnen tezamen wo nen in voorspoed, rechtvaardigheid en vrede". Churchill's idee is verre van nieuw. Reeds Briarid propageerde zijn Pan- Europa-gedachte en in 1923 verscheen in Weenen een boek van Koudenhove-Ka- Jergi „Pan-Europa", dat zeer de aan dacht trok. Van recenter datum (1939) zijn Attlee's woorden: ..Europe must federate or perish" (Europa moet een federatie vormen of sterven), en ook de boven genoemde Graaf Koudenhove-Kalergi gaf aan zijn Pan-Europa-gedachte in 1939 nogmaals publiciteit in zijn boek: „Europe must unite". (Europa moet één worden). De laatste maanden zagen talloze pu blicaties over dit onderwerp het licht en de lectuur op dit terrein wordt met de dag uitgebreider. Verenigingen wor den opgericht om de „Europese gedach te" meer bekendheid te geven en ingang te doen vinden bij het publiek. Reeds hebben enkele buitenlandse politieke partijen „federatie" op hun program staan, o.a. de Franse M.R.P. en de Italiaanse Partito d'Arione evenals de Partlto Republlcano Italtana. Vooral In dit laatste land ls een sterke stroming waar te nemen, welke een Europese federatie propageert. On der de naam: „Movimento Federalista Europeo" werd reeds tijdens de oorlog een vereniging van federalisten opge richt, die zich momenteel sterk ont plooit. De Europese federatieve jdee wint dus wel veld. Ongetwijfeld zou een federaal Europa veel hebben kunnen bijdragen tot hei .behouden van de vrede. Twee wereld oorlogen toch vonden hun oorsprong in de verdeeldheid van dit continent. Het is echter de vraag of onder de heden daagse gewijzigde internationale verhou dingen een eventuele Europese federatie nog zal beantwoorden aan de verwach tingen, die men er vóór de tweede Wereldoorlog van koesterde. De idee der V.S. van Europa wordt niet in de laatste plaats gebaseerd op •en z.g. noodzakelijk tegenwicht tegen de huidige ontwikkeling der twee we reldmachten: Rusland en' de V.S. van 'Amerika. Het oude machtsprincipe vindt nu in de propaganda voor de V.S. van Europa zijn jongste „wedergeboorte". Een nieuw nationalisme kan hier uit voortkomen, n.1. het Continentalisme dat in wezen dezelfde gevaren, zelfs in groter mate, in zich draagt als het na tionalisme. Een toekomstige oorlog tus sen continenten zou dan niet tot de Onmogelijkheden behoren. Hoewel een belangrijk deel der fede ralisten, waaronder ook Cfeurchill, de ,V.S. onder de hoede van de Ü.N.O. wil plaatsen en dus de U.N.O. wil uitbou wen tot een internationale regering, komt toch de aandacht voor deze laatste actie op het .tweede plan te staan en «dst de vorming der V.S. van Europa de meeste aandacht op. Aan Europa zou dan de rol van be middelaar tussen de Sovjet en de V.S. Van N.-Amerika worden toebedeeld met Alle consequenties die daaruit zouden kunnen voortkomen. In dit licht gezien winnen de speeches Van Churchill, in Amerika en Europa gehouden, aan actualiteit. In Amerika pleitte hij voor een nau- trere samenwerking tussen de Engels sprekende volken met als uiteindelijk gevolg een aaneensluiting op federatieve baal». In Europa blijkt hij voorstander Van een Europese federatie, zonder En geland dus, welke het evenwicht tussen da grote mogendheden zou moeten be waren. Een vrij gevaarlijke rol voor Mn uitgemergeld continent! Het is zo langzamerhand een gemeen- Jflaats geworden te beweren, dat in een volgende oorlog het grootste deel der toensheld zal vernietigd worden. Toch zullen wij er goed aan doen met deze mogelijkheid rekening te houden bij het scheppen van een internationale orde. Dit tijdperk der atoomenergie eist radicaler wijzigingen dan alleen een federaal Europa. Het eist een federale wereldregering om de ondergang te voorkomen. Konden wij het bij het uibreken van de tweede wereldoorlog slechts betreu ren. dat aan de vorming van een Euro pese federatie nooit ernstig aandacht wae besteed, nu hebben we de kans om te voorkomen, dat we bij een volgende oorlog zullen moeten bekennen aan ae tot standkoming van een wereldregering niet te hebben meegewerkt. Of wij een Europese federatie kunnen beschouwen, zoals de voorstanders er ven beweren, als een eerste stap naar een wereldfederatie, menen wij te moe ten betwijfelen. Ons tijdperk is te dy namisch om dergelijke „tussen-stappen" ongestraft te laten. Graaf Koudenhove-Kalergi, die voor oorlog in Europa weinig daadwerke lijke belangstelling voor zijn plannen ontmoette, sloeg zijn tenten op in Ame rika. Ook nu nog tracht hij daar aan hang te vinden, maar ook in een ander land schijnt deze profeet niet geëerd te worden. Voor een Europese federatie ls in de V.S. weinig interesse. De beide belangrijke Amerikaanse or ganisaties van federalisten, nl. „Ameri- cans United for World federation" en „World Federalist U.S.A." staan op ra dicaler standpunt. Zij toch willen de meest rechtstreekse u-eg naar een we reldfederatie bewandelen. Dit standpunt kan in enkele woorden worden samengevat: We hebben nu eenmaal de U.N.O. Laten we dit appa- Vredesverdrag met Italië wordt ondertekend QP de conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland de V.S., de Sowjet-Unle en Frankrijk te ParUs is overeengekomen de besprekingen tot 15 tfdni te verdagen. Men zal dan wederom te Parijs bijeen komen. Dit besluit betekent, dat het eerste voorstel van B/rnes ls geaccep teerd. Op zijn tweede suggestie, de vredesconferentie op 1 of 15 Juli te houden, is men niet Ingegaan. Op 15 Juni zal deze datum officieel vastgesteld worden. Een ander voorstel van Byrnes werd eveneens aanvaard: n.1. het onderteke nen van het herziene wapenstilstandsverdrag met Italië. Hedenmorgen zullen de Big Four, de Italiaanse premier De Gasperi en de gealliSerde opperbevelhebber in het Middellandse Zeegebied dit verdrag tekenen. evenals een eigen financiëel- en han delssysteem. 3. De kolenmijnen van de Saar moe ten aan Frankrijk komen. Frankrijk, aldus Bidault, wil zich in de toekomst beveiligen tegen een Duitse agressie. Het wil geen annexatie van het Ruhr-, Rijn- of Saargebied, maar deze gebieden slechts scheiden van Duitsland. Men meent te weten, dat de Franse voorstellen wel inhouden, dat Duits- land's buitenlandse schulden door de Ruhrstaat uit haar tegoeden in het bui tenland zullen kunnen worden betaald. Duits koopvaardijvloot wordt verdeeld Byfnes' voorstel aangenomen JJEDENMORGEN zal een inforfnele bespreking over de Duitse proble men worden gehouden. Gistermiddag is opnieuw een voorstel van Byrnes aan- geunomen: Op 12 November van dit jaar zal een speciale vredesconferentie wor den bijeengeroepen, die zal beslissen over het lot van Duitsland. Frankrfjk's plannen. Bij een discussie tussen den Engelsen minister Bevin en den Fransman Bi dault bleek, dat de eerste het gehele Duitse probleem aan de orde wilde stellen, terwijl Bidault aan een onmid dellijke behandeling over het Ruhrge- bied de voorkeur geeft. De Franse plei nen met Duitsland, aldus Bidault, ko men op het volgende neer: 1. Politieke en economische Internatio nalisatie van het Ruhrgebied. De nieuwe staat zal bezet worden met internatio nale strijdkrachten; -de mijnen worden onteigend; tussen deze Ruhrstaat en Duitsland zullen tolgrenzen, bestaan. 2. Permanente militaire bezetting van e Westelijke Rijnoever, waarbij de Franse troepen ten Zuiden van Keulen zullen optreden. Ten Noorden hiervan zal de bezetting door Belgische, Neder landse en Britse troepen geschieden. Of er één entfele Rijnstaat of twee afzonderlijke rijken zullen ontstaan, hangt af van de plaatselijke ontwikke ling.» In ieder geval moet het Rijnland zijn eigen binnenlandse aangelegenheden besturen, zijn eigen diplomaten hebben, Arabische heersers gaan vergaderen over Palestina In een plaats nabij Egypte zullen bin nenkort alle Arabische koningen en pré sidenten bijeenkomen om van gedachten te wisselen over Palestina. Vijf van de zeven leden der Arabische Liga zijn koninkrijken, t.w. Egypte, Ara- bië, Irak, Transjordanië en Jemen. Syrië en Libanon zijn republieken. Nog nooit te voren zijn deze zéven heersers in een samenkomst bijeen ge weest. Zij zijn: de 66-jarige koning Ibn Saoed van Arabië, de 26-jarige koning Faroek van Egypte, de 77-jarige -imam Jehia Oedbin van Jemen, de 64-jarige Emir Abdoellah Ibn Hoessein van Trans jordanië Emir Abdoel Ulah, prins regent van Irak (voor den 11-jarigen koning Feisal II), president Sjoekri Al Koeatly van Syrië, president Bechara Al Khoerz van Libanon. Conferentie van Simla afgebroken De conferentie van de Britse regerings missie met de leiders van de Brits-Indi sche CongrespartU en van de Britsch- Indische Mohammedanen, welke te Simla werd gehouden, is afgebroken. Volgens een offlciël communiqué „ls de conferentie tot het Inzicht gekomen, dat verdere besprekingen geen nut zouden hebben. De regeringsmissie wenst er de nadruk op te leggen, dat geen der par tijen voor het afbreken van deze con ferentie een blaam kan treffen, daar bei derzijds de uiterste krachten zijn Inge spannen om tot een regeling te geraken.' Tegen Umberto II, den nieuwen, koning van Italië, zou een com plot zijn georganiseerd <Joor oud strijders en partisanen. Churchill heeft uit hM KLM- Dakotavliegtïrtg, dat hem naar Neder land en ook terug naar Londen ver voerde. ean asbak als souvenir ont vangen. raat gebruiken om te komen tot een wereldregering. Deze wereldregering zal dan aanvan kelijk niet op zuiver federatieve basis behoeven te worden opgebouwd, maar kan ten slotte uitgroeien tot een hechte federale eenheid. Dit beginsel, dat ook in Europa in gang begint te vinden, heeft het belang rijke voordeel van voort te bouwen op een bestaande internationale organisatie. Artikel 109 van het Handvest van San Francisco opent de mogelijkheid van het bijeenroepen van een algemene con ferentie der leden van de U.N.O. met als doel het huidige Handvest te her zien. Een der doelstellingen van de Amerikaanse federalisten is zo spoedig mogelijk een dergelijke bijeenkomst te doen plaats vinden en daar het Hand vest zodanig te wijzigen, dat de U.N.O. wordt, wat de naam reeds aangeeft- „United Nations Organization": de or ganisatie der verenigde %-olken. Tot nu toe is de U.N.O. niets meer dan een bijeenkomst van afgevaardigden van nationale regeringen, en daarin Is de overeenkomst met de oude volken bond zeer groot. Slechts wanneer er een werkelijk hecht verbond van volken uit groeit, mogen wij verwachten, dat de wereld vrede en daardoor de voorspoed en rechtvaardigheid, waarvan Churchill gewag maakte, zullen komen, niet alleen voor Europa, maar voor de ge hele wereld. W. Deze grafiek geeft een duidelijk overzicht van de handèlsvloot-ver- liezen der Duitsers en die der ge- alliëerden en van (d^ verdeling van het Duitse overschot. Naar verhou ding bleef er niet veel over Rusland, Amerika, en Engeland kregen ieder 1/3 deel; Rusland stond daarvan een gedeelte af aan Polen. Engeland en Amerika deelden de hun toegewezen tonnage met de an dere geallieerde landen, zoals men op de grafiek ziet. Het niet te verdelen overschot be staat vnl. uit reeds in de oorlog buit gemaakte schepen en schelpen welke ter beschikking van Duitsland blij ven. LV.C. bereid bananen te losten De EV.C. heeft, in varband met de bananenboot, die volgende week in de Rotterdamse haven verwacht wordt, besloten tot het volgende: „De bananenboot kan met mede werking van de E.V.C. worden ge lost, mits daarbij de volgende voor schriften in acht worden genomen: le Er zullen uitsluitend haven arbeiders aan het werk worden ge steld, die zich hiervoor vrijwillig bij bet bestuur der E.V.C. hebben aan gemeld 2e. De lossing geschiedt mede on der toezicht van de stakingsleiding der E.V.C. 3e. Het totale door de havenarbei ders verdiende loon zal aan het be stuur der EV.C. worden ter hand gesteld, welk bestuur in overleg met de havenarbeiders een bestemming aan deze gelden zal geven. Van bovenstaand besluit is zowel aan de scheepvaartvereniging Zuid als aan minister Mansholt kennis gegeven, met het verzoek hierop^ zo spoedig mogelijk te antwoorden". Over de toestand in de Amster damse haven heeft de,_E-V C. een perscommuniqué uitgegeven, waar in gezegd wordt, dat het besluit van de samenwerkende organisaties om lopig te monsteren op de voorwaar- het werk' te hervatten, geen enkele den gelden vóór 4 April 1946". Rader wa« „mi»»chien een weinig eenzijdig" De voormalige groot-admiraal van de Duitse vloot, Rader, heeft voor het Tri bunaal te Neurenberg verklaard, de vol le verantwoordelijkheid op zich te ne men voor alles, wat was geschied ge durende de 15 jaren, waarin, tegen de bepalingen van het verdrag van Versail- les in. de Duitse vloot herbouwd werd. Hij had deze heropbouw van de vloot als zijn levenstaak beschouwd. „Misschien ben ik in mijn enthousias me een weinig eenzijdig geworden", zei de hij. Nog een geichenk roor Churchill Mevrouw Churchill en haar dochter hebben Woensdag een bezoek aan Zut- pl en gebracht, waar de burgemeester hen een aantal servetten van damast uit de 18e eeuw, waarop een herinnering voorkomt van generaal Lord_ Marlbo- rough, een der grootste voorvaderen van Churchill, aanbood. De damee brachten een bezoek aan het standbeeld v; Sir Philips Sldney, de Engelse held. die sneuvelde in de oorlog tegen Spanje. invloed heeft op de verder door de E.V.C te voeren actie. Het commu niqué besluit aldus: „De stakingen in de Rotterdamse en Amsterdamse havens duren on verminderd voort Deze zullen ech ter onmiddellijk beëindigd worden, zodra de Ned. zeelieden in de egenheid worden gesteld, voor- „Hoe kan men iemand zijn stommiteiten kwalijk nemen als twee kabinetsformateurs laaiden?" „Wanneer een kalm en bejaard man als Jbr. Mr. de Geer, die in Londen, ver van de druk van den v(Jand en in een veel rustiger omgeving, thans in het openbaar beschudigd wordt van een verkeerde le venshouding; wanneer een man als Hen drik Colün een boekje schreef: „Op de grens van twee werelden", waarin met betrekking tot de houding ten opzichte van Duitsland een zeer vreemde levens houding werd aangenomen, dan vraagt men zich toch wel enige dingen af. Hoe kan een eenvoudig man, die een stommi teit uithaalde terwllle van het onderhou den van zUn gezin, zijn stommiteit worden kwalijk genomen, wanneer zelfs twee kabinetsformateurs, die het wel konden weten, ook fouten schijnen te hebben ge maakt", aldus Mr, A. W. Kymmel, de ver dediger van J. J.. Snel, die wegens vrij willige dlenstname bij de „Einsatzstab Rosenberg" en het verraden van negen Joden, door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot 20 Jaar gevangenisstraf was veroordeeld en gisteren zijn zaak voor de AmsterdamStockholm 3 1 |*ECHNISCH was het elftal van Stock holm, dat gisteravond in het Olym pisch Stadion tegen Amsterdam speelde, onze landgenoten de baas. Alleen Cal- denhove. de beste back van het veld, stak in dit opzicht boven de Zweden uit. De Scandina- viërg speelden ook thans een conse quent volgehouden W-formatie, met 'n ,,a topperenden" spil die den Volewijc- kers-midvoor Daan de Jong geen mo ment uit het oog CALDENHOVE verloor. Af en toe zagen de Zweden kans hun subliem tik-tak-spel te spelen, alsof er geen Amsterdammers bestonden, maar ver der dan Caldenhoven en Van de Lin den brachten zij het niet. Bij de Amsterdammers vielen Sonne- velt (AFC) en Ooms (DWV) Ietwat uit de toon. In de middenlinie was de DW S-half Van der Hoeven de beste. Het Amsterdams elftal was a, opgseteld: doel: Van Raalte (Blauw-Wit): achter: Caldenhoven (DWS) en Van der Linden (AJax); midden: Van der Hoeven (DWS) Van Stoffelen (Ajax) en Stljger (Blauw- Wit); voor: Drlger (AJax), Sonnevelt (AFC), De Jong (Volew.), Ooms (DWV) en Bergman (Blauw-Wit), NEDERLAND OP DE FAO- CONFERENTIE. De voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Volken (FAO) heeft de vertegenwoordigers der UNRRA, de Combined Food Board, het Economie Emergency Comittee for Europe en de ministers van Landb. en Voedsel voor zlening bijeengeroepen voor een confe rentie te Washington, die 20 Mei zal beginnen. I Nederlandse delegatie staat onder leiding van den heer S. L. Mansholt. minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, De wedstrijd. Vóór de rust was het vooral de Stock- holmse linkervleugel SodergrenBock- val, de laatste is ook een bekend ijs hockeyer!), die het Van Raalte cs. las tig maakte. De stand bleef echter dub- belblank. Na de hervatting benutte Van der Linden een door scheidsrechter Van Moorsel toegekende strafschap (1— 0). Na een scrimmage zag Sonnevelt kans de stand op 20 te brengen. Wel iswaar glipte spoedig daarop de Zweed se midvoor Anderson langs Caldenho- ve en passeerde Van Raalte (21), maar in de laatste minuten toen Juist het licht der schijnwerpers het spel beter deed uitkomen doelpuntte Bergman Grepen uit het Radio programma VOOR VRIJDAG 17 MEI 1948. HILVERSUM 1: 7.— en 8.— Nieuws. 8.20 Ouvertures, marsen en walsen. 8.50 Voor de hulsvrouw. 8.— Gr.pl. 9.30 Kamer muziek. 10.— Morgenwijding. 10 20 De Regenboog. 10.48 Voor <Je vrouw. 11 Eddy Walls. 11.30 Lys Ganty. 12.— Radio dansorkest. 12.36 The Swinging Nightin- gales. 13.— Nieuws. 13.15 Stembusrep. 13.30 Rudy Sooter's Mountaln Boys. 14.— Kookkunst. 14.20 Omroepkamerorkest. 15.» Gr.pl. 18.28 Haal Paul Vlaanderen er weer bij. 16.— Muzikaal babbeltje. 16.30 De school is uit. 17.Bariton en piano. 17.30 Metropole-orkest. 18.— Nieuws. 18.18 Liedjes van vroeger en nu. 18.» Voor de Ned strijdkrachten. 19.— Uit het land van Dr. Benesj. 19.30 Lezing. Nieuws en daarna tot middernacht gr.pl. onder broken door verkiezingsuitslagen en om 23.— Nieuws. HILVERSUM H. 7.en 8.— Nieuws. 8.» Lichte ochtendkanken. 9.— Pluk de dag. 10.15 Lichtbaken. 10.30 Elne Roman tische Scuts. 11.— Beroemde alten zingen. 11.15 Als de Ziele luistert. 11.30 Boris Lensky. 12.— Fantasie over Braziliaanse Volkslied. 12.15 voordracht. 12.» Kwartet Jan Corduwener. 13.— Nieuws. 13.» En semble Nlna Doloe. 14.— Eric Salie. 14.» Uit het boek der boeken. 15.— Voor de vrouw. 18.05 Van solist tot Sextet. 16.45 Luchero Trio. 17.„Het achtste uur". 17.45 Het Rijk over zee. 18.— Vaudeville orkest. lt',15 Wat het buitenland leest. 19.— Nieuws. 19.20 Uit Balkan- en Donau- landen. 19.45 R.K. boeren en tuinders. 20.— Nieuws, daarna tot middernacht gr.pL onderbroken door verkiezingsuitslagen en om 28.— Nieuws.' Berouw en ondergronds werk Snel stond handenwringend, hullend zwaar ademend voor het Hoge .College toen de leden daarvan wilden weten hoe Snel ertoe gekomen was negen Joden, onder" wie enige echtparen, te verraden. Deze mensen zaten gezamenlijk op een zolver van een huis, waar Snel oontroleer- de of de meubels, die er uitgehaald had den moeten worden, ook inderdaad ver dwenen waren. Snel kon daarop geen antwoord geven. Hij trachtte naderhand nog een Joodse vrouw met haar kindje uit de handen van de Duitsers te redden, doch deze po ging mislukte. De president -vestigde er nog de aan dacht op, dat van deze Joden niemand terugkwam. Spr. zeide voorts, dat de ver dachte in latere Jaren zeer gevaarlijk on dergronds werk had verricht. Spr. kwam de houding van Snel zeer raadselachtig voor. De regering verantwoordelijk gesteld. De verdediger was in zijn pleidooi van mening, dat de fout lag bij de regering In Engeland, die verzuimd had den Neder landers in het bezette gebied richtlijnon te geven om te leven onder de druk van den bezetter. De procureur-fiscaal vroeg vernietiging der sententie en verwijzing van de zaak naar het Bijzonder Gerechts hof. NIET BEDANKT. Ons wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, dat de geruchten, als zou dr. Brongersma bedankt hebben als lid van de Partij van de Arbeid, ten enenmale onjuist zijn. *- Nienwe puntenbonnen voor meta len keukengerei en serviesgoed zullsn binnenkort in gebruik worden geno men. De Nederlandse renner Lam- brichts is in de zesde etappe van de ronde van Spanje opgeklommen tot de derde plaats. Een lid van de Arabische hoge commissie heeft verklaard, dat men geen moeite zal doen de Palestijnse kwestie voor de Veiligheidgraad te brengen. De Duitse stad Essen heeft ln de afgelopen oorlog voor 4 milliard Mark schade geleden. 87 pet. van de in dustriële ondernemingen werd ver nietigd. AMSTERDAM MET BROODLOOSHEID BEDREIGD Bakkersgezellen willen vaeantietoeslag De mogelijkheid Is niet uitgesloten dst morgen 60 pet. van de broodbak kers (circa 80 pet. ven de broodpro- ductie) In de hoofdstad hun winkelt zullen sluiten. Het dreigende conflict ln de Am sterdamse broodbakkerswereld vindt xtfn oorzaak in de eis van oen deel der bakkersgezellen om hen reeds deze zomer vaeantietoeslag te geven. Op deze eis kon niet worden inge gaan. omdat de regering ultdrukkelijs heeft verklaard, dat zij n!et zal schro-| men, elk bedrijf in Nederland, dat enigerlei vorm van vacantle toeslag) het vastgestelde loonplafond omhoog zou brengen, te sluiten. De hoofdbesturen van de Christelijk, Katholieke en moderne werknemersor ganisaties hebben zich hierbij neerge legd. Van de Amsterdamse, plaatselijke vakunie (verband van de erkende vak organisaties) kregen de verenigde bak kerepatroons van de hoofdstad dezer dagen een schrijven, waarin verklaard werd dat het loon der bakkersgezellen (di. f 42 per week „voor de minst geschoold an) geen mogelijkheid gaf om voor de vacantie te sparen en dat zij, zo aan hun e!s niet werd voldaan op 16 Mei in staking zouden gaan. Volgena informaties van de patroons organisaties wilden de confessionele groepen ln de vakunie niet zover gaan en zijn het voornamelijk de oorspron kelijk modern georganlseerden. die de ete-vacantietoeslag handhaven. Deigement contra dreigement. De ledan van de Nederlandse Ver eniging van werkgevers in het^ bak kersbedrijf. afdeling Amsterdam, heb ben als antwoord op die dreiging een verklaring ondertekend inhoudende dat zij „wanneer bij een of meerdere hunner een staking der gezellen zal plaatsvinden als gevolg van of in ver band met de z.g. „vacantieregeilngeac- tie" van een of meerdere werknemers organisaties ln het bakkersbedrijf, de door hsn vertegenwoordigde onderne ming zulllen stilleggen en dat zij be reid zijn alle daaruit voortvloeiende gevolgen voor hun verantwoording te nemen". Een aantal bakkersgezellen heeft n. a. v., deze kwestie een onderhoud gehad met minister Prees. Politieke delinquenten mogen niet stemmen o ZWARE STRAFFEN BIJ OVERTREDING. Hier en daar in den lande is enige ongerustheid ontstaan, naar aanlei ding van het feit, dat verscheidene politieke delinquenten weer op vrije voeten zijn gesteld en deze daarom aan de verkiezingen zouden kunnen deelnemen. De Minister van Bin nenlandse Zaken heeft aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat zij, ^ïie op 31 December 1945 rechtens van hun vrijheid waren beroofd, inge volge de desbetreffende bepalingen van de kieswet niet op de kiezers lijst mogen worden geplaatst. Door allerlei omstandigheden is bet echter mogelijk, dat politieke de linquenten, die van het kiesrecht zijn ontzet, toch op een kiezerslijst voorkomen. Ondanks dit voorkomen op de kie zerslijst en het ten gevolge daarvan oproepen voor de stemming, mogen deze personen niet aan de stemming deelnemen. Doen zij dit toch, dan stellen zij zich bloot aan ernstige bestraffing (art. 195 Wetboek van Strafrecht en art. 4 Tribunaal besluit). Aangezien deze personen op het stembureau bekend zijn en zij geen langdurige gevangen istraf zullen riskeren, bestaat er voor enige on gerustheid in dit opzicht geen reden. Er is echter ook een groot aantal^ personen, dat vóór de 31 December jnvoorwaardelijk in vrijheid is ge- iteld. Deze mogen wel stemmen. Psycholoog Voorwaar, war® Ik geen journalist, ik zou mijn geld gaan verdienen met lied jeszanger te worden. Zo een van het formaat van den beroemden Lou B3n- dy. Ik zou. na een rype studie gemaakt te hebben van mijn publiek, mijn grapjes en kwinkslagen spuien, zó als zij voor dat publiek geschikt 4jn. En het succes, het overweldi gend succes, zou verzekerd zijn. zoals dat van Lou Bandy verzekerd ls avond na avond, waar hij ln Ne derland ook optreedt. Want dit is ln het alge meen ongetwijfeld het ge- helm van de populariteit, de populariteit die. mits goed geëxploiteerd een goudmijntje is zoals' Zuid- Afrika nooit kennen zal: het geheim is de kennis van den mens ln het alge meen, den „doorsnee"- mens. En In het bijzonder dus iQ Nederland: den „doorsnee"-Nederlander. Helaas ben ik zelden ln staat om naar Lou te luis teren. Mijn vrouw heeft Iets op hem tegen. Wat, dat weet ik niet. Want hij ls een groot psycholoog en een vaardig kunstenaar, die zijn vak kent en zijn materiaal beheerst, het vormt en kneedt aoals de natuurlijke eigenschappen van dit materiaal het ver oorloven. CommcNfoHo Ik wist dit reeds eerder, maar groter dan ooit werd mijn waardering, toen Ik las wat Lou Bandy pres teerde ln de onlangs voor bij gereden Dinsdagavond- trein van de A.V.RO. De heer L. B. deelde mede, dat ook hy ln het ooncen- tratle-kamp gezeten had en dat hij, wanneer hij de ter dood veroordeelden zag gaan naar de plaats van terechtstelling, altijd zo'n reuze leuk en aardig Hedje rong. Een gedeelte van de aan wezigen verliet daarop de zaal, waaruit blijkt dat »J hier niet thuis hoorden. Bandy zag met genoegen van hen af. voor de rest van de avond was nu zijn succes verzekerd: vaanllg mensenkunstenaar als hij ls, borduurde hy even voort op het thema het leuke Hedjeszlngen op de ter dood veroordeelden had hem hard gemaakt en lustig zong de zaal mee met zijn moppig deuntje. En hoevelen hebben, met de hoofden dicht bij da luidspreker, mee-gedeund? De herdenking van onze doden was Immers weer voorbij Voorwaar, als ik geen Journalist was. ik zou lied jeszanger willen worden. En als ik partij-leider was. zou ik trachten Ban dy voor mijn publiek le charteren. Want ongetwij feld le hy de knapste psy choloog dlo ons land ooit vopjtbracht.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1