M. R. P. de grootste partij in Frankrijk In totaal staken thans 20.000 man 1»HZ0NHEftB'jNJ TIJDELIJKE WEERSVERBETERING. Stijging van temperatuur. Wisse lende bewolking, hier en daar nog enkele verspreide buien. Zwakke, later matige naar Zuid-West of Zuid teruglopende wind. Temperatuur: Overdekte: 22'/« gr. C72 gr. F; Zomerbad: 18 gr. C 64'/» gr. F; Pesie: 18 gr. C—64»/i gr. F. DINSDAG 4 JUNI 1946. 3e Jaargang No. 454. Directeur: M. J. Roggeveen. Redacteur stad: G. W. M. Wlllems. Wnd. Hoofdredacteur: A H Hommerson. kmaardeï DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.i Aehterdam 20, tel. 2274. Advertentie-afd.: Langestraat 15, tel. 3571. LAATSTE NIEUWS. De Amerikaanse gedelegeerde bij de UNO is afgetreden, ondanks vele pogingen van Byrnes en Truman om hem te bewegïn aan te blijven. Stetti- nius is 45 'jaar oud. Zijn opvolger zal vermoedelijk zijn Johs G. Winant. DAG J QVER een maand breekt dag J aan; dan zal het eiland Bikini in de Stille Oceaan met atoombommen worden gebombardeerd. De Amerikaanse staatslieden, die de verantwoordelijkheid dragen yoor dit experiment, zullen de wereld alsnog misschien een plau- sibele verklaring voorleggen, waar uit de wetenschappelijke zin van dit bombardement moet blijken. Van de politieke betekenis zullen zij in het geheel niet reppen; op verkapte Wijze zullen zij „de anderen" laten Weten wat het effect betekent, d.w.z. Wat het effect zal zijn indien de bom tegen anderen wordt gebruikt. Toen de nazi's in 1933 een macht Vormden, waaïmee niet viel te Spotten, verkeerde de gehele wereld in de waan, dat „het toch niet zo'n Vaart zou lopen". Tot aan de overval der Duitsers Op Nederland in 1940 was het groot, gte deel van ons volk niet zo pessi mistisch en geschokt als men rede lijkerwijs had kunnen verwachten. Fascisme en oorlog worden ten- Slotte aanvaard als vanzelfspreken de dingen zo lang de eigen dagelijk se sleur niet al te lang en al te hef tig wordt 'doorbroken. Het spel met de atoombom heeft Voor de meesten voor ons een der gelijke betekenis. Het kost al te veel tnoeite nog afgezien van de ken- fcis om de consequenties van dit spel door te denken. Echte?, het Is febleken, dat iedere crisis en het ombardement van Bikini zal moge lijkerwijs meer aanleiding zijn tot het ontstaan van een crisis dan het mislukken van de Parijse conferen tie! reeds door geleerden of kun stenaars is voorspeld, hetzij door redenering hetzij door wat men in tuïtie noemt. Dat deze profeten in eigen land de alledaagse wereld van het grote publiek niet wor den geëerd, spreekt vanzelf. In 'het land der blinden zal eenoog steeds trachten- zijn vermeende rechten op de beter uitgeruste zienden te ver- dedigen. Echter, wij blinden, tot nu toe in deze kwestie voornamelijk geleid door eenogige staatslieden en militairen, wij moeten ons richten haar hen, die dag in dag uit waar- Schuwen. ilET schijnt onbelangrijk, dat de Bikini-bewoners hun hutjes rnoeten verliezen. Wie bekommert zich thans om het leed van enkelen? Maar het is een van de tekenen, die er op wijzen, dat alle verklaringen, die gedaan zijn voor de atoombom op Hirosjima werd geworpen, thans hun geldigheid verloren hebben. Alle schone plannen om na dd oorlog de wereld op te bouwen in harmonie met behulp van de U.N.O.1 vallen in duigen. Dit is een van de grote verliezen, die Bikini betekent: er wordt door een der machten van de aarde gespeeld met iets, dat deze Wereld beheerst. Dit spel is een uit daging èn een machtsuiting, waar door het kleine beetje vertrouwen, dat er tussen de grote staten nog bestond, wel eens voorgoed vernie tigd kon worden. De consequentie van ieder spel is het verlies. Mis schien achten bepaalde Amerikaan se kringen het winst, dat de tegen stellingen door dit experiment ver- Scherpt zouden kunnen worden. Waaraan het deze wereld schort, is thans duidelijker ooit. De controle over de atoomenergie heeft den mens de controle over de wereld, die hij een moment, bij het Atlantic Charter misschien bezat, uit de hand geslagen. x,De wereld heeft geen regering", verzuchtte de ÏVans-Zwitserse schrijver Denis de Rougemont. De wereld hééft een regering no dig, die niet alleen de bestemming van de atoomenergie bepaalt, maar ook de weg, die iedere staat in deze wereld moet gaan, willen wij ver lost worden van de onzekere sfeer, die thans bestaat en die verdacht veel lijkt op „de stilte voor de storm". ff A. Amerikaanse Congresleden t „Indonesië voor de Veiligheidsraad" Hen democratische leden van het Amerikaanse Congres hebben in een schrijven aan Stettinius, den Ame- rikaansen afgevaardigde bij de UNO er op aangedrongen, de Indonesi sche kwestie ter onmiddellijke be handeling op de agenda van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Vol keren te plaatsen. De brief wees er voorts op, dat „gewapende Japanse troepen onder bevel van Britse commandanten zich ter plaatse bevinden om „wet en orde" in Indonesië te handhaven. De reden voor hun aanwezigheid is al even afschuwelijk," zo vervolgt de brief, „Japanse troepen werken samen met de Britse en Nederland se strijdkrachten om de Indonesi sche republiek te onderdrukken". De Franse verkiezingen i Verlies voor de linkse pariijen JJE officieuze resultaten van de verkiezingen voor 553 kiesdistricten van het Franse moederland en Noord-Afrika Algiers, Tunis en Marokko luiden als volgt: October '45: 155 zetels Juni '46: 149 zetels 122 162 40 Winst: 0 zetels 0 Verlies; 6 zetels M Communisten Socialisten M. R. P. U. D. S, R. en radicalen Gematigd rechtsen en Onafhankelijken P. R. L. Gematigden en Onafhan kelijken Overige partijen 14 17 3 (De partij der gematigd rechtsen en onafhankelijken, die in October 1945 bestond, is uiteengevallen en in 2 partijen gesplitst, n.1. de P. R. L. (Partie Répu- blicain de la Liberté en de Partij der Gematigden en Onafhankelijken). Wordt Bidault kabinetsformateur Het succes van de M(ouvement) R(épu- blicai.) P(opulaire) (progressieve katho lieken), die als de grootste partij uit de bus U gekomen, heeft alle profeten ver rast. De Franse pers wijst daarnaast op de achteruitgang van de socialisten. Het conservatieve blad ,.Le Monde" meent, dat ondanks het verlies van enige zetels, de communisten als de „tweede overwinnaar" beschouwd moe ten worden, omdat zij zich zo goed als gehandhaafd hbben. Alle ministers van het kabinet-Gouln werden herkozen. Het schijnt wel zeker te zijn, dat dé MRP zal verklaren, dat haar leider. Georges Bidault, de huidigen minister van Buitenlandse Zaken, in aanmerking komt voor het vormen der nieuwe re gering en dat zij daarom de constitue rende vergadering zal verzoeken hem tot president der voorlopige regering, die tegelijkertijd hoofd van de staat en de regering ls, te kiezen Het is echter ook mogelijk, dat een socialist hiervoor zal worden gekozen door de socialistische partij onvermijdelijk als schakel tussen de beide andere grote partijen (MRP ®n Communisten) zal fungeren. De nieuwe premier wordt gekozen door de nieuwe constituerende vergade ring. Daar op 15 Juni de vier ministers van Buitenlandse Zaken weer te Parijs bijeenkomen, verwacht men een spoe- dge kabinetsformatie. Gouin voor het tweekamer stelsel. Aan de vooravond van de Franse ver kiezingen had Félix Gouin. hoofd van de Franse regering en leider van de socialistische partij, verklaard accoord te gaan met het vormen van eer» Twee- 'de Kamer met beperkte macht In het Franse parlement. Als deze Tweede Ka- ner zou worden ingesteld, zo zeide Gouin, moet haar taak beperkt worden GEORGES BIDAULT Het internationale schaak- tonrnooi te Zaandam Dr. RUWE WINT VAN KRAMER. (Van onzen specialen verslaggever P. Veldheer). c Gistermiddag werd het Internationale schaaktournooi te Zaandam onder grote belangstelling geopend. Nadat de voor zitter van de Stichting Herdenkingsfonds 20-Jarig bestaan ZSC" het welkomstwoord had gesproken, betraden achtereenvol gens de burgemeester van Zaandam, mr. dr. J. In Veld, de voorzitter van de KNSB, de Beer G. W. J. Zittersteijn en de directeur-generaal van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de heer A. Oosterlee, het po dium, waarbij ln het bijzonder de aan dacht op de deelneming van de vele bul tenlandse schaakmeesters werd gevestigd De eerste ronde. Na deze woorden begon de eerste ronde, waarbij de heer Oosterlee aan het bord van dr. Euwe de eerste zet deed. Daar de "/Tsjechen, Kotnauer en Opo- censky op het laatste moment verstek lieten gaan, vielen de Friese kampioen Kramer en de Belg Soeltanbejel ln. Kramer had het ongeluk om tegen dr Euwe ln de doorschulf-variant van de Franse partij volgens het boekje van dr. Euwe te spelen!! Dit kwam de Friese kampioen duur te staan. Op de 10e zet kwam Kramer reeds ln grote moeilijk heden: hij kon kwaliteitsverlies niet ver hinderen. Toch duurde deze partij nog 44 zetten, voor dat Kramer zijn koning neerlegde. De Zweed Ekström won van den En gelsman Wood in Tweepaardenspel in den nahand, waarbij Ekström de door door lr. v. Steenis veel gespeelde variant: 1. e«, e5 2. Pf3, Pc6 3. Lc4, Pf6 4. Pg5. d5 5. ed5:, Pa5 6. Lb5 c6 7. dc6:. bc6: 8. Df3! speelde. Wood ging langzaam maar zeker ten gronde. De partij Stoltz—Mfihring, een aangeno men damegambiet, gaf weinig Interes sants te zien. De Zweed behaalde een klein voordeel: Milhrlng verdedigde zich echter hardnekkig. Na 6 uren spelen werd de partij in gelijke stelling afgebroken. De Zwitser Christoffel paste tegen Snosko Borowskl de Caro-Kann-verdedi- ging toe, echter zonder succes. Deze uit slag was wel eenigszlns een verrassing. De grijze Slr Thomas en Soeltanbejef speelden een Spaanse partij. De Belg koos de solide De7-variant. De strijd ging ge lijk op; remise was dan ook het resul taat. Daar de Hongaar Szabo Dinsdag aan tot het onderzoeken van de wetsont werpen, die door de Kamer van Afge vaardigden «worden aangenomen, en deelneming aan het kiezen van een pre sident van de republiek. (De ontwerp- grondwet, die door het laatste referen dum is verworpen, %'oorzag in een par lement met slechts één Kamer. De MRP was tegen, de communistische partij voor dit ontwerp.) Volgens JodI, die zich op hét ogenblik te Neurenberg verdedigt, heeft Hitier twee dagen na het be gin van "cfe Poolse veldtocht gezegd: „Ik heb een reactionaire weermacht, een christelijke of keizerlijke ma rine en een nationaal-socialistische luchtmacht". Extra bon voor „meat and vegetables" Op 6 Juni zal een bon worden be kend gemaakt voor „Meat and vege. tables" voor personen in de leef tijdsgroepen boven vier jaar. In ver. band met de Pinksterdagen kunnen reeds op Vrijdag 7 Juni op deze bon blikjes van gemiddeld 16 oz vari ërend van 12 tot 20 oz (340 tot 567 gram) worden gekocht. Bij kamperen en op week-ends kunnen deze blikjes vlees en groen ten als een welkome aanvulling op het menu worden beschouwd. De grootte der blikjes hangt af van de bij de slagers aanwezige voorraden. Voor blikken met een gewicht van 1 lbs 14 ozs of 2 lbs (850 of gram) moeten 2 bonnen worden in geleverd. Blikken van 6 lbs en zwaarder kunnen worden verkocht op basis van 450 gram vlees en groenten per bon. Zuinig met koffie en cacao Daar er enige vertraging is ont staan in de aanvoer van koffie, is het niet uitgesloten, dat in Juli niet op tijd een koffiebon zal kunnen worden aangewezen. Een ieder wordt aangeraden, hiermede reke ning te houden. Ook de aanvoer van cacao verloopt thans niet geheel naar wens. In ver band hiermede zal op 16 Juni voor alle leeftijden 50 gram cacao in plaats van 100 gram beschikbaar worden gesteld. Zoals bekend, is dit rantsoen bestemd voor acht weken. Rooien van vroege aardappelen i< verboden. De Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, deelt mede, dat, krachtens een bestaande ver ordening van het Bedrijfschap voor Aardappelen, het rooien van vroege aardappelen is verboden. Nader zal worden bekend gemaakt, in welke periode opheffing van dit verbod verleend wordt. Dit houdt in, dat voorlopig geen vroege aardappelen via de veilingen mogen worden ver kocht. De C.C.D. zal van 1 Juni af toe zien op de naleving van het verbod. STRAFFEN IN UNELEVER-ZAAK TE LAAG. De officier van Justitie heeft ho ger beroep aangetekend in de Uni- lever-affaire. Zoals men zich zal herinneren waren slechts geringe vrijheidsstraffen geëist. De zeelieden- en havenstaking Stakers ontvangen halp van alle kanten B(j de stakingen van de zeelieden en de werkers in de havens en havenbe drijven van Amsterdam en Rotterdam z(jn op dit ogenblik circa 20.000 mensen betrokken, waarvan 4000 man zeelieden, tezamen de bemanning van 674 schepen. Op de beide grote vergaderingen te Rotterdam en te Amsterdam j.1. Zater dag gaf de EVC-leiding in overweging het werk te hervatten omdat deze grote stap terug, deze duidelijke de monstratie b(j de stakers niet het pres- stige geldt de wederpartij wellicht de erkenning zou vergemakkelijken. De tactiek van de stakers. De tactiek van de stakingsleiding is, naar de EVC-leiding aan het ANP me dedeelt, erop gericht de staking binnen zo eng mogelijke grenzen te houden. Het front wordt steeds zodanig verlegd, dat alleen die bedrijfstakken in de staking betrokken worden, die de arbeiders met „besmette goederen in contact brengen Toen aan een meelfabriek een schip met besmet graan aankwam, legden de arbeiders het werk neer, doch hervatten dit terstond nadat de directeur besloot dat schip te laten liggen. Toen er pleni- «cllline, ampullen en andere artikelen Ivoor ziekenhuizen en sanatoria moesten gelost worden, hetgeen men de niet be kwame vrijwilligers niet dorst toe te vertrouwen, werd na een korte confe rentie aanstonds een groepje stakende lossers beschikbaar gesteld om dit werk te verrichten. De staking bij de Ned^ Dok en Scheepsbouw Mij., die omstreeks 2200 man omvat, staat buiten het eigenlijke havenconflict, deze staking is n.1. tegen de invoering van de z.g. tariefionen ge richt. Ook de staking op^Schiphol staat hier geheel buiten: de arbeiders, die bij deze staking betrokken zijn hebben Za terdag met meerderheid van stepmen besloten door te zetten. Hulp voor de stakers. Wat de strijd niet vergemakkelijkt is de inschakeling van de circa_1000 mili tairen; Van alle zijden hoopt men dat de dicipline van het ogenblik behouden blijft, enig incident zou tot gevolgen kunnen leiden waarvan het leed niet is te overzien. De arbeiders ondervinden van vele zij den steun, die hen de strijd vergemak kelijkt. In talloze havensteden van de wereld, weigeren de havenarbeiders werk te verrichten op Nederlandse schepen; 500 kinderen van Amsterdamse stakers zijn ondergebracht bij families STADSNIEUWS. „The Older Brifish Universities" Voor het genootschap Nederland- Engeland hield gisteravond Mr. Brian W. Downs, M. A. Cantab. in de dancing van de Harmonie een lezing over de oude Britse Universi teiten. Na een kort woord, waarin hij Mr. B. W. Downs en de aanwezigen welkom heette op de eerste avond door het genootschap georganiseerd, gaf de voorzitter, de heer G. A. M. Snijders het woord aan den "Spr. Iedere Nederlander kent de na men Oxford en Cambridge, maar weet nauwelijks, dat talrijke univer siteiten over geheel Engeland ver spreid zijn. In tegenstelling met de eerste twee zijn de andere in de laatste 100 jaar gesticht en wijken niet veel af van de West-Europese universiteiten, behalve dat ze onaf hankelijk zijn van de staat. Oxford en Cambridge zijn in de 13e eeuw gevestigd, en hoewel vele studen ten in de omliggende kloosters on derdak vonden, waren het allerminst kloosterscholen. In de eerste helft van de 16e eeuw, onder de regering van Koningin Elisabeth, ontstond een geregelde gemeenschap. Spreker, a fellow and autor of Christ's College Cambridge, vertelde vervolgens interessante bijzonder heden over het leven aan de univer. siteiten Oxford en Cambridge. De avond werd besloten met een film over the Cambridge University; een leerzame toelichting bij het ge sproken woord. Met deze avond kan het genoot schap NederlandEngeland op een geslaagd debuuT terugzien. komt, zal zijn partij tegen dr. List later worden gespeeld. Reserve Groep A. Ook in deze groep kwamen geen ver rassingen voor. De veteraan Schelfhout kon het tegen den jeugdigen Oosterwljk Bruyn niet bolwerken, Steenis „rolde" Smak op en Van Scheltinga won van Henneberke. De Limburgse kampioen Vinken en de Ier O'Hanlon speelden remise. Schoonhoven verloor van Meyer De belangrijke partij v. d. Berg—Been eindigde In een nederlaag voor eerst genoemde Damesgroep (voorronde kam pioenschap van Nederland). Uitslagen: mevr. Kleyn—mevr. v. Schalk 1—0; mevr. Jonkersmevr. Roodzant 0—1; mej. Smit—mevr. Veen 1—0; mej. Ban- ninkmevr. Pcenlng 10. Burgerplicht verovert de Blauwe winpel Wegens plaatsgebrek kon tot on ze spijt het verslag van de geslaagde demonstratie der Alkn)„aarse brand weer niet voor vandaag geplaatst worden. De Woensdag voor Hemelvaartsdag ls van ouds de dag waarop' de Alkmaarse vrijwillige brandweer voor de gehele bevolking een demonstratie van haar kunnen geeft op het oude Waagplein. Dit jaar viel de dag samen met de verkiezingen voor de provinciale staten. En daar de Vrije Alkmaardèr jui6t op het Waagplein de binnengekomen uit slagen bekend maakte, was het een drukte van belang. Voor <ie eerste maal was ook de nieuwe 80 P. K. auto betrokken bij de ze jaarlijkse strijd. Veel geluk hadden de mannen van deze wagen echter niet. Door een technische storing bleek het onmogelijk om water te krijgen. Even wel kan de nieuwe auto een werkelijke aanwinst voor het corps genoemd wor den. Zij is uitgerust met de laatste tech nische snufjes en een tank waar 800 liter water in meegevoerd kan worden, dient om de eerste aanval tot *n succes te maken. Het corps ..Kwiek" had kennelijk een „off-day". Bij de wedstrijd „Wie heeft het eerst water" stond dit corps 't aller- lereerst klaar, doch kon met geen mo gelijkheid water krijgen. „Laddercorps" sleepte hier de erepalm weg. Een wa tergevecht tussen de verschillende afde lingen met liefst 16 stralen gevoerd, was de moeite van het aanschouwen ze ker waard. De spuitgasten noemen dit festijn „ontgroenen". De nieuwelingen van de verschillende corpsen moeten het dan ontgelden. Ook in de hindernisloop legde „Kwiek" het loodje en verloor zodoende dCblau- we wimpel aan „Burgerplicht", dat on der gejuich het ereteken van de wagen van „Kwiek" haalde. Maar het volgend jaar komt de revanche ZATERDAG BESLISSINGS WEDSTRIJD ALKM. BOY'S 5—AFC IV. Door een 61 zege op Berdos II is Boys V gelijkgekomen met AFC IV. A.s. Zaterdag, 7 uur, zal op het Alkmaar-veld aan de Westerweg, tussen deze beide rivalen een be slissingswedstrijd gespeeld worden PASSAGIERSLIJSTEN 4, De passagierslijsten van het mo torschip ..Kota Inten", dat op 6 Juni a.s. met 1067 repatrierenden in Am sterdam zal aankomen, liggen in onze winkel, Langestraat 15, ter inzage, JUBILEUM-AVOND DAAN POOL. Het Noord-Hollands boerencabaret van Daan Pool trad Zondagavond op in 't Gulden Vlies, ter gelegenheid van het 25-jarig artisten-jubileum van den heer Pool. Na een orginele proloog, waarbij Daan als parachutist uit de lucht kwam vallen, werd een uitstekend programma afgewerkt. Als conferencier en voordrachts kunstenaar oogstte Daan Pool een groot succes. Vooral zijn Westfriese voordracht van den boer, die op zijn eentje naar de Alkmaarse kermis trekt, maakte de lachspieren los en heeft de toeschouwers een kostelijk half uurtje bezorgd. De wijze, waar op Daan zijn belevenissen ten beste geeft is ontegenzeggelijk de meest originele, die wij ooit gezien heb ben. Ook Mimi Buik-Pool, die Daan in al zijn sketches terzijde staat, kreeg het succes dat zij verdiende. De schitterende costuums en het goede décor droegen in niet geringe mate bij tot het welslagen van de avond. Na afloop werd Daan gehuldigd door den auteur van vele van zijn liedjes, Nico Splinter, en door zijn muzikalen medewerker, Jan v. d. Brink, welke hem een bos prach tige rozen aanboden. Een enthousiast publiek bracht hem daarna een ovatie die er zijn mocht, waarna Daan .zijn tevreden heid over het Alkmaarse publiek uitsprak en zeide te hopen, dat hij hier nog vele malen op zou kunnen treden. Grepen uit het Radio programma WOENSDAG 5 JUNI 1948. HILVERSUM L 7.— en 8.— Nieuws. 10.— Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.3S Zang en plano. 12— Eddy Walis. 12.35 Kwartet Jan Corduwener. 13,Nieuws. 13.10 Vaudeville-orkest. 14.— Vrouwen om de tafel. 15.— Voor de jeugd. 17.— Kamer muziek. 17.35 Ballroom. Melodians. 16.— Nieuws. 18.30 Voor de Ned. strijdkrachten. Nieuws. 20.15 Openingsconcert m het Kurhaus door het Residentie-orkest. 21— Hoorspel. 21.40 „50 minuten om en om". 22.30 Kamerkoor. 23.— Nieuws. HILVERSUM n. 7.— en 8.— Nieuws. 9.15 Voor de jonge zieken. 10.30 Morgen dienst. 12.— All Round Sextet. 13.— Nieuws. 13.20 Orgelspel. 15.30 Strijkkwar tetten van Mozart m. 16.15 Kinderkoor. 16.45 Voor jongens en meisjes. 17.45 Het Rijk over zee. 19.— Nieuws. 19.30 Engelse les. 20.— Nieuws. 20.05 Vrij en blij. 21.— Radio Phllharmonlsch Orkest. 22.— Nieuw'. 34.— Werken van Fr. Schubert. in alle streken van het land; van vel© zijden komt grati6 voedsel voor de sta kers, uit Friesland b.v. kwam gisteren nog 20.000 kg aanT* E.V.C. antwoordt N.V.V. Het EVC hoofdbestuur heeft naar aanleiding van het schrijven van den NW-voorzitter^i. Kupers. waarin met betrekking tot de eventuele fusie ge ëist werd, dat geen stakingen meer zouden worden ontketend, gericht tegen de bonden van het NVV, het volgende geantwoord. „Betreffende de garantie welke U van ons vraagt naar aanleiding van con flicten op het terrein van de arbeid, waarvan U ten onrechte veronderstelt dat deze tegen Uw organisatie zijn ge richt, merken wij het volgende op: De EVC lokt en lokte geen conflicten uit tegen welke organisatie van werk nemers dan ook. Wanneer echter de reactie aanvallen doet op het levens peil en de democratische rechten der werkers, vindt zij de EVC bereid haar een krachtdadig „halt" toe te roepen. Daarbij is het betreurenswaardig dat de EVC alleen in de 6trijd staat en de bonden, aangesloten bij het NW, vaak tegenover zich vindt. In het zeeliedenconflict is het parool van Uw organisatie „monsteren en va ren", een parool gelijk aan dat der re ders. Wij kunnen op grond van onze democratische beginselen niet anders zeggen: „Onderhandelen, ook met de 5200 zelieden, georganiseerd in de EVC; daarna monsteren en varen. Hierbij ware te wensen, dat de centrale bond van transportarbeiders haar pro-^ test liet horen tegen de botte weigering de stem van 5200 zeelieden te horen. Onder deze omstandighden kunnen wij geen andere verklaring verstrekken, dan dat we onverminderd de strijd te gen de ractie zullen voortzetten". - Pauwe en De Vroet, de beide Feijenoord-spelers, die in verband met de op Hemelvaartsdag gespeel de BelgiëHolland- wedstrijd eerst een week later dan hun clubgenoten naar Curagao konden reizen, zijn gisteren in New-York aangekomen om des avonds de reis via Miami voort te zetten. Onze toekomst Op ons redactiebureau kwam heden een brief binnen. Een buiten landse postzegel trekt altijd en ik kreeg de illusie van een menigte platgeslagen sigaretten, die mijn reeds overvloedige voorraad tabak nog kwam vergroten. Eerste desillu sie. De postzegel droeg de alom ge vierde beeltenis van Generaal Franco himself, als altijd mannelijk, uit dagend en krijgshaftig. Bijna Ger maans. Daaronder de Spreuk: „Wie staat ziet toe, dat hij niet valle" (in het Spaans natuurlijk). Een volks stemming was nodig om te beslissen: openmaken of verscheuren, waarbij het ging om: principe en nieuws gierigheid. Een van de jongste per soneelsleden (natuurlijk een vrouw) bracht de beslissing ten gunste van de nieuwsgierigheid. Tweede desillusie: geen sigaret ten. Trouwens ook niet te verwach ten van Franco. De inhoud bracht echter enthousiasme: Te Velde 1946'15.'3 Aan de oud-Illegale bladen in Nederland. Camarados, Spanje, is in nood. Reeds sedert 1934 strijden wij tegen het fas cisme en het proefballonnetje van Hitjer en Slgqfir Mussolini, beiden onzaliger nagedachtenis. Jullie heb ben ook gestreden engewonnen. De grote mogendheden laten ons in de steek. Camarada, onze laatste hoop is op jullie, oud-illegalen, gevestigd. Ieder van jullie heeft nog wel wat oorlogs- souvenirs. Geef ons deze, maar kom het zelf brengen In ruil krijg je van ons ondergedoken Nederlandse S.S.- ers mede. Het ondergrondse blad, LIBRA ESPAGNOLA. De brief heb ik onmiddellijk op geborgen in mijn leeds uitpuilend dossier: „nog niet afgehandelde ge heime stukken". Jammer genoeg heb ik geen oorlogssouvenirs meer. Alleen 3 stens, 25 handgranaten, 1000 patronen. Toch ga ik. Eerstdaags zal een buitengewoon algemeen geheim Congres van voor malige illegale bladen gehouden worden. De agenda is reeds vast gesteld: a. Bespreking overdracht oud-ille gale bladen aan de oude pers. b. In welk kamp de S.S.'ers gestopt moeten worden, zonder de kans, dat zij naar hun „dritte Heimat" ontsnappen. c. Hoe te ontkomen aan arrestatie door de D.-autoriteiten, daar een hulp^"rechercheur, die Arnold _Meyer opspoorde, nog s ind< steeds 1 de gevangenis zit. FLIP.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1