Ikmaaideï Interpretatie van de wet naar de letter of naar de opvatting van den wetgever? Euwe heeft de leiding Nadelig saldo van meer dan één millioen WEINIG VERANDERING. Plaatselijk buien, hier en daar met onweer, zwakke tot matige wind tus sen Zuid en West, ongeveer zelfde temperatuur als gisteren. Temperatuur: Zomerbad 20 gr, C.— 68 gr. F.; Pesie 19 gr. C.—66 gr. F. WOENSDAG 12 JUNI 1946. 3e Jaargang No. 239-433. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H. Hommersom Redacteur stad: G. W. M. Wlllems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING ..DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Aehterdam 10, tel. 2274. Advertentte-afd.: Langestraat 15, tel. «71. ARABISCHE LIGA EIST BEIfEERSCHAP. De Arabische Liga heeft van de „Grote Vier" geëi6t bü iedere behancle- ling door deze landen van het probleem Cyrenaïca en Tripolis aanwezig te zijn. De Liga wenst het beheerschap over deze Arabische streken uit te oefenen. Neurenberg OEYSS-Inquart heeft met Pinksteren op zijn manl?r schuld bekend. De Neder lander. die ln hem de verpersoonlijking ziet van de Duitse poging ons volk met lijm of knoet te nazificeren, zal de wijze, waarop deze man met zijn bentgenoten thans voor Engelse. Russische. Franse en Amerikaanse - rechters staaf, rechtvaardig itoemen. Afgezien van de schuld dezer heren, afgezien dus van het leed. dat zij ver oorzaakt hebben, is de vraag, die de Engelse Jood Gollancz, een vooraanstaand lid van de Labour-Party, stelde over de rechtvaardigheid der Neurenberger reent- spraak, echter alleen te beantwoorden zoals deze man het deed, n.1. ontken nend. o Vandaag verschijnt te Londen van de len Vlctor Gollancz een boekje getiteld *,Our treatened values" (onze bedreigde Waarden). Het centrale punt van onze. d.w.z. als Westers erkende waarden. Is eerbied Voor iedere menselijke persoonlijkheid. Er is voor ieder menselijk wezen, zo be toogt deze schrijver, evenveel recht op erkenning van wat er aan persoonlijk heid ln hem zit. Dit recht wordt, volgens Gollancz, te Neurenberg met voeten ge treden. Want wat zijti de fundamentele wet ten. waarop onze rechtspraak berust? 1. Een mens kan alleen dan veroordeeld worden, Indien hij een wet overtreedt, die op het ogenblik der overtreding wet is; 2. Gestraft kan er slechts worden na een eerlijke rechtszitting. Gollancz vervolgt dit hoofdstuk van zijn Interessant boek met de uitspraak, dat, evenals bij de exctcutie en veroordeling van alle nazl-polltici en -soldaten in de bezette landen, dit gehele proces berust op het feit. dat de beklaagden behoren tot de „partij der verliezers". En dit feit was juist een der karakteristieke eigen schappen van het fascisme! WIJ kunnen ons inderdaad niet onttrek ken aan Oe gedachte, dat al deze veroor delingen tenslotte niet anders zijn dan wraaknemingen. Met rechtspraak heeft dit weinig te maken, ook al worden Görlng c.s. te Neurenberg „sportief be- fcandelcf? Gollancz beschouwt de gehele proce dure, zoals wij die uit Neurenberg en alle eens bezette landen kennen, uit een drietal punten: 1. De overwinnaars en alleen deze! beoordelen de overwonnenen. Heftig keert de schrijver zich tegen een uit spraak van één der Neurenbergse rech ters, den Engelsman Sir Hartley Shaw- cross, die bij de opening van het Tribu naal in December 1945 sprak over het feit, dat „de overwinnaars het gevoel voor rechtvaardigheid v^n deze wereld vertegenwoordigen". Terecht merkt Gol lancz op, dat niemand rechter kan zijn In geschillen, waar hij zelf een der par tijen is. Alleen Indien onder de Neuren bergse rechters ook Zweden, Italianen, Duitsers, Zwitsers, e.d. waren, zou er sprake zijn geweest van een Tribunaal der mensheid. 7 T)p daden der nazi's worden beoor deeld door hen, die nog dagelijks hun sancties (moeten) verleenen aan een zelfde soort „oorlogshandelingen". Wie herinnert zich niet meer de Britse re presailles tegen Bekassl en Pübadak7 „Tu quoque ook gij!" Wat kan er ge antwoord worden op deze vingerwij zing? 3. Een agressieoorlog, alsmede sa menzweringen daartoe, zijn (nog) geen misdaden. Immers en hier komen we tot het cardlnale punt uit Victor Gol lancz' betoog waar zijn de wetten, die deze aanslagen op het geweten der mens heid veroordelen? Is het niet zo, dat tot nu toe bijna iedere agressie oorlog ook die van Engeland. Frankrijk en Neder land gevoerd zijn uitverdedi ging"? De Engelse minister Amery ver klaarde nog in 1931, toen Japan Mands- joerlje overviel, dat „er geen enkele rede was om te interveniëren. Onze gehele politiek in Indié en Egypte is veroordeeld, indien wij Japan thans veroordelen". En wie is de Franse en Engelse (en tenslotte ook Nederland se!) goedkeuring anno 1938 vergeten, toen Herr HItler Tsjecho-Slowakije on der zijn „bescffErming" nam? Indien men op tfe manier, zoals Victor Gollancz het doet, de rechtspraak te Neu renberg bezien, kan er slechts sprake zijn van twee conclusies. Negatief( er wordt te Neurenberg recht gesproken volgens wetten, die postfactum na het feit in werking zijn getreden, wat In strijd Is met de grondbeginselen van onze be schaving. Positief: het is noodzakelijk, dat door een wereldwet de verhouding tussen de staten nauwkeurig bepaald wordt, waardoor scherp omschreven wordt de taak en de mogelijkheden van iedere staat. Duidelijker dan ooit is thans ge bleken, dat staats-souverelnitelt een te genstrijdigheid Inhoudt, omdat het ver schil tussen wat men agressie en verdedi ging noemt ln politicis het nulpunt heeft genaderd. Een supernationale regering d w.z. een wereldregering met super- nationale wetten, zal slechts kunnen voor komen, want thans te Neurenberg op een inconsequente wijze „genezen" moet worden. A-— Goedewagen in de val In de Engelse zóne van Duitsland is dr. T Goedewagen, voormalig secre taris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten ge arresteerd. Goedewagen was ondergedoken in de administratieve afdeling van het ge allieerde hoofdkwartier te Hannover. Thans is deze ex-secretaris-generaal verhuisd naar Scheveningen. BON VOOR SCHOENREPARATIE. Voor het doen repareren van schoenen met leer is aangewezen bon 09 van de ledcraaart. ZES DODEN BIJ VERKEERSONGELUK. Bü Drachten reed een bus, waar in een huiswaarts kerend korfbal team zat. op een trammetje. Er vie len zes doden te betreuren. J[A de oproep van den minister president, is de Minister van Sociale Zaken ertoe overgegaan door de rijkscontröleurs van het departement van Sociale Zaken te Amsterdam en Rotterdam de namen en adressen te doen opzoeken van gesteunde werklozen, die vroeger als havenarbeider of als zeeman werkzaam waren. Deze werklozen nu, zijn door de samenwerkende havenbedrijven opgeroepen werk in de havens te verrichten. „Air zij dit werk weigeren, wordt de onder steuning ingetrokken. Dit is in strijd met de Arbeidsbemiddelings- wet", aldus mr. D. Barmes, die gis teren te Den Haag in het kort ge ding EVC contra de Staat der Ne derlanden en den minister van Soc. Zaken, W. Drees, de belangen van de EVC behartigde. Uitvoerig ging pl. de geschiede nis van het betrokken wetsartikel na. Uit het uitvoerige parlemen taire debat haalde hij een uitlating aan, welke hij bijzonder interessant achtte, omdat zij de mening weer geeft van een parlementslid, dat den huidigen minister van Sociale Za ken en deze regering bijzonder na staat. De heer Kupers, voorz. van het N.V.V., zeide m de Tweede Ka mer o.a.: „Er is in dit opzicht maar één houding mogelijk dat is, dat in tijden van strijd tussen arbeid en kapitaal de arbeidsbeurs haar be middeling staakt." Vast s aat, aldus pl., dat de Tweede Kamer van me ning was, dat de overheid in ar beidsconflicten een strikte neutra liteit moet handhaven. Resumerend concludeerde mr. Barmes. dat door den minister van Sociale Zaken zonder rekening te houden met art. 6 van de Arbeids- bemiddelingswet tijdens de haven staking bemiddeling is en wordt verleend. Pl. vorderde verbod aan den minister van Sociale Zaken en andere organen van de gewraakte handelingen; daarnaast vorderde hij, dat de gevolgen van de onrecht matige handeling ongedaan gemaakt zullen worden en de arbeiders als nog steun zullen ontvangen. Naar de letter van de wet. nE pleiter voor de Staat en den minister, mr. G. J- .Scholten, begon zijn pleidooi met aan te voe- tren, dat de E.V.C. geen rechtsper soon is en dus niet in rechten kan 'optreden tegen derden. De bedoeling van de Arbeidsbe- E.V.C. contra de Staal Hel Zaanse loarnooi (Van onzen specialen verslaggever P. Veldheer). - Nadat 's morgens ten raadhuize een receptie had plaats gevonden, waarbij de burgemeester van Zaandam, mr dr J J. in 't Veld, enige hartelijke woor den tot de schakers richtte, begon de achtste ronde. Stoltz op dreef Stoltz laat zich van. zijn beste zijde kennen. Nu won hij weer van den 24- jarigen Christoffel. Euwe's zege is vrijwel zeker. Met een half punt voorsprong en geen lastis? programma voor de boeg zal hij wel geen steek laten vallen. Een fraai staaltje van sportiviteit gaf Stoltz gisteren te zien. In een remise stelling tegen Wood een afgebroken partij kwam de Engelsman in tijdnood en overschreed de speeltijd. De Zweed, die volkomen het recht had een winst punt op te eisen, nam genoegen met rpmise, waardoor hij op de tweede plaats kwam!! Stand na 8e ronde. Euwe 6'.'t punt; Stoltz, Ekström, Szabo 6 punten; Christoffel 4punt; Mühring, Kramer 3 punten; List 2 punt plus 2 afgebr. p.; Wood 2'h punt plus 1 afgebr. p. Snosko Borowski 2"j punt; Thomas 2 punten; Soultanbeieff l'/« punt plus 1 afgebr. partij. Reservegroep A. Oosterwijk Bruyn gaat aan de kop met 7 punten uit 8 partijen, daar v. d. Berg een half puntje van v. Scheltinga afsnoepte. Van Steenis slikte wederom een nederlaag, nu van den ouden „Wats". Stand na 8e ronde: Oosterwijk Bruin 7; van Scheltinga 61'»; Schelfhout en O' Hanlon 31/* punt; Henneberke 6; Vinken en v d. Berg 51/»; v. Steenis 5; Been, Mever 2 punten! Schoonhoven V* punt; Smak 1 punt. Reservegroep B. Met een grote voor sprong hebben v. d. Tol en Speyer de leiding genomen. Er is nu een zeer spannende eindspurt ontstaan. Stand na 8e ronde. v. d. Tol. Speyer 7 punten. Felderhof, Koomen 5'/t punt; Apking 5 punten; Grappenhans 41/* punt; Knoppers 3'lt punt; Kapsenberg, Wll lems en Mindeno 3 punten; v. Hoorn 1 punt; v. d. Berg 0 punten. Damesgrocp Stand na 5e ronde: Mevr. Roodzant 4 (uit 4 partijen), mevr. Klijn en mej. Bunnink 3 (uit 4 partijen), mevr. Veen 2'/i; mevr. Peening 2; mej. Smit en mevr. v Schaik lVi; mevr. Jonkers V» (uit 4 partijen). Zeskampen. Abusievelijk stond in ons blad van gisteren een aantal deelnemers van 78 vermeld; dit had betrekking op de Hoofdklasse. Het totaal aantal is n.1. 138. middelingswet is, aldus pl., dat het Rijksarbeidsbureau zich bij stakin gen niet mag mengen in liet con flict. Dat is ook gebeurd. Het or gaan meent van beide partijen het vertrouwen te hebben. Er staat niet in de wet, dat de overheid zich bui ten de bemiddeling moet houden. Zij moet rekening houden met het algemeen belang en dit conflict grijpt in liet algemeen belang in. Incidentele bemoeiing valt, volgens pl., niet onder de wet, waarin spra ke is van voortdurende be moeiing. Het grote algemene belang moet reden zijn voor een strikte inter pretatie van de wet. Tenslotte gaf mr. Scholtan te ken nen, dat de vordering t'igen den minister persoonlijk alleen mogelijk is als hij te kwader trouw of in ernstige mate zorgeloos is. Daarvan kon z.i. geen sprake zijn. Re- en dupliek. |N zijn repliek verklaarde mr. Bar mes, dat de Kon. goedkeuring door de E.V.C. is aangevraagd. Het is z.i. niet Juist, dat de regering, die het in handen heeft deze te verle nen, in dit geding zich beroept op gebrek aan rechtspersoonlijkheid. Het is da bedoeling, dat de over heid neutraal blijft bij conflicten. Pl. achtte het geen toelaatbare me thode de wet te interpreteren tegen de. opvatting van den w :tgever in. In zijn dupliek zeide mr. Schol ten o.m., dat de regering de staking niet redelijk vindt, omdat ze nu te gen haarzelf gaat en niet meer tegen de werkgevers. De uitspraak werd bepaald op Maandag 17 Juni. Ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Truman's veto over de wet op de arbeidsgeschillen goedgekeurd en wel met 255 tegen 32 stemmen. Umberto veroorzaakt relletjes in Italië Ex-koning Umberto heeft geweigerd de officiële bevestiging van de republi keinse overwinning voor het Italiaanse Hof van Justitie te erkennen. Door deze weigering is er in Italië grote verwar ring onstaan en zijn de tegenstellingen tussen republikeinen en monarchisten meer toegespitst dan ooit. 100.000 Republikeinse demonstranten hebben gisteravond te Rome voor de r eringsgebouwen het kabinet gemaand spoed te zetten achter haar beslissing. In Napel6 kwam het tot gevechten, waarbij verschillende slachtoffers vie len. Sowjet-wapenleveranties aan Joego-Slavië Joego-Slavlë en de Sowjet-Unie zouden overeenstemming bereikt hebben over economische samenwerking, leveringen voor het Joego-Slavische leger en nauwe culturele en politieke samenwerking. Stalln en Tito hebben overeenkomsten gesloten, waarbij het Joego-Slavische le ger van Russische munitie en wapens wordt voorzien. Seyss-Inquart gelastte fusillering van 200 gevangenen De Franse aanklager Dubenest bracht gisteren te Neurenberg den voormaligen Rijkscommissaris Seyss^Inquart in moeilijkheden, toen hij een brief voor las van dr. Schöngarth, ex-nazipolitie chef in Nederland. Vólgens deze brief gelastte Seyss Schöngarth 200 gevange nen, te executeren t;n einde de bevol king te intimideren. Seyss ontkende dit niet; zijn tegen werping, dat ..deze mensen wegens sa botage toch wel gefusilleerd zouden worden" was weinig steekhoudend. GERHARDT HAUPTMANN OVERLEDEN De Duitse schrijver Gerhardt Haupt- mann la op 84-Jarlge leeftijd te Agneten- dorf ln Zuid-Oost Duitsland overleden. Hij had juist plannen gemaakt om zijn woonplaats te verlaten en zich bij de Duitsers te voegen, die de Polen gelast hadden Silezië te verlaten. ARNOLD MEIJER Vanmorgen ie in de grote zaal van het Paleis van Justitie te Den Bosch een begin gemaakt met de behandeling van de zaak Arnold Meyer. Er zijn geen getuigen a charge gedag vaard, doch ten behoeve van de verde diging zijn opgeroepen de vroegere se cretaris van Nationaal Front H. Petil- lon te Den Haag en de reserve-ritmees ter der cavalerie dr. H. L. M, van Schaik te Wassenaar, die destijds was van Nationaal Front. In de tenlastelegging zijn passages opgenomen uit 18 artikelen die Arnold Meyer in 1940 en 1941 in het weekblad „De Weg" en het ..Nederlands Dag blad" heft geschreven. De aan elkaar geplakte dicht be-typte vellen papier vormen een lengte van 4.50 meter, door de ambtenaren van de griffie nauw keurig nagemeten. Men hoopt nog vandaag met de ge hele zaak gereed te komen; de uit spraak volgt dan 14 dagen later. RONDE VANLUXEMBURG. De ronde van Luxemburg waaraan een Nederlandse ploeg van" vijf renners deelneemt, ving gisteren aan met de étappe Luxexmburg—Dudelange, een ca. 183 km. metend-traject. Winnaar van deze étappe werd de Belg Schotte in de tijd van 5 uur 23 minuten en 12 seconden, terwijl een groep van acht renners onder wie de beide Nederlanders Vooren en Lam- brichts, die respectievelijk als vijfde en zevende werden geklassificeerd, een zelfde tijd noteerden. De drie overige Nederlanders werden als volgt gerangschikt. 11 Segen (tijd 5 uur, 27 minuten, 1 seconden); 14 Schel lingerhout an 16 Jansen. JOEGO-SLAVI5 FINALIST IN DE DA VIS CUP. Op brillante wijze hebben de Joego-Sla vische spelers Mitic en Puncec gister middag te Parijs de 2—1 achterstand, welke zij in de Europese demi-finale om de Daviscup op Frankrijk bezaten, ln een 32 overwinning omgezet en hiermede Joego-Slavlë ln de finale geplaatst. De wedstrijden tussen Zweden en Bel gië, de beide andere Europese demi finalisten, vangen vandaag te Stockholm Vrijdag a.s. feest in Alkmaar Vrijdag a.s. zal de kaasmarkt ol- ficiëej worden geopend. Ook de beurs zal in het Waaggebouw wor den ondergebracht. Het achterste gedeelte van de Waag wordt daar voor ingericht. Stoelen en tafels zullen daar reeds a.s. Vrijdag ge plaatst zijn. Ook de verkoop van hompjes kaas zal Vrijdag weer be ginnen en wel ln de Kleine Waag. Van de burgerij van Alkmaar wordt verwacht, dat zij a.s. Vrijdag de vlag zullen uitsteken, zij die nog in bezit zijn van een „kaaswimpel" kunnen deze uitstekend benutten. Om 10 uur zal het carillon van de Waag de feestelijkheden inluiden. Gemeente-Begrotintl 1946 a StadtlieuWS Het ontwerp der begroting voor 1946 toont aan, dat de verhouding tussen de gewone ontvangsten en uitgaven dezer gemeente thans wel zeer ongunstig is. Was het voor de oorlog al reeds niet mogelijk tot een sluitende begroting te te komen, thans is dat in nog versterkte mate het geval. Voor wat de Gewone Dienst betreft worden voor 1946 de uitgaven geraamd op totaal 4.479.375, en de ontvangsten op totaal 13.336 315, zodat een nadelig saldo wordt verwacht van 1.143.060, ter dekking van welk saldo voorlopig een bijdrage van de kapitaaldienst is geraamd, zodat het totaal der ontvangsten en uitgaven van de gewone dienst formeel gelijk is tot een bedrag van 4.479.375, Het geraamde tekort der inmiddels goedgekeurde begroting voor 1945 ligt nog ongeveer f 100.000— hoger, doch daarin was een geraamd nadelig exploi tatie saldo op de lichtbgdriiven begre pen van niet minder dan f 550.000.—. als gevolg van de langdurige stilstand dier bedrijven Dat ondanks het feit, dat thans voor deze bedrijven weer een beperkte winstuitkering kan worden, geraamd, de begroting voor 1946 even eens een groot tekort vertoont. Is voor namelijk het gevolg van de voortgaande stijging van uitgaven op verschillend gebied. TOENEMENDE UITGAVEN. Sedert 1 Januari 1942 Is de gemeente, als gevolg van de op 15 Juli 1943 tot stand gekomen gewijzigde rijksregeling in zake de werkloosheidsfinanciering, practlsch ontheven van de werkloos heidslasten. Dit voordeel wordt echter overtroffen door de toeneming van andere uitgaven In dit opzicht nemen de door stijging van het prijzenpeil noodzakelijk gewor den verhogingen van de salarissen en lenen van het gemeenlepersönéel, over eenkomstig de voor het rijkspersoneel getroffen maatregelen, één belangrijke plaats in. Voorts zijn de kosten der politie sterk opgelopen als gevolg van d?~ttjdens de oorlog aan het korps gegeven uitbreiding en ingevoerde salarisverhoging, alsmede door de na de bevrijding van ons land noodzakelijk gebleken reorganisatie van het korps. Op het gebied der volksgezondheid zijn het vooral de kesten voor tuber culosebestrijding, die de begroting mst een belangrijk groter bedrag dan voor heen bezwaren. Werden deze kosten voor de gemeente, na aftrek van het provinciaal subsidie, voor 1940 geraamd op f 6000.thans zal daarvoor, wegens enorme toename van het aantal patiën ten als gevolg van de oorlogsomstandig heden, ten minste f 40.000.»benodigd zijn Onderhoud van straten, wegen en an dere openbare jverken. alsmede van ge bouwen, vordert belangrijk grotere be dragen, dan voorheen het geval was Bedroeg het totaal der onderhoudskosten volgens de begroting van Gemeente werken voor 1940 f 119,314-thans wordt daarvoor f 201.489— nodig geacht. De kosten van het omjwwijs vertonen in vergelijking met de vooroorlogse ja ren over vrijwel de gehele linie een stijging. Voor 1940 werden de ten laste der gemeente komende kosten van de verschillende soorten van onderwijs ge raamd op f 257.455.— voor 1946 op f 346.355.—. Het tekort op de exploitatie van het Centraal Ziekenhuis voor 1940 geraamd op f 38."55<j—zal voor dit jaar naar verwachting meer dan f 100.000.be dragen Bij de raming van de post betreffende gemeentelijke werkverruiming is gere kend op uitvoering van de volgende werken: het schoonmaken van riolen, het uitbaggeren van grachten en sloten een uitbreiding van de begraafplaats, de aanleg van een nieuw woonwagen kamp en de voortzetting van de re gistratie-werkzaamheden ten behoeve van het archief en 't gemeente-museum waarmede volgens de desbetreffende be grotingen een bedrag van totaal f 85.000 gemoeid zal zijn. De kosten aan lonen der tewerkgestelden komen grotendeels. n.1. voor een bedrag van f 45.130—, voor rekening van het Rijk De uitkomst der bedrijven. De winstuitkering van 't electriciteits- bedrijf. die voor 1940 werd geraamd op 124.000.wordt thans geraamd op f 90.000 nevens de betaling van een retributie van f 62 000. GasbedrjjLlfivert winst op! Voor het Sportpackbedrjif wordt voor 1946 een nadelig saldo geraamd van f 15.000tegen f 21.000.— voor 1940. De begroting voor 't Slachtbuisbedrijf sluit als gevolg van de nog beperkte omzet gn de stijging van kosten, met een nadelig saldo van f 34.000— terwijl voor 1940 een winst werd geraamd van f 7000.Als gevolg van de wijziging van de tarieven zal het verlies voor dit jaar belangrijk worden beperkt. Het gasbedrgf zal voor 1946 vermoe delijk een winst opleveren van f 13.750. nevens de betaling groot f 59 300.—. een retributie Het nadelig saldo van het Plantsoen- bedrijf wordt geraamd op f 75.215.—, tegen f 32.600voor 1940. Het nadelig saldo van de Reinigings dienst wordt begroot op f 124.176.— tegen f 71.200.— voor 1940 ^-De inkomsten der - gemeente hebben, wat de totale opbrengst betreft, geen grote verandering ondergaan. Wel is in de samenstelling wijziging gekomen, o. m. ten gevolge van de op 15 Juli 1943 tot stand gekomen herziening van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten. Daarbij is de algemene rijksuitkering verhoogd, zodat deze thans kan worden geraamd op f 384.335 te gen f 286.190— voor 1940. Vermindering belastingopbrengsten. De belastingen, die thans ten goede der gemeente komen, bestaan uit ISO opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting op de gebouwde eigendommen. 110 opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de ongebouwde eigendom men en 150 opcenten op de hoofdsom der personele belasting, alsmede een aan deel in de "opbrengst der ondernemings belasting. Voor 1946 wordt de baie uit deze be lastingen. in overeenstemming met de van de Rijksbelastingdienst ontvangen opgave, geraamd op f 485 000.Daar nevens wordt geraamd wegens op brengst der vermakelijkheidsbelasting, hondenbelasting en enkele kleine hef fingen f 108.885.— Na aftrek van de inningskosten wordt de netto-opbrengst der genoemde belastingen begroot op f 584.755.— Voor 1940 werd geraamd f 785.500.—. Tegenover de vermeerdering der rijkèuitkering met ongeveer f 100.000 staat dus een vermindering aan belas tingopbrengsten van pl.m. f 200.000.—. - Opbouwplannen. Voor de opruimingswerkzaamheden van de door de Duitsers aangebrachte verdedigingswerken, enz is tot heden ongeveer f 700.090..— besteed, waarvan een belangrijk gedeelte voor rekening van het Rijk zal komen. In voorbereiding is een nieuw plan om te komen tot stichting van een aula op de algemene begraafplaats ter ver vanging van het bestaaniïé, zeer onvol doende, wachtgebouw. yerder wordt overwogen binnen af zienbare tijd te komen tot verdere uit voering van het uitbreidingsplan Over- die en Achtermeer. ïn het door de re gering aangekondigde wederopbouwplan voor ons land is ruimte gelaten voor stichting van slechts een dertiental-wo ningen in deze gemeente in 1946 De ontwikkeling van het marktwezen heeft de volle aandacht en in het bij zonder staat de herleving van de'kaas-t markt, mede uit een oogpunt van vreem delingenverkeer, en van de kaashandel in het algemeen, in het middelpunt der belangstelling. Ook wordt de industrievestiging weder in ogenschouw genomen. Door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken is. in samenwerking met het Gemeente bestuur, een Commissie ingesteld, die het vraagstuk van de handels- en in dustrieterreinen hier ter plaatse zal onderzoeken en met name de mogelijk heden die het'uitbreidingsplan „Noord" in dit opzicht biedt. Beoogd wordt langs die weg de vestiging alhier van grote bedrijven te bevorderen. De uitwerking van de plannen tot de aanleg van een nieuw rioleringsstelsel en de voorbereiding van een plan tot stichting van een nieuw administratie gebouw voor de dienst van Openbare Werken hebben de aandacht. Voor de verdere toekomst staan óp het pro gramma de stichting van een nieuw ge bouw voor de Handelsschool en voor de school voor voortgezet Jager onder wijs. alsmede de voorziening in een brandvrije ruimte ten behoeve van het gemeente-archief. Voor een töTale verandering van het Stationsplein zijn plannen in bewerking die rekening houden met een Intensieve ontwikkeling van het autobusverkeer naar alle richtingen. Voor verruiming van het plein rond de Groote Kerk zijn reeds schetsplannen gereed. bQ 'de uitvoering waarvan mede de bouw van een nieuw postkantoor is betrokken. Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit. z, van F. H. van der Vliet en W. H. Lankwarden. Pis C., d. van J. Voorthuljsen en F. VergaalJ. Jan F. W., z. van H. W. Bettink en M. C. Mors. Martin, z. van H. Dogger en C. M. J. Bijl. Gehuwd: Hubertus A. Konijn en Anna M. Kroeders. O v e r 1 e de n Cornelia van Donselaar, oud 80 jr. Johanna B. Bloothoofd, oud 5S jr., wed. van L. Kooter. Gemeenteraadsvergadering De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van de tijdelijke ge meenteraad op ter bijwoning van een vergadering op Donderdag 13 Juni 1946, es avonds zeven uur teneinde te beraadslagen en te be sluiten omtrent de hieronder ver- melde punten. OPENBARE ZITTING HOOFDSTEMBUREAU De openbare zitting van het hoofdstembureau voor de gemeen teraadsverkiezing, waarin de beslis sing zal worden genomen over de geldigheid der ingeleverde lijsten van candidaten voor het lidmaat schap van de gemeenteraad en over de handhaving van de op die lijsten voorkomene candidaten, zal in deze gemeente worden gehouden ten stadhuize (kamer van Burgemeester en Wethouders) op Zaterdag 15 Juni a.s., des voormiddags 10 uur. Alkmaar, 12 Juni 1946. De Voorzitter van het i hoofdstembureau, F. H. VAN KINSCHOT. VERKIEZING GEMEENTERAAD, De Voorzitter van het hoofdstem bureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Alkmaar, brengt ter algemene ken nis, dat de op 11 Juni j.1. ingelever de candidatenlijsten op de gemeen tesecretarie le Afd. ter inzage zijn nedergelegd. Alkmaar, 12 Juni 1946. De Voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Woningdistributie krijgt vérstrekkende bevoegdheden De Huisvestingscommissie van Ned. VclkshersteïTïT Alkmaar, meer bekend onder dé naam Wonlngdistributiedienst. heeft in het afgelopen Jaar een groot aan tal gezinnen aan woonruimte geholpen. 2JE. Naar aanleiding van het éénjarig bestaan# 4/ /j/ Uft/L van deze instelling op l Juni j.1. heeft 0i 'rvct« de commissie, bij monde van de heren Couwenhoven en De Haas voor de pers een uiteenzetting gegeven van de ver richte werkzaamheden en van de pers pectieven, die op het gebied van de hul zendistributie door het aannemen van enkele nieuwe wetsontwerpen zijn ont staan. Wegens plaatsgebrek kunnen wij van een en ander slechts een beknopt verslag geven. In het achter ons liggende Jaar werden door de commissie in totaal 2.182 advie zen verstrekt voor vestiging in deze ge- meent. En ondanks dit grote aantal Is ln sommige gevallen de toestand bij vele, vooral bij grotere gezinnen volkomen on houdbaar. Het komt nog voor. dat een gezin met 10 kinderen slechts over twee slaapkamers beschikt, het komt ook voor, dat t.b.c.-patiënten in dezelfde kamer en zelfs ln een zelfde bed slapen als hun gezondo hulsgenoten. Deze toestanden behoren zoveel moge lijk voorkomen te worden en daarom ls aan de dienst een vérstrekkende bevoegd heid gegeven van om in urgente gevallen woonruimte te vorderen. Men zal binnen kort beginnen met het registreren van alleenwonende personen. In het uiterste geval zal men dan noodgedwongen overgaan tot het vor deren van deze woonruimten en Indien het blijkt, dat deze maatregel niet vol doende ls. zal men er eveneens toe .over gaan om op de gezinnen van twee per sonen deze maatregelen toe te passen. Een onlangs aangenomen wetsontwerp biedt bovendien de mogelijkheid om ge heel gemeubileerde huizen te vorderen voor grote gezinnen. Het spreekt van zelf, dat men niet dan met de grootste noodzaak van deze bevoegdheden ge bruik zal maken, maar door te han delen naar recht en billijkheid hoopt men de werkzaamheden tot aller vol doening te kunnen verirchten. Eet smakelijk CLANDESTIENE SLACHTER BETRAPT. Door de Economische dienst der politie is een inval gedaan in een woning, alhier. De politie trof op de zolder tussen een onbeschrijvelijke vuile en onhygiënische boel de be woner aan, de 60-jarige B., die bezig was met het uitbenen en afwegen van vlees. Dit vlees bleek afkomstig te zyn van een schaap, dat daags tevoren was geslacht. In de schuur van het huis werden nog verschei dene dieren aangetroffen, w.o. twee varkens, een tiental geiten en bo vendien een cadaver van een var ken, dat een natuurlijke dood was gestorven. Ook het vlees van het varken was voor de zwarte handel bestemd. B. had zich reeds meer aan clan destiene slachtingen schuldig ge maakt. Hij is in het bureau van politie ingesloten en daarna naar het huis van bewaring overgebracht. De dieren "én de slagersgereedschap pen zijn in beslag genomen. LIJST TER INZAGE. In onze winkel in de Langestraat ligt de lijst F 15 ter inzage met na men van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java be. yinden.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1