lkmaardei Byrnes stelt voor geen schade vergoeding van Italië te eisen Nog steeds onrustig in kamp Duindorp Jhr. Van Kinschoi gelnsialleerd als burgemeester van Leiden iÉN^ZOHMEKHC VRIJ KOEL WEER. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, aan de kust tij delijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West, weinig verandering in de temperatuur. ZOMERBAD. 10° C. 66° F. DINSDAG 18 JUNI 1946. 3e Jaargang No. 243-437. Directeur. M. J. Roggeveen. Wnd Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. Wlllems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVIi STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. tZlL Advertentie-aXd.t Langestraat 15, tel. WTV Volgens Radio-Koblenz heeft rechter Jackson, de voornaamste Amerikaanse aanklager in het proces Neurenberg, zijn functie neergelegd. Kolonel Teelford Taylor, zijn plaate vervanger, zal voor de rest van het pro ces als leider van de Amerikaanse pro- secutie optreden. De A.D.A.een compromis £NIGE maanden geleden schreef het Engelse blad „The Man chester Guardian," dat het essen, tiële van de politiek het compromis is. De Amerikaanse regering heeft met het voorstel de ADA als wereldautoriteit over de atoom energie in te stellen, een wel zeer typerende bevestiging van deze stel ling gegaven. Het plan is ontsproten aan het brein van Amerikaanse technici, die zitting hadden in een door Bymes ingestelde commissie Hun rapport, haar de twee hoofdpersonen het rapport AchesonLilienthal ge- fcoemd, verscheen reeds in Maart 1946. Het gaat uit van het principe, Öat verdragen tussen staten onder. Ifng van nul en generlei waarde zijn ier voorkoming van een met atoom bommen gevoerde oorlog. Acheson fen Lilienthal willen in twee richtin- f' en werken: 1. ontwikkeling der estaande uitvindingen voor vreed zame doeleinden; 2. controle tegen inisbruik. Het plan, dat Bernard Baruch, het hoofd van de Amerikaanse dele- Jgatie in de UNO-commissie voor atoomenergie, ter tafel bracht^ paart aan deze technische voorstellen enige, die ten nauwste in verband staan met de huidige internationale politiek. Allereerst is daar het veto recht. Volgens het Handvest van San Francisco moet over alle be langrijke besluiten van de UNO overeenstemming bestaan tussen de Sowjet-Unie, de V.S.', Engeland, Frankrijk en China. Baruch's voor stel sluit echter het veto-recht uit. De ADA moet te allen tijde en zo snel mogelijk reageren om een „on middellijke en zekere bestraffing" te kunnen toedienen aan het land 'dat de atoombom als wapen wil ge bruiken. Het compromis, dat deze politieke zet inhoudt, zit met in het feit, dat de ADA onafhankelijk van de Vei ligheidsraad gaat werken. Dit laat ste klinkt ongetwijfeld krachtig. In dien de Veiligheidsraad soortgelijke middelen krijgt om op te treden te gen iederen agressor, die niet met atoombommen werkt en de ADA be heerst het terrein dezer bommen: tian is, volgens Bartjes, oorlog uit gesloten. Het is echter een ander punt dat feen compromis betekent. De V.S. Stellen voor oorlogen met atoom bommen als internationale misda den te doen beschouwen door de ADA. D.w.z. de samenstelling, de uit voering en de handhaving der wet ten, die bepaalde agressie-oorlogen als misdaden definiëren, geschiedt door een apparaat, dat slechts de controle over en het onderzoek van de atoomenergie in handen heeft en élechts op dit gebied super-nati onaal is. In het ADA-plan wordt met geen tvoord gerept van de oorzaak van de thans bestaande toestand. De po litieke spanningen, die konden ont staan over een wetenschappelijke uitvinding, zyn het gevolg, behalve van economische tegenstellingen, van het bestaan der souvereme sta- ten. De ADA tast deze souvereini- teit alleen aan voor zover het de atoomenergie betreft, aldus de mo gelijkheid openlatend, dat iedere nationale regering in staat blijft een agressie-oorlog te ontketenen Dit is het compromis in het Ame rikaanse plan; want niet de atoom energie ie de oorzaak van een oor log; zij zal er hoogstens een wapen in zijn. De oorzaak is het bestaan der staten, wier hele of driekwart soevereiniteit steeds de mogelijk heid openlaat van iedere agressie oorlog een „verdedigingsstrijd" te maken. Pas wanneer de afzonderlijke sta ten gesteld worden onder één we- t-eldsouvereiniteit, kunnen wetten worden gemaakt, die de politieke Verhouding tussen de onderschei dene delen regelen en die daarmede de agressie-oorlogen tot misdaden kunnen stempelen. Slechts dan zal de bestraffing der aanvallers rechtvaardig en effectief want uitgaande van de grote meerderheid der mensheid kun nen zijn. v A. Italiaanse kwesties op de Parijse conferentie Speciale commissie met Italianen ingesteld 0E ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" begonnen gisteren te Parijs de conferentie op voorstel van Molotov met de bespreking van de eco nomische clausules van het vredesver drag met Italië. De Italiaanse regering beschouwt dit als 'n „zeer vriendschap pelijk gebaar" van de Sowjet-Unie je- gens Italië. In beginsel kwam men tot overeen stemming over: 1. Vergoeding voor oorlogsschade gealliëerde eigendommen in Italië. 2. Italiaans bezit op het gebied der Verenigde Naties. 3. Afstand van Italië van eisen ten aanzien van de Verenigde Volken. 4. Algemene economische bepalingen in verband met de handel. Hed^n worden behandeld: 1. Herstelbetalingen. 2. Het teruggeven van eigendommen der Verenigde Naties 3. Italiaans eigendom in afgestane gebieden. Italiaanse memorandum. Aan de ministers is een memorandum overhandigd, dat een compromis voor stelt t n aanzien van de Franse aan spraak op het Plateau van de Mont Ce- nis, 60 km. ten Noord-Westen van Tu rijn. Het gebied zou volgens dit voor stel ander Italiaanse souvereiniteit ko men te staan, maar Frankrijk zou een groot gedeelte van de electriciteit krij gen, die in de zomer daar wordt gepro duceerd. In de winter zouden de Italia- nen het grootste gedeelte krijgen. D< Italiaanse delegatie te Parijs doet in middels pogingen om door middel van directe besprekingen met de Franse alle Frans-Italiaanse grensproblemen op te lossen. Meningen der „Big Four". Byrnes verklaarde dat de V. S. be reid waren om Italië te helpen afstand te doen van alle eisen op Italië, met inbegrip van herstelbetalingen. Bevin en Bidault verzetten zich hiertegen, ter. wijl Molotov zich naar geen van beide zijden wilde binden. Bidault verklaarde, dat Frankrijk zijn eisen op herstelbetaling nog schatte op 110.000.000 gulden. Molotov was van mening, dat het on mogelijk is de herstelbetalingen van Italië te bespreken voor men de vraag heeft beantwoord of Italië deze wel kan opbrengen. Hij herinnerde er aan, dat inen de vorige maand had verklaard, dat Italië te arm was om herstelbetalin gen te kunnen opbrengen. Hierom al dus Molotov. had de Sowjet-Unie haar eis tot een twintigste van de aangerich te schade teruggebracht, en hij achtte het redelijk om in dit geval hetzelfde beginsel te aanvaarden. Hij stelde voor dat de ministers" zouden besluiten ge noegen te nemen met een gedeeltelijke E.V.C. heeft kort geding verloren Gisterochtend heeft de Arrondis sementsrechtbank te 's-Gravenhage uitspraak gedaan in het kort geding E.V.C. conra minister Drees en de Staat der Nederlanden. De recht bank verklaarde de eis van de E.V.C. niet ontvankelijk en veroor deelde de E.V.C. in de kosten van het proces, zijnde ƒ130.—. De rechtbank heeft hierbij over wogen, dat de E.V.C. geen rechts persoonlijkheid bezit en derhalve niét tegenover derden kan optre den. De E.V.C. mist de bevoegdheid de leden in rechte te vertegenwoor digen en ook het bestuur is daartoe door de leden niet gemachtigd. Daar de E.V.C. geen eigen vermogen be zit kan zij geen aanspraak maken op schadevergoedine. Voorts was de rechtbank van oordeel, dat de rege ring in deze abnormale tijd van gro te scheerste niet neutraal mag zyn bij arbeidsgeschillen; de toevoer van overzee mag in geen geval stagne ren. De rechtbank kent de regering de bevoegdheid toe met alle midde len op te komen voor het algemeen belang. „Wat voer Je tegenwoor dig uit?" vroeg ik aan een kennis, die ik toevallig ontmoette. „Je hebt ze ker geen aantrekkelijk Job, want Je kijkt als een uil." „Ik doe niets", ant woordde hij kalm „Ik loop gewoon wat te wandelen. De noodzaak van werken is mij trouwens nog nooit recht duidelijk geweest, daar men ln oorlogstijd weer stuk maakt, wat in vredesjaren wordt opge bouwd. Ik kan dus net zo goed m'n handen ln de zakken houden." „Maar waar leef Je dan van?" hengelde ik ver der. „Je kunt toch moei lijk alleen van wlndhap- pen blijven bestaan. Of eet je misschien je spaar- duiten op. omdat Je te lui bent een poot uit te ste ken?" „Ik kijk wel uit," zijn nuchter bescheid. „Zit je soms nog altijd ln het contlnU-bedrijf. de zwarte handel?" „Ik kijk wel uit," her haalde hij, gereserveerd. En een tikje geërgerd. „Nou", sprak ik koel en op onversch'lllge toon. „als je 't mij niet wilt zeggen, óók goed. hoor! Ik ben er niks nieuws gierig naar." „Waarom vraag je mij dan?" zei hij, verrast, en Tussen zoutvat en peperbus was niet zonder logica. „Vraag liever een aardig meisje, dan kom Je wellicht meer aan de weet. Zelf hoef ik daar niet aan te beginnen want als ze mi) zien. dan hebben ze al gegeten en gedronken. Maar jou geef Ik nog wel een kans bij het charmante geslacht. Je bent ijverig, hebt een vast inkomen, en buitendien Je onnozel gezicht en- onbe rispelijke uitspraak mee." „Je wordt bedankt voor je compliment," gaf ik erkentelijk ten antwoord „Maar ik heb helaas de gelegenheid verzuimd om tijdens de bezetting een lief kapitaaltje ln goud en diamanten te beleggen, en een kistje met sieraden verliest z'n waarde min der gauw dan een wissel vallig baantje In' de ogen van een vrouw, die zich zelf respecteert" Toen kwam hij in ver weer. Ik had zeker per ongeluk een tere snaar in zijn gemoed aangeraakt. „Schooier!" riep hij ver achtelijk uit. En hij keek met neergeslagen blik na drukkelijk naar de" zoom van mijn broek, die er inderdaad vrij rafelig bij- hing. Doch waar halen u en ik een nieuw pak kle ren vandaan, zonder juwe len? O zo! Nee. het was geen bril jant ldée van hem, dit verwijt. schadevergoeding terwijl zij het aan de deskundigen zouden overlaten het juiste bedrag van de schade te bepalen. Op dit moment bood Byrnes aan alle eisen tot schadevergoeding tegen Italië Ie laten vervallen. Hierna w°rd besloten een speciale commissie in te stellen, waarin ook Ita liaanse vertegenwoordigers zullen wor den opgenomen, ter behandel!* van alle eisen tot schadevergoeding op Italië. K.V.P. en P. v. d. A, gaan samenwerken JU AAR het Katholieke dagblad „De Volks krant" verneemt, heeft de arbeid van den kabinetsformateur, dr. Bfcl, ertoe ge leid, dat de fractie van de KVP zich enige tijd geleden met het program van den formateur heeft verenigd. De fractie van de Party van de Arbeid heeft ln haar vergadering van gisteren hetzelfde gedaan. Een parlementaire meerderheid zou daar mee verkregen zijn. Saikerpositie wordt gunstiger Momenteel worden de vooruitzichten voor hervatting der normale suikerdistri butie gunstiger beoordeeld dan één week geleden. Een dagproductie van de „Din- teloord" is ruim voldoende om een kin derbon te honoreren, zodat de "verstrek king van suiker aan andere leeftijdsgroe- pen in hoofdzaak een kwestie is van zo snel mogelijk herbevoorraden der gros siers en détailllsten. De verwachting ls gerechtvaardigd) dat een normale distributie van suiker eerder zal kunnen worden hervat dan aanvan kelijk gehoopt werd. De stroopvoorzie- mng zal zonder enige stagnatie kunnen doorgaan, daar de „Dlnteloord" met een maandproductle van 1000 t©n ln de be staande behoefte volledig kan voorzien. VIJF ZEEVERKENNERS VERDRONKEN Na een aanvaring op 'de Nieuwe Maas. Ier hoogte van Het Hoofd te Schiedam, zijn Zondagmorgen vijf zeeverkenners uit Rotterdam verdronken. Detailhandel protesteert: Haringprijzen te laag! Te Den Haag had Maandagmiddag eeji vergadering plaats van bij de ha ring verkoop betrokkenen. Ter vergadering wed vastgesteld, dat het onmogelijk is, maatjesharing voor de prijs van 8 cent te verkopen, waarbij ten hoogste de jongste minl- steriëQe bepa'ling, voor het schoonma ken van de haring 1 cent per stuk mag wordan berekend. Het publiek wenst uitsluitend schoon gemaakte haring. Aangezien de ha ringverkopers niet met een marge van 1 cent per haring voor het schoonma ken kunnen rond komen, dreigt voort aan uitsluitend verkoop van „haring uit het vat" de sterk gezouten steur- haring. De haringverkopers zijn be reid, de haringen uit het vat. tegen 8 cent fe verkopen. Het publiek moet ze evenwel dan zelf schoon maken. Besloten werd aan den minister het voorstel te doen, voor het schoonma- Voer de „Meerkerk" buiten de vrije zóne? De directie van de Verenigde Neder landse Scheepvaartmaatschappij te Rot terdam. heeft naar aanleiding van de ramp van de „Meerkerk", als haar mening te kennen gegeven, dat niet zonder meer aan te nemen is. dat een kapitein, die als een zeer bekwaam en voorzichtig man bekend staat, buiten de vrije zóne en zonder loods gevaren zou hebben. Hoe de toestand precies is geweest, zou eerst kunnen blijken, wan neer het officiële rapport is ontvangen De namen der vermisten zijn nog niet bekend. ken 4 cent te mogen berekenen, waar bij dan de verkoopsprijs voor schoon gemaakte haring op 12 cent per stuk zou komen. In de steden, waar straat verkoop van haring is, werden giste ren reeds tal van venters verbaliseerd. De actie is echter opgeschort tot Woensdag tosn bleek, dat deze haring vorige week gekocht werd tegen 25 cent per stuk. Weer een dode en een gewonde De alarmtoestand in het kamp Duin dorp bij Den Haag is nog steeds ge handhaafd. De militaire bewaking blijft in het kamp en er zijn strenge voorzorgsmaatregelen genomen. Maandagochtend zijn weer ongere geldheden voorgevallen. Verschillende groepjes gevangenen weigerden nl. op het appél teverschij- nen en weer anderen wilden de gis terenavond bij de ongeregeldheden ge vallen delinquent eren. Toan de gegeven bevelen niet direct werden opgevolgd, werd geschoten, met het gevolg, dat één delinquent gedood en een ander gewond werd. De motieven. Uit een verhoor, dat de com mandant van de buitenbewaking een gedetineerde afnam, blijkt, dat de ön- gereldhedan niet een uiting waren van ontevredenheid tegan de buitenbewa king, noch tegen de binnenbewaking. „Wij hebben", aldus deze gedeti neerde, „ook geen klachten over de behandeling, maar wij zijn wanhopig. Velen van ons zitten hier al veertien maanden, zonder verhoord te zijn, ter wijl velen van de leiders, die ons in dertijd hebben voorgelicht, er met en kele jaren gevangenisstraf afkomen. Wij hebben deze relletjes veroorzaakt alleen om de buitenwereld te laten weten, dat wij hier nog zitten". De plaatsvervangend commandant van de binnenbewaking verklaarde van mening te zijn, dat het hier slechts wanhopige mensen betreft, die gewacht hebben op en gehunkerd naar een gelegenheid om te demonstreren „Zij zijn ten einde raad" aldus de pl.verv. commandant: en zeggen: al les liever, zelfs dood, dan dit. Als men ze stuk voor stuk onder vraagt, zijn zij allen even oprecht en tevreden. Het maakt deze mensen teneinde raad. Nu hebben zij deze gelegenheid aangegrepen, die hun noodlottig is ge worden en welke ten koste ging van mensenlevens". Stadnieuws 4- JN het monumentale Leidse stadhuis vond Maandagmiddag de plechtige in stallatie plaats van Jhr. Mr. F H. van Kinschot, als burgemeester van Leiden. Een groot aantal autoriteiten en genodigden was aanwezig, o.w. het Alkraaars college van B. en W.. de oud-burgemeester van Leiden, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de rector-magnificus en de president-curator van de Leidse Universiteit, Prof. Dr B. G. Escher en Mr. J. C. Baron de Vos van SteenwQk, de burgemeester van Den Haag, Mr. S. J. R. de Monchy en taTvan andere burge meesters van kleinere plaatsen uit de omgeving, vertegenwoordigers van het Pro vinciaal Bestuur van Noord- en Zuid-Holland, enz. lijkheden Het protest richtte -zich, vol gens de heer Van Dijk, niet tegen den persoon van den burgemeester, maar te gen die regeringsinstanties, welke voor deze benoeming verantwoordelijk zijn. In zijn antwoord verzekerde jhr. Van Kinschot den heer Van Dijk, dat hij er naar zou streven een warm verdediger te zijn van de belangen van alle bevol kingsgroepen. Na afloop van deze bijzondere raads zitting volgde een receptie in de Stads gehoorzaal, waar tal van vertegenwoor digers van Leidse instellingen en ver enigingen hun opwachting kwamen ma ken. Feest in de stad. 's Avonds had voor het bordes van *t Stadhuis een défilé van tientallen Leid se verenigingen plaats, waaraan acht muziekcorpsen en twee geluidswagens meewerkten. Het totale Aantal deelne mers bedroeg 5000; de stoet had ruim een half uur nodig om voorbij te trek ken. Na afloop van deze optocht bracht een enthousiaste menige jhr. Van Kinschot ovatie op ovatie, waarvoor hij zwaaiend met zijn hoed bedankte De drukte in c«e' stad duurde tot laat in de avond voort. Burgerlijke stand GEBOREN: Margaretha L., d. van Gerardus van Musscher en F. Hogerhuis. Jennigje, d van Jacobus E. Lenstra en T. A. Kuipers. Frank P., z. van Herman Coerman en A. W. Stroeker. Rudolf S. P., z. van Hendrikus J. Kuilboer en W Veen. GETROUWD: Antonius H. J. van Amsterdam en Carolina F. M. Ooms Tegen twee uur arriveerde Jhr. Van Kinschot met zijn echtgenote aan het stadhuis, waar zij werden ontvangen door den loco-burgemeester, weth. J. A. Riedel en den gemeente-secretaris, Mr. J. Bool. De bijzondere raadszitting werd ge opend met het voorlezen van het Kon. Besluit van de benoeming. Wethouder Riedel maakte in zijn ope ningsrede met waardering gewag van hetgeen in Leiden op «ultureel gebied is gepresteerd en sprak de hoop uit. dat ook de nieuwe burgemeester zal stre en naar culturele samenbindfng, waar dit mogelijk is. Moge oftder uw bewind, aldus spr., die nieuwe geest, bestaande uit voortvarendheid, gepaard gaande met een wijs bewaren van hetgeen waarde heeft, strekken tot inspiratie van het opgroeiend geslacht. Indien 't gemeen U roept.. Nadat de loco-burgemeester jhr. Van Kinschot de amn'sketen had omhangen, sprak onze oud-burgemeester in zijn installatierede de hoop uit. dat hij ook in Leiden de spreuk in het Alkmaarse stadhuis uit Vondels ..HosHtffTri": „indien 't eemeen u roept besorghl her als uw eigen", zou mogen verwezenlijken Spr deed een beroep op de raad, zijn taak in die geest op te vatten. Een belang rijk geschenk breng ik mee uit Alkmaar, aldus de burgemeester, n.1. héF"~sterke gevoel voor stadstradltie. Hoe verschil lend Leiden en ATTcmaar ook ln aard en karakter mogen zijn, In een opzicht ko men zij overeen, n.1 in de bijzondere plaats, die zij beiden in 'slands historie hebben ingenomen en in de gehechtheid der burgerij aan alles wat de herinnering aan dit roemrijk verleden kan levendig houden. Evenals in Alkmaar zal ik dit streven met kracht steunen en aanwak keren, Jhr Van Kinschot zpide er niet aan te twijfelen, of ook zijn gezin zal zich hier spoedig thuis gevoelen. Het zal ons sterken in onze arbeid, aldus spr., wanneer Leiden ons op dezelfde wel willende wijze wil tegemoet treden, als de bevolking van Alkmaar - Een storend geluid. Het oudste raadslid in zittingsjaren, mevr. Braggaar—De Does, sprak na mens de gemeenteraad een welkomst woord, waarna de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer D. J. van Dijk, een verklaring aflegde, waarin hij er zijn teleurstelling over uitsprak dat in een stad als Leiden, waar de P d. A. in de raad verreweg de meer derheid heeft, geen voorstander van het democratisch socialisme als burgemees ter is benoemd. Spr. qualificeerde dit feit als een storend geluid ln de feeste- R.-K. HARMONIE „ST. CAECILIA". 0 De R.-K. Harmonie „St. Caecilia" behaalde op het Zondag gehouden mu ziekconcours te Purmerend de na volgende prijzen: Tamboer en Hoornblazers wedstrijd Iste prijs met lof. Marswedstrijd 1ste prijs met lof en hoogste aantal punten van het gehele concours. Ere-afd. Har monie 2e prijs met 331 punten (1ste prijs was 336 punten). SUCCES VOOR „EXCELSIOR". Het corps tamboers, pijpers en bazui nen van de muziekvereniging Excelsior heeft Zondag op het concours te Enk huizen een 2de prijs behaald. Zeker is dit een groot succes, daar dit jonge corps direct in de hoogste af deling uitkwam en slechts 2 punten be neden de eerste prijswinnaar bleef. Een stadgenote oogst successen 0 Vrijag 21 Juni a.s. zal de Nederlandse zangeres Marisa Marif die sinds de be vrijding na een gedwongen onderbre king van 5 jaar weer regelmatig optreed, in het Gulden Vlies een opera-concert geven. Aan dit concert werken o.m. mede: Bep van Ochtrop en Peter van Zon, Marisa Mari~~3ie in Alkmaar werd geboren en reeds veel succes oogstte in de grote plaatsen van ons land, treedt Vrijdag voor de eerste maal in haar geboorteplaats op. Zij ontving haar opleiding in Milaan en werd door haar optreden in „La Tra- viata" in Italië beroemd. DIERENBESCHERMING. 9 Sinds geruimen tijd zwerft te Alk maar een Spaniel. Kentekenen zwart wit. reu,, niet jong meer. Ter beschik king enige jonge poesjes en een moe derpoes met twee jongen voor een boerderij. Adres inspecteur: C. Ver- wer, Baanstraat, Alkmaar. DE ZAAK GEEL. V Zoals de lezer "wel bemerkt zal heb ben, zijn, in onze editie van Zaterdag de ramen der beide raadslieden verwisseld. Voor de gemeente Bergen trad op Mr. Zeiler, voor den heer Geel Mr. Berk- houwer. Buurtvereniging '„Bergerhof" De buurtvereniging „Bergerhof' gaf Maandagavond in het „Wapen van Heemskerk" een feestavond voor haar leden. Onaer de titel ..Daar zyn wij weer", werd door eigen krachten een non-stop-revue uitgef.-oerd, die een groot succes oogstte. Vooral het optreden van de Pessimisten" viel zeer in de smaak bij de geheel gevulde zaal. Ook het r.ummer Chinese gochelkunst werd met een verdiend applaus beloond. De avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van den heer P. Kok. Het Bergerhof kan op een geslaagde avond terugzien. OOK OP ZONDAG PER BUS NAAR EGMOND AAN ZEE. Van de zijde van de NACO vernemen wij, dat de mogelijkheid wordt onder zocht om op alle lijnen ook des Zondags te gaan rijden Dit stuit echter nog op verschillende moeilijkheden, die eerst opgelost moeten worden. Om echter dc liefhebbers van zee en strand in de ge legenheid te stellen des Zondags naar Egmond .aan Zee te gaan. zal de Zon dagsdienst op de lijn Alkmaar-Egmond aan Zee ingaan op Zondag 23 Juni a.s. Er zal dezelfde dienstregeling als op werkdagen worden gereden, met dien verstande, dat de eerste bus uit Alk maar niet om 5.30 uur maar om 7.40 uur vertrekt. Het operagezelschap, dat a.s. Vrijdag voor De Vrije Alkmaarder een uitvoering zal geven, treedt he denavond op in het Concertgebouw te Amsterdam. Voor de uitvoering te Alkmaar zijn nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Nabeschouwing over het Zaanse schaaktournooi (Van onzen specialen verslaggever P. Veldheer)..- De zege van Euwe heeft de mening versterkt, dat onze landgenoot nog steeds tot de sterkste spelers ter wereld behoort. Zijn ov -winning is tevens van groot belang voor de ontwikkeling van het Nederlandsj schaakleven: we heb ben dit enige jaren geleden kunnen con- stateren, toen naar aanleiding van zijn match tegen Aljechin een ware schaak woede in ons land ontstond. Straks komen de lang verwachte wed strijden om het wereldkampioenschap. Het Zaans; tournooi, maar meer in het bijzonder het komende wereldconcours, dat in Augustus te Groningen zal plaats vinden en waaraan o.m. 5 Russen zul len deelnemen, is als een voorloper te beschouwen. Zandam heeft onomstotelijk bewezen, dat Euwe, Stolz, Szabo en Ekström een extra-klase vormen, waarvan onze land genoot de sterkste is. Christoffel: „coming man*. Van de overigen moet echter ook d» Zwitserse kampioen Christoffel ge noemd worden. Wij zijn er van over tuigd. dat deze jong, meester spoedig tot genoemde groep zal behoren. Hij mist nog de wedstrijdroutine. De manier waarop hij tegen Euwe speelde, dwong respect af, maar de nederlaag, die hij van zijn tegenstander te slikken kreeg, had hem een „klap" gegeven. Zijn min der goed resultaat, wat het aantal be haalde punten betreft, is dan ook toe te schrijven aan een psychologische in zinking. Wat onze landgenoten Kramer en Miihring betreft: vooral de Friese kam pioen heeft geen geluk gehad. Boven dien was hij zeer gehandicapt, toen hij slechts een uur vóór de aanvang van de eerste ronde vernam, dat hij in de meestergreep moest meespelen en direct reeds tegen Euwe uitkwam. Wij gelo ven echter, dat beide spelers betere re sultaten zullen boeken, indien zij meer de gelegenheid krijgen aan sterk bezet te tournooien deel te nemen. Andere Indeling gewenst In dit verband hebben wij slechts één opmerking. De bezetting der meester- groep en reservegroepen was enigzini ongelukkig gekozen. Het ware van meer belang voor het Nederlandse schaakle ven geweest, indien men de spelers als Thomas, Soultanbeleff, dr. List, Snosko Borewski en Wood in de reservegroe pen had ingedeeld en in hun plaats Hol landse meesters als Van Scheltinga, Cortlever, v. d. Tol e.a. had opgesteld. Op deze wijze zou de meestergreep geenszins verzwakt zijn en zouden de reservegroepen juist versterkt zijn Het is daarom een gelukkige omstan digheid, dat deze week een internatio nale zeskamp op het programma staat, dat van Maandag t'm Vrijdag in de Ka mer van Koophandel te Zaandam wordt gehouden. Hieraan nemen deel: Szabo. Stoltz Kottnauer. v. d. Tol, Cortlever en de jeugdige Sandifort. Een zeer in teressante kachtmeting! Staking bij Dok- en Scheeps- bouwmij. geëindigd De arbeiders van de Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam hebben gistermorgen na acht weken staking het werk hervat zonder enig resultaat te hebben be reikt. Deze staking was gericht tegen het tariefsteisel en stond in geen verband met het zeeliedenconflict. zoals het geval is met de staking bij de Amster damse Dok Maatschappij, die nog niet opgeheven is. Bij de NDSM zullen de besprekingen tussen directie en arbeiders weer wor den opgevat zoals dat voorheen steeds het gebruik is geweest. DE DISTRIBUTIE VAN BANANEN. De aangekondigde distributie van ba nanen voor kinderen geboren ln 1942 of later heeft vertraging ondergaan, daar het schip met bananen, dat op 15 Juni in Rotterdam werd verwacht door machine storing zijn route heeft moeten wijzigen. Eind Juni wordt evenwel een tweede schip met bananen ln de haven van Rot terdam verwacht. Een gedeelte van de lading zal dan zo snel mogelijk ln distri butie worden gebracht. HINDERWET. Heden zijn op de gemeentesecretarie ter inzage gelegd: I. Een verzoek van den heer L. Schil der. alhier, om vergunning tot het "op richten van éen timmermanswerkplaats waarin zal worden geplaatst een cirkel zaagmachine met een electromotor van 3 P.K. in het perceel Houtweg no. 4'; II. een verzoek van de firma Sterk en Zonen alhier, om vergunning tot het oprichten van een betonverwerkings- inrichting, waarin zullen worden ge plaatst een betonmolen en een triltafel met twee electromotoren resp. van 5 en 3 P.K. op een aan het Zeglis gelegen perceel, kadastraal bekend Sectie F no "86. Bezwaren tegen deze oprichtingen kunnen worden ingediend ten stadhui- ze, mondeling op Dinsdag 2 Juli 1946, voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde dag kunnen de verzoeker en hij die be zwaren heeft ingebracht, op de secre tarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen stukken kennis nemen. Alkmaar, 18 Juni 1946. G. van Slingerland, wnd Burg. A. Koelma, Secretaris.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1