kmaardei' Sjahrir eist erkenning van de republiek Nieuwe Bonnen Wij waren en zijn collectief verantwoordelijk Geslaagd Jubileum-Concert van „Orpheus"* "EN-ZONMjlL NOG BUIIG. Wisselende bewolking met enkele buien. Meest matige Westelijke wind. Nog koud. Temperatuur: Zomerbad 19 gr. C.— 66 gr. F.; Pesle 18 gr. C.—64 gr. F. DONDERDAG 20 JTTNI 1946. 3e Jaargang No. 215-439. Directeur. M. J Roggeveen Wnd Hoofdredacteur: A H Hommersom Redacteur atad: G. W. M Willemt. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.i Achterdam 20, tel. 2274. Advertentie-afd.: Langestraat 15, tel. 3571. BIDAULT MINISTER-PRESIDENT. George Bidault, de Franse miniatef van Buitenlandse Zaken, is met 389 van de 545 stemmen in de Assemblée tot president der Franse regering ge kozen. De communisten onthielden zich van stemming. Regering teleurgesteld opcr tegenvoorstellen Indonesische Vrijstaat, los van Nederland? |)E REGERINGSVOORLICHTINGSDIENST DEELT MEDE: „Op de 17de Juni zijn aan den luit. gouverneurrgeneraal vanwege den heer Sjahrir de voorstellen overhandigd, waarmede hfl die van Nederlandse zijde beantwoordt. De voorstellen omvatten het sluiten van een verdrag, inhoudende in hoofdzaak een de facto erkenning van het gezag der regering van de Republiek Indonesië over Java en Sumatra en de samenwerking met die regering tot de vestiging van een Indonesische vrjje staat, die met Nederland in een bondgenoot schap zal treden. De vijandelijkheden zullen worden gestaakt en van weerszijden geen uitbrei ding worden gegeven aan de ingenomen posities en aanwezige troepenmachten. Vertegenwoordigers der buitengewesten zullen deelnemen aan de onderhan delingen over d-; vestiging van de Indonesische vrjje staat. Een bijzondere ver houding daartoe en tot het Koninkrijk der Nederlanden zal worden geschapen voor die gebiedsdelen, die bezwaren maken tegen een onvoorwaardelijke toe treding. Over deze verhouding zal na drie jaren verder bfl volksstemming worden gedecideerd". „Deze voorstellen vormen een ern stige terugtred ten aanzien van die, welke in April j.1. aan de Nederlandse regering ter beoordeling zijn voorge legd", zo vervolgt het communiqué van de R. V. D. „Deze laatste toch voor zegen o.a. In een intreden van de rep j- bliek als constituerend onderdeel van een vrijstaat Indonesië in het Konink rijk en hielden geen beperking in van de toevoer van Nederlandse troepen. In de besprekingen op de Hoge Veluwe werd ten aanzien van 2 punten geen overeenstemming bereikt, t.w. de verdragsvorm (waartegen uit constituti onele redenen bezwaren moesten wor den gemaakt) en de erkenning van het de facto gezag der republiek over Su matra (hetwelk in strijd werd geacht met de feiten). Verwacht mocht worden, dat op deze basis naar verdere overeenstemming zou worden gezocht. Het plotseling los laten van het geleidelijk bereikte doet nu de hoogst ernstige vraag rijzen of de gesprekspartner dpr Nederlanders wel In een positie verkeert, waarvan men zich resultaten mag voorstellen. De regering bestudeert de thans ont- Jtane situatie". Haringprijs wordt 10 cent De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de maxi mumprijs voor maatjesharing voor den consument gehandhaafdop 8 cent per •tuk. Voor het schoonmaken der haring mag echter één cent meer in rekening worden gebracht dan aanvankelijk was bepaald, zodat het schoonmaken der ha. ring ten hoogste 2 cent per stuk kan kosten. Op naleving van de prijsvoor- schriften voor haring zal streng wor den toegezien. AARDBEIENPRIJS .blijft laag- De onderhandelingen, die de afge vaardigden van de tuindersorgani saties over de prijzen van het zo zeer begeerde product: aardbeien te Den Haag hebben gevoerd, hebben niet tot een voor de tuinders bevredigend resultaat geleid. De prijs voor het product, dat aan de industrie moet worden afgeleverd, blijft gehandhaafd op 0.50 per kg. Ondanks herhaalde pogingen van de deputaties om deze vergoeding op 0.70 per kg te brengen, bleken de betrokken instanties niet bereid om aan dit verzoek tegemoet te komen. Voor de kwekers betekent dit In tussen een lelijke teleurstelling. De prijzen der vroege aardappelen (Van een eigen correspondent.) De nieuwe prijzen der vroege aard appelen zijn Woensdag aan de veilingen bekend gemaakt. De beginprijs van de maat 28 mm. en daarboven is 17 per 100 kg met een aflopende schaal van 10 cents t.e.m. Zaterdag 22 Juni. Dan is de prijs 16.50. De volgende week Maandag bedraagt de prijs lé.10, met een dagelijkse vermindering van 40 cents tem. Zaterdag 29 Juni; dan is de prijs 14.10. De prijs van de kleine maat 15 tot 28 mm is 7 per 100 kg, gedurende deze gehele periode. Het vorige jaar in Juli was de prijs der aardappelen 17.50, hetgeen dus thans een verschil is op die datum van ongeveer 7. In tuinderskringen is 'men zeer ont stemd over dit prijsverloop, nu alles zoveel duurder Is geworden, zoals kunst mest, arbeidslonen, etc. Bovendien is de opbrengst aanzienlijk minder als ge volg van de schade, aangericht door de nachtvorst. Men is van oordeel, dat een lonende exploitatie met deze prijzen niet moge lijk is. Louis slaat Ccnn in de 8ste ronde K.0. VOOR 70 000 toeschouwers heeft Jac Louis gisteravond in het Yan- kee-Baseboll-Stadion te New York zijn uitdager Billy Conn in de acht ste ronde knock-out geslagen. De recette bedroeg 1-925.000 dollar, waarvan Louis 40 pet. (phm. 3 mil- lioen gulden!) en Conn 20 pet- („slechts" pl.m. iy2 millioen gul den!) ontvangt. De rjjstlevering aan India Volgens de Nederlands-Indische Voor lichtingsdienst zouden op uitnodiging van Lord Killean op 10 en 11 Juni te Sin gapore besprekingen zijn gehouden over de mogelijkheden van levering van rijst door Java aan Indië en de onder gealli eerde contróle staande gebieden van Ne- derlands-Indië. Aan de conferentie werd deelgenomen door Punjabl, vertegenwoordiger van de Brits-Intjische regering, voorts doorgraaf Van Bylandt en mr. Van Hoogstraten als vertegenwoordigers van Nederlands-Indi sche regering. De besprekingen hebben een voorlopig karakter gedragen: er is bij de deel nemers een wederzijds begrip voor eikaars moeilijkheden geweest. Voor de tweede helft van de 7e periode 1946 (23 Juni t/m 6 Juli). Bonkaarten KA, KB, KC 606. 340 t/m 344 Algemeen 800 gram brood. 345 Algemeen 400 gram brood. 346 Algemeen 200 gram kaas. 347 Algemeen 100 gram bloem. 348 Algemeen 100 gram gedroogde zuid vruchten. A 64 Reserve 1 ei. B 64 Reserve 1600 gram brood. C 64 Reserve 800 gram brood. B 66 Reserve 100 gram kaas. Bonkaarten KF 606. 380 BMV 250 gram botèr. 381 BMV 125 gram margarine. Bonkaarten LA, LB, LC 606. 255 Vlees 200 gram vlees. 256 Vlees 300 gram vlees. A 52 Melk 2 liter melk. B 52, C *2 Melk 3«/a lite- melk. Bonkaarten KD, KE 606. 840, 841 Algemeen 800 gram brood. 842 Algemeen 100 gram kaas. 843 Algemeen 100 gram bloem. Hel probleem-politieke delinquenten Laten wij niet vergeten (Van een specialen medewerker). Hoe staat U, lezer en lezeres, tegen over de poliiteke delinquenten? In 'n gesprek met het driemanschap, ver antwoordelijk voor de geestelijké en sociale zorg in de kampen, de heren K. Toornstra, ds. Van der Linden en pater ""Van der Griëndt van de Stich ting Toezichf politieke delinquenten, maakte de heer Toornstra een opmer king, die ons plaatst in het midden van het probleem: „Vergeet U niet, dat wij allen col lectief verantwoordelijk zijn voor het feit, dat er zo veel gederailleerd an zijn'". Fouten van vóór de oorlog En inderdaad, onze nalatigheid, ons in gebreke blijven de polsslag van de tijd aan te voelen en de noodzakelijke en afdoende maatregelen te nemen vóór het uitbreken van de oorlog, kan niet worden verbloemd. Wij zaten met onze 500.000 werklozen, we zaten met allerlei sociale misstandan: een vruchtbare bodem voor de beloften van demagogen. Velen hunner volgelingen werden eenvoudig meegezogen in het zog van het schip van de komende heilstaat. die niet kwam. En hoezeer dat te gen óns pleit, blijkt wel uit het feit, dat van 900 ondervraagden slechts 3 in staat waren een behoorlijk gefun deerd politiek gesprek te voeren. Men kan ze noemen: brood-NSB-ers. Men Onder leiding van den chef v. d. dienst pers en publicatie v. h. dir. gen. voor de Bijz. Rechtspleging is in Den Haag een conferentie ge houden over het probleem der politieke delinquenten. Naar aan leiding hiervan behandelde één onzer medewerkers de kern van het pro bleem, dat door ons volk als geheel moet worden opgelost, wil onze sa menleving niet voor lange tijd een gevaarlijke, zieke plek vertonen. kan ze zwakheid of stommiteit ver wijten, maar daar blijft het dan ook veelal bij. Maar men kan ze in elk ge val niet eeuwig verstoten blijvend-uit 't leven verwijderd houden of tot paria's verklaren en dusDat „dus" is de kern van de zaak. Wat moeten, we met die mensan, die vroeg of laat weer vrijgelaten zullen worden, beginnen? Hoe zal die terugkerende óns be oordelen? Zal hij ean maatschappij aantreffen, die zo veel beter is, dan die welke wij niet wensten? Leven er onder ons zoveel fatsoen lijke mensen, dat wij ons niet hebben te schamen? Of is het eigenlijk zo, dat een goedwillende uit zijn detentie verlost, de handen inéénslaat en zal uitroepen: en is dét nu de vrijheid, en is dat de nieuwe democratie? Hoe hebben w(j de vrijheid gebruikt? Er ligt tussen han en ons een jaar van nieuwe vrijheid en ean jaar van onvrijheid in de kampen. Dat jaar hebben wij. als geheel genomen, niet goed gebruikt. De verwording is niet afgenomen, nieuwe misstanden zijn zelfs ontstaan en gegroeid, en weinigen hebban het recht, zich fier op de borst te slaan. Misschien is het niet vriandelijk. het zo duidelijk neer te schrijven, maar dat is allerminst de vraag: het gaat er om. of het de waarheid is Wat moeteh wij mat de mensen, die hun fouten hebben, maar die berecht werden en die dus, volgens Neder lands gebruik, daarmee het recht ver werven hebban opnieuw hun plaats in de maatschappij in te nemen? Het is reeds voorgekomen, dat een meisje, dat op haar veertiende jaar bij de Jeugdstorm kwam, geweigerd werd bij haar vroegere en nog wel Christelijke Jeugdorganisatie. Is dat juist? En is die houding verantwoord? Wat moet er dan van zo een kind worden, zal zij het niet zoeken in de oude omgeving, die behoorde te ver dwijnen? Zullan zij collectief een nieuw ge vaar gaan vorrnen, of hebben wij hen plïats te bieden? Wanneer wij met onze opvattingen zó zwak staan, dat we ons verbeelden met acht of negen millioen niet op te '<unn=n tegen een zestig of zeventig duizend mensen, die ,.ons niet liggen", is het slecht met ons gesteld. We dienen ons dus ernstig te bera den. En niet alleen dat, maar ook: ern besluit te nemen. Een besluit, dat door ve en onmiddellijk kan worden omgezet m een daad. Er zijn delin- 844 Algemeen 100 gram gedroogde zuid vruchten. D 64 Reserve 800 gram brood. E 64 Reserve 500 gram rijst kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten KG 606. 880 BMV 250 gram boler. 881 BMV 125 gram margarine. Bonkaarten LD. LE 606. 755, 756 Vlees 100 gram vlees. D 52. E 52 Melk 6 liter melk. Tabakskaarten enz. T 33' 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 33 10Ö gram chocolade of suikerwerk. X 33 2 rantsoenen tabaksartikelen. De bonnen voor melk zijn geldig tot en met Zaterdag 29 Juni a.s. Het aardappelrantsoen zal nader en afzonderlijk worden bekend gemaakt. Gedurende deze 14 dagen wordt 100 gram viees extra beschikbaar gesteld. In totaal heeft men dus over 500 gram de beschikking. Voor de week van 30 Juni t/m 6 Juli zullen nog bonnen worden aangewëien voor melk. aardappelen, vet, jam, thee, tabak, versnaperingen en huishoudzeep. Vetvoorziening zeer précair. Door moeilijkheden bij de aanvoer van grondstoffen voor de bereiding van consumptievet zal de voorgenomen ver strekking van 100 gram vet, voor per- sonen ouder aan vier jaar, tijdens de periode van 24 Juni tot 7 Juli eerst in de tweede week van die periode kun nen geschieden. Zo zal het rantsoen voedingsvetten deze keer, zij het met veel moeite, nog op het bestaande peil gehandhaafd kunnen worden. Onze po sitie van voedingsvetten is, zoals bekend, reeds maanden uiterst kwetsbaar en geheel afhankelijk van de aanvoer van grondstoffen uit het buitenland, evenwel zeer onregelmatig verloopt. quenten vrijgelaten, geleidelijk zullen cr méói volgen. Al die mensen komen onder toezicht var. de Stichting Toe zicht politiekedelinquenten en voor Jcderen vrijgelatene afzonderlijk Is één toezichthouder nodig. Nemen w(j zelf het heft in handen? Eén man of vrouw, die u^ overtui ging bereid is. mede te werken om den (de) afgedwaalde te helpsn, in het goede spoor te houden en te blij ven. En dat nu is „evangelisatie" in de ware zin van het woord: het zich het lot van een ander aantrekken, het boven liet eigen ik uitkomen, het ver richten van ean goede daad, die kan sen biedt. Want het blijkt, dat er onder al die mensen, zo uiteenlopend in aanleg, ook vele bruikbare elemen ten zijn. die, goed geleid, tot goede burgers kunnen worden ontwikkeld. Het is het overdenken waard. Stadnieaws Orpheus heeft haar 40-jarig Jubileum gisteravond op waardige wijze herdacht het geven van een concert in de Grote Kerk, De belangstelling was groot en welver diend. Ongetwijfeld hebben alle aanwe zigen naar de muzikale prestaties van dit voortreffelijke mannenkoor onder de be zielende leiding van Karei Bühne met aandacht geluisterd. De dirigent leidt alles met vaste hand, schone resultaten van muzikale uitbeel ding wist hij te bereiken in Lltany (>n memoriam) van Schubêft-t in een bewer king van Roeske, maar vooral in „O Bone Jesu" van Palestrina. Tevens hoorden we van het koor een vrij modern aandoende compositie van Roeske (Tijdzang), door het laten verval len van de traditionele cadenz bleef de spanning ln dit werk gehandhaafd en zo doende de aandacht gaande gehouden Solistische medewerking aan dit con cert verleende o.a. de vermaarde zangeres Annie Woud (alt). Zij heeft ons ln een tweetal liederen van Dvorak overtuigd van haar groot vocaal talent. Haar prach tig timbre en muzikale voordracht maakte diepe indruk. De bariton Theo Baylé_ was door ziekte verhinderd z'n medewerking te verlenen, plaatsvervan ger was de heer S. Jongsma. Ongetwijfeld heeft deze zanger zeer goede stemkwaliteiten, doch dit kon ons niet voortdurend boeien. In de vertol king van enige liederen van Scarlattl en VISAKTEN. De Burgemeester van Alkmaar maakt bekend, dat ter gemeente, secretarie de volgende visakten verkrijgbaar zijn: grote visakten-A: 8.50; kleine visakten: 2.hen- gelakten: 1-de bijdrage ter ver betering van de visafstand inbe grepen. Voor deze visakten moet een aan vraagformulier worden ingevuld. Bovendien zijn verkrijgbaar voor personen boven de 15-jarige leeftijd bewijzen voor het vissen met één hengel, waarvoor de bijdrage ter verbetering van de visstand is vast gesteld op 0.50. Bij het aanvragen van visakten en bewijzen voor het vissen met één hengel moet het persoonsbewijs van belanghebbende worden overgelegd en de verschuldigde prijs moet ter stond worden betaald. Alkmaar, 19 Juli 1946. De Burgemeester voornoemd. G. VAN SLINGERLAND. Loco-Burgemeester. Schubert vonden we wat te weinig nuan cering. de solopartij in Landeiuennung van Grleg was echter weer uitstekend. De muzikale gebeurtenis van de avond kende koorcomposities van den meester De prachtige inleiding, (oorspronkelijk voor orkest, doch thans ln een zetting voor plano gespeeld) alsmede de belang rijke alt partij in een voortreffelijke ver tolking door de zangeres, met als achter grond het statige mannenkoor, vormden samen een geheel van onovertroffen schoonheid. Het koor vónd hier in mevr. Baylé een alleszins toegewijd uitvoerster van^de klavierpartij. Tot slot van deze Jubiltumavond „Groot is de Heer" van Roeske met als toegift: Heer. die Uw tent in de heme len spreydt uit Valeruis gedenck-clanfc. Joh v. Engelen. Uitspraken Bijzonder Gerechtshof De 28 Jarige A. Mazereeuw uit Alkmaar, die in 1943 in Berlijn "Wenst had genomen bij de Kriegsmarine. werd gisteren door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 12 Jaar gevangenlstraf De advocaat-fiscaal had op 5 Juni de doodstraf geëist. J. W. stolk. eveneens uit Alkmaar, kwam er mét één Jaar voorwaardelijk af. Tegen hem was 5 Juni J.1. één Jaar R.W.I, geëist met ontzetting uit alle rechten voor de tijd van 10 jaar. JIUrJITSU-DEMONSTRATIE. F Gisteravond gaf de sportschool van Ben Tadema een Jiu-Jitsu-demonstralle ln „Herïïulden Vlies". Deze avond stond !n het teken van be hendigheid en vlugheid. De oefeningen werden alle goed afge werkt, Enkele Jiu-Jltsu-schetscn ver hoogden de attractie van deze geslaagde demonstratie. ADJUDANT BERGSMA VERTREKT." De heer Bergsma, adjudant van het Leger des HeiJSf die vijf jaar zljn mens lievend werk ln Alkmaar heeft verricht, zal binnenkort naar IJmutden vertrek ken. Adjudant Bergsma bekleedde vele fucties ln verschillende verenigingen, w.ó. de vereniging voor Gezinsmoeilijk heden en de HARK. IN 'T KORT. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een houder van een snoep winkel, omdat hij zijn snoep te duur ver kocht. Een rijwielhersteller werd even eens geverbaliseerd wegens het te hoog berekenen van de prijzen voor banden reparatie, y 40-JARIG AiMBTS JUBILEUM Maandagmorgen 17 Juni vond de officiële huldiging plaats van den heer H. Sterk* fittersbaas bij de Gasfabriek Alkmaar, die op deze dag zijn 40-jarig ambtsjubileum herdacht. Zoveel mogelijk had het personeel zich verzameld in de demonstratie, zaal van het bedrijf, waar de jubi laris werd toegesproken door den Wethouder van de Lichtbedryven, den heer Hoytink, en het lid van de Commissie varT Bijstand, den heer Sietsma. _die namens het gemeente bestuur woorden van waardering en dank spraken voor hetgeen de jubi laris gedurende de afgelopen 40 ja ren voor het bedriif en de gasver- bruikers had verricht. Als blijvend aandenken ontving de jubilaris de kleine gouden me daille^ van de gemeente Alkmaar. Als waarnemend-directeur sprak de heer van Buchem. den jubilaris toe. terwijl namens" het personeel het woord werd gevoerd door den oudsten gasfitter, den heer F. Grrfve, die de roede verstandhouding ""tus sen baas en personeel naar voren bracht. Hot personeel bood den heer Sterk een album aan met karakte ristieke opnamen van het bedrijf, de echtgenote van den jubilaris werd roet een bloemenmand verrast. Turnen, DriekrinjenSurnwedstrijden in de Muziektuin Zondagmiddag om twee uur zul len in de Muziektuin de jaarlijkse driekringen turn wedstrijden gehou. den worden, waaraan zullen deel nemen de Zaanse, de Kennemer en de Alkmaarse turnkring. Elk der drie kringen zal vertegen woordigd zijn door acht der beste turners, zodat te verwachten is, dat het puikje van Noord-Holland zijn kunnen ten beste zal geven. Er zijn geen prijzen beschikbaar gesteld: de wedstrijden zijn uit zui ver sportief oogpunt georganiseerd. Alleen keuroefeningen zullen wor den uitgevoerd. Des avonds te 8 uur zal in de Muziektuin een turnersbal gehouden worden. Opstelling AIcmaria voor a.s. Zondag A.s. Zondagavond om 7 uur speelt AIcmaria op het Sportpark haar derde degradatiewedstrijd, nl. tegen Zaandijk De opstelling der withemden is de zelfde als tegen HRC. %r Doel: Vasbinder; achter: Maassen en Venema: midden: Helderman, Ten Herkel en Rootring; voor: Baerlemans. H. Schmidt, Van Wieringen. Van Mee- ne, W. Schmidt. Programovereenstemming (Van onzen parlementairen redacteur)^ Het feit, dat gisteren de „Volkskrant" het bericht van overeenstemming tus sen Partij van de Arbeid en Katholieke Volkspartij gaf, en „Trouw" de volko men mislukking van de tot dusver ge voerde onderhandelingen aankondigde, benevens een conservatief kabinet, waarin de oud- G. G. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer een grote rol zou spelen, en dat zelfs gisteravond de „Waarheid" nog van een mislukking van de formatie^-Beel sprak, bewijst, hoe onzeker de uitslag van let overleg tus sen Beel en de PvdA tot het laatste ogenblik is geweest. Inderdaad heeft men in leidende kringen van de PvdA zelf meermalen geloofd aan het afspringen van de on derhandelingen op de sociaal-economi sche punten in het regerings-program. Dat de overeenstemming blijkens het communiqué van de PvdA tóch tot stand is gekomfen en het standpunt van haar Tweed Kamer-fractie zelfs eenstemmig door de partijraad is bekrachtigd, is al leen begrijpelijk voor wie inziet, dat in de KVP de vooruitstrevende vleugel niet alleen tot elke prijs wilde samengaan met de PvdA, maar bovendien in grote trekken het eens was met de hoofdlijnen van het urgentie-programma der socia listische partij. Ten aanziqp van deze vleugel, waarvan Dr. Beel zelf een ver tegenwoordiger is. kan dan ook niet ge sproken worden van het doen van con cessies. Dat echter ook de conservatieve vleu gel van de KVP tot een dergelijk pro gram bereid is, moet allereerst worden verklaard uit de dwangpositie, waarin de KVP als grootste partij verkeerde, uit de dreigende breuk, wanneer men 'toch weer een „rechtse coalitie" zou aan gaan. en de onmogelijke positie, waarin men dan bij de huidige internationale vormen en stromingen zou verkeren. Voorts zijn er in het programma van den formateur ongetwijfeld ook punten geweest, die voor de KVP als geheel aantrekkelijk waren, zonder dat Zij door de PvdA als onbillijk konden worden beschouwd: doortrekken van de lijn der onderwijs-pacifïcatie, sociale belangstel ling voor de grote gezinnen, en enkele mindere belangrijke punten van geeste. lijk zedelijke aard kunnen hierbij een grote rol hebben gespeeld. Blijkens de bewoordingen van het communiqué houdt men er in de PvdA, gezien het Wonderlijke karakter der KVP-eenheld, toch nog voortdurend rekening mee, dat deze medewerking der conservatieve vleugel slechts on willig en met achtergedachten wordt ge geven. zodat de samenwerking nog op personenkwestie en krachtsverhoudin gen in het kabinet en later op onvol doende steun van de KVP aan het ont worpen program, zou kunnen afsprin gen. Nu de uitslag van de verkiezingen de wil tot vernieuwing van het Nederland se volk zó weinig sprekend tot uitdruk king heeft gebracht, is deze oplossing de meest gunstige, die bereikbaar was, n.1. dat, steut.end op een vooruitstre vender koers in de KVP de lijn van het ministerie-Schermerhorn wordt doorge- trokken, doch nu op een parlementaire basis, en dus ook met meer kracht, in dien beide partijen zich ook aan de ge maakte afspraken houden. De installatie van Jhr. Mr. F H. vagKinschot als burgemeester van Leiden. Van het bordes van het stadhuis af slaat c'e nieuwe burgemeester 's avonds het défilé van tientallen Leidse verenigingen gade, Foto v, d. Horst - Leiden. De Zaanse zeskamp SZABO AAN DE KOP. (Van onzen specialen verslaggever). Voor de aanvang der 3e ronde werd de partij van der Tol—Cortlever voort gezet en opnieuw afgebroken. Cortle ver staat op winst. 3e ronde. StoltzCortlever, open Spaanse par tij. Onze landgenoot speelde een kra nige partij, welke na 6 uren spelen werd afgebroken in een stelling, waar in de remisekans zeer groot is (lopers van ongelijke plaats). Szabovan de Tol, Franse verdedi ging. v. d. Tol speelde een verdien stelijke partij, nlaar kon toch niet verhinderen, dat de Hongaar door 'n meerderheid van een pion won en hiermede zijn 3e winstpunt boekte. Sandifort—Korttrtauer, Konlngs- indisch® verdediging. Ondanks hard nekkige tegenstand van den jeugdigen Sandifort bracht ook deze partij geen Hollandse overwinning. Na 54 zetten kon de Tsjech zijn 2e winstpunt note ren. Stand na 3e ronde. Szabo 3 punten: Kottnauer 2 punten: Cortlever 1 punt plus 2 afgebroken partijen: Stoltz 1 punt plus 1 afgebro ken partij: van de Tol 0 punten plus 1 afgebroken artij: Sandifort 9 p. IN SCHEERVLUCHT. - De doodstraf eiste het Haagse Mijzonder Gerechtsof tegen den oud burgemeester vaji den Haag, prof. mr. H. Westra. De doodstraf werd te Am sterdam geëist tegen twee verra ders. die voor ƒ1.oer hoofd joden bij de S.D. aanbrachten De eerste ronde van de radio-schaak club Engeland—Sowjet-Unie was met 5—1 r de Russen. -Voor werkschoenen kunnen tot en met 29 Juni weer aanvragen bij de plaatselijke üstri- I butiekantoren worden ingediend Hoving zwom te Brussel de 100 m. borstcrawl in 59.6 sec,

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1