Een surprise-autorit rond Zürich Verdeling van groot-grondbezit de Britse zóne in KLAPROOS Bim en de verdwijning van Moneypump Jr. £R wordt op het ogenblik ernstig onderhandeld tusten Engeland en Egyptei ©ver de onafhankelijkheid van het laatstgenoemde land. Deze vrijheidsstrijd is reed* vele tientallen Jaren aan de gang an heeft Egypte menig bloedig offer gekost. De belangen, welke Engeland bij het be zit van dit gebiet' heeft, zijn van dien aard, dat het alle, middelen waarover het beschikte, beeft aangewend om de Egyptische nationale beweging te on derdrukken. Het krachtige nationalisme in Egyp te hangt enerzijd» nauw samen met de opleving van het nationale bewustzijn in alle koloniale gebieden. maar is an derzijds een logisch antwoord op de koloniale praktijken, welke Engeland in dit land heeft toegepast. Om het bezit van Egypte werd in de 19e eeuw een felle strijd gevoerd tus sen de toenmalige grote mogendheden: Turkije, Frankrijk en EngeTiand. Het verzwakte Turkije, waaraan Egypte toen „toebehoorde", was «1 spoedig buiten gevecht gesteld. Te heviger werd de strijd voortgezet tassen Frank rijk -»n Engeland. Het was al.ermiost een historisch toeval, dat het steeds machtiger wordende Engeland t<nslotte ala overwinnaar uit deze strijd te voorschijn ia gekomen. Men kan niet beweren, dat de in heemse bevolking van Egypte de strijd, dia om haar land gevoerd werd en die economische en politieke onderdruk king betekande, gelaten over zich heeft laten heengaan. Er werd voort durend een hevig en vaak bloedig ver zet geboden. Ook de laatste tijd wa ren de Incidenten niet van de lucht. We herinneren slechts aan de moord op Osman Pasja in het begin van dit jaar. IN 1882 was Lord Cromer Engeland» vertegenwoordiger in Egypte gewor den. In feite was hij 23 jaar lang al leenheerser van dit land: hij heeft het in die tijd economisch volkomen on derworpen. Van 1914—1922 werd Egypte een „protectoraat". In volkeren-rechter lijke zin betekent .protectoraat", dat een machtiger staat een zwakkere be schermt «n daarvoor enige voordelen geniet. In werkelijkheid bleek „pro tectoraat" steeds te betekenen, dat de belangen der „beschermers" beschermd moest ook ten koste van de „be schermden". Terreur, onderdrukking en vervol ging ten spijt nam de nationalistische beweging in kracht toa. In 1922 kwam er een Egyptische Ko ning natuurlijk „made in Enge land" aan het bewind. In 1938 moest Engeland' opnieuw concessies dosn aan het Egyptisch nationalisme. In dit jaar werd in naam een einde gemaakt aan de Britse bezetting. De feitelijke toe stand was anders. Do militaire, politieke en economi sche voorrechten, die Engeland het had bedongen, verleenden het nog steeds een oppermachtige positie in dat land. Het volgende voorval door het Egyptische blad „Akhbad el Ioni" en door den correspondent te Cairo van het Engelse toonaangevende blad „Manchester Guardian" onthuld, mo ge dit Illustreren: Toen de fasciatlache opmars in Noord-Afrika ook Egypte voor Enge land bedreigde, drong op 4 Februari van protectoraat tot vrije natie 1942 de ambassadeur Lord Killean en de generaal 9tone, commandant van de Britse troepen in Egypte gewapend en door tanks beschermd de residen tie van den Koning van Egypte bin nen, om het te dwingen Nahad Pasj; tot minister-president te maken. Met Nahad Pasja nl. wilde men de binnen landse orde handhaven! Than* staat de algehele onafhankelijkheid op de dagorde. yfELKE belangen heeft Engeland in Egypte te verdedigsn? Allereerst wil het het Suez-Kanaal beveiligen, dat de kortste zee-verbinding iis met Brifcg-Indië en vervolgens de aandelen van dit Kanaal die voornamelijk in Engelse handen zijn. Tijden» het be stuur van Lord Cromer werd het vruchtbare Nijldal tot één grote ka toenplantage gemaakt. Machtige irri gatie-werken, stuwdammen en andere kostbare installaties werden hiertoe aangelegd. Hiermede verkreeg Enge land de katoen-productie voor zijn in dustrie in eigen hand. (De Egyptische katoenplant heeft de langste vezel en is van superieure kwaliteit). Hoewel Egypte met grote schreden zijn volledige onafhankelijkheid tege moet gaat, zal deze ontwikkeling nog heel wat voeten in aarde hebben. ROBEKT ELBURG. Wij zaïjen i „Reizigers tegen wil en dank'' Een jaar geleden stroomden duizen den Nederlanders, die een groot deel van de bezetting als politieke gevange nen of als slavenarbeiders in Duitsland hadden gewerkt, ons land weer binnen. Stroomden. want hoeveel critlek er steeds is geweest op de wijze, waarop de D.P.'a (displaced persons) naar het vaderland werden getransporteerd, ledereen moet zich hebben verwonderd over de snelheid, waarmee door het Ror de Krui» *u de diverse repatriërings diensten dez# mensen naar hun woon' plaatsen zUn gebracht. Van deze repatriëring is een documen taire film gemaakt, genaamd „Reizigers tegen wil ondank". Onder auspiciën van het ministerie van Sociale Zaken werd deze rolprent Dinsdag voor talrijke autoritei'en o.w. de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland en de jge- zanten van Zweden, Zwitserland en België en de pers gedraaid. Welke moeilijkheden de cineasten hebben moe ten overwinnen, schetste de secretaris generaal van bovengenoemd ministerie, mr. dr. A. A. van Rhijn, In zijn korte Inleiding tot de film. Wij zagen „reiziger» tegen wil en dank" op de meest zonderlinge wijzen en soms met de modernste transport voertuigen op hun reis huiswaarts. Er waren er, die dwars door de Balkan naar Odessa reisden om vandaar via Turkije, Port Saïd en Marseille de weg terug te bëinöigen. Anderen strompel den door Polen naar Gdynia en met de boot naar het gastvrije Zweden om. tenslotte per Dakotavliegtuig Amster dam te bereiken! Men -n niet genoeg dank betuigen, zo bleek uit deze uitstekende film, aan de Zweden, de Belgen en de Fransen. Vooral de laatsten met hun talloze kampen, tehuizen en hospitalen in Mar seille, Parijs, Versailles, Reims etc., hebben wonderen verricht om onze landgenoten te helpen. De opening van de Alkmaarse kaasmarkt. De kaas wordt voor het eerst na lange tijd weer in hst.Waaggebouw gewogen. Van reizen en eten in Zwitsertand r Een belangrijke gebeurtenis vond vorige week plaats. De Alkmaarse kaas markt werd heropend. Een vriend van Nederland neemt afscheid Gevraagd: Emigranten, geleerden en... boeken! .(Van een specialen verslaggever In sappig Zuid Afrikaans heeft de 6ud-gezant van de Unie, Dr. van jBroekhuyzan, aan een talrijk en be langstellend gehoor een en ander pver Zuid-Afrika verteld. Het was eigenlijk meer een ge. moedelijk babbeltje, waarin per soonlijke belevenissen en hoogge stemde idealen charmant werden idooreengemengd. Hij sprak van Zuid-Afrika's mee leven met Nederland in z'n nood, voortspruitend uit de herinnerin gen, die men daar nog altijd koes tert aan óns medeleven in Afrika's idonkerste uren. Afrika vraagt emigranten, Neder landse emigranten. Die verrijken de taal en versterken het Nederlandse element. Maar ze moeten Afrika ners worden! Je kunt niet met twee nooitjies tegelijk vrij nie!" Voorts vraagt hij dringend om theologische en wetenschappelijke jwerken. uitwisseling van geleerden en studenten. Te veel heeft Zuid- JAfrika zich de laatste jaren op En geland en Amerika moettfn oriënteren Hij wil een regelmatig radio contact tussen de beide landen en hoopt op spoedig contact door de lucht per KLM. Zowel op econo misch als op cultureel terrein ver wacht Zuid Afrika veel van Neder land. De thans 73-jarige diplomaat heeft nog niets van zijn vitaliteit verloren, al meent hy dat dit wel het laatste bezoek is dat hij aan zijn geliefd Nederland brengt. De leden van het Alg. Ned. Verbond, Neder land in den Vreemde en de Ned. Zuid-Afrik. Vereniging, cie Zater dagmiddag waren saamgekomen om Dr. van Broekhuyzen te horen spreken, hebben echter zyn praatje (hij had een rede op schrift, maar achteraf „wou hij maar liever praat"), met onverflauwde aandacht gevolgd en het alleen voor herhaal delijk applaus onderbroken. Een vriend van Nederland gaat uit ons midden heen, en een troost voor dit verlies is slechts de verze kering, dat de gevoelens, die hij koestert, die zijn van het meren deel der Hollandse Afrikaners èn van de Unie-Regering Emigranten-in spé zullen trou wens nog wel een jaar of anderhalf geduld moeten hebben, voor en al eer de laatste Zuid-Afrikaan -gere palrieerd is. Dan komen de Hol-1 landse emigranten aan de beurtl JK woon in Zürich aan de See- Btrasse, de grote weg aan de lin keroever van het meer, waarlangs alles trekt wat naar Luzern en het Vierwoudstedenmeer wil, of ook naar het Oosten van het land: Grau- bünden. Vooral Zaterdags en Zon- dags is het van vroeg tot laat een gesuis en een gejakker zonder weer. ga. Mooie auto's in de lak en in de banden, als vóór '39 bij ons. Maar ook bussen. Bussen, waar ik geen woorden voor vind. Hemelsblauwe, geel met paars, groene, als uit een of ander album van Jantje of Pietje: voor een kind om over te kraaien, om van de ene verrukking in de an- dere té vallen. Dsze bussen, meest Saurers, behoren aan allerlei onder nemingen. met fantastische namen, zoals Titan; de programma's ervan lees je iedere dag in het Tagblatt. Zij staan, net als de bioscopen, naast elkaar. En nadat ik eerst een blik op de Bankadvertenties heb geworpen, waarop de vrije gulden 40, 43, 45 doet, d.w.z. dat men voor een Ned. bankje van honderd: 45 franken krijgt, die op zijn best de koopkracht hebben van 25 vooroor logse frankjes, duik ik snel weg in de pagina van de auto-annonces. Eerst waren het allemaal „Benest"- fahrten, die geannonceerd stonden: bloesemritten, naar Arenenberg. het landgoed van ex-keizerin Eugénie en het ryke Most-appeltjesland ten Zuiden van het meer van Constanz, of naar Weggis en Brunnen. Later, toen er geen bloei meer was, werden het bergreisjes en steeds waren daaronder ook „Fahrten ins Blaue". reizen zonder vooropgesteld doel, verrassingsritten; inclusief „Fi- schessen oder Bureplatte" tegen tieü tot veertien franken. QEZE verrassingsritten gaan er in als koek. De bussen zitten uit verkocht vol. Op een avond, toen ik tegen mijn buurman zei: „Daar zou ik best eens mee willen", stelde deze ons voor, met hem in zijn Mercedes een Fahrt-ins-Blaue te ondernemen Nu, dat werd graag aangenomen. En zo gleden wjj de linker oever van het meer hoger op en koersten bij de dam daarover rechtoe-rechtaan op Rapperswil met zijn oude slot, waarin vroeger, toen de Polen geen rijk meer hadden, het Poolse natio nale museum was ondergebracht. Een klein tikje aan mijn hoed, en reeds snort de wagen langs stijgen- de wegen het Toggenburg in. Van dit eenvoudige Appenzellerland heeft ook onze Koningin gehouden. De huizen met de muren van .Schindeln", over elkaar geschoven dikke houtspaanders, van onder af- gerond, nemen toe. De weiden wor den tot boeketten. Vermoedelijk zou hen Hollandse boer zijn neus opha len voor dit gras, dat geen gras is; maar een flora, één wuivend boeket van margrieten, scabiosen, zo weel. derig, dat men haast het gras niet meer ziet. Dat doet deze kalkbodem tussen Alpstein (Santis) en Alpen gelegen; hier wonen de leuke al piene boertjes, met de zwart met rode kapjes op het achterhoofd, en ONZE KACHEL EN WIJ... het gaat om calorieën Evenals bij een kachel, moet ook ons lichaam regelmatig van brand stoffen worden voorzien. De kachel geven wij hout of kolen en deze bevatten een hoeveelheid warmte- eenheden, die calorieën genoemd worden. Ook ons lichaam kan het niet zonder verbindingswarmte stellen en daarvoor dient het voed sel, dat de noodige warmte-eenheden of calorieën bevat. Dushoe beter de brandstof en het voedsel, hoe meer calorieën. Gelukkig hebben we na weer voldoende voedsel om ons lichaam van de noodige calorieën te voor zien, dus om gezond en krachtig te blijven. Zoo levert een pond havermout ons 1940, een pond suiker 2050 en een pond peul vruchten 1650 calorieën. Maar, zooals wij voor de kachel graag de beste brandstof over heb ben, zoo moeten we et ook voor zorgen ons lichaam van de beste brandstof, dus het beste voedsel te voorzien. De Nederlandsche huis vrouw weet dat en zit houdt haar gezin gezond en sterk door dehooge voedingswaarde van De Gruyter's betere waar. Betere waar, gezonde voeding enweer net als vroeger t!cn p;~-cent korting, (Ingezonden mededeling). QNZE reisredacteur la weer op zijn uitgangspunt teruggekeerd. Stilzitten ligt echter niet in zijn aard; opnieuw trok hij de bergen kindertjes, die stuk voor stuk een schilderspenseel waard zijn. QNZE gastgevers zijn echte Zwit- sers en zij praten het liefst „Schwy- zertüsch", voor hen is het goed eten en drinken zeker vfjftig proeent van het genoeeen van een dagje uit. waarbij zij de stelregel huldigen: „Lieber den „Maogen" verrenken, als dem Wirt „öppis" schenken". Wij stoppen bij Acker in Wild haus, waar we verse forellen met een gespritzige Neuchatel krijgen, waaraan ik nog lange tijd terug zal denken, hoewel een HoJant'cr niet bepaald naar Zwitserland hoeft te gaan, om er te eten. Dat was eerder 's avonds het geval haast al onder den rook weer van Zürich in een echt gemoedelijk „Fressbeizli", waar een zoete boerenham in een onge looflijk kwantum en een SchübUng. een worst vap zowat een el lang, ons wachtten. En dan: „los" om de rechteroever: Een rit zonder plan, zonder doel; maar aan alle kanten vol zomerse verrassingen! Dr. R. FEENSTRA. Puin tot bouwtteen, grond stof voor bouwmateriaal Onafzienbare puinvelden liggen daar waar eertijd» rijen huizen «tonden. Die huizen tot puin maken ging wonderlijk vlug. Moeilijker i» het procédé in om gekeerde richting, maar toch gaat het. Door den Zweed Emrik Lindman is een methode bedacht om bouwstenen te vervaardigen uit puin. Deze methode i» na de oorlog ook in Nederland be proefd. Het procédé is betrekkelijk eenvou dig: in een molen worden de bakstenen die uit het puin komen, geklopt en ver volgens gemalen; dan wordt het aldus verkregen gruis in mengbakken met ce ment en water tot een specie gemaakt, welke in een tweetal vibreer-machines wordt gestort. Door een heftig schudden van de machine laat men de specie in de vormen verdichten. De gevormde stenen worden op wagens met rekken gedurende 24 uur in een verhardings kamer in een vochtige atmosfeer van 100 graden Fahrenheit geplaatst. Een vibreermachlne in de Nederlandse fabriek in Den Haag heeft 'n productie capaciteit van 1000 stenen per 8 uur en daar in drie ploegen gewerkt wordt, worden per etmaal op de twee machines 6000 stenen geproduceerd. Als men dan bedenkt, dat een vibro- steen 8'/* maal zo groot is als een nor male baksteen, dan blijkt wel, dat hier met geringe middelen een grote pro ductie wordt bereikt. Daar de stenen niet massief zijn, iets wat hun isolerend vermogen verhoogt, wegen zij slechts 10 kilo, zodat zij ge makkelijk te hanteren zijn. Uit proeven is gebleken, dat zij een drukvastheid van 80 kg. per vierkante c.m. hebben Zoals men allicht kan begrijpen, vorm de puin niet de oorspronkelijke grond stof voor het, in Zweden uitgevonden procédé, maar gebruikte men daar grind-zand. In de door de oorlog ge troffen landen, waar puin goedkoop en alom verkrijgbaar is, is men er toe ge komen dit als grondstof te gebruiken en het bleek toen, dat met puingruls vervaardigde «tenen beter isoleerden en een groter drukvastheid hebben dan die welke met grlnd-zand zijn gemaakt. De gehele productie van de Vibro- fabrleken zal worden opgekocht door de wederopbouw. PmMêckm jonkers worden ammfrAt (Van onzen financieel econ medewerker.) QEZER dagen bracht het A.N F. een bericht, dat het Britse bestuur de contróle over alle parti culiere landbouwgronden heeft over genomen met het oog op de verde ling van het groot-grondbezit Tot de groot-grondbezitters in de Britae aóne behoort ook het klooster Loccum Oorspronkelijk was dit een Cisterciênser Abdij, gesticht in 1183, maar sedert 1593 in protestantse handen. Nu zijn in Hannover aile vermogens van opgeheven kloosters onder beheer gesteld van een ag.n. Kloosterkamer Uit dit klooster fonds worden jaarlijks subsidies verstrekt aan de Universiteit van Góttingen, aan kerken, kloosters en instellingen van liefdadigheid. Het klooster Loccum valt echter niet onder de Kloosterkamer, maar vormt een zelfstandig geestelijk lichaam in de protestantse landkerk. Er is thans een predikanten-semi narie aan verbonden. Niet alleen Engeland, maar ook Duitsland blijkt dus merkwaardige tradities te be zitten! Zo voert de protestantse geestelijke, die aan het hoofd staat van deze abdij, nog steeds de titel van abt En dat niet alleen. Op hoogtijdagen en btf plechtigheden kan men hem ook uitgedost zien met mijter en staf. Ambtshalve Is hij ook voorzitter van de arrondis- sementsraad van Kalenberg. Dit klooster bezit uitgebreide landerijen en bossen. Het is van de Britten met hun zin voor traditie wel te verwachten, dat ze dergelijke instel lingen intact zullen laten. QE verdeling van het groot grondbezit, die nu aan de orde gesteld is, is niet alleen een sociale kwestie, maar nog meer een poli tieke. Met dat bezit hangt nl. de heerschappij vap de Duitse landadel samen. Daarvan bestaan de jonker- families, waarvan de oudste zoon de erfgenaam wordt van de bezittin gen, terwijl de tweede officier wordt en de derde (hogere) ambte naar. Deze adel belichaamt de Prui sische geest; het groot-grondbezit vormt hiervan de ruggegraat Heel het Pruisische systeem van com manderen, knechten, uitbuiten, dat wij tijdens de bezetting aan den lijve ondervonden hebben, berust op dit groot grondbezit. UET ANP voegde aan het boven staande bericht nog de mede deling toe, dat in de Britse zóne een derde van alle landbouwgronden zou toebehoren aan bedrijven boven 300 H A Dit is pertinent onjuist. Over heel Duitsland vormen de be drijven van 100—200 HA. 4,9 pet. en die boven 20-J HA. 15,3 pet. van de totale bebouwde oppervlakte. Dit zijn cijfers uit onpartijdige land- bcuwhandboeken. En groot- Srondbezit bevindt zich vooral in de ussische bezettingszone, in Oost- Pruisen (39 pet.); Pommeren 49 pet); Silezië (33 pet.); Grensmark (33 pet); Brandenburg (33 pet.) en Saksen (25 pet.). In de Britse zóne overheerst het middelgroot bezit (520 A.), d w.z. in het Noorde lijke gedeelte dezer zone, in Slees- wykHolstein, Hannover en Olden. burg. In Westfalen overheerst zelfs het kleinbedrijf, met name in de be. volkingsryke indusriegebieden aan Sieg en Ruhr en rond Bielefeld. In Oldenburg en Wersfalen nemen de grootbedrijven boven de 100 H A. slechts 3 pet. van de totale bebouw de oppervlakte in. In Hannover en Sleeswijk—Holstein iets meer. H ertengymnastiek SERIE IV LAATSTE OPGAVE. En heeft U de schaapskooi ook so vlug voor elkaar gekregen als die boer uit onze vorige opgave? Ja, dat was 'n slimme. Hij maakte n,l een heel ander model, bestaande uit 8 even grotè vakken en waarin de schapen alle met hun kop naar elkander toestonden. Zó: Eenvoudig, hé? Onze laatste opgave is ook niet al te zwaar. 'n Vader bracht voor zijn kinderen appel» en peren mee In totaal had hij evenveel appels en peren, vóórdat hij de verdeling begon. Hoeveel kinderen hij had. weet ik niet meer. Wel herinner ik me nog, dat h|j nadat elk zijner kinderen 12 appels gekregen had nog 48 appels overhield; terwijl er nadat ieder kind 15 peren had ontvangen ook nog juist 15 peren overbleven, waarna hjj zo eerlijk mogelijk het restant ver deelde. Wie kan me nu zeggen, hoeveel ap pel» en peren die vader had meegeno men en onder hoeveel kinderen ze wer den verdeeld? Ja, da*» nog een aardig rekensommetje tot slot, waarmee we dus tegelijk aan het eind dezer serie zijn gekomen. In verband hiermee worden de gym nasten verzocht, hun oplossing i v.p. zo spoedig mogelijk in te zenden, opdat we de uitslag van de gehele serie zo gauw mogelijk bekend kunnen maken. Het zal mij benieuwen, wie er dit maal met de prijzen zullen gaan strij ken. Voor 't laatst dus nogmaals veel succes en tot de volgende keer. ONZE JEUGOHOEK Probeer het óók eent Jan was jarig en hij had een stuk of wat van z'n vriendje» op bezoek. Al lerlei spelletje» waren er el gedaan. Geen ogenblik hadden ze alch verveeld. Maar nu.. Nu zitten -e zich toch eventjes te be denken. Niemand weet er meer een nieuw spelletje! Eindelijk zeg* Moeder: „Kennen Jullie 't fles*en-stap-*pelletje?" „O Ja. natuurlijk", roepen Jan en Henk. Wat dom, dat ze daar niet eer der aan hebben gedacht', 't Is zo'n aar dig spelletje! De andere jongens kennen 't niet. „Dan moeten jullie de kamer uit", zegt Moeder. „Alleen zij, die *t spel kennen mogen binnen blijven." Moeder, Jan en Henk blijven In d« kamer. Ze halen drie lege flessen uit de kast en zetten die op een rij midden in de kamer op de vloer, met tussen ruimten van een halve meter ongeveer. Nu wordt Piet binnengeroepen. „Zo Piet", zegt Moeder. „Ga jij eens vóór dat rijtje flessen staan. Mooi zol Nu moet je proberen, of Je in drie stappen achter elkaar over die flessen heen kunt stappen! Pas op, dat Je ze niet breekt!" Dat 1» voor Piet een kleinigheid. Met gemak stapt hij er overheenl „Goed gedaan", zegt Moede*. „En nu, nu moet je hetzelfde werkje doen met een blinddoek voor je ogen. Jan en Henk mogen je helpen." Piet krijgt een doek voor z'n ogen en Jan en Henk nemen hem ieder bij een arm. „Vooruit Piet!" roept Moeder. „Heel op je benen! Hoger!" „Je haalt 't niet, J6!" roept Jan. Piet wordt vuurrood, xó gooit bij x'n benen in da lucht. Al» hij drie grote stappen gedaan heeft, trekt hij de doek voor x'n ogen vandaan enziet dan tot x'n verbazing, dat er helemaal geen flessen meer staan. Moeder en de twee jongens hebben grote pret om z'n ver bluft gezicht. Vóór hij begon te stappen, had Moeder de flessen al weggehaald. Al di« dweze sprongen heeft hij dus voor niats gemaakt, maar dat was nu Juist t grootste ylexier voor de anderen. Als jullie eens een middag vrij heb ben, en 't regent, probeer het dan óók eens. Je kunt er prat mee hebben, hoort LEONARD ROGGEVEEN. Je stond zo krachtig, fier rechtop» In" volle kleurenpracht, Toen kwam een felle onweersbui, En weg was al je kracht Je lag geslagen aan de grond, Je stengels hingen slap; De zon kwam achter 'n wolk vandaan, Beschouwd' het als een grap. Ze scheen je boven op je bol En keek je lachend aan, Ze dacht: als ik maar even schijn, Dan ga je wel weer staan. Maar treurig hing je bloemenpracht Daar troost'loos op de grond, Totdat mijn vader plotseling Er gister iets op vond. HU plantte stokjes in het zand, En daar omheen was gaas; Nu sta je weer te pralen, zeg, En ben je weer de baas. Je bloemen sieren weer de tuin, Je hoort er eenmaal bij; De grootste, mooiste rode bloem, Zeg, Klaproos, dan ben jij! NICO SPLINTER. 18. In de fles bleek een briefje te zit ten met de woorden: „Pilatus. Zwitser land". „Fine", zei Moneypump. „Naar t vliegveld. We gaan naar Zwitserland". In razende vaart stevende het bootje naar de wal. Al» een aycloon vlo gén de twee relzl ger» over het vliegveld naar de Zwitser- maehlna toe» iemand ven het vlieg veld brulde: „Telefoon voor heer Bim" Blm rende naar de teleloon Mo ny pump beende verder. „Hallo, met Blm". „Hok kum, o Juist". ..Wat zegt U, Krijn Re bel? Neen, die ken ik niet. Gek gewor denT Bijna een wonder? Of ik onmlddel lijk over kan komen? Wat kan lk daar a-n doen? Ik moet naar het buitenland iieel dringend? Goed, lk kom". Dezelfde piccolo, die Bim had gewaar schuwd, vloog nu naar Monypumpen om te vertellen, dat Blm, tn het belang van het onderzoek, eerst terug moest naar Hokkum. „Geef hem dit", zei Moneypump en er kwam weer een pakje papiertjes uit zijn broekzak, maar slgarettenpaplertjea wa ren het niet.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3