Het Verzet tekent verzet aan STADSNIEUWS Plechtige eerste zitting in stadhuis Twee fietsen en een portefeuille 'EN-ttONMjHj Aanvankelijk zwaar bewolkt of ge heel bedekt met enige regen. Later brekende bewolking met nog kans op een buitje. Matige, aan de kust tijde lijk krachtige wind tussen Zuid en Zul<f-West. Iets koeler. In het etmaal van Zondagavond 23 Juni tot Maandagavond 24 Juni is de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. WOENSDAG 26 JUNI 1946 3e Jaargang No. 256-444. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H. Hommerson. Redacteur stad: O. W. M. WUlems. Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" edactte en Ada.i Aebterdam 20, tel. 2274. Advertenüe-afd.: Langestraat IS, tel. UTL Arnold Meyer ls veroordeeld tot C jear gevangenisstraf (met aftrek van voo». arrest) en 10 Jaar ontzetting uit de belde kiesrechten. Uitgestotenen De leden van de voormalige „Landelijke Organisatie voor hulp •an onderduikers" en die van de Lan delijke Knokploegen komen Donderdag a.s. in Zeist bijeen om hun gevallen makkers te herdenken. Aan de vooravond van deze herden king hebben de organisaties gezamen lijk een appèl gericht tot „alle over heden en burgers van het Nederlandse volk, die rechtstreeks of zijdelings be trokken zijn bij zuivering of berech ting en bij het rechtsherstel van hen, die door de bezetting getroffen zün". Zeker, lezers, gij hebt het reeds ge raden: „de illegalen" leggen hier, ver eend. getuigenis af van hun ontevre denheid. Wat ls hiervan de betekenis? En ls aan dit appèl* wel enig belang te hech ten? Laten wij het eens zeer nadrukkelijk zeggen: er wordt ln Nederland een vruchtbare bodem geschapen voor te genstellingen van een soort, welke reeds meer dan eens ln de geschiede nis noodlottige gevolgen heeft gehad. Er dreigen groepen te ontstaan van j.uitgeetotenen" in onze maatschappij. Groepen van zeer verschillend gehalte wel is waar, maar die toch enkele dingen gemeen hebben: wantrouwen in onze democratie; wrok en minach ting jegens de daden, in haar naam bedreven; woede en haat jegens „ge zagsdragers" die hun plicht verzaken voor het eigen lk. Een brood-NSB-ertje, dat een Jaar 6f anderhalf heeft opgeknapt voor het dragen van een speldje, hoe zal hij denken over de zichtbare en onzicht bare vrienden van den bunkerbouwer, die met 'n geringe geldboete betaalde voor zijn landverraad? Hoe zal hij «taan tegenover den rechter, die zon der blikken of blozen toegeeft, dat den auctor ..intellectualis" van veel kwaads, den rattenvanger van zwakke broeders, het recht werd gegeven zelf te beslissen in welk interneringskamp hij plaats wilde nemen? Wellicht zal hij er ongeveer zo over denken als die mensen aan de andere kant van de burgerlijke massa: de ide alisten die goed en geld en leven waag den voor een vrij en zuiver Nede»!and. Die met nauw verholen walging aan zien. hoe er gesold wordt met dat gene, waarvoor zij alles vefl hadden: de gerechtigheid Straks zullen deze mannen weerom hun doden herdenken. Hoevelen zullen er staan met gebalde vuisten en een brok in hun keel, wanneer met on weerstaanbare kracht zich aan hen op dringt de gedachte, dat hun makkers voor niets zijn gevallen? Het ls tijd. dat „alle overheden en burgers", die te maken hebben met zuivering «n rechtsherstel, zich bezin nen. Er is maar één oplossing: onze democratie moet de „uitgestotenen" met zich verzoenen. De zuivering moet van boven af doorgevoerd worden met krachtige maar rechtvaardige hand. De schuldigen in hogere regionen moeten worden verwijderd: halfslach- tigen mogen geen hogere ambten be kleden. Den kleinen zwakken broeders moet hun plaats gewezen worden hv 'n sa menleving, die recht, maar ook gena de kent, Hun, die getoond hebben over grote wilskracht, moed en vaderlandsliefde te beschikken, moet eveneens een plaats worden ingeruimd, die hen toekomt in het belang niet van hun persoon, maar van het land, dat zij stelden en hóg stellen boven persoonlijk gewin. En voor deze „illegalen" ls er maar één weg: door eensgezind optreden duidelijk te maken, dat zij een macht vormen waarmede „alle overheden en burgers" rekening moeten houden. In eig?n kleine kring; fumineren en bouderen biedt geen utkomst. Ernstig beroep van oud-illegalen op ons volk „Op de vooravond van de herdenking der gevallenen In het verzet door de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers èn de Landelijke Knok ploegen, wendt de voormalige leiding der L O. en L. K. P. zich tot alle over heden en. burgers van het Nederlandse volk, die rechtstreeks of zijdelings be trokken zijn bij zuivering of berechting en bij het rechtsherstel van hen, die door de bezetting getroffen zijn", aldus luidt de aanhef van een „algemeen appèl", dat wij van de zijde der organi saties van het actieve verzet ontvingen. Grepen uit het Radio programma DONDERDAG 27 JUNI. HILVERSUM I. 7,00 en 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen. 8.45 Pianomuziek van Mo- zart. 915 Morgenwijding. 9.30 Arbeids vitaminen. 10.30 Van Vrouw tot Vrouw. 10.36 Plerre Palla. 11.00 Nuttig en Nodig' 11.10 Pianorecital. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Orgelconcert. 12.35 Ensem ble Bandi Balogh. 13.00 Nieuws. 13.15 Vau deville-Orkest. 14.00 Voordracht. 14.20 Zang en plano. 15.00 Voor zieken en gezonden. lo.20 Confetti. 16.15 Gram.muziek. 17.00 AVRO-Kaleidoscoop. 17.30 The Skymas- ters. 18.00 Nieuws. 18.15 Toscanlni diri geert. 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.05 Sportpraatje. 19.25 Zangdeclamatie 20.00 Nieuws en weeroverzicht. 20.08 „Quo Vadls?" 20.20 Residentie-Orkest. 21.15 Piano. 21.30 „Een man, die lief heeft" (Hoorspel). 22.00 Gram.platen. 22.15 Cau serie. 22.30 Metropole-Orkest. 23.00 Nieuws. 23.30 Ensemble Lajos Veres. HILVERSUM II. 7.00 en 8.00 Nieuws 8.20 Gram.muziek. 9.00 Vrouwenspiegel 9.05 „Pluk de Dag". 10.OO Londens Phll- harmonisch Orkest. 10.15 Morgendienst. 1C.45 Gram.muziek. u.15 De Zonnebloem. 11.45 Zangrecital. 12.30 Dansorkest John Copal 13.00 Nieuws. 13.15 Herdenkings dag L.O.L.K.P. 13.30 Lunchconcert. 13.45 „Katholieken en Protestanten". 14.00 Rhap- scdie Sextet. 14.40 Voor de Vrouw. 15.00 Jaap Schutte op orgel. 15.30 Die Serena- den. 16.08 Bijbellezing. 16.45 Jaap stotijn 17.15 Rotterdams Pianokwartet. 17.50 Rijk over Zee. 18.00 The Travellers. 18.30 Chr Nationaal Vakverbond. 19.00 Nieuws. 19.15 De Prijsbeheersing op pad. 19 40 De vaart der Volkeren. 20.00 Nieuws. 20.05 Utrechts Chr. Mannenkoor. 20.40 Interessante ont moetingen ln Amerika. 21.00 NCRV-Orkest. 21.20 Co'n Amore. 22.00 Nieuws. 22.15 Het appèl van L.O. en L.K.P, Corruptie schaadt ons volk. Het appèl (dat wij onmogelijk in ex- tenso kunnen publiceren) wijst op de verbijsterende omvang, die de corruptie in verantwoordelijke kringen heeft aan genomen, op de vriendjespolitiek, waar van de drijfveer veelal angst voor het bekend worden van eigen falen is en constateert dat, hoewel het begrijpelijk is, dat de ingewikkelde problemen rond de zuivering veel tijd vergen, „door hen, die nog over de juiste mentaliteit beschikken en hun roeping verstaan", ter zake niet steeds de juiste voort varendheid is betracht. „De verzets beweging, die vervuld was van idealen voor de toekomst van ons land heeft de teleurstellende gang van zaken nauwe lijks kunnen verwerken". Een „Als personen, die gezuiverd moesten zijn, tot elke prijs gehandhaafd worden of langs een omweg weer in ere her steld worden, als lieden, die voor den rechter moesten verschenen, vrü rond lopen zonder dat er uitzicht is op be rechting, als oud-illegale werkers In plaats van op gelijke voet met anderen behandeld te worden, over het algemeen b|J het zoeken van een functie nadeel ondervinden van het feit, dat »U eens West-Indië wenst zelfbestuur If Gisteren werd namens de Staten van Curagao en Suriname door de West-In dische delegaties aan H. M. de Koningin een tweetal petities overhandigd. In de petitie vah de Staten van Cura- Cao wordt o.a. gezegd, dat het bestuur van dit eiland b'erust op „verouderde koloniale beginselen en nog heden auto cratisch is, waardoor een democratische structuur onmogelijk wordt gemaakt." De Surinaamse petitie constateert, dat het verkrijgen van het zelfbeschikkings. recht voor Suriname binnen het rijks verband met zich medebrengt, dat Su riname zijn eigen constitutie vaststelt. In het algemeen wordt beperking van de zeer grote bevoegdheden van den gouverneur-generaal verzocht. Na de overhandiging der petities heb. ben de West-Indische delegaties een communiqué uitgegeven, waarin met na druk wordt ontkend, dat de delegaties de zorgen der Nederlandse regering wensen te vergroten. De volken in West-Indië moeten ech ter in de gelegenheid worden gesteld mede te werken aan samenwerking in rijksverband door middel vaji eigen be sturen. In «cheervlucht Op de Partfse Conferentie ls men gisteren niet tot overeenstemming ge komen over het Italiaanse vredes verdrag. De Sowjet-zwemmer Leonis Medko zwom te Leningrad de 100 m. school- s.ag in 1 min. 5.2 sec. Het wereldrecord staat met 1 min. 7.3 sec. op naam van Hough (V. S.) Op de Wimbledon tenniskampioen schappen te Londen wonnen gisteren Van Swol, Rinkel, Wilton, mevr Blalsse en mej. Godefroy. Een aantal gemeentewerklieden van de gem. handelsinrichtingen te e Am sterdam werden Dinsdag voor het feit geplaatst, een „besmette" kustvaarder te lossen. Het werk werd geweigerd en het personeel dientengevolge ontslagen Het is mogelijk, dat hierdoor het over heidspersoneel van de hoofdstad be trokken wordt bij het conflict. Volgens „Het Parool" blijkt uit een opinie-onderzoek, dat 43 pet, vaït ons volk voor erkenning van de EVC is, 41 pet. tegen. 70 pet. wilde het sta kingsrecht der arbeiders gehandhaafd zien, maar 68 pet. is tegen de huidige havenstaking gekant. 96 pet. van de communisten en 52 pet. der leden van de P vd A zou v oor erkenning der EVC zijn. De EVC zal heden van de Rijksbe middelaars een voorlopige bindend- verklaring betr. loon- en arbeidsvoor waarden voor de bakkersgezellen ont vangen. De Amsterdamse bakkersge zellen zullen nu hun beslissing over al dan niet staken uitstellen. 4 k Nieuw debat-record Gisternacht om 2 uur eindigde in het Engelse Lagerhuis een vergade ring over een financiële wet, die 20 uur en 28 minuten duurde. Er werden niet minder dan 300 redevoeringen afgestoken. Alle leden zagen er tenslotte ver wilderd en moe uit. De geestige mi nister van Financiën Hugh Dalton wist met zijn kwinkslagen de goede stemming te bewaren. hun vrijheid en hun leven geriskeerd hebben voor hun land en hun mede burgers. als deze en dergelijke feiten den oud-illegalen werkers nu een jaar na de bevrijding als resultaat van hun vrijheidsstrijd voor ogen komen, dan mag het niemand verwonderen, dat hun hart in opstand is. Dan is het te be grijpen, hoewel niet te verontschuldi gen, dat velen eigen wegen zoeken te bewandelen, om recht te doen, waar naar hun diepste overtuiging onrecht gedaan wordt of rechtspleging uitblijft." Niet om de verzetsbeweging bevredi ging te schenken, maar om boven alles het land, dat ons allen dierbaar is, te verheffen uit de sfeer van corruptie, onrecht en wantrouwen, doet de leiding der L. O. en L. K. P. een ernstig be roep op overheid en volk, om de ver antwoordelijkheid en haar consequenties te verstaan. Debat over de atoomenergie Gisteravond heeft de commissie voor atoom-energie van de U. N. O. de Amerikaanse en Russische voorstellen voor internationale contróle der atoom energie besproken. Het Amerikaanse plan stelt voor de contróle op te dragen aan een Ge nootschap tot ontwikkeling der atoom energie der Verenigde Naties, die het recht zou bezitten overtreders der in ternationale overeenkomst te bestraffen. Het Russische plan maakt de contróle ondergeschikt aan de Veilig heidsraad en geeft de grote mogend heden een vetorecht ten aanzien van be slissingen over de atoomenergie. De Franse gedelegeerde Parodi ver klaarde, dat een compromis tussen beide plannen niet onmogelijk is. Mr. E. N. van Kleffens, afgevaardigde voor Nederland, meende, dat de beide voorstellen „volstrekt niet strijdig -met elkaar zijn". Verschillende gedelegeerden van klei nere naties kwamen op tegen het veto recht inzake atoom-aangelegenheden. AMERIKAANSE EN BRITSE OORLOGSSCHEPEN BIJ TRIëST. Vijf oorlogsschepen van Engeland en drie van de V. S. liggen in de Golf van Venetië nabij de kust van Vene- zia Giulia, de Adriatische provincie, de zowel door Italië als door Joego slavië wordt opgeëist. Goedkoper maaltijden in restaurants s In alle restaurants moeten thans steeds drie eenvoudige maaltij den verkrijgbaar zyn en op de menukaart vermeld worden. In de vier klassen, waarin de restaurants zijn ingedeeld, mag de vleesmaaltijd van 1,45 tot 2,50 kosten, de vleesloze maaltijd 1 1 tot 2,05 en de vismaal tijd f 1,55 tot 2.75. Slechts dan, wanneer elk der drie eenvoudige maaltijden, op de kaart vermeld en tevens verkrijgbaar is, mogen ook duurdere maaltijden worden opgediend. (Zullen de restaurants nu gaan staken? Red.) Te laat is te laat Ged. Staten hebben het beroep van de CPN tegen de beslissing van het hoofdstembureau te Deventer betreffen de het te laat indienen van de candida- tenlijst voor de gemeenteraadsverkie zing aldaar verworpen. Ged. Staten van Gelderland hebben beslist dat de KVP-lijst in Nijmegen ongeldig ia ook deze werd te laat in gediend, zoals men weet. De CPN in Deventer zou vermoedelijk 7 gemeenteraadszetels hebben bezet; in de oude gemeenteraad van Nijmegen bezetten de katholieken liefst 23 van de 37 zetels. Maar te laat is te laatDe wet is onverbiddellijk. KONIGIN VERLEENDE GRATIE. H. M. de Konngin heeft aan A. L- W. Steentjes te Zaltbommel gratie verleend van de# doodstraf en deze veranderd in levenslange gevangenis straf. Steentjes heeft enige personen uit het Westland wegens het verrich ten van sabotage bij de politie te Naaldwijk aangebracht, ten gevolge waarvan een hunner door de Duitsers werd geëxecuteerd en een ander in de gevangenis overleed. MAJOOR BREUXESE EN DE VIERDAAGSE De Nederlandse Bond voor Licha melijke Opvoeding heeft zich tot den minister van Oorlog gewend met het verzoek, zijn standpunt in zake majoor Breunese, leider der Vierdaagse afstandsmarsen, te her zien. Het bestuur van de N.B.V.L.O. is na een nauwkeurig onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat majoor Breunese niet de minste blaam treft en rekent het zich tot een eer hem wederom bereid te hebben gevon den als leider van de Vierdaagse op te treden. (Zoals men weet, is het aan mili tairen verboden aan de Vierdaagse deel te nemen, omdat majoor Breu nese, die in 1940 commandant van de Opbouwdienst was, de leider dezer afstandsmarsen is.) Zo is de situatig nog op vele plaatsen in het Zuiden. Hulp is dringend nodig! Een blik op de woningtoestand in Vier lingsbeek. Helf Tribunaat is er l In de Raadzaal van het Stadhuis werd Dinsdagmiddag de eerste openbare zitting van het Tribunaal ln het arrondissement Alkmaar ge houden. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, voornamelijk vertegen woordigers van de Rechterlijke Macht, beëdigde de president, mr. A. Schenkev«ld, na voorlezing van het besluit tot instelling van het Tri bunaal, de leden. Hierna hield mr. Schenkeveld zijn openingsrede en schetste de tegen stellingen, die tijdens de bezetting vooral, tot uiting zijn gekomen tus sen de Nederlanders en de Duit sers en hun satellieten, de N.S.B.ers. In de tribunaal-rechtspraak moet men nu van het principe uitgaan, dat ieder, die op enigerlei wijze de zijde van den vijaqfl koos of op directe of indirecte wijze steun ver leende, op meer of minder erge wiize landverraad pleegde. Van 10 Mei '40 af en zeer zeker van 1 Febr. '41 af was het lidmaat schap varf'de NSB een vorm van landverraad. Spr. zegt, dit niet te memoreren, teneinde aan te sporen tot een strenge berechting, doch om de aandacht nog eens te vestigen op de verkeerde houding van deze Voor de Hengelsportliefhebbers In een prachtig opgemaakte éta lage in de Hekelstraat staan ver schillende voorwerpen opgesteld met betrekking tot de hengelsport, die dit seizoen in ongekende mate wordt beoefend. Een uitgebreide collectie medail les en lauwertakken trekken de aan. dacht van den sportvisser, die ook een kans heeft om „hieruit" iets te winnen. Als bewijs dat de CNHV niet al leen van „visserslatijn'' leeft, staat een grote geprepareerde snoeken- kop in de étalage. Het dier woog bij de vangst 19^ pond en was 1,14 M. lang. Tevens is op een kaart aangege ven de datums waarop de grote wedstrijden zullen plaats vinden. Op 28 Juli de Onderlinge wed strijden en op 1 September het Na tionale Concours, naar aanleiding van het vijf-jarig bestaan der ver eniging. Voor de jeugd is eveneens een aparte afdeling opgericht. Een aan. tal mooie uitstapjes, waarin de lief de tot de hengelsport en de natuur wordt aangekweekt, staan op het programma! mensen. Dit wordt maar al te dik wijls gebagatelliseerd en men is spoedig geneigd te zeggen: „Wat hebben ze nu eigenlijk gedaan?" Men moet deze Tribunaalzaken ech ter principieel bezien. Uitvoerig schetste de heer Schen keveld, de taak der illegaliteit bij de arrestaties en zeïcfê, dat het recht van de oud-illegalen zeker aanwezig was* om ook bij de be rechting een rol te spelen. Niet al leen het recht, natuurlijk ook de plicht. Na de uitvoerige openingsrede van den president bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. A s. Maandag 3 Juli zal om half elf des morgens de eerste zitting van het Tribunaal beginnen met de zaak tegen mej. A. Proot.-* Buurtvereniging „Het Vissertje" Dinsdagavond bracht de buurtver. „Het Vissertje" (Westerweg) een cabaretrevue onder de naam „Onder eigen vlag", want de medewerkers en medewerksters waren allen buurtbewoners. Zij werkten het programma in vlot tempo af, waarbij „De Pessimisten" vooral de aandacht trokken. Een gezellig bal sloot deze ge slaagde avond. ACCORDEONVER. „CRESCENDO". Zondag jl. heeft de Alkmaarse Accordeonver. „Crescendo", o. 1. v. A v. d. Wolff, voor de eerste maal deelgenomen aan hét Bondscon- cours, dat te Hoorn gehouden werd. „Crescendo" wist in de vierde afd. een 1ste prijs te behalen. HONDENBELASTING. De commissaris der politie maakt be kend. dat alle houders van honden ten spoedigste hun dieren moeten opgeven in verband met de hondenbelasting. Reeds zijn verschillende procesverba len opgemaakt wegens het verzaken van de aangifteplicht. Op 't Matje. De Alkmaarder J. de Z. stond Dinsdag morgen terecht, omdat hij met zijn han den niet van de fiets van een andere Ingezetene af had kunnen blijven. Hij was recidivist en daarom eiste de offi cier 1 jaar gevangeisstraf met aftrek van preventief. De verdediger, Mr. H. Scholten, verzocht aanhouding voor het uitbrengen van een voorlichtingsrap port. De rechtbank besloot conform. Behalve een anti-plofje had de 26-ja- rige rijwielhersteller A. J. H.. uit Heer- hugowaard, in de Wieringermeer op de eerste Maart van dit jaar een aantal weckflessen en een electromotor gesto len uit een hoop achtergelaten goede ren. De weckflessen en de motor vond de rechter niet zo erg, maar het feit van de anti-plof fiets, die verdachte in Limmen had gehuurd en later voor vijf entwintig gulden had verkocht, noemde hij bedenkelijk. De verdachte gaf de feiten volmondig toe. maar kon er zelf geen verklaring voor geven. Het O. M. eiste daarom 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, Mr. A. V. M. Leesberg, schetste de omstandigheden van ver dachte en verzocht de rechtbank hier een gecombineerde straf toe te willen passen. EEN NIET-BEWEZEN DIEFSTAL ZONDER VRIJSPRAAK. Een zeer wonderlijke zaak was het, waarin de arbeider M. terecht stond. Hij werd ervan beschuldigd op 26 April van dit jaar te Schoorl, onder de gemeente Zijpe uit de jas van een medearbeider een portefeuille met f 110 ontvreemd te hebben. De arbeiders waren aan het werk bij de bunkers en in een van die bunkers hing de jas van een zekere K. Des mid dags na schafttijd ontdekte K., dat zijn portefeuille was verdwenen, hetgeen natuurlijk enige beroering wekte. Een voorstel tot fouillering werd door alle arbeiders goedgevonden: verdachte M. zei niet „ja" en ook niet „neen", maar ging aan zijn werk. Na afloop van de arbeid ging men zoekende naar de por tefeuille, over het veld naar de bunker, waar de fietsen stonden. Een der arbeiders, B., meende toen te zien, dat de verdachte iets liet vallen. Hij ging kijken en zag de portefeuille, met inhoud, liggen. Dit verklaarde hij ook ter terechtzitting en nog een twee tal arbeiders, waaronder de bestolene, komen zeggen, dat zij geloven, dat M. wel eens schuldig kon zijn. M. ontkent echter ten stelligste. In zijn requisitoir zelde de Officier, dat de diefstal wel aangetoond was en dat een gevangenisstraf hier wel op zijn plaats zou zijn. Een gevangenisstraf van 10 maanden was de eis. Mr. A. V. M. Leesberg was het in 't geheel niet eens met den Officier. Te recht merkte spr. op, dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was. Zo goed als M., kan>ook de getuige B. de portefeuille hebben neergelegd, er is Immers niemand buiten B., die iets heeft zien vallen? (Op deze directe be schuldiging komt van de zijde van B. geen enkele reactie!). Bovendien was er voor M. geen reden om geld te stelen, hij verdiende goed, speelde niet. ging niet uit en is ongetrouwd. Spr. meende dat verd. vrijgesproken zal moeten we gens gebrek aan bewijs. Uitspraak over 14 dagen, - GAAN DE AARDAPPEL TELERS STAKEN? Er is grote beroering ontstaan on der de aardappeltelers in Noord- Holland en zelfs valt het woord „staking". De telers in West-Fries land hebben op enige vergaderin gen de hangende problemen bespro ken en op een hiervan is besloten twee dagen lang t.w. heden en morgen geen aardappelen aan te voeren; op een andere bijeenkomst werd deze termijn zelfs tot een. week verlengd. De oorzaak zit in de prijzen. In de nacht van 15 op lfc Mei. toen niemand meer een nachtvorst verwachtte, is de aardap^ peloogst in een groot deel van Noord-Holland door een nachtvorst ernstig beschadigd, waardoor de oogst een maand verlaat is. Intussen zijn echter de prijzen op 'de gewone wijze vastgesteld. Nog gaat de pHjs zeer snel omlaag, maar de aanvoer is door de verlate oogst nog zeer gering. De aardappeltelers wensen, dat het noodgedwongen uitstel van de oogst in de prijzen verdisconteerd wordt, zodat b.v. de prijzen elke week slephts een gulden zakken en niet veertig cent per dag, dus 2,80 per week. De aanvoer blijft nog zeer gering; over tien of veertien dagen zal deze wel zeer snel toenemen. Zoete zwendel Een inval door 16 politieagenten op het distributiekantoor te Vught uitgevoerd, heeft een grote bonnen- zwendel aan het licht gebracht, Twee te Den Bosch wonende ambte naren hebben tezamen voor onge veer 120.000 suikercoupures gesto len en verhandeld. Internationaal overleg Delegaties van 17 landen, die deel heb ben genomen aan de eerste geheime zit ting van de „United Maritime ConsulUtlve CouncU" te Amsterdam, hebben een com missie benoemd, welke na zal gaan hoe een Internationaal overheidslichaam ter beraadslaging over scheepvaartzaken zal moeten worden opgezet. Ook Neder land is in deze commissie vertgen,- woordigd. Madrid—Lissabon, via Genéve, is een nieuwe KLM-verbinding, <Ue op 16 Juli a.s. zal worden geopend. Het aantal decoraties zal worden beperkt. Bestuursleden van Jubileren de verenigingen zullen voortaan slechts bij hoge uitzondering worden onder scheiden. Hinderwet Op de gemeentesecretarie zijn ter Inzage gelegd: a. een verzoek met bijlagen van F. Hieminga te Alkmaar om vergun- ning"~tot het oprichten van een fa briek voor het branden van koffie en pinda's en bet vervaardigen van puddingpoeders, waarin geplaatst zullen worden 3 electromotoren, resp. van 3, 1 en P.K., in het per ceel Perronstraat nr. 17; •b. een verzoek met bijlagen van C. van Wijngaarden te Alkmaar om vergunning tot het oprichten van 'een inrichting voor het vernikkelen, verchromen en vergulden van me talen en machineonderdelen, waarin geplaatst zullen worden 4 electro motoren resp. van 12. 1%, 4 en 3 P.K., in het perceel Ritsevoort nr. 27; c. een verzoek met bijlagen van B. C. A. Hulskamp te Alkmaar óm vergunning "lót het oprichten Kran een fabriek voor het vervaardigen van metaalwaren ten behoeve van tde zuivel- en autommobielindustrie, waarin geplaatst zullen worden 16 I electromotoren met een gezamenlijk ^ermogen van 66,5 P.K., in het per ceel Frieseweg nr. 46. d. een verzoek met bijlagen van de Fa. F. Erich en Zonen te Alkmaar om vergunning tot Vt oprichten van van stoomververij en chemische ververij, waarin geplaatst zullen worden een stoomketel van 6 at mosfeer druk en een electromotor met een vermogen van 5 P.K., in het perceel Doelenstraat nr. 15. Bezwaren tegen deze oprichtingen kunnen worden ingediend ten stad- huize, mondeling op Dinsdag 9 Juli e.k., voormiddags te ELF uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Ge durende drie dagen vóór gemelde 'dag kunnen de verzoekers en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis I nemen. o Alkmaar, 25 Juni 1946. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. G. VAN SLINGERLAND, t lo-Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HET WIT-GELE KRUIS. In de maand Mei 1946 legden de wyk- k aamverpleegsters 408 bezoeken o f bij 24 patiënten ZIJ verleenden 7 maal as sistentie aan den dokter. De wijkverpleegsters legden 423 be zoeken af bij 40 patiënten Hiervan wa ren 264 bezoeken bij leden van het Wit- Gele Kruis - AAZA. 21 bezoeken bij le den van het Witte Kruis AAZA en 138 bezoeken bij leden van het Wit-Gele Kruis ZU verleenden 2 maal laatste hulp.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1