ltmaarder 'SEIHZONNEKHljlL Is de strijd der illegalen vergeefs geweest? Overeenstemming over Balkan-kwesties STADSNIEUWS Nationale wedstrijden in Augustus Zwaar bewolkt met enige regen, vooral in het Noorden van het land, wind tussen Zuid en Zuid-West. Meest matige, langs de kust echter krachtig. Iets lagere temperatuur dan gisteren. Temperatuur: Pesie 21'/i gr. C.— 71 gr. F.: Zomerbad 22 gr. C.—711/» gr. F.; Overdekte 22,2 gr. C.—72 gr. F. RIJD AG 28 JUNI 1946. 3e Jaargang No. 252-446. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. Willema. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER'' Redactie «n Adm.: Achter dam 20, tel. 2271. Advertentie-afd.: Langestraat 15, teL 3971. DE KABINETSFORMATIE. Onze diplomatieke correspondent ver neemt van betrouwbare zijde, dat het mogelUk is, dat dr. Beel heden zijn kabi net bekend zal maken. js Definitief is voorts komen vast te staan, dat de heer Van Heisdingen geen minister van Overzeese Gebiedsdelen wordt. ,,De oogst van het verzet zal worden binnengehaald" JS onze strijd, is ons leed, is ons vechten en onze misère in de'kampen voor niets geweest? Weet gij het nog? Liever kwamen wij in de cel of voor het vuurpeloton terecht dan die strijd op te geven, dan onze zaak te verraden Zelfs in gevangenschap trotseerden wij den vijand: zingend trokken v/ij het kamp van Innsbrück binnen. Toen kwamen wij terug, velen van ons lichamelijk gebroken en wij bevon den. dat de Septemberacrobaten en de Meikevertjes, de lauwen. de corrupten en de slappen zich naar voren hadden gedrongen en de plaats van onze dierbare ge vallenen hadden ingenomen toen deze plaats een plaatsje in de zon was wel te verstaan". Vlammende woorden van protest Trots, bitter en hartstochtelijk klonken Üe woorden, die een vrouw richtte tot de duizenden jongeren van de verzets organisaties L. Q. en L. K. P., die gis teren naar Zeist gekomen waren,' hun doden te eren. Dit was het telkens weerkerend mo tief in de redevoeringen, daar gehou den: Is onze strijd vergeefs geweest, hebben wij de vrijheid, die wij mede hebben bevochten, verloren aan cor rupten en bureaucraten, aan baantjes jagers en slappelingen? Maar geen der sprekers wist zó als „Cla^a, een koe rierster", gestalte te geven aan de af gronddiepe afkeer, ja walging, welke de na-oorlogse morele chaos veroorzaakte ln de harten van hen. die in de som berste jaren voor Nederland het vaan del van de eer hoog hielden. Als eer tweede Jeanne d' Are stond zij temidden van de mensen van het verzet, hen op wekkend tot het voorzetten van de strijd voor zuiverheid en gerechtig heid; met een donderend applaus werd, herhaaldelijk, welhaast om de andere iin, haar rede onderbroken. Harde woorden een harde wil. Laten zij. die menen, dat zij reeds hoorgoed rustigjes plakken op de zachte zetels waar zij niet thuis horen, goede nota nemen van de aanwakkerende strijdlust van hen, die reeds eens in voorbeeldige discipline getoond hebben over de kracht tot daden te beschikken, laten zij weten wat deze jonge vrouw, die met de tol van het concentratiekamp te betalen had voor haar durf en liefde tot haar land, tot hen te zeggen had. Zij riep de illegalen, die „in de chaos van corruptie, malversaties en rechts verkrachting stuk voor stuk werden uit gerangeerd, onder de voet gelopen en kapot gemaakt" op, de strijd voort te zetten „tegen de aasvogels, die bezig 2ijn ons land te verscheuren". „Rust n I e t". „Zo lang de hoge heren niet behoor lijk zijn gezuiverd en weggewerkt, zo lang de gezagsdragers, die verstek lieten gaan, toen zij vooraan hadden moeten staan in de strijd, maar die het kleinen man van de straat lieten cv .-nappen, nog achter de groene tafel zitten, zo lang is ons land in nood en zo lang zult-gij strijdbaar moeten zijn. In eendracht zult gij sterker zijn dan slappelingen als Hirschfeld, den ere- Ariër, Frederiks en aT die kapteins, die In het vooronder doken in de ure des gevaars en de matrozen in de storm lieten staan. Geen waarachtige K. P.-er zal rust hebben gevonden, voor dat de laatste Van ons eerlijk is behandeld, voordat de gerechtigheid heeft, gezegevierd, geen steekt er zijn handen in de zakken vóórdat het laatste loeder van zijn plaats is. Vrees niet mijn hart, beef niet mijn [hand, Nog is de dag verborgen: Maar onze schaduw glijdt door 't land Naar de beet're dag van morgen." Onze vrijheid geen bevrijding. De anderen, die het woord richtten tot de bijeengekomen oud-strijders, als „Oom Jan", „Victgr" en „Frits de Zwer ver", "Spraken eveneens van teleur stellingen die hen in dit jaar van vrij heid ten deel zijn gevallen. „Onze vrij heid was geen bevrijding, maar wij heb ben niet gefaald, niet vergeefs gestre den. "Wij dachten slechts te spoedig de eindoverwinning behaald te hebben. De bitterheid in ons hart moet echter wij ken voor het vertrouwen in de toekomst van ons land. Wij zullen de oogst van het verzet binnenhalen, niet nu reeds, misschien over tien of twintig of dertig jaar. Daarvoor is het nodig, dat wij zor gen, dat wij bekwaamheid kunnen pa ren aan standvastigheid. Dan zullen wij in de toekomst deel uitmaken varf' de leiding van ons volk, het volk, dat onze strijd niet begrepen heeft." Een gelofte. Frits de Zwerver -richtte zich- in het bijzonder tot dê~ nabestaanden van de gevallenen. Hij verzocht allen, op te staan en voor hen. de weduwen en wezen, de vaders en moeders van de gevallen makkers, een gelofte af te leggen: dat de overle venden trouw zullen zijn aan de geest van hen, die voor ons in de dood zijn gegaan. De geestelijke troostte de treu renden met de woorden: „het offer van onze doden is niet vergeefs geweest: wat gedaan is voor Jezus, behoudt zijn waarde." Met enige minuten stilte herdachten de oud-illegalen hun gevallen makkers Dan werd, door 12 KP-ers. de rood-wit. blauwe vlag gehesen, boven een met jasmijn bestrooid, liggend kruis. Onder de hoge dennen van een bos in Zeist kwamen zij bijeen, de jonge mensen, die zoveel gevaren hebben getrotseerd voor het behoud van ons dierbaar land, die zo vele geliefde makkers hebben te betreu ren. Hoe vele malen klonk daar niet, verrast en ontroerd, het: „Kerel, dat is een tijd geleden, dat ik jou heb gezien". Dan sloegen vriendenhanden ineen, werden oöde herinneringen opgehaald en werd er gesproken over de gemeenschappelijke vrien den. die deze reünie niet mochten beleven. Het ware te wensen dat ons volk gaat begrijpen, dat hier geen „ban delozen en avonturiers" van hun bittere teleurstellingen gewaagden, maar mensen, die zonder ooit op dankbaarheid te hopen, veel goed werk hebben verricht voor het wel zijn van ons land en die, in 's lands belang weerom, eens de posten zullen moeten innemen, die hun ontfutseld zijn. De bijeenkomst werd opgeluisterd met muziek door een Zeister Harmoniecorps en met samenzang. A. den Doolaard de enige, wiens werkelijke naam ge noemd werd declameerde. „Bob^K.P." belichtte het werk van de knokploegen en „WijjyF.C." dat van de falcificatie- centrale. Gesloten werd met gebed en het sa- menzingen van het Wilhelmus. Tot dr dood door ophanging zijn ie Essen vier voormalige Duitse politie agenten veroordeeld wegens medeplich tigheid aan de moord op leden van raf- personeel te Den Bosch in 1M4. - Ter dood veroordeeld werd in Belgie bij verstek de voormalige Gentse hoog leraar prof. Daels. De Limburgse mijnen hebben in de afgelopen week In totaal 166 055 ton steen kool gewonnen, hetgeen een topcijfer Is. Deze verhoogde productie Is voorname lijk toe te schrijven aan de Invloed van nieuw personeel, waaronder vele gedeti neerden. Walsbedrijf terug naar Velsen De Hoogovens te Velsen velr wachten a.s. Maandag de eerstje zending machines van het walsbe drijf terug uit Duitsland, waarheen deze in 1943 werden overgebracht. Gisteren passeerden de schepen, ge laden met de kostbare zending Lcbith. De machines vertegenwoor digen een waarde van ruim tien millioen gulden en zijn van Ameri kaans fabrikaat. Bij de Nederlandse scheepsbouw bestaat grote behoefte aan zware scheepsplaten. die, wanneer het be drijf weer is opgebouwd, in de wal ser ij der Ned. Hoogovens gemaakt kunnen worden. Het bedrijf was, toen de Duitsers het overplaatsen naar Brunswijk, nog niet in gebruik genomen. Ook in Duitsland heeft men niet de ge legenheid en de tijd gehad om het in werking te stellen, zodat nog splinternieuwe installaties weer naar Nederland zijn teruggekeerd. De wet „consumenten crediet" is gisteren in de Tweede Kamer in behan deling genomen. Deze wet zal de moge lijkheid openen credleten te verlenen lot een bedrag van f 100 per gezinslid (ver meerderd met f 100 voor het gehele ge zin) voor het aankopen van de meest noodzakelijke goederen. De terugbetaling zal moeten geschieden met 1 gulden per week van elke verstrekte 100 gulden, plus een kleine rente en administratiekosten. ANJERDAG. Aan de vooravond van de verjdardag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard wil het Prins Bernhard-fonds, waarvan Zijne Koninklijke Hosgheid regent is, voor de laatste maal nog eens een dringend beroep doer. op het Neder landse volk, om te offeren voor dit londs, door morgen een echte anjer of een anjer-embleempje te kopen of in te tekenen op de lijsten. Op deze wijze kan het Prins Bernhard-fonds onder leiding van prof. dr. R. P. Cleveringa^het arsenaal worden in de strijd voor de geestelijke en culturele zelf standigheid van ons volk. Steunt het Prins Bernhard-fonds, dan steunt U onze jeugd bij haar vorming, onze arbeiders in hun ontwikkelingswerk, onze soldaten in hun kwartieren, onze lntellectuëlen en kunstenaars bij hun arbeid, alles in hun eigen organisaties en bij hun eigen acties. De anjer, in 1940 symbool van geestelijk verzet, thans teken van geestelijke vrijheid en culturele wederopbouw. De Parijse Conferenties Triëst nog een brandpunt JJOOR de vier ministers van Buiten. landse Zaken is gisteren te Parijs overeenstemming bereikt over de vol gende punten: 1. De Dodekanesos wordt teruggege ven aan Griekenland: de eilanden moe ten echter worden gedemilitariseerd. 2. De Franse eisen tot wijziging van de Frans-Italiaanse grenzen worden in gewilligd; zij omvatten ook het gebied van Brinatenda in Noord-Italië. 3. De Bulgaarse marine zal worden-trv*- gekrompen tot 7.250 ton en een perso neelsbezetting van totaal 3.100 man. •4. De Roemeense activa in het buiten land zullen worden gebruikt ter vereffe ning van gealliëerde vorderingen op dat land. Volgens Reuter heeft de Sowjet-ml- nister Molotov veel bijgedragen tot het bereiken van deze overeenstemming. De koloniale kwestie met Italië is op voorstel der V. S. voor een jaar uitge steld. En Triëst? Kardelj, de vice-premier van Joego slavië heeft Molotov's plan om Triëst onder gemeenschappelijke souvereini teit van Italië en Joego-Slavië te bren gen, afgewezen. Kardelj verwierp ook het denkbeeld, om de kwestie Triëst aan de vredescon ferentie der 21 landen voor te leggen, en zeide niet te gelovan, dat de UNO er een oplossing voor zou kunnen vin den. Indien het probleem Triëst in Pa rijs niet wordt opgelost, is Joego-Sla vië niet van plan het in September voor de Algemene Vergadering van de UNO te brengen. Ondanks het feit, dat de besprekin gen over Triëst zo zijn vastgelopen, heerste er gisteren algemeen optimisme. Senator Vandenberg van de Amerikaan se delegatie verklaarde: „Ik heb bijna het gevoel, dat ik mijn koffers kan gaan pakken" BREUNESE-VIERDAAGSE. Majoor Breunese heeft in overleg met het bestuur van de Ned. Bond voor Lich. Oef. besloten af te zien van het leiderschap van de Vier daagse voor dit jaar in verband met de order van den minister van Oorlog waarbij werd bepaald, dat militairen niet zouden mogen deel nemen aan de Vierdaagse wanneer deze onder leiding stond van na- joór Breunese. Is de Vierdaagse een „zaakje"? In de gisteravond gehouden ver gadering van de Nijmeegse be drijfsgroep van detaillisten werd met algemene stemmen besloten 'n telegrafisch verzoek aan den minis ter van Oorlog te doen orr. gezien de gewijzigde leiding der Vierdaag se, die maatregelen te nemen, dat ook de Nederlandse militairen aan de Vierdaagse zullen kunnen deel nemen. JOODSE ILLEGALEN VEROORDEELD® Het Britse militaire gerechtshof te Je ruzalem heeft de 30 leden van de Joodse ondergrondse organisatie „Irgoen Zwai Leoemi", die schuldig werden bevonden aan het dragen van vuurwapenen tot 15 jaar gevangenisstraf en Benjamin Kaplan, die deze wapenen bovendien had ge bruikt, tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Nadat het vonnis was voorgelezen ston den de verdachten op en zongen Joodse volksliederen. West-Friese boeren protesteren In een gisteravond door tuinderg uit de gemeente Grootebroek ge houden vergadering is besloten het volgende telegram aan den minis ter van landbouw te verzenden: „De tuinders van „De Streek** betuigen Uwe Exc. hun dank voor de verbetering van de prijzen der vroege aardappelen, vestigen er Uwe Excellenties aandacht op, dat deze prijzen jnog niet den kostprijs benaderen en1 protesteren ten sterk ste tegen het niet-toekennen van deze prijzen. In het belang van de voedselvoorziening van het Neder landse volk zal tot het rooien van aardappelen worden overgegaan in de stellige verwachting, dat de den tuxndsrs rechtmatig toekomende prijzen zullen worden vergoed". Minister Logemann ontving de West-Indische delegaties Gisteren hebben de Curacaose en Suri naamse commissies een eerste officieel onderhoud gehad met den minister van Overzeese Gebiedsdelen. Mede aanwezig waren voor de regering de heren Pee- kema. Jonkman en Heisdingen. Berucht gedetineerde ontsnapt 4 DE AANHOUDER WINT! In de nacht van 29 op 29 Mei poogd» een drietal beruchte gedetineerden uit de cellenbarakken te Scheveningen te ont vluchten. Het waren de spion Chr. A. Lindemans, geboortig uit Rotterdam en bijgenaamd „King Kong'% die in Decem ber '44 in het hoofdkwartier van Prins Bernhard te Brussel was gearresteerd, en voorts zekere Bartels en Bottinga. Het gelukte de heren niet hun voor nemen in werkelijkheid om te zetten, daar de commandant van de cellenbarakken van het plan op de hoogte was, de uit brekers rustig liet begaan, maar er tege lijkertijd voor zorgde, dat ze buiten net jes werden opgevangen. De wijze waarop zij poogden te ont snappen was niet direct die van kleine Jongens: een zelfgemaakte sleutel ver breking van traliewerk van de ziekenzaal en het ..nemen" van een muur van drie- en-een-halve meter kwamen er aan te pas. Een prestatie, welke speciaal aan toonde, dat de z.g.n. kreupelheid van Lindemans niet anders was geweest dan simulering. Bartels had den onder com mandant bij zijn arrestatie nog trachten te overbluffen door de sommatie „sta of ik schiet", terwijl hij geen vuurwapen ln zijn bezit had. Deze Bartels Is het nu Dinsdag J.L toch gelukt zich voorlopig aan de sterke arm te onttrekken. Dit geschiedde nadat hij per auto van de ceUenbarakken naar het gebouw van het parket van den officier van Justitie in de Jan van Nassaustraat te Den Haag was overgebracht voor het ondergaan van een verhoor. Hij werd daar door de parketwacht opgesloten in een cel, doch toen men hem nodig had, bleek de vogel gevlogen. Een Alkmaarder Meer-week VIER VERENIGINGEN WERKEN SAMEN. O Reeds jarenlang houden de vier verenigingen, die het Alkmaarder Meer als hun zeilwater gebruiken, in Augustus hun jaarlijkse Nationale wedstrijden. Het dorpje Akersloot komt dan tot een ongekend leven, de overige maanden van het jaar is het hier rustig, maar wanneer de wedstrijden gehouden worden en de zeilers uit het gehele land in de Akersloter Jachthaven hun bivak opgeslagen hebben, dan is het hier even gezellig als in Warmond en Loosdrecht op hoogtijdagen van het zeilseizoen. Het was evenwel steeds enigszins moeilijk om zo vlug na elkaar de wedstrydzeilers naar het betrekke lijk afgelegen water te krijgen, hier gold dan ook de stelregel „wie het eerst komt, het eerst maalt", en dus was de vereniging, die de laatste wedstrijden voor haar rekening nam, altijd iets in het nadeel. Dit gaat nu anders worden, want de vier organiserende verenigingen, de Alk- maarse Roei- en Zeilvereniging, de Zaanse, de Onderlinge en Uitgeest hebben besloten om samen te gaan werken en zijn tot het besluit geko men om van 24 tot en met 27 Augus tus een grote nationale wedstrijd te organiseren. De plannen zijn reeds ver gevorderd. In de wed strijdleiding zullen alle vier ver enigingen zitting nemen evenals in het wedstrydcomité. Ook zijn er plannen om voor deze gelegenheid een gemeenschappelijk embleem en misschien ook een speciale vlag te laten maken. Deze regeling, die wij van harte toejuichen, is van groot belang voor de Noordhollandse zeilsporU Er ONDERLINGE KAMPIOEN SCHAPPEN A-R. en ZJV. De Alkmaarse Roei- en Zeilver eniging zal Zaterdag en Zondag op het Alkmaarder Meer haar jaarlijk se kampioenswedstrijden zeilen. Er zal gestart worden in de Draêen- klasse, de Valkenklasse en in de 16 kwadraat en 12-voets jollen klas sen. De wedstrijden beginnen Za- terdagmiddag om 4 uur en worden Zondag om 11 uur en half drie zullen nu zeilers uit de meest afge legen gedeelten van het land naar Akersloot komen en het zeilleven op het Alkmaarder Meer zal tot on gekende bloei komen. De wedstrijden vallen precies in de Alkmaarse kermis zulks in na volging van de. bij alle wedstrijd zeilers beroemde. Sneekweek zodat ook onze stad haar deel tot het slagen van deze grote wedstrijd- week zal kunnen bijdragen. Huize Rosmade 0 EEN NIEUW KR AAMINSTITUUT. De grote oude villa in het Kennemer- park, huize ..Rosmade", heeft in de af gelopen oorlogsjaren al voor vele doel einden gediend. Tot de capitulatie van Duitsland heeft de NSB_ er een kring- huis gehad, nadien is het betrokken door de hier gelegerde Enjjelse troepen en bij het vertrek van dezen kwam Amerikaanse graven dienst het gebouw in gebruik nemen. Een tweetal maanden staat het huis dat in een uitermate verwaarloosde toestand verkeert nu weer leeg en dit heeft een Alkmaarse kraamverpleeg ster, Zr. M. Stam, op 'n prijzenswaardig idee gebracht. Zij heeft het plan opgevat om het ruime gebouw, dat een groot aantal kamers bevat, in te richten tot een moderne en naar de eisen des tijcis ingerichte kraaminrichting. In deze inrichting, die in een behoefte voorziet en de taak van de ziekenhui zen voor een belangrijk deel zal verlich ten. kunnen patiënten van alle gezindten worden opgenomen. Zuster Stam met haar helpsters zal er naar streven om het huis zo gezellig mogelijk In te rich ten, zodat het niet het karakter van een ziekenhuis zal dragen. Doktoren zijn niet aan de inrichting verbonden en dus kan iedere patiënte haar eigen arts blij ven consulteren. Wij wensen Zuster Stam^die in Alkmaar geen onbekende is op het gebied der kraamverpleging, ln haar instituut, dat waarschijnlijk eind Augustus of begin September ge opend zal worden, veel succes. THE RAMBLERS. Gisterenavond traden de H...JB— Ram- blers, o.l,v. Theo Uden Marsman, op in 't Gulden Vlies, voor welke uit voering grote belangstelling was van jazz-liefhebbers. DE KAASMARKT. Op de kaasmarkt werd heden ruim 20.000 kg kaas aangevoerd. De fabriekskaas maakte f 160 per 50 kg. De prijs van de boerenkaas was 1,17 gulden tot 1,19 gulden per kg., zodat de hoogste prijs voor 50 kg 19,50 was. De markt was levendig. Burgerlijke stand 28 Juni 1946.) Geboren Cornella, d. van C. Ema- nuel en M. J. Gaber. Cornelis, z. C. van der Post en J. Booy. Ondertrouwd: Simon Zuurbier en Alida A. Wester. Johannes M. Gronds- ma en Johanna J. Blaauw. Willem Delis en Jansje Nlerop. Hermanus J ten Haaf en Anna Schouten. Wille- brordus H. Rietvelt en Agatha M. Klijn. Willem Kleijmeer en Cornella D. Har- tenberg, Cornelis P. Mulder en Maria Hoekmeijer. Thomas J Bakker Aleida H. Nieuwenhuis. Wilhelmus Kampen en Jannetje van Dam, Eg- bert Akkerman en Elizabeth van Oor schot. Jan Smit en Maria S. Zentveld. Wilhelmus J. P. P. Boersen en Jo hanna P, Stubbe. Johannes L. Klever- laan en Neeltje Glas. Gehuwd: Jasper Schutte en Elisa- beth Rlngers. INLICHTINGEN VERZOCHT. De waarn.-Commlssaris van Politie al hier, verzoekt dengene. die op Donderdag 27 Juni, ln de morgenuren een rijwiel- dief heeft betrapt bjj „het uitoefenen van zijn werkzaamheden" ln de Lange straat. zich te willen vervoegen aan zijn bureau, afd. Recherche^ Kamer 12. Het betreft hier een' poging tot dief stal van een damesrijwiel. JUBILEUM BIJ DE METAAL- EN IJZERGIETERIJ. Hedenmorgen werd de heer De Ruiter, die 50 jaar in dienst is bij de Alkmaarse Metaal- en Ijzergieterij, in de fabriek door de directie en het personeel ge huldigd. De directeur, de heer Lf^ Bian- schflj" memoreerde in enkele woorden het goede werk, dat de jubilaris als ma chinebankwerker sinds 1896 heeft ver richt. Hij bood hem namens de directie een herdenkingsschaal en een enveloppe met inhoud aan. Namens de arbeiders sprak de oudste werkman en als blijk van waardering werd den heer de Ruyter door het per soneel een bloemenmand en eveneens een enveloppe met inhoud aangeboden. Een vertegenwoordiger van de Maat schappij Jol Nut van het Algemeen reikte den jubilaris het erediploma uit Nog verscheidene andere sprekers voer den het woord. De jubilaris dankte hierna voor de vele blijken van belangstelling, die hem op deze onvergetelijke dag te beurt vie- len. Studiebeurzen '.'JfcV Het gemeentebestuur van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebben den, dat bestuurders—collatorsn van 't Hettema Heermaleen, het H. Nannes en C. Epes Leen, het Wijbenga Leen en het Houckema Leen te Bolsward voor nemens zijn over te gaan tot de be geving van studiebeurzen. Nakomelingen uit de familie van de stichters, die naar een dier beursen wensen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboorte-acte -sn met vermelding van genoten onderwijs vóór 1 Augustus a.s. schriftelijk moeten aanmelden bij ds. J. Vink, secretaris ontvanger der genoemde stichtingen te Bolsward, Zij dienen dan de leeftijd van 12 jarjn te hebben bereikt en die van 24 jaren niet te hebben overschre den. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De da tum van het vergelijkend examen wordt nader bekend gemaakt, WINKELSLUITINGSWET. &- De wnd. Commissaris van Politie te Alkmaar maakt belanghebbenden be kend, dat een begin zal worden gemaakt met een strenge controle op de naleving van de bepalingen der Winkelsluitings wet 1930. In verband hiermede wordt aan winkeliers in hun eigen belang aan geraden er voor zorg te dragen, dat al le bepalingen van genoemde wet. die op hun winkel van toepassing zijn, wor den nagekomen. In het bijzonder wor den genoemd: Verplichte openstelling van winkels op werkdagen en het aanvragen van ontheffing hiervoor (vacantie, inventa risatie enz.) Verplichte sluiting van win kels op Zondag, behalve die winkels waar fruit, brood, banket, suikerwerk of chocolade enz. wordt verkocht. Deze winkeliers moeten in het bezit zijn van een door de Politie gewaarmerkt ge schrift waarop is aangegeven de uren van openstelling van hun winkel. Inlichtingen over de Winkelsluitings wet 1930 worden te allen tijde verstrekt door de Politie, afd. Bijzondere Wetten. Kamer 5. HINDERWET, Burgemeester en Wethouders van Alkmaar maken bekend, dat door Burgemeester en Wethouders van Heiloo vergunning is verleend aan N. Bolten. aldaar, tot het oprichten van een timmermanswerkplaats in he perceel Heilooërdijk B 5 te Hel loo, waarin geplaatst zullen worden 2 electromotoren van respectievelijk 3 en IK P.K. GESLAAGD VOOR R.H.B.S.A. W. van Bommel, A. A. Christï- aanse, G. E. Masée, H M. van Ros malen en E. M. Vermeulen, allen te Alkmaar; N. van Dok te Heiloo; J. C. Havermans te Uitgeest; M. A. Jonker te Schoorl; S. W. Kok te Burgervlotbrug en M. E. van der Laan te Schermerhorn. SLUITING BUREAU OPENBARE WERKEN. Op Maandag 1 Juli a.s zal het bureau van Openbare Werken des ochtends zijn gesloten. De Reinigingsdienst zal des ochtends evenmin dienst doen waarom verzocht wordt vóór de namiddag geen vuilnis bakken buiten te zetten. GEEN TOESTEMMING NODIG VOOR SLUITING WINKELS. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat voor het sluiten van een winkel wegens va cantie of om andere redenen geen toestemming van het gemeentebe stuur meer vereist is. OPENING NIEUWE ZAAK. Op het Verdronkenoord werd vandaag de nieuwe zaak in naai machines en onderdelen van den heer C. de Jong geopend. - - Diverse onderdelen zijn hier aan wezig om defecte machines weer bruikbaar te maken. Binnenkort hoopt de heer De Jong weer nieuwe naaimachines in de handel te kun nen brengen. Limmen. FEESTAVOND VAN DE VOETBALVER. Gisterenavond gaf het gezelschap ..De Toverbal" in het Patronaatsge bouw een eeslaagde uitvoering voor de plaatselijke voetbalvereniging. Vooral de conferencier, de heer N. Akkerman, was weer bijzonder op dreef on ook de dames GreJPeet- oom en Freddv y^n Bergen wisten met hun liedjes en voordradhten het publiek te vermaken De avond besloot met een gezel lig bal. Grepen uit het Radio programma NATIONAAL PROGRAMMA. 20 05 Omroep-Orkest o. 1. v. Hugo de Groot, m m.v. Jo Vincent, Henk Schaer en Omroepkoor 21.S0 Toespraak 21 45 Kon. Militaire Kapel. 22.15 ..De Witte Anjer", klankbeeld. 22.30 Vaudeville-Orkest. 23 00 Nieuws. 23.15 Reportage op gram.muzlek.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1