To! unie verbincu ons land België en Luxemburg met „Bloembollencultuur" naar Hillegom Zwitserland, (duur) paradijs voor autoliefhebbers Weer Televisie in Engeland! Bim en de verdwijning van Moneyptimp Jr. H. Jaspar, de eerste secretaris-generaal der Nauwe samenwerking op velerlei gebied voor de toekomst Een onderhoud met dr Jaspar (Van onzen diplomatieken correspondent) ^fAAR aanleiding van zijn benoeming tot secretaris-generaal voor de Ned. Belgisch-Luxemburgse tolunie, 'hebben wij een onderhoud gehad met mr, dr. E. J. E. M. H. Jaspar te 's-Gravenhage, die ons inlichtingan verstrekte om trent doel en werkwijze van het nieu we secretariaat-generaal, dat zo juist door de drie betrokken regeringen te- eamen werd ingesteld en zijn zetel van 1 Juli 84. af te Brussel zal hebben. Het eecretarlaat-generaal zal het centraal orgaan zijn voor alle werk zaamheden, welke betrekking hebbsn op de tolunie. Het zal coördinerend optreden en de concretisering van de tolunie voorbereiden. Tevens zal het zich bemoeien met de coördinatie van de werkzaamheden ter voorbereiding van de economische unie tussen onze landen. Het verdrag tot instelling van het secretariaat-generaal wer<^ door de drie regeringen getekend en de nieu we -instelling is dan ook een echt in ternationaal lichaam, aangezien zij noch exclusief Nederlands, noch ex clusief Belgisch of Luxemburgs maar een instelling van alle drie geringen tesamen. Zij zal natuurlijk niet de politiek ten opzichte van tol- en economische unie bepalen. Dit blijft zaak der regeringen. Ket secre tariaat-generaal, zo verklaarde Jaspar, is een novum. Er zijn er geen voorbeelden voor te vinden. Wat SinancJëring aangaat: deze geschiedt door de drie regeringen samen. De leiding der nieuwe instelling bevindt zich in handen van de „Réu- nion des Prés'deots". Zowel Neder land alsook België hebben elk drie presidenten aangewezen. De Neder landse presidenten zijn de héren dr. J Kuin, aecr.-gen. v/h Min. van Handel en Nijverheid; mr. W. H. van de Berge, plv.# dir -gen. voor belastingen van het Dep. van financiën en D. P- Spierenburg. directeur voor de bui- •tenlandse-economdsche betr. van het Min. van Handel en Nliverheid. De Belgische Presidenten zijn de heren Suet?ns, directeur voor de handelsac- coorden v'h Min. v. buitenlandse za ken en buitenlandse handel baron Snoy. secr.-gen. v/h Min. wn Econo mische Zaken Le Bon. dir.-gen. van de douanen en accijnzen v'h Min. van Financiën. 'Mr. dr. Jaspar le Nederlander. De eerste plv. 6ecretaria-generaal zal een Belg zijn. Zoals bekend, voorziet het te Lon den tussen de Ned. en Belg. rege ringen gesloten verdrag over de tol- en economische unie in de instelling van drie raden. nl. voor de douanere gelingen, voor de handelaaccoorden en voor de economische unie. De eerste raad heeft o.m. tot taak concrete voor stellen te doen over het inwerkingtre den van de tolunie. De tweede raad bemoeit zich met de handelsaccoor- <!en. we'ke de verenigingen met an dere landen sluiten. Het is dus de taak van deze raad, om de werk zaamheden te synchroniseren. Voor het totstandkomen der economische unie (dit is dus de taak van de derde raad) is veel begrip en aanpassings- Duits commentaar op het wereldgebeuren De Berlünse 'correspondent van het Engelse blad „Manchester Guar dian'gaf verleden week enige voorbeelden hoe de Duitse kranten in de verschillende zönes reageren op het wereldgebeuren. Over de aanslagen in Palestina meldde het Berlijnse door de Brit ten gecensureerde dagblad „Tele- graf": „Troepen ln actie tegen Jood se terreur". De correspondent tekent hierbij aan: „Het schijnt een somber com mentaar op de wereld toestand, dat een zinsnede als .Joodse terreur" weer in de Duitse pers kan ver schijnen." De rede, die generaal De Gaulle vorige week te Bayeux hield, werd als volgt gecommentarieerd: „Tagliche Rundschau" (Sowjet- 2Ó>ne): „De Gaulle's reactionnaire voorstellen"; „Telegraf' (Britse zó ne): „De Gaulle weer in de poli tiek"; „Tags Spiegel" (Amerikaanse zóne): „De Gaulle waarschuwt te gen dictatuur"; „Der Sozial Demo krat" (Britse zóne): „De Gaulle tegen partij-dictatuur". WAT WEET U VAN STREPEN? (ÉÜHeeh U wel eens een zebra ge- ;zien in den dierentuin? En heelt U leoen wel eens gepiekerdis dat nu een zwart dier met witte atrepen of leen'wic beest met zwarte strepen? i' Heel logisch. We hebben het nog wel eens terloops aan een kennis gevraagd. Maar het ware weten we nog niet. :r We weten alleen dat het strepen zijn. Er zijn strepen die we beter kennen. Bijvoorbeéld de strepen op de mouwen van onze .Neder- tancTsche militairen, van onze piloten •n zeevaarders. Die strepen duiden tang ef kwaliteit aan. Precies als de atrepen op De Gruyter's ver pakking. Die duiden uitsluitend kwaliteit aan. Zij zijn immers het kenmerk van De Gruyter's betere waar. Betere waar en weer net als vroeger: tien procent korting. (Ingezonden Mededelingen.) vermogen noodzakelijk. Het aanwezige begrip is echter een waarborg, dat wat dit vraagstuk betreft, dat van lange adem ia, aldus mr. Jaspar, ook resultaten zullen worden geboekt. Er ressorteren onder de raad voor de economische unie niet minder dan zes commissies en er is geen énkel aspect van dit be langrijke vraagstuk vergeten. Mr. Jaspar verklaarde, dat de wil van de betrokken persoonlijkheden van beide landen, om tot resultaten te komen, boven iedere lof verheven is en dat hij bijzonder verheugd is over de grote eensgezindheid bij alle betrokke nen. Het is de taak van het secretariaat- generaal, zo zeide mr. Jaspar, de werk zaamheden van de drie raden en van de commissies voortdurend op elkaar af te stemmen. Er zijn n.1. vele vraag stukken van overlapping en het ls no dig, dat het secretariaat-generaal voor de coördinatie zorg draagt. Voor de ecoomische unie is veel pro paganda nodig. Mr. Jaspar dacht hier bij ook aan lezingen, het publiceren van brochures en derg., welke eveneens door de nieuwe instelling zullen worden verzorgd. Over de gevolgen van de economische unie zeide mr. Jaspar nog, dat het b(jv. niet meer mogelijk zal zijn, om in het ene land van de nnie een nieuwe in dustrie op te richten, zonder het andere land te raadplegen, daar men de lan den der economische unie als één eco nomisch geheel zal moeten Beschouwen. Wat tenslotte de havenpolitiek betreft, is er veel goede wil aanwezig en de De Passiespelen in Tegelen Negentigduizend bezoekers verwacht. Aan de Maas bij Venlo ligt het vrien delijke Limburgse plaatsje Tegelen, waar dit jaar weer de Passiespelen plaats zul len vinden, dié sedert 19S2 hier een tradi tie zijn geworden. Nadat veertien jaar geleden voor de eerite maal de Passie- spelen in Tegelen werden opgevoerd zulks ln navolging van de wereldberoem de spelen te Oberammergau la het plaatsje, dat reeds grote bekendheid ge noot door de bekende pottenbakkerijen, meer en meer ln het middelpunt der be langstelling komen te staan. Het aantal bezoekers van de Passiespelen werd leder Jaar groter en ln 1935 waren er 90,000 mensen, die het openluchtspel kwamen bewonderen. Naar wij vernemen ver wacht men ook dit Jaar eenzelfde aantal. Dat de Tegelse Passiespelen wijd en zijd bekendheid hebben gekregen, moge blij ken uit het feit, dat ook buitenlandse bezoekers worden verwacht. De traditie beoogt, dat de Passiespelen om de 5 jaar worden opgevoerd en daar de laatste reeks opvoeringen In het eer ste oorlogsjaar 1940 plaats vonden, waa het in 1945 weer de tijd geweest om een aantal opvoeringen te geven. Het oor logsgeweld kwam echter tussenbeide en hoewel Tegelen grotendeels gespaard bleef, was er van het Openluchttheater weinig meer over. De bezetters hadden op een dergelijke wijze huls gehouden in het theater en de gebouwen, dat er slechts ruïne» over waren gebleven. De inwoners van Tegelen namen echter het besluit, dat toch ln leder geval dtt Jaar de spelen doorgang moesten vinden en hebben, ondanks de vele moeilijkheden, hun plannen ten uitvoer gebracht. De Maastrichtse architect Boosten- maakte het ontwerp en op de plaats waar vorig Jaar nog slechts puinhopen waren, ls een prachtig openluchttheater verrezen met in het midden een monumentaal tempel gebouw, waarvan het dak gedragen wordt door slanke kapiteel zuilen; het geheel wordt links en rechts geflankeerd door de paleizen van Herodes en Pllatus. Tussen de tempel en de paleizen heeft de architect schilderachtige doorkijkjes in straatjes van Jeruzalem geprojecteerd. Extra-treinen naar Tegelen. Onder regie van den heer A. Thijssen hebben vele honderden Inwoners yan Te gelen, de door Pater Jac. Schreurs ge schreven tekst van het Bijbelse Lijdens verhaal Ingestudeerd en Zondag 30 Juni o.s. zal voor Journalisten en andere ge nodigden uit binnen- en buitenland, de officiële première plaats vinden, nadat op Zaterdag 15 Juni de eerste grote re petitie ln costuum gehouden Is. Ter gelegenheid van de Passiespelen zullen de Nederlandse Spoorwegen Tegelen uit extra-treinen ln verschillende richtingen laten lopen. Auto markt in Ztiricht (Van onzen reisredacteur). UOE lang is het geleden, dat ik eens over de automarkt in Amersfoort slenterde tussen al die gladde jongens, die een kilometerteller 90 000 terug konden zetten zonder blikken of blo zen; die de prachtuitdrukking hadden gevonden „in staat van nieuw" inplaats van: binnen drie maanden rijp voor het auto-kerkhof? En toch waren dat voor ons- en het land rijke en gelukkige dagen. Men kocht een wagentje voor drie honderd gulden, en kon er tenminste nog mee weg rijden. Door de stad Züiich lopen twee snelle rivieren. De Limmat, die uit'het meer kemt, en stroomversnellingen heeft, waar steeds pontonniers in platgeboom de schuiten tegenop pogen te worstelen en de doodkalme ondiepe Sihl, die uit het Sihltal komt. en minstens zo forse walmuren heeft. Later verenigen die twee zich trouwens; nog op het gebied van de stad. Aan de Sihl ls het des Vrijdags auto markt. Er komen een tv(ee tot driehon derd wagens voorrijden en de markt- pollti« geeft bonnetjes van zes franken staangeld af. Het verschil tussen ons landje en Zwitserland komt hier nog heer Jaspar gelooft dan ook. dat er een I sterker lp tot uiting, dan in de honder- accoord in dtt opzicht mogelijk ls. den schitterende gechroomde fietsen. Een groofse gebeurtenis t Wanneer volgt Nederland? (Van onzen bijzonderen verslaggever). 7ITTEN wij in een bioscoop en is het een film. die wij gaan bekijken? Want het lijkt hier in een van de kelder- studio's in Broadcasting House in Lon den net op een bioscoop. Het enige ver schil is, dat het „witte doek" of beter gezegd het scherm niet groter is dan 23X30 ,cm, en dat het aan boven- en onderkant lichtelijk gebogen is. De rest echter Is bijna volmaakt en nagenoeg even scherp als een echte film: alles leeft op het scherm en het geheel wordt begeleid door geluid van uitstekende kwalltfeit. Waarde lezer: gij begrijpt het reeds: wij zitten ln de televisie studio van de BBC. De uitzendingen werden eerst enkele dagen geleden na een stilte van zes en een half jaar her vat. Wij vinden de tevisle bijna vol maakt. Zij doet heus voor de film niet veel onder en met enkele verbeteringen zal'zij even goed zijn. Dat de Londenaar bijv. thuis kan blijven en daar de over winningsparade met behulp van zijn televisie-toestel kon bekijken, was een geweldig evenement. Men bedenke ook, welke mogelijkheden de televisie biedt voor ouden van dagen en invaliden, welke hun huizen niet kunnen verlaten! Dure toestellen. Het is slechts te betreuren, dat de toestellen nog steeds zo duur zijn. Zij kosten minstens 50 Pond Sterling (meer dan 500) mits zij te krijgen zijn en daar zullen we maar liever over zwij gen. Verder ls de actieradius van de lelevisie-golven^beperkt en reikt alleen zo ver. als optisch (dus met de ogen zichtbaar) mogelijk is. Slechts door her uitzendingen kan dit vraagstuk opgblost worden. Het wordt dus een dure ge schiedenis. „U hebt een Ideaal land voor de televisie", zeide de chef van *de tele- isle-afdeling van de BBC. tegen mij, .omdat het zo vlak is" Het ls te hopen, dat wij ook in Nederland spoedig aan de televisie kunen beginnen. Maar.A wij moeten eerst zorgen, dat er voldoende géwone radio-toestellen in ons land zijn, a.'vorens wij ons aan de televisie kun nen wagen. „De Stilte der Zee". Maar nu terug tot de Londense tele visie: wij waren in de gelegenheid, de reeds beroemd geworden roman van den oud-illegalen Fransen schrijver Vercors .Stilte der Zee", die thans ook in Ne derlandse vertaling is uitgekomen, te zien als televisie-spel. Hoorspel kunnen wij niet zeggen en toneel is het ook niet. ..Stilte der Zee" is o.l. als een po ging te beschouwen, een eigen soort /pel ten behoeve van de televisie te creftren, dat het midden houdt tussen tonee' en hoorspel. Men bevindt zich immers niet in een schouwburg en de televisie heeft ook filmische mogelijkheden. Deze zijn echter beperkt, wil men niet de gehele film-studio ter beschikking steller van de televisie, wat zeker niet zal geschie den in verband met eventuële concur rentie Aan de andere kant heeft de televisie meer mogelijkheden dan het hoorspel, aangezien men ook kan zien. Michael Berry, de regisseur van» „Stilte der Zee" heeft getracht, een middenweg te vinden. Wij kunnen zeggen, dat hij zich op de goede weg bevindt. Het Is alleen te betreuren, dat wij hier in ons land niet in de mogelijkheid verkeren, om de ontwikkeling der televisie door lopend te bestuderen. De concurrentie. Om nog eens op de concurrentie terug te komen: reeds zijn er voor sommige artisten grote moeilijkheden ontstaan. De schouwburgen, variété's en cabaret theaters immers, waarbij zij gecontrac teerd hebben, beschouwen hen als con tractbrekers, aangezien zij de televisie als „persoonlijk optreden" beschouwen. De artisten zeggen echter, dat televisie geen persoonlijk optreden kan zijn en dat zij bovendien vertoond hebben, wat zij op het toneel niet lieten zien. Is dus in Engeland straks een concurrentiestrijd op leveh en dood tussen toneel en film enerzijds en BBC-televisie anderzijds te vrezen en zal een gewoon rechterlijk vonnis dit kunnen voorkomen? Wij zul len dit moeten afwachten. Ex-koning Umberto II van Italië met zijn zoon (links) en jongste dochter (rechts) bij het verlaten van het kasteel te Sintra ln Portugal, waar de uitge weken Italiaanse koninklijke familie thans verblijf houdt. A. P. Namens een millioen van origine Joegoslavische Amerikanen is den waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, een memorandum overhandigd, daarin verklaard wordt, dat "IViëst - een Joegoslavische stad is en moet blij ven. met hun fijne bandjes, die overal langs U schieten, en waarvande eerste- handsprijs 3400 franken bedraagt. Meer nog zelfs dan in de glimmende en blinkende spoorcoupé's, waarin steeds een overvloed van zitruimte is. Dat er hier een automarkt is, en dat er zulke prachten van wagens op staan, dat is op zichzelf een wonder. 1 Natuurlijk staan er ook wel oude beesten van het jaar '31 of daaromtrent. Maar denkt niet, dat U er een mee kunt nemen voor drie honderd piek. De laagst geprijsde wagen, die ik bij een twee- malig*bezoek ter automarkt in het vizier kreegf noteerde 1400 fr. Onder alle rui tenwissers zit n.1. steeds een groot vel papier of een potige envelop, waarop de „prijs" van het beest genoteerd staat. yoOR een Nederlander, die geen oude en geen nieuwe wagen kan krijgen, is het hier direct om te likke baarden. En dan die pneus. Een nieuwe band (vrij) kost hier zo.wat tachtig frank. Maar om zo'n oude Plymouth, met originele Zwitserse carosserie, zit ten soms nog prachtbanden naar Hol lands begrip; échter vaak Stollenpneus, met dikke groeven; jie z.g. winterhan den. die op de dikste sneeuw pakken. En het hele geval staat dan te koop voor 4500 frs. of in die buurt. Er staan echter ook personenwagens van 12 tot twintig mille. En daar zit dan vaak een knappe juffrouw met een lëeuwenkopjë in. als lokaas, met een mooie herder of Spaniel naast zich op het onberispelijke lederkuBsen. En ik ben één keer zoo brutaal geweest om den verkoper te vragen, of het inclusief juffrouw en hond was Zwitserland is altijd een reuzeduur autoland geweest. Want ten eerste w^T de handel er prima georganiseerd, en nam nimmer met zulke uitgebeende prijzen genoegen, als importeur en handelaar bij ons. Ten tweede waren de invoerrechten hoog, daar Zwitserland het vroeger nog meer dan van de di recte belastingen, van de douanetarieven moest hebben, welke anderhalve frank per kilo bedragen. Nieuwe wagens zijn dan ook knap duur. J7EN arme Hollander doet hier niet anders dan likkebaarden en tong- smakken. Ach kon ik zo'n hele markt „en colonne" mee nemen voor mijn vrienden en kennissen in patria, en ze winstloos distribueren. Maar tussen zulke fantaslën en hun verwerkelijking 6taat: een deviezen-instituut, een we geninspectie, een fiscus, een massa af braak nog voor morgen en overmorgen. Dr. R. FEENSTRA. De gevolgen voor „DeNoord" (Van onzen specialen verslaggever.) Het besluit der A'lig. Vereen, v. Bloembollencultuur, haar aetei (en daarmee de Maandagse Boembol- lenbeurs) van Haarlem naar Hille gom te verplaatsen, is niet alleen in de oude Spaarnestad vrij onver wachts gekomen. Vooral in „de Noord" waren er velen," die zéker niet naar Hillegom walden, zolang men niet voldoende overtuigd was, dat Haarlem niet het zelfde, of méér, bieden kon. Daarom werd de motie van de afd. Limmen, die uitstel van behan deling verzocht, door vele Noordhol landse afdelingen ondersteund. In Noordholland houdt "ïen ervan de dingen op zijn gemak te bekijken, en heeft men. niet gaarne het ge voel „gejaagd" te worden. Twee factoren hebben in deze de doorslag gegeven ten gunste van Hillegom. Allereerst was daar het feit, dat rie motie-voor-uitstel van Limmen praktisch zou hebben ingehouden „afstel" van het Hillegomse plan. De afgevaardigde voor Hillegom deed duidelijk uitkomen, dat het zeer veel moeite had gekost, deze aanbieding te kunnen doen. en dat ze niet zou worden herhaald. De in schrijvers op de 2 obligatielening waren gebonden tot 25 Juni, de optie op verschillende noodzakelijke percelen bouwterrein liep op 1 Juli af. Wie dus vóór de motie-Limmen st mde, verwierp daarmee praktisch het voorstel van het Hoofdbestuur. Maar méér nog is, vooral op de afgevaardigden met blanco man- drat, van invloed geweest de stem ming. die door verschillende voor standers van „Haarlem" werd ge schapen. Naarmate de vergadering vorderde, kreeg men meer en meer de indruk, dat van de zijde van het Haarlemse gemeentebestuur niet op die medewerking was te rekenen, waarvan Hillegom blijk had gege- ven; dat Haarlem er al te voren van overtuigd was, dat de vereniging tóch te Haarlem blijven zou, en dat men dan wel eens zou zien wat men kon doen. Wat ter vergadering werd medegedeeld over de houding van Haarlem's burgemeester in deze, il lustreerde dit wel zeer schril. Men kan zich maar moeilyk aan de in druk onttrekken, dat, zoals een der Haarlemse bladen opmerkte, het hier ging om- een autoriteitskwestie tussen een organisatie van zakenlie den, zich bewust van haar impor tantie (bloembollen deviezen!) enerzijds en het burgerlijk bestuur anderzijds. Haarlem heeft aan deze kwestie een belangrijk voordeel opgeofferd! Vooral de weinig ridderlijke wij ze, waarop Haarlem met steun van den heer Valkering uit Limmen het Hillegomse plan ten Departemente heeft trachten te ondermijnen (waaruit Hillegom zeer vakkundig munt sloeg-) beïnvloedde de stem ming ten ongunste van Haarlem. WAT zijn de gevolgen van dit voor de bloembollenteelt ongetwijfeld hoogst belangrijke besluit, speciaal voor de kwekers in „De Noord"? Het breedst uitgemeten zijn de verkeers-zwarigheden die echter in een tijd als deze wel het minst zwaar wegen. Negen kilometer ma ken straks niets meer uit. Komt men over de hond, dan komt'men over de staart. Wel zeer nadrukkelijk is thans echter het /.centrum van de bloem bollenteelt" naar het Zuiden ver legd, waar het dan ook zijn oor sprong had. Waar Hillegom met name het centrale punt is van han del en export, kan niet anders wor den gezegd, dan dat de plaats van het nieuwe Beursgebouw t.a.v. het Vakbelang zeer goed gekozen is. Maar de opkomende bedrijven ia Noordholland met vele jonge kwa kers zien zichzelf op deze wijze ver der van dat centrum verwijderd! Men dient dit echter niet al ie zwart te zien, en te geloven in het „initiatief van de Noordhollandsa zakenmensen. Het is hier geen ge- woonte, lang na te kaarten. Men neemt de dingen zoals ze zijn. In ieder geval: wanneer de Noord- hollander ter beurze trekt, vindt htf daar voortaan alles bijeen: het se cretariaat der Vereniging, het Scheidsgerecht, de afdelingen (De Narcis, de Hyacinth enz.) een naar de eisen des tijds ingerichte show room, een behoorlijk restaurant, ert wat zéér belangrijk is: een proef- en demonstratietuin. Het hieTbij 10 belangrijke broeiproevenbedrijf zal eveneens niet ver uit de buurt zijn- Waar de huidige toestand verre van ideaal is, belooft de toekomst een aanzienlijke verbetering, die met een groot kwartier verder reizen zéker niet te duur betaald is. En wanneer inderdaad de Noord- hollandsche kwekers" groeien in tal en last" en de behoefte zich doet ge voelen aan een centrum waar zij in 't bijzonder elkaar kunnen vin den wat zal hen dan beletten» een zodanig centrum te stichten? Dat Noordholland genoeg initia tief bezit, toont de vestiging van de beide broeipröevenbedrijven te Win kel en Breezand voldoende aan. De verschuiving nadt het Zuiden zal de Noordhollaridse bloembollen kwekers voortaan nog meer aaneen gesloten hun belangen doen beharti gen en, waar het moet, verdedigen. In het Rijksmuseum te Amsterdam zullen van 13 JuU af twee Interessant* tentoonstelling worden gehouden, n.1. een tentoonstelling van penningen en munten uit verzamelingen van het Rijk en van particulieren en een tentoonstelling van Oosterse tapijten. Op het vliegveld Gilze-Rijen ontvangen 75 leerlingen der Rijksluchtvaartschool hun opleiding als piloot bij de burgerlijke luchtvaart. Deze opleiding, welke lV« jaar duurt, bestaat uit een theoretisch en een practisch gedeelte. Een kijkje tijdens de practische les bij één der twaalf Tiger Moth-vliegtuigen door den heer J. K. Hoekstra, waarnemend-directeur der Rijksluchtvaartschool en recordhouder zweef vliegen. A.N.P. P. Het itroohalmpje, de kool en de boon Een oud vrouwtje had een maaltje bonen gekregen; ze stookte een vuurtje, om ze te koken. En om dat vuurtje wat beter te laten branden, gooide ze wat droog stroo op de kolen. Toen deed ze de bonen in de pot en hing die bo- vén 't vuur. Maar wat gebeurde er? Zonder dat ze 't bemerkte, liet ze één boon op de grond 'allen, vlak naast een «trohalmpje. En wat later sprong er een gloeiend kooltje uit het vuur vandaan. Even lagen ze stilletjes naast elkaar: de boon, de stro halm en de gloeiende kool. Toen be gon de strohalm te praten. „Vrienden", zei ze, „waar komen Jul lie vandaan?" „Ik ben uit het vuur gevlucht", zei de kool. „Was ik niet zo sterk geweest, om weg te kunnen springen, dan was ik nu niets anders dan een hoopje as." nu? „Ik ben uit de handen van het oude vrouwtje gesprongen," zei de boon. „Had ik dat niet gedaan, dan werd ik tot moes gekookt, net als mijn vriend jes." „Ook ik ben de dopd ontsprongen", zei de strohalm. „Was ik niet tussen de vingers van het oudje doorgekropen, dan was er van mij niet veel over. Zes tig van mijn kameraadjes zijn verbrand. Ik alleen leef „nog!" „Laten we vrienden blijven", zei de boon. „En laten we wegtrekken uit dit gevaarlijke huis. Misschien ls 't elders veiliger voor ons." „Goed", zeiden de strohalm en de kool. En ze gingen op weg. Al gauw kwamen ze bij een riviertje. Daar moesten ze overheen. Maar er was geen brug. Wat „Luister", zei de strohalm, „ik zal dwars over 't water gaan liggen. En dan lopen julüe over me heen." Zo gebeurde. De kool stapte meteen het bruggetje op. Maar toen hij er mid den op stond, werd hij banghij bleef staande strohalm raakte ln brand en beiden vielen in het water.... mors dood! De boon, die dat zag, was zo ondeu gend, om daar luidkeels om te lachen zo luid, dat zijn buik ervan scheur de. Gelukkig kwam er juist een kleer maker voorbij. Die goeie man haalde naald en draad te vporschijn en naaide de buik van de boon weer dicht. Öf de boon blij was! Maarde kleermaker had een zwarte draad ln zijn naald ge stoken. En sinds die dag lopen alle bo nen op aarde rond met een klein fcwart streepje over hun lichaam. Kijk maar eens, of 't niet waar isl Naverteld door i ^JmEONARD ROGGEVEEN. „Het is nu mijn taak om Jou zo snel mogelijk naar Je vader terug te bren gen", zei Bim. „Hij maakt zich erg onge rust over Je. Hij is nu al naar Zwitser land om je te zoeken en wij moeten hem onmiddellijk achterna." 1 Bim pakte Moneypump Jr. bij de. hand en aanvaardde de grote reis met hem. De Junior was een wonderlijk man neke. Hoewel hij eerst nog wel wat be duusd was_ wende hij gauw aan de nieuwe situatie en zijn begeleider. Vooral toen zij in Btms bekende autotje langs Hollands wagen pruttelden. Spoedig veorde hij weer het hoogste woord. „Kan ik niet beter die auto be sturen!" vroeg hij aan Bim. Bim liep rood aan, maar antwoordde niet.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 2