knaaider Een nieuw kabinet gevormd Bar. v. Boeizelaer, Buiienl. Zaken; Jonkman, Overz. Gebiedsdelen Majoor Breunese in 1941 voor een „nieuw Europa" onder Duitse leiding STADSNIEUWS VRIJ WARM. Op sommige plaatsen ochtendmist of nevel, meer in het bijzonder nabij de kuststrook. In het Noorden van het land vrij zwakke veranderlijke wind. Afnemende bewolking. Droog. In de namiddag vrij warm. Zonnig weer. Temperatuur: Zorrerbad en Overdekte 22'/> gr. C 72'/» gr. F. Pesie 22 gr. C—72 gr. F. DINSDAG 2 RUI 1945. 3e Jaargang No. 225-449. Directeur: M J. Roggeveen. Wnd Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur stad: G. W. M- Wlllems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VKIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Aebterdam 20, tel. 2274. Advertentie-afd.: Langestraat li, tel. 397L REGERINGSVERKLARING De Tweede Kamer zal a.s. Vrijdag 5 Juli bijeenkomen. Het ligt in de bedoeling van den minister-president, Dr. Beel, dan een regeringsverklaring af te leggen.*- Over deze verklaring zal de Kamer dis cussiëren op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Juli. De beëdiging der nieuwe ministers heeft plaats morgen om 11 nnr in het Palels Soestdljk. Gisteren ontvingen wij het bericht, dat dr. Beel *en laatste geslaagd Was eei dat de samenstelling van het kabinet door het kabinet van de Ko- hingin bekend gemaakt zou worden. De grote bladen der twee regerings partijen hebben echte* deze officiële bekendmaking niet afgewacht. De aamenstelling van het kabinet geven zij als volgt: Dr J. L. M. Beel, minister-president en minister van Binnenlandse Za ken; prof. mr P. Lieftink, minister van Financiën; W. Drees, minister van Sociale Zaken; ir. H. Vos. minister van Verkeer en Scheepvaart; mr. J. R Jonkman, mnister van Overz. Gebiedsdelen; mr. W. C. G. H. baron van Boetzalaer van Oosterhout, minister van Buitenlandse Zaken; mr. J. H. van Maarseveen, minister van Justitie: dr. G. W. M. Huysmans, minister van Handel en Nijverheid; dr. J. J. Gielen, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; lt.-kolonel A. H. J. L. Fiévez, minister van Oorlog en ad interim van MMne; ir. J. A. Ringers. minister van Openbare Werken en Wederopbouw; S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; mr. E. N. van Kleffens, minister zonder portefeuille. Wie zijn deze ministers? Dr. LOUIS JOSEPH MARIA BEEL *-erd in 1902 te Roermond geboren Hü studeerde aan de Kafholieke Universiteit te Nijmegen. Zijn amb telijke loopbaan was hij in 1920 teeds begonnen op de secretarie in Zijn geboortestad; in 1924 werd hij daar benoemd bij de bisschoppelijke inspectie van het L.O. Daarna werk te hij op de Provinciale Griffie te Zwolle en op de secretarie te Eind hoven, waar hij ook als plaatsver vangend secretaris optrad. In 1942, bij het optreden van den NSB-bur- gemeester Pulles, legde hij deze functie neer. In October 1944 werd hij adviseur voor Sociale Zaken van den militairen commissaris van Oost-Brabant en enige tijd daarna .Vertrok hij als adviseur van den minister van Algemene Zaken naar Engeland. Prof. mr. P. LIEFTINCK^in 1902 geboren te Muiderberg, promoveer, de in 1931 cum laude op het proef schrift:: „Moderne structuurveran deringen in de industrie der Ver. Staten". Voordat hij tot hoogleraar in de economie aan de Handelshoge school te Rotterdam werd benoemd, bekleedde hij de functie van secre taris van de Economische Raad. Prof. Lieftinck komt voort uit de Jongerengroep van de C.H.U., welke Zich rond de hoofdredactie van „De Nederlander" schaarde. Op. 7 Oct. 1940 werd prof. Lieftinck gearres teerd en gegijzeld: in de zomer van '43 volgde krijgsgevangenschap. Hjj vertoefde in de kampen Schildberg, Lissa en Neubrandenburg. Aan de Voorbereiding van de oprichting van de Ned. Volksbewos'ng werkte hij in het kamn St. Michielsgestel mee. 25 Juni 1945 werd hij tot minister Van Financiën benoemd. W. DR1JES. geboren 5-Juli 1886 te Amsterdam. Na HBS cn Handels school werkte hij van 19031906 op De Twentse Bank. Vervolgens was hij stenograaf bij 'de Staten-Gene- raal van 1907 tot 1919. Ondertussen v/erd hij in 1913 lid van de Raad Van 's-Gravenhage en in 1919 wet houder, wat hij veertien achtereen volgend^ jaren gewent is. In 1933 Werd hu lid van de Tweede Kamer en fractie-voorzitter van de SDAP. Ook in de Provinciale Staten van Zuid-Holland had Drees een zetel. Sedert 1927 was hii lid van het Par tijbestuur der SDAP. Na de gevan genneming van Koos Vorrink trad hii als voorzitter op. Een jaar lang heeft Drees in gijzeling doorge bracht in het concentratiekamp Buchenwald en te St. Michielsgestel. Na zijn vrijlating werd hij voorzitter van om. de Contactcommissie der Illegaliteit. W. Drees werd na de be vrijding samen met prof. Schermer- horn kabinetsformateur. Ir'. HENDRIK VOS werd 5 Juli 1903 te Tjjnje (Friesland) geboren. Hij studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft en was van 1928 tot 1934 als ingenieur bij de Octrooi- raad werkzaam. Sindsdien directeur van het wetenschappelijk bureau der SDAP. In 1937 werd hij lid van de Tweede Kamer. Tijdens «de bezet ting werkte hij mee aan „Vrij Ne derland". 25 Juni 1945: minister van Handel en Nijverheid. SICCO L. MANSHOLT. in 1908 als boerenzoon in de Groningse Westpolder, werd aan de Kon. Land bouwschool in Deventer opgeleid. Vervolgens ging hij enige iaren naar Indonesië en werkte daar in de cultures. In 1937 keerde hii naar ons land terug en vestigde zich in de Wieringermeer. In 'de SDAP trad hij op de voorgrond als agrarisch deskundige. Tijdens de bezettings jaren was Mansholt vooral het cen trum van het illegale werk in de Wieringermeer. speciaal in verband met de voedselvoorziening der Bin nenlandse Strijdkrachten. Na de be vrijding werd hij tot minister van Landbouw in het kabinet Drees SchermeThorn benoemd. Mr. J. H. VAN MAARSSEVEEN werd op 3 Augustus 1894 te Utrecht geboren. In 1925 werd hij doctor in dc rechtswetenschappen. Van Sep tember 1935 tot Maart 1937 was hij wethouder voor de RKSP in Utrecht. In 1937 werd mr. Van Maarseveen lid van de Tweede Kamer als opvol ger van mr. Goseling, die toen tot minister werd benoemd. Dr GERARD WILLEM MARIE HUYSMANS werd in 1902 te Eind hoven geboren. In 1926 promoveer de hij te Rotterdam. Hij was o.a. lid van de staatscommissie voor Bankzaken, financiën en sociale assurantiën. In 1945 nam prof. Ger- brandy hem in zijn laatste kabinet op als minister van financiën. Mr. EELCO NICOLAAS VAN KLEFFENS werd in 1894 te Heeren veen geboren. In 1918 promoveerde hij aan de juridische faculteit te Leiden. Na een paar jaar Volken- bondswerk werd hij verbonden aan het secretariaat der directie der Kon. Shell te Londen. Ir 1922 ving hij zijn carrière aan bij het Dep. van Buitenlandse Zaken. Sinds de vorming van het kabinet- De Geer in de zomer van 1939 was mr. Kleffens minister van Buiten landse Zaken, welke functie bi; ook in de volgende kab nelten bckieed- de Mr. J. A. JONKMAN is 13 Sep tember 1891 geboren. Hij studeerde rechten aan de universiteiten te Utrecht, Toulouse en Leiden. In 1918 promoveerde* hij op een proefschrift over de Indonesisch-natiónale grond slag van het Inlandse onderwijs. Nadat hij in 1919 was uitgezonden als rechtérlijk ambtenaar, werd hij in Mei 1927 benoemd tot lid van de Volksraad, in welk college hij zit ting had tot 15 Juni 1931. In 1931 werd mr. Jonkman officier van jus titie te Makassar. In 1938 werd de heer Jonkman officier van justitie te Semarang. Op 21 April 1939 volgde zijn benoeming tot voorzit ter van de Volksraad. De heer Jonkman was al vroeg ,'n warm vriend van de vooruitstre vende Inlandse gemeenschap. In Leiden was hu een van de oprich ters van hei Indonesisch Verbond van Studerenden. Mr. Jonkman is lid van de Party van de Arbeid. Mr. C G. W. H BARON VAN BOETZELAER v. OOSTERHOUT. geboren op 19 November 1892 te Amersfoort Hij studeerde aan de universiteit te Utrpcht. In 1923 trad de heer Van Boetzelaer in diploma tieke dienst. Nog in hetzelfde jaar werd hij verbonden aan het Dep van Buitenl. Zaken. Begin 1926 werd hij bevorderd tot gezantschapssecre taris, in welke functie de heer Van Boetzelaer in October van dat jaar werd overgeplaatst naar Washing ton. Na een kort verblijf in Mexico en bevordering tijdens dat verblijf tot gezantschapssecetaris eerste klas se te St. Willibrord. In 1922 werd hij benoemd tot leraar aan de Middel bare Handelsschool te Hulst, waar van hij in 1934 directeur werd. In 1930 promoveerde hij summa cum laude tot doctor in de Nederlandse letteren op het proefschrift: „De wandelende Jood". In 1933 werdx hij benoemd tot in- specteufr van het Lager Onderwijs te Roosendaal. A. H J. L. FIéVEZ werd in 1902 in Zutphen geboren, studeerde aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda van 1919 tot 1922. Bezocht de cursussen aan de Hogere Krijgs school. In 1938 werd hij benoemd tot kapitein van de infanterie, in November - van datzelfde jaar kwam hij bij de generale staf. Gedurende de mobilisatie en de oor log was hij hoofd van 't bureau „Or ganisatie" van het hoofdkwartier van bet veldleger. In krijgsgevangenschap vertoefde hij te Neiurenberg, Stanislau en Neu-Bran- denburg, waar hij hoofd was van de ge heime berichtendienst (radió) van de Krijgsgevangen Nederlandse officieren. Na zijn terugkeer in Nederland in Ju-' ni 1945 werd hij geplaatst op het mini sterie van Orlog bij de afdeling generale staf. Hij werd benoemd tot majoor en op 1 Mei 1946 tot luitenant-kolonel van de generale staf. Overste Fiévez was jarenlang lid van 't hoofdbestuur van dc R.K Officieren- vereniging. Van zijn hand verschenen tal van bijdragen in de militaire vak pers als ook in dag- en weekbladen (Verschillende gegevens ontleend aan „Het Vrije Volk". Red.) S. L. MANSHOLT VAN KLEFFENS SCHERMERHORN. Prof. Schermerhorn commissaris-generaal Volgens Ass. Press zal de nieuwe Ne derlandse regering zich de komende da gen bezighouden met het scheppen van de functie van commissaris-generaal van Ned.-Indië. Dit is een met buiten gewone macht beklede bestuurder van Ned.-Indië, die boven de eigenlijke re gering aldaar voor het ogenblik dus boven luitenant-gouverneur-generaal dr. H van Mook geplaatst zal zijn. Sinds 1855 is voor de uitvoering van deze maat regel een bijzondere wet nodig. Van de zelfde zijde werd Associated Press ver zekerd, dat prof. W. Schermerhorn voor de nieuwe functie in aanmerking zou komen. (De ochtendbladen maken hiervan mel ding, doch bij het ter perse gaan van dit nummer was dit bericht nog niet be vestigd.) Koolhoven overleden Gisterochtend ls de bekende vliegtuig- constructeur en directeur van de N V. Koolhoven vliegtuigen. Sytse Frederlck Willem Koolhoven ten gevolge van een hersenbloeding in de Maria-Stlchtlng te Haarlem overleden. De heer „Frits' Koolhoven was 60 Jaar oud. Hij haalde in- 1910 zijn vliegbrevet en werd de bouwer van het eerste Ne derlandse vliegtuig, de „Heidevogel". Van 1912 af werkte Koolhoven tn Enge- ,land waar hij In 1915 als chef-construc teur bij <fe vllegtuigenfabriek van Arm- stong-Whitworth in dienst trad. In 1929 keerde Koolhoven naar Neder land terug, waar hij In 1926 met een ka pitaal van f 500.000 de „N V. Koolhoven- vliegtuigen" oprichtte. Geen militairen naar de Vierdaagse In een mededeling aan de pers heeft het bestuur van de Nederlandse Bond van Lichamelijke Opvoeding 'n schrij ven gepubliceerd, dat het heeft ont vangen van d=n heer Breunese en waarin deze verzoekt tijdelijk in zijn functie van leider der Afstandsmarsen (de zg. Vierdaagse) te worden ver vangen. aangezien hij van mening is, „dat dit jaar macht voor recht moet gaan". In deze voorstelling van zaken vindt de minister van Oorlog aanleiding er op te wijzen, dat het bestuur van de bond tot op heden geen gebruik maak te van de geboden gelegenheid tot in zage in het dossier onder berusting van den minister. Wat gebeurde in 1940 en 1941? Bij de beoordeling van het verbod voor militairen deel te nemen aan de Vierdaagse dient nun nl. te weten, dat niet het feit tot de oprichting van de Opbouwdienst te hebben medege werkt, doch wel de wijze waarop de neer Breunese als commandant van de Opbouwdien9t c.q. Arbeidsdienst is opgetreden, den minister tot zijn be sluit militairen deelname aan de Vier daagse te verbieden heeft geleid. Zo berichtte de heer Breunese op 1 October 1944, dat voor 200 officieren. 500 onder-officier sn en 400 manschap pen de gelegenheid was opengesteld toe te treden tot de „SS Standarte Westland". In de zomer van 1941 zeide comman dant Breunese in een rede te Arnhem: „Het is allemaal heel gemakkelijk en eenvoudig om daar als onverantwoord (Bij het ter perse gaan van dit nummer werd officlëel bekend, dat de samenstel ling van het nieuwe kabinet inderdaad ls als hierboven weergegeven. Red.) Vara ontevreden over papiertoewijzing Districtsvergadering te Alkmaar. P De districtsraad Noordholland-Noord van de VARA vergaderde Zondag 30 Juni te Alkmaar. In deze goedbezochte vergadering van VARA-afd. bestuur werd een nieuw districtsbestuur geko zen, waarvan het secretariaat gevestigd is Blaeustraat 26, Alkmaar. Als leden van de Verenigingsraad werden benoemq N Tj. Swierstra, Hoorn; H W. Kaag-j man, Alkmaar en H. J. Vas, Zaandam. Door het hoofdbestuurslid J. W. Le- bon werd een uitvoerige inleiding ge houden over de toestand op omroep- gebied. Een uitgebreide geanimeferde be spreking vond plaats over de uitzen dingen. Met algemene stemmen werd de volgende motie aangenomen: „De afdelingsbesturen van de VARA in het district Noordholland-Noord op 30 Juni 1946 te Alkmaar in vergadering bijeen: spreken hun afkeuring uit over de huidige papierverdeling. constateren, dat een groot aantal weekbladen een papiertoewijzing ont vangen, die zo gróót is, dat wekelijks een aantal exemplaren onverkocht blijft; constateren verder, dat de VARA slechts ontvangt 1/29 deel van het voor oorlogse papierverbruik, terwijl de reeds enkele maanden geleden door de Pers- raad gedane toezegging tot verdubbeling van de toewijzing liet is nagekomen; verzoeken de regering thans op korte termijn aan deze onbillijke tqestand een einde te maken, zodat de 50 000 per sonen, die zich reeds als lid van de VARA hebben aangemeld en in afwach ting van de grotere oplaag op de wacht lijst geplaatst moesten worden, eindelijk een programmablad kunnen ontvangen; besluiten deze motie ter kennis te brengen van de betrokken ministers en van de pers. EEN SNELLE REDDING. Maandagavond om acht uur viel een ongeveer 5-jarig jongetje in 't water van de Voordam. De veertienjarige P. K. zag het ongeval geschieden, bedacht zich geen ogenblik en sprong in het wa ter. Toen het drenkelingetje nog maar vel ij ks van de schrik bekomen was. stond hij al weer op het droge. De jeug dige redder bromde zoiets als „Dat kwam mooi uit. ik moest mij toch nog wassen," en verdween.v HET HELDENLIED VAN JAN EN PIET. Er is bij „De Fontein" te Utrecht een aardig kinderboekje verschenen van de hand van onzen oud-stadge noot Piet Worm. Deze naam zegt al genoeg over de kwaliteit van teke ningen en tekst, wij kunnen hier dus kort over zijn. Maar er is iet«f bijzonders aan de hand met dit werkje: niet alleen, dat de geschie denis in en bij onze stad speelt, mooier nog: de avonturen zijn waar gebeurd. Misschien, dat deze kaas dragertjes niet zelf overal bij ge weest zijn. maar de heldendaden, die zij verrichtten, zijn werkelijk de daden van Jan en Piet geweest. Een contradictio in terminis? Wie even dit boekje ter hand neemt, zal de oplossing van het raadsel dan alras ontdekt hebben en hij zal het er mee eer.s zijn, dat het een goed idee is om op deze wijze zelfs de kleuters al vertrouwd te maken iret een s'uk harde, m^ar mooie ge- rchwdenis: het verzet, dat onze jeugd heeft geboden tegen den vijandelijken indringer. GEVAARLIJK SPEL Gisteravond was een 21-jarige sol daat °P het Varnebroek bezig met het demonteren van een lichtkogel Plotseling kwam het projectiel tot ontploffing, waardoor hem de vin gers van de hand werden gerukt. Ze leren het ook nooit - EINDEXAMENS GYMNASIUM. Voor he eindexamen Gymnasium A slaagden een dezer dag»n de volgende candidaten: H Daalder te Bergen; R. E. Lunshof: H. van der Meulen en de dames E. Koelma; E. C. Koster en M. H. Schenkeveld te Alkmaar; A H. van Minnen te Bergen jn W. H. Schipper te Medemblik. Voor de afdeling B slaagden: Mej A. G. Bronkhorst te Schagen en B S Bulstra te Bergen. Afgewezen werden twee candidaten. Herexamen een. De examens worden voortgezet. NIET GEMEENTE MAAR PERSONEEL OW. In ons verslag van de huldiging van den heer D. G. G. Margadant is e»n kleine- onjuistheid geslopen. De ca- deaux werden niet aangeboden na mens de gemeente Alkmaar doch na mens het personeel van Openbare Werken Van de gemeente ontving de heer Margadant de goudan medaille der stad. <-*. Vergadering Lezersraad De leden van de lezersraad van de Vr(Je Alkmaarder worden uitgenodigd tot het bijwonen van een vergadering op Woensdag 3 Juli, des avonds om 8 uur in het Wapen van Heemskerk. Brecdstraat te Alkmaar. Aller op komst wordt verzocht. COMMISSIE BIJZONDERE NODEN 4* De. in de bezettingsjaren opgeheven commissie van samenwerking voor bij zondere noden te Alkmaar, lie haar kas middelen heeft weten redfien, is in samenwerking met het genootschap „Liefdadigheid naar vermogen" en de Armenraad Wëër opnieuw samengesteld. President is mr. G. C. B. van der Feen de Lille, secretaris de heer Gr Fi- gée. secretaris van de Armenraad, en penningmeester notaris-G. Ar-Verkade. Het secretariaat is gevestigd Langestraat 87. DE BINNENSCHEEPVAART NOG NIET DOOD!! C Ondanks alie pessimistische berich ten is de binnenscheepvaart nog springlevend. De concurrentie van autovervoer en spoorwegen is wel groot, doch dit neemt niet weg. dat in Alkmaar in het tijdvak van 15 Juni tot 1 Juli 97 h Innen*-hepen hun ladingen, die in totaal 13,913 ton groot, hebben gelost. De H.L.0. herrijst In 1942 zag het werkcomité te Alkmaar der H.L.O. (Harmonische Lichaamsonftwikkeling), door de politieke constellatie van dat ogen blik, zich gedwongen de werkzaam heden te staken. Voor velen, die reeds in het bezit zijn van vroegere vaardigheids diploma's. in diverse graden, zal het verheugend nieuws zijn te verne men, dat Vrijdagavond j.1. onder auspiciën van het vroegere bestuur, wederom een werkcomité te Alk maar werd opgericht. Het dagelijks bestuur werd a.v. samengesteld: dr. Louis (voorzit ter). H. J Snel (vice-voorz.). Blee- kerskade 10, J. van Beekum (secr.), Middenstr. 12. J. v. d. Grient (penn.m.). J. Groet (propaganda- comm.), Jan van ScoTelkade 13. De militairen en politie worden resp vertegenwoordigd door Lt. v. Enge len en den heer Van Dijk. Het doel is om zo mogelijk nog einde dezer zomer de proeven af te kunenn laten nemen. DE KOPEREN GROUNDS-MAN. r De in geheel Noord Holland bekende Groundsman van de Alkmaarse Tennis banen. de heer C. v. d. Mand, zal deze maand zijn twaalf en' half-jarig jubileum vieren. In deze jaren heeft Kees vele tennissterren zien rijzen en ondergaan en duizenden malen heeft hij des avonds zijn stem verheven en bulderend geroe pen: Ballen bij elkaar! Ook bij de jaar lijkse tournooien verricht Kees veel nut tige arbeid. Hij heeft zich tot een onmis bare factor in de wedstrijden gemaakt. „Kees tegen wie moet ik?". Kees. ls-le sterk?" Kees weet overal raad op en ls de vraagbaak voor iedereen. Zenuwach tige jonge spelers weet hij gerust te stel len en snoevers, die in zijn nabijheid op scheppen over hun enorme spelkwalltei- ten. zullen het na één keer nooit weer doen". Zo houdt Kees v. d. Mand de Noord-Hollandse e T enniskampioenschappen Zaterdag en Zondag zijn op de banen van de Alkmaarse Tennis Club de Jaar lijkse tennis-kampioenschappen begon nen. In het dames enkelspel werden, tenge volge van een ongelukkige speling van het lot, de twee ernstigste candidaten reeds in de eerste ronde tegenover elkaar geplaatst. Mej. A. de_Wit bleek echter de meerdere te zijn tTan mevr Schuur man en won In drie sets 668, 6—2. In de afdeling damesenkelspel waren overigens geen onverwachte uitslagen te noteren, zulks Ln tegenstelling met het heren enkelspel. Hier was meer span ning en de overigens schaarse toe schouwers konden enige aardige partijen bewonderen. Buma (Krommenie) verloor ln de tweede ronde van Teriep Schagen) met 4s, 7—5. 6—3. Schmidt (Bergen) kon zijn partij van Dr. de Jong (Alkmaar) niet winnen. Het werd^en mooie partij waar in laatstgenoemde ln drie sets won met 6—6. 62, 7—5. Mr. Schuurman (Alkmaar) werd op tactische wijzS uitgeschakeld door v. d Bliek (Beverwijk). Deze partij stond op hoog peil. de uitslag was 2—6. 63, 63. De Alkmaarders De Jong en Verben konden hun partij heren-dubbelspel van de gebroeders Van Leyden uit Kromme nie niet winnen. Volgende week moeten er nog 97 par tijen gespeeld worden en het komt ons voor. dat er heel wat vroeger begonnen zal moeten worden wanneer men a.s. Zondag de finales wil spelen. VEEMARKTEN. Op de veemarkten van 29 Juni en 1 Juli werden aangevoerd 14 paarden en hitten in prijzen varierende van 250 tot 1600 gulden. Aanvoer voor de Centrale 20 vette koeien. 16 pinken, 1 graskalfv 81 nuchtere slachtkalverep en 2 vette schapen. Voorts werden aangevoerd 99 oude kippen f 18 tot f 1.10; 82 jonge hennen f 18 tot f 14 en 56 konijnen f 2 tot f 15 delijke mensen te zitten in Engeland en dan het gif uit te zaaien tegen ons. die toch al in zulke ontzettende moei lijkheden zitten, en ons werk te be lemmeren". Voor een „nleow Europa", In een „leidersbrief" van 18 Juli '41 heeft de commandant van den Ned. Arbeidsdienst, Breunese, aangegeven, dat er is „maar één weg, één metho de, nl. in lotsverbondenheid met de Germaanse volkeren van Europa te arbeiden aan een nieuwe toekomst". In e»n algemeen voorschrift dat van den commandant uitging, leest men: „Op deze wijze moet men tot de slotsom komen, dat Nederlanders en Duitsers over dezelfde raskenmerken beschikken en derhalve als bloedver wante volken tot een steeds nauwere gemeenschap geschikt zijn. Dat het van nu af aan steeds een „met elkan der nooit meer een „tegen elkaar" maar ook nooit meer een „naast el kaar" leven zal zijn". Hij sprak voorts in dit verband van „het grootse werk van de opbouw van onze gemeenschappelijke belangensfeer en daardoor van een nieuw Europa". Deze uitlatingen gedaan na langer dan een jaar bezetting achtte de mi nister ln stryd met de geesteshouding, die men van een Nederlands officier, die de eed van trouw heeft afgelegd aan H. M. de Koningin, mocht ver wachten. Derhalve oordeelde hU het ongewenst dat bö de Vierdaagse Ne derlandse militaire zouden moeten defileren voor een leider, die in zo ergerlijke mate als goed vaderlander ls tekort geschoten. Grepen uit het Radioprogramma Omroepen wisselden van zender. Met ingang van Maandag hebben de Nederlandse Omroepverenigingen van zender verwisseld. De KRO en de "NC RV zullen nu over Hilversum I (301.5 m) zenden en de VARA en AVRO over Hilversum II (415.5 m). De nieuwsuitzendingen zijn thans op de volgende uren- Msandag tot en met Vrijdag: 7 uur Hilversum I en II; 8 uur en II; 13 uur I en II; 18 uur II; 19 uur I: 20 uur I en II; 22 uur I; 23 uur II. Op Zaterdag valt te 13 uur Hilversum I uit. Zondag: 8 uur Hilversum I en II; 9 30 tur I; 13 uur I en II; 18 uur II: 19.30 •tur I; 20 uur II; 22 uur II; 23 uur I. WOENSDAG J JULI. HILVERSUM I. 7 00 en 8 00 Nieuws. 6.20 Morgendienst. 9.15 Voor onze Jonge zie ken. 930 Zang en plano. 9.50 Vioolcon cert Op. 77 van Btahms. 10.30 Morgen dienst. 11.00 NCR V-koor. 11.15 Cello-reci tal. 12.00 Postillons. 13JM Nieuws. 13.26 Orgelspel 13. *5 Harmonie-orkest. 14.00 Reportage. 15.00 Zang en plano. 15 30v Strijkkwartetten van Mozart. 1610 Kin derkoor. 16.45 Voor Jongens en meisjes. 17.45 Celesta-ensemble. 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Land en Tuinbouw. 19.30 Engelse les. 20 00 Nieuws en weeroverzlcht. 20.08 Vesper in de Luther-kapel te Amsterdam. 21 00 Een kijkje in de wereld der slechthorenden en doven. «1.30 Omroep-Kamerorkest 22 04 Nieuws. 22.15 Reportage. 22.30 Bach-pro- gramma. HILVERSUM n. 7 00 en 8.00 Nieuws. 8 20 Gram.muziek. 8.50 Voor de huls vrouw. 9 00 Opera- en Operette-klanken. 9 50 Viool en plano. 10.00 Morgenwijding. 10 20 Voor de Vrouw. 10.35 Sopraan en piano. II 00 Voor arbeiders ln Contlr.u-bedrijven. 12.00 Accordeon-orkest. 12.35 Kon. M1L Kapel. 13.00 Nieuws. 14 00 Voor de Vrouw. 14.15 Frans Kamermuziekprogramma. 15.00 Voor de Jeugd. 17.00 Cantabile Sextet. 17.45 Het Rijk over Zee. 18.00 Nieuws 18.15 The Ramblers. 18.45 „De Nationale Reclas- seringsdag". 19.00 Liedjes van vroeger en nu. 20.00 Nieuws. 20.15 N V V. feest programma. 21.10 Voordracht. 2120 Het Operabal- 22.30 Sweetness and Rhythm. 22.45 Geestelijk Leven. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1