Economische ordening en voortzetting beleid t. a.v. Indonesië op het programma Een federatie van vrije volken is de beste bescherming van de vrede Westerse suprematie kan een feit worden VRIJ KOEL. Weersverwachting geldig tot Zater dagavond: Gedeeltelijk bewolkt over wegend droog weer, matige westelijke wind, vrij koel. TEMPERATUUR: Zomerbad 22 gr. C—72 gr. F. Overdekte 22'/i gr. C—72'/* gr. F. Pesie 22 gr. C—72 gr. F. 7ATMBA0 I VU *4* Tdiriruif So. 229-tóS. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: K H Hommerson. Redacteur stad: O. W. M. Willen». DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. „Dl VRIJE ALKMAARDER* Redactie en Adm.1 AeMerdam 20, tel. mi AdvertenÖe-afiLt Langestraat U, teL AARDAPPELBONNEN. Gedurende de week van 7 t'm. 10 Juli Is op de bonnen „285 Aardappelen" 2 kg. en op de bonnen „685 Aardappelen" één kg. aardappelen verkrijgbaar. Van 7 t/m. 21 Juli ls op bon „B 81 Reserve" twee kg. aardappelen verkrijg baar. De geldigheidsduur van de bonnen 203, 254 en 753 Aardappelen, la verlengd tot en met 18 Juli a.s. Min.-president Beel legt regeringsverklaring al IJR. BEEL VING GISTERMIDDAG ZIJN IN DE TWEEDE KAMER AFGELEGDE REGERINGSVERKLARING AAN met hulde te Jaren gen aan zijn voorganger, „onder wiens bezielende leiding" het vorige 'kabinet menige schrede op de weg naar herstel en vernieuwing heeft gezet. Dr. Beel zeide vervolgens: voor het eerst na zeven jaren treedt thans een kabinet op, naar constitutionele gebruiken tot stand gekomen. Voor het 'eerst sinds 1925 zelfs treedt nu een kabinet op, dat steunt op een gevestigde ineerderheid in de Tweede Kamer. In zoverre beschouwt dit kabinet zijn ■optreden als HERSTEL van een vorm. die in ons constitutionele leven tot Sterke regeringen placht te leiden. Naar de inhoud echter beschouwt dit kabinet zich als een uiting van VERNIEUWING. Overeenkomstig de wens ivan de meerderheid van het volk draagt het nieuwe bestand een vooruit- ifetrevend karakter. wettelijk zowel als sociaal econo misch erkenning van de hoge waar de van het gezin en een vernieuwing van het onderwijs. Steun aan culturele instellingen en organisaties van culturele en jeugd- vormende aard, aan de ernstig ge schokte volksgezondheid zal volle aandacht worden gewijd. Versterking Internationale po sitie. Voor wat aangaat onze betrek kingen met het buienland is de re gering zich ten volle bewust van het grote belang voor het Koninkrijk der Nederlanden, om zijne positie in internationaal verband in de ko mende jaren te bevestigen in over eenstemming met de betekenis van het Rijk in en buiten Europa. De regering zal met kracht hare hulp blijven geven aan de organisa tie en de ontwikkeling van de Ver enigde Naties. Met kracht zal wor den voortgewerkt aan de opbouw van een effectieve strijdmacht ter zee, te land en in de lucht. Reeds vanaf de eerste voorbereiding van de regeling der bedrijfsorganen zal er voor worden gewaakt, dat het algemeen belang en waar nodig de al gemeen leidende taak der overheid tot geding komt. De regering stelt zich voor zo spoe dig mogelijk een algehele herzie ning van de grondwet te doen voor. bereiden, - welke o.m. gericht is op een verdere uitbreiding van de be ginselen, welke voor het sociaal- economische terrein gelden (leiding gevende taak der regering), alsmede op de erkenning van de rechten der burgers. Verhouding tot overzeese ge biedsdelen. Sprekende over de verhouding tot de overzeese gebiedsdelen zeide dr. Beel: de regering blijft zich stel len op de grondslag der Koninklijke rede van 7 December 1942. Aan de bijeen te roepen Rijksconferentie zal de regeringsverklaring van 10 Februari 1946 worden voorgelegd. Ten aanzien van Oostlndië streeft de regering er naar voor de huidige overgangstijd een geëigend be stuursorgaan te vormen. Ten aanzien van West-Indië zal 't naar de regering vertrouwt, moge. lijk blijken om buiten het huidig grondwettelijk verband reeds tot een aantal voorlopige herzieningen te komen, die aan de daar heersende verlangens bevrediging zullen schen ken. De regering is zich de ernst van het Indonesisch probleem ten volle bewust, nochtans vertrouwt zij, dat een vredelievende oplossing daarvan zo spoedig als maar mogelijk is zal kunnen worden verwezenlijkt. Dit, mijnheer de voorzitter, aldus dr. Beel, zijn de beginselen, waarop de regering haar beleid wenst te bou wen. Zij heeft gemeend niet in na dere concretisering Iharer plannen voor de komende zittingsperiode te moeten treden, omdat de plechtige opening dezer zitting op 23 Juli a.s haar daartoe de gelegenheid biedt Dr. Beel besloot met te zeggen, dat de regering zich er diep van bewust is, dat de goed-Christelijke en niet minder goed-vaderlandse zegswijze: „Aan Godes zegen is alles gelegen" ook van toepassing is op de grote taak, waarvoor zij zich ziet gesteld: het leiden van ons volk naar een beere toekomst, „waarbij de idea len, welke in de donkere uren der bezetting zovelen bezielden, ons volk blijvend mogen inspireren. PLANBUREAU, DOCH IN KRIMPEN VAN OVER HEIDSBEMOEIING. Ten einde te komen tot een zo ;inel en volledig mogelijk herstel van ■onze volkswelvaart, zal, aldus zette .'de minister-president uiteen, de pro ductie voor binnenlandse markt en export moeten worden opgevoerd en 'Vte wederopbouw krachtig worden Voortgezet. De regering acht het noodzakelijk bek aan het herstel van de welvaart krachtige leiding te geven. Leiding in dier voege, dat de regering, voor gelicht door een voorbereidend en ((adviserend Planbureau, in nauw overleg met de volksvertegenwoor diging richtlijnen zal aangeven, sa mengevat tot een nationaal wel- vaartsplan. volgens welke het her stel der welvaart zal worden nage streefd mede door. bii de uitvoering het volle profijt te trekken van de zelfwerkzaamheid van individuen en groepen, wier activiteit de rege ring zich voorstelt zo krachtig mo gelijk te bevorderen. Dit zal haar tevens de gelegenheid verschaffen óm, waar mogelijk de rechtstreekse overheidsbemoeiing, die onder de druk der omstandigheden van de laatste jaren sterk was toegenomen, ingrijpend in te krimpen en mede aldus de grondslag te leggen voor Óen gezondmaking der financiële positie van de Nederlandse staat. Op deze gezondmaking zal het streven der regering ernstig zijn gericht. Daarbij zal worden voort gebouwd op de reeds getroffen en voorbereide maatregelen op mone- lair, budgetair en fiscaal terrein. Socialisatie Bank en ander® bedrijven. Mede in verband met de centrale bosïtie van de Nederlandse Bank t.a.v. het credietwezen zal hare so cialisatie worden bevorderd. Nopens Öe socialisatie van andere daarvoor blijkens in te stellen onderzoek in aanmerking komende bedrijven zul len voorstellen worden gedaan. Uitgaande van een erkenning der hoge waarde van den arbeidenden mens, wil de regering voldoen aan de eis van een redelijke bestaans zekerheid door een constructieve loon- en prijspolitiek, alsmede door een uitbreiding der sociale verzeke ring, waarbij in het bijzonder de buderdomszorg de aandacht zal heb ben. De bescherming van het grote ge zin heeft eveneens de aandacht van ■de regering. Gestreefd zal worden naar verste viging van de positie van de land en tuinbouw o.m. door rationalisatie van productie en afzet, waarbij be vorderd dient te worden, dat aan het kleine boeren., en tuindersbe- drijf een economisch verantwoorde rondslag wordt gegeven. Bevordering van geestelijke welvaart. Stoffelijke welvaart kan naar de overtuiging van deze regering een volk niet wezenlijk gelukkig maken, wanneer zij niet steunt op geeste lijke welvaart. Een oplossing van de geestelijke moeilijkheden, waarmede ons volk te kampen heeft, kan slechts worden gevonden wanneer men uitgaat van de zedelijke beginselen van het Christendom, die aan onze bescha ving ten grondslag liggen. Op die grondslag stelt de regering zich voor een versterking van net gezag, een herstel van de diep ge schokte publieke moraliteit, een Koningin Wilhelmina naar Londen? Volgens Press Association te Lon den zal H.M. de Koningin aan hel eind van deze maand een bezoek brengen aan de Engelse hoofdstad. Zij zal in het Buckingham Palace gast zijn van het Engelse konings paar in de avond van 30 Juli en het paleis de volgende dag verlaten. DISTRIBUTIENIEUWS. Met ingeng van 7 Juli zullen nieuwe rantsoenbonnen en -kaartjes in om loop worden gebracht: de thans In om loop zijnde lopen af op 3 Augustus. Geldig blijven de wisselbonnen, de bonnen „een rantsoen artikel A" voor 1/4 rantsoen huishoudzeep, de bonnen ,.een rantsoen art. K" voor een paar schoenen (uitsluitend voor gerepa- triëerden uit Ned.-Indië. en de bonnen „een rantsoen artikel AA" (voor schoenreparatie. BONNEN VOOR ZUIDVRUCHTEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de voor 100 gram gedroogde zuidvruchten aange wezen bonnen 348 en 844 algemeen is velengd tot -en met 21 Juli a.s. De achtergrond van de Engelse te genzin tegen een verdrag met Frankrijk was deze afdoende overweging: zij wis ten, dat zo'n verdrag in feite betekende het geven van een blanco volmacht aan <5e Franse regering, het onderschrijven van Frankrijks buitenlandse politiek, zonder er enige contrdle over te heb ben. De Britten moeten begrijpen, dat deze zelfde redelijke vrees na bij de Ameri kanen heerst ten opzichte van Ctaur- chlll's voorstellen. OM In te zien dat Unie van vrije vol- door Clarence K. Streit NA de eerste wereldoorlog trachtten de Fransen de tweede wereldoorlog te voorkomen door een verdrag met Engeland ongeveer in dezelfde geest als Chur- chill de derde wereldoorlog wil voorkomen door een verdrag Engeland-Amerika. De algemene Amerikaanse reactie op Cburchill's voorstel was even negatief als de Britse reactie tegenover de Franse voorstellen indertijd was en om ongeveer dezelfde redenen. De redenen, die de Britten gaven om geen verbond met Frankrijk te sluiten, totdat de oorlog op het punt stond uit te breken, waren even nobel als de onze nu zijn om geen verdrag met Engeland san te gaan, maar het uiteindelijk resultaat was de tweede wereldoorlog. De Britten hadden reeds getracht een tegenoverge stelde politiek te volgen door zich vroegtijdig met Frankrijk te verbinden, toen ztf de Entente Cordiale in 1904 vormden, maar dit voorkwam de eerste wereldoorlog niet. De Engelsen hebben dus tevergeefs verdragen van beide kanten geprobeerd, laat en strak, vroegtijdig en soepel. Toch is alles wat Churchill ons nn wil aanbie den slechts een andere „Entente Cordiale", ver-anglikaanst ln een „broederlijke vereniging". WIJ kunnen het ons niet veroorloven om de Britse fouten opnieuw te maken In de eerste en tweede wereldoorlog werd de vrijheid door drie wallen be schermd. Achter Frankrijk stond Enge land en daarachter stonden de Verenig de Staten. Maar in een ierde wereld oorlog zullen wij het eerste doelw't zijn, in deze eeuw der l9sgebroken atoomenergie. NOG is het mogelijk deze catastrophe te voorkomen, maar alleen door drasti sche actie door onze hoop op vrede niet te stellen in de vorming van een Engels-Amerikaans verbond of vereni ging, noch in het vertroetelen van de U N.O., maar door de beproefde Ameri kaanse principes van „vrijheid en een heid" overzee toe te passen en alle vrije volken te verénigen in een Federale Wereld Republiek, zo sterk, dat. een aanval daartegen hopeloos ls en zo ge bonden door een Charter van Rechten dat haar macht niemand in gevaar brengt en geen redenen geeft voor een aanval of combinatie tegen haar ge richt. Maar om dit te bereiken moeten we eerst onze tegenwoordige denkwijze van ons afzetten. WAAROM verwierpen de Britten de Franse Alliantie tot het te laat was om de tweede wereldoorlog te voorkomen? Zij zeiden, dat zij hun vertrouwen stel den in de UNO uit die periode de Volkenbond. Zij vreesden dat een allian tie het vertrouwen in de Volkenbond zou ondermijnen en deze hopeloos zou verdelen. Zij zeiden, dat een verbond tegen een andere grote mogendheid gericht zou zijn en dat het de hoop op een vreedzame verhouding daarmee en de eventuele ontwikkeling van de vrij heid in dat land zou te niet doen. Zij zeiden dikwijls dat een formeel verdrag met Frankrijk niet nodig was, want in geval van agressie zouden zij toch ach ter Frankrijk staan. Het waren de Brit ten, die beweerden dat hun beste bij drage tot de vrede zou zijn in een Mid den-positie te blijven; zij wilden zijn dc „honest broker" („de eerlijke ':oppe- laar"). zoals zij het uitdrukten, tussen Frankrijk en Duitsland. Aan onze artikelenreeks op het terrein der internationale ordening volgens het federatieve beginsel, werken de beste experts van de ge hele wereld mee. Vandaag schrijft wederom een Amerikaan voor ons, n.1, Clarence K Streit. Streit was vele jaren bui tenlands correspondent o a. van de New-York Times te Parijs, Rome, Constantlnopel en Wenen. Van 1929 tot 1939 was hij als journalist aan de Volkenbond te Genève verbonden. Hij is schrijver van verschillende boeken o.a. van „Union Now". Als vrijwilliger was hij bij de eerste 50.000 Amerikanen die ln de eerste wereldoorlog ln Frankrijk landden. Streit, die ln de Intelligence Service werkte, was in 1918 aan de Ameri kaanse vredesdelegatie verbonden. PERIODEBONNEN BRAND STOFFEN VOOR KANTOREN ETC- In het tijdvak van 8 Juli tot 10 Aug. a.s. dienen de bonnen der kaarten WA 606. gemerkt met „le periode", „2e periode", „3e periode", „4e periode' ,,5e periode" en, ,6e periode", elk rechtgevende op het kopen van één eenheid vaste brandstoffen en de over eenkomstige bonnen der kaarten WB 606 voor vijf eenheden bij een brand- stoffenleverancier te worden inge leverd, Het afleveren van brandstoffen deze bonnen zal plaats vinden, zodra de handel hiertoe bevoorraad is, IN SCHEERVLUCHT De kwaliteit der rijwielbanden wordt belangrijk beter. 100.000 Franse rijwielen zijn aangekocht.' De K.L.M. gaat ook op Zutd-Amerlka vliegen: begin Augustus ls de eerste proefvlucht, f stewart Granger, de populaire En gelse filmacteur, ls ln ons land. Het vllegdekschlp „Karei Doorman" is te Rotterdam aangekomen. Als gevolg van Interventie van de Stichting van de Arbeid hebben de Haagse bakkersgezellen van staking afgezien.* De chauffeur van den Rotterdamsen grossier, die er met 500 kg suiker van door was gegaan, ls teruggevonden. De suiker echter was van de hand gedaan in de Chinezenwijk Katendrecht voor f 2600, was weg en bleef weg De tweede atoombomproef zal 23 Juli weer in de lagune van Bikini gehou den worden. De Fransman Pétra is Wimbledon- kampioen 1946 geworden door een 6—2, 6—4. 79, 57, 64 zege op den Austra liër Brown. Dr. M. Euwe zal op het wereldschaak- congres voorstellen om het eerste tour- nooi om de wereldtitel schaken ln Ne derland te organiseren. ken de beste poRtiek is, moeten we eerst de verhouding van individuele vrij heid ten opzichte van de vrede begrij pen. Zowel Ctji^rchill als zijn tegen standers hebben ait essentiele punt ver waarloosd. Churchill behandelde vrij heid als iets om voor te vechten. Ik ben het daarmee eens, maar zou willen be ginnen met de nadruk te leggen op de waarde van vrijheid als een garantie te gen agressief gebruik van regerings macht niet alleen „thuis" (tyrannie), maar ook „daar buiten" (oorlog). Het is geen volmaakte garantie, maar het is de veiligste politieke garantie, die de mensheid heeft uitgevonden. Waarom? Hoofdzakelijk omdat de phl- losophie, die een regering drijft naar in dividuele vrijheid, de grootste waarde toekent aan het leven, de waardigheid en het geluk van leder individu. Het eist de grootste openbaarheid in alle pu blieke zaken en hoe meer openbaarheid er is des te langzamer kan een regering handelen en des te minder gevaar is er dat een regering in tijd van vrede bij verrassing een aanval zal doen. Het is duidelijk, dat hoe minder per soonlijke vrijheid er In een land Is, des te meer Is de nationale wil in werkelijk heid de wil van één man is en des te sneller kan er gehandeld worden. Hoe meer de politieke instellingen in een land het volk blinde gehoorzaamheid aan het gezag inprenten, of dat nu door propaganda of door een schrikbewind gaat. des te gemakkelijker ls het voor die regering om anderen bij verrassing aan te vallen. HOE meer het volk daarentegen de regering respect voor het leven, de vrij heid en de invloed van ieder burger in prent. des te moeilijker wordt het voor de regering om oorlog te verklaren Zie vervolg pag. 3. Voetbalcompetitie Alcmaria op bezoek bij Zaandijk DE Westelijke suprematie ls na 21'» week zweetvoetbal een feit. Al staat NAC gelijk met Ajax en slechts één punt athter bij Haarlem: wij zijn er van overtuigd, dat hoe hoger de tem peratuur stijgt, hoe minder het aan komt op physieke kracht, hoe meer op technisch kunnen. We geloven dan ook gerust nieuwe overwinningen van Ajax en Haarlem op resp. Limburgia an NAC te kunnen profeteren, ook al wordt er in het Zuiden gespeeld. Met NECHeerenveen is het een andere kwestie: de club van Lenstra won van Ajax, doch verloor van Limburgia en NECHet zal in Ieder geval span nen in het Goffert-stadion. Naar de eerste klasse- Vanavond ontmoet in het Olympisch Stadion TOG 't Gooi. We menen, dat de Hilversummers een kleine zege ln het vooruitzicht hebben. Karssemeyer Terpslchore Een maanlichte nacht na een al te warme zo merdag. ik wist, dat ik de slaap niet zou kun nen vatten, stond op uit mijn stoel en klom, zon der nachtpermissie te vragen, het raam uit. Ik hield mij voor, dat lk slechts een luchtje wilde happen en deze weg ver koos om geen slapenden wakker te maken, maar ik wist dat een geheim zinnig iets mij lokte en voortdreef langs de on bekend paden van een wereld, waarover Vrouwe Luna haar doorzichtige zilveren toversluier ge worpen had. Zwervend langs hoge. plulmsldderende grassen langs rozenstruiken, die mij een welkom toegeur- éen, langs de zwarte wa terman, die grote schat den flonkerende hemel- diamanten vasthield, zwervend trachtte lk mij over te geven aan de godin der Stilte ver geefs: kloppend wachtte mijn hart het avontuur. Waar kwam zij Ineens vandaan, de vrouw die hier voor mij stond was zij soms geboren uit die rauw hoorbare zucht van de Nachtwind? ---En wie was zij, haar gebogen gestalte, haar vermagerd gelaat kende ik haar niet van heel vroe ger, toen zij een beeld schone maagd nog was? Terpslchore fluisterde ik verward, want de vreugde om dit onver wachte samenzijn streed met de schaamte die de man voelt, wanneer hij een vergeten geliefde na lange tijd weerziet. De Muze der danskunst glim lachte droef. Ken wijle begerig zijn stonden wij zwijgend naar van dulzen- woorden zoekend, tegen over elkander. Dan zeide zij met zachte stem: Ja, ik ben het, Terpsi- chore. Het ls lang gele den dat lk je gezien heb. Eens hielden wij van el kander. Weet je het nog? Het was ln de Middel eeuwen of nog langer ge leden, in de Oudheid. Als de Vreugde bezit nam van je. dan riep je mij en wij dansten gedrieën. Als de droefheid met haar zwarte vleugelen haar schaduw over je voor hoofd wierp, dan kwam lk om je te troosten en ln de Dans vertrouwde je mij al Je hartsgeheimen toe. Toen vergat je mij, je werd beschaafd. En niet JU alleen, maar al je broeders en zusters slo ten mij bulten hun hart. Jullie mensen, dreven mij ln de armen van mijn doodsvijand de Eenzaam heid* Je ziet wat hij van mij gemaakt heeft een wrak, een schim. Ach. ware lk slechts niet on sterfelijk Door de nevel, die de tranen voor mijn ogen uitspreiden, heb lk niet kunnen zien, hoe mijn oude geliefde, Terpslchore, verdween. Want verdwe nen was zij, de schone Muze. toen lk weer hel der uit mijn ogen keek. Ik keerde huiswaarts. De wind, die sterker werd, beroerde het on rustige pluimgras, ver joeg de droomschat van het zwarte watervlak, verwoei de geuren der rozen. De ban was ge broken Ik voelde weer hoe slobberig de zakken van mijn colbertje hingen, hoe mijn boordje knelde en een schoenveter bij elke stap over de grond slun gelde. Ik herkende mij eelf en deze hernieuwde kennismaking was zo pijnlijk en beschamend, dat ik begon te snikken en wakker werd. Toen begreep lk, waarom lk Terpslchore in mijn droom ontmoet had. Had lk de dag tevoren niet Iets gelezen in de krant over een congres van de Bond van Dans- leraren? Ik las van de bondsarbeld tot verede ling van het dansonder- wijs. de volkszeden en de volkscultuur. Ik las, dat de bond de oude commerciële oriën tering losgelaten had en nu ln zijn vaandel had geschreven: bescherming van de jeugd en hervor ming van het dansonder- wljs tot een bijdrage ln de volksopvoeding. Ik las, dat van rege ringszijde deze kentering in het dansonderwljs met grote voldoening was ge constateerd. En verder las ik van op hoog peil staande demonstraties van de qulckstep, de foxtrot, de tango, de rumba, de samba, een ragtlme-fan- tasie. Ik las, wat een der sprekers zei: de dans ls altijd weer voor den mens een weg naar schoonheid en verfijning. Terpslchore, het was niet zo wonderlijk dat lk je ontmoette. Terpslcho re. Ik hoop dat je heiv leven zult. Jij. lieve, goe de, ultbundig-vrolijke, droef-geestige en tedere godin, jij zou den armen, berooiden cultuurmens zo veel geluk kunnen bren gen. Toe, zet je heen over je afkeer van colbertje boord en das, verf je ge laat desnoods af en toe wat negerzwart, tracht de moderne jeugd verliefd op je te maken. Keer terug naar ons, mensen en bemin ons weer. Wij kunnen je niet cs. verloren in het Stadion, dat hen niet zo goed schijnt te liggen, reeds van AFC. In afdeling 2 moet VUC naar Gor- cum, Zowel Unitas als Holleman c.s. verloren met flinke cijfers (resp. 40 en 3—1) van Excelsior. De tech nisch sterke Rotterdammers geven wij de beste kans in deze groep. In het Oosten gaat Rigtersbleek fier aan de kop en zal zich morgen wel wer tegen Labor, dat met 3 nederlagen onderaan bengelt, handhaven. Vitesse moet van PEC winnen, wil zij haar kans op het eerstekasserschap behou den. In het Zniden vindt te Helmond de strijd plaats tussen Helmondia en Goes, de twee grote concurrenten. Wint Goes, dan kunnen deze Zeeu wen zich zo goed als eersteklasser noemen. De andere wedstrijd tussen de ex-eersteklasser RBC en TSC zal vermoedelijk van weinig belang meer zijn, zoals de stand uitwijst: Goes 4 2 2 0 7—5 6 Helmondia 3 111 2—3 3 TSC 4 112 5—5 3 RBC 3 0 2 1 3—4 2 In het Noorden tenslotte gaat LSC defintief haar ondergang tegemoet in Leeuwarden tegen Friesland. Emmen staat in deze afdeling met 4 punten uit 2 wedstrijden aan de kop. LSC verloor zowel van de Drentenaren als van de geelblauwe Friezen, Naar de tweede klasse. Wat gebeurt morgen met Alcmaria? Zullen de withemdsn in Zaandijk er in slagen nog twee punten te verga ren, daarmee in leder geval rekening houdend met voorkomende mogelijk heden ?Of zal de executie door Zaan dijk middels een gelijk spel of een Alkmaarse nederlaag voltrokken wor den? Een tipje van de sluier De regeringsverklaring welke de 1 nieuwe minister-president heeft afgelegd, is slechts kort en biedt wei nig nieuwe punt«n. Wel «preekt haar duidelijk het compromis, dat gevonden is tussen twee divergerende stromingen en zij vermag in genen dele de vrees weg te nemen, dat deze stromingen bij de practische uitwerking der gegeven richt lijnen nog menigmaal met kracht tegen eikander zullen ingaan. Wat het be langrijke punt van de sociaal-economi sche ordening betreft, inderdaad blijkt het Planbureau met het Welvaartsplan te zijn aanvaard Maar typerend voor het compromisbeginsel waarop dit ka binet tot stand is gekomen, is wel de nadruk die de ministerpresident heeft gelegd op het adviserend karakter van het Planbureau, op de inkrimping van de overheidsbemoeiing en de bevorde ring van het particulier initiatief. Heeft min. Vos op het NW-congres uit de school "geklapt en met zoveel woorden gezegd, dat hij een oogje in het zeil zou houden, om mogelijke ongerustheid te dien aanzien bij zijn partijgenoten reeds van te voren weg te nemen? Overigens ls het verheugend te vernemen, dat de regering van plan ls om tot socialisatie van de Nederlandse Bank over te gaan. Wij wachten echter met belangstelling af, welke voorstellen zullen worden in gediend om ook andere bedrijven 'e ~"- claliseren en constateren met enige gerustheid, dat over de mijnen i r niet meer gerept wordt. Een constructieve loon- en prijspoli tiek, uibreiding van de sociale verzeke ring, ouderdomszorg en zorg voor de grote gezinnen, al deze beloften horen thuis in een vooruitstrevend program ma. Maar deze summiere opsomming laat geen mogelijkheid over tot een beoordeling van de wezenlijke inhoud der plannen. Daarvoor zal de meer uit gebreide verklaring welke op 23 Juli wordt gegeven, moeten worden afge wacht. En verder zal de waarde aan de practijk der uitvoering m^fen worden getoetst. Zo is het ook met dat, wat de minis ter-president naar voren heeft gebracht ove de „bevordering van de geestelij ke welvaart", al is het een goed teken dat onderwijsvernieuwing en Jeugdzorg reeds nu met name genoemd worden. Men mag dan, dunkt ons, ook verwach ten, dat aan deze twee problemen, van zo vitaal belang voor de verheffing uit het geestelijk en zedelijk moeras waarin wij zijn verzonken, een centrale plaats zal worden toegekend. Uit de woorden van den minister president, dat reeds van de voorberei ding van de regeling van de bedrijfsor ganen af, waar nodig, de algemeen lei dende taak der overheid tot gelding moet komen, zou men kunnen opmaken, dat het plan-Vos met reserve („waar nodig") wordt geaccepteerd. Ook hier dus geen duidelijke uitspraak! Wat betreft het ln belang overheer sende probleem-Indonesië, het ls verblij dend, dat uitdrukkelijk wordt uitgespro ken, dat de eenmaal aangehouden koers zal worden gevolgd. De regering baseert zich op de beken de rede van de Koningin van '42, maar opent de ruimte vöbr een soepele aan passing aan de gewijzigde, neen veranderde omstandigheden; de ver klaring-Logeman van Februari van dit jaar zal de op de Rijksconfe rentie te volgen richtlijn vormen. Van practlsch groot belang is ze ker ook de aankondiging van een „voor de overgangsperiode geëigend bestuurs orgaan". Dit klinkt welhaast als een bevestiging van het bericht over het in stellen van een commissariaat-generaal indien inderdaad deze functie toe bedacht is aan prof. Schermerhorn. dan kunnen -wij er gerust op zijn, dat de po litiek Logemann-van MookrSchermer- horn gecontinuëerd wordt ~de enige mogelijkheid voor een vreedzame oj>- losslng. In dit punt. dunkt ons. heeft de nieuwe regering zich vrij duidelijk uit gesproken. Voor de rest heeft zij slechts een tipje van de sluier, welke over onze toekomst hangt, opgelicht. Er Is nog een kan6, niemand zal het ontkennen. Een overwinning voor Alc maria met een nederlaag van SDW te gen HRC waar alle kans on is kan deze kans in de richting der wer kelijkheid brengen, maar dan moet er in Zaandijk ook gevochten worden, dan mag dsn gevaarlijken Engel geen enkele kans krijgen en dan moet.... het geluk niet tegenwerken zoals ver leden week tegen HRC! De stand in deze afdeling is: SDW Zaandijk HRC Alcmaria 4 3 f 7—3 6 12 1 3—3 4 1 2 1 8—9 4 0 2 2 4—7 In de B-afdeling gaat De Kennemers linea recta op de weg naar het behoud van het tweedeklasserschap af. Mor gen gaan de roodhemden naar Bus- sum om de zware kluif daar BFC te overwinnen. Zo goed als verle den week van deze Gooise withemden kon worden gewonnen (3—1), zo goed kan het nu. Leerdam gaat haar vierde nederlaag in successie tegen Allen Weerbaar tegemoet. Naar de derde klas. Zoals wij ln ons blad van Donder dag Jl. reeds meldden, bestaat er voor DTS en Zaanlandia grote kans de rode lantaarn ter elfder ure aan Tvbb of Terrasvogels dan wel aan KW over te doen. Voor Forward zou het sneu zijn als Zaanlandia nu toch nog kans zag om de laatste plaats te ont springen....

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1