lltmaarder WZONNBèHÜNj Over het algemeen slechts een matig vertrouwen Sjahrir geen minister-pres. meer STADSNIEUWS 1 De Bilt, 9 Juli. - Heldere nacht, overdag weer tijdelijk uitgestrekte wolkenvelden, vooral langs de kust. Overwegend droog. Waar de be wolking breekt stijgt de tempera tuur snel. Zwakke of matige wind tussen Noord en West. Zomerbad 22 gr. C. 71 gr. F. Overdekte 22»/s gr. C. 72 gr. F. Pesie 22 gr. C. 71.6 gr. F. WOENSDAG 10 JULI 1946. 3e Jaargang No. 232-426. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H Hommerson Redacteur stad: G. W. M. Willems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. 2274. Advertentte-afd.Langestraat 15, tel. SWL Sjahrir heeft heden aan een corres pondent van Aneta medegedeeld, dat hjj tot minister van buitenlandse zaken is benoemd. Hij weigerde verder om commentaar te leveren op het nieuwe Nederlandse kabinet-van Beel en op de eventuele benoeming van een commissaris-gene raal voor Ned.-Indië. Tweede Kamer ontvangl Kabinet Communisten gaan in de oppositie UET kabinet-Beel is gisteren in de Tweede Kamer over het algemeen niet onwelwillend ontvangen. De mee ste sprekers toonden zich niet geheel onte vreden met het aangekondigde progtamma, maar in hun woorden lag hiel en daar een reserve besloten, die doet verwachten, dat het kabinet met zware tegenstroom te kampen zal hebben. De communisten spraken meer duidelijke taal: zij hebben van een scherp afwijzend standpunt doen blijken. A.R. WAARSCHUWEN TEGEN PROGRESSIEF INDONESIë- BELELD. Waarop, zo vroeg de heer Schouten (A.R.) berust, wel het vertrouwen" dat de regering heeft in de steun van buiten de regering staande groepen? Bij de kabinetsformatie, noch bij het opstellen van het regeringsprogram, is iets van zulk een vertrouwen gebleken van de kant van de nieuwe regering. „Hier klopt iets niet", zeide de heer Schouten. De teleurstelling, waarvan spr. die de vorming van een nationaal kabi net het enig juiste deed blijken, diende echter niet ter inleiding van oppositie Spr. maakte duidelijk, dat de a.r. loyaal tegenover het kabinet willen staan, maar waarschuwde, dat, Indien Schermerhorn inderdaad naar Indonesië zou gaan in een embtelijke functie en Logemann voorzitter der Rijksconferentie zou worden, men de a.r. op een belangrijk deel van het rege ringsbeleid in de oppositie zou drijven. De heer T i 1 a n u s (C.H.) vroeg zich eveneens af, of het overleg plegen met slechts enkele fracties de meest voor de hand liggende weg was. De Partij van de Arbeid leefde In een overspannen hausse-stemming en deze heeft ook den formateur parten gespeeld. De kwalificatie, dat o.m. de C.H.-reac- fionair zouden zijn, wierp de heer Tila- nus ver van zich. Kalm-afwachtende houding der C.H. Spr. waarschuwde de regering, zich niet blind te staren op de steun van 61 stem men in de Tweede Kamer. Als de heer Schermerhom naar Indië zou gaan, zou spr. daT* betreuren. Het verheugt spr., dat het kabinet het Christendom als grondslag wil nemen. De C.H. zullen tegenover de regering een kalm-afwachtende houding aannemen. Steun van Party van do Vrijheid, De heer B i e r e m a (Partij van de Vrij heid) zegt, dat de regeringsverklaring wéi nig houvast biedt. Sprekers partij zal de regering gaarne steunen, maar spr. heeft in de regeringsverklaring gemist een me dedeling over de berechting der politieke delinquenten en de verzekering, dat in Indië orde en rust zullen worden her steld. Communisten: „Dit kabinet is reactionnair". De heer Wagenaar (Comm.), betwij- ielt of deze regering beantwoordt aan de >vil der kiezers. Immers heeft het socia listische volksdeel tien communisten ge kozen, terwijl het niet in de regering ge kozen is. Slechts een persorgaan was ge heel tevreden over dit kabinet, n.1. het brgaan van den heer Romme. Hoe denkt de regering orde te brengen in de chaos onzer nationale productie? Hoe denkt zij het prijspeil te beheersen, hoe de medezeggenschap der arbeiders te verzekeren? Het regeringsprogram Is ver der dan ooit verwijderd van socialisatie. Spr. gelooft, dat er in deze regerings verklaring geen sprake is van een voort zetting van het tot nu toe gevoerde In dische beleid. Eer klinkt zij als een oorlogsverklaring San het Indonesische volk. Spr. zegt, dat in dit kabinet de reactie da leiding heeft. Getemperd vertrouwen Partij van de Arbeid. De heer Van der Goes van N a - t e r s (Partij van de Arbeid) noemt dit kabinet het bevredigend resultaat van onbevredigende verkiezingen. Dat het Nederlandse volk zijn politieke evenwicht reeds heeft gevonden, gelooft spr. niet. Voor spr. is het een teleurstelling, dat de heren Schermerhorrj, Logemann en Vo6 geen deel meer uitmaken van de rege ling. Maar spr. vertrouwt, dat de construc tieve gedachte in het kabinet aanwezig zal zijn. De belde grote fracties zullen echter gaarne samenwerking aanvaarden van de andere fracties, uitgezonderd die der communisten. Wantrouwen van S.G. De heer Zandt (S.G.) acht geen enkele teden aanwezig waarom dit kabinet het Vertrouwen van het volk zou hebben. Alleen de Bijbel acht spr. een hecht fun dament, waarop een regeringsbeleid ge bouwd kan zijn. De minister-president, dr. Beel zou he den de sprekers beantwoorden. Wat Indië betreft zal de regering de nodige armslag moeten hebben. Spr. ge looft, dat een coördinerend ministerie van Algemene Zaken noodzakelijk is en dat de minister-president geen waarlijk minister-president kan zijn indien hij Binnenlandse Zaken tevens wil beheren. De heer Romme betuigt zijn Instemming, De heer Romme (K.V.P.) zegt, dat zijn fractie de regeringsverklaring met voldoening gehoord heeft. Het Indische vraagstuk is wel het allesbeheersende punt in het komende staatsbeleid. De regering streve ernaar, de oplossing In vredelievendheid en ordelievendheid te vinden. Het aanbod; door haar voorgangster aan Indië gedaan, mag deze regering niet annuleren. Wanneer het aankomt op uitvoering van het Welvaartsplan mogen de richt lijnen geen schotten zijn, die van licht en lucht afsluiten. Aan de zelfwerkzaamheid van individuën en groepen late men de nodige bewegingsvrijheid. Bij het baden verdronken Vrijdagavond j.1. bracht eenaan- tal militairen van het garnizoen Ede, waaronder enkele officieren, een bezoek aan het Lunterse bos- bad. Omstreeks 8 uur vertrokken de militairen weer, doch toen een d r officieren nog even de kleedca bines naliep, ontdekte hij daar een achtergebleven uniform. Het appèl wees uit, dat een der soldaten, de 25-jarige M. J. A. E. uit Den Haag, ingedeeld bij het 3e regt. luchtd. art. ontbrak. Nadat verschillende malen doo"r een der andere militairen gedoken was, werd het levenloos overschot van E. uit het water opgehaald. Het slachtoffer, dat niet kon zwemmen en in het ondiepe gedeelte te water was gegaan, is vermoedelijk per ongeluk in het diepe bad terecht gekomen. DISTRIBUTIENIEUWS. Een ei voor de rijpere jeugd Op 11 Juni zal een bon worden bekend gemaakt, waarop personen geboren in de jaren 1926 tot en met 1931 een ei zullen kunnen kopen. BETERE, MAAR DUURDERE JAM. De jamfabrikanten hebben toestem ming gekregen om, zij het in beperkte hoeveelheid, weer eerste soort jam in de handel te brengen. Deze jam zal worden verkocht in potten van 450 gr. De eerste soort jam mag kosten f 0. per pot; de tweede soort huishoudjam blijft f 0.52. Pruimen en appelen uit de boomgaard. De verkoop van pruimen en appelen op het hout is vrijgegeven, met dien verstande, dat voor iedere transactie een vergunning moet worden aange vraagd bij de veiling, waar de teler zijn procticten gewoonlijk aflevert. Belgische regering demissionair GEEN JUIST OPTREDEN TEGEN COLLABORATEURS? In de Belgische Senaat is door de leden Mertens, Dierckx en Glineur een motie van vertrouwen ingediend welke met 79 tegen 78 stemmen bü drie onthoudingen is verworpen. Behalve de Katholieken, stemden ook tegen de socialisten Rolin, Wyns en Devaux. Er waren 7 senatoren afwezig, waarvan 4 leden der chris telijke volkspartij. Na de uitslag der stemming te hebben gehoord, verlieten de mi nisters de zaal. waarna de zitting onmiddellijk werd opgeheven. De regering is thans demissionair Aan de motie van vertrouwen gingen discussies over het beleid van den mi nister van Justitie, Van Glabbeke, voor af. Dezen liberalen minister wordt ver weten, dat hij te slap is opgetreden te gen de grote „economische" collabora teurs. De minister-president, Van Acker, legde een verklaring af, waaruit bleek, dat de regering zich achter den minis ter van Justitie schaarde. De afgevaardigde Rolin gaf als zijn mening te kennen, dat het parlement het recht had, de daden der ministers te controleren en dat men in gevallen, die niet bij de grondwet voorzien zijn. een andere procedure, door het parle ment te bepalen, in overweging moest nemen De .socialist Verméylen voegde hier aan toe. dat zekere brieven, waarvan lezing was gedaan, inlichtingen gaven, die voldoende ernstig waren. „ZWAARSTE STRAF" VOOR MIHAILOWITSJ Onder luid applaus eiste de mi nister van Justitie Minitsj gisteren tegen den voormaligen Joegoslavi- schen premier Mihailowitsj „de zwaarste straf". KOLENPOSITIE BETER Naar uit het ..Statistiek Bulletin" blijkt, heeft de productie van onze mijnen zich in de maand Mei :n Juni tamelijk gunstig ontwikkeld. Van 17 t.m. 22 Juni v/erd zelfs een gemiddeld dag-record bereikt van 27.700 ton. Op 21 Juni werd zelfs de 30.000 ton overschreden. DE WEGENWACHT A.N.WJ3. OP PAD. De automobilisten in Noordhol lands Noorderkwartier hebben vandaag, voor zover zij dit nog niet op reis door andere provincies ge daan hadden, kennis kunnen maken met de op Amerikaanse leest geschoeide wegenwacht van de A.N.W.B. De snelle motoren met zijspan, bemand met deskundige monteurs, zullen nu ook in onze provincie de dikwijls zo nodige hulp bieden aan de door ongeluk ~n pech achtervolgde automobilisten en motorrijders. WEER EEN NIEUWE K.L.M.-DIENST. Op 29 Juli a.s. zal de K.L.M. een tweemaal-wekelijkse dienst openen van Amsterdam naar Glasgow (Prestwick) vv. Deze dienst, die Maandag en Vrij dag in beide richtingen wordt gevlogen, is een aanvulling op de Noord-Atlan tische verbindig voor wat betreft bet Europese traject. Van 29 Juli a.s. af is het dus mogelijk vier maal per week van Amsterdam naar Glasgow (Prestwick) en terug te vliegen. E.V.C. CONGRES ZAL ZICH BERADEN. De EVC heeft op de laatste eisen van het NVV geantwoord, dat een eind Juli te houden buitengewoon congres zich zal beraden over het antwoord, dat de EVC aan het NW zal geven betreffende de fusie. Vandaag reactie van Van Mook op tegenvoorstellen verwacht ^E Batavia heeft Soetan Sjahrir verklaard, dat het tegenwoordige kabinet opgehouden heeft te bestaan. Hü verwacht, dat Soekarno een republikein mogelijk Sjahrir zelf zal aanwijzen om een nieuw kabinet te vormen, waarna de nieuwe minister-president dit zal formeren. Voorts deelde Sjahrir mede, dat hij vandaag de reactie van dr. Van Mook op de Indische tegenvoorstellen verwacht. Sjahrir zelf zal de besprekingen voort zetten onder verantwoordelijkheid van Soekarno. Indonesische verklaring over Tan Malakka's staatsgreep JN een officiële verklaring van het re publikeinse ministerie van Voorlich ting wordt over de staatsgreep van Tan Malakka c.s. gezegd, dat „het plan was om in twee phasen naar de macht te grijpen en wel in de eerste plaats door de eliminatie van de leidende staatslie den, te beginnen met den vice-president, terwijl de president en de opperbevelheb ber voorlopig vastgehouden zouden worden; in de tweede plaats den presi dent te doen verdwijnen. De poging mis lukte, doordat de regering waakzaam •wns en er geen eensgezindheid bestond tussen de partijen, die bij het Volks front aangesloten waren." ,Het feit, dat maar heel weinig be kendheid is gegeven aan de bijzonder heden van de besprekingen met de Ne derlanders dit naar internationaal ge bruik werd door Tan Malakka als middel gebruikt om de regering omver te werpen", aldus de verklaring. „Ondertussen," zo gaat de verklaring van het Indonesische ministerie voort, „ging de Nederlandse propaganda door met geruchten en onjuiste berichten te verspreiden, met de bedoeling ons te gen elkaar op te zetten. Zij beweerde b v., dat onze regering, in haar tegen voorstellen, verzocht om erkenning van de Indonesische republiek en haar de facto-gezag over Java alleen. De feiten betreffende de tegenvoor stellen zijn de volgende: Wij stelden aan de Nederlanders voor om een onaf hankelijke Indonesische staat te erken^ nen, welke zich uit zou strekken over het gehele gebied van het voormalige Ned.-Indië. Fascisten vergaderen u/ In café Terminlus te Utrecht kwamen, naar „Het VrUe Volk" meldt, Zondag J.1. vertegenwoordigers bUeen van fascisti sche groepen, w.o. Nationaal Front en N.S.B, De zaal was gehuurd in naam van een gefingeerde juristenvereniging. Veertig man ongeveer waren bijeen; zij besloten over te gaan tot vorming van een werkcomité. De beruchte heer p. Denls uit de Arnold Meyer-affalre was een der sprekers. Voorwaar, een aanwinst voor onze de- Voetbal NEDERLANDS ELFTAL NAAR ENGELAND. Op de gisteren gehouden zomer vergadering van de Engelse voet balbond werd besloten, het Neder landse elftal uit te nodigen in 't a s. fieizoen een wedstrijd in Engeland te komen spelen, waarschijnlijk te Huddersfield of Leeds op 27 Nov of 1 Dec. a.s. Ook het vertegen woordigend elftal van Frankrijk zal foor het a.s. seizoen worden uitge nodigd. kamploensc om p etl-tie. WEERSTAAT HAARLEM LIMBURGIA? Hedenavond wordt voor de kampioens- Competitie gespeeld: Heerenveen—N.A.C., AjaxN.EG, en HaarlemLimburgla. Vooral de laatste wedstrijd zal spannend Zijn: de moedige mijnwerkers zullen het Smit c.s. geducht lastig maken. We re kenen echter op een Westelijke zege, zoals ook te. verwachten is bij de wedstrijd Ajax—N.E.C. Rijvers en Bouwmeester hebben een kleine kans In het Friese Haagje. Op 't Katje. EEN LANGVINGERIGE SCHIPPER Gisteren had zich de- 30-jarige binnenvaartmatroos Tj. K. uit -R'dam Voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar te verantwoorden. Hij had op 29 Mei te Barsingerhorn een damesrijwiel ontvreemd om naar de trein in Schagen te rijden. Daar het een nieuwe fiets was. had hij het karretje op de trein gezet en het maar mee genomen naar Rotterdam. Reeds meerdere malen had verdach te zich aan diefstallen van soortge lijke aard schuldig gemaakt. De Of ficier van Justitie, Mr. golstein^ achtte deze vergrijpen van ernstige aard en eiste daarom 1 jaar gevan genisstraf met aftrek van preven tief. Uitspraak 18 Juli a.s. EEN VEELBELOVEND JONGMENS De 19-jarige landbouwersknecht J. C. G. uit Den Burg (Texel) had op 10 Nov., gekleed in het uniform van een geallieerd militair ingebro ken in het pancPvan J. Dijs en daar een bedrag van 32 gestolen. Daar hij reeds zes van dergelijke zaakjes achter de rug had, meende de Officier, dat het maar beter was deze veelbelovende jongeling een jaartje in een jeugdgevangenis te laten vertoeven. ERNSTIG ONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP. 0 Gisteravond, omstreeks zes uur, heeft op het kruispunt Bergerbrug—Geestersin gelGeesterweg een ernstig verkeers ongeval plaats gevonden, dat aan de 39- jarige mej M. A. de uit Heiloo het leven heeft gekost. Een drietal voetgangers wilde vanaf dc Bergerbrug de Geestersingel oversteken in de richting Geesterweg. Juist op dit ogenblik naderde uit de richting van het Gerechtsgebouw een zware vrachtauto. De voetgangers zagen het motorrijtuig naderen maar wilden naar het scheen, (dit volgens sommige ooggetuigen) inplaats van zich ijlings uit de voeten te maken, hun geanimeerd gesprek, op de rijweg voortzetten. Dit had tot tragisch gevolg, dat Mej. de R. gegrepen werd door de voorbumper van de auto en door de voor- en achterwielen werd overre den. Dr. N. H. Louis verleende de eerste hulp, waarna ïïêl slachtoffer naar het St. Elisabeth Ziekenhuis is overgebracht. In de loop van de nacht is zij daar aan de bekomen verwondingen overleden. De bestuurder van de auto treft geen schuld. BEKERTOURNOOI AFD. N.-H. K.N.V.B. He 'oekertournooi van de afdeling Noord-Holland van de K.N.V.B. is uit- j gesteld tot 18 Augustus a.s, Officiële ontvangst ten stadhuize der Zweedse en Deense zwemmers O De Zweedse en Deense zwem mers, die a.s. Vrijdag en Zaterdag aan de door D.A.W. georganiseerde internationale zwemwedstrijden in Pesie's Natuurbad zullen deelnemen, worden Vrijdagmorgen om 9 uur en Zaterdagmiddag om half vijf offici eel ten stadhuize ontvangen. Wij vernemen nog, dat Ad3oxem tijdens de tweede wedstrijd van de Nederlandse met de Scandinavische kampioenen te Naarden tweede ls geworden op de 100 M. borstcrawl. H(ARMONISCHE) L(ICHAAMS) 0(NTWIKKELING)v De afdeling Alkmaar en Omstre ken van de H.L.O. stelt zich op het standpunt niet alleen de proeven vereist voor het H.L.O.-diploma af te nemen, maar zij organiseert zelf onder deskundige leiding oefen avonden op het Sportpark. Het is het afdelingsbestuur gelukt gedurende de twee zomermaanden twee avonden per week (Maandag en Vrijdagavond) beslag te leggen op het Sportpark. Het trainingsgeld is vastgesteld op 2.per persoon (voor jongeren beneden 16 jaar f 1.50). Trainingskaarten verkrijgbaar bij den heer Van der Griendt, directeur van de Overdekte'en het Zomerbad. Onder het- motto: „Aan de slag" zal er geducht getraind worden, op dat velen in September a s. het exa. men met goed gevolg zullen kunnen afleggen. 'Burgerlijke Stand (9 Juli 1046.) Geboren: Hans, z. van C. T. Abra hams en C. Admiraal. Cornelis, z. van W. Roos en A. C. Cornelisse. Adriana J., d. van J. van der Veer en M. A. de Winter. Wllfrida C. H., d. van W. A. Jonker en M. Konijn. Daniël N., z. van N. Klerk en G. Jimink. Gerardus S. R-. z van H. N. Cevat en H. Westra. Jaco- bus J., z. van J. J. Schellings en R. Damen. Gehuwd: Dirk de Waard en Hen- drfka Zwart. Hermanus A. J. ten Haaf en Anna Schouten. Thomas J. Bakker en Aleida H. Nieuwenhuis. Wilhelmus van Kampen en Jannetje van Dam. Willem Kleijmeer en Cornelia D. Harten- berg. Johannes L. Kleverlaan en Neel- tje Glas. Overleden: Arend Essen, oud 24 jaar. Poppe T. Wijnsma, oua 5 weken. BESTRIJDING COLORADOKEVER. Tweede delegatie uit Curacao in Nederland TEGEN DA CO STA GOMEZ. Er zijn over de verklaringen, die de leider der Curagaose delegatie, mr. dr. Da Costa Gomez, heeft afgelegd, reeds vele woorden gevallen. De Raad van Bestuur, het hoog6te col lege van Staat op Curagao heeft een an dere Curagaose commissie naar Nederland gestuurM, die deze week een petitie aan H.M. de Koningin zal overhandigen. (De delegatie van mr dr. Da Costa Gomez ls aangewezen door de Curagaose Staten). Deze tweede delegatie uit de West noemt de voorstelling, alsof in het ge biedsdeel Curagao onhoudbare dictato riale toestanden heersen, uit de lucht ge grepen. Integendeel, Curagao munt vol gens deze delegatie uit door welvaart en rechtszekerheid. Katholieken achter Da Costa Gomez, Met 4£0 tegen 398 stemmen ls op een bijeenkomst van de Raad der Rooms- Katholieke Partij van Curagao een motie van wantrouwen uitgesproken tegen het hoofdbestuur, dat de Westindische dele gaties o.l.v. Da Costa Gomez niet steunde. De vergadering verlangde wel steun van deze delegaties. Duitse kwestie door de „Grote Vier" besproken Voor het eerst sinds 16 Mei hebben de ministers van Buitenlandse zaken tc Parijs het Duitse probleem weer be sproken. Molotof had veel critiek op het Ame rikaanse plan. dat voorstelde om alle verantwoordelijkheid voor de ontbin ding der Duitse strijdkrachten voor re kening van de „Grote Vier" te doen komen. Het verdrag zou voor 25 jaar van kracht blijven. Molotof meende, dat dit voor 40 jaar moest gelden. Voorts had hij critiek op de economische en politieke basis van het verdrag. De Sowjet-minister beschuldigde zijn collega's ervan, zich niet aan Potsdam gehouden te hebben De verdeling van land, zeide hij. was alleen in de Russi sche zóne geschiedt. Ook de Duitse kar tels in de Westelijke zones waren niet vernietigd. In zijn antwoord aan Molotof zeide Byrnes, dat zijn voorgesteld ontwape ningsverdrag niets te maken had met de bezettlngspolitiek. Hij stelde opnieuw voor een speciale commissie in te stel len voor bestudering der Duitse pro blemen. GUILLOTINE VERDWENEN. In de Franse zóne van Duitsland wordt de terechtstelling van natio- naal-socialistische oorlogsmisdadi gers tijdelijk uitgesteld, omdat een Duitse guillotine op geheimzinnige wijze verdwenen is. Men heeft nu een Duitse firma in de Britse zóne opgedragen, een nieuwe te maken. De Burgemeester van Alkmaar beveelt, dat het' gewas op alle, bin nen de gemeente gelegen, met aard appelen beteelde percelen in de pe riode van 8 Juli 1946 tot en met 27 Juli 1946 voor de tweede maal moet worden bespoten met water, waar aan op 100 liter 500 gram calcium- arsenaat is toegevoegd. Deze bespuiting moet weer zoda nig worden uitgevoerd, dat: 1. een hoeveelheid, overeenko mend met ongeveer 800 liter per hectare over het gewas wordt ver deeld; 2. dat alle bladeren van de aard- appelplanten met de vloeistof wor den bevochtigd; 3. dat op zodanig uur en bij zo danige weergesteldheid gespoten wordt, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. Zij, die niet in de gelegenheid zijn dit zelf of door anderen te laten doen, kunnen ieder en werkdag van 9 tot 12 uur, en van 14 tot 15 uur. uitgezonderd des Zaterdags, aan 't Bureau Openbare Werken, Keet gracht 1—3, alhier, hiervan aan gifte doen. Van gemeentewege wordt dan ver der de bespuitin" ^eregeld voor een betrag van 0.80 per Rijnlandse ro-"^. PRIJZEN WIELERCRITERIUMg. De prijzen, die uigeloofd zijn voor de wielerwedstrijden, welke op Zon dag 14 Juli a.s. onder auspiciën van de Renvereniging Alcmaria worden gehouden, zijn te bezichtigen in een onzer etalages, Langestraat 15. COLLABORATEURS VOOR HET BIJZ. GERECHTSHO£. Zaterdag 13 Juli a.s. zullen voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de volgende collaborateurs zich moeten ver antwoorden: le. A. Klein Nibbelink uit Amsterdam, die tussen" 194i en 1944 een aannemersbedrijf had en o.m. in Wijk aan Zee. Bergen aan Zee en Bergen ten be hoeve van de Duitse Weermacht werk zaamheden uitoefende, 2e. M_. Worp, eveneens uit Amsterdam, die bij Egmond bunkers, schuilkelders en betonnen on derkomens voor de Duitsers heeft ge bouwd. i den vervolge zal het Hof een dag per wéék besteden aan de berechting van deze soort collaborateurs. OPROEP. i verband met de arrestatie van een rijwieldief verzoekt de wnd. commissaris van politie te Alkmaar aan hem of haar, die in het tijdsbestek van de laatste 3 weken een damesrijwiel, merk Eysink. dat voor eencafé alhier was geplaatst, is kwijtgeraakt, zich aan zijn bureau afd. recherche te willen vervoegen. OPENING CAFé „CENTRAAL' Op Vrijdag 12 Juli a.s. zal, des avonds om 7.30 uur, de officiële opening plaats vinden van het geheel gerestaureerde en gemoderniseerde CaféRestaurant „Cen traal" op het Hofplein alhier. De eigenaar, de heer Theo Brouwer, oud doelverdediger van Alcmaria, heeft zijn "zaak" tot een gezellig verblijf weten te verbouwen. Bergen. Joseph in Dothan in het Openluchttheater f In het Openluchttheater te Bergen zal op Zondag 14 Juli het Zuid-Nederlands Toneel een opvoering geven van Von ders toneelspel „Joheph in Dothan". Deze première zal des middags om 2,30 uur plaats vinden. Voor de openluchtvoorstellingen van dit aangrijpende toneelstuk werden spe ciale costumes ontworpen, en de naam van het Zuid-Nederlands Toneel, onder leiding van Pierre Balledux (een enorm succes werd reeds~~behaald met Ed. Ve termans. „Oranje Hotel") waarborgt een prima opvoering. NATIONALE RECLASSERING. De collecte voor de reclassering heeft alhier in totaal opgebracht f 351.71 (en een paar waardeloze zilverbons!) en t< Schoorl £66.29. De comité's van Bergen en Schoorl zeg gen hierbij hartelijk dank aan allen, die hebben medegewerkt om de collectes te doen slagen. Schoorl. DE RAT IN DE VAL. Een kleinigheid kan t'je toch maar doen! Nadat een ongenode gast in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in de sigarenwinkel van den heer A. Bekker alles wat van zijn gading was keurig had ingepakt en op het punt stond er per fiets mee te verwijnen, kwam toe vallig in de vroege morgen buurman bakker de J. eens even buiten kijken. Leiden in last! De nieuwsgierige buur man werd met een kluitje in het riet gestuurd en de vreemdeling vertrok haastig metachterlating van de buit. Ons matineuze bakkertje was echter niet slaperig meer. Hij herinner de zich het waarschuwingssein in De Duinstreek en ontdekte al gauw, dat de etalage was leeggehaald. Alarm, po litie in actie, één per motor naar Alk maar, één per fiets over Schoorldam. enhalfweg Koedijk werd de gezoch- waarvan een nauwkeurig signale ment bekend was. geknipt. Men schijnt een goede vangst gedaan te hebben. Van 't Sant te Bergen, die onlangs heel wat rookartikelen en een fiets vermiste, schijnt ook slachtoffer te zijn van dit heerschap. Intussen voor alle zekerheid: Attentie- sein blijft! Egmond aan Zee. Gemeenteraadsvergadering De raad der gemeente vergaderde Maandag om half drie onder voor zitterschap van burgemeester Niele. De gemeenterekening over "1943 werd vastgesteld met een nadelig saldo van f 476.56. De rekening over 1944 werd aangeboden met een voordelig saldo, inclusief de nade lige saldi van vorige jaren, groot 23.683.—. Besloten werd tot aankoop van een nieuwe luidklok, voor een be drag van f 2500.over te nemen. De heer Blok verzocht overwe ging om ook een nieuw uurwerk te plaatsen, daar het oude versleten is. Hierna werd besloten voor de bouw van 8 woningen aan de wo ningbouwvereniging; een crediet te verlenen van 78.000.Di voorz. kon hierbij de verheugende mede deling doen, dat nog 8 woningen ge bouwd mogen worden. Op welke plaats deze komen, dient nog te worden overwogen. Bij de rondvraag informeerde de heer Bos naar zijn aanvrage om grond te mogen kopen. Dit bleek tot de com petentie van B. en W. te behoren. De heer Överspelt vroeg hoe het stond met de zedelijkheid op straat, waarover het NVH gesproken had. De voorzitter zegde toe dat er bor den zullen worden geplaatst en voorts heeft de politie opdra-ht on welvoeglijkheden te beletten. De heer Blok waarschuwde om de gren. zen niet te eng te nemen, daar de gemeente een badplaats is. De heer v. Pel wees op de stank die de vuil nisbelt verspreidt. De vorrz. deelde mede, dat er reeds naar een andere plaats is uitgezien. De moeilijkheid is echter, hoe daar met de vuilnis wagen te komen. De heer Pel raadde aan dan een auto te kopen. Die kan tevens voor andere doeleinden wordr gebruikt, daar de gemeente veel rij werk heef t. Heer-Hu<?owaarcl. DE COLORADOKEVER. „Hoe genoeglijk vloeit het leven, des gerusten landmans heen", dicht te Poot. Minder gerust is de land man, die thans weder verplicht wordt met de sproeier op de rug voor de tweede maal, daartoe ver plicht door de Plantenziektenkun- dige dienst, zijn aardappelgewas we gens hernieuwde mogelijkheid van optreden van de coloradokever te bespuiten. Dit dient te geschieden tussen 8 en 22 Juli.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1