De overval op de Amsterdamse gevangenis Zijn verdediger zegt, dat wij hem ééns dankbaar zullen zijn Het einde is in zicht "lEW^ZONNEKHÜNS AFNEMENDE BUHGHEID. Wisselende bewolking, hier en daar tiog een enkele verspreide bui. Matige Wind tussen Zuid-West en West Wei nig verandering in temperatuur. Temperatuur: Zomer bad 20 gr. C - 68 gr. F; Overdekte 23 gr. C - 73 gr. F. ZATERDAG 20 JULI 1940, 3e Jaargang No. 341<435. Directeur. M. J. Roggeveen. Wnd Hoofdredacteur: A H Hommersom Redacteur stad: O. W. M. Willem». kmaardeï DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. «DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.t Aebterdam tel. 3274. AdvertenUe-afd.t Langestraat 18, teL »TL Tot voorzitter van de Eerste Ka» mer is door H.M. de Koningin be noemd het lid van de fractie van de Partij van de Arbeid; prof. mr. R. Kranenburg, hoogleraar in het Staatsrecht te Leiden; voorz. van de Ver. voor Wijsbegeerte des Rechts en oud-voorz. van de VJ).B: Wij maken kennis..... (dewiL Het vergt altijd een ogen blik van bezinning als men ervoor geplaatst wordt een nieuwe 'unctie te aanvaarden en daarmede een nieuwe levensfase in te treden. La ten wij eerlijk bekennen, dat het onbekende aan dat nieunwe ver bonden in je gemoed zó kan wer ken dat je er op een stil plekje voor zou willen wegkruipen. Maar dan heeft de mens de plkht door de zure appel heen te bijten en de opge dragen taak aan te vatten. En zo staan wij dus vandaag voor de eerste maal tegenover elkaar. Daarbij is het goed, dat wij over wegen, wat wij aan elkaar hebben, "wat wij van elkaar mogen verwach ten, kortom, dat wij kennis maken. Nu kan deze kennismaking helaas niet anders dan eenzijdig zijn. Al thans voorlopig! Slechts ik kan mij aan U voorstellen. Toch hoop ik voor de toekomst op een levendig contact met U te mogen rekenen. De krant toch is niet enkel een stok paardje van de redactie, dat deze al dan niet met genoegen berijdt; het is veelmeer contactpunt van de le zers. Gezamenlijk moeten en Saan wij er iets goeds van maken. De krant wil zijn een vraagbaak waar toe U zich steeds kunt wenden. Dan echter is het geen dood stuk papier meeT, maar een levend organisme van mensen, die in vele opzichten op elkander aangewezen zijn. Wat nu kunt gij van mij verwan ten? In ronde Hollandse woorden ge zegd: een vooruitstrevende politiek. Dat is eerlijk en duidelijk en voor geen misverstand vatbaar. Nu moet gij U door het woord politiek niet laten afschrikken. Ik verbind dit niet aan een bepaalde partij, noch minder zie ik het uiteraard met de blaam, die sommigen er op hebben willen werpen, belast. Politiek wil voor mij zeggen het hebben van en belangstelling wek ken v-or de wereld en zijn bont gebeuren. Dat is een zeer ruime in terpretatie die men natuurlijk nader kan verengen tot het staatkundig terrein alleen. Het wereldgebeuren echter is zq ingewikkeld geworden, het één hangt zö zeer af van het ar.der, dan men zich de weelde van een dergelijke vereniging niet goed meer kan permiteren. De door mij voorgestane vooruit, strevende politiek, zou ik op drie grondslagen willen vestigen. Deze drie fundamenten zijn: geestelijke vrijheid, economische gebonden heid en sociale gerechtigheid. Het zal mij in de toekomst nog vaak genoeg mogelijk zijn de waarde de zer drie beginselen naar voren te brengen en ze in verbinding te bren gen met-de maatschappelijke prac- tijk. Bij deze eerste kennismaking moet ik mij vanzelfsprekend tot en kele hoofdlijnen beperken. Geestelijke vr ij held! Zo wij al niet in positieve zin door drongen waron van het grote goed der geestelijke vrijheid, dan heeft de knevelperiode van de duitse be zetting het ons wel in negatieve zin duidelijk gemaakt. Misschien nooit sterker, dan toen wij haar moesten missen, hebben wij beseft, wat gees telijke vrijheid betekent. Zij veronderstelt een volledige au tonomie van de menselijke geest. Een autonomie, die slechts van bin nenuit en nooit dus van buitenaf, beperkt mag worden. Naar buiten toe willen wij deze geestelijke vrijheid beleven in de vormen van de westerse democra tie. Deze democratie moge dan al de enige mogelijkheid zijn, r') is, door haar gebondheid aan een eeuwenoude christelijke en hu manistische traditie, voor ons de enig aanvaardbare. Alle andere .de mocratische" vormen wijzen wij daarom, als niet in overeenstem ming m'.t ons begrip voor geeste lijke vrijheid af. De democratie der Sowjet-Unie bijvoorbeeld moge voor dit grote land een zegen zijn wij beamen dat volkomen en hebben respect voor wat daar tot stand werd gebracht wij achten haar niettemin volkomen in strijd met de beste wezenskenmerken van een in zekere opzichen superieur Westen. Oeconomische gebon denheid! Pleiten wij voor gees telijk- vrijheid, aan de andere kant streven wij in even sterke mate naar een oeconomische gebonden- heid. Niet dat wij deze oeconomische gebondtnheid als doel zouden zien. Wij zien haar echter wel als doel treffend middel om de wereldhuis houding 'e organiseren en om er zorg voor te dragen, dat ieder mens zijn rechtvaardig deel der materiële goederen ontvangt. Zonder deze oeconomische gebondenheid, met een planmatige productie en vergaande gemeenschapsbemoeiïng, moet de wereldhuishouding, wel ontsporen. Daarvan is in de eerste plaats de werkende massa het slachtoffer, die weinig of in het geheel geen oeconomische weerstand bezit. Zo gezien is het streven naar oecono mische gebondenheid tevens een brok strijd voor het behoud van mensenwaarde en nauw verbonden met hetgeen wij als derde grondbe ginsel stelden nml.: Sociale gerechtigheid! Het is stellig waar, dat er sinds het begin, van de hoogkapitalistische Bijzonder Gerechtshof Doodstraf tegen verrader geëist Schrillere tegenstellingen dan Vrijdag morgen zijn In de zaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam nog niet aan wezig geweest. Daar waren aan de ene kant twee der Illegale strijders. J. Paff en J. A. Meewis, die met 14 hunner mede strijders in een der stoutmoedigste pogin gen uit de historie van het verzet ge tracht hebben een groot aantal van hun door de Duitsers in de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam gedeti neerde kameraden uit het hol van de leeuw te bevrijden. Na hun sobere relaas van de door, wat een raadsheer „het walgelijk verraad" noemde van den S.S.- bewaker J. Boogaard, mislukte overval bracht de president, prof. Van Hamel, diep onder de Indruk, Paff hulde voor zijn moedig gedrag met de eenvoudige woorden: „U bent een heel flinke kerel geweest", waarna uit het publiek een spontaan applaus losbarstte. Ook Mee wis kon na zijn getuigenverklaring eerst gaan zitten, nadat de president hem had toegevoegd: „Ik stel er prijs op namens het gehele Hof U hier onze hulde te be tuigen voor Uw zeer flink gedrag." En daar stonden aan de andere zijde drie der mensen, die tezamen een come- die op touw zetten, waarmede zij er in derdaad in slaagden 18 der stoutmoedigste en ondernemends te K.P.-ers uit ons land in de val te lokken en die veelal met beslist verbijsterende onverschilligheid hun gebrek aan enig menselijk gevoel onthul den. Daar was in de eerste plaats de ver dachte zelf, de 26-Jarlge S.S.-er J. Boo gaard. die met de K.P.-ers onderhandelde over de overval en van Iedere bespreking het hoofd van de S.D., Willy_ Lages, op de hoogte stelde. Hoe zeer prof. Van Ha mel dit ook probeerde, een verklaring roor zijn verraad kon Boogaard niet geven, of het moest dan zijn, dat hij een ogenblik aan een reuzenzwaai van de S.D. naar de Illegaliteit heeft gedacht Willoos werktuig. Tragisch ls het te horen, hoe het eigen lijk Viebahn was. die achter de schermen bepaaldb op welke nacht de overval door de K.P-ers op de gevangenis moest ge schieden. HU instrueerde Boogard een voudig hun voor te stellen Vrijdagnacht te komen, de nacht waarop Boogaard als bewaker dienst deed. f 3000,— accepteerde Boogaard als be loning voor zijn gefingeerde medewerking van de K.P. President: „Waarom heb Je dit alle» gedaan7" Verdachtet „Dat vraag lk me al twee jaar at" President: „Waarom heb Je na je ver raad dan nog meegedaan aan de come- die? Je had ze toch kunnen waarschu wen, dat het misgelopen was?" Verdachte: „Uit angst voor den S.D., Edel Achtbare." President: „Maar Leges had Je toch mets kunnen maken? Je had toch kun nen volstaan met te zeggen, dat ze arg waan hadden gekregen of bang waren geworden en niet meer op waren komen dagen? Of Je had toch kunnen onder duiken?" Verdachte: „Ala S.S.-er kon lk niet onderduiken." President: „Dat behoef Je toch niet overal uit te kraaien?" Verdachte: „Het bleef riskant." President: „In zo'n geval zou lk zeg gen: alles liever dan 15 landgenoten aan d8 galg brengen." Verdachte: „Ik heb niets gedacht." Aoftrag aus Den Haag. Dan was daar als gedetineerde ge tuige de kaalhoofdige 45-jarige Krlminal- beambte Lages zelf met zijn scherp ge sneden getfëht en zijn originele S.D.- uniform aan, die nog geen woord Ne derlands kan spreken en die zijn bij dezen beraamden overval gevolgde werkmetho de „Selbstverstandllch" als „sein pfllcht beschouwt. Zijn verklaringen komen vol komen overeen met wat Boogaard reeds heeft verteld. De president ondervraagt hem over het lot van de acht tijdens de overval ge grepen K.P.-ers en de zeven lukraak ge kozen gevangenen, die reeds de volgende dag In de duinen van Overveen werden gefusilleerd. „Auftrag bekommen aus Den Haag", vergeet Lages niet te zeggen, „fusilllerung schnellstens durch zu führen." Hij ls zelf meegegaan naar Overveen om de „Fahrt" daar naar toe te bevel ligèn. Er waren geen vuurpeletons, zo beaamt hij op een vraag van den pre sident en laconiek verbetert hij prof Van Hamel, wanneer deze hem vraagt of de gevangenen dus met een „Neckge- schusz" zijn afgemaakt: „Kopjfschusz" moet het zijn. Dat noemt zich „Nederlander". Ook Maarten Kuiper wordt over deze fusillade ondervraagd en wekt het af grijzen van het publiek op door te zeg gen: „Ik had het nog nooit gezien", op een toon alsof hij over een nieuwe film spreekt, „dus had lk Lages gevraagd of ik er bij mocht zijn." HIJ vertelt voorts dat het parabellum dikwijls weigerde, dat de schoten vlak achter de nek gelost werden, dat de ongetukkigen eerst voor over ln de kuil werden gelegd en dat er na ieder schot een straal bloed omhoog spoot. „Daar ben lk van geschrokken", voegt hij er aan toe." „En u schrikt niet gauw?" vraagt de president hem. Het antwoord van Kuiper bestaat uit een trotse glimlach. Requisitoir. Het requisitoir van den advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gelinck, ls kort maar krachtig. Boogaard "heeft niet alleen verraad ge pleegd op een kwalijke manier, hij ls met alleen S.S.-er geweest, maar hij heeft ook na het verraad doorgewerkt met het op zetten van een dodelijke val voor de men sen, die hij reeds verraden had, terwijl hij gemakkelijk terug had gekund. Dit heeft de dood van 15 onzer beste vader landers tengevolge gehad. De ergste straf ls hier de enige: de doodstraf. Aangezien er geen Juridische moeilijk heden zijn gerezen, verzoekt hij het Hof tenslotte den verdachte bet recht om ln cassatie te gaan niet te verlenen. Het Hof zal op Vrijdag 26 Juli a.s. uit spraak doen. Distributienieuws. AARDAPPELBON AANGEWEZEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende de week van 21 t/m 27 Juli op de bonnen 393 aardap pelen" 3 kilogram aardappelen en op de bonnen „893 aardappelen", 1 kilo gram aardappelen verkrijgbaar i6. Van 21 Juli t/m 3 Augustus is op bon „B 86 reserve" 2 kilogram verkrijgbaar. EIBON BLIJFT GELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de voor 1 ei aangewezen bonnen ,,B 82 reserve" tot en met Za terdag 27 Juli geldig blijven. periode in de negentiende eeuw ten aanzien van de sociale gerechtigheid veel is *eranderd. De arbeider is niet enkel koopwaar meer, de ar beider niet enkel voorwerp om te worden uitgebuit. Dat er reeds zo veel is veranderd, kim. n wy voor een zeer belangrijk deel stellen op rekening van de arbeidersmassa Z3lf, die zich meer en meer haar macht bewust werd en besefte, dat baar bevrijding voor een goed deel zelfbevrijding zou moeten zijn. Erkennende echter wat reeds werd bereikt, is er voor ons stellig geen aanleiding te menen, dat de sociale gerechtigheid reeds verwezenlijkt zou zijn. Steeds opnieuw zullen wij haar als eis moeten stellen t.i over wegen wat ervan in de praktijk concrete werkelijkheid is ge word °n. Steeds pnieuw zullen wdaarbij dan ervaren dat onze strijd vóór sociale gerechtigheid er één is tégen het menselijk egoïsme, individueel zowel als collectief. Nogmaals!, ik heb maar heel even enkele lijnen kunnen aanstippen. Ik vertrouw echter voldoende duide lijk te hebben gemaakt door welke motieven ik mij bij mijn werk zal laten leiden. PRINSES BEARTIX VERMAAKT DE W.-INDISCHE DELEGATIES „Charmant", zo vatte mr. dr. M. F. de Costa Gomez, voorzitter der Cu- racaose statendelegatie. tegenover een verslaggever van het ANP zijn indruk ken samen van het bezoek, dat de bei de West-Indische delegaties op uitno diging van Z. K. H. Prins Bernhard gistermiddag aan het paleis te Soest- dijk hebben gebracht. Prinses Beatrix bracht weer de vrolijke noot Ih deze ontmoeting: zij vertelde wat zij deed op de school van Kees Boeke. „Ik houd niet van rekenen", beken de zei, waarop prinses Juliana op merkte: „Van wie zou je dat ook moe ten hebben". Van boetseren houdt Beatrix meer; zij vertelde dat zij zo juist kopjes en schoteltjes gemaakt had. Bij het afscheid verzocht de prinses de commissieleden haar groeten over te brengen, aaniedereen". DR. HOVEN ADJUNCT-REGERINGS COMMISSARIS VOOR GROTE OOST. De Indische voorlichtingsdienst maak te hedenmorgen bekend dat met ingang van 15 Juli dr. W. Hoven tot adjunct- regeringscommissaris voor de Grote Oost en Borneo is benoemd. Dr. Hoven, wiens standplaats Batavia blijft, zal ook verder belast blijven met de functie van waarn. directeur van binnenlands bestuur. STUDENTEN-EVOLUTIE IN BOLIVIA Er is een „studenten-revolutie" in La Paz, de hoofdriad van Bolivia, ge weest. -roepen openden Donderdag het vuur op een groep stakende professo ren en studenten op de Plaza Murillo te La 1 z Er zou één dode bij zijn ge vallen. Spoorwegarbeiders en ambtenaren sloten zich bij de sta ng aan en het ge hele zakenleven kwam stil te liggen, volgens ooggetuigen. Uit Rio de Janeiro werd gisteravond gemeld, dat de studentenopstand was be dwongen. ZJOEKOl GEEN OPPERBEVELHEBBER MEER? Volgens berichten uit Londen i» maar schalk Zjoekof, een der grote Russische veldheren nlt de oorlog, en, na de Duit se nederla'g, militair vertegenwoordiger van zijn land in de gealÜSerde contröle- commlssie te Berlijn, entheven van zijn post als opperbevelhebber der Russische landstrijdkrachten. Hij zou zijn benoemd tot commandant van het garnizoen van Odessa. BIJ HET 10-JARIG JUBILEUM VAN FRANCO. In een proces tegen 57 van com munistische activiteit beschuldigde per sonen. te La Coruna in Spanje ge voerd, zijn twee doodvonnisen uitge sproken en drie vonnissen tot dertig jaar gevangenisstraf. DALADIER BLIJFT IN DE CONSTITUANTE. Ondanks verzet van communistische zijde bepaalde de Franse constitueren de vergadering Vrijdagmorgen met 311 tegen 132 stemmen, dat Daladier ge rechtigd was zitting te blijven houden in het parlement. De stemming werd gehouden na een bitter debat van 10 uren tussen Daladier en communisti sche afgevaardigden. Seyss-Inquart, een „misleide" j.Geen leider, doch een geleide en naar mijn mening nog eerder een misleide", zo noemde dr Gustav Stelnbauer gisteren Sejps-Inquart in een brillant pleidooi van vier uren, dat wellicht het knapste is, dat tot nog toe te Neurenberg werd uitgesproken. Zoals te verwachten was, heeft dr Steinbauer Seyss-Inquart's houding in de laatste maanden van de oorlog tot het hoofdpunt van zgn verdedi ging gemaakt. Hy kwam er zelfs toe te zeggen, dat op „het grootste wa terbouwkundige werk, dat ooit ge maakt werd: de afsluitdijk", wel licht eens, onafhankelijk van de uit spraak van dit gerecht, geschreven zal worden: „Door Seyss-Inquart voor vernietiging gered". Hü redde ons van een „verschroeide aarde". „Wanneer de aanklagers de verwoes tingen en inundaties in Nederland niet ter sprake hadden gebracht, zou ik deze aangelegenheid voor het gerecht ge bracht hebben, daar juist deze zaak den aangeklaagd, in een ander, voor hem zeer gunstig licht stelt", aldus betoogde de verdediger. Steinbauer zeide. dat Seiss-Inquart, tóen de Canadezen naar het Noorden doorbraken, van Groningen uit naar Den Haag is teruggekeerd met de uit drukkelijke bedoeling, Nederland te redden voor een vernietigingspolitiek van Berlijn. Hij herhaalde "de bewering van zyn cliënt, dat deze tezamen met Speer en Doenitz ons land gered heeft van de tactiek der „verschroeide aar de", die in Berlijnse hoofden tot idéé fixe geworden was. Steinbauer geraakte door zijn eigen pleidooi blijkbaar zó in vervoering, dat hij ergens uitriep: „Ik vraag u: is een man, die midden in een strijd op leven en dood van een natie, aan het hoofd van het bestuur in een vgandelijk land gesteld wordt, en steeds weer tracht excessen te voorkomen of te verminde ren, een mens. die men daarom als on menselijk en willekeurig despoot en oorlogsmisdadiger kan aanduiden?" „Zo'n fyngevoelig man!" Wel wist Steinbauer dat het Neder landse volk hem als verdrukker be schouwt en hem haat, „maar ik heb vaak gedacht", zo zeide hij, „dat een man, die zo fijngevoelig over Bach, Mo- zart, Beethoven en Bruckner kon pra ten. geen onmens en zeker geen onmen selijk koelbloedig moordenaar kon zijn." Zeer uitvoerig schilderde Steinbauer dan ook, hoe Seyss-Inquart in het ge heel geen schuld had aan deportaties, aan het gevangen zetten van gijzelaars, aan de „terroristen"-acties, enz. Ook tegen zijn verdediger had Seyss „op overtuigende wijze" betoogd, dat hij niets afwist van de vernietigingskam pen "vóór de Joden. Waar het verzet al niet w toe kan dienen Steinbauer wist een bijzonder relief aan zfc'n pleidooi te geven, door met welgekozen woorden, ja zelfs met een hartstochteiyke warmte, te spreken over de grootheid van ons volk en vooral van zijn verzet tegen de dwinge landij: „Hier in dit proces hebben wij geleerd", aldus de advocaat, „dat van alle bezette landen Nederland de hard nekkigste en taaiste politieke en daad- werkelyke tegenstand heeft geboden en dat dit volk nooit de hoop opgaf, dat de dgg der vrijheid weer eenmaal ko- mpn zou." [Zo was het. En wy zouden al heel vergeetachtig moeten zijn, indien wij Seyss-Inquart's kwaliteiten nog eens op dezelMêT wijze zouden gaan waarderen als mr Steinbauer.!^* Voetbalcompetitie Meerdere beslissingen op komst ZATERDAG en Zondag zal de kam pioenscompetitie beëindigd worden met een viertal wedstrijden, waarvan NEC en Liraburgia er twee voor hun reke ning nemen. Daar echter de beslissing omtrent de bovenste plaats toch al ge vallen en ook de tweede plaats door Ajax definitief bezet Is, zijn deze wedstrijden alleen nog van belang voor de bezet ting van de laatste plaats, waar NEC en Limburgia nog voor in aanmerking komen. Daar NEC nogal met haar spe lers sukkelt, zou het ons niets verwonde ren, als de Nijmegenaren toch nog daar terechtkwamen, waar ledereen ze voor de aanvang verwacht had Heerenveen zal ln Friesland proberen revanche te nemen voor de in Haarlem geleden ne derlaag en het ls zelfs heel waarschijn lijk, dat ze daarin zal slagen, waardoor de Friezen alle vijf hun thuiswedstrijden zouden hebben gewonnen. Ajax zal in Breda ervaren, dat ook daar heel moei lijk te winnen valt. Naar de tweede klasse. TOGAFC! Voor beide ploegen de laatste kans, voor beide ploegen er op of er onder. Voor de spelers is het te hopen, dat het niet al te warm zal zijn, want dan is het helemaal geen doen. We houden het toch op the Reds! AFC 3 1113 't Gooi 3 1113 TOG 2 10 12 In afd. H speelt VUC haar achterstallige wedstrijd tegen Unitas en zal door te winnen, één punt achter Excelsior komen, dat des ondanks echter de beste kans behoudt, want slechts een gelijk spel in de thuis wedstrijd tegen de eerste klasser, maakt haar promotie tot een feit. In het Oosten kan Rigtersbleek eerste klasser worden, maar.... of het zo ver komt, menen we te moeten betwijfelen, want de uitwedstrijd tegen Vitesse in Arnhem, zal wel een te grote hinderpaal blijken. Als Vitesse wint, zou ook PEC door een zege op Labor nog een duit in het zakje kunnen doen. In Brabant zal in Goes morgen de be slissing vallen, want de twQe voornaam ste kemphanen Goes en RBC vliegen el kaar daar in de haren. Ze staan precies gelijk en de overwinnaar zal dus de ge lukkige wezen Bij een gelijk spel echter, doet ook Helmondla nog mee, als die ten minste van TSC wint. Voor de rust in de voetbalsport is het te hopen, dat het zover niet komt! In het Noorden spelen Friesland en Emmen een genoeglykheidspartijtje te gen elkaar, daar Emmen toch al eerste klasser is. Naar de tweede klasse. Kennemers staat morgen voor de be slissing. Winst op Leerdam betekent het behoud van het tweede klasseschap: ge lijk spel of verlies een eventueel korter of langer verlengstukje van deze toch al zenuwslopende competitie Een neder laag kan zelfs betekenen dat alle vier clubs gelijk komen, als ten minste A.W. en BFC, die elkaar !n Bussum ontmoe ten, tegen elkaar gelijk spelen Maar, roodhemden, we hopen dat jullie de knoop zullen doorhakken en door een overwinning op Leerdam Beverwijk een tweede klasser laat behouden'! Naar de derde klasse. Always Forward speelt morgen haar derde wedstrijd tegen het reeds uitge schakelde Watervogels in den Helder. Normaal gesproken moeten de withem- den deze kamp kunnen winnen, maar dan mag toch de Helderse ploeg niet onderschat worden, want al zijn de zwarthemden uitgeschakeld, ze zullen er toch een eer in stellen Forward de voet dwars te zetten. Wint Forward, dan is een gelijk spel tegen Zaanlandia ia Hoorn voldoende om zeker te zijn van promotie. Forward 2 2 0 0 4 Zaanlandia 3 2 0 1 4 Watervogels 3 0 0 3 0 DTS dat door slechter doelgemiddel- de Zondag door de nederlaag tegen TIJBB rees definitief onderaan kwam in 3 C, speelt morgen reeds haar eerste degradatiewedstrijd tegen VVB, de Hoogovenclub. VVB heeft reeds eenmaal gewonnen van de andere kampioen, ETO en schynt dus de sterkste. In Oud karspel hebben we echter wel vertrou wen in DTS, dat ze daar WB baas kan blüven. Maar dan ook „erop" van het begin tot het einde. WB ETO DTS 1 1 0 0 4—2 2 10 0 1 2—4 0 0 0 0 0 0—0 0 Voor de promotiecompetitie in de res. tweede klasse wordt nog gespeeld: Vel- sen 2—Helder 2; DWS 4—HRC 2 en Ra- piditas 2—Kennemers 2. Bij ev. over winningen van de Helderse clubs, komen deze er prachtig voor te staan. WEER COURSES TE ALKMAAR Vandaag en Zondag zal het Sportpark weer het toneel zUn van de paarden sport, die Zondag zo'n prachtige dag heeft beleefd op Dutndigt, waar duizen den toeschouwers de beste Holl. en Belg. paarden in actie zagen. Maar ook het programma van Alkmaar is weer vol afwisseling en zeker op belde dagen een gang naar het sportpark waard. Zaterdag worden er vier „lange ba- ners" en de traditionele kortebaan ver reden, terwijl Zondag eveneens een der gelijk programma afgewerkt wordt. Geersen, Kruithof, Nottelman, de Vlie ger zyn natuuriyk weer met hun paar den present, terwijl ook andere belang rijke inschrijvingen zijn binnengekomen o.a. Gratie Hanover, Jeanne d' Are, Darius, Fr. v. Silladar, Bobichon, Elvira en Farida, de Brwertjes, Jan Wagenaar met Boyke Norton, Admiral Guy, Fleetpss T. Henorika D en Rajrr§s. Onze nieuwe Hoofdredacteur Het verheugt ons te kunnen med&. i delen, dat met ingang van 1 Aug. a.s. tot hoofdredacteur van ons blaö is benoemd de heer Gerard E. de Winter. De heer de Winter werd te Am sterdam geboren. Na beëindiging van zijn studie trad hij in dienst bij de N.V. De Arbeiderspers, aldaar. Aangezien hij gewetensbezwaren koesterde (en koestert) tegen het doden van den medemens, deed hij een beroep op de bekende „Dienst- weigeringswet". De betreffende auto riteiten oordeelden zijn bezwaren gegrond, onthieven hem „van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen" en dirigeerden hem voor enige jaren naar het Centraal Bu reau voor de Statistiek te Den Haag. Na het vervullen van enige ambu lante functies keerde onze toekom stige hoofdredacteur naar De Arbei derspers terug. Na de duitse inval in ons land en de bezetting door hun NSB-trawanten van het be drijf van De Arbeiderspers, nam hij onmiddellijk ontslag en weigerde gedurende de duitse bezetting een journalistieke functie te vervullen. Uiteraard had hij evenmin contact met enige nazi-organisatie van jour nalisten, Na een materieel benarde periode van ruim een jaar werd hij be noemd tot afdelingschef aan het distributiekantoor te "Nijmegen. Bij het nadéren van de bevrijding in Augustus 1944 nam hij zieken verlof, om niet meer in ambtelijke functie terug te keren. Onmiddellijk na de bevrijding van het Zuiden, medio September 1944. werd hij als chef-redacteur verbonden aan het uit de illegaliteit voortgekomen „Nij meegs Dagblad". Onder zeer moei lijke "omstandigheden, het front was maar enkele kilometers ver wijderd en de granaten vielen bij dag en bij nacht op de stad, moest hier worden gewerkt. Begin 1945, nog enige maanden voor de bevrijding van het deel van Ne derland boven de rivieren, werd hij te Eindhoven hoofdredacteur van het mede op zijn initiatief tot stand gekomen dagblad Het Vrije Volk, oudste van de sindsdièïT ontstane vele Vrije Volken. Toen dit blad. dat de uitgave van een zelfstandige stichting was. op 1 Januari j.1. over ging naar de N.V. de Arbeiders pers te Amsterdam, werd hem de rayonredactie voor de drie Zuide lijk provinciën van deze organisatie opgedragen, welke functie hij dan op 1 Augustus a.s. verwisselt tegen die van hoofdredacteur van óns blad. Onze nieuwe functionaris is gehuw'd en vader van vijf kinderen- Zijn speciale belangstelling gaat uit naast vraagstukken dè jour nalistiek betreffende naar Dro- blemen van politieke, theologische en filosofische aard. Het is ons tenslotte nog een be hoefte onze dank uit te snreken aan het adres van den heer A..fl Hom merson, voor het vele werk door hem als waarnemend-hoofdredacteur verricht. Naar beste weten en met enthousiasme heeft hij ons blad in deze functie gediend. In verband met de kleine opper vlakte van ons blad hebben wij van de autoriteiten toestemming ontvangen des Zaterdags met een dubbel nummer te verschijnen. BROOD WORDT IN ENGELAND GERANTSOENEERD. Het Engelse Lagerhuis heeft in zijn zitting van Vrijdagnacht een motie van de oppositie, om niet over te gaan tot het rantsoeneren van brood -en meel, verworp en met 305 tegen 182 stemmen. Hieruit blijkt, dat Labour, vrijwel zooder uitzondering, hecht staat ach- er de politiek van den minister van de Voedselvoorziening, Strachey. Grepen uit het Radio programma VOOR ZONDAG 21 JULI 1946. HILVERSUM I. 8.— Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Prot. Studiodienst. 9.30 Nieuws. 9.45 Limburgse dag, opening. 10.— Hoogmis. 11.10 Z.Hoogw Exc. Mgr. Lemmens. 11.35 CarlllonconcerU 11.45 Waar ln *t bronsgroen eikenhout. 13.— Nieuws. 18 20 Reglo-Qulntet. 14.15 Limburgse dich ters aan het woord. 14.45 Concert uit het Port op de St. Pietersberg. 15.45 Cava- leria Rustlcana. 17.— Kerkdienst. 18.30 Voor de Ned. strijdkrachten. 19.— Orgel spel. 19.15 Kent gij uw bijbel?. 19.30 Nieuws. 19.45 Gesprek om de Ronde Tafel. 20.— Maastrichts Mannenkoor. 20.20 Lim burgse Wissewasjes. 21.20 De Kruisweg. 22.— Nieuws. 23.15 Fritz Kreisler. 23.30 Vrolijke platen. HILVERSUM n. 8.— Nieuws. 0.15 Voor het platteland. 0.55 Postdulvenber. 9.— Aan dichters hand door eigen land. 9.15 Joh. Jong. 9 45 Geesteijk leven. 10.— Rel. poëzie. 1030 Prot kerkdienst. 12.— Nieu we platen. 12.40 Koorzang. 13.— Nieuws. 13.15 The Romancers. 13.50 De spoorwe gen. 14.— Yehudi Menuhtn. 14 05 Boeken halfuur. 14.30 Residentie-orkest vanuit het Kurhaus. 16.15 Reportage-flitsen van de kamploenscomp., Eng. athletiekkamp., HollandAustralië (tennis) en wielerkam pioenschappen. 17.— Dichters der eeuwen ln Ned. 18.— Nieuws en sportuitslagen. 11.15 The Eamblers. 18.45 Sport. 19.— Sport staalt spieren. 20.— Nieuws. 20.15 R'dams Phllh. Orkest vanuit het Kurhaus. 21.15 Inspecteur Vhjmscherp. 21.30 Les Gars de Paris. 22.20 Pierre Palla 22.30 The Sky- töastera, 23.-*- Nieuws, 23.45 Gr.pl.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1