maarden* Bidault voorzitter Parijse Vredesconferentie Amerikaanse voorstellen door Engeland aanvaard Rei van onschuldigen "IHZOHMJH VRIJ KOEL WEER. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en een enkele lichte regen bul. In het binnenland: Matige, aan de kust krachtige wind, geleidelijk naar Zuid-West krimpend. Weinig verandering in temperatuur. Temperatuur: Overdekte 22,5 gr. C. 72,5 gr. F.; Zomerbad 22 gr. C.71,6 gr. F.; Pesie 22 gr. C.—71,6 gr. F. DINSDAG 30 JUU 1946. 3e Jaargang No. 250-444. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Hommer soa. Redacteur stad: O. W. M- WUlema. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie aa Adm.: Achterdam 20, tel. 2274. Advertentle-afd.: Lansestraat 14, teL WtU De volgende grootmeesters zullen deet- nemen aan het schaaktournool om het Wereldkampioenschap, dat in de zomer van 1947 ln Nederland zal worden gehou den: dr. Euwe (Nederland), Fine en Reshevsky (V.8.) (of twee andere door de Amerikaanse schaakbond aan te wijzen spelers), Botwinnik, Keres en Smyslov (Sowjet-Rusland) (of drie andere door Rusland aan te wUzen meesters). De derde Parijse conferentie ^ERELDOORLOG no. 2 is in liqui- 1 datie: te Parijs weTd gisteren middag een begin gemaakt met de vredesconferentie, te Neurenberg èiste de Russische aanklager Ru- denko, de doodstraf tegen de nazi- leiders. Men kan aan symbolen twij felen: niet te spotten valt met de Waarden, die deze twee steden ver- tegenwoordigen: Neurenberg, eens het middelpunt der nazi-macht; Parijs: voor de tweede maal stad f es vredes in een tijdsbestek ven meer dan 25 jaar. Echter, hoe zeer de Fransen, hun bul tuur en hun wederopstanding Voor ons richtinggevend zijn en zul len zy'n, wij mogen het bijna-vernie- iigde Duitsland niet links laten lig- feen. De kale plek, die dit land van daag in het herrijzende Europa vormt, maakt een te groot deel uit van dit werelddeel en dus van onze welvaart. Deze materialistische mo tieven liggen aan de huidige situa tie ten grondslag: de wereld nadert 'onvermijdelijk het punt van algehele Internationale samenwerking. Het inmiddels aangenomen voor stel van den Fransen premier Bi- dault om den secretaris-generaal van de U.N.O., Trygve Lie, ter confe rentie uit te nodigen, doet dan ook .vreemd aan. Waarom is er een U.N.O., vraagt men zich af, als de 'Grote Vier eerst en de andere sta ten met deze tenslotte te Parijs de Gereld gaan vormen, die de Ü.N.O. te New-York reeds bezig is te her stellen. te hervormen en te be waken? Een gevecht-op-twee-fronten om de vrede te handhaven? Neen, eerder wordt te Parijs met het ma teriaal gewerkt, dat de U.N O. als bouwsteen zal moeten gebruiken. Men kan een typische parallel in dit verband trekken tussen deze tegen stelling en die indertijd na de vrede van Versailles, tijdens de werkzaam heden van de Volkenbond ontstond: te Versailles was gedicteerd, te Genève werd het gedicteerde nog eens gesanctioneerd. ^AT de wereld nodig heeft, is een apparaat, dat boven de nationa le staten werkt en niet, als de UNO, in de belangrijkste aangelegenheid ha de oorlog, een nederig plaatsje innemen mag tussen deze staten. Het Engelse blad „The Manches ter Guardian" wees aan de voor avond van het eerste bombardement Van Bikini op het feit, dat over het itbelangrijkste" de atoomenergie in de UNO te New York werd gedebatteerd, terwijl over z.g. zaken Van minder belang, de vredesvoor waarden betreffende, te Parijs door de „groten" werd geredetwist. Nu echter gebleken is. dat de uitwer king van de atoombom minder was, dan „we" hadden verwacht, zien wij de afhankelijke positie van de UNO duideliiker dan ooit. Geldigheid hebben de realistische besluiten van Jalta en Potsdam, die te Parijs als grondslac van bespre king dienen, niet de ideële van San Francisco. Met de realiteit (van het ogenblik) wordt te Parijs, met het ideële (voor de toekomst) te New York gewerkt. Wij wachten op het orenblik, dat de uiterste noodzake lijkheid deze twee gebieden bii elkaar zal brengen opdat de wereld door een wereldorganisatie zal wor. den georganiseerd, en niet, zoals thans te Parijs geschiedt, door nati onale staten, wier eigen belang al leen in het geding is. A Verschroeide aarde in de IJ-polder Nog 30 uur na de eerste exploisles, waarvan op de foto de grote rookko lommen zichtbaar zijn, werden bij het Kruithuis in de Ypolder bij Amsterdam lichte ontploffingen waargenomen. De aanblik van het terrein in de on middellijke nabijheid is welhaast onbe schrijfelijk: hier eerst kan met recht van verschroeide aarde worden gesproken. Kennelijk heeft de hevige luchtduk zich een uitweg gebaand door een muur van het kruithuis, die minder weer stand bood dan de andere wanden. Alles wat rondom groeide is wegge vaagd en verschroeid. De vreemd ge kleurde en omgewoelde aarde is bezaaid met grote stukken beton, zware ijzeren balken, stenen en stukken van projec tielen. Een stuk beton van ruim 60 kg ls op een afstand van meer dan 1 k.m teruggevonden. Hoewel het te velde staande graan 'n de omtrek van het kruithuis weinig heeft geleden, al is het hier en daar verschroeid en zelfs verbrand, stelt de ramp de boeren voor een moeilijk di lemna: tussen het graan liggen talloze granaten en andere gevaarlijke projec tielen. Zij zullen het dus niet binnen kunnen halen. De militaire politie stelt thans op de plaats zelf een onderzoek in. Beslissingen der Grote Vier vormen de richtlijnen »HET verdrag van Versailles heeft het uitbreken van een nieuwe oorlog niet voorkomen. Daar zich bjj het tot stand komen van de vrede geweldige moeilijkheden voordoen, is het juist, dat de beslissingen van de vier ministers van Buitenlandse Zaken ook aan andere landen worden voorgelegd, opdat de vredes verdragen op zo breed mogelijke basis besproken kunnen worden", aldus de Franse premier en minister van Buitenl. Zaken. Georges Bidault in zjjn gis terenmiddag gehouden openingsrede voor de Parijse vredesconferentie, waaraan door 21 landen wordt deelgenomen. Op voorstel van Byrnes werd Bidault tot tijdelijk voorzitter der conferentie gekozen. Op Bidault's voorstel werd met algemene stemmen de secretaris-generaal van de U. N. O., Trygve Lie, uitgenodigd als eregast en waarnemer voor de U. N. O. op de plenaire zittingen aanwezig te zjjn. De 49-jarige Franse diplomaat Duparc werd op voorstel van Byrnes benoemd tot secretaris-generaal van de conferentie. Welke rechten hebben de kleine landen? JJE Australische vertegenwoordiger, dr. Evatt zeide, dat de commissie voor de procedure der conferentie zal moeten beslissen over de organisatie dezer con ferentie, b.v. wat betreft de vereiste meerderheid. „De 17 landen naast de Grote Vier hebben evenveel recht deel te nemen aan de definitieve vaststelling van de vredsverdragen als de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Er moet worden vastgesteld, of beslui ten zullen worden genoemd bij gewo ne meerderheid dan wel bij speciale meerderheid", aldus Evatt. Geen „vredesconferentie" De conferentie wordt eenvoudig aan geduid als „Conferentie van Parijs 1946". Het woord „vrede" wordt zelfs niet vermeld in enige officiële mededeling of paspoort. Evenals bij de UNO-verga- deringen hebben ook te Parijs de 2000 afgevaardigden, experts, typisten e.d. als toegangsbewijs een enbleem. Het aat ditmaal uit een witte duif met een groene olijftak. De overlevenden van Hlrosjima zullen op 6 Augustus een driedaagse gebed-actie op touw zetten, ter herinnering aan het bombardement van de stad. De 100.000 slachtoffers van de atoombom zullen her dacht worden. Voor 17 millioen dollars voerde Ame rika ln de maand Mei naar Nederland uit. Voor de economische wederopbouw van verwoeste gebieden wordt te Londen een conferentie gehouden. MOHAMMEDAANSE LIGA- VERWERPT BRITSE VOORSTELLEN. In de Raad der Mohammedaanse Liga zijn de voorstellen der Britse kabinetsmissie ter regeling van de constitutionele vraagstukken van Brits-Indië, die eerst door de Liga aanvaard waren, gisteren van de hand gewezen. Een resolutie ten gunste van. „on middellijke actie" werd goedge keurd. Fusie N.V.V.—E.V.C. binnen 4 maanden Op de openingsavond van het tweedaags congres der Eenheids- vakcentrale in de Apollohal te Am sterdam, heeft de voorzitter der EVC., de heer B. Blokzijl, medege deeld, dat aan het* congres door het bestuur der EVC zal worden voor gelegd de door het NVV gedurende de fusiebesprekmgen gestelde eis, dat door de EVC voor de duur dezer besprekingen geen stakingen, ge richt tegen de bonden van het NVV, zullen worden geproclameerd. Over de fusiebesprekingen zeide de heer Blokzijl voorts: .Laten wij, zolang we niet sa men verenigd zijn, al datgene ge meenschappelijk doen, wat ons uit de moeilijkheden van het ogenblik kan helpen. Wij spreken als onze mening uit, dat deze eenheid bin nen vier maanden tot stand zal ko- Peters werd kampioen in de achter- volgingsrace tijdens de wielerkampioen schappen van Nederland. De gelukkige vinnaar in de bloemen. A. H. F. P Minister van Justitie antwoordt Vorrink Op vragen van den héér Vorrink ln verband met een bijeenkomst van vroe. gere leden van fascistische of nationaal, socialistische groepen heeft de minister van Justitie geantwoord dat de bedoel de aangelegenheid reeds zijn aandacht had getrokken. De resultaten van een door hem In gesteld onderzoek, benevens een ant woord op de vraag of tegen P, penis een gerechtelijk onderzoek al dan niet is geopend, hoopt hij zo spoedig moge lijk aan de Kamer te kunnen mede delen, De. minister stelt er prijs op, reeds thans te verklaren, dat het probleem van de bestrijding van ongewenste po litieke activiteit van personen, die in de bezettingstijd een onjuiste houding hebben aangenomen, zijn volle aandacht heeft. De minister heeft aan de procureurs, fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven opdracht gegeven te bevorderen, dat bij het toezicht op de naleving der gestelde voorwaarden voldoende aandacht worde geschonken aan ongeoorloofde politieke activiteit van ex-fascisten. De organen van rijks- en gemeente politie zijn dienovereenkomstig geïn strueerd. De atoomdeskundigen van de V. S-, Nederland, Brits-Indië, Frankrijk Noorwegen, Zwitserland en Zweden con fereren op het ogenblik te Londen. Naar een economische Duitse eenheid J)E Britse regering heeft in prin cipe het aanbod van den Ame- iikaansen minister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, inzake het samen gaan als economische eenheid van de Britse en Amerikaanse bezettings zones van Duitsland, aanvaard. De Sowjet-Unie acht deze voor stellen tot fusie nog niet voldoende uitgewerkt om een basis te vormen voor een algehele overeenkomst- Men verwacht, dat de Sowjet-Unie tegenvoorstellen zal doen voor han delsverdragen tussen de verschillen- de zönes en in een economischè een heid zal toestemmen: 1. nadat haar programma van in dustriële socialisatie is afgewerkt; wanneer de verwijdering van fabrieksinstallaties, die als herstel betalingen worden aangemerkt, voltooid is. Klachten over het Britse bestuur. Het personeel van de Britse be stuurscommissie in Duitsland werd gisteren in het Lagerhuis beschul digd van „onmatigheid, immoraliteit en ongelooflijke indolentie". In het bijzonder te Hamburg zou dit het geval zijn. Een één-urige staking is in Italië af gekondigd als protest tegen de beslissin gen van de Grote Vier. 2678 Joden, voornamelijk uit Duits land afkomstig, zijn met een illegaal im migrantenschip in Palestina aangeko men. i Tribunaat t Stadnieaws jflWKfMhffiE* QP de gang, die langs de zittingszaal loopt, hangt een eerbiedige stilte. Alleen de voetstappen van 'n marechaussee, die voor het wachtkamertje, waarin de gevangenen zitten, heen en weer loopt, zijn hoorbaar. In het wachtkamertje wordt niet gesproken, een ieder zwijgt en staart met usteloze blik naar de witte wand, die hier en daar met een plaatje versierd is. Sraks als de deur open gaat, zal een volgende-zaak behandeld worden en de gevangene gevoelt zich als een patiënt bij den tandarts. Aan de hand van een politieman wordt de beschuldigde tot voor de groene tafel gevoerd, waarachter de rechters zitten, die zijn lot in handen hebben. De kleine N. S. B.-ertjes gaan met hun ogen neergeslagen achter het hekje staan en slaan of en toe een smekende blik op naar den advocaat, die hun zaak behartigt. Boetvaardig en gewillig antwoorden de meesten hunner op de door den president gestelde vTagen. Het gedrag van de zwaardere gevallen kenmerkt zich meestal door de „on schuld", van welke wij op elke vraag nadrukkelijk blijk geven. Nooit hebben zij wat gedaan, nimmer het Nederlandse volk leed bezorgd en zelfs het lidmaatschap van diverse nationaal-socialistische instellingen trachten zij te verbloemen. Wan neer zij van hun eigen daden horen beginnen zij te huilen om op deze manier toch maar te tonen, dat zij in wezen een goed mens zijn. Gisteren kwamen een aantal lichte gevallen voor, waarvan de meesten reeds in vrijheid zijn gesteld. Nationaal Socialisme een schone toe komst. Dat hij zich deerlijk vergist had bemerkte hij te laat. De Beverol-fa- brieken had hij verzocht en ""gedreigd om olie te leveren. In Maastricht had hij een Arbeltsla- ger ingericht. Voor de rechters "zei hij: ,,Ik diende de belangen van den ar beider". In een zijner dreigbrieven had hij geschreven: „De tijd-van Plu tocratie is nu voorbij, bedenk dat goed!" Mr. Smal doelde op het lage salaris, dat bes?fi. verdunde in de crisisjaren en meende dat de man daardoor on tevreden was geworden. Hij verzocht de straf overeenkomstig de detentie uit te spreken. MUSSERT WINT! De 43-jarige mej. N. Schoen uit Uit geest was reeds in 1933 lid van de NSB geworden sn was dat gebleven tot aan de ontbinding. Bovendien was zij lid van de NSVO en voor haar raam had ze altijd een papier hangen, waarop stond: „Mussert wint". Nu verklaarde zij. dat dit tóch niet waar was. In het openbaar bracht zij de nationaal so cialistische groet. Dat Mussert niet ge wonnen heeft, kon zij nu vernemen voor de rechters van het Tribunaal. ZO-N BEETJE EEN MOFFENGRIET. De 21-jarige Ylde Brederode uitLim- men was in ezn vliegtuigfabriek in Duitsland geweest, en had gecollec teerd voor Frontzorg. Bovendien was zij lid van de NSB. Het was een meis je, dat nu niet bepaald tot de sterke zusters behoorde. Zij had omgang met Duitse militairen gehad. „NSB-ere. waar ik wel eens in-huis kwam heb ben mij overgehaald", snikte zij. Toen de Presidant haar vroeg waarom ze met Duitsers uitging, kon zij hierop geen antwoord geven. „U was duszo'n beetje een moffengriet!" merkte de president op. „Ja, meneer", was haar antwoord. Zij bevindt zich reeds op vrije voeten, daar het niet zozeer een „politiek" geval is. DE TIJD VAN PLUTOCRATIE LIGT ACHTER 0$S. De 49-jarige agent-commissionair A. P. J. Beero uit Alkmaar had zich te verantwoorden voor het eit. dat hij olie .geleverd had aan de Duitse Weer macht in de jaren '40 en '41, als admi nistrateur werkzaam was geweest bij de OT en lid was geweest van de NSB Hij had voor de oorlog f 2.50 per dag op het bureau van de Voedselcommis- saris verdiend en zag daafttn ln het EEN INGEWIKKELDE ZAAK. De 59-jarige makelaar J. van Kampen uit Sint Pancras was tijdenytte bezet ting adjunct-buurtschapshoofd van dé Volksdanst en bekleedde de functie van secretaris van de Boerenraad der Landstand. Hij verteldc:^"„Ik was niet pro-Duits", waarop de president vroeg- I.Anti-Duits?" „Nee meneer helemaal niet", antwoordde besch. De getuigen- vrklaringen bevestigden echter, det hij pro-Duits was. Een zeer ingewik kelde affaire met een zekeren „De Geus", d>e door het Bijz. Gerechtshof te Den Haag, ter dood veroordeeld is, wierp thans de zaak Van Kampen in het volle licht. Van Kampen zou tegen de Geus gezegd hebban: „Als Duits land de~óorlog verliest zal jij door ver schillende personen (besch. zou de na men genoemd hebben) worden doodge schoten, het wordt dus tijd. dat die heren worden opgeruimd!" Besch ont kent dit echter hardnnekklg. Alleen De Geus, weet hier iets van en die Is on bereikbaar. Van Kempen windt zich hierbij heel erg op en verkondigt luide, onschuldig te zijn. PresL„U moet niet denken, dat u on schuldig bent, het tenlaste gelegd^ is be wezen. U was pro-Duits getint in uw uitlatingen, u moet uw toon in dat op zicht wat matigen!" Ons manneke be gint daarop een uitvoerig verhaal op te hangen, maar de pres. merkt op: „U praat het voorbij, u zegt: ik heb voor die wat gedaan en heb die geholpen, maar u heeft in de bezettingstijd een lamme houding aangenomen." Mr. dr. C. Berkhouwer noemde het „Een zaak van een aantal verdachten, die zich eruit gedraaid hebben en deze man er hebben ingedraaid. Van K&m' pen is een slachtoffer van het gerucht! Dat deze man secr. van de Boerenraad was achtte pleiter niet ernstig, daar er zoveel mensen lid van dee instelling waren geweest. Het ls te mooi om waar te zijn. De 51-jarige schoomeester C. Stuffers uit Koedijk had in de bezettingstijd openlijk blijk gegeven van ingenomen heid met de Duitse overwinningen. Hij was lid van de Volksdienst, secs. van de Boerenraad en las "3e Deutsche Zeï- tung. Zijn "zoon was met toestemming zijnerzijds, nadat besch. eerst overleg gepleegd had met „den beruchten" melet uit Egmond a. Zee, naar "n Duit se s'chool voor „Bildungsanstalt" in Valkenburg gegaan en was later in de „Luftwaffe" terecht gekomen. Op school zou Stuffers tot de leer lingen gesproken hebben als volgt: „En geland wint niets, Duitsland wint alles, alweer zoveel schepen in de grond ge boord. Nederland wordt eens een pro vincie van Duitsland, dan komt er een groot man uit het Oosten en die zal ons Hollandje naar een schone toekomst lei den!" De pres. merkt naar aanleiding hiervan op: „Het is te mooi om waar te zijn." „Ik was een heel klein mannetje." De 67-jarige A. Bakker, plaatselijk lei der van het NAF te*~Alkmaar, was lid van de NSB en~ïiad grote bijeenkomsten van kringleiders bijgewoond. Hij was lid van de NSB geworden om het socialisme te redden, dat „nationale" had hem nim mer geboeid. In de tijd, toen hij nog wethouder van Alkmaar was. zou hij op het gemeentehuis gezegd hebben naar aanleiding van de spoorwegstaking: ..Man maak je er toch niet ongerust over, wij hakken er zo op in!" De land- wachter, Van der__Spek te Alkmaar, had hem eens bij een ontmoeting gezegd: „Bakker, pas toch op. want zekere krin gen willen je van het leven beroven!" Hiervan was B^. geschrokken en had een pistool aangevraagd. „Ja edelachtbare, dan kijk je wel effies raar, als ze je zo maar willen afmaken en ik was toch zo'n heel klein mannetje." Mr. ScholtgD verzocht het Tribunaal in zijn pleidooi rekening te willen hou den met de leeftijd van besch. en daar om de detentie niet langer te laten duren. DE NOODSCHOUWBURG-VERLOTING 0 De laatste loten van de Noodschouw- burgverloting moeten deze laatste da gen vóór 5 Augustus de deur nog uit. Maandag a.s. zal des ochtends om 10 u. in de Muziektuin de trekking plaats vinden, waarbij de talrijke prachtige prijzen, zoals radio-toestellen, 'n stof zuiger, tafelzilver, haard en -kachel, huishoudelijke en luxe-artikelen en last bot not least 'n compleet huis- en slaap, kamerameublement en een piano hun weg zullen vinden naar de gelukkige nieuwe eigenaars. Deze laatste loten voor de oprichting van de Noodschouw- burg zijn verkrijgbaar aan de "Bekende adressen: men geve acht op de raam biljetten. AANRIJDING. Op het Ritsevoort had Maandagmorgen een aanrijding plaats, waarbij een jongen onder een auto raakte. Met een hoofd wond werd het slachtoffer naar huls ver voerd. DE STERKE ARM REIKT DE HELPENDE HAND. Surveillerende agenten ontmoetten van morgen pl.m. 4 uur een eenzame wan delaarster, die ln „kennelijke staat" ver keerde. Zij verklaarde dronken gevoerd te zijn ln een café door een aantal „heren", die duistere bedoelingen schenen te hebben. Een agent wist haar met een zoet lijn tje naar huis te loodsen. AUTODIEVEN OP DOORREIS. De Alkmaarse politie werd gistermor gen vanuit Den Helder gewaarschuwd, dat een auto met gestolen banden de stad zou passeren. Er werd een post uit gezet en inderdaad kwam na een half uurtje de bewuste auto uit de richting Den Helder opdagen. De sommatie om te stoppen werd ech ter beantwoord met een verhoging van de snelheid. De post vuurde daarop, doch het schot miste zijn doel en de wagen reed door. Later op de dag liepen de heren toch in de val. nJ. in Schemerhorn. Daar bleek, dat ook in Friesland door hetzelfde gezelschap autobanden gestolen waren. DISTRffiUTIENIEUWS Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten zijn morgen, Woensdag 31 Juli, de letters A en C aan de beurt. DIERENBESCHERMING. In de Hout is zwervend aan ge- troffen en Ierse setter ,reu, plm 2 jaar oud), draagt een halsband Het dier is vermoedelijk elven aan gereden. Op de Laat is zwervend aangetroffen een jong zwart poesje. MARKTBERICHTEN. Op de veemarkten van Zaterdag 27 en Maandag 29 Juli werden aan gevoerd 9 paarden f 400 tot f 1600. Voor de Centrale werden aange voerd 42 vStte koeien, 16 pinken, 71 nuchtere slachtkalveren en 30 vette schapen. Voorts werden verhandeld 105 kippen 5 tot 12 en 47 konij nen 0 50 tot f 11, Partü van de Arbeid o organiseert Indonesië-congres Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft op een vergadering die Zaterdag jl. in Den Haag gehou den werd. besloten in September een buitengewoon congres met betrekking tot de Indonesische kwestie te organi seren. Het maandblad „Socialisme en De mocratie" zal voortaan verschijnen als orgaan van de Partij van de Arbeid. Met verontwaardiging en verontrus ting nam het partijbestuur kenni9 van de wijze waarop reorganisatiemaatre gelen aan het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen wer den doorgevoerd. Zowel een opbou wende culturele politiek, als de goede geest van samenwerking onder de bo trokken ambtenaren, acht het partij bestuur door bedoelde maatregelen, die het rechtsbewustzijn van velen hebben gekrenkt, ernstig in gevaar gebracht. De volgende personen zullen wor den uitgenodigd dee! uit te maken van de Commissie voor het ontwerpen van een beginselprogram: Ir. J. W. Albarda, Prof Dr. W. Banning, mr. X van der Goes van Na- ters, mr. A. M. Jnekes J. de Kadt, H. Oosterhuis. G. Ruygers, Prof. Ir. W, Schermerhorn. mr. G. H. Slotemaker de Bruine, mr. N. S. C. Tendeloo, W. Thomassen, dr. HildS Verwey Jonker, Koos Vorrink. K Voskuil, mr. G. E. Van Walsum en C. Wouden berg. Bij de oprichting telde de partij plm. 55000 leden; dit aantal is thans geste gen tot ruim 100,00$ Het aantal afde lingen groeide van ca. 600 tot om streeks 900. Nel van Vliet verbetert een wereldrecord Nadat de Nederl. zwemster Nel van Vliet tijdens door DAW te Alkmaar ge organiseerde wed- |F strijden en Zondag te Gent reeds 't wereldrecord 100 m. schoolslag had geëvenaard,slaag- ;l de zij er gisteren I in, dit record te i I te Aalst (België) verbeteren. Haar tijd was 1 min. i 19,4 sec^ het oude j record stond se- dert 1943 od \r NEL VAN VLIET naam van de Duitse zwemster Gisela Grass met 1 min. 19,8 sec. Kolenproductie tbans pl.m. 30.000 ton per dag Dank zij een geleidelijke stijging van het aantal diensten onder gronds en ook door een kleine ver hoging van de prestatie per onder grondse dienst, konden in de week van 15 tot en met 20 Juli totaal 172.887 ton kolen gewonnen worden in de Ned. mynidustrie. De prestatie per ondergrondse dienst, d.i. de hoeveelheid geprodu ceerde steenkool, gedeeld door het aantal verrichte diensten onder gronds, bedroeg in deze week 1585 kg. De weken daarvoor was het nesp. 1537, 1541. 1562 kg. De gemiddelde productie per werkdag bedroeg 28815 ton. Gere kend over de acht-urige werkdagen in deze week op Zaterdag wordt zes uur gewerkt steeg de pro ductie voor het eerst 'boven de 30.000 ton: 30.331 ton. De hoogste dagproductie werd gehaald op Vrij dag 19 Juli, toen 31.704 ton „getrok ken" werd. Het aantal in de mijnindustrie ondergronds tewerkgestelde gedeii- neerden steeg weer iets, zodat er gemiddeld per dag 1360 van deze diensten werden gemaakt. Met Ingang van 1 Augustus zullen de Ned. Spoorwegen voor het gehele land nieuwe trajectkaarten invoeren. Aan houders van deze kaartan wordt gratis een cellophaan huls beschik baar gesteld. De nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen, ingaande 5 Augus tus, is reedg Dinsdag aan de stations verkrijgbaar. Grepen uit het Radio programma WOENSDAG Jl JULI. HILVERSUM L 7.00 ea 8.00 Nieuws 8.ÏO NCR'V-koor en orkest. 9.15 Voor de jonge zielen. 9.30 Reportage. 10.30 Morgendienst. U00 Werken van Hinde!. 11.15 Viool- recital. 1145 Familieberichten uit IndtS. 12.— Apollo. 13.— Nieuws. 13.20 Postillons. 14.00 Piano-duetten. 15.00 Gram.platen. 16.00 Guitaar. 16.15 Kinderkoor 1735 Sa lonorkest. 18 30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Land en tuinbouw. 19.30 Engelse les. 20.00 Nieuws en weerover- zicht. 20.15 Residentie-Orkest 22.00 Nieuws. HILVERSUM n. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.20 Gram.muziek. 9.50 Athur Schnabel. piano. 10.— Morgenwijding. 10.20 Kook- praatje. 10.35 Quatre-mains recital. 11.45 Voordracht. 12.00 Ensemble Frias Zindel. 12.35 Varius kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Amerikaanse Dansorkesten. 14.00 Voor de vrouw 14.15 Om- en om-programma. 15.00 Voor de jeugd. 17.15 Novelty Serencders en Sisters. 17.45 Rijk over Zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Joh. Jong. 18.30 Het Ja vaans Fascisme. 20.00 Nieuws. 20.05 Ame rika en Canada. 20.15 Vaudetvllle-orkest. 21.00 Rebecca, Deel I. 21.45 The Ramblers.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1