Munitieontploffing eist vijf doden „De oorzaak van de ramp is onbekend" Geen algehele demilitarisatie der overwonnen landen Pamflettenverspreiders voor de balie HARDE WIND. Aanvankelijk krachtige, langs de kust stormachtige wind tussen West en Noord-West. Later neemt de wind geleidelijk af. Meest zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Weinig ver andering in temperatuur. WOENSDAG 31 JULI 194«. Se Jaargang No. 251-445. maarder Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Redacteur stad: G. W. M. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE» STICHTING .DE VRIJE ALKMAARf}ER" Redactie en Adm.: Achterd&m 80, tel. 8874. Advertentie-af d.t Lange straat 18, teL 3iTL DE GASPERI ONTSTELD. De Italiaanse eerste minister Da Gasperi heeft over het ontwerp-vredes. verdrag o.m. gezegd: „De voorwaarden zijn hard, harder dan wij verwachtten. Ik deel ten volle de ontsteltenis van het Italiaanse volk". Holland-op-zijn-smalst |)E minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Jos. Gielen, is zijn niéuwe ambt begonnen met enige fundamentele dingen te ontkennen. Hij ontkent n. l.de waarde van een goede lichamelijke opvoeding en van de sport. Hij ontkent, dat zijn departementmeer ls dan een instrument om de scholen te controleren, de kunst laten doodbloe den en met de wetenschap een loopje te nemen. De verrichtingen van zijn voor ganger, prof. dr. De Leeuw, worden genegeerd, evenals die van een onzer bekwaamste mannen op onderwijsgebied, den oud-minister Bolkestein (die N. B. de adviseur van den nieuwen minister moet worden!wiens studies van Engel se en Amerikaanse onderwijsmethodes ongetwijfeld de stoot hebben gegeven tot de instelling van de Rijksdienst Li chamelijke Oefening en Sport thans door min. Gielen uit zuinigheidsover wegingen aan de kant gezet. Eveneens heeft de minister het nodig geoordeeld prof. De Leeuw's maatregelen, om te komen tot een reorganisatie op kunstge bied, te torpederen, terwijl, volgens ,,Het ParopF', ook op wetenschappelijk terrein, n.1. bij de tandheelkundige op leiding, besparingsmaatregelen eerdaags zullen worden getroffen. Stelt men deze bezuiniging tegenover de te verwachten verhogingen der on derwijzerssalarissen? Meent men op de ze wijze een evenwicht te herstellen, gebaseerd op zo weinig mogelijk gelden voor ons onderwijs? Zo ergens, dan is het nieuwe kabinet met deze maatrege len op 't pad, dat van de verniewing af leidt. En wij bedoelen hiermee niet al leen de vernieuwing op onderwijsgebied, waarvan de uitbreiding van de lichame lijke oefening en sport een onderdeel was. Er wordt, blijkt nu, opnieuw ge varen i.. de vooroorlogse vaargeul: wéi nig aandacht voor O. K. en W.t veel voor „andere dingen". En onder deze laatste neemt het departement van Oorlog nog al een belangrijke plaats in. Echter, heeft Nederland inderdaad kostbare vliegtuigmoederschepen, bom menwerpers en legeruitrustingen meer nodig dan verbetering van ons onder wijs? Is het in ons land op het ogen blik meer noodzakelijk, dat leger en vloot gereed gemaakt worden (voor In donesië), dan dat de lichamelijke ont wikkeling ter hand wordt genomen? Wat zal men straks stellen tegenover het ontslag der rijksadviseurs voor letter kunde (mr. Nijhoff), muziek (dr..Reeser) en toneel (dr. Hunningher)? Wij weten dat den minister de kunst na aan het hart ligt; zijn literaire activi teit staat daar borg voor. Juist daarom is deze reorganisatie onbegrijpelijk. Wat de sport betreft: men vraagt zich af of minister Gielen hehoort tot hen, die de sport betitelen als een nutteloze jacht naar records en die van het licha melijk onderwijs een caricatuur willen maken. Men vergeet, dat de sport niet geweerd kan worden van de scholen en de uni versiteiten, omdat juist deze tijd meer lichamelijke oefening vraagt dan ooit. Men ziet evenmin de belangrijkheid in van die z.g. records-najagende Neder landse athleten, voetballers en wielren ners. die ons land in het buitenland hoog houden. Want deze, over het al gemeen jonge mensen, zijn evenzeer Ne derlandse ambassadeurs als duikboten en torpedojagers, die een wereldreis ma ken. Ook sportlui maken een land groot! Na deze maatregelen is de vrees niet ongewettigd, dat de zo idealistisch op gezette sportuitwisseling Nederl.-Enge- land mede van de baan gaat. Wij hopen, dat op de een of andere manier de reorganisatie van het depar tement van O. K. en W. wordt gewij zigd, want anders vrezen we. dat de onverschilligheid en gemakzucht zowel voor de sport als voor de kunsten en de wetenschap geheel bezit zullen ne men van dit voor het gehele volk zo uiterst belangrijke departement. Toch Katholieken in Gedeputeerde Staten In de vergadering van Dinsdag van de Provinciale Staten van Noord-Hol land is thans ten derde male e.en 6temming gehouden voor de verkie zing yan twee leden van de Gedepu teerde Staten Op 12 Juli waren reeds de heren mr. dr. P. J. Witteman en L. J. P. N. A. Bouwman gekozen, bei den lid van de KV"P. maar zij hadden hun benoeming n'et aanvaard. Bij de stemming werden echter op nieuw de heren Witteman en Bouw-.i man gekozen, die thans de benoeming' zullen aanvaarden. De heer Bouwman verklaarde, dat de KVP-leden aanvan kelijk besloten hadden af te zien van deelneming aan het college van Gede puteerde Staten, ten eerste omdat zij ernstig bezwaar hadden tegen samen werking met een communist, die reeds van dit college deel uitmïakte en ten tweede omdat zij ook een zetel wens ten toegewezen te zien aan een verte genwoordiger der Prot. Christ. fractie. Dit mislukte evenwel doordat de frac tie van de P vd A hieraan niet mee werkte. Over deze houding van de P vd A is de KVP zeer teleurgesteld aldus de heer Bouwman. Daar de KVP fractie van mening is dat vruchtdra- igende arbeid zonder vertegenwoordi ging in het college van Gedeputeerde Staten niet mogelijk is. hebben de thans gekozenen de benoeming aange nomen. De heer Baas (AR) wilde de door de verklaring van den heer Bouwman ge- Na AmsterdamBERGEN (Van onzen specialen verslaggever.) gISTERMIDDAG om vijf minuten voor half drie is iri de Marinestelling ten Noorden van Bergen a. Zee een grote bunker met munitie de lucht ingevlogen. De explosie's waren ontzettend en ruim een uur later was de omtrek nog onveilig door handgranaten en *>kogels, die nog steeds ontploften. Twee opzichters van de Rijkswerf Dejj Helder en drie gedetineerden die in de bunkers werkten werden gedood, en enige gedetineerden, die buiten de opslagplaats werkzaam waren, werden zwaar en licht gewond. Omtrent de oorzaak van het gebeurde tast men in het duister. J^EEDS enige weken was de Mari ne Mijnen Opruimingsdienst uit Den Helder bezig met het opruimen der gevaarlijke explosieven uit de bunkers. Bij de opruimingswerk zaamheden waren een twintigtal gedetineerden (SS-ers) uit het Be- waringskamg Schoorl betrokken. Per auto Worden de voorraden naar SchoorldajB en vandaar per boot naar Den Helder vervoerd, alwaar de lading in zee wordt gestort. Het geheel stond onder leiding van de ernst-vuurwerkers van de Rijkswerf te Den Helder Bartel van Engelsdorp-Gastelaar uit Bergen en Jac. Groen u!ït Den Helder. Toen het onheil geschiedde. Op het moment, dat de bunker de lucht in ging, waren de heren van Engelsdorp-Gastelaar en Groen met 3 gedetineerden, de 34-jarige G. A. Thijs, de 23-jarige H. D. Ponne uit Amsterdam en de 41-jarige J. F.j Bentram uit Castricum daar aan het werk. Allen werden bij de explosie met de steen en zandmassa's uit het bunkergat geslingerd en bleven voor de ingang liggen. De gevangene Offerman werd zwaar gewond aan zijn benen, en de gevangenen Oostrom en Bogten wer den beiden licht gewond. Van één der slachtoffers werd een voet afgerukt, die op twintig meter afstand in het zand terecht kwam. Het dak van de bunker is omlaag gestort. De zandmassa, die over de bunker lag heeft de druk weerstaan, en hieraan is het te danken, dat de uitwerking niet zo hevig was, dat er meer levens mee gemoeid waren In de opslagplaats bevond zich voornamelijk: licht spoormunitie, patronen van 8,8, handgranaten en mortieren. In de omgeving lag in andere bunkers nog ongeveer 20 t- munitie. De grote granaten van het zeege- schut waren drie minuten voor de explosie weggehaald; hadden deze nog gelegen, dan was het onheil niet te overzien geweest. Ook een viertal grote munitiebunkers in de naaste omgeving waren reeds leeg gehaald. Nog een andere opslag plaats ligt op 30 M. afstand van de ontplofte, doch deze is geheel over dekt met een enorme zandmassa. Gedurende een uur na de eerste hevigste explosie volgden kleinere ontploffingen. De verschillende Rode-Kruis helpers konden de lij ken niét weghalen daar het gevaar te groot was. Een overlevende vertelt DE enige man, die in staat is iets te vertellen omtrent de eigenlijke ramp, is een gedetineerd SS-man, C. Goed. Hij stond 2 m. van de bun ker af toen de explosie plaats had. De SS-man vertelde: „Ik werd plotseling opgenomen, met een ontzettende kracht wegge slingerd en beet een eind verder in het zand. Toen ik mij oprichtte en achterom keek. zag ik vlak achter mij een geweldige rookzuil de lucht ingaan; merkwaardig genoeg hoorde ik aanvankelijk geen enkel geluid, slechts had ik de gewaarwording, dat de lucht om mij heen hevig trilde Door de rook heen zag ik vier mensenlichamen liggen voor wat eens de ingang van de bunker was; één van deze mensen leefde nog. Het was mij onmogelijk om naar hen toe te kruipen: een regen van scherven van uit elkander barstende granaten en andere projectielen maakte elke hulpverlening onmo- l«k. Het enige wat ik doen kon, was wegstrompelen om dekking te zoe ken. Ik voelde mij geheel verdoofd: een of ahde'r voorwern Was m*jt. kracht tegen miin hoofd geslingerd De lucht om mij heen was zo heet als in een gloeiende oven." „Van sabotage geen sprake". Andere gedetineerden, die wij Arbeiders krijgen deel in de winst De directie van een der grootste textielfabrieken van Twente, de Koninklijke Stoomweverij te Nijver- dal, heeft aan haar arbeiders mede gedeeld, dat zij in den vervolge zul len delen in de winst van het bedrijf. Daarvoor was een statutenwijziging nodig, waardoor een deel van de overwinst ten bate van het personeel komt. Als overwinst wordt be schouwd de winst, welke ter verde ling beschikbaar is, nadat het ge- investeerde kapitaal 4 procent divi dend ontvangen heeft. De wijze, waarop de verdeling onder het per soneel zal plaats vinden, zal nader bekend gemaakt worden. spraken, verklaarden ons, dat van sabotage geen sprake kan zijn. Sol daten van de Gezagstroepen beves tigden dit Deze mening wordt ge grond op het feit, dat de om het leven gekomen opzichters zéér goed aangeschreven stonden bij de gede tineerden; bovendien waren drie ge detineerden zelf in de bunker aan wezig. Aan onvoorzichtigheid kan even min gedacht worden; de opzichter B .v. Engelsdorp Gastelaar vooral stond bekend als-een uitmuntend deskundige op munitie-gebied en als een uiterst voorzichtig werker. Verscheidene autoriteiten en ge- necrheer-directeur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, burgem. G J. Lovink van Bergen en tal van hogere politiefunctionnarissen warrn spoedig ter plaatse aanwezig. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is naar het Centr. Zie kenhuis o ver get-acht. De Commissie-Generaal voor Indonesië e (Van onzen parlementairen red.) Het wetsontwerp, dat nodig is voor het zenden van ean Commissie-Gene raal naar Indonesië, is door de Raad van State beoordeeld, en zal eerdaags bij de Kamer worden ingediend. Deze Commissie-Generaal zal dienen om het Opperbestuur, dat het gehele Ko ninkrijk vertegenwoordigt, ter plaatse de mogelijkheid te geven beslissingen te nemen, waarvoor raadpleging van de regering in Nederland te veel tijd zou nemen. Naast prof. Schermerhorn. wiens naam in dit opzichf reeds bij het debat over de regeringsverklaring in discus sie is geweest, wordt als lid van deze commissie ook F. de Boer genoemd, di recteur van de Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" en oud waarnemend- burgemeester van Amsterdam, terwijl de N. R. Ct.' gisteren de naam van oud-minister Steenberglie noemde. H.M. de Koningin heeft gisteravond Koning George van Engeland de versier selen van het Grootkruis van de mili taire Willemsorde overhandigd. Op de tweede dag van het EVC-con- gres bleken de meningen over de ev fusie met het NW nogal uiteen te lopen. De ontwerp-vredesverdragen Geallieerden zullen binnenkort Italië verlaten DE afgelopen nacht is de tekst van de clausules der ontwerp-vredesverdragen vrij gegeven. Het schema voor leger en vloot van de betrokken landen komt overeen met dat, wat de New-York Herald op 21 Juli j.I. reeds publiceerde en luidt als volgt: Italië Roemenië Bulgarije Hongarije Finland Leger-manschappen 250.000 120.000 55.000 60.000 34.000 Tanks: 200 Vloot-manschappen 22.500 5.000 3.100 4.500 Totaal tonnage. 67^00 11.000 7.250 10.000 Luchtmacht-mansch. 25.000 8.000 5.200 5.000 3.000 Vliegtuigen: 200 150 90 90 60 In goederen te betalen vergoedingen in dollars: 100,000.000 300,000,000 300,000,000 300,000,000 Geen dezer landen mag bommenwerpers bezitten. TTOORTS zijn de volgende voorwaarden gesteld: Italië: ten hoogste 90 dagen na het in werking treden van het verdrag zul len alle vreemde strijdkrachten het land hebben verlaten. Italië zal haar oorlogs schulden betalen met fabrieks-uitrustin- gen van oorlogsproductieve fabrieken, die niet gemakkelijk voor de vredes-industrie te gebruiken zijn. De grenzen van Italië zullen die van 1 Januari 1938 zijn met de volgende wij zigingen: de gemeente Zara en enkele eilanden (o-a. Pelagosa) worden Joego- slavisch; de Dodecanesos worden Grieks; Triëst wordt een vrij gebied; Tenda en Briga worden Frans. Italië ziet voorts af van zijn rechten op territoriale bezittin gen in Libië, Eritrea en Somaliland. Bin nen een jaar zullen de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unle over deze gebieden nader beslissen. Roemenië: de grenzen zullen die van 1 Januari 1941 zijn. Er wordt in het verdrag met dit land grote nadruk gelegd op de bestrijding der fascistische orga nisaties. Bulgarije: de grenzen worden die van 1 Januari 1941. De herstelbetalingen van dit land aan Joego-Slavië en Grie kenland zullen niet het volle pond be dragen, daar Bulgarije oorlog heeft ge voerd tegen Duitsland. Hongarije: de grenzen zullen die van 1 Januari 1938 zijn. De regering der V.S. behoudt zich het recht voor de kwes tie der herstelbetalingen van dit land (welke 300.000.000 dollar bedragen, waar van 200 millioen voor de Sowjet-Unie) ter Vredesconferentie opnieuw ter sprake te brengen. Finland: de grenzen worden die van 1 Januari 1941, afgezien van de pro vincie Petsamo, die aan de Sowjet-Unie komt. Laatstgenoemde doet afstand van het recht op het pachten van het schler- eilnd Hangö, maar krijgt 'het recht om tegen vergoeding van 5.000.000 Finse mar ken wateren en territorium van het ge bied Porkkala te pachten ter stichting van een marine-basis. Democratische plichten. In alle verdragen zal worden vast gelegd, dat de betrokken landen hun bur gers gelijkelijk behandelen, discriminatie op grond van ras, sexe, taal of godsdienst uitsluiten en de vrijheden van pers. ere dienst. politieke mening en openbare ver gadering garanderen, alsmede het genot der mensenrechten. Stadnieaws Gisteren hadden zich de heren C. To renvliet, G. de Nijs en J. Heemskerk, allen leden van de EVC, voor de Arron dissementsrechtbank te verantwoorden, voor het feit, dat zij op 19 Mei in de morgenuren pamfletten, inhoudende een oproep tot de militairen, voor het vor men van een soldatenraad, die tot doel had de actie, die tegen de stakers zou worden ingezet, afbreuk te doen. De drie verdachten erkenden allen deze pamfletten te hebben verspreid. Twee soldaten van de Gezagstroepen werden als getuigen gehoord, beiden ver klaarden een pamflet van een der ver dachten te hebben gekregen. Een hun ner had Heemskerk gevraagd of hij er toestemming voor had vlugschriften te verspreiden, waarop H. had geantwoord: „Daar heb ik geen toestemming voor nodig als Jij het maar leest!" Torenvlied bracht voor de rech ter naar voren: „Ik wist niet, dat ik mij schuldig maakte aan een door de wet verboden bedrijf, ik wekte de soldaten op tot het vormen van een soldatenraad. Deze staking was voor de arbeidersklasse en voor de EVC een belangrijke kwestie, omdat het recht met voeten werd getreden en de vakbeweging door de regering werd genegeerd. Ik wilde iedere militair individueel ter verantwoording roe pen." De Nij s verklaarde: „Het moest voor mij mogelijk zijn een moreel appèl te richten tot de soldaten. Een soldaat had gezegd, dat hij 500 stakers wilde neer leggen, wij zien daarin een ^Rauter- theorie"! Ik wilde voorkomen, dat Ne- vestigde indruk wegnemen, als zou de Prot.-Christ. fractie geen prijs stel len op ean zetel in de Gedeputeerde Staten. Men wenste wel een zetel, doch niet een welke door de KVP zou wor den afgestaan. derland een tweede Griekenland werd!" H e e ra s k e r k zcide o.'m.: „Wat wij gedaan hebben in de Illegaliteit ls een strijden geweest voor de geestelijke vrij heid, sociale gerechtigheid en democra tie. Het recht was geheel aan de zijde van de havenarbeiders en zeelleden. Ik zal mij ook danig tegen deze maatregel verzet ten 1" De officier eiste tegen alle drie ver dachten één maand gevangenisstraf. Mr. Van Wijk wees er in zijn pleidooi op, dat de verdachten nog nooit veroor deeld zijn. Zij zijn eerlijk en hebben ook hun pamflet ondertekend! Soldatenpllcht is de verdediging van het vaderland. HIJ verzocht de verdachten te ontslaan van rechtsvervolging. De uitspraak werd bepaald op 13 Aug a.s. des morgens 10 uur. Echtelijke ruzie leidt tot wanhoopsdaad De 88-Jarige verslaggever J. de W. uit Texel had in de nacht van 30 op 31 Jan. 1946 getracht zijn 28-jarige echtgenote door middel van electriclteit van het leven te beroven. Midden in de nacht was de man uit bed gegaan en had enige electrische snoeren opgezocht. Hij stak de stekker, die aan het einde van het snoet zat in het stop contact in de slaapkamer, nam het an dere einde, waaraan eveneens een stek ker zat en drukte de stekker in de hals van zijn vrouw, waarna deze roerloos bleef liggen. Daarna had hij haar aan het hoofd verwond met dezelfde stekker. De vrouw kwam evenwel spoedig weer bij kennis, en begon te schreeuwen waarop de man het licht opdraaide „Je wilt me vermoorden", riep de vrouw. „Ja. en mij zelf erbij 1" riep de man. Daarna was de vrouw naar de buren ge rend en had hen op de hoogte gesteld van het gebeurde. De man zou nog geroepen hebben: „Ans loop niet weg. want an dera krijg ik leveiulangl" Gisteren had de W. zich voor de Ar rondissementsrechtbank te Alkmaar voor deze poging tot moord te verantwoorden. Verdachte had bij de politie twee valse verklaringen afgelegd, daar hij,, zoals hij ter zitting verklaarde, erg mishandeld waf geworden. Later had hij een goede verklaring afgelegd en de volle waarheid verteld. De hele toedracht had zich ontwikkeld uit een echtscheiding, die zou plaats vin den en waarbij de man. die dol op zijn kind was, bang was het kind te moeten afstaan aan de vrouw. De psychiater had verklaard, dat ver dachte heeft gehandeld in een geestelijk overspannen toestand en geheel blind was voor de gevolgen. Hij kon niet ten volle toerekeningsvatbaar worden geacht. De officier van Justitie achtte de po ging tot moord en ook die tot doodslag niet bewezen. Wel meende ljj. dat ver dachte zijn vroifcv zwaar lichamelijk let sel heeft willen toebrengen en eiste daar om een gevangenisstraf van drie jaar. De verdediger. Mr. A. V. _M. Leesberg bracht in zijn pleidooi naar vor^n, dat het onderzoek de zaak tot normale proporties heeft te ruggebracht en verzocht zijn cliënt cle ment te behandelen en de gemoedstoe stand van beklaagde in ogenschouw te nemen. Uitspraak 13 Augustus. OP 'T SLECHTE PAD De 21-jarige mej. A. N. M. uit Bergen had zich aan tal van dief stallen schuldig gemaakt in de maand December 1945. Zij was reeds eerder door den kinderrechter veroordeeld en had geruime tijd in de „Have" te Utrecht onder toezicht gestaan. Dr. A. J. Weifels, geneesheer aan de St. Willibrordusstichting achtte haar niet geheel toerekenbaar en verzocht haar voorwaardelijk ter beschikking te stellen, daar zij zich niet gemakkelijk laat opnemen in een inrichting. De officier noemde haar onverbeterlijk en eiste een ge_ vangenisstraf van 5 maanden met aftrek van preventief. Mr. Leesberg Jr, verklaarde, dat verd. "min of Distributienieuws. Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten zijn morgen. Donderdag 1 Augustus, de letters D en E aan de beurt. meer de dupe is geworden van een controverse tussen de ouders. Als de drank is in de man. De 33-jarige N. C. uit Alkmaar had op 29 April, nadat hij op 20 April uit de gevangenis was ont slagen, een horloge uit de zak van een zekeren R. gerukt. Hij was op het moment, dat hij diefstal pleegde onder invloed van sterke drank. Reeds had hij 1 jaar en 6 maanden „gebromd". De zaak werd geschorst om een rapport omtrent verdachte uit te brengen. Waartoe liefde leiden kan. De 22-jarige mej. H. uit Heiloo had geruime tijd met een zekeren J. K. omgang gehad. K. had haar „goed" getraxteerd met geld, dat hij verkregen had door goederen te verkopen, die hij bij zijn vader ge stolen had. Ook had hij haar veel artikelen cadeau gedaan. Als zij hem vroeg hoe hij aan de dingen kwam, antwoordde hij: „Uit de handel." K. had reeds 8 maanden gezeten. Mej. H. was de dupe van dit alles geworden; sinds 27 Mei vertoefde zij in het Huis van Bewaring. Zij werd dan ook onmiddellijk vrijge laten. Suikerdief-tal. Een drietal verdachten: D. S„ C. J. S. en J. H. zouden zich schuldig hebben gemaakt aan een suiker diefstal, gepleegd bij Simon de Wit Na lang praten werden D. S. en J H (die niets met de zaak had uit te staan) vrijgelaten. D. S. had steeds gelogen, doch nu achtte men de zaak bewezen en kon de Officier overgaan tot het eisen van 8 mnd gevangenisstraf met aftrek. Mr. dr C.^ Berkhouwer verzocht de zaak aan een nader onderzoek te onderwerpen, Distributienieuws Begin September extra snoepbon Het ligt in de bedoeling op 29 Augustus op de versnaperingenkaart een extra- bon voor 100 gram versnaperingen aan t« wijzen. Aangezien de houders van gecombi neerde tabaks- en versnaperlngenkaarten reeds geprofiteerd hebben van de destijds beschikbaar gestelde importsigaretten, wordt aan hen geen extra-snoepbon ver strekt. EEN EI VOOR DE JEUGD. Op 1 Augustus zal een bon worden be kend gemaakt, waarop voor personen, geboren in de Jaren 1932 t'm 1W1, een ei verkrijgbaar zal zijn. OP 17 AUGUSTUS BON VOOR CACAO. Door moeilijkheden bij de aanvoer van cacaobonen zal niet op 10 Augustus, maar op 17 AugustuA een bon voor 50 gram cacao worden aangewezen, die 14 dagen geldig blijft. Dit rantsoen is bestemd voor acht we ken. Het is nog niet mogelijk het rant soen, dat op 16 Juni van 100 tot 50 gram werd verlaagd, weerop 100 gram terug te brengen. Extra bon voor meat and vegetables Op 1 Augustus zal een bon worden be- r kend gemaakt voor 224 gram meat and vegetables voor personen in de leeftijds groepen boven vier jaar. Het gewicht der blikjes varieert van 113 tot 903 gram. Voor de vacanties, vooral bij zeilen en kamperen, vormen deze blikjes vlees en groenten een niet te versmaden aanvul ling bij de maaltijden. De grootte en soorten der blikjes hangen af van de bij de slagers aanwezige voorraden. Voor blikken met een gewicht van 11b 14 ozs of 2 lbs (860 of 908 gram) moeten vier bonnen worden Ingeleverd, Voor zo ver blikken van 6 lbs en zwaarder voor radig zijn, kunnen deze worden verkocht op basis van 224 gram per bon. OP DE BLOEMBON ALLEEN ZELFRIJZEND BAKMEEL. Op de bloembon, die op i Aug. zal wor den bekend gemaakt, zal uitsluitend zelf rijzend bakmeel verkrijgbaar zijn. Op deze wijze zullen de voorraden zelfrijzend bakmeel, die door de verlagingen van het bloemrantsoen waren ontstaan, kun nen worden geruimd. Bon 10 voor schoenreparaties Bon 10 der Lederkaart is aangewezen voor het doen repareren van schoenen met leder zolenmateriaal. V PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN EN VERLICHTING. Wie ln het bezit is van een petroleum- kaart voor kookdoelelnden en verlichting kan gedurende de maand Augustus 1946 op bon 45 tot en met 48 van de kaart UA 510 vier liter, op bon 45 en 47 van de kaart UB 510 vier liter, op bon 72 van de kaart UC 510 vier liter en op bon 127 van de kaart UD vier liter petroleum kopen. Gerookte bokking 10 ct. per stuk De aanvoer van haring is thans van die aard, dat een gedeelte van de aanvoer al naar gelang van de kwaliteit van het product -- voor de rokerijen kan worden bestemd. De maximumprijs van gerookte bokking ls vastgesteld op maximaal 10 ct. per st. De prijs van verse haring voor de con sument is ten gevolge van het verhogen van de redersprijs op maximaal 57>/i ct. per kg gesteld Verwacht wordt evenwel, dat de aanvoer van verse haring zodanig zal toenemen, dat spoedig de maximum prijs niet meer zal worden gehaald, zo deelt men ons voorts van bevoegde zijde mede. De maximumprijs voor gemarineerde haring bedraagt 10 cent en dié voor röl- mops, bestaande uit een hele haring, 11 cent per stuk. Burgerlijke Stand Geboren: Dieuwertje, d. v. Gerrit Aaij en. M. Koster; Margaretha M-, d. v. Simon Schouten en C. de Haan Gehuwd: Willem de Groot en Anna van Zon; Adrianus W. Kaandorp en Alida J. Jonker; Johannes C. Bom en Catharina M. Erkamp; Cornelis van der Oord en Maartje Kramer. Overleden: Frederik Wiedijk, 71 J. Grepen uit het Radio programma DONDERDAG 1 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.20 Pluk de dag. 9.00 Hoogmis. 10.00 BBC Symphonie-orkest. 10.55 Morgendienst. 10.45 Gram.platen. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.30 Het Vaudeville-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 13.45 In dische Vrouwen buiten het kamp. 14 90 Cinderella. 14.40 Voor de Vrouw. 15.10 Symphonie no. 7 van Schubert. 16.00 Bjj- beüezlng. 16.45 Orgel. 17.15 Edwin Fischer, plano. 17.45 NCR V-koor. 18.30 Voor de N'ed. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.25 De Vaart der volkeren. 20 00 Nieuws en weer- overzicht. 20.08 Vrij en blij naar strand en hei. 20.00 Causerie over Indië. 2110 Gram.platen. 22 00 Nieuws. HILVERSUM n. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.15 Morgenwijding. 9.50 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van Vrouw tot Vrouw 10.35 Orgelconcert. 11.00 Nuttig en Nodig. 11.25 Zang en piano. 12.00 Piano-recital. 12.35 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Les Joyeux Bohémiens 14.03 Voordracht. 14.20 Viool en piano. 15 00 Voor zieken en gewonden. 15.20 Confetti. 16.15 Filmprogramma. 17.00 Avro-kaleldos- coop. 17.50 R«k over Zee. 18.00 Nieuws. 18.45 Sportpraatje. 19.00 Theo Oloff, viool en H. te Strake, plano. 19.30 Cabaretpro gramma. 20.00 Nieuws. 20.15 Promenade Orkest. 21.15 Het vierdaagse wonder, hoorspel. 21.45 Les Gars de Paris, 22.15 Causeria 22.30 Skymasters. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondmelodie.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1