Min. van Boetzelaer bepleit een middenweg voor de kleine naties NEL VAN VLIET verbetert opnieuw wereldrecord 100 M. schoolslag ALLES „ZONDER BON" '"OTHIMto IETS WARMER. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk énige lichte regen of motregen. Mati ge wind tussen Zu.d en West. Iets Warmer dan vandaag. Temperatuur: Zomerbad 22 gr. C.— *1,8 gr. F.; Overdekte 22,5 gr. C. *2,5 gr. C.; Pesie 22 gr. C.—71,8 gr. F. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1946. 3e Jaargang No. 253-447. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. latraarder DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" Mactl. aa Adm.1 AcbUrd.ro w, UI. DA Adverunüe-^d.! Lansesir.al U, UI. Te Deventer is de beruchte S.D.- man Scjiieffer gearresteerd. Hij sollicl- teerde naar een functie in een bioscoop. De interpellatie-Joekes over d« t wijzigingen aan het ministerie van O-, K. en W, vindt hedenmiddag plaats. De rechten der kleine naties .'TOT welk criterium men in politicis teruggaat, bleek duidelijk uit de woorden van den Nederlandsen minister van Buitenl. Zaken, Baron van Boetze- iaer. in strijd met de souvereini teit van de deelnemende landen", die hij Woensdag op de Parijse vredescon ferentie uitsprak in een rede ter verde diging van de rechten der kleine naties. Evenals in 1919 aanvaarden de overwin- haars thans als fundament van de vrede de souverelniteit en de formele gelijk heid der staten. Er zijn twee wegen om uit de huidige éituatie, waarin enige grote mogendhe den krachtens hun pos:iie de lakens üitdelen, te geraken. Men kan terug gaan naar de Volkenbondsverhoudingen èn iedere staat Abessynië en de V.S. Peru en Engeland gelijke rechten toekennen; óf men kan een poging doen om via federaties, die uit de diverse landen worden opgebouwd, tp komen tot oen wereldregering .Deze laatste moge lijkheid sluit de souvereiniteit van elk land uit, doch handhaaft de zelfstandig heid der delen. De eerste, oude weg wordt te Parijs geprefereerd. D.w.z. men ontkent, dat alle naties zo nauw met elkaar zijn ver bonden, dat de souvereine zelfstandig heid dit werd na 1919 de onverschil ligheid voor anderen door eng-nationale tendenzen van een of meerdere van hen ooit een terugslag op de overigen zal kunnen geven. Men ontkent dan ook, da' aleen de democratie de politie ke sfeer is, waarin te leven zal zijn, om dat met de souvereiniteit een nieuw fascisme steeds tot de mogelijkheden behoort. Indic a men het federale beginsel ge huldigd had en naast de Grote Drie (de V.S., de Sowjet-Unie en Groot-Brittan- hië, waarvan de eerstgenoemde twee landen reeds federaties zijn) de grond- êlag had gelegd voor enige andere fede raties, dan was het primaat der groten mettertijd verdwenen. Dan was ook de angst, die de nationale souvereiniteit in stand houdt, verdwenen en zou de na druk niet op de afweer tegen mogelijke vijanden maar op de doelmatigheid der regerende organisaties zijn gevallen. En thans? De kleine naties willen ge lijkberechtigd worden als de Grote Vier. Zowel Byrnes als Attlee en Molotov hebben de schreeuwende kinderen trach ten te sussen door hen deze gelijkheid teeds voi.- .j spiegelen. De groten zul len dus opnieuw hun aandacht moeten beste n aan de uitbreiding van hun invloedssferen, omdat zij de weinige bergen worden in de wereld der talloze fnolshopen, n.1. der kleine naties. Er 2al opnieuw een strijd ontbranden om de steun dezer kleine landen, omdat het tecept zal gaan luiden: „De meeste stem men gelden." Aan dit soort democratie is ieder ge- Voel voor realiteit vreemd; de wereld ial in twee kampen verdeeld worden: dat van de Sowjet-Unie en dat van de V.S. (met Engeland?), beide gesecon deerd door kleine landen. Tussen deze groepen zal Frankrijk trachten het evenwicht te bewaren, al drong generaal De Gaulle verleden tveek ook aan op een hechte aaneenslui ting van Frankrijk en Engeland. Wij drijven weer langzaam maar ze ker naar de vooroorlogse toestanden: Wat vernieuwing was, zal weer omgezet Worden in de oude starheid. Er bestond geen terug, dachten wij in 1945. Er komt geen oorlog meer, zei men in 1919.... Dit pessimisme is gerechtvaardigd 'tenzij het souvereiniteitsbeginsel de strijd te Parijs niet zal overleven, waar toe de UNO van adviserend lichaam dominerend bestuurapparaat zal moeten worden. A. Palestijnse kwestie naar de U.N.O.? Het is thans zo goed als zeker, dat Truman het plan Inzake Pa test! na niet 2al aanvaarden. In het Lagerhuis heeft Churchill de En gelse regering gistren de raad gegeven aan Amerika mede te delen, dat, wan neer dit land niet bereid Is een deel van het Palestijnse vraagstuk op zijn schou ders te nemen, Engeland zijn mandaat ter beschikking van de UNO zal stellen en llch uit Palestina zal terugtrekken. TEGEN RASCLICRIMINATIE. Amerikaanse detectives zoeken ze_ Ven staten van Noord-Amerika af om de onverdraagzaamheid der ras- ren, die in de laatste zeven dagen in Amerika tot vijf lynchpartijen aanleiding heeft gegeven, uit te roeien. De razzia is vooral tegen de blanke leden der Ku Klux Klan ge richt. GRAAN ALS BRANDSTOF. Volgens de ..Daily Express" hebben twee electriciteitsbedrijven in Argentinië Sinds 1941 wegens brandstofgebrek vier millioen ton graan (vier milliard kilo gram!) als surrogaat-brandstof gebruikt. IN SCHF.ERVLUCHT De Luxemburgse nazi-leider Kratzen- berg is ter dood veroordeeld. Zwitserland acht de tijd rijp om lid Van de UNO te worden, aldus de bonds president Kobelt. De Algemene Vergadering der UNO Zal in September op voorstel van Brlts- Indié en Australië de veto-kweStie aan de orde stellen. Trygve Lie heeft verklaard, dat het succes van de internationale organisatie afhangt van het feit of de grote mogend heden in staat zijn tot overeenstemming te geraken. In de V.S. heerst een gebrek aan vetten en oliën. De Parijse Vredesconferentie Hebben de groten de wijsheid in pacht?" •W" staan niet op het bekrompen standpunt van absolute souvereiniteit, die dezelfde behandeling eist voor allen in alle omstandigheden. Wel geloven wij, dat de ongelijkheid van behandeling niet zekere grenzen te buiten moet gaan. Naar onze mening is dit echter ongelukkigerwijze het geval geweest voor zover het de organisatie van deze conferentie betreft. Wij moeten met de grootste reserve de voorgestelde regel voor een ZJZ meerderheid bij stemming In fundamentele aangelegenheden opvatten. Bovenal hebben wij ernstige bezwaren tegen de regel van procedure, die deelneming in bepaalde commissies beperkt tot landen, die in de oorlog met een bepaalden vijand betrokken waren", aldus de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Baron van Boetzelaer van Ooster hout gisterenmorgen op de Parijse Conferentie. De drie Nederlandsche schepen, „De Both", de „Van Outshoorn" en de „Bontekoe" in volle zee, nadat zij de maandenlange blokkade der havenarbeiders te Brisbane doorbroken en de haven verlaten hebben. Ass. Press P. jjE Nederlandse minister legde er voorts de nadruk op, dat een wer kelijke verbetering in de binnenlandse toestanden ten zeerste afhankelijk is van een bevredigende oplossing der in ternationale vraagstukken. Wat de be handeling van Duitsland en zijn aan hangers betreft, meende Baron Van Boetselaer, dat „wij niet bezield mogen zijn met een geest van wraak". Het gaat er slechts om een veilige toekomst te scheppen. „Het Nederlandse volk", aldus de mi nister, „laat zich niet gemakkelijk door woede meeslepen; men beschouwt ons als mensen die gematigd zijn en gezond verstand bezitten. Maar juist deze objec tiviteit, gepaard met een scherp gevoel van rechtvaardigheid, verzet zich tegen het wederopnemen van internationale betrekkingen met voormalige misdadige aanvallers, alsof er niets gebeurd ware Iedere natie moet de consequenties van de daden van haar leiders aanvaarden, vooral wanneer zij hun politiek toe juichte in de hoop. dat zij vrucht zou dragen." De rea'iteit der .-groten" Baron van Boetselaer ontkende de noodzakelijkheid in genen dele. dat de grote mogendheden een bijzondere plaats moeten innemen in de familie der volkeren. „Wij weten zeer goed, dat de grote verantwoordelijkheid voor de vei ligheid der wereld op hen rust." De Nederlandse vertegenwoordiger verzette zich echter tegen de toestand, waarin de grote mogendheden hun wil aan an deren opleggen en zichzelf het mono polie van wijsheid op internationaal ter rein aanmatigen. NED. AMENDEMENT VERWORPEN Ter conferentie is door de Neder landse delegatie een amendement inge diend, waarin als permanent voorzitter van de conferentie een Fransman wordt aanbevolen. Voorts wordt in dit amen dement verzocht alle 21 landen in alle commissies te doen vertegenwoordigen Dit laatste voorstel is met 9 tegen 11 stemmen verworpen. Engeland, Frank rijk en de Sowjet-Unie setmden tegen; de VS onthielden zich van stemming. WEER EEN SCHEEPSRAMP. Na de brand op een Brasiliaans schip, waarbij reeds 35 personen ge. dood zijn, botste gisteren de Ame rikaanse vrachtboot „The Americain Former" op een ander schip en zonk binnen enkele minuten. De ramp geschiedde 700 K.M. van de Ierse kust in de Atlandtische Oceaan. Op de a s. Najaarsbeurs te Utrecht zal een nieuwe sproeimachine ter be strijding van de Colorado-kever en onkruid, te zien zijn. Deze machine kan gebruikt worden met luchtpompen, welke vanaf het wiel worden aangedreven, foor middel van lucht in flessen en door een benzine-motor. De sproeibreedte is 610 meter. De machine staat op luchtbanden. A.N.P. P- Ffacties van seconden OPNIEUW is de 20-jarige Hilver- sumse zwemster Nel van Vliet er in geslaagd iets van het wereldrecord 100 meter schoolslag af te knabbelen. Stond het record Zondagmiddag nog op naam van de Duitse zwemster Grass met 1 minuut 19,8 seconde. Zondag avond te Gent werd dit door Nel van Vliet op 1 minuut 19,4 gebracht en gis teravond bracht zij het te Den Haag op 1 minuut 19 seconde. In een snel tempo met haar grote concurrente Wil Haverlag startte zij iets te laat, zodat haar clubgenoot bij het keerpunt een kleine voorsprong had. De eindsprint van de wereldre cordhoudster maakte echter alles goed. Thans is zij van plan het wereldre cord 200 meter schoolslag te verbe- Invasievoorschot voor onderwijzers Binnen enkele dagen kan de af kondiging worden tegemoet gezien van het Koninklijk Besluit, waarbij is bepaald, dat het z.g. invasievoor- schot thans ook kon worden ver strekt aan de onderwijzers bij het lager onderwijs, wier bezoldiging steunt op het bezoldigingsbesluit B.R. 1934. Gelijktijdig kan worden verwacht, het Koninklijk Besluit, waarbij, in afwachting van de nieuwe salaris- regeling, aan de onderwijzers bij het lager onderwijs een bijzondere uit kering wordt toegekend. In het kort komt deze regeling hierop neer, dat aan de op 1 Juli 1946 in vaste dienst zijnde onderwijzers bij het lager onderwijs boven hun wettelijke be zoldiging een bijzondere uitkering wordt toegekend. Drie nachtluchtpostlijnen geopend De KLM opende gisteren een drie tal nieuwe nachtluchtpostlijnen, n.1. een dubbele dienst Amsterdam Londen; BazelAmsterdam en een lijn AmsterdamKopenhagen met aansluiting op Oslo en Stockholm. Alle toestellen gaan nog dezelfde nacht weer terug. De Sabena en de Air France kon den nog geen nachtdiensten openen, maar binnenkort zullen ook Brussel en Porijs in dit nachtpostverkeers- net zijn ingeschakeld. Technische moeilijkheden waren de oorzaak, dat de dienst op Praag niet kon worden gevlogen. Praag was echter wel opgenomen in het plan, dat de KLM had voorgesteld op de in-Mei gehouden vergadering von de Inter national Airtraffic Association te Zürich. LERAREN PROTESTEREN TEGEN DE REORGANISATIE OP O. K. EN W. De vereniging van leraren in de lichamelijke opvoeding in Nederland hebben een adre* aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen doen toekomen, waarin zij er met klem op aandringen de Rijks dienst voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport, die door minister Gielen opgeheven is, weer in te stellen. Schulte rehabiliteerde zich giste ren te Amsterdam van de nationale kampioenschappen. In de klassements- rit en in ean koppel wedstrijd over 60 km. (met Boeyen) reed hij weer als vanouds en zegevierde voor groothe den als Pellenaers. Peters, e.a. Tuchtrechter Stadnieuws De heer J. z„ directeur van de Lyempf- fabriek, had zich gisteren voor den tucht rechter te verantwoorden voor het feit dat hij een hoeveelheid karnemelk, waar van eigenlijk kaas gemaakt had moeten worden, aan slijters had uitgedeeld Ook had hij van deze karnemelk een hoeveel heid pap gefabriceerd en deze eveneens ln de handel gebracht. Een CCD-contro- leur werd gehoord en'bracht een verkla ring tegen verdachte uit. De ambtenaar bij de tuchtrechtspraak achtte het feit bewezen. De Lempf was al meermalen veroordeeld. Verd. had meer karnemelk aan de slijters afgele verd, dan georloofd was. Verdachte meende, dat de aflevering niet was geschied ten koste van andere producten. De controleur meende echter, dat dit wel het geval was. De ambtenaar wees erop, dat verdachte schade had toe gebracht aan het bedrijf Kaas is be langrijker voor de Nederlandse volkshuis houding dan karnemelk! Hij eiste f 300 omdat de Lyempf een kapitaalkrachtige firma is. Verdachte bracht hierop tegenin: „Dat gene, wat wij gedaan hebben is ten goede gekomen aan het Nederlandse volk. De tuchtrechter liet de eis echter onver anderd. EEN UITZONDERING. De slager J N. G. uit Den Helder kwam er al heel gemakkelijk af. Hij had 20 rantsoenen vet ontvangen van een ze kere M-, grossier ln boter en vet. Later had G. de bonnen afgegeven. De ambte- r eiste geen straf, daar het hier geen overtreding betrof. BOTER „ZONDER BON" Tal van Alkmaarse boterhandelaren hadden van den grossier U margarine betrokken zonder daarvoor onmiddellijk rantsoenbonnen ln te leveren. Allen moesten voor deze overtreding f 15 beta len. De heer U„ die ln totaal 750 rantsoe nen margarine als voorschot had afgele verd aan de detaillisten zonder „inacht neming der bepalingen", hoorde f 50 boete tegen zich eisen. CLANDESTIEN VLEES. De slager J. Gruit Warmenhuizen had 100 kg vlees zonder bon tegen de prijs van f 8 per kg verkocht aan den café houder D. uit Bergen. De ambtenaar achtte het een ernstig feit en eiste tegen G. f 1000 boete en tegen D f 200 boete. Na het pleidooi van Mr. Leesberg Jr., veranderde de tuchtrechter dit voor G. ln f 500 met openbaarmaking van het von nis en voor D. ln f 210 met het recht om in hoger beroep te gaan. AL WEER ZONDER BON De melkboer J. P. de R. had van de melkfabriek Concordla veel melk in voorschot' genomen zonder daarvoor rant soenbonnen in te leveren De fabriek Concordla was reeds gestraft. Ons boer tje kreeg f 250 te betalen. Uitspraken Tribunaal J. K. Nieuwenhuis. De zaak voor nader onderzoek geschorst. A. C. Brugmans, Internering voor de duur' der detentie. Ontzetting uit de kiesrechten. J. Honig. Internering voor 1 jaar en 6 maanden, met aftrek. Ontzetting uit de kiesrechten. Verbeurdverklaring vermogen van 15.000 gulden. C. Schoenmaker. Internering voor de duur der detentie, ontzetting uit de kiesrechten. P. C. Bakker, geschorst voor nader onderzoek. H. Van Oaatselaar, Internering voor 1 jaar en 6 maanden met aftrek. Ont zetting uit de kiesrechten. Verboden voor de tijd van 5 jaar een functie te bekleden bij de Alkmaarse Wasserija VACANTIE KINDERVOORSTELLING. Door Miep Schole's Jeugdtoneel wordt Woensdag 7 Atigustus half drie in het Gulden Vlies een leuke middag voor de jeugd georganiseerd. i Twee leuke kinderstukjes staan op het programma, nl. Piet de Smeerpoets en Wie niet hoort naar goeden raad. Kaartverkoop begint Maandagmorgen om 10 uur. VACANTIEVOORSTELLÏNG IN 'T GULDEN VLIES In de komende vacantieweek wordt <n 't Gulden Vlies door het Rotterdamsch Toneel olv Johan Steenbergen Jr. de grote klucht „Mijn Oom uit Afrika" op gevoerd. De schrijver van dit geestige product is Henn van Daele. terwijl het stuk reeds meer dan 300 maal in den lande ten tonele ls gebracht. Een advertentie ln dit nummer meldt meerdere bijzonderheden. DE GESTOLEN ANTI-PLOF. De rijwielbewaarder bij het Distribu. tiekantoor aan de Oudegracht verzoekt ons mede te delen, dat het rijwiel, dat Woensdag b>j genoemd kantoor gestolen werd, niet voor het gebouw aan de Oude gracht was geparkeerd, doch vóór het uitreiklokaal aan de Ridderstraat. DE GULDEN MEER WAARD. Iedere gulden, geschonken aan de patiënten van de lighallen, is meer waard dan het gouden tientje in Uw geldkistje. Stort nog heden Uw gave bij de bekende adressen. EEN PLEZIERIGE VACANTIE In het Noordhollands Kanaal, ter hoogte van de gasfabriek meerde gis teravond een zeilboot, waarmede een familie van 5 personen op vacantie was. Toen het tijd werd om aan de noodzakelijke nachtrust te beginnen sloeg de heer des huizes aan de wal kant een tent op, met welke eenvou dige handeling hij dus „heer des tentes" werd. Daar hij zijn plichten ook in dit tijdelijk verblijf goed be sefte, ontwaakte hij vannacht om drie uur om te zien of alles nog in orde was. Wie schetst echter zijn verbazing toen hij, buiten gekomen, tot de ont stellende ontdekking kwam, dat de boot in geen velden of wegen (hetgeen toch al tamelijk vreemd zou zijn voor een dergelijk vervoermiddel), meer te bekennen was. In de uren. waarin de familie in het land der dromen ver keerde, was de schuit vol water gelo pen en haar ondérzèeër-aspiraties had den een dusdanig resultaat gehad, dat slechts een gedeelte van de mast de plaats nog aangaf waër eens de boot .gemeerd lag. Aan boord van het scheepje bevonden zich vele bezit tingen en de distributiebescheiden van de zeilende familie. Een schoepsbouw- firma zal heden proberen om de boot, die thans geen gevaar voor de scheep vaart meer oplevert, te lichten. KLEIN CONFLICT. Toen een vrachtwagen, die gister morgen aan de Kanaalkade bezig was enige vaten benzine te laden met de zebezigheid gereed was en weg wilde rijden, passeerde op hetzelfde ogenblik een luxe auto. De historie verhaalt niet of deze laatste gebrek aan benzine had, maar zeker is, dat de bestuurder zich onweerstaanbaar tot de vracht auto aangetrokken gevoelde. Een bot sing was het gevolg. Persoonlijke on gelukken kwamen echter niet voor, hoewel beide wagens beschadigd wer den. Het ongeval is te wijten aan een samenloop van omstandigheden. DIERENBESCHERMING Ter beschikking bij den inspecteur van de dierenbescherming: Een smoushondje (pl.m. 9 maanden oud, wit met zwarte vlekken, teef), en Een foxhondje (ruim een jaar oud, teef). Beide dieren zijn in uitstekende con ditie en zullen naar het gaskastje ge bracht worden, indien zij geen nieuwe baas krijgen. Adres: C. Verwer. Baanstraat, inspec. teur dierenbescherming. GESLAAGD. Onze oud-plaatsgenoot de heer S. van Buren slaagde voor het in Leeuwarden gehouden Practijkexa- men Eng. Handelscorrespondentie. Zes weken zonder zeep Ik krijg deze week geen schoon overhemd meer en vanmorgen bij het ontbijt werd mij de mededeling gedaan, dat ik mijn schoenen niet meer met een zakdoek mag poetsen- Deze ontstellende feiten deden mij de vraag stellen waarom dit nu zo plotseling en nog wel op mijn tame lijk nuchtere maag na het gebruik van één kadetje (niet vers) met mar- gar:ne-en-niets-meer „ter ontbijt tafel" gebracht moest worden. Het antwoord was kort maar veel zeggend en hield tegelijkertijd nog een andere „belofte" in: „Geen zeep en daarom zal je genoodzaakt zijn om je met ingang van morgen te wassen met schoon water en boven dien moet ik je vertellen, dat het gebruik van een handdoek na Zon dag ook taboe is". En onmiddellijk op deze, echt- winter-1944-mededeling volgde een stortvloed van woorden, die mij dui delijk moest maken, dat de oorzaak van al deze narigheid bij de distri butie ligt. Toen ik eigenwijs was en hieraan geen geloof wilde slaan, werden mij als stukken van over tuiging de bonnenlijsten van de af gelopen zes weken voorgelegd. En inderdaad, ik was geslagen en kon na een nauwkeurige bestudering van deze wekelijks terugkerende kran tenberichten geen ander woord meer uitbrengen dan een krampachtig „Schande"Ik zal mij dus moeten schikken in het onvermijdelijke en wanneer U binnen zéér afzienbare tijd iemand langs 's Heren wegen ziet baggeren, die een frappante ge- lijdenis vertoont met wijlen Piet de Smeerpoets, dan zal ik het zijn DISTRIBUTIENIEUWS. Distributie van appelen, peren en pruimen v Zoals bekend, zal in de tweede helft van Augustus een distributie voor appelen, peren en pruimen worden ingevoerd. In verband daar mede zyn de bonnen 473 Algemeen 973 Algemeen aangewezen als voor- inleveringsbonnen. die men, tot uiterlijk 8 Augustus, bij een groen ten- en/of fruithandelaar kan inle veren en waarop over enkele weken een nader te bepalen hoeveelheid appelen, peren en/of pruimen zal worden verstrekt. Over het gehele land zullen de zelfde rantsoenen gelden. Ook in de behoeften van ziekenhuizen en soortgelijke instellingen zal worden voorzien. Daar de aanvoer van drui ven en perziken voor binnenlands gebruik, o.a. in verband met de ex port van druiven naar Engeland, te gering zal zijn om een landelijke distributie mogelijk te maken, zul len deze producten buiten de rege ling blijven. Rumoer rond fruitdistributie van fruit - De besturen van de drie lande- lijke bonden van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, hebben hun leden gead viseerd voorlopig geen fruitdistri- butiebonnen van den consument te accepteren. Als reden wordt hier voor aangevoerd, dat de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, niet genegen zou zijn om de fruitverzendhuizen bij de uniforme regeling van de distributie van fruit in te schakelen, doch hier voor een afzonderlijke regeling zou willen treffen. Van bevoegde zijde wordt inmid dels meegedeeld, dat de overheid de kwestie der verzendhuizen niet van dusdanig belang acht dat de door de bonden van kleinhandela ren aangenomen houding daardoor voldoende wordt gemotiveerd. Op zeer korte termijn zijn over de voorgenomen fruitdistributie na dere mededelingen te verwachten. Suikerpositie gunstig Wanneer de suikerverschepingen uit Cuba regelmatig zullen plaats hebben en geen stagnaties bij de suikerfabrie ken optreden, kan binnenkort, volgens de afdeling Voorlichting van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, een regelmatige en zelfs verbeterde suikervoorziening ge waarborgd worden. De vooruitzichten voor de eigen oogst zijn gunstig. Het suikerbietenareaal, dat in 1945 slechts 18.000 ha. bedroee. heeft dit jaar een omvang van 43.000 ha. bereikt en daar mede het vooroorlogse peil. In de kwartfinales van de natio nale tenniskampioenschappen plaatste ziek Rinkel, Wilson, Van Meegeren en Krijt. Geen zijden kousen, maar machines, aldus de Franse premier Bidault over de aanwending der geleende Ameri kaanse dollars. De tabaksrantsoenering in België wordt opgeheven. De Arabische pro-fasclstlsche leider El Hoesseini (de Moefti) zal de Arabi sche zaak in Palestina bij de UNO ver- dedigen Een Parijse straat ontvangt de naam van den in 1945 overleden groten Fransen letterkundige Paul Valéry. Jules Romains ls tot lid van de Aca démie Franeaise benoemd. De Italiaanse communisten zouden uit de regering-De Casperl treden. In Tel Avlv (Palestina) ls het tot dusver ln dit land grootste Joodse wa--* pendepót ontdekt. Grepen uit het Radio programma ZATERDAG 3 AUGUSTUS. HILVERSUM L 7.00 en 8.00 Nieuws 8.20 Pluk de dg. 9.45 Kamermuziek. 10.15 Zangrecital. 10.45 „Vondel en Maria". 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.05 Plano-recital. 12.30 Con tinental Quintet. 13.00 Ned. Strijdkrach ten. 13.30 Ensemble Joan Lancé. 13.45 De Toneelkijker. 14.00 Louis Armstrong. 1415 Engelse les. 14.45 Cowboy Songs. 15.00 Hand in hand door kinderland. 18.30 De schoonheid van ons Gregoriaans. 17.00 KRO-klosk. 17.15 Jonge kunstenaars stel len zich voor. 17.45 Lezing. 18.00 Ballroom Melodians. 18.15 Weeekoverzlcht. 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.20 Klaas van Beeck. 20.00 Nieuws en weeroverzicht. 20.08 Lichtbaken. 20.30 Or gelconcert. 20 40 De Avonturen van Pa Pinkelmans. 21.15 Nieuws uit het voet- balparlement. 21.30 Metropole-orkest 22.00 Nieuws. 22.40 Gram. muziek. 23.45 Bing Crosby. HILVERSUM n. 7.00 en 8,00 Nieuws. 8 20 Gram.muzlek. 9.5o Kwartet KV 238 van Mozart. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Als, viool en piano. 12.35 Eddy Walls. 13.00 Nieuws. 13.15 Cocktails for two. 13.45 Viool en piano. 14.15 Sport- spratje. 14.30 Radio Phllharmonlsch Or kest. 15.15 Van boek tot bock 15.30 Va cantie- en wandelliedjes. 16.15 Esperanto- uitzendlng. 16.30 Men vragt, en wij draat- cnl 17.00 Om en nabij de twintig. 17.30 Filmland. 18.00 Nieuws. 18.15 Kwartet Jan Corduwener. 19.00 Trio op 18 van Saint Saëns. 19.30 Bijbelvertelling. 20.00 Nieuws. 2C.05 En nu. Oké. 21.30 Binnenlands week overzicht. 21.45 „The Ramblers". 22.15 „Brieven voor ledereen". 23.00 Nieuws. 2315 Jan Vogel en zijn Accordeon-orkest. ?3.40 Terance Casley, orgel (gr.pl.).

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1