lltmaardei' Luiten.-Generaal Spoor siaai de journalisten ie woord Belgische Kamer keurt Huysmans' kabinet goed Personeel van vier banken dreigt in staking te gaan HEHKZOHWEWHg KOEL WEER. Wisselend bewolkt, enige buitjes, koel, meest matige Zuid-Westlijke wind. Temperatuur: Zomerbad 22,5 gr. C. 72,5 gr. F.; Overdekte 23 gr. C —73,4 gr. F.; Pesie 22,5 gr. C.—72,5 gr. F. DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1948. 3e Jaargang No. 228-452. Directeur: M. 3. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOK ALKMAAR EN OMGEVINC UITGAVE. STICHTING .DE VKIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.1 Achteraan tel. tht Advertentle-ata.: Lansestraat la, teL Wl Volgens een bericht van de New-York Times heeft Groot-Brittanië er de V.S- van op de hoogte gesteld, dat geen ver dere illegale immigra'.ie in Palestina t meer zal worden toegestaan en dat voortaan allen, die op illegale wij te in Palestina pogen binnen te komen, naar het eiland Cyprus verscheept zullen worden. Het radiovraagstuk ra. (dewi). Een nieuwe radio wetgeving 2al dus straks orde moeten scheppen in de georganiseerde chaos van dit ogenblik. Daarbij staan feitelijk twee gedachten, twee stromingen tegenover elkaar, nml. die naar de toestand Van vóór 1940 in al of niet gewijzigde vorm terug wil en, die een nationale omroep voorstaat. Mogen wij met het ideaal van een nationale omroep beginnen. Daar voor zijn inderdaad zeer steekhou dende argumenten aan te voeren. IEr is, wij constateerden het reeds in onder verband, tijdens en na de duitse bezetting een streven ge groeid, om het gemeenschappelijke op allerlei terrein op de voorgrond te stellen. Zo wil men dat ook inde omroep. Daarbij streven de voor- Standers van een nationale omroep zeker niet naar een staatsomroep, evenmin naar een omtoep, die geen ï>echt zou laten wedervaren aan de geestelijke stromingen in ons volk. Integendeel men wil deze in een groot verband tezamen vatten. Op deze wijze denkt men voor het volk het beste te bereiken, wil men naar huiten representatief zijn. wil men versnippering van krachten voor. Jcomen. Dat is een eerlijk standpunt, waar men het al of niet mee eens kan zyn. Te betreuren valt het dat men soms met onzuivere en kleinzielige ar gumenten meent te moeten werken. Zo lazen wij in „Vrije Geluiden", het nauw aan de VPRO verwante orgaan, van 20 Juli j.1. een stukje van de hand van ds. J. Zuurdeeg, dat toch wel een heel zuur pleidooi voor een nationale omroep bevatte Ter illustratie mogen wij het vol gende fragment laten volgen: >,Voor de microfoon is in de laatste ■weken gesproken over het gevaar van mijnen en projectielen - Daar is natuurlijk niet één keer over gesproken maar vijf keer Dat brengt het huidige „voortreffelijke" omroepbestel nu eenmaal met zich mee! Een Christelijk, een Rood, een Katholiek, een Neutraal en een Vrijzinnig praatje over ee.i typisch niet Christelijk, Rood, of Katholiek, maar algemeen onderwerp. Juist aan zulke kleinigheden demonstreert zich duidelijk, hoezeer veel wat van nationaal en algemeen belang is, door de nog steeds bestaande om- roepregeling niet tot zijn recht komt. doch hoe het uiteen dreigt te vallen in verschillende delen, 't Is eigenlijk niet in te zien waarom er nog niet een humanistisch en een communistisch praatie over het mij_ pengevaar bij moet." Kijk, op een dergelijke toon moe ten wij toch liever niet met elkaar praten: Dat leidt tot alles, behalve tot een oplossing: En zo wordt het probleem toch wel heel erg onjuist en benepen gesteld: Van de zijde der omroeporganisaties pleit men uiteraard in principej voor een herstel van de vooroorlog se toestand in de aether. Men doet dat echter niet onvoorwaardelijk. Men heeft open oog voor de tekort komingen van vroeger en wil op recht, met behoud van de principi ële onzet, deze voor de toekomst vermijden Men- wil komen» tot een verregaande samenwerking op ieder terrein waar dit mogelijk is. Men ■wil on deze wijze eveneens een „na_ tionale" omroep tot stand brengen Ook dit is een eerlijk standpunt, waar meiï het al dan niet mee eens kan zijn. Bii dit alles zijn twee belangrijke dingen le overwegen Ten eerste hebben de omroepvere nigingen wettelijke rechten. En al bezitten wetten geen eeuwigheids waarde. het is toch niet juist maar eenvoudig te doen of zij niet be staan. En ten tweede, en dit is veel be langrijker. zal bii een vraaestuk als het. onderhavige het volk toch me debeslissingsrecht mogen hebben Het is het volk, dat naar de pro gramma's moet luisteren. Hier be treden wij heel duidebik het terrein van de geestelijke vrijheid. Een van bovenaf opgelegde vorm zou ten enenmale onverdrageliik zijn en ons volk onwaardig. Laten wij ook niet vergeten, dat het rad'owezen in ons land gestalte heeft gekregen door de vrijwillige offers der luisteraars. Daarom mogen wij geen vorm zoe ken, die ons volk niet zou wensen Het gaat er dus om. dat de voor standers van een nationale omroep ons de overtuigine biibrengen. dat de meerderheid van ons volk een omroep gebaseerd oo onderscheiden overtuigingen niet meer wenst. Dat wil omgekeerd niet zeggen, dat de opbouw der toekomstige omroep uit sluitend met de tegenwoordige om roepverenigineen tot stand zou moe ten worden gebracht Ook nieuwe stromingen zuilen eventueel auto noom hun geluid moeten laten ho ren. zullen moeeliik deel moeten hebben aan de verzorging van de al gemene stof. Wi? stellen ons voor over enige tijd op deze zaak terug te komen. Voor dien echter zouden wij gaarne uit onze lezerskring vernemen, hoe Divergeert zijn politiek van die van dr. Van Mook? „Ik ben een loyaal dienaar van mijn baas" DENT U VOOR SPOOR OF VOOR VAN MOOK? zie daar een vraag, die, naar één der Ne derlandse bladen meldde, als hulpmid del ter oriëntering opgeld doet in het Ned.-Indiscbe leger. Eén andere krant vertelde, dat de po litiek van lt.-gen. Spoor „divergeert"' van die van dr. Van Mook, waarbij deze krant een pluim op de hoed stak van den generaal voor dit „divergeren". Deze „brandende kwestie" werd door één der journalisten gisteren op de door lt.-gen. S. H. Spoor te Den Haag belegde persconferentie aan den commandant van het Koninklijk Nederlands Indische Leger voorgelegd. En dit was het kern achtige antwoord van den generaal: ,U ge1 ooft toch niet alles, wat gedrukt ataat? Ik moet dit bepaaldelijk tegen spreken. Het is nonsens. Een leger heeft geen bepaalde politiek, het leger Is niet rreer dan het gezagsapparaat der re gering". |^t. gen. Spoor vertelde op eenvoudige en openhartige wijze datgene, wat hij vertellen kon over de militaire si tuatie in Indonesië en ongetwijfeld vormden de heldere antwoorden op de vele vragen, die hem werden gesteld, een waardevolle schets van deze situatie. Wij kunnen echter het gevoel niet on derdrukken. dat deze schets niets meer was, niet meer kón zijn ook, dan een .outline", en dat er een zeer belang rijke en zeer dringende taak is wegge legd voor een behoorlijk functionnerend voorlichtingsapparaat, dat ons, het bui tenland én de Indonesische volkeren dagelijks de weg wijst in de veelheid van verwarrende, tegenstrijdige be richten. WANT het is een feit, dat er mo menteel verwarring heerst en on rust gesticht wordt, onder onze bevol king en in het leger, over de taak van onze krijgsmacht en de bedoelingen van haar aanvoerders daarginds onder de evenaar; veelbetekenend in dit op zicht was deze vraag: wat denkt Ti dat van de voorlichting terecht moet komen Indien er voorlichters zijn, die een fou tieve instelling hebben? „Dan moeten die er uit" was het krachtige antwoord, dat gevolgd werd door een niet minder fors wederwoord „Ik hoop, dat dit dan veel en snel zal gebeuren". UIT Al hetgeen de generaal zeide, kwam als belangrijkste naar voren, wat een juiste instelling moet zijn tegenover de militaire problemen ln Indonesië. Dit lag besloten zowel In de beknopte schets, die gegeven werd van de taak van het leger, als in de beantwoording der vragen die punten van practisch beleid aan de orde stelden. JJE opdracht, die ons leger ln Indo nesië heeft, is deze: orde en rust bewaren door op te treden tegen onge regelde benden, die een agressieve houding aannemen. Maar uitdrukkelijk niet: oorlogvoeren tegen de bevolking. Ook indien een accoord met Sjahrir wordt gesloten, dan zal. aldus generaal Spoor, dit optreden nog noodzakelijk zijn. In het algemeen moet deze „pacifica tie" trouwens de gunstige voorwaarden scheppen voor overleg. Indien en zodra echter een overeen komst tot stand komt. dan zal dit, naar gen. Spoor's overtuiging, een gunstige invloed hebben op het verloop van de pacificatie. Zal dan, indien geen accoord bereikt wordt met Sjahrir. dt toestand ons dwin gen tot een „Icöloniale oorlog?" Deze vraag wenste de generaal niet te beantwoorden, daar zij een politiek karakter droeg, maar op de persoon lijke vraag: bent U, wat dit betreft pessimistisch of optimistisch? luidde het antwoord: „Ik tracht een goed generaal te zijn, dus ben ik optimistisch". |JE concrete opdracht op Java is: het beschermen ^van de area's die door de Britten aan ons zijn overgegeven. Het ligt in de bedoeling, dat dit in de naaste toekomst ook op Sumatra zal ge beuren. Deze opdracht sluit uit een offensieve strategie: het is dan ook volkom juist te zeggen, dat de status quo ge handhaafd woedt. Dat daarbij aanvallen van terroristen worden afgeslagen en haarden van on rust in de door ons bezette gebieden worden geliquideerd, is, aldus ver klaarde lt. gen. Spoor met nadruk, niet tegen de wil van den lt. Gouverntur- Generaal en zeer zeker ook in het be lang van de bevolking. ^ANGEZIEN niet alleen de taak, maar ook de wijze waarop deze uitgevoerd wordt, de manier waarop de Nederlandse soldaat de bevolking te gemoet treedt en de mate, waarin de discipline onder de troepen al- dan niet gehandhaafd wordt, van het grootste belang zijn voor de handhaving van ,orde en rust", stelde Uw eigen ver slaggever de vraag, hoe het met deze zaken is gesteld. „Over het algemeen", zo luidde het antwoord, verrichten de Nederlandse troepen hun taak op een wijze, die de bewondering heeft, niet alleen van dt commandanten, maar ook van de be volking". Lt. gen. Spoor gaf echter toe, dat er gerechtvaardigde klachten en grieven waren. JJET zijn vooral de aanhoudende on rustwekkende geluiden, die over dit thema tot ons doordringen (wij her inneren slechts aan de onlangs door pater Henri de Greeve gegeven waar schuwing over de verwildering op zede lijk gebied onder onze soldaten) én de verwarringwekkende berichten over de wijze, waarop de „status quo" gehand haafd wordt, die ons de overtuiging schonken dat een degelijke voorlichting, uitgaande van onafhankelijke en bona fide persmensen, die de toestand met eigen ogen kunnen aanschouwen, geen overbodige luxe is; dat slechts een der gelijke voorlichting aan de schets die de generaal ons gaf, een levende inhoud zou kunnen verlenen. maar ondertussen zijn wij dankbaar voor dit verhelderende exposé over de taak van ons leger, welke taak •iet korter en kernachtiger kan worden Weergegeven dan in deze woorden van den lt.-gen.: „Ik ben een loyaal dienaar van mijn baas en mijn baas is de lt. Gouver neur-Generaal". Te Amsterdam heeft de bekende straatmuzikant A, Grootjens de vrouw, met wie hij zeven jaar geleefd had en die het met een ander had aangelegd, /in het leven beroofd. Hij wilde daarna zelftnoord plegen, doch dit mislukte. In het spoor van Van Ac her P.T.T.-staking in Brussel „bij vergissing" Het nieuwe Belgische kabinet. Zittend v.l.n-r. de ministers: Godding, Merlot, Spaak, Huysmans (premier), Buisseret, Vos en Lefebvre. Staande v.l.n.r-: Lilar, Terfve, Troclet, Defraiteur, Lalmand, Marteaux, Rongvaux, de Groote, Vauthier en Borremans. Dewell P. Een nieuwe ,,wijk" in New-York Men zou in Flushing een der voor steden van New-York, niet ver van de plaats, waar in 1939 de wereldtentoon stelling is gehouden, besloten hebben een speciale winkel- en zakenwijk te bouwen, waar de temperatuur op straat in de winter warm en in de zo mer koel zal zijn. De voetgangers zullen zich op roltrottolrs voortbewe gen. Er komt een parkeerplaats voor 5,000 auto's en een remise voor 80 bus sen. Terwijl de moeders boodschappen doen. vinden de kinderen in een ver blijfplaats onderdak en verzorging. De meeste gebouwen worden door viaducten of tunnels met elkaar in verbinding gesteld. De totale kosten van de aanleg zullen 12,000,000 pd. st bedragen, NOG 830.000 VLUCHTELINGEN IN KAMPEN.... 0 Nog 830,000 zg. verplaatste personen bevinden zich in kampen, aldus La Guardia, de directeur-gen era al van de UNRRA. Hij wees op het grote gevaar, dat deze mensen kunnen vormen in dien de UNRRA opgeheven wordt. Voorts protesteerde La Guardia te gen de zware belastingen die Oosten rijk zijn opgelegd, waardoor d't land uitermate zware financiële lasten heeft. daar over het vraagstuk wordt ge dacht. Men doet zijn inzicht aan on ze hoofdredactie toekomen. Om kort te gaan, wij zouden gaarne van iederen lezer-luisteraar vernemen, Palestijnse kwestie voor de U.N.0. r De Britse regering zal het plan om van Palestina een federale staat te ma ken, bij de eerstkomende gelegenheid aan het oordeel der Verenigde Naties onderwerpen. De Amerikaanse leden van de Anglo- Amerikaanse commissie van onderzoek inzake Palestina hebben besloten, er bij Truman op aan te dringen, dat hun aan. beveling tot het toelaten van honderd duizend Joden in Palestina in behande. ling genomen zal worden vóórdat de be sprekingen over het Britse verdelings plan worden begonnen. Onder deze Amerikaanse leden be staat een groeiende overtuiging, dat En. geland niet van zins is, Iets voor de verplaatste Joden te doen en slechts poogt tijd te winnen. BOKSEN. VAN DAM—DANTHILLE ONBESLIST Luc van Dam heeft zich gisteren te Amsterdam gerehabiliteerd van de k.o nederlaag, die hij onlangs ln Parijs van den Fransman Laurent Danthille ont ving. Gisteren was Danthille opnieuw zeer gevaarlijk, maar onze landgenoot was steeds op zijn hoede. De beslissing luidde: onbeslist. De Nederlander Lagrand verloor door opgeven van den Fransman Pison. Nicolaas ten slotte versloeg den neger 'Beleid op punten. Een ontslagen patiënt uit een krank zinnigen-inrichting trachtte Dinsdag te Rotterdam zijn vrouw in brand te ste ken Hij sloeg een fles benzine op haar hoofd stuk en wilde er een brandende lucifer bij houden. De vrouw wist echter nog juist te ontsnappen. De Belgische Kamer van Afgevaardig den heeft gisteren met 99 tegen 87 stem men de verklaring van de nieuwe coali tieregering van socialisten, communisten en liberalen goedgekeurd. De regerings verklaring wordt nu in de Senaat be sproken. De nieuwe premier, Komlel Huysmans. deelde ln de Kamer mede, dat de ge meenteraadsverkiezingen in ieder geval vóór 1 Januari 1947 plaats zullen hebben. Hij zeide ten slotte, dat de gehele orga nisatie van het bijzonder Belgisch onder wijs moest worden herzien. De post staakt. De hulpbestellers van de Centrale Postdienst te Brussel hebben gisteren werk gestaakt. Naar het schijnt is deze staking ten gevolge van een vergis sing uitgebroken. Sommige bestellers v/er den de nieuwe minimumlonen uit betaald, terwijl anderen medegedeeld werd, dat de administratie nog geen tijd had om de berekeningen te maken, zo dat zij tot 1 September zouden moeten wachten. Dientengevolge hebben de hulp bestellers en zij, die volgens de oude weddeschaal betaald werden, het werk neergelegd. Ander personeel sloot zich tilt solidariteit bij de stakers aan. Nieuwe bonnen voor de eerste helft van de 9de periode (4 fm 17 Augustus). Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten LA, LB, LC 608: A 74 Melk 2 liter melk. B 74, C 74 Melk 3*/» liter melk. 402 Aardappelen 3 kg. aardappelen. Bonkaarten LD, LE 608: D 74, E 74 Melk 6 liter melk. 9G2 Aardappelen 1 kg. aardappelen. Tabakskaarten: T 42 2 rantsoenen tabaks artikelen. Bovengenoemde bonnen .kunnen reeds op Vrijdag 9 Augustus worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met Ingang van Maandag 12 Augustus mag worden gekocht. Nieuwe petroleumbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat voor het tijdvak van 11 Augusus t/m 7 September a.s. de bonnen 474 en 974 Algemeen zijn aangewezen voor het kopen van 2 liter petroleum. PERIODEBONNEN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN NOG GELDIG. De bonnen gemerkt met „eerste pe riode" tot en met „zesde periode", voor komende op de aan niet particuliere huisbrandverbruikers uitgereikte bon kaarten W.A. 606 en W.B. 606, blijven tot nadere aankondiging geldig. Het tekort aan sigaretten De laatste tijd zijn verschillende be richten, die tot op zekere hoogte prae- matuur zijn. gepubliceerd over de ta bakspositie. In verband hiermee vestigde men er van de zijde van de vakgroep Detail handel in Tabak en Tabaksfabricaten de aandacht op, dat, hetgeen momen teel aan tabaksartikelen aan de handel wordt verstrekt, voor een groot deel be staat uit sigaren in de goedkopere prijs klasse. Duurdere sigaren en ook sigaret ten worden slechts in geringe hoeveel heden ter beschikking gesteld. Dat er zo weinig sigaretten beschikbaar zijn vindt volgens genoemde vakgroep zijn oorzaak in de vacanties van de tabaks- arbeiders en in een onverwacht tekort aan verpakkingscarton, tengevolge waar van sommige fabrieken de sigaretten niet kunnen verpakken en verzenden. Men zal zich dus de eerste tijd met wei nig sigaretten tevreden moeten stellen. Overigens sprak men de verwachting uit, dat in September de tabakspositie weer enigszins beter zal worden. Voorlopig geen waspoeder „Ook een tegenvaller. Nu moeten we een maand langer met ons rant soen waspoeder doen! Hoe krijgen we dat voor elkaar?" „Het is een probleem, maar tóch zie ik een lichtpuntje. Er zijn van die werkjes in huis, die je net zo goed met VIM kunt doen. Laten we daar eens aan denken. Dan sparen we waspoeder". (Ingezonden Mededelingen.) Dienstplicht voor 2225 jarigen? Naar wij te bevoegder plaatse ver nemen, is het bericht 'n enige bladen, waaruit zou moeten blijken, dat de Nederlanders, geborsn in 1921, 1922, 1923 of 1924, voor de militaire dienst gekeurd zouden worden, voorbarig. Een desbetreffend voorstel is echter onderwerp van ernstige overwegingen. Voorlopig 's voor de toekomst alleen te wachten een registratie van Neder landers, geboren in een van de ge noemde jaren. Conflict in het bankbedrijf? ..WIJ staan a ernstig conflict in het bankbedrijf, een conflict dat des te ernstiger is, aan gezien het bankbedrijf ln verband met de monetaire sanering thans zulk een hoogst gewichtige plaats In het bedrijfs leven Inneemt", aldus werd meegedeeld op een persconferentie, belegd door de Bedrijfsunle van de Samenwerkende Or ganisaties van Handels- en Kantoorbe dienden, naar aanleiding van een drei gende staking onder het personeel van vier bankinstellingen. De woordvoerder der Bedrijfsunle merk te op, dat dit conflict niet alleen de ban kiers en de employé's betreft, doch het gehele Nederlandse volk. Men zou het ln hoge mate betreuren Indien men ver plicht zou worden de staking te procla meren. doch geen ogenblik zal men aar zelen hiertoe over te gaan, indien de werkgevers „halsstarrig" blijven. Hogere salarissen. Na de bevrijding waren in de bespre kingen met de salariscommissie voor het Bank. en Effectenbedrijf als eisen ge formuleerd: een salarisverhoging op grond der algemene vergunning van het ccllege van rijksbemiddelaars, de erken ning van de Bedrijfsunle en de principië le bereidverklaring der commissie om te beraadslagen over een collectief arbeids contract voor de gehele bedrijfstak. vooravond van een Op enkele punten werd een bevredigend resultaat bereikt, doch niet op het stuk van erkenning der Bedrijfsunle en van het sluiten van een C.A.O. Een ultimatum. De Bedrijfsunle besloot om het per soneel van vier banken te adviseren ha9r te machtigen een ultimatum op te stellen inzake regeling der salarissen als onder deel van een C-A.O. Dit verzoek werd ingewilligd. Van dit ultimatum, dat be trekking heeft op het personeel van de Amsterdamse Bank, de Hollandse Bank Unie, de Rotterdamse Bankvereniging en de firma Mees Sc Zonen te Rotterdam, is nog geen gebruik gemaakt. De direc ties is verzocht hierover voor a.s. Zater dag te confereren. Inmiddels la welts waar aldus de woordvoerder der Be drijfsunle een gouden regen van sa larisverhogingen over het personeel uit gestort, doch men acht dit een poging om een wig te drijven tussen de organi satie en haar leden. Indien de directies zich voor as. Za terdag niet tot onderhandelen bereid verklaren, zal hen het ultimatum over handigd worden. Wanneer aan dit ver zoek tot onderhandelen niet wordt ge daan, zal op Maandag 19 Aug. bij de ge noemde vier banken het werk worden neergelegd. Over de grens De politiek van de straat J)E oppositie van de landen, die zicb kle'n noemen (want niet één van de Grote Vijf is met dit woord komen aandragen!) tegen de staten, die groot zijn, is op het ogenblik aan de orde van de dag. In een week regende het aanklachten: op de Parijse Conferen tie waren het vooral de Nederlandse Australische afgevaardigden, die voor de ..gelijkheid" pleitten. De Tsjechische gedelegeerde Jan Masaryk vertolkte daarnaast em mening, die deze gelijkheid vooral voor de eens door de Duitsers bezette landen nauw keurig weergaf. Toen hij sprak over een hard optreden tegen de Duitsers, kon men duidelijk de afstand bemer ken, die deze kleine landen scheldt van hun grote broers. Alle kleinere staten eisen nl. strengere maatregelen tegen Duitsland dan de V. S,, Engeland, Frankrijk en Rusland. Enerzijds werkt hier de herinnering van de jarenlange bezetting na, anderzijds het politiek belang, dat de grote mogendheden hebben bij de overwonnen landen; de opinie van de Duitsers. Italianen, Hon garen e.a, over de Amerikanen. Engel sen en Russen verschilt zodanig, dat ieder van deze overwinnaars het zich wel aantrekken moet. Andere aanvallen op de rechten der Grote Vijf (Vier) kwamen van Brits- Indie en Australië, die in de Algeme ne Vergadering van de UNO in Sep tember a.s.. een voorstel te berde zul len brengsn over de veto-kwestie. Tenslotte heeft de Cubaanse regering lucht gegeven aan haar verontwaar diging „over de dictatuur der groten" (die dit land on dervond in de wei gering van Byrnes c.s. om Cuba uil te nodigen te Parijs), door een voorstel aan de 51 bij de UNO aange sloten landen te doen. Dit voorstel be oogt het houden van een alge mene conferentie, tenein de het recht van veto der grote mo gendheden uit het Handvest der Ver enigde Naties te verwijderen. Het Cu baanse protest wenst dus buiten de UNO om te confereren in eenan dere UNO! O HET, gaat te Parijs om het sanctie recht, te New York om het veto recht, beide niet berustende op de for mule: alle landen, die tegen de a9 vochten, moeten de vrede bepalen, maar op de beantwoording van de ac tuele vraag: wie zal de wereldvrede handhaven? De verantwoordelijkheid voor d't laatste is geheel voor reke ning der grote mogendheden. Vóór al les hangt de vrede af van de samen werking tussen deze landen. O W" hebben ons opnieuw te reali seren, dat het feit van 1943—1945 het feit is van 1946: Wat vroeger in treingesprekken, op de sooo. in thee kransjes en op andere onderonsjes door Jan. Piet en Klaas zonder slag of stoot werd aanvaard, nee, bij gebrek aan politieke kennis werd geïnsinueerd, is thans ean duidelijker feit dan ooit. ..De kapitalisten beslissen toch". „Amerika regeert": „Engeland doet zus of zo", dat waren de algemeenheden. De „man- in-the-street" in de jaren na 1930 vaak door de crisis in zijn politieke belang stelling geleld door Amerikaanse schrijvers als Upton Sinclair en Sinclair Lewis (die het Amerikaanse zakenle- van uit de hoek der sociaal-misdeel- den bekeken en bekijk 3n moesten om tot een scherp oordeel te komen), de ze doodgewone man sprak en spreekt maar al te veel waarheden uit. die in diplomatieke en krantenkringsn niet erkend worden, ja maar al te vaak ontkend zijn daar bepaalde belangen er mee gemoeid waren. Het is de realiteit van dit doodge wone. waarnaar wij ons in de politiek moeten richten. Alle frazen en diplo matieke uitingen leiden tot isolatie van de buitenlandse belangen van een volk. Vooral in Nederland 's men er steeds sterk in geweest de buitenland se zaken zo geheim te houden, dat zij tenslotte alleen toegankelijk waren voor een bijzondere wereld, nl. die der jonk heren en baronnen. Deze geheimzin- righeid te doorbreken is een der be langrijkste taken van de vredesconfe renties. A. - De vermogensaanwasbelasting In de gister gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd de be raadslaging over het wetsontwerp vermogensaanwasbelasting, voortgezet. Een tijdlang werd gediscussieerd over de kinderaftrek. Minister Lteftinck was van mening dat. indien men ge- zinspoltick w'1 voeren, dit niet moet geschieden op de manier, die de heer Teulings (KVP) in een amendement voorstelde. Volgens den minister wa ren met 's heren Teulings voorstel 150 200 mlllioen gemoeid, hetgeen spr. niet verantwoord achtte. De heer Hoogcarspel (CPN) propa geerde nogmaals e?n progressie van honderd procent en verklaarde zich tegen het standpunt van de minister, die een progressie van negentig op honderd wenselijk achtte. VOORZITTER VAN DE BOND VAN ARBEIDERS ESPERANTISTEN OVERLEDEN. Dinsdag 6 Augustus is te Amsterdam overleden de voorzitter van de Bond van Arbeiders Esperantisten, de heer A. R. Veen.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1