Houzeeërs met*gebogen hoofden Ted Boli op hei onbekende eiland De eerste Boulevard in Noord-Holland Het Historisch Genootschap „Oud-West-Friesland" in het middelpunt der belangstelling De uitgave van de .Speelwagen" een succes inóiinoa! l Gisteren behandelde de le Kamer van het Tribunaal onder voorzitter- s schap van rar. Schenkeveld een aantal zaken van „middelzware' „onschuldige" brood-N S.B-ertjes. Geen der beschuldigden was zich van zijn schuld bewust en de ant woorden luidden: „Ik deed het om mijn radiotoestel te behouden'' of: „Mijn vriend was het ook" etc. Maar als we de N.S.B-ers in de dagen van hun glorie zouden heb ben kunnen spreken, dan hadden hun leuzen geklonnken over die „laffe Hollanders, die geen lid waren van de partij en met de Gealliëcr- den heulden, die het toch nooit zou. den winnen. Kies de zijde van het onoverwinnelijke Duitsland, strijdt mee in onze rijen tegen het Bolsje wisme, denk aan de toekomst van ons vaderland, dat onder de Oranje, regering zo diep in de modder weggezonken en draagt het vaan del van onzen Germaansen Führer, kiest Mussert, Houzeeü" Nu stuan zij met gebogen hoof den trillend voor de rechters en smeken om vergiffenis. „Ik deed het niet, omdat Duitsland de oorlog moest winnen, ik was maar zo'n heel klein brood-N.S.B-ertje en dacht, dat ons land een betere toe. komst tegemoet zou gaan", vertel len zij bibberend van emotie. Berouw konlt na de zonde, maar van „zonde" zijn zij zich niet be wust; wel hebben zij allen ontzet tend veel berouw, doch ook dit zal wel verdwenen zijn als zy de uit spraak vernemen, die ongeveer als volfet luidt: „Internering overeen komstig de duur der detentie". Wel hebben zy allen een vrese lijke angst voor diverse verenigin gen; de meeste ex-politieke gevan genen durven zelfs niet eens meer lid te worden van een voetbal- of hengelsportvereniging Om een radiotoestel. De 43-jarige mej. K. dit Boorder uit Beemster had vanaf 9 'Mei 1945 tot 12 Februari 1946 in een interne ringskamp vertoefd, omdat zij lid was van de N.S.B., iets wat zij ge daan had om haar radiotoestel te mogen behouden. De NSVQ, waarvan zij eveneens, lid was, had zy beschouwd als een „naaikransje van gezellige dames, die babykleertjes maakten". De pre sident merkte naar aanleiding hier van op: „U was wel een zeldzame domoor om lid te worden van een partij, die zo te keer ging in ons land en heulde met de vyand om een radiotoestel te behouden." Toch hield de domme juffrouw niet van „uiterlijk vertoon". Haar dochter colporteerde met Vova, wat zij toch wel een beetje vervelend vond. (Zij' wist dus toen reeds, dat ze „fout" was.) Op dolle Dinsdag had zy de benen naar de Oosterbu ren genomen, doch toen het haar daar te warm werd vond ze het toch maar beter om weer naar het Kikkerland terug te gaan Zij is thans weer in vrijheid ge steld met een vfrbeurdverklaring van een vermogen van f 500.- „Verzet", zodra zij hier van ge hoord had ging zij bij de „verzets. beweging" (vereniging van N.S.B- ers, die het niet eens zijn met de vermogensstraffen van het Tribu. naai?) Of het haar iets zal helpen is een vraag Weer een van de verzetsbeweging. De 30-jarige P. Binnen wijzend uit Akersloot, die tijdens de bezet ting lid was van de N.S.B., is thans op vrije voeten gesteld met ver beurdverklaring van 25000. Berouw over zyn lidmaatschap van de partij kent hij niet, wel be rouw van zijn centen, dus verzet! De president diende hem echter danig van repliek. Pres.: „U bent een landverrader, u heulde op de meest laaghartige wyze met de vijand en dat terwyl honderden Neder'/anders werden uitgemoord en duizenden Joden werden vergast!" Ja, dat begreep besch. nu ook wel Toen kwam de tegenstelling in deze zaak Mr. dr. C. Berkhouwer nam zijn cliënt in bescherming en stak een vurig pleidooi af, waarin hij o.m. zeide: „Het Tribunaal denkt, dhze man is vrijgezel, dus we zullen hem maar een beetje meer „vrijgezellen belasting" laten betalen. Oude tegenstanders staan hier tegen over elkaar die elkaar moeten berech ten Maar deze beschuldigde moet recht geschieden. Het is een schandaal, dat het vermogen van besch. niet goed is voorgedragen (hieraan mankeerde nog wel het een en ander). Deze mensen vra gen om recht en ik vraag u, dat het uw V bunaal mag behagen over deze man Tr - it te spreken". Hitier en Mussert „hingen" nog aJct. De 35-jarige chauffeur J. Wagemaker uit Alkmaar was in '42 lid van de N S B. geworden. Hij kreeg de smaak van al het „goede", dat door de Duitsers in ons land gebracht werd te pakken en ging werken voor het N.A-F. Als inlei der van de cabaretavonden van Vreugde en Arbeid sloeg hij geen gek figuur. Deze avonden werden volgens besch. door 90 der burgers, die geen N^.B.- e» waren bezocht, omdat het er altijd zo gezellig was. W. maakte een goede car rière en werd spoedig Kringleider van het N.AJ. te Hoorn. Op zijn kantoor zou volgens getuigenverklaringen het portret van Mussert en Hitier gehangen hebben, doch besch. antwoordde hierop zeer laconiek: „Ze hingen toen nog niet". (Ze stonden n.1. op zijn bureau in een standaardje). (Gelach). Later was W. op de Betriebstelle in Bergen gaan werken. In de dagen van fietsenvordering was ook zijn rijwiel aan den vijand ten prooi gevallen, besch. had toen een brief aan de Feldgendarmerie geschreven met de loyale ondertekening „Heil Hitier". Dit was echter een fiasco geworden, daar een zekere Schneller, die helemaal geen nationaal-sociallst was, de brief in han den had gekregen en hem terstond ter zijde had gelegd. Mr. Schuurman verzocht Invrijheid stelling. HU voelde zich vorst op elke M2. De 58-jarige smid J. Swidde uit Alk maar, de vroegere Krlnglelder der N.S.B verklaarde voor zijn rechters: „Het toenmalige standpunt van Mussert is thans nog mijn vaste overtuiging!" Het was een van de weinigen, die zijn ideaal ook nog voor den rechter ver dedigde en niet stond te huichelen van ,ik ben onschuldig". In een getuigenverklaring werd S. ge schetst als 'n nationaal-soclalist ln hart er. nieren, die zich vorst voelde op elke vierkante meter, die actief propaganda voerde en voor zijn standpunt vocht. Mr. C. Smal verzocht enigszins cle mentie, gezien de hoge leeftijd van besch. Een broodvechter. De 54-jarige koopman van tweede hands goederen J. Korver uit Alkmaar was tijdens de bezetting lid van de N. S. B., colporteerde met Vova, werkte als grondwerker op het vliegveld Bergen, als betonstorter op de start banen in Frankrijk, als voorman weermachtswerken in de omgeving van Alkmaar, als magazijnbediende op de Bezirksverwaltung en op de door de Duitsers gevorderde boerderijen Frankrijk. Hij mag dan wel geen grote colla borateur zijn, toch moet hij zich voor zijn daden verantwoorden. In zijn wo ning hing een bonte collectie foto's van Hitlec. en zijn trawanten. Zijn vrouw, die mede gedagvaard was, was niet verschenen, daar zij op dolle Dinsdag naar Duitsland was vertrokken en maar liever niets meer met haar man te maken wilde hebben. Mr H. Schuurman schetste besch. als een broodvechtefT die door zijn Duitse vrouw was beïnvloed. Zij heeft hem in de verkeerde richting gedrongen. Pleiter verzocht vrijspraak. Mr. H. Schuurman op zijn best. In de zaak tegen D. M Postma, die op 10 Nov. '45 in het kamjT was over leden verscheen Mr. H. Schuurman als bijzondere vertegenwoordiger en als pleiter. Besch. was lid van de N. S. B. en was werkzaam geweest bij Winterhulp Nederland, dit laatste was hem ver zocht door burgemeester van Kinschot. Natuurlijk ging deze zaak om het vermogen, groot 80000.—, waarvan het Tribunaal het nodige wilde verbeurd verklaren. Maar Mr, Schuurman voerde het plei dooi voor zijn overleden schoonvader met zulk een vuur en vastberadenheid, dat de rechters bij wijlen hun adem in*- hielden. Of het geholpen heeft wordt over 14 dagen beslist. Mijn oom uit Afrika EEN NIET ZEER FRAAIE VERTONING. 4 Het toneelseizoen werd Woens dagavond in het Gulden Vlies inge leid met een opvoering van het stuk „Myn oom uit Afrika" van Henri van Daele, door de toneelgroep De Rotterdammers. En wy moeten zeg gen de kennismaking is ons niet meegevallen De toneelgroep De Rotterdammers heeft een directeur in de persoon van den heer Johan Steenbergen Jr., welke heer ook de regie voert" t bovendien op het pro gramma vermeld staat als de be werker van het stuk. Wij geloven gaarne, dat de heer Steenbergen een uitstekend directeur is, doch als regisseur en bewerker is hij niet geslaagd. De keuze van het stuk ii geen gelukkige geweest, want zel den zagen wij een opvoering, die zo plat en zo banaal was als de opvoe ring van Mijn oom uit Afrika. De dubieuze „aardigheden", die de spe lers te berde moeten brengen, zul len bij een bepaald publiek mis schien succes hebben, doch bij toe schouwers die zichzelf respecteren zal een dergelijk stuk alleen tenge volge hebben, dat in de pauze de zaal behoorlijk uitgedund wordt. En dat was dan ook gisteravond het be grijpelijk gevolg van de minder waardige teksten, die van het toneel af de zaal in gespeeld werden. De meest ergerlyke verschijning was wel die van een zekere juffrouw Prot (op zichzelf niet onverdienste lijk vertolkt door Henny Damare), die de taak had het publiek in te lichten omtrent techniek en gedra gingen van een zeker soort dames, die een eeuwenoud beroep uitoefe nen. De overige figuren konden r, wat spel betTeft, goed mee door. Bram Boulé was een aanvaardbare burgerman, een boekhouder, die het zwaar te verduren heeft onder de nukken van zijn verkwistende ega: Tiny Stein maakte van de ega een figuur zoals ze er helaas maar al te veel zyn en Louis Vervoorn zorgde als de Oom uit Afrïlca voor de note gaie. Maar de enige' speelster met werkelijk talent was voor ons de benjamin van het gezelschap, Char- mey jtevnen. Hoewel dit meisie waarschynlijk niet ouder dan 17 jaar zal zijn, was hier nu al te coiv stateren. dat er „iets in zit'. Ver moedelijk zullen wy van haar in de toekomst nog wel eens iets goeds zien. TELK. GEST AAGD. y* De heer D. H. Koster, alhier: werk zaam aan het Blind:n!nstitituut te Bussum, is geslaagd voor het examen Engels M. O. D'STT.IBUTIENIKUWd. Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten is op Vrijdag 9 Augustus de letter H aan de beurt., De nieuwe raad gaat beginnen Het 1'gt in de bedoeling van den Lo Burgemeester, een Raadsvergadering te beleggen tegen Maandag, 26 Aug. 1946. HEROPENING DAMESKAPSALON. De bekende dameskapsalon „Mai- son Marcel" van den heer J. B. van Merwyk aan de Laat alhier is dezer dagen heropend. Er hééft, wat 't interieur betreft, een ingrijpende verandering plaats gevonden, waardoor deze salon thans aan de meest moderne eisen, welke men aan hygiëne en comfort mag stellen, voldoet. Behalve aan de zéven boxen is speciale zorg besteed aan de schoon heidssalon, waar de nieuwste appa raten de dames ten dienste staan. De gehele salon is in 'n mooie kleur gehouden, terwijl de moderne neon verlichting niet ontbreekt. Het is voor de dames wel van be lang te vernemen, dat de grondstof fen voor haarwerken en haarverven, de specialiteiten van den heer van Merwyk, weer wat ruimer toe vloeien, zodat ook op het gebied van haaiWerven en haarwerken weer aan de hoogste eisen kan wor den voldaan. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria A. J. G., dochter van H. Woerde en M. T. F. Genefaas. Willem Cornelis, zoon van C. van der Helm en G. Moerbeek. Johan- nes T., zoon van Frederikus de Lange en G. A. Versteeg. Gerrit, zoon van Pieter G. van Tiel en J. Bos. Wel- helmina M„ dochter van Georg Tem ming en W. Hoelc. Willem F. K. zoon van Johannes H. Coersen sn M. C. Meijer. GEHUWD: Petrus Groen en Maria E. M. Roskam. Petrus J. van den Berg en Christina G. Pronk. Johan nes Goudsblom en Margaretha Kwant. Jan Kistemaker en Grietje A. Spaans. Coenraad J. van der Kaaij en Cornelia A. Ruiter. OVERLEDEN. Pieter R. Troost, oud 32 jaar. Maria G. H. van Zee, oud 85 jaren, wed, van J, T, G, Robert, Voor de Jeugd 5. Ted voer regelrecht op de kust af en zette de motor neer op het strand, dat met grote brokken stenen was bezaaid. Hij keek zich de ogen uit Alles was zo vreemd en ongewoon. Dat leek helemaal niet op de kust waar hij woonde. Zulke vreemde planten had hij nog nooit ge zien. En het was hier zo stil. Hoe hij ook luisterde, geen geluld drong tot hem door. zelfs geen vogelzang. „Ted Ted" zuchtte hij, „waar ben Je nu te land ge komen?" Hij keek nog eens beter om zich heen en werd plotseling opmerkzaam. Daar ln de verte naderden twee mensen. Of eigenlijk was mensen een te moot* benaming. Het waren in leder geval twee wezens. Het ene zou met een beetje wil een meisje kunnen worden genoemd, maar dat andere? Wat was dat voor een afschuwelijk gedrocht? GIJ WILT TOCH NIET ACHTERBLIJVEN? Stort spoedig Uw gave voor het eethuisje van de lighallen-patiënten aan de bekende adressen. Controle op de jeugd i Alkmaarse kinderpolitie toont zich zeer actief en bezoekt de laatste dagen regelmatig de bioscopen. Woensdagmid dag werden uit één bioscoop 15 kinderen gehaald, die de leeftijd van veertien jaar nog niet bereikt hadden. De ouders worden erop attent gemaakt, dat ook onder geleide de kinderen geen films mogen bezoeken, die door de keu ringscommissie ongeschikt voor hun leef tijd worden geacht. BENOEMINGEN. O Tot leden van de commissie voor het afnemen van examens boekhouden M.O.A., handelswetenschappen en handelskennis benoemd de heren: H. H Ensing, leraar aan de RHBS en W. de Jong, leraar aan de Gemeentelijke Handels school te Alkmaar. Afscheid mr. v. d. Feen de Lille Onder grote belangstelling van diverse autoriteiten nam mr. v. d. Feen de Lille hedenmorgen afscheid van heT rechtscollege op de Arron dissementsrechtbank. De president mr. C. Krabbe, me moreerde het vele goede werk, dat door den scheidenden Officier van Justitie sinds, 1927 was verricht. Mr Holsteio substituut officier en de deken mr. C. de Groot, richtten enkele woorden tot mr. v d. Feen de Lille. Hierna dankte mr v. d. Feen de Lille voor de vele blijken van be langstelling en de prettige samen werking, die altyd op de Arrondis- sementsrechtbank had bestaan. Tegelijkertijd vond de installatie plaats van den nieuwen Officier van Justitie mr. J. C. V. Meischke: Mr. Krabbe sloot "Ttierna de open bare zitting," waarna gelegenheid werd gegeven om in de raadszaal de hand te drukken van den schei denden en nieuw benoemden Offi cier van Justitie. INKWARTIERING OFFICIEREN 4 De Burgemeester van Alkmaar ver zoekt dengenen, die ln aanmerking wensen te komen voor inkwartiering van een officier van het Nederlandse leger (alleen nachtverblijf), zich per om gaande te melden ter gemeente-secre tarie. afd. Militaire Zaken, van 9—12,30 uur. Noordscharwoude. POLITIEKE GEVANGENEN EN BONEN! In tegenstelling met de vóóroorlogse jaren bestaat er voor het afhalen van bonen voor de inmaakfabriek zo goed als geen belangstelling. De reden hiervan ls dat er in vele gezinnen "meer verdiend wordt met aardappelrooien, ev. zodat er aan een bijverdienste geen behoefte is. Daar de bonen toch geconserveerd moeten worden, is men er toe over gegaan dit werk te laten verrichten door de politieke gevangenen in de Interneringskampen. KERMIS. De kermis welke drie dagen duurde heeft wel een bijzonder kalm verloop gehad. Het was een „dooie kermis" zoals de volksmond zegt. Weinig ver tier voor de jeugd en voor de ouderen )ruk: Dagblad v, Noord Holland N.V. In tegenwoordigheid van talrijke ge nodigden had Woensdagmiddag de openstelling van de geheel herstelde Boulevard plaats. Eerst nam de Burgemeester, de heer M.„Niele. het woord en herinnerde er aan,""hoe wij in Mei 1945 na de her- evacuatie Egmond weer mochten betre den, de Boulevard aantroffen als een, grote zandwoestenij. Onze bezetters hadden 't gehele plaveisel weggehaald Op sommige plaatsen waren door de wind grote kuilen ontstaan. Thans staan wij hier, aldus spreker, voor een volledig herstelde Boulevard. Dit dan ken wij vooral aan de grote medewer king. die wij hebben ondervonden van de Wederopbouw, die de benodigde ma terialen voor het herstel beschikbaar stelde Verder bracht spreker een woord van dank aan secretaris en wethouders der gemeente voor hun medewerking Ook de directeur van de Gemeentewer. ken werd niet vergeten voor het aan brengen van moderne straatverlichting. Den ondernemers van de badbedrij- ven werd dank gebracht voor hun on dernemingsgeest, om de badbedrijven weer zo goed te doen functionneren. In het bijzonder werd nog dank gebracht aan Ir. De Vassy. hoofd van het Streek- bureau Noord-Holland West van de Wederopbouw, onder wiens bekwame leiding deze Boulevard tot stand is ge komen. Maar, zo vervolgde de Burge meester. dit is nog slechts een begin. Ons Nederlandse volk heeft niet voor niets de wapenspreuk „Ik zal handha ven". De Egmonders zijn een volk met historie. Ondanks alles wat hier afge broken is. houden zij het hoofd op, zo als onze Nederlandse Leeuw. Wij gaan door met de opbouw van ons dorp en zullen trachten er een rustige en mooie badplaats van te maken, waar velen hun vacantie kunnen doorbrengen. Hierna knipte de echtgenote van den oud-Bujgemeester, mevr. Bijma het lint door, waarna het muziekcorps uit Eg- mond-Binnen het Wilhelmus speelde. Daarna nam ir. De Vassy het woord en bracht dank aan "den Burgemeester voor de buitengewoon goede samenwer king. Spreker herinnerde er aan. dat deze Boulevard de eerste Boulevard m Noord-Holland was. die geheel hersteld is, en prees het werk van den aan nemer. den heer Twisk te Castricum en zijn arbeiders, die alles zo goed hebben verzorgd. Er is de laatste tijd hard ge werkt om op de vastgestelde tijd klaar te komen. Nadat de heer K,ockx, directeur van de Maatschappij Noordseebad, nog en kele woorden had gesproken, werd een muzikale wandeling gemaakt over de gehele Boulevard, waarna men in ce nieuw ingerichte zaal van ,.De Zon" nog enige tijd gezellig bijeen bleef, w Inmiddels had op de Boulevard ten aanscttouwe van talrijke aanwezigen een ringrijderij op schelpkarren plaats. Voor deze typisch Egmondse sport hadden zich een 25-tal paren aangemeld. De eerste prijs werd behaald door den heer De Graaff en zijn zuster. De 2de prijs werd toegekend aan den heer en mevr. Job Groen. De 3de prijs aan den heer en mevr. Dutmer. Onder de talrijke genodigden merkten wij nog op den oud-Burgemeester, den heer C. J. Bijma en de heren Wesse- ling, waarn. höBfd van het Streekbureau Noord-Holland-West. Kloppenburg, Nij- hof, hoofd van het Streekbureau Ber gen. ir. Rooseman en den gemeente- opzichter. den heer C. van. Pel. De bewoners van de Boulevard had den voor deze gelegenheid aardige ge- velversieringep aangebracht, die met de vele vlaggen het geheel een feestelijk aanzien gaven. EGMOND AAN ZEE. SPORTPARK WORDT AANGELEGD, t Wij vernemen, dat per 1 September a.s, een aanvang wordt gemaakt met de vol tooiing van het Sportpark. Voor de eva cuatie was men reeds"~begonnen met het terrein aan de Watertorenweg, gelegen tussen de duinen, als sportpark ln te rich ten. Thans zal het geheel worden omge ploegd en van een nieuwe grasmat wor den voorzien Om dit grasveld zal een slntelbaan worden aangelegd, ter grootte van 2000 m2. Het zal echter wel volgend seizoen worden eer het sportpark ln ge bruik zal kunnen worden genomen. SPELEVAREN. Enige baders waren op een houtvlot aan het spelevaren op de Noordzee Met hun gebrekkige peddel konden zij het vlot niet meer naar het strand terug krijgen en dreven steeds verder zee in. Gelukkig werd dit op het strand opgemerkt. De reddingsvlet werd met enige stevige roeiers bemand, cfie de onvoorzichtige zeevaarders weer veilig op het strand brachten. Hensbroek KIND VERDRONKEN. In een onbewaakt ogenblik geraakte het l»/i jarig zoontje van den heer D(el!s) te Hensbroek ln het slootwater, nabij de woning, waaruit het enige tijd later le venloos werd opgehaald. NOORDERMARKTBOND. 113.000 kg aardappelen, Schotse mui zen 6,60, Bintje 6,60, Eigenheimer 7, Bevelanders 7,20, Kopman's blauwe 7,20; 1100 kg uien afwijkend 1213; 1100 kg peen I 9, II 6,30; 8500 kg sla bonen 22—29; 5000 kg kroten 4.20; 17000 kg rode kool 5.20—5,40; 43000 kg witte kool 5—5,50: 700 kg tuinbonen 7; 145 kg appelen I 60, II 41. Schoorl. MUZIKALE WIJDINGSAVOND. Er was Dinsdagavond grote belangstel ling voor de muzikale wfjdingèavond in het rustige kerkje te Schoorl. Het twee ledige doel, dat de organisatoren zich hadden gesteld, werd bereikt: inwoners en gasten konden, dank zij de geheel be langeloze medewerking van twee bekende kunstenaars, Jan Schipper (tenor) en Jac. Bonset (orgel), ln "een stil en rustig avonduur genieten van zang en muziek, enhet fonds voor een nieuw orgel, waaraan zo dringend behoefte ls, werd flink verstevigd Ds. C. M. de Jong opende de avond met Psaim 23 De hèer Bonset speelde werken van Bach, Mozart en eèn eigen fantasie over Ps 68 en viel ten slotte te bewonde ren ln zijn improvisatie, toccata, aria, fuga, koraal, naar aanleiding van „Het leven is een Krijgsbanier" van G. Gezelle. Het meesterlijke spel van dezen kun stenaar kwam helaas niet geheel tot zijn recht door de minder goede toestand van het orgel. De tenorzanger Jan Schipper, die hier vele bewonderaars telt door zijn optreden als evangelist bij de onder leiding van den Schoorlsen dirigent Corn. Jonker, uitgevoerde Matth. Passion, ver- gastte'zijn auditorium op werken van Schiltz, Handel, v. d. Slgtenhorst Meyer en v d. Horst. Prachtig klonken „Waft her angels" van Handel en het slotnum mer „Heft op mijn cruys" van v. d. Horst. LANGEDIJKER GROENTEN CENTRALE 120.100 kg rode kool 5.20—6,20; 11.500 kg gele kool 13,40—17,30; 14.300 kg witte kool 56; 3200 kg slabonen 24,3027,20; 600 kg tuinbonen 7; 240 kg snijbonen 2,5012; 40 kg kas-snijbonen 28,10; 400 kg waspeen I 9, II 6.30; 315 kg tomaten 10,30-12,90; 275 kg bieten 4,70; 1300 st. komkommers 4,2014,20; 34 g augurken 8—11; 60 st. perziken I 14, II 9; 40.400 kg aardappelen. Eersteling 6,60; Eigen heimer 7, Bevelander 7,20. Wesi-Friezendag ie Enkhuizen Op Woensdag 7 Augustus werd te Enkhuizen onder grote belangstel ling de 21ste Westfriezendag ge houden. 's Morgens omstreeks 10 u. opende de voorzitter, de heer G. Nobel, de Algemene ledenvergadering. De heer Nobel heette de aanwe zigen hartelyk' welkom, speciaal de heren J. C. Haspels en J. C. L: Vreeken, resp. Burgemeester en se cretaris" van de gemeente Enkhui zen Ook de voorzitter van de Ver. Oud-Ennkhuizen, de heer Sybrandy en de heer Kofman, die zal optre. den met een voordracht, werden bijzonder welkom geheten. De heer Nobel deelde mede, dat het Historische Genootschap in het middelpunt der belangstelling stond en dat de vereniging byna 1000 le den telde. Spr. wees op de verdien ste van het maandblad „De Speel wagen", dat zich ook in een grote belangstelling mocht verheugen en door 3000 abonné's werd gelezen. Na gewezen te hebben op de uit stekende samenwerking in het ge nootschap en op de grote taak, die weggelegd is voor Oud-West-Fries land, verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. De notulen van de vorige alge mene vergadering werden onveran derd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat het ledental met 20 pet. gestegen was, n.1. van 750 tot ruim 90Ö.- Men hoopte met het 25jarig be staan .voor het HistoriscfiyGenoot schap een gedenkbundel uit te ge ven. De uitgaven van de foto-al bum was eveneens in voorbereiding. De heer H. Galis te Hauwert bracht financieel rapport uit. Er was een voordelig saldo van 3476,65. Tevens gaf de heer Galis het fi nanciële overzicht van het Fonds Claes Barends. Ook hier was goed „geboerd" en er was een voordelig saldo van f 823,99. De beide periodiek nftredende bestuursleden, de heren J. C. Kerk- meyer en K. Nobel werden bij ac clamatie herkozen. Ook de heer R. Sasburg werd bij acclamatie totbestuurslid gekozen in de vacature van den heer P. Kikkert. Aan het bestuur werd overgela ten te zyner tijd de meest-geschikte plaats aan te wijzen voor de vol gende algemene vergadering. Wel eingen er stemmen uit de verga dering op om een meer centrale plaats aan te wyzen, die beter te bereiken is. Hierna hield de heer J. Kofman nog een praatje over Enkhuïzen. waaruit bleek, dat er ontzaggelijk veel over dit mooie oude stadie verteld kan worden, alleen de heer Kofman kwam er niet aan toe. De boottocht die hierna op het IJsselmeer ge houden werd, viel zeer in de smaak bij de leden. Van Enkhuizen voer men langs de Noorderdijk, de vuurtoren de Ven en de Andijker Proefpolder naar Medemblik. Na een klein stuk de Wieringermeerdijk langs gevaren té hebben, werji de terug- - MS*. reis aanvaard en om drie uur arri veerde men weer te Enkhuizen. Met een bezoek aan het Stadhuis, de Chirurgyns kamer en andere oude gebouwen, werd de 21sta Westfriezendag besloten. De nieuwe minister van Marine Zoals wy gisteren reeds meldden is benoemd tot minister van Marine de kapitein-luitenant ter zee der marine-reserve, J. J. A. Schagen v. Leeuwen, wonende te Hengelo (Ov.). De beëdiging had gister morgen plaats. De nieuwe minister is geboren te Pretoria 28 Augustus 1896, waar zyn vader, dr. J. A. Schagen van' Leeuwen, lid was van het Hoog Gerechtshof der Zuid-AVrikaanse republiek tijdens het presidentschap van president Kruger. De heer J. J. A. Schagen van Leeuwen volgde het onderwijs aan de „St. Georges Cathedral Gram- mar School" te Kaapstad. In 1913 vestigden zijn ouders zich te Velp. Na het behalen van het einddiplo- ma der HBS te Arnhem werd hy in 1916 als adelborst ingeschreven bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Op 16 Augustus 1919 werd hy be* noemd tot hiit. ter zee der 3e kl. Eind 1920 werd hy overgeplaatst naar de hydrografische opnemings- dienst der marine in Ned. Oost- Indië en geplaatst aan boord vare H.Ms. „Tijdeman", welk schip op- neminigswerkzaamheden verrichtte in de geelvinkbaai op de noordkust van Nieuw Guinea. Teruggekeerd zynde in Neder land werd hij bij het bureau Mari ne-artillerie van het departement van Defensie geplaatst en belast met het ontwerpen van de vuurlei- dingsinstallasties voor H.Ms. De Ruyter en andere schepen der K.M. Gedurende enkele jaren was hy te vens leraar in de scheepsartillerie aan de Hogere Marine krijgsschool te 's-Gravenhage. Op 1 Januari 1936 werd hem eer vol ontslag verleend uit de zee dienst en werd hij opgenomen in de Kon. Marine Reservé. Op 14 Met 1940 gelukte het hem met nog enige anderen, na een spannende ontsnap ping uit de handen der Duitse troepen, zich aan te sluiten by de Ned. marinestrijdkrachten in Enge. land Daar werd hij geplaatst als sous-chef der pfdelinf) materieel' van het Marine Hoofdkwartier te Londen. De nieuwe minister is van pro« testantse huize en niet by een poli* tieke partij aangesloten. AMERIKAANSE LENING AAN ETHIOPIë. De Amerikaanse Export-Import Banlö heeft een lening goedgekeurd aan Ethiopië ten bedrage van 6 3,00,000,—. aldus werd door de voorzitter van da Raad van Bestuur, William M. Martin, medegedeeld. Het crediet zal moeten" worden gebruikt voor de aankoop in Amerika van kapitaalgoederen, met 'nbegrip van machines voor de In dustrie, bouwmaterialen waaraan geen; tekort in Amerika zelf bestaat, trucks, auomobielen en banden, benodigd voor het herstel van de economie in Ethjo:

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 2