lkmaau'dei' "1EN°tZ0NNBfflDNJ Wordt het Verdrag van Montreux binnenkort gewijzigd? Snelverkeer eist wederom twee doden Grasbaanraces op bei Alkmaarse Sportpark een groot succes Italiaanse klachten op de Vredesconferentie WEERBERICHT. Stijgende temperatuur bij aanwak kerende wind uit Zuidelijke richting en geleidelijk toenemende bewolking met later op de dag plaatselijk enige regens. TEMPERATUUR. Zomerbad 22 gr. C.71.6 gr. F.; Over dekte 22Vt gr. C—72.5 gr. F. MAANDAG 12 AUGUSTUS 1946. 3e Jaargang No. 231-4 Hoofdredacteur: G. E. de Winter. Directeur: M. J. Roggeveen. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING _DE VRIJE ALKMAARDER'* Redtctte en Adm.» Achterdam 20. tel. OT4. Advertentle-afd.: Langeitraat U, tol. 30T1. Door een groep Japanse oud-communis ten i« een nieuwe partij opgericht oncïer de naam ..Vooruitstrevende Arbeiders- en Boerenpartij5". Deze partij wil stre ven naar oprichting van een Unie van Socialistische Republieken van Japan, China en Korea. Volgens de bedoeling van deee partij zou voor de keizerlijk» macht een plaats ingeruimd blijven. De Commissie- Generaal (dewi)). Reeds tijdens de langdurige kabinetsformatie van minister Beel ging het gerucht rond over het instel len van esn commissie-generaal voor Indlë. Men noemde zelfs de naam van den scheidenden minister-president, als een der leden dier commissie. Overigens tasten wij enigszins in het duister over de betekenis en de be voegdheden van deze commissie en haar verhouding ten opzichte van den luitenant-gouverneur-generaal. Enige dagen geleden heeft de rege ring echter een wetsontwerp inge diend ter regeling van deze materie. Uit dit wetsontwerp en de begeleiden de Memorie van Toelichting wordt ons duidelijk wat de regering met de instelling van deze commissie-gene raal beoogt. Br zullen drie commissarissen-gene raal zijn, te benoemen door de Kroon op voordracht van den minister van Overzeese gebiedsdelen. Daarnaast maakt de luitenant-gouverneur-gene raal ambtshalve deel uit van de com missie. De taak van de commissie-generaal omvat de uitoefening van bepaalde be- voegdhedan haar opgedragen door en behorende tot de competentie van de Kroon. Het gaat hier du6 om een op- perbestuurlijke taak. De grondwet onderscheidt nml. in artikel 60 twee geledingen in het Br- stuur, van de Overzese gebiedsdelen, te weten het Opperbestuur, dat tot de Kroon behoort en dus in de Staats kundige practi het mlntetriële res sort omvat; en daarnaast het algemeen Bestuur, dat is opgedragen aan dan gouverneur-generaal, of bij ontstente nis van deze aan den luitenant-gou- verneur-generaal. Het is normaal de taak van het On- perbestuur, dus de Kroon, met de verantwoordelijke ministers, de alge mene lijnen voor het bestuursbeleid aan te geven en contróle uit te oefe nen op de gestie van de Overzeese Be stuursorganen. De gouverneur-generaal, hoogste ex ponent van het algemeen bestuur, leidt de dagelijkse zaken on grond van de aan hem vanwege de Kroon ver strekte instructies. Hij is dus voor- naamlijk uitvoerder van de door het Opperbestuur gestelde algemene rege len, waarvan hij in vele opzichten de details mede-bepaalt. De thans in te stellen commisSie-ge- Jieraal zal dus niet een orgaan zijn, dat bemoeienis heeft over ambtsuit oefening van de Indische regering, nóch met de specifieke taak van d?n luitenant-gouverneur-generaal. De bevoegdheden van deze organen blijven ongerept. Het ligt in de be doeling. dat de commissie slechts wordt belast met bepaalde taken van het Opperbestuur; in casu de regeling van de nieuwe verhouding van Indo nesië binnen het Rijk der Nederlan den: de voorbereiding van de Rijks conferentie enz. De Memorie van Toelichting bij het wetsvoorstel duidt de taak der com missie als volgt aan: „De commissie-generaal zal zich dus in haar functie zo nauwgezet mogelijk mceten beperken tot de bevoegdheden van opperbestuurlijke taak, welke haar worden medegegeven door de Kroon De verwezenlijking van het denkbeeld Impliceert, dat de Kroon en de er bij betrokken ministers zullen besluiten om aan de commissie-generaal een ruim mandaat van opperbestuurs-be- voegdheid te verstrekken, zodanig.dat zij als orgaan van het opperbestuur te Batavia snellen en belangrijke beslis singen kan treffen, welke het kabinet in Nederland voor zijn verantwoor ding neemt". De belangrijkheid van de functie van de commissarissen-generaal kan dus niet gemakkeliik worden overschat. Zij vertegenwoordigen in de practijk <ie regering in Nederland en Batavia. Gezien de afstand die Batavia van Amsterdam scheidt en het vele en regelmatige overleg, in de huidige si tuatie tussen de Iuitenant-gouvemeur- genenaal en de regering noodzakelijk. Is het begrijpelijk, dat deze hoogste Indische functionaris reeds meerdere malen de wens uitsprak, dat de mi nister voor de Overzeese gebiedsdelen en andere bewindslieden naar Batavia voor beraadslagingen zouden overkomen. Deze overkomst was echter niet goed mogelijk, daar een voortdurende te genwoordigheid in den Haag werd ge ëist. De thans gevonden oplossing is on getwijfeld een zeer gelukkige. Bij on derhandelingen en beslissingen verte genwoordigt de commissie-generaal de regering. Haar besluiten bezitten rechts-kracht en worden door den Haag gesanctionreerd. Het ordenend werk in Indonesië kan door deze op lossing zeer worden versneld. Veel zal afhangen van de vraag wel ke bevoegdheden aan de commissie worden toegekend: meer echter nog. aan wie deze hoge en uiterst verant woordelijke functie wordt toever trouwd. Worden de juiste figuren ge vonden. dan is met het instellen van <3e commissie-generaal esn goede stap gedaan in de r'chting van het schep pen van de mogelijkheid tot regeling van de vele problemen in Indonesië. De Dardanellen onder de loupe Saradjogloe door radio-Moskou beschuldigd yOLGEN de Turkse Perg zou de Sow; jet-Unie herziening wensen van het Verdrag van Montrenx, in het bijzonder betreffende het recht van doorvaart door de Dardanellen. Binnenkort zou een conferentie belegd worden door de volgende landen over deze kwestie: Sowjet-Unie, Engeland. Frankrijk, Griekenland, Bulgarije, Roe menië en Turkije. Russische beschuldigingen. Gisteren maakte radio-Moskou een reeks geheime documenten wereldkun dig, die waren gevonden in de archie ven van het Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken te Berlijn, en die on der meer handelden over telegrammen van Von Papen, indertijd Duits ambas sadcr te Ankara, aan Von Ribben- trop, destijds Duits minister van Buiten landse Zaken. In deze telegrammen zou Von Papen, die evenals Ribbentrop thans te Neurenberg terechtstaat zijn chef te Berlijn hebben medegedeeld, dat Saradjogloe, de toenmalige Turkse mi nister-president. had verklaard, dat hij hoopte, dat de Sowjet-Unie zou w< ?n vernietigd, hetgeen een heldendaad van Hitier zou zijn „zoals slechts één keer in de honderd jaar voorkwam". Ook zou Saradjogloe, aldus berichtte Von Papen, hebben gezegd, dat de Sowjetrussische kwestie slechts kon worden opgelost door de helft van de Russen op te rui men en het land op te delen in afzon derlijke staten." Vervolgens zou Turkije graag de Kaukasische olievelden willen bezetten en troepen legeren aan de Rus sische grens om zonodig de Duitse legers, die juist de eanval op de Haukasus wa ren begonnen, te helpen. Binnenlands luchtverkeer wordt ingekrompen Met ingang van Dinsdag a.s. komt er op alle binnenlandse luchtlijnen, die, zoals bekend, viermaal per dag werden bevlogen, een dienst en wel steeds de derde van de vier te ver vallen. Alleen op de lijn naar Gro ningen worden alle 4 diensten ge handhaafd. De reden van deze dras tische beperking is de vertraagde aflevering van in Amerika bestelde motoren, alsmede de grote vertra ging die ontstaan is bij het bouwen van de motorwerkplaats op Schip hol. De Russische schakers, die zuilen deelnemen aan het internationaal schaak- tournooi te Groningen, brachten een bezoek aan dr. Max Euwe. VJ.n.r.r Botwinnik, Slicuoarenko, voorzitter van de schaakvereniging in Kaap stad, Versersov, dr. Max Euwe en Flohr. A.N.P.-P. GRONDBORINGEN BIJ DE LUTTE GESTAAKT. De grondboringen van de Bataafse Pe- troleum-Mij. in de Buurtschap de Lutte bij Oldenzaal zijn gestaakt. Weliswaar Is men enkele maanden geleden op zout lagen, gestoten, maar aangezien men geen lonende resultaten bereikte. Is de diepbo- rlng stop gezet Het wordt echter niet on mogelijk geacht, dat op andere plaatsen een boortoren zal verrijzen. Zaterdag werd te Brummen de „Rode Kruisdag 1946" gehouden. Dit week-end had te Amsterdam het Internationaal Congres voor de Goochel kunst plaats. De Chinese regering heeft haar be middeling aangeboden in het conflict tussen Nederland en de Indonesische nationalisten. De Russen hebben hun veto uitge sproken Inzake het Oostenrijkse verzoek over de Duitse eigendommen. De Duitse rantsoenen ln de Britse zóne zullen eerdaags verhoogd worden tot 1550 caloriën. De bisschop van Brixen, mgr. Geis- ler, heeft bij Bevln geprotesteerd tegen de annexatie van Zuid-Tlrol door Italië. De Stichting voor de Landbouw heeft zich met een request gewend tot den min. van Financiën, waarin zij vrijstelling van de ondernemingsbelastigg voor de land bouw vraagt. De rijksveerboot „Brakzand"' die de dienst onderhoudt tussen Oostmahorn en Schiermonnikoog is Zaterdagavond aan de grond gelopen. Suiker en jam op één bon Op 1 Sept. zal er wijziging komen ln de rantsoenering van Jam en suiker. Van die datum af zal. telkens in een periode van zes weken, elke veertien dagen een ge combineerde bon worden aangewezen voor suiker, chocoladekorrels en andere boterhamstrooisels of de dubbele hoe veelheid jam, ifasta. kunsthoning, stroop en andere boterhamsmeersels, resp. voor 750 gram in de eerste veertien dagen, 500 gram ln de tweede veertien dagen en 730 gram ln de derde veertiendaagse periode Dus resp. 1500. 1000 en 1500 gram jam. Het rantsoen kan ook gedeeltelijk in suiker en gedeeltelijk ln jam worden opgeno men. Tragisch ongeval bij Wassenaar In de nacht van Vrijdag op Zater dag, kort na het middernachtelvk uur, zijn op de Rijksstraatweg op het kruispunt bij Den Deyl te Was senaar twee slachtoffers van een aanrijding door een noodlottige samenloop van omstandigheden op- nieuw door een auto gegrepen. Bei den verloren daarbij het leven. Tien minuten over twaalf nader de een motorrijwiel het kruispunt De bestuurder van de motor, die een dame uit Voorburg als duopassagiere had, wilde de straatweg oversteken. Op hetzelfde moment naderde uit de richting Lei den een zeswielige vrachtauto. De motorrijder verleende geen voor rang, en de motor werd gegrepen De bestuurder en zijn duopassagiere werden op de grond gesmakt Kort hierna naderde eveneens uit de richting Leiden met gedimde lich ten een personenauto, waarvan de bestuurder door een tegenligger werd verblind en de slachtoffers dientengevolge niet op de weg zag liggen. Zij werden dcor deze auto opnieuw aangereden. Toen politie en eerste hulp arriveerden, bleken zij reeds te zijn overleden. Duel Van Aarisen-Harfman 2—2 JJE hoopvolle gedachten en verwaebtin" gen. die de VVV van Akmaar had inzake het slagen van de eerste gras baanraces na een tijdsbestek van 6 jaar is niet de bodem ingeslagen, want een groot aantal toeschouwers ts getuige ge weest, hoe op een prachtige Zaterdag middag Neerlands „motorduivels" weer in de Kaasstad hun opwachting kwamen maken. Niets dan lof kunnen we hebben voor de perfecte organisatie, die zorgde voor een vlot verloop van ..de wedst>*:iden en voor een tijdige aanvang", waar door om ongeveer half zes het welhaast overladen aandoende programma afge werkt was Dat hebben we bij andere sporten wel eens anders gezien! Genrs: coming man- Het was jammer, dat enkele vooraan staande renners, o.a. Moeke en Iesberts. niet aan de start verschenen, maar de wel aanwezige renners hebben het snelheidslievend" publiek waar voor hun geld gegeven. Waren het bij de senioren vooral Hartman en v. Aartsen. die voor de nodige sensatie zorgden, bij de Junioren was Geurs. die tweemaal zegevierde, een opvallend „personnage". Reeds In de eerste rit. die der 250 cc. bleek het, dat. Geurs heel wat In zijn mars had: hij „marcheerde" ver voor het veld uit. De 350 cc. seniorenklasse gaf voor de eerste maal de sensatie van het duel Hartmanv. Aartsen. Was in deze klas se v Aartsen tot driemaal toe de sterk ste. Hartman nam in de zwaarste klas se, de 500 cc., revanche en gaf v. Aart sen op zijn beurt het „nakijken". Een zeer goede prestatie leverde in deze 500 cc -klasse de Amsterdammer De Graaf, die in alle drie manches het tweetal Hartmanv. Aartsen bijhield en zich meerdere malen ln die strijd mengde. Het kwam ons voor. dat De Graaf ln de eerste manches iets teveel van zichzelf vergde, waardoor hij In de voorlaatste bocht slipte en daarmee zijn kans op de welverdiende derde plaats verspeelde. Dupont in vorm. De strijd ln d» 125 cc. Sportklasse was voor Alkmaar nogal interessant, omdat hierin onze stadgenoot Dupont een voor aanstaande rol speelde. In de eerste manche werd hij eerst op het laatste recht eind door Verhoef en Postma ge passeerd In de tweede manche paste hij echter beter op en kwam met goede voorsprong als eerste binnen Daar Ver hoef echter als tweede eindigde, werd deze in de totaaluitslag toch als eerste geplaatst. 7 September de reprise. Zo beleefde Alkmaar voor het eerst weer na 6 jaar een grasbaanrace", een kennismaking, die haar niet zal zijn tegen gevallen. Integendeel, we geloven de tolk te zijn van a'len. als we bewe ren. dat we nu reeds besloien hebben, rfe herhaling op 7 September weer mee te maken. De gedetailleerde uitslagen Iniden: JUNIOREN 250 cc.: Ie manche: 1 M Geurs, A'dam (Velocette). 3 19 m 2. N Kroes. 3 P. Boef. 4. E. Pollé 2e manche: I O Baas. 3.11 6 m.. 2. M Geurs, 3. D Scheffer. 4 J Bron. Totaaluits'ag: 1. M Geurs. 3 pt.: 2 N Krees, 8 pt.; 3. P Boef. 8 pt.: 4 O Baas, 8 pt. JUNTOREN 350 cc: le aeric: 1. N Kuy- per. 3.07.4 min., 2. F v. d Toorn, 3 H de Fiik. 4. P Buur. 2e serie: 1 J Koh ier, 3.08.6 min., 2. W Biard, 3. S Ouds hoorn, 4. D de Geus. Finale: 1. F. v. d. Toorn (A'dam! RSA. 2.59 min.; 2. W. Biard. 3 H. de Rijk, 4 P. Buur, 5. J Kfihler. JUNTOREN 500 cc: le manche: 1. M Geurs, 3.09.4 min 2 C. Haring. 3. A. de Goederen. 2e manche: 1. C Haring, 3 08 min.. 2 F. v d, Toorn. 3 M. Geurs. 3e manche: 1 M. Geurs. 3 034 min.; 2. C Haring. 3 A de Goederen. Totaaluit- slag: 1. M. Geurs (A'dam), Eys'nk, 5 pt 2. C. Haring. 5 pt.: 3 A. de Goederen. II pt 4 H de Rijk. 12 pt. SENIOREN 350 cc le manche: 1. P. v Aartsen. 2.00.2 min 2. A. Hartman. 3 M van Rijswijk. 2c manche: 1. P. van Aartsen, 1.58.4 min.; 2 A. Hartman, 3. A Bisschops. 3e manche: 1 P. van Aart sen, 1.53.6 min.; 2. A. Hartman, 3. J Boef. Totaaluitslag: 1. P. van Aartsen (A'dam) Matchless, 3 pt.; 2. A. Hartman, Marinetruck ramt nood- autobus. Vrijdagavond is op de Loosdrecht. seweg by Hilversum een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De chauffeur van een truck van het Marine Op leidingskamp te Loosdrecht, kwam n.L in botsing met een nood-autobus van de dienst HilversumLoos drecht, en scheurde de zijkant daar van open. Negen van de twintig inzittenden werden hierdoor min of meer ernstig gewond, twee van hen liepen zeer zware verwondingen op. Alle gewonden werden met Rode Kruis auto's van het Marinehospi taal uit Hilversum naar het diaco- nessenziekenhuis vervoerd; de twee zwaarverwonden zijn ter verpleging opgenomen. 35.000 ton bruinkoolbriketten per maand zullen ln ruil voor groenten uit de Engelse zóne ln Duitsland geïmpor teerd worden.# A.N.W.B. vraagt distributie van fietsbanden* De Kon. Ned. Toeristenbond ANWB heeft zich tot den minister van Handel en Nijverheid gewend met het verzoek over te willen gaan tot een ruimere en meer algemene distributie van rijwielbanden. De ANWB meent, dat het niet langer nodig is de volle productie van rij wielbanden ter beschikking te blij ven stellen van enkele bevoorrechte groepen. In de. meeste gezinnen levert het ontbreken van een bruikbare fiets, vooral bij het onvolkomen tram- en busverkeer van het ogenblik, zeer grote moeilijkheden op en het moet dar» ook redelijk worden geacht, dat thans ook de gewone burger een beurt kan krijgen. Op deze gronden heeft de ANWB aan den minister verzocht per maand 200 000 stuks banden te bestemmen voor het pu bliek en te doen distribueren vol gens het voor de schoenen gevolgde systeem, waarbij men voorlopig al leen de gezinshoofden voor een band in aanmerking wil laten komen. De Gasperi ie Parijs Eén jaar uitstel gevraagd inzake Triêst HE Italiaanse delegatie onder leiding van den minister-president De Gas peri is Zaterdagmiddag op de Parijse Conferentie op een bijzondere manier ontvangen, n.l. onder doodse sti'te.... De Gasperi hield een rede van drie kwartier, waarin hij de nadruk legde op de hardheid van het vredestractaat voor zijn land. Hij constateerde met bitter heid. dat van de geest van Potsdam weinig meer was overgebleven. Te Pots dam. aldus de Italiaanse premier, heette het: Italië heeft zich van het fascistische regime bevrijd. Thans blijkt uit het tractaat, dat het de druk der militaire gebeurtenissen was, waardoor het fas cisme omver geworpen werd. Dit klinkt heel anders. Geen woord over de Italiaanse patriotten, die bin nen en buiten de grenzen samenzweer- den, evenmin over de politieke stakin gen in het Noorden des lands noch over de meer dan 150.000 doden en vermisten die het Italiaanse volk in zijn strijd te gen Duitsland verloren heeft. Welke redenen zijn er geweest om het Itali aanse verzet zo van het toneel der his torie weg te vegen? Onze tweede oorlog tegen Duitsland, aldus De Gasperi. heeft anderhalf jaar geduurd, 18 maanden, die niet meer tellen. Was het niet£hurj chili zelf, die zei, dat in Italië slechts één ipan de oorlog gewild had? A- Een dame en haar 9-jarig dochtertje werden Vrijdagavond bij de tramovergang Lleburg in de Haarlemmermeer door een tram gegrepen en gedood Van 2328 September wordt ln En schedé een congres gehouden van ex- pclitieke gevangenen uit 17 landen; ory der de duizend gasten zal zich o.m. de Poolse minister van Buitenlandse Zaken bevinden. Indeling tweedeklasse A en B r— officieus bekend Ten Amsterdam vond Zaterdag j.1. een vergadering plaats van de ver- j eniging voor de belangen der tweede klassers KNVB van afdeling I. Als zeer belangrijk punt op de agenda stond de bespreking van de indeling der competitie 19461947 Met 16 tegen 3 stemmen is het vol gende concept-indeling aan het KNVB-bestuur ter goedkeuring ge zonden: AFDELING A' DWV, HBC. OSV, TOG. Velsen, Volendam, Water graafsmeer, West-Frisia, Zeeburgia en ZW AFDELING B: AFC, Alkmaarse Boys. De Kennemers, KFC." RCH, SDW. De Spartaan, UVS, WFC en ZFC. Naast deze clubs zal ieder der af delingen nog één der volgende ver engingen ingedeeld krijgen: Hilver sum. Vriendenschaar of HVC. Eén dezer clubs zal dus overblijven en naar afdeling 2 verhuizen Voorts is het nog mogelijk, dat Zeeburgia en SDW van afdeling wis selen. 6 pt 3. J Boef, 12 pt.; 4 M. van Rijs wijk. 13 pt. SENIOREN. 500 cc: le manche: 1. A, Hartman, 1.59.8 min.; 2. P. van Aartsen, 3. E Willard. 2e manche: 1 A. Hartman, 2.00.4 tnin.; 2 P. van Aartsen; 3. J. de Graaf. 3e manche: 1. A. Hartman, 1 58 min.; 2. P. van Aart sen, 3. J. de Graaf. Totaaluitslag: 1. A. Hartman (A'dam) Saroba. 3 pt.; 2. P. van Aartsen, 6 pt 3. E. Willard, 10 pt. 125 cc SPORTKLASSE: le manche: 1 H Verhoef, 3.16 min.; 2. S. Postma, 3. G Dupont, 4. Arnoldussen. 2e manche: 1. G Dupont, 3.14.4 min.; 2. H. Verhoef, 3. S. Postma. 4. Arnoldussen. Totaal uitslag: 1. H Verhoef (Amersfoort). Ba- tavus, 3 pt.; 2. G. Dupont, 3. S. Postma. 4 Arnoldussen. LANGEBAAK SENIOREN 350 CC.: 1. P van Aartsen (A'dam), Matchless, 4.22 6 min.; 2 A. Hartman, 4.24.2 min.; 3. J, Boef, 4.35 min.; 4. L. van Rijswijk, 4,41 min 5. M. van Rijswijk, 4.41.2 min. LANGEBAAN SENIOREN 500 cc.: 1. A. Hartman (A'dam) Sarolea; 2. P. van Aartsen, 3. J- de Graaf.- De laatste voetballoodjes Ook de elfde Augustus is niet van competitievoetbal gespeend gebleven, want terwijl ln het Zuiden Helmondia en RBC elkaar op leven en dood be- kampten om een plaats in de eerste klasse, speelden in Oudkarspel DTS en ETO tegen elkaar om een plaatsje in de derde klasse. DTS, dat ook de twee vorige ontmoe tingen reeds gewonnen had. liet ook ditmaal geen steek vallen en sloeg de Haarlemmermeerbewoners met 31. Een gelijk spel Zondag a.s. tegen VVB uit Is nu voldoende om zich in de der de klasse te handhav;n. DTS 3 3 0 0 13—4 6 VVB 3 2 0 1 10—9 4 ETO 4 0 0 4 6—17 0 In het Zuiden is gelukkig de laatste wedstrijd niet in een gelijk spel geëin digd, zodat de promotie van het met 1—0 zegevierende Helmondia een feit werd. RBC degradeert dus na haar éénjarig bestaan weer naar de tweede klasse. Helmondia 2 110 3—2 3 Goes 2 0 2 0 3—3 2 RBC 2 0 11 3—4 1 NOODKREET VAN DE SCHEIDSRECHTERSCOMMISSIE. Het is met vele dingen zo, dat er op het ogenblik wel afgaat, maar dat zich geen nieuwe krachten aanmelden om de opengevallen plaatsen weer ln te nemen. Ook in de gelederen van de voetbalscheidsrechters is dU euvel dui- dlijk waarnembaar, temeer daar ook de oorlog vele scheidsrechters „opslok te" en hun rijsn merkbaar dunde. Het is momenteel zelf zo, dat de v.v. Kaag vogels ln haar clubblaadje de verzuch ting slaakt, of ze voor de Bekerwed strijden van de afdeling Noord-Hol land. waarin deze Kolhornse ploeg moet uitkomen op Zondag 18 Augustus toch alsjeblieft een officiële scheids rechter aangesteld kan krijgen. En In derdaad lezers, het is treurig, meer dan treurig gesteld met de grootte van het korps arbiters, dat toch een steun pilaar van onze voetbalsport moet zijn. Het is juist daarom, dat we oud-voet ballers en degenen, die onze voetbal sport een goed hart toedragen, met klem willen opwekken om de gelede ren van de scheidsrechters aan te vul len. Ook de scheidsrechterscommissies zitten niet stil zol zal er bijv ln Alk maar een cursus worden gegevën, waarin men klaar gestoomd wordt voor de voetbal-rechtsprekerij en waarvoor men zich kan opgeven bij: F Rentenaar. CorfStraat 49 te Alkmaar We fiBben dat dit beroep op U. voet balliefhebbers niet tevergeefs zal zijn. U dient er Uw sport mee op een „reu ze" manier en daarom: Laat het brie ven en mondelinge aanmeldingen re genen bij den heer Rentepaarül De beloning... De enige beloning voor ons intreden in de oorlog aan uw zijde is de steun ons beloofd om tot de Organisatie der Verenigde Volkeren te worden toege laten, maar deze compensatie te ook andere naties beloofd, die in het geheel niet, of veel later dan Italië ons anti fascistische voorbeeld volgden. Het moeilijke Triest. De Gaaperl zeide over de voor Triëst ontworpen regeling, dat er reeds van daag geen persoonlijke veiligheid meer bestaat in dit gebied. Hij smeekte de vergadering de kwestie van Vcnczia Giula één jaar uit te stellen. „Als Italiaan", besloot De Gasperi, „vraag ik slechts één ding: dat gij onze vrede in de totale vrede de juiste plaats geeft. Hebt vertrouwen in de Italiaans» republiek." Fruitconflict opgelost De drie landelijke bonden van klein» handelaren in aardappelen, groenten en fruit zijn het er in haar vergadering van 8 Augustus j.1. over eens geworden, de kleinhandel te adviseren zijn volle me dewerking aan de distributie te verle nen, indien althans d» overheid bereid gevonden kan worden aan de volgende wensen van de kleinhandel tegemoet te komen: 1. Afdoende contróle op de verzend huizen. 2. Instellen van commissies met gelij ke vertegenwoordiging van groot- en kleinhandel bij de verdeelcentra. 3. Overweging van een regeling voor vergoeding van extra-vrachtkostep voor kleinhandelaren, die ver verwijderd zijn van de verdelingscentra. De besturen adviceren de leden de nieuw afgekondigde bonnen onverwijld van den consument in te nemen en hun medewerking in deze volledig te verlenen. Er zijn thans nieuwe fruitbonnen aan gewezen, nJ. 476 algemeen en 976 alge meen. Tot en met Maandag 19 Aug. kan men deze bonnen bij zijn handelaar in leveren, waarop dan zo spoedig mogelijk een hoeveelheid appelen, peren of prui men beschikbaar zal worden gesteld. NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN. Op de nationale zwemkampioenschap- pen, welke het afgelopen week-end te Apeldoorn werden gehouden, heeft de jeugd zich uitstekend geweerd. De voornaamste uitslagen zijn. 100 meter borstcrawl heren: 1 Kees Hoving 1 minuut 2,5 seconde; 2 Van MerkesteynIdem; dames. 1 Hacinie Termeulen 1 minuut 10 seconde; 100 meter rugslag heren: 1 De Geest 1 mi nuut 19,5 seconde; 200 meter school slag heren: 1 Smitahuyzen 2 minuten 53,2 seconde; 200 meter schoolslag da mes: 1 Nel van Vliet 2 minuten 28,2 seconde; 400 meter borstcrawl heren: 1 de zestienjarige Van Daatselaar 5 minuten 19,9 seconde. Sport in scheervlucht Het Engels elftal, dat 24 Augustus te Manchester tegen Schotland uitkomt, te als volgt samengesteld: Swift (Man chester City); Walton (Manchester United) en Harwick QdkkHesbrough); Wright (Wolverhampton Wanderers); Leuty (Derby County) en MitcheU (Bir- mingham); Matthews (Stoke City), Carter (Derby County), Lawton (Chel- sea), Fielding (Everton) en Mitten (Manchester United). Blauw-Wlt speelt a.s. Zondag te Am sterdam tegen de sterke Tsiechoslo- waakse profclub SK Cechie Karlin. Het voetbalelftal van Nederlandse militaire eerste afdeling verloor giste ren te Kopenhagen met 8—1 van een Deense militaire ploeg. Van Beek (Zaandam) won gisteren de wielerronde van Haarlem-Noord voor amateurs. De Zwitser Besson won gisteren ln het Olympisch Stadion de stayerswed strijd voor Van der Voort en Pronk. Van Vliet won de sprint voor Derk- sen en Scherens. Smits won de ronde van het Zuider park te Den Haaf

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1