De erfenis van het duizendjarig rijk Bijzondere dieren Een dagje aan Zee SI 4 De Duitse Jeugd in de Metropool bent net optUd, Slr," zegt de Engelse soldaat, als hU de slagboom verwijdert, die de toegang tot de Russische zóne versperd houdt en kijkt op zijn horloge. Het is tien minuten voor twee en na twee uur mag niemand meer doorgelaten worden, want men wU niet bet risico lopen, dat er in het donker onaangenaam heden zouden voorvallen. Wij zijn over de autostrada tot Helmstadt gekomen, daar waar de Engelse *óne ophoudt en de Russische begint. liet Is nu nog 2C0 KM. tot Berlijn, zodat Iedere reiziger gemakkelijk voor zonsondergang in de hoofdstad kan komen. Do Rusniche schildwachten, een 300 m. verder gepost, controleren de papieren nog i eens cn na een kort en krachtig O.K. laten ze ons vertrekken. (Van onzen reporter Sjoerd de Vrij)- Va enkele uren. rijden over ""de een zame autobaan, is Berlijn in het licht. Wij passeren de Amerikaanse zóne tot de Kurfuerstendamm ons in het hart van de Britse zóne brengt. Puin, niets anders dan puin. Paleizen, prach tige kerken, de Tiergarten, het Rijks- ■daggeboow, het Zeughaus, alles "brokstenen veranderd. Hebben de Rus sen In hun zóne straatborden geplaatst, waarop op de vergankelijkheid van het Hitlerregiem gewezen wordt In tegen stelling tot het voortbestaan van het Duitse volk, de Engelsen markeren op deze wijze hun strijd „Van Alamein tot Berlijn", terwijl zij uit hun gevechten bekend geworden plaatsen, zoals Eind hoven en Arnhem aan de vergetelheid Ontrukken. Op de Aleaanderplatz, Russische Zóne, worden we onmiddellijk wegwijs In de economische omstandigheden en de morele nood, waarin de Berlijners en de jeugd verkeren. Duitse jeugd zonder toon UET probleem van Berlijn Is het probleem der Jeugd, zoals het Duitse probleem eveneens het pro bleem der jeugd is. Indien zl,| zede lijk sterk stond, zou Duitsland als een gezonde natie kunnen herrijzen. Valse nazi-thcorfeën hebben haar morele opvattingen evenwel vergif tigd. terwijl daarnaast de smaad, de oorlog verloren te hebben en de on gekende ellende, welke daaruit op velerlei gebied voortspruit, haar In nerlijk recalcitrant gemaakt hebben. Van de ouderen hebben *U in het al gemeen een leiding te verwachten. Tot dasverre Is de toekomst zo wei nig hoopgevend, dat deze volslagen apatisch toezien, wat zich voltrekt. Niet, dat het merendeel dezer vol wassen Duitsers, zfl d!e oud genoeg zjjn om te weten, dat er behalve natlonaal-sociaüsme ook nog iets anders In de wereld bestaat, er niet van doordrongen Is, dat de macht hebbers in het Derde Rflk hun mooie land willens en wetens in een ruïne hebben herschapen, die er ook van overtuigd «ijn, dat de oorlog hun land niet Is opgedrongen, maar cy nisch ls uitgelokt en daarvan nu de consequenties hebben t« dragen. Door de hoog gestegen nood en door de bombardementen zijn zij te on gevoelig en te apatisch om de jeugd nog te sterken. Geen Tertrouwen in de leiders UET is thans' zo, dat de nazi-jeugd on geleid in de tormenten van de ne derlaag, de nieuwe politieke leiders, veelal ongeslagen „politische Haeftlln- ge", als verraders beschouwt, die dien sten verrichten* aan den vijand. Voor hen zijn dit mensen, die in een con centratiekamp verbleven, omdat zij het landsbelang schaadden. Deze mentali teit heeft langzamerhand uitlaatkleppen gezocht. Zo ontstond de Wetjrwoif, vroegere leden van H^J. en B. D. M., die kleine obstructiedaden plegen. Het getal 88 verschijnt op de schuttingen, de achtste letter van het alphabet ver beeldend, waarmee de Hitlergroet ge bracht wordt/Men vindt een hakenkruis getekend op de beslagen voorruit van een auto: kleine apeldeprikken. welke echter de mentaliteit van de jeugd ver raden. Er verschijnen pamfletten, die de oude toestanden verheerlijken. Leiders van de sociaal-democraten, communis ten en christendemocraten, meestal pas ontslagen uit een concentratiekamp, ontveinzen zich niet, dat een voortijdig vertrek van het bezettingsleger Duits land onmiddellijk ln de burgeroorlog zou storten. Ook hier: de zwarte handel IJE jeugd ls aan een vreselijke ver warring ten prooi gevallen. Wer ken kan zij niet., omdat zij het ambt niet geheel geleerd heeft. En boven dien, de zwarte handel biedt andere kansen. Een arbeider, die werkt, verdient Mk. 40.— per week, terwijl een pakje sigaretten Mk. 150.kost. Hoe zeer de verhoudingen door de zwarte markt op de kop staat, blijkt uit het feit, dat de Rentemark. welke de Duitsers bezitten, officieel 75 ct- waard is, terwijl de geallieerde Mark 25 ct. genoteerd staat. Voor een geallieerde Mark kan men even wel 3—4 Rentemarken kopen. In de centra van de zwarte handel te Berlijn Rijksdaggebouw en Alexan- derplatz wordt voor een kilo koffie duizend, voor een radio 4000 Mark be taald. De burgerij van Berlijn ruimt pelsjassen, fototoestellen. schoenen, horloges, byouterieën op om aan geld te komen en in het leven te blijven. De Russen komen zelfs met vrachtwagens opdagen om te kopen en te ruilen. Ook hier verleent de jeugd .die niet werken kan. haar bemiddeling. En wat de vrou welijke jeugd betreft, bet ls niet zeld zaam dat meisjes voor een doosje siga retten het lichaam verkopen. Is het wonder, dat de geslachtsziekten het on rustbarende peil al lang overschreden hebben? Zedelijk verval allerwegen JJERLIJN is een metropool van ze delijk verval. Al* wij Duitsland voor het avondland willen behouden en dat zullen we moeten doen om onsself in veiligheid te stellen dan geldt het woord, dat prof. Scherm er horn aan het cultuurcen trum, Je universiteit van Leuven ■prak: „W# hebben allen de vernie tiging van Duitsland verlangd en er vurig op gehoopt. Dese la op gruwe lijker wijze werkelijkheid geworden, dan velen vaa ons ooit hebben kun nen dromen, maar na beseffen w(| allen, dat deze vernietiging niet al. leen voor het Duitse volk, doch voer geheel West-Europa fatale gevolgen met zich mede brengt. De vraag naar de mogelijkheid van een her opvoeding van het Duitse volk dringt zich op, heropvoeding door tuchti ging aan de ene kant. doch met het perspectief van wederopboaw en een bescheiden welvaart aan de an dere kant". En ook een nihilistisch gevaar ia ln het Duitsland van thans geenszins denkbeeldig! In de zomermaanden wordt Artls druk bezocht. Hier ziet men een groep snelle lopers op het hoefdiereneiland. Onze fotograaf zag de kans om dgze foto te nemen temidden van deze woestijndieren. ART/S Zo'n akelige slang. Als we onze wandeling door Artls ver volgen door kleine zijlaantjes en langs kooien, die we reeds passeerden, komen w» ln het reptielenhuis, waar een tro pische hitte heerst. In grote glazc-n ter raria langs de rechterwand van de zaal leven allerlei sooten slangen, tot zelfs de grote gevreesde python toe. die hier De apenrots, waar de dieren ln hun natuurlijke omgeving de malste capriolen uithalen tot groot vermaak van de toeschouwende jeugd. Inleveringsregeling voor granen Bij de weder ingestelde dorscontróle op tarwe, gerst, groene erwten, schok ken en zaden, is bepaald, volgens het WO-persbericht no. 1013 van 19 Juli jl., dat een 'teler niet wordt geacht aan zün verplichtingen (tot oplevering van de genoemde producten) te hebben voldaan, indien de opbrengst per ha. benaden het streekgemidde'.de blijft. Aangezien echter een gemiddelde uit de aard der zaak steeds ligt tussen hogere en lagere opbrengsten, wordt de mogelijkheid van lagere opbrengsten wel erkend. Deze zouden dan alle aanleiding geven tot sancties. Het begrip „gemiddelde" bier kennelijk onjuist gebruikt; er kan niet anders bedoeld zijn dan het „aan vaardbaar minimum". In landbouwkrln- gen vreest men dan ook, dat deze on zorgvuldige formulering aanleiding zal geven tot tal van verwikkelingen. Na de officiële opening van de spoor brug over de IJ9sel bij Zutphan wan delen Ir. W. gupkes, dir.-gen. van de Ned. Spoorwegen en talrijke genodigden over het bouwwerk. A.N.P.-P. rustig opgerold ligt te slapen en net doet of hij geen der voorbijgangers ziet of hoort als zij tegen de ramen kloppen. „Zo'n akelige lange slang toch", zegt een vrouw tot haar man, „lk snap niet wat ze nou aan zulke beesten vinden De gewone dagjesmensen lopen ach teloos aan deze afdeling voorbij, omdat ze er niet vinden, wat ze eigenlijk zoe ken. Maar toch ls de slang een mooi dier, als u hem bezoekt, let dan maar eens goed op de schitterende gekleurde strepen, die over rijn rug lopen en op de uiterst ragfijne glans, oie er door heen nteefi. Deze python kan een varken naar binnen werken door de schijnbaar nauwe bek. Een slangcnbek Is rekbaar, door dat de einden van de onderkaak niet vergroeid, maar door een rekbare band verbonden zijn. De onderkaken zitten eveneens niet direct aan de schedel, maar zijn door een been met een uit steeksel van de schedel verbonden. De prooi kan er dus gemakkelijk doorheen. Daarbij komt nog, dat het borstbeen ontbreekt en de Ingewanden geheel rek baar is. De prooi wordt door grote hoeveelheden speeksel glibberig gemaakt, waardoor ze door bet lichaam glijdt. Bij het verwerken van de prooi hangt de tong buiten de bek, zodat de luchtpijp, die in de tongwortel eindigt ln de vrije lucht uitmondt. Al duurt het sllkproccs ook nog zolang, de slang zal niet stikken! Wanneer U al deze détails van de slang kent. zult u het een „interessant" dier vinden en met eerbied naar zo'n opge rolde „braftdslang" in Artls kijken. Om van te griezelen. Aan de overkant van het huisje van buurman slang Btrekt zich de tropische tuin uit von de familie krokodil, die zich hier echt op haar gemak voelt en alleen maar denkt aan eten en luieren. Roerloos liggen deze dieren met hun hobbelige ruggen aan de oppervlakte van het water te peinzen en te dromen over het land van de Nfll. waar htm familie woont. De gehele dag zien we de dieren stil liggen. Ze trekken zich ol evenmin wat van de voorbijgangers aan els allo andere gekooide diersoor ten. Maar als het ogenblik van de voe- dertljd ls aangebroken ontstaan opeens grote golven ln het bassin. Dan begint de tropische plantenwereld op het strandje te leven en van alle kanten schieten de alligators en krokodillen het water in op het voedsel af. Het is maar goed, dat deze dieren niet in Hollend leven, stel je voor ln de kana lenOm van te griezelen." In Artls zijn ze echter goed geborgen. Op het boefdUrenstrand. Vlak bH de uitgang van het Genoot schap omgeven door een gracht, ligt het boefdiereneiland. waarop verschillende soorten een- en twee-hoevigen leven, die vooral de Jeugd Interesseren. Daar draalt do Nubische ezel door het mulle zand en stoot telkens zijn taa uit, dat alle toekijkende kinderen hem terstond na doen; dan heeft Artis een heel ezel koor Daar tussendoor wandelen heel statig als plechtige heren, de lama's, die erg boos kijken, maar het toch niet zo kwaad menen, ook al spuwen z® wel eens naar een voorbijganger. „O, moeder, karbouwen!" roepen kinderen ais ze de kolossale runderen bij de stallen In de hoek van het strand ontdekken. Maar ze bedoelen hiermee de watoessi'a, die tussen de siruisvogels en ezels doorwandelen en wel even de Indruk geven van hei Indische rund waarvan ze de naam van de schooljuf frouw hebben gehoord. Als een zwevende Jonkvrouw walst d; struisvogel over het strand en maakt sprongen van 21 meter en steekt daar bij telkens de nek ver vooruit. Het ls een heerlijk gezicht, waarvan men niet genoeg kan krijgen. Het ls daarom ook maar goed, dat de struis er dikwijls zelf een einde aan maakt en zich gaat wentelen in het warme mulle zand. - B. J. Op warme zomerdagen, als het witte strand ligt te blakeren ondpr de ver zengende stralen der zomerzon, trekken duizenden stedelingen naar zee om daar te genieten van strand, zee cn zon. Het strand lijkt dan veel op een dicht bevolkte mierenhoop, want overal krioe len de mensen door elkaar en geen stukje blijft onbetreden Tussen de gestreepte zebra-tenten heerst volop bedrijvigheid van heen en weer dravende mensen, die in dit strandcentrum allen haast hebben om zich te vorkleden. Op elke. vierkante meter liggen zij te genieten van de warme stralen der zon, wentelen zich om en om in 't gloeiende mulle zand en verschrompelen bijna als zaten zij op een het® plaat ijzer. Maar de kinderen, zelfs de kleinste peuters kennen geen rust en dribbelen gillend van plezier door het zwoele wa ter van het zwlndje. Daar vliegen ze wild door het water en spatten elkaar drijfnat Ze plonsen hier, pleasen daar. springen en dansen door elkaar en voe len de hitte van de zon niet. Maar o wee, als ze 's avonds thuilkemen, dan klagen ze over verbrande ruggetjes Een „rijmelaar" schreef eens naar aanleiding hiervan: „Op een warme zomerdag, als geen [windje koelte brengt en de zon de aarde met haar stralen [verzengt, Dan ls alleen het koele water in het [zwindje het domein van menig mensenkindje-'. Hoger tegen de zandheuvels zitten oude dames en heren en praten over jicht en rheumatiek met een verstandig Record-oogst in de V.S. Volgens mededeling van het Ameri kaanse Departement van Landbouw be staat er alle aanwijzing, dat de oogst van 1946 van voedsel- en voedergranen de grootste zal zijn uit de hele geschie denis die de record-oogst van 1942 nog met 3 procent zal overtreffen. Volgens de stand van 1 Augustus zou er een record-oogst zijn van mais, tarwe, tabak, perziken, rozijnen en groenten; bijna record-oogsten voor haver, rijst, aardnoten, aardappelen, peren, druiven, kersen en suikerriet; verder een gemid delde of betere opbrengst van hooi, so jabonen, erwten, pruimen, abricozen en suikerbieten. Alleen voor vlaszaad, boek weit, bruine bonen, zoete aardappelen, pecan-noten, katoen en rogge worden verwacht een opbrengst, die beneden het gemiddelde ligt, op te zullen leveren. Indien de. productie inderdaad over eenkomstig de huidige verwachtingen zal zijn, zal de totale opbrengst 27*/* boven het gemiddelde van 1923-'33 liggen en 6boven de oogst van vorig jaar. De mais-oogsi van dit jaar wordt thans geraamd op ongeveer 3.497.000.000 bushels tegen het voorgaande record van ongeveer 3.230 000.000 bushels die in. 1944 geproduceerd werden. De tarwe-productie zal naar verwacht wordt aanzienlijk bijdragen tot verlich ting van het tekort aan dit voedsel-graan dat zich tijdens de wereld-voedsel-crisis van aft, lopen winter en voorjaar ont wikkelde. Atoomenergie voor vredesdoeleinden Het Manhattan Engineer-District, de sleutel-organisatie voor de ont wikkeling van de atoombom, heeft de eerse radio-actieve isotopen aan de Amerikaanse Research-instellin- gen afgeleverd voor gebruik bij medisch en biologisch onderzoek. De eerste vredestijd-producten van de enorme atoomenergie-installaties van de regering waren eenheden ter grootte van een erwt en die ge bruikt zullen worden bü de onder zoekingen in verband met kanker, suikerziekte, photosynthese, kool afzetting in tanden en beenderen erf bij het gebruik van vetten door het menselijk lichaam. Hét Hoofd van de Afdeling Isoto pen van het Manhattan district zette uiteen, dat de plannen der verschil lende laboratoria a.v.: ten eerste als ..cpspoorderc" van de loop der ato men bij chemische, biologische en technische processen, en in de twee de plaats als een mogelijk therapeu tisch middel voor de behandeling van bepaalde speciale ziekten. Ver klaard werd echter, dat het grootste nut van het gebruik van deze mate rialen zeer waarschijnlijk zal komen niet uit therapeutische toepassingen, doch door de „opsporingstechniek bij het onderzoek naar de oorzaken van ziekten en het levensproces in het algemeen. Meer regelmaat in Amerikaanse oogsten Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft bekend gemaakt, dat 1946 een record-oogBt a8n tarwe en maïs zal opleveren. De tarwe-oogst zal -do. derdfe achtereenvolgende oogst van meer dan een milliard bushel zijn. Deze ver groting van de oogst en vooral de ver groting van de oogstzekerheid, xijn voor een groot deel toe te schrijven aan de uitgebreide maatregelen, die ln de af gelopen tien jaar door de Verenigde Staten zijn genomen tot beteugeling van wind- en watercrises. waarmee een begin van kunstmesttoepassing gepaard is gegaan. De kunstraestproductie is gedurende de oorlog reeds sterk gestegen en zal nog sterker stijgen door overschakeling van stikstofbindingsbedrijven van oor- logs- naar vredesproductie. Men zal dus rekening moeten houden met de waar schijnlijkheid, dat de Verenigde Staten en hun perlpherle ln de toekomst regel. matige en voorshands stijgende opbreng- sten aan landbouwproducten zullen op- Het ^'Paard, dat het nate elmen voor en zonnbad heef verwisseld en bij zijn -veren. Voor de Europese agrartsc! vrc: „..ame lur.-.b het publiek ln de gelegenheid udt hem ln zijn volle omv ang te k export kan dit ernstige gevolgen hebbgn. aanschouwen, ii 1 rf# f v - \v.; 'i- js te -' Av gezicht. Ze spreken gehande van „die jeugd van tegenwoordig", die zoveel ondeugende dingen ln het water uit haalt. Een oud moedertje zit een eindje verderop te breien aan een zwarte kous.... Zelfs op zo'n dag moet het werk zijn voortgang vinden. Ondertus sen praat zij van: „Zo'n warme dag as deuze. een mens zbu er ik weet niet wat van krijge!" Hoewel ze al tot de oude garde behoort, is zij toch naar het strand getrokken om te genieten van het heerlijke zomerweer. De rijmelaar ging verder: „O zon en strand, verhit de kouce [mensenlijven, opdat zo 's zomers niet verstijven.... Van gr;cp, jicht en al wat meer, laat ze stoven, die bibberige stumpers [voor deez' ene keerl" In de duinen achter het strand zoeken velen een heerlijk plekje op om daar de res: van de dag door te brengen Maar dat komt velen duur te staan, want het is nadrukkelijk verboden! Een politieagent loert en sluipt daar rond en is steeds op zijn qul-vive om te zien of er iets te schrijven valt Hij voelt (le zonnewarmte schijnbaar niet, want hij sjouwt de hele dag de duinen op en af. Het zweet druipt hem van het voorhoofd, doch hij voelt het niet en sjokt maar verder, op ze.': naar wetsovertreders.. Pas als de laatste tram de herige zomergasten uit het dorp .voert, keert hij huiswaarts, om na gedane dagtaak ook een ogenblikje rust te genieten. '7, vSf^gg'V' Hir ligt Simba, de koningin der wildernis zich met haar twee jongen in het mulle zand op het Kerbertterras te koesteren in het warme zomerzonnetje. Landbouwoverzicht f Aan het eind van het eerste oogstjaar onder vredestoestanden mogen we wel een ogenblik stii- staan bij de ervaringen in de loop van die 12 maanden opgedaan. Al lereerst moet dan worden opga. merkt, dat het woord „vredestoe stand" rijkelijk optimistisch is, want dat wij nog steeds in de schaduwen leven van de oorlog, die achter ons ligt, terwijl reeds andere nog on bestemde schaduwen van onopge loste conflicten de vredeszon belet ten helder te schijnen. Het heeft geen zin hier al deze maar al te be kende narigheden op te gaan som men, maar enkele ervan moeten we wel in het oog houden, omdat zij van invloed zdjn op het bouwplan en bet werkplan in het algemeen van boer en tuinder. Wanneer wij de tuinbouw aller eerst bezien, ontdekken we niets dan onzekerheden. De afzet en daarmee de prijzen hangen af van het al of niet los wrikken van in voer vei gunningen naar Engeland en Frankrijk. Wanneer die vergunnin gen voor één, twee of drie jaar contractueel werden vastgelegd zou de zaak volkomen gezond zijn doch wij beleven thans hoe telkens weer met kunst en vliegwerk de buiten landse markt als het ware openge- wrongen moet worden. Dat fiu is geen basis om een bedrijf als onze tuinbouw op te grondvesten. Mer. zal thans eindelijk eens de lessen uit de afzetmoeilijkhedeq moeten trekken en de oppervlakte^ inder daad in overeenstemming moeten brengen met de werkelijke ver koopbare productie. Dat mag hard schijnen maar het is een onhoud-1 bare toestand, als de tuinders steeds weer met angst en vreze het hoog tepunt van het seizoen zien nade ren, omdat onder de gegeven om standigheden in dit bedrijf over vloed geen weldaad maar een ramp is. In vele opzichten is de situatie in de bk>embollenkwekerij gelijk, ook hier wordt veel meer geprodu ceerd dan wij verkopen kunnen. Wil men niet jaar in jaar uit dure arbeid en dure grondstoffen ver nietigen, dan moet er ingegrepen worden en de oppervlakte worden beperkt tot de hoeveelheid, waar van de oogst nagenoeg zeker te ver kopen is. Zoals men ook de kippeo- houderij en de varkensmesterü be perkt, omdat onze productiemidde len niet toereikend zijn, zal men ook eventueel de productie moeten beperken, omdat onze arzet niet toereikend is. Wij kunnen ons wer kelijk niet veroorloven, dat kapi taal en arbeid thans ongebruikt of pnog veel erger verkeerd gebruikt verloren gaan. De regeking moet zoeken naar gewassen, waarvan de afzet wel zekér is en bij de huidige zonderlinge internationale toestan den zijn die inderdaad te vinden. In de tuinbouw tabak als voornaamste aanvullingsgewas» terwijl in de kas sen in plaats van tomaten ook nog wel meer bruikbare gewassen kun nen worden gezet. Kastabak is voor zover ons bekend hier nog niet ge probeerd, maar het zou ons sterk verbazen als daar geen prima pro- "*"ct te telen was. In de landbouw zullen we in de eerste plaats moeten zorgen voor een zo groot mogelijke productie van veevoeder en in dit verband moeten wij wijzen op het voorbeeld van Zwitserland, Engeland en De nemarken, waar men, dank zij de aanleg van kunst weid en en <ie ver bouw van groenvoeder er in ge- slaagd is, met behoud van een hoge akkerbouwopbrengst hoge veeop brengsten op bedrijf te krijgen. In Nederland is het kunstweidebedxijf, waarbij dus de grond na enkele ja ren in gras en klaver te zijn gelegd, weer wordt omgeploegd, nooit tot grote uitbreiding gekomen. Het is echter zeker, dat de productiviteit van onze grond hierdoor, evenals door toepassing van hét om weid- systeem op het bljjvende grasland, zeer belangrijk zal kunnen worden verhoogd. Onze melk-, vet- en vleesproductie kan daardoor wor den vergroot, terwijl we onafhan kelijker van het buitenland worden. Bovendien zal het zolang we zo slecht in onze deviezen zitten, zaak zijn om aandacht te besteden aan de grondstoffenvqorziemnig van de kleine bedrijven. Het middel daar toe is de maisteeït. Mais is een graansoort, die meer dan enig graan oplevert, maar ook zeer veel arbeid kost.' Daarom hoort de mais vooral thuis op de kleine bedrijven, die daarmee dan echter voer voor hun kippén krijgen. In ieder geval moet er op ons gehele bouwplan krachtig worden ingegrepen, waarbij op het gebied van de akkerbouw de vet- productie, <Lw.zl de koolzaadteelt niet mag worden vergeten. Tot op« dit ogenblik hebben wij no? niets gemerkt van voldoende pret auctie- lfflding in de land- en tuinbouw. Wil men echter het risico van de Staat ten aanzien van de afzet der producten tot het dragelijke beper ken, dan moet de overheid die pro ductie aanpassen bij de behoeften, dus aan de boeren en tuinders dui delijk zeggen welke gewassen zij het hardst nodig heeft. Koflen'-espsrins op kleine bedrijven De noodzaak om kleine boeren te helpen, vooral in de door de oorlog geteisterde streken, heeft in sommige dórpen geleid tot coöperatief gebruik van werktuigen en machines. In de Bommelerwaard heeft de ervaring v - leerd, dat wanneer het gebruik van de machinerieën door een actieven beheer der wordt geregeld, de werkzaamheden, bij lle verschillende boeren alle op tijd kunnen worden verricht met een minimum aan materiaal. Ir. het Jull- nummer van het Maandblad voor de Landbouwvoorlichtingsdienst wordt van deze bemoeiingen verslag uitgebracht en de mógelijkheid geopperd, dat op ddze wijze op verschillende kleine bedrijven het paard afeeschaft kan worden, waar. door de weideruimte. die dsardcor vrij komt. gebruikt kan worden om één of twee melkkoeien moor te bo-iden. De positie van den kleinen boer wordt dan belangrijk stérker 4-JARIG KNAAPJE ONDER TRAM GERAAKT. Gistermorgen om Ijwart over negen geraakte een 4-jarig jongetje in Den Haag onder een tramwagen van lijn tien en werd hierbij op slag gedood. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het ziekenhuis

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3