mauder Overeenkomst op korte termijn Griekenland „in oorlog" met Albanië Volewijckers wint met 6-4 Radio's wisselen van eigenaar Euwe heeft met Botwinnik de leiding Geldig tot Zaterdagavond 8TIJGING VAN TEMPERATUUR. In de ochtend hier en daar neve lig, overigens gedeeltelijk bewolkt, droog, zwakke veranderlijke wind en stijging -n temperatuur. Temperatuur: Zomerbad 20 gr. C 68 gr. F; Overdekte 22% gr. C 92»/» gr. F. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1946 3de Jaargang 235129 Directeur: M. J- Roggeveen. Hoofdredacteur: O. E. de Winter. dagblad YOOK MMMAI SM OMGEVING. UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. Z274.Advertentie.afd.: Langestraat 15, tel. BON BONNEN VOOR AARDAPPELEN. Voor de week van 18 Vm. 24 Augustus geven de bonnen 409 Aardappelen recht op 3 kg. aardappelen en de bonnen 909 Aardappelen 1 kg. aardappelen. Bovendien ia voor het tijdvak van 18 t/ra. 31 Augustus a s. bon B 96 Reserve aan gewezen voor 2 kg. aardappelen Jonkman over verhouding met Indonesië: Langer twisten kan en mag niet INDONESIëRS, Nederlanders en Chinese medeburgers, wij kunnen ons de tegenwoordige twisten niet langer veroorloven, en in elk geval niet lang meer. Dat kan en dat mag niet, noch in ons eigen belang, noch in ons gemeenschappelijk belang, noch met het oog op de internationale ver houdingen. Wij moeten op korte termijn tot een overeenkomst komen, waarbij wij gezamenlijk eindelijk de vrede winnen, waarbij wij verzoe nen en tot overeenstemming brengen enerzijds het Nederlandse streven naar handhaving van een zij het vernieuwd rijksverband en ander zijds het Indonesisch vrijheidsverlangen", aldus richtte minister Jonkman zich in een radiorede voor de zender PCJ gisteravond tot Indonesië. verhouding tussen Indonesiërs, Ne. dor lande rs en Chinezen beter, meer- ielovende dan waar ook ter we reld, zo de verschillende volkeren samen zouden werken. Malino de grondslag DE, minister van Overzeese Ge biedsdelen begon zijn rede met er aan te herinneren, dat het thans een jaar geleden is, dat Japan capi tuleerde. Sprekende ove" de conferentie van Malino zeide de minister: „Op deze conferentie zijn de grondsla gen gelegd voor de hervorming van het oude Nederlands-Indië in een nieuw Indonesisch staatsverband; de besprekingen hier te lande met de delegaties uit Suriname en Curagao hebben met de samenkomst op Ma lino duidelijk aangetoond, hoe in gezamenlijk overleg de weg te vin den is." De minister ontkende met dat aan beide zijden soms ernstige en be treurenswaardige fouten zijn ge maakt, doch achtte ondanks alles de De taak der pers ra. (dewi) De krant dus moet uit eigen impulsen zoeken naar Waarheid. Dat brengt een enorme verantwoordelijkheid met zich, de mogelijkheid tot vergissen toch is hier rijkelijk aanwezig. Het zal haar sieren, zo nodig, eigen fouten te belijden. De vrije, onafhankelijke pers kan een kracht zijn in het volksleven. Dat bergt echter ook een groot gevaar in iich. n.1. dat zij in een zeker isolement tegen over de strevingen in de maatschappij zou komen te slaan. Zij heeft zich dus steeds opnieuw op haar taak te bezinnen en aldoor zich de vraag te stellen, wat van haar in een bepaald tijdsgewricht wordt verlangd. Wat nu is de taak van de vrije onaf hankelijke pers in het heden? In de eerste plaats Is deze, wat zij in iedere tijd dient te zijn, het zoeken naar Waarheid! Zou zij het zoeken naar Waarheid ontrouw worden, dan zou zij haar eigen overbodigheid prediken. Leugen is er in de wereld al meer dan voldoende. Iedere tijd echter stelt ook haar eigen specifieke eisen, heeft haar eigen levens, instelling. Nu hebben wij in onze tijd, naar mijn mening, in de eerste plaats te zien naar de geestelijke en maatschappelijke nood in de wereld. De wereld schreeuwt om redding. Zij kreunt haar vertwijfeling en ellende in alle toonaarden uit Zij leeft overwegend in een noodlotssfeer. Het gevoel, dat men er „geen gat meer in ziet" overheerst. Voor dit alles kan ook de pers niet blind en doof zijn. Zij heeft dus op te treden tot verdedi ging van eeuwige waarden, mensen, waarde niet in de laatste plaats. Zij heeft mede leiding te geven aan de poging uit de- impasse te geraken, levenszekerheid te verschaffen; het leven weer inhoud te geven; de mens te bevrijden van zijn angsten; waar achtige mensenwaarde te verdedigen. Dat is een taak met een bij uitstek progressieve inslag. Men mag van de vrije pers verwachten en zeer terecht, dat zij de vernieuwings- wil. die nog altijd in de mens aanwezig is, stimuleert; dat zij zich verweert tegen een conservatieve houding ten opzichte van een voor een groot deel hopeloos verknoeid verleden; dat zij de strijd aanbindt met iedere reactie, zo wel op geestelijk, als op maatschappelijk gebied. Men mag echter verwachten, dat zij haar doeleinden nastreeft, niet enkel in polemisch negatieve zin, maar meer nog uit het getuigenis van eigen positief bezit. Doet de pers dit, dan is voor haar een schone, niet genoeg te waarderen taak weggelegd. Het blijft te betreuren, dat de pers voor haar dubbele taak nieuwsbrenger en paedagoog te zijn niet over betere niddelen kan beschikken. Met recht heeft zij ontevreden te zijn over de effectieve mogelijkheden, die haar wor. den geboden; over het weinige papier, waarover zij kan beschikken. Wij kennen de vele argumenten, naai voren gebracht van officiële zijde om deze voor de pers zo teleurstellende situatie te verdedigen. Hoe waar deze argumenten ieder voor zich ook mogen zijn, wij kunnen er niettemin geen vrede mee hebben. Wil de pers haar taak ip het heden kunnen volbrengen, dan zal zij over armslag moeten kunnen beschikken; dan zal zij geheel vrij haar gang moeten kunnen gaan; dan zal zij de invloed moeten afwijzen van de lawine pers conferenties. waarop zij tegenwoordig van officiële en andere zijde wordt getracteerd; dan zal zij moeten worden bevrijd van de chaotische gevolgen der bezetting; kortom: dan zal zij zuivere lucht moeten krijgen toegevoerd, waarin •Uchts leven mogelijk is. Rede van H.M. wijst de weg NA een overeenstemming op korte termijn bepleit te hebben zeide de minister, dat de weg daartoe leeds gewezen is door de rede van H.M. de ^Koningin van 7 Dec. 1942. Die rede rïép ons op de strijd vol te houden tot de gemeenschappelijke overwinning; het rijksverband te hervormen naar de eisen van de tijd en vrijwillig de band te ver nieuwen, die de geschiedenis ons eenmaal heeft geschonken en opge legd. Die rede droeg ons op de oude koloniale verhouding om te, zetten in een verder samengaan in volko men gelijkwaardigheid. In het licht van dat vooruitzicht is ons ko ninkrijk toegetreden tot de organi- saie der Verenigde Naties. Minister Jonkman besloot zijn rede met de volgende woorden: „Het is een jaar geleden, luister aars, dat Japan zijn nederlaag heeft erkend. Het wordt de hoogste tijd, dat wij met elkander vervullen wat deze koninklijke rede ons heeft op gedragen." MINISTER JONKMAN Geen invrijheidsstelling der „lichte gevallen"? Minister ontkent wij- liging in da plannen Het ANP publiceerde gisteren een be_ richt over een nieuwe wijziging in de onlangs gegeven voorschriften betref fende de onvoorwaardelijke buitenver volging stelling van de z.g. „lichte ge vallen". Volgens dit bericht had de minister van Justitie dit plan geheel laten varen De „lichte" gevallen zouden op de tot nu toe gebruikelijke wijze door de pro cureurs-fiscaal worden afgedaan. De procureurs-fiscaal zouden hunner, zijds toegezegd hebben te zullen zorgen, dat vóór 1 October de voorgenomen werkzaamheden zouden zijn voltooid en dat alsdan slechts het door den minister genoemde aantal dergenen, die voor be rechting door Bijzondere Gerechtshoven en tribunalen in aanmerking komen, in de kampen zou zijn overgebleven. In een telefonisch onderhoud met het ANP heeft de minister echter medegedeeld dat dit bericht onjuist is. de minister wilde deze mededeling niet nader motiveren. Opnieuw ByrnesMolotov Finland verzoekt clementie J)E Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, heeft gisteren op de Parijse Vredesconferentie opnieuw de handschoen aan Molotov geboden, die deze volgens Wisjinsky „later" zal opnemen. De Italiaanse regering is volgens Byrnes wèl democratisch; hij protesteerde tegen Molotov's bewering, dat „andere mogendheden" profijt van dit land trachten te trekken: „Ik hoop, dat Molotov niet op de V.S. doelt". Een van de belangrijkste verzoeken, die binnen kwamen, was dat van den Finsen gedelegeerde Pekkala, die ojn. zeide, dat de economische ge volgen van het afstaan van 24.000 k2 grondgebied aan de Sowjet-Unie zeer groot zullen zijn voor Finland, daar dit verlies Viipuri omvat: de uitvoer haven van een gebied, dat aan dit land verhonden blijft. Wordt Oostenrijk toegelaten? Baby verdwenen Gistermiddag omstreeks half drie is in het Hyppolitusziekenhuis te Delft een kinderwagen met een jongetje van vier weken oud erin verdwenen. De moeder van de baby bezocht haar man in het ziekenhuis en liet de wagen met de baby in de hall achter. Even later kwam er een juffrouw ln de hall, die tegen de bij den kinder wagen staande verpleegster zeide: „Ik zal maar met de baby weggaan, omdat mijn zuster nog een poosje in het ziekenhuis bij haar man blijft". De „tante" vertrok met baby en wagen, doch keerde niet terug. Vannacht ls echter in een van de Delfste straten een baby gevonden, die daar 6p een stoep was neerge legd. Het kind bleek het vermiste jongetje te zijn. De vrouw die de baby heeft meegenomen is inmiddels gearresteerd; de kinderwagen was reeds verkocht. ALEXANDER, de voorlopige plaats vervanger van Bevin. liet gisteren een harde toon horen: „De voormalige satellieten van de as moeten de schade, die zij hebben aange richt, herstellen, en zij mogen hun ge rechte straf niet ontgaan. Italië zal deze crisis te boven komen, en zodra het verdrag is getekend, zal Engeland zijn invloed aanwenden om Italië als lid van de Verenigde Naties te doen aan vaarden." B i d a u 11 was meer verzoenend: „Het is de plicht van de conferentie de eerste schreden van Italië te helpen vergemakkelijken." Molotov verklaarde, dat de voor gestelde grenswijzigingen met Finland noodzakelijk zijn om Leningrad te be hoeden voor een mogelijke gevaarlijke positie in de toekomst. Óp deze en en kele andere gronden verzette hij zich tegen een wijziging van het ontwerp verdrag met Finland. De Griekse minister-president Tsal- daris zeide, dat Griekenland zich in staat van oorlog acht met Albanië; hij stelde voor dit land als een voormalig vijandelijk land te behandelen. Van Engelse zijde "werd vervolgens medegedeeld, dat Engeland zal voor- Het ftebuui van Cnrayqo (Van onzen speclalen verslaggever). Als je om 6.10 uur aan het Centraal Station staat en je moet om zeven uur in het Stadion zijn, dan brengt de „benen wagen" Je zover niet meer en als er dan bovendien nog een belangrijke gebeurte nis op handen ls in Van den Berg's hei ligdom, dan sta Je met de handen in het haar Want als je geen rasechte Amster dammer bent, dan ls de uitpuilende tram, waar de mensen levensgevaarlijke toeren verrichten om er toch maar in te komen „taboe". De wedstrijd tussen onze broeders van de evenaar en die van Amsterdam-Noord was een kwartier aan de gang of ik had er al spijt van dat ik de „verre reis" aanvaard had. Maar na de pauze veran derde deze stemming, want aangemoedigd door een kleine 40.000 kelen begonnen onze landgenoten-van-over-zee te laten zien, dat zij er ook nog wel wat van kon den Er waren aardige intermezzi om voor de rust de verveling te verdrijven: het sympathieke begin, waarbij de Cura- gaose oranjehemden geschaard om Neêr- lands vlag het saluut aan de tribunes brachten, was een treffend symbool van de eenheid, die tussen Curagao en Neder land groeiende is. We keken met groot ontzag naar de gespierde bodies, wier eigenaren zich echter maar matig thuis voelden op het spekgladde terrein, dat een grote handicap bleek. Wel verrichtten zij de meest zonderlinge capriolen met de bal, doch het verband ln de ploeg was ten enemale zoek. Volewijckers speelde een pittig spelletje: té pittig voor onze gasten, althans vóór de rust, die met 21 inging. Na de pauze echter kwam na 4l de kentering en het snel open spel „haalde" Curagao op tot 4—3 In de laatste zes minuten vielen de resterende 3 doel punten, die de eindstand op 64 brachten Doelman Hatto waa met den linkshalf wel de grote man. Zijn stijl was een ée- heel andere dan die van onze Hollandse doelverdedlgers. Er „waren" er echter niet veel op onze velden rond, die het hem zo goed nadoen Tijgersprongen „bij de vleet", terwijl bang-zijn niet ln zijn te maken. woordenboek voorkomt, want meerdere malen voorkwam hij een doelpunt door zich op de voetbalschoenen van De Jong c.s te werpen. Wij zijn er zeker van, dat hoe meer dit elftal is Ingespeeld, hoe beter de presta ties op de Hollandse grasvelden zullen worden. Zeven millioen project voor Amsterdamse Jodenbuurt Er bestaan plannen tot verbou wing van de Amsterdamse Joden buurt, die deze wijk een nieuw toe komst tegemoet zullen doen gaan. Zoals men weet, werd de Joden buurt tijdens de bezetting zwaar gehavend. Van de 1700 woningen en 730 be drijven waren er na de hongerwin ter nog 1100 woningen en 370 be drijven; 960 percelen d.w.z. 600 wo ningen en 360 bedrijven zijn totaal verdwenen. Het grootste gedeelte is door de Amsterdamse bevolking zelf gesloopt en het hout is in de nood- kachels verdwenen. Een zeer klein gedeelte is in het kader van de sa neringsmaatregelen omver gehaald. Brede straten, nieuwe gebouwen, een weer opnieuw te graven gracht en een fraaie beplanting zullen dit vervallen stadsgedeelte in een mo derne, frisse wijk herscheppen. Het project zal een uitgave van 7 mil lioen vragen. De minister van Binn. Zaken heeft op een serie desbetreffende vragen geantwoord, dat hij niet be reid is de wederverschijning van het weekblad „De Prins" ongedaan stellen Oostenrijk ter conferentie uit te nodigen. De Sowjet-Unie verklaarde, dat zij zich tegen een dergelijk voorstel zou verzetten. Sjahrir opnieuw kabinetsformateur OMSTANDIGEHEDEN SPOEDIG NORMAAL? Soekarno heeft in een op 14 Ang. te Djokjakarta gehouden voltallige kabinetszitting aan Sjahrir de op dracht veratrekt een nationaal kabinet te vormen, daar „de omstandigheden spoedig weer normaal zullen xfln". Men verwacht, dat de volledige be voegdheden, die Soekarno tijdelijk aan zich heeft getrokken, wederom zullen overgaan op de ministerraad. Van Mook over de toestand. De lt.-G.G., dr H, van Mook, heeft ter gelegenheid van het feit. dat een jaar geleden de Japanners capituleerden o.m. verklaard, dat „aan een ieder, die de geschiedenis van Azië heeft gevolgd, het duidelijk behoort te zijn, dat deze oorlog voor de Aziatische volkeren een nieuwe stoot heeft gegeven aan hun vrijheidsdrang". Hij wees voorts op het systeem van isolatie en van bedreigingen op Java en Sumatro door middel van propaganda dat hij als een typische erfenis van de Japanse dictatuur beschouwde. Wat de Nederlandse troepen betreft: deze zijn in Indonesië, aldus Van Mook om bescherming en veiligheid té'ver lenen. Met ingang van 15 Augustus is de ANWB wegenwacht in het Noorden gestart; de Afsluitdijk is thans ook in het patrc.iilleringssy- steem opgenomen. Medio Septem ber komen ook het Oosten en het Zuiden aan de beurt. Het vuurwerk op Scheveningen, dat in de jaren vóór 1940 elke Don derdag in het seizoen plaats had, is gisteravond, onder overweldigende belangstelling herleefd. Uitspraken Tribunaat A. van Diepen (Alkmaar). Internering voor de tijd in detentie doorgebracht. Ontzetting uit de kiesrechten. Verbeurdverkl. van een vermogen van 4000 gulden. Het be- heer wordt opgegeheven. At- Michels (Alkmaar). Niet verschenen. De zaak wordt ge. schorst voor nader onderzoek. J. H. B o k (Bergen). Internering 1 jaar en 9 maanden met aftrek, dus 23 Febr. 1947 vrij. Ontzetting kies rechten en ambtbekledrng. Ver beurdverklaring radio en 1000 gld. Beheer wordt 1 Oct. 1946 opge heven. C. Strybos (Harenkarspel). Niet verschenen. Verbeurdverklaring 15.000 gld. De tijd in detentie door- gébracht, n.1. 9 maanden, wordt te kort geacht. Tribunaal legt hem dientegevolge een geldelijke maat regel op. Ontzetting kiesrechten en ambtbekleding. Verbeurdverklaring radio. Beheer wordt opgeheven 1 Ootobr 1946. J. G. v a n d er Broek (Alk maar). Internering 2 jaar met af trek, dus 8 Mei 1947 vrij. Ontzetting kiesrechten en ambtbekleding. Op heffing 1 October 1946. Nadat hij zijn vonnis had aange hoord wreef hij zich in zijn handen Stedenwedstrijd Alkmaar-Den Helder gaat niet door g (Van onzen sportredacteur.) Naar wij hedenmorgen vernamen uit Den Helder is het het Helders sportcomité onmogelijk vóór Zater dag 24 Aug. een Helders elftal sa men te stellen, daar de spelers van, de voetbalvereniging helder" mef hun eerste elftal die dag en de Zondag daarop deelnemen aan een toumooi in Sneek. Om thans met een voornamelijk uitspelers van HRC bestaand elftal tegen het Alk- maars stedelijk elftal te spelen, acht men niet verantwoord: G; T: Federale Unie Gisteravond gaf ir Witte Hoogendijk uit Amsterdam, voorzitter van de Ned. afdeling van de internationale vereni ging „Federale Unie" in hotel „Irene" een uiteenzetting over het doel en stre ven dezer organisatie. Ingeleid door mr Ir C. Berkhouwer, die in enkele woorden het "ïêleracieve beginsel verklaarde, begon ir Hoogen dijk met een hlscorisch overzicht te geven van de vorming en groei der Verenigde Staten van Amerika. Nadat de vrijheidsoorlog tegen Engeland ge streden was en de onafhankelijkheid der staten door de Britten was herkend, begonnen de moeilijkheden tussen de dertien Amerikaanse staten onderling. De „vriendschapsbond", die zij gesloten hadden, bleek een te los verbond te zijn, omdat deze de souvereiniteit der staten afzonderlijk als basis had. Het was te danken aan het onvermoeide streven van mannen als Hamilton. dat ten slotte werd ingezien, dat de ge meenschappelijke belangen door een ge. meenschappelijke regering moesten wor den behartigd, terwijl de nationale be langen in handen bleven van de natio nale regeringen. Het voorbeeld der Amerikaanse sta ten. aldus spreker, kan dienen voor de organisatie der wereldmaatschappij en in het bijzonder voor de reorganisatie der verhoudingen tussen de West-Euro. pese landen. Na de lezing vond een uitvoerige ge- dachtenwisseling tussen ir Hoogendijk en enkele belangstellenden plaats. W andelen. Stertocht naar Alkmaar Vanuit diverse plaatsen in Noord- Holland zal morgen een stertocht gehouden worden naar Alkmaar, eindpunt de Muziektuin in de Hout. Van de talrijke deelnemers noemen wij o.a. de wandelsportvereniging uit Purmerend, die met 25 leden met groot succes deelnam aan de Vierdaagse en den 72-jarigen heer Gedeking. De deelnemers zullen om streeks half vier te Alkmaar arri veren. en zei: „Dat is de moeite nog eens waard." v F. J. Groot (Akersloot). Inter nering tijd detentie. 17 Aug. vrij. Ontzetting kiesrechten en ambtbe kleding. Verbenrdverklaring 10.000 gulden en radio. Beheer 1 October opgeheven. G. Radeniaker (Zijpe). Niet verschenen. Verbeurdverkla ring 14.000 gld. en radio, bovendien, een geldelijke maatregel boven nor male uitgave. Ontzetting kiesrech ten en ambtbekleding. Beheer 1 Oc tober opgeheven. Alkmaar—Bath Tegen het eind van deze maand zullen de Alkmaarse scholieren, die veertien dagen te gast gingen in Bath, terugkeren en zullen vrijwel te zelfder tijd 150 jongelui uit Bath in de leeftijd van 1418 jaar naar Alkmaar komen. Reeds vele weken worden voor bereidingen getroffen om de in druk, die deze Engelse jongeren van ons land zullen krijgen, zo gunstig mogelijk te doen zijn. De heer Joos- ten van het bekende restaurant „Kinheim" biedt hun zelfs een gra tis lunch aan en bevestigt daarmee, dat ons Hollanders het etiket van gastvrijheid en gulhartigheid nog steeds mag sieren. Anderen zullen de gasten op voor ons nog steeds schaarse arti kelen weten te tracteren om op de ze wijze te helpen, de laatste res ten van het vervelende idee, dat wij zouden zdjn een volk van bede laars, weg te nemen. Dat is nodig. Niet alleen vanwege de talloze bedelbrieven, die men naar het buitenland verstuurde, docH ook, omdat sommige Alk maarse kinderen bij hun bezoek aan Bath onbescheidenheid tot een deugd verheven hebben. Er zijn enkele gevallen bekend die demon streren, <|pt de gedachte voorgeze ten heeft, dat Bath het „Land van Belefte" was in plaats van een stad, die ook zes jaar oorlogsellende mee te dragen heeft gekregen. Wat men in Bath gedaan heeft door de Adoptie van Alkmaar tot een daad te maken, die geëerd mag worden (goederenzendingen, de schenking van een boerderij en geldinzamelingen) heeft men niet uit weelde gedaan, doch omdat men het voelde als een ernstige plicht. In opofferingsgezindheid vergat de burgerij eigen moeilijkheden en leed. En daarom wil Alkmaar eind van deze maand bij de ontvangst der 150 jongelui en bij de ontvangst der 33 Bath-gasten tonen, dat er waardering is in de harten van velen. Op deze basis kan een vriendschapj gebouwd worden, die blijvend is. En wat is anders de bedoeling van de uitwisseling, dan vriendschapsban den te leggen? Eindelijk! Eindeijk ls het dan gebeurd. Gister middag is een flink stuk van de kade muur van de Oudegracht bij het Groot Nieuwland ingestort. De voorlopige re paratie, die dit had moeten voorkomen, blijkt dus wel erg provisorisch te zijn geweest! Etalageweek Ter gelegenheid van de Landbouw tentoonstelling op 25 Sept. a.s. orga niseert de Contactcommissie Midden stand een étalageweek, die van 24 Sept. tot 2 Oct. zal duren. Reeds ls vergunning verleend tot gebruik van electrisch licht in de téalages en ont heffing van de verplichte verkoop van de geëtaleerde artikelen. Alle zakenlieden worden opgewekt om door hun medewerking deze wed strijd te doen slagen. Staanton-schaak'oamooi Russen in de topgroep J%E derde ronde van het Internationale Staunton Schaaktonrnooi had de vol gende resultaten: E u w eCbristoffel 1—0; Denker—Lun- din 1—0; Szabo—Boleslafskej l—0; Stel- ner—Vldmar ViV»; Tartakower—Kotov 'lt'It', Stoltz—KottnauCr l—O; Botwinnik Smyslov ï-O; O'KeUy—Najdorf Vi—V»; Bernstein—Gulmard afgebroken; Flohr Vanofsky 1—0. De stand na deze derde dag ls thans: Euwe en Botwinnik (Sowjet-Unie) leder 3 punten: Denker (V.S.) 2«/i punt; Smys lov (Sowjet-Unie), CTKeUy (België). Naj dorf (Polen) en Kotov (Sowjet-Unie): ieder i punten; Tartakower (Frankrijk): IV» punt plus l afgebr. partij; Guimard (Argentinië) en Flohr (Sowjet-Unie): l punt plus 1 afgebr. partij; stoltz (Zwe den): IV» punt; Chrlstoffel (Zwitserland), Lundtn (Zweden) en Szabo (Hongarije): ieder 1 punt; Boleslafskej (Sowjet-Unie). Yanofsky (Canada), Steiner (V.S.) en Vid- mar (Joego-Slavië), ieder V» punt; Bern stein (Frankrijk): 0 punten plus 2 afgebr partijen; Kottnauer (Tsjeeho-Slowakije). 0 punten plus 1 afgebr. partij. „Ik heb geen kans". Vandaag speelt onze landgenoot, dr Max Euwe. tegen den Argentijn Guimard. die zelf verklaarde: „Ik heb geen kans tegen Euwe, hij ls Immers ex-wereldkam pioen"...... Grepen uit het Radio programma ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1946. HILVERSUM L 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.23 Pluk de dag. 1100 Dq Zonnebloem. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.30 The Ri- cardo's. 13.00 Voor de Nederl. Strijdkrach ten 14.00 De band vap de week. 15.03 Hand in hand door kinderland. Ifi.00 Cho- pins pianowerken. 17.15 Jonge kunsten aars stellen zich voor. 18.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 1.830 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws en weeroverzicht. 20.08 Lichtbaken. 20 43 De Avonturen van Pa Pinkelman. 22.00 Nieuws. 23.00 Orkest Jaap Meijer. 2315 Staunton Schaaktournool. HILVERSUM n. 7.00 en 8.00 Nieuws 10.00 Morgenwijding. 11.00 Voor arbeiders in Continubedrijven. 12.30 Eddy Walls. 13.00 Nieuws. 13.15 Concertgebouw-Sextet. 14.20 Radio Phllharmoniscli Orkest. 15.30 Koninklijke Militaire Kapel. 16.30 Men vraagt, en wij draaien. 18.00 Nieuws. 18.15 HUter Sextet 20.00 Nieuws 20.05 „En, na Oké". 21.30 Binnenlands weekoverzicht. 21.45 „Een avontuur van de Schim". 22 15 Metropole-Orkest. 23 00 Nieuw».

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1