DE KERK op de Tweesprong Verzet tegen nieuwe oriëntatie Drentse olie wordt per spoor afgevoerd STORM LANGS DE KUST Te Boli op het onbekende eiland Zalig gij armen I want Uwer is het Koninkrijk Gods(Luo. 0 20b) (dewi) Men heeft het christelijk Evan- Eelie, da büjraare van gerechtigheid, armhartigheid en naastenliefde, wel eens het Evangelie van de armen ge noemd. Het is inderdaad een feit. dat het Evangelie, dat Christus, zich bij meer dan één gelegenheid solidair ver klaart met de lijdenden, de ontrechten, de zondaren in deze wereld van zonde. Staat er niet ergens zo scherp: „de recht_ vaardigen hebben Mij niet van node, maar de zondaren". Dat is echter maar niet zo eens een willekeurige uitspraak, doch een geestesgesteldheid, die uit hei gehele Evangelie naar voren treedt. Daarom zou het geen kwaad kunnen, dat wij meer dan voorheen van da betekenis hiervan doordrongen waren. De „rechtvaardigen" hebben naar mijn smaak al te veel Christus en Zijn Evan. gelie voor eigen ziel geannexeerd. De wereld en zijn zonde, zijn armoede, zijn onrecht en barre strijd heeft er maar al te dikwijls weinig mee te maken. Daaraan gaat men maar liever hoog hartig voorbij! En dan jammert men er over, dat het christendom zo weinig levende werke lijkheid ia. Peste mede-christenen, wij hebben !het er zelf naar gemaakt. Wij zijn van hel christendom een modeartikel gaan maken, iets moois, dat prettig is te bezitten. Wij zijn maar al te graag modechristenen, ver verheven boven de werkelijkheid van deze zondige wereld, zwijmelend in eigen braafheid. Dat wij het dan juist zélf zijn, die dat christendom onvruchtbaar maken, die Christus verraden, komt in onze arm zalige hersenen niet op. Een beetje echt schuldgevoel kon werkelijk geen kwaad. Christus, vertelt het Oude Boek, was met de armen materieel en geestelijk met de zondaren, met hen die van het leven zo helemaal niets terecht brachten. Wij echter hebben vele kerken gesticht, verdovend van uiter lijke pracht. Dat is op zichzelf schoon en goed. Maar het kan ook een gevaar betekenen, nl. dat wij aan onze christe lijke taak niet toekomen. Dat wij de wereld laten drijven in zijn ongerechtig, heid. Dat wij ons van de wereld af zonderen en ons-zelf promoveren tot een beter soort burgers. Laten wij toch eens een ogenblik be denken hoe doortrapt heidens wij zijn, ondanks de vaak schone schijn van het tegendeel. Wij prediken U een christendom van de armen. Van de vissers van het Meer van Gennesareth. maar ook van de dok werkers van Katendrecht en Katten burg; van de in zonden verstrikte Maria van Magdala, maar ook van de onder hun zondenlast bezwijkende zondaren en zondaressen van deze dagen. Als wij ons daarvoor niet te goed voelen, dan zou het Godswonder kunnen gebeuren, dat een waarachtig christendom weer onder ons ging leven en de duisternis zou weten te doorscheuren van een wereld van onrecht en atoombommen. Wanneer wij ons niet beter wanen dan anderen; wanneer wij weten door te dringen tot ons gehele volk. tot de gehele mensheid, met als enig wapen het llefdegebod, dat wij hebben leren kennen, dan zal nieuwe hoop kunnen opgroeien. jf Deze wereld zal niet onder gaan, als wij het niet willen. Niet willen, door ootmoedig het hoofd te buigen en misschien woordeloos te stamelen: Uw wil geschiede!. Uw Koninkrijk kome. Het Koninkrijk Gods. dat is het Koninkrijk der armen' Op dit Godsrijk, ook in deze aardse werkelijkheid, wacht deze lijdende en Btrijdende wereld, deze uit duizenden wonden bloedende mensheid Zij zal niet zijn een gemeenschap van uitverkorenen en zichzelf zalig prijzen- den, maar een gemeenschap van zon daren, eigen schuld bewust. In de tempel van Cmssa PROBLEMEN. t, No. 12: Goede oplossingen: F. P. Hek- ker. M. de Vries, M. Hoekma, P. en F. Hoekstra, F. Hildama, G Paardekoper, G. Offerhaus. De stand van de ladder is nu. 21 punten: M. Hoekma, P. en F. Hoek stra en F. Hildama; 19 punten: F. P. Hekker; 16 punten: M. de Vries; 15 punten: D. de Boer; 14 punten: G. Bion; 11 Punten: G. Paardekooper; 7 punten: J. Swierstra; 5 punten M. Buis en C. Zonneveld; 4 punten: G. Offerhaus; 3 punten: C. de Boer; 2 punten: Ds. Jac. Krytenburg; 0 punten: W. Hillenius. HET VERDWENEN SCHAAKSTUK. Goede oplossingen: W. Kamlag, G. Paardenkooper. J. Veis, K. Brinkhof, J. Hooyberg, H. Freyer, M. Hoekma, Voymas. V. Veer, F. C. Mijlhoff, G Of ferhaus, N. J. Put en F. P. Hekker. De heer V. Veer te Andijk werd door loting winnaar. Het boek „Het Schaak congres Beverwijk 1946" ts aan hem toegezonden. E VANSGAMBIET. B. Lichtenstein-A. Jungwirth' (Vierstedenwedstrijd Weenen 1925) 1 e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3. Pb8—c6; 3. Lflc4, Lf8—c5, d.1. de Italiaanse ope ning. 4. b2b4. Nu is het Evansgambiet ontstaan 4Lc5xb4. Rustig is het ge weigerde gambiet (4Lb6). 5. c2c3, Lb4c5. Beter is 5...., La5, daar zwart op 6. d4 het centrum niet behoeft op te geven, maar met 6d6 7, Db3. Dd7 enz. het veld e5 behoudt. 6. d2d4, e5x d4; 7. 00. Wit kan hier ook goed met 7. cd4: voortzetten. 7Pg8—f$? zwart had hier 7d6 moeten spelen. 8. c3xd4, Lc5—b6; 9. d4—d5, Pc6—a5; 10. e4e5, Pa5xc4; 11. e5xf6, g7xf6. Op 11Df6 volgt 12 De2t (Kf8 13. Lg5); 12. Tflf6, Ke8—f8; 13. Lel—h6t. Kf8— g8; 14. Ddle2, Pc4—d6; 15. Pf3—h4, f6 —f5; 16. Pli4xf5/ Dd8—f6 (16..... Pf5 faalt wegens 17. Degt); 17 Dc2—g4t, Df6—f6; 18. Pf5e7t mat. M. Zweedijk Jr., F. Hildama H. J. Vis, M. Buis, W. Hillenius, M. de Vries, P. en F. Hoekstra. Er is in de protestantse kerken, in het bijzonder in de Ned. Herv. KYerk, 'n ontwikkeling gaande, die waard is aller aandacht te ontvangen. Speciaal de Hervormde kerk, die volkskerk wilde en wil zijn, word! gekenmerkt door verschillende richting. Uiterst links (de Linksmodernen) tot uiterst hechts (de Gereformeerde Bondes) vinden er-een plaats ln. Dat het .altijd een "vredig samenwonen is, kan moeilijk worden beweerd Allen echter beschouwen zich als leden van één kerk, In andere kerkgenootschappen vindon wij, meestal in mindere mate, een dergelijk beeld. Streven naar eenheid Tijdens de Duitse bezetting is er ech ter, met name in de Ned. Hervormde Kerk, een streven naar eenheid ont slaan. Een streven naar eenheid, waar van feitelijk vóór 1940 de lijnen voor de opmerkzame beshouwer reeds vielen te onderkennen. Men wil in de eerste plaats zien naar wat verbindt en daar aan wat scheidt ondergeschikt maakt Op de aspecten van deze ontwikkeling komen wij zeer binnenkort nog uitvoe rig terug. Er rijst verzet Het zal echter een leder duidelijk zijn, dat tegen dit streven naar nieuwe oriën tatie ook verzet moest rijzen. Gerefor meerde Bonders en Linksmodernen, de beide meest consequente stromingen in de Hervormde Kerk tekenen protest aan en menen, dat aan het beginsel door de nieuwlichters ernstig wordt tekort ge daan. De Linksmodernen hebben in dit ver band reeds een verzetsorgaan gesticht, het blad -Zwi^gll". Daarnevens deden zij een aantal brochures het licht zien. Enige van deze brochures mochten wij ontvangen en wij willen deze met een enkel woord annonceren. Tempora mutantar Onder deze titel schreef Ds. van Lun zen van Odoorn een brochure, naar aan leiding van een onder gelijk motto ver schenen geschrift van de „Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Aan het tempora mutantur, de tijden veranderen, voegde hij echter als tweede en voor naamste motief toe „maar beginselen blijven". Van Lunzen spreekt hier de vrees uit, „dat het levenswerk van vele honderden predikanten vanaf 18651870 en van vele meelevende leken" teniet zal worden gedaan. HIJ gaat dan verder „dat vervult ons met onuitsprekelijke droefheid niet alleen om dat werk, niet alleen omdat- de kerk van onze va ders en moeders nu voor principieel vrijzinnigen onbewoonbaar zal worden, maar bovenal omdat door de scheuring, d'.e nog slechts een kwestie van tijd is. aan de geestelijke kracht van ons volk een geweldige schade wordt toegebracht. Geen capitulatie Een tweede brochure van de hand van Ds. van Lunzen noemde hij „Geen ca pitulatie voor de orthodoxe beginselen". Hierin zegt hij o.a.: „Een protestantse kerk, die leeft uit het algemene pries terschap der gelovigen, die door de Geest in alle waarheid worden geleid, zonder dat nochtans een enkeling of groep de gehele Waarheid kan verstaan, is een open ruime kerk, een volkskerk. zij laat ruimte voor gewetenstrouw en waarheidstro uw van den enkeling en verlangt geen conformatie aan door anderen welomschreven geloofsformu- lerlng. Zij volstaat met zich geroepen voelen uit de beginselen van het Evan gelie van Jezus Christus te moeten le ven. Zij aanvaardt de Geest, die in alle Waarheid zal lelden als de Here". Kom ga met ons Als laatste geschrift van deze verzets groep ontvingen wij de brochure ..Kom go met ons" van ds. J. P. van Mullem Tussen mijnen en grondzeeën Schip ln nood: d« reddingsboot kiest zee. Het is reeds tot vervelens toe ge constateerd: het leven van het Neder landse volk is naüw verbonden met de zee. Op alle denkbare wijzsn heeft ons volk met de zee te maken gehad, is haar leven nog bij de zee betrokken. Wanneer gevaren den zeeman be dreigen en zijn schip in nood komt te verkeren op de lange Nederlandse kust dan staan er dappere mannen klaar om met inzet van het eigen leven en een klein bootje de branding te trotseren om het leven van anderen te redden. De redding ter zee! Dat ia het do mein van de Noord-Zuidhollandse Red- dingmaatschappij en van de Zuidhol landse Maatschappij tot redding van drenkelingen. Het spreekt bijna voor zich zelf, dat tijdens de Duitse bezetting van ons land de beide reddingmaatschappijen ln vele opzichten moeilijke tijden heb ben doorgemaakt. Aan de ene kant nam het aantal ongevallen van sche pen en vliegtuigen langs de kust op ongekende wijze toe,; aan de andere kant lieten de Duitsers geen poging onbenut om het de redders zo moei lijk mogelijk te maken. Terwijl wij bij dit alles niet mogen vergeten, dat ds gevaren der zee tengevolge van de oorlog veel groter waren; uitgestrekte mijnenvelden waren aangelegd, sche pen werdan beschoten, de kustlichten werkten niet meer. Ja wat al niet, maakte de taak der redders uiterst zwaar? Over dit alles vertelt ons het bij de N. V. Uitgeversmaatschappij G. A, van Oorschot verschenen boek „Tus sen mijnen en grondzeeën". Schrijver van het boek is de beer H. Th. de Booy. de man die meer dan wie ook verantwoordelijk is voor de gang van zaken bij de NZHRM. w Het bode is suggestief geschreven en boeit zeer. Het spreekt van helden moed. van teleurstelling, van rouw. maar ook van e?n vaak zeer listige sabotage van de Duitse maatregelen. Een boek, dat iedere Nederlander die van de zee houdt, gelezen mo_- hebben, dewi. Dit boekje Is een beistrijding en we derlegging van het gêtuigeaisge&chrift van dr. Miskotte „Wij tfeloven en belij den" met de daarop verschenen toe lichting van de hand van dr. H. Berk-, hof. Het werkje van Van Mullem is stellji geen lichte kost. Hij volglt de nieuwe belijdenis van Miskotte ojj de voet en brengt zijn bezwaren duidelijk en ge argumenteerd naar voren. Zijn conclu sie: voor principieel vrijzinnigen onaan vaardbaar! (Alle hier aangekondigde brochure zijn verkrijgbaar bij ds. Vah Lunzen te Odoom). DEWI. De wind Windebaasje, waarom blaas je, Waarom raas je om het huis? 'k Kijk naar buiten door de ruiten, 'k Hoor je fluiten.... 't is niet pluis! Zeg, eens, heertje, stout meneertje, Is dat weertje voor vandaag? 'k Wil zo graag eens buiten spelen, 't Gaat vervelen, 'k vind j' een plaag. Kijk eens ev=n op d'e paadjes Valten blaadjes groen en bruin, Door je blazen en je razen, In mijn pas-geharkte tuin. Telkens als jij weer gaat waaien, Gtaan ze draaien op de grond, En ze tollen en ze hollen, Öult'len vrolijk in het rond. Blaadjes zwaaien, draaien, springen, Dwar'len later zachtjes neer. Windje, windje, aardig vrindje, 'k Vind j' een grappige meneer! NICO SPLINTER. Frankeer ah regel met een Nationale Hulpzegel Kinderen uit Puften met vacantie. In Amsterdam zijn 90 kinderen uit Putten aangekomen. Zij nullen bij particulieren worden ondergebracht, die hun gasten een aangename w»?ek zullen bezoffgen. Aan de gemeenschappelijke maaltijd. A.NP.-P. Het kan met recht gjezegö worden, dat het olieveld van de B.PÏ.M. bij Oud- Schoonebeek geheel per spoor zal reizen, want er is een contract afgesloten tussen de B.P.M en de Nederlandse Spoorwegen, waardoor de laatste belast worden met de afvoer van de gehele productie van dit veld. Van het emplacement van Nieuw-Am sterdam uit zal een raccordement van ca '6 km lengte worden gebouwd naar een emplacement van vulsporen, gelegen dicht bij den Beekweg tussen Oud-Schoo- nebeek en Erica. De B.P.M. bouwt lussen het olieveld en bet emplacement een pompstation dat de gewonnen ruwe olie zal pompen ln de voorraadtanks op het emplacement. Vanhier wordt de olie di rect gepompt in de tankwagens, die op de vulsporen worden opgesteld. Voor het vervoer zullen tankwagens worden ge bruikt met een capaciteit van tf ml Er zullen treinen gevormd worden van 20 van zulke wagens, zodat elke trein ca B(/j ton olie zal kunnen vervoeren. De treli/;n zullen als rechtstreekse snelgoede/ en- treinen de olie vervoeren naar de 'raffi naderijen van de BP.M. te Peri/is bij Rotterdam. De keuze van deze wytze van vervoer is vooral Interessant, onViat men eerst heeft overwogen een pijpleiding aan te leggen naar Hasselt of zelfs ge heel naar Pernis Om het vervoer zonder Onderbreking te kunnen verzorgen zullen er enkele van deze treinstellen van eXk Vwintlg wagens nodig zijn. Het aantal z/a afhangen van de snelheid van vullen tfa ledigen van de wagens, en van de te bereiken dagpro ductie. welke op het ogenblik uiteraard nog niet kan worden "bepaald. Men moet rekening houden m« t het feit. dat de Schoonebeek-olie stqr'rk parafflnehoudend is, zodat de olie bij normale temperatuur te dik is om te Worden verpompt. Het vullen en ledïger» van de wagens moet dus gebeuren te'rwjjl de olie warm is, d.wjz. dat de wagens na de aankomst te Pernis zullen "moeten worden voorge- warmd. De aanleg <ran het lijntje, hoe kort het ook ls. leve rt grote moeilijkheden op, daar de bod tm daar ter plaatse voorna melijk uit vfcen bestaat. Op enige plaat sen moet as het veen worden weggegra- ven en wo fden vervangen door een zand- llchaam, w harvoor het zand uit de bodem in de omgeving zal worden verkregen. Er kom ertwee beweegbare bruggen, na melijk ec si hefbrug over de Hoofdwijk ln het Erm Arveen. en een ophaalbrug over het Stlc/tjeskanaal Even voor het vul- emplac/ment komt een omrijdspoor. We gens 'Aet brandgevaar mogen namelijk geen J/jcomotieven op het emplacement wbrden toegelaten. Dit wordt voorkomen door de trein bij het einde van het om rijdspoor te doen stoppen, de locomotief om te rangeren tot achter aan de tre!n, en de trein dan met de machine achter aan naar het emplacement te drukken. Voor de B.P.M. Cal voorbij dit emplace ment nog een tweede emplacementje ge bouwd worden voor de aanvoer van bouwstoffen en werktuigen voor de boor putten. Het oiievervoer begon reeds op 15 Augustus van het emplacement Nleuw- Amsterdam af, voorlopig nog op beschei den sdhaal. De Jf.S. hopen echter, behou dens tegenslag én onvoorziene omstan digheden, het gehele raccordement in No vember van dit Jaar klaar te hebben, zodat, als dan ook de grote tankwagens aanwezig zullen zijn, de N.S. elke ge- w/jiste hoeveelheid kunnen afvoeren. Dinsdag stond de zee onder in vloed van de sterke Westenwind tot aan de duinvoet. In de vroege morgenuren, tijjdens de vloed, leek het veel op een na jaarsstorm. Maar tegen zeven uur ontstond er een onverwachte spiing- vloed, die telkens meer kwam op zetten en de tentjes van de Bouw- exploitatiemaatschappij dxeigdt; te verpletteren. Met man en macht moest er ge werkt worden om de tenten en bad stoelen tegen de duinrand op in vei ligheid te brengen. Een uur later beukte dei zee de duinen met alle gjevolgen "van dien. De tenten en badstoelen, die daar op hopen, waren neergeworpen werden bedolven onder eón enorme massa schuim, dat vermóngd was met stookolie. Enige strandtentjes wérden van- eengereten. De verdere schade is niet groot. De zee, die de gehele dag te keer ging trok veel bezoekers, die allen van het schouwspel wtilden genie ten Maar binnen enkele 'minuten blie zen zij allen weer de aftocht, daar het op de duinrand niet uit te hou den was. Wij waren getuige van een zeer vermakelijk schouwsjpel, dat on danks de byna ohhotübare toestand op de duinen toch wel de moeite waard was om aanscaouwd te wor den Landbouwo verzicht De fruitteelt De oorlog ls ook aan de fruitteelt in Nederland niet ongemerkt voorbijge gaan. -Grote oppervlakten boomgaard zijn door inundaties verwoest, andere door granaatvuur en bommen ernstig ge havend. Erger is nog de verwaarlozing van de boomgaarden gedurende de laat ste oorlogswinter en het eerste seizoen na de bevrijding, aldus de heer Ir. G. de Bakker, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Nooord-Brabant in een radiocauserie in de ruferiek ten behoeve van de landbouw. Vóór de oorlog werd er In Nederland voldoende fruit geteeld om eiken consu ment tevreden te kunnen stellen. Wel werden er toen buitenlandse appels en peren geïmporteerd, maar hier stond tegenover, dat er ongeveer evenveel Ne derlands fruit werd geëxporteerd. Wil het Nederlandse fruit echter kunnen concurreren tegen de weer te Verwachten invoer van buitenlands fruit, dai fruitkweker al zijn krachten moeten spannen om met iets goeds zo mo gelijk het beste aan de markt te ko men. De gemiddelde fruitproductie per he bedraagt thans in Nederland nog slechts 4000 kg, terwijl de opbrengst, die gemid deld in een modern, goed verzorgd fruit- bedrijf wordt verkregen, ongeveer 12000 kg bedraagt. Verbetering van de teelt levert niet alleen den eigenaar van het bedrijf voordelen, maar ook het pu bliek. Naarmate de productie stijgt, zal het publiek immers goedkoper fruit kunnen eten, zonder dat dit ten koste gaat van den fruitkweker. De Nederlandse fruitkweker tracht door een weloverwogen keuze van het te planten sortiment, het publiek het gehele Jaar van goed fruit te voorzien. Het riet er naar uit, dat het over enkele jaren wel mogelijk zal zijn geheel aan Ze vraag ook in de wintermaanden te voldoen. Een „tamelijk stevige" Alkmaarsfe juffrouw, die speciaal met BeAïo naar Bergen aan Zee gereisd was om te kyken naar de onstuimige zee, wilde er het hare van hebben en beklom de duinen. Nauwelijks was zij boven of werd door de wind met grote kracht weer geretourneerd en voordat zy zich kod bezinnen was zy beneden. Nog maar eens proberen- Met nieuwe moed tornde zij we derom tegen de wind de heuvel op om er rtog sneller .weer afgeworpen te wordeij. Toen kwam een behulpzame jon geling haar te hulp Hand in hand werd de rwa/e tocht aanvaard en waarlijk 36et werd een suoces! Beiden stonden boven op de heuveltop, terwijl het stuifzand in grote wolken langs hen heen vloog. Voetje voor voetje daalden zij de helling af naar het stTand om de zee eens van dichtbij te bekijken. Voor waar een knap staaltje lef voor een Alkmaarse dame. Wie doet haar dat eens na? Beneden stonden ze reeds „arm in arm" voor hef schuimveld, dat zich over het hele strand uitstrekte. Ze wisselden een paar woorden en toen geschiedde het onheil! Een grote golf wierp zijn roller tot ver over de smalle reep strand en zetten de beide avonturiers tot aan de krtieën in het water. Geschreeuw, gegil, armen los en de dame vluchtte. De „redder in de nood" bleef stom verbaasd staan kijken naar zijn juffrouw, die zo vlug als haar benen haar konden dragen, de dui nen oprende. Meteen zette een tweede golf den heer nog verder in het sop. De zee had deze idylle wreed verstoord Het G.G.-cabaret t Vanaf 15 September zal het G.G .-.Ca baret onder leiding van Jan Musch met een geheel nieuw programma* een tour nee door Nederland maken. Het gezel schap bestaat uit: Emmy Arbous, Rolien Numan, Mary Smitfiïïlsen, Uut en Ber Huising, Iwan Raskolnikoff, Hans Jong man, Flip van de'Schalie en Jan Bout. Aan de vleugel: Ru^-^an Veen en Lion Contran. I Vacanf/e in Holland ï/fevrouw Jansen was aan t pakken Ze zou met vacantie gaan- En ze sleepte tal van spullen Naar een viertal koffers aan. 'n Zonnehoed een fleurig badpak Een gekleurde parasol, 'n Witte jurk, een tennisracket, Alle koffers kwamen vol! Purol voor de zomersproeten, Olie voor de zonnebrand, Al dat spul voor warme dagen Had mevrouwtje bij de hand. „Jfonas!" sprak ze tot hgar echtvriend, ..Eou je óók niet pakken gaan? Zorg toch dat je alles klóór hebt Als de wagen voor komt staan 1" ,.Ik?*' zei Jonas, ,.ik heb èlles Wat me strakjes komt van 'pas Overschoenen'n stapel boeken En een extra regenjas!" Jean Bard. Met pollepel en koekepcm: T omatenrecepten Het is met de tomaat als met vel* vruchten: Je moet ze leren eten. Menigeen haalt eerst z'n neus op voor dit kostelijke fruit, maar wanneer hij of zij het eenmaal geproefd heeft ls de kans groot dat de proever tot genieter wordt. En wanneer dat eenmaal het geval ls, zal een metamorphose tot fijnproever niet uitblijven. Voor dezulken zijn de toma- tenreceptjes die hieronder volgen, hoa eenvoudig ook klaargemaakt, een ware lekkernij Tomatenjam, Voor 1 potje van deze Jam, die onge veer een week houdbaar ls. snij de men een pond tomaten in fijne stukjes en late deze met wat water tot moes koken. Naar smaak suiker (min. 45 gr.) en ci troenessence of citroensap toevoegen. De Jam binden met aangemengd aardappel meel en in een potje overdoen In plaats van suiker en citroenessence kan men ook kruidnagelpoeder of kaneel toevoegen. Voorgerecht. Van het restje bloedworst of vis, dat niet lang bewaard kan blijven, maken we een smakelijk voorgerecht. We koken wat grlesmeel (20 gr. griesmeel op 1 dl water) tot een tamelijk droge brij, laten deze afkoelen en roeren er de In stukjes gesneden vis of worst en enige ln de koekenpan gesmoorde stukjes tomaat door. Het geheel op smaak maken met peper en zout. Het mengsel wordt warm op een geroosterde of gebakken boterham Vitaminen! Er zijn twee zelfstandige naamwooiven ln onze taal die waarschijnlijk het meest gebruikt worden: deviezen en vitaminen. Met deviezen heeft de tomaat niet veel te maken, er ls op het ogenblik alleen export naar Engeland; maar met vitaminen des te meer. Vitamine C ls de vitamine van de to maat, vooral ln rauwe toestand Wanneer de tomaat rauw gebruikt wordt, moet zij pas vlak voor het gebruik gesneden wor den, anders gaan teveel vitaminen ver loren. Vitamine C wordt nl door aanra king met de zuurstof uit de lucht ver nietigd. Tomaten vormen voorts een Ideaal be legsel voor het brood, zowel van de ..thuiseters" als de ..overblijvers". BIJ het klaarmaken van het brood voor de „over blijvers" verdient het aanbeveling een blaadje sla of wat fijn gesneden andijvie tussen de boterhammen te leggen, om te voorkomen dat de tomaat het brood week maakt. Teneinde boter te sparen kan men bij dergelijke belegsels uitstekend slasaus in plaats van boter gebruiken ALETDA. ONZE JEUGDHOEK WAT ZEG JE HIERVAN? Lees eens met aandacht 't volgen de vertellinkje en verbaas je over de handigheid van degene, die 't zo knap in elkaar heeft gezet- Weder was warm; wervelwin den warrelden wilde wolken west waarts waardoor wijde wandel dreven weerzinwekkend werden. Welgemoede wandelaars waren werkelijk wanhopig. Waar waren waterwagens? Wie wist, waar? Waterwagens waren wenselijk, want weinig welgezinde wande laars waren weltevreden, wanneer warrelwinden wegstoven. Water wagens waren werkloos. Waar om? Waterwagensdirecteuren wa ren wonderlijk wreed. Wij willen wedden; weinigen wisten, waar om. Wel, wat zeggen jullie daarvan? Zestig woorden, die zonder uitzon dering met een w beginnen. En de gene, die 't me toezond (dat is al een poos geleden!) heeft 't zélf be dacht! Als je 't gevalletje nog eens goed leest, dan krijg je werkelijk medelijden met al die welgemoede wandelaars., die daar op die stoffige weg liepen om te komen van de dorst. Wie van jullie voelt zich in deze vacantie (tijd te over!) ge drongen, om óók zo'n verhaal in elkaar te draaien? Hier heb je een begin vooir een d-verhaal: De dikke Doms Dekker duwde de dorsdeuren dicht Wie maakt 't af? Probeer 't eens! O ja, waar kampeerde Alex ook weer? Herinner je je Alex* briefkaart nog? Ria wist 't antwoord! In Breda! Let op de hoofdletters op z'n briefkaart! Wie had 't gevonden? Uit een oud boek. Weervoorspellingen die kunnen we in de vacantie goed gebruiken. Vroeger was dat al nèt zo als tegen woordig Volgens onze overgrootvaders kon je vast en zeker onweer verwach ten, „Als de musschen zig in 't stof wentelen", „als de kraayen hoog vliegen", „als de ojevaar langzaam naar zijn nest vliegt en hetzelve met mos en zoden bedekt". „als de honden niet willen eeten en slaapen", „en als de watervogels zig sterk baaden!" Komt 't uit? Let er eens op! Wie stuurt mij in zijn vacantie eens een kaart? Adres: Meezenlaan 17, Den Haag. VOOR EEN VERLOREN MINUUTJE. Vul maar eens in; X X X X X X X X X X i X X X 1. een hoendersoort 2. een vrucht. 3. een voetbekleding. 4. op de boterham. 5. een lichaamsdeel. 6. een landbouwwerktuig. 7. een medeklinker. De beginletters (op de kruisjes) vormen weer het eerste woord. w LEONARD ROGGEVBEN. Voor de Jeugd N-ist de troon ziet Ted nog meer Ted. Onderwijl spreekt de oude Wandy van die oude kereltjes staan, allen met dez *de witte baarden. Alleen hebben rij geen hoge hoed. Die hoed schijnt dus iets heel bijzonders te zijn. „Mlsschle- wel zo Iets als een kroon bij ons", daci.. nog steeds tot hem. „Klets maar raak' denkt Ted", „ik versta Je toch niet. Maar eigenlijk had hij hem toch maar '•«ver wel vc ;aan. Want dat d e ouwe .cis met hem voor had, i-^reep zijn txcon bevond. hij er wel van. En dat het niet veel goeds was. kon hij wel uit de toon opmaken. De Wandy hield eindelijk rijn mond. HIJ keek Ted strak aan en drukte op een knopje, dat rich op de linkerleunlr.g van

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3