hnaader Uitstel vredesconferentie waarschijnlijk Begrips- verwarring Amerikaanse nota aan Joego-Slavië Blunders der Engelsen oorzaak van bloedvergieten STADSNIEUWS Nederlandse boeken keren uit Duitsland terug 0 Weersverwachting geldig dagavond tot Woensdagavond: Overwegend matige wind tussen Noord-West en West. Iets meer zon- nes-hijn, doch hier en daar een en kele regenbui. Weinig verandering in temperatuur. Temperatuur: Zomerbad 20,5 gr. C. 38,9 gr. F-; Overdekte 22^ gr. C.— 72*/» gr. F. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1948. 3e Jaargang No. 238-432. Directeur: M. J Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achterdam eo, tel. 2271.Advertentle-afd.: Langestraat 15, tel. 3971. Uit Oslo wordt bericht, dat eonget zeshonderd Joden uit de Duitse vlucb» telingenkampen binnenkort naar Noor wegen zullen kunnen immigreren. De Oostenrijkse regering heeft een verzoek gericht tot den Turksen Minis ter van Buitenlandse Zaken om een aan tal Oostenrijkse kinderen gedurende een jaar ondergebracht te krijgen bij families te Istanboel. Gaat „New-Vork" vóór „PqrfrV'7 Molotof prefereert het „Luxembourg' QP 23 September a.s. zal te New-York de Algemene Vergadering van de U. N. O bijeenkomen. De Parijse Vredesconferentie zal tegen die datum vermoedelijk haar besprekingen nog niet hebben beëindigd. Men verwacht daar om, dat tegen 16 September de plenaire ziting te Parijs wordt verdaagd om de gedelegeerden in de gelegenheid te stellen de U. N. O.-vergadering b|j te wonen. De Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft echter verklaard •r de voorkeur aan te geven de UNO-ve rgadering uit te stellen tot Dec en om te blijven vergaderen te Parijs in het Palaisdu Luxembourg. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de U. N. O., acht uitstel onmogelijk om „physieke en politieke redenen". Het compromis tussen deze meningen ligt in de oplossing om de hoofden van de delegaties te Parijs naar New-York te zenden, terwijl hun plaatsvervangers te Parijs verder confereren. Om de rechten van den mens Dr. Evatt. de leider der Australische delegatie, die zich tot nu toe als woord voerder der kleine naties verdienstelijk heeft gemaakt, heeft verklaard, dat hij op de Vredesconferentie 'de vorming van een hof voor de rechten van den mens te berde zou brengen; de verplichtingen door de vredesverdragen met betrek king tot het burgerschap van den mens opgelegd moeten z.i. bekrachtigd wor den en verdedigbaar zijn. Een interna tionaal hof zou een algemeen toezicht moeten uitoefenen. téN van de- meest beangstigende din gen ln het openbare leven van onze dagen is de volslagen begripsverwar ring, die allerwegen val*, te constateren. De begrippen hebben geen vaste waarde meer Wij zeggen vaak ^hetzelfde, maar Bedoelen geheel iets anders. Er heerst joms in de discussie iets, dat veel ge lijkt op een Baby or.isch spraakver warring. Er is stellig aanleiding ons door "dit verschijnsel verontrust te gevoelen. Het maakt het samenspreken 'ussen mensen uiterst moeilijk. Aan de andere kant zou het overeenkomst In doelstel ling kunnen suggeren, die er niet Is. j?éN van de begrippen, die velen naar eigen believen gebruiken is: demo- oratie. Wat Is er al niet met dit begrip gesold? Wijlen de Heren Hitier en Mus- sollni noemden hun brutale machtsaan matiging, hun onbeperkte alleenheer schappij: de ware democratie, de ver werkelijking van de politieke wil van Bet volk. Zij gingen in hun ijver om de leugen te vervolmaken zelfs zover, dat zij de niet dictatoriaal bestuurde staten, demo-llberale-joods-plutocrati- sche-bolsjewistlsche dictaturen noem den, waar het volk door een „kliek" werd uitgezogen. Hier werd het begrip gebruikt als frase om een tegengestelde inhoud te dekken, hier werd het begrip gehanteerd als een bewuste verleuge- olng. QOK nü' echter, in deze na-oorlogse dagen wordt er een strijd ge streden om dit begrip en blijkt het nog jteeds een rijk geschakeerde serie In houden te hebben. Wij willen ons voor vandaag bepalen tot de Inhoud, die men in het Westen en b.v. In de Slavische landen, met name Rusland aan het be grip geeft. Voorop willen wij stellen, dat wij er geen ogenblik aan denken aan de eerlijkheid van onze Russische vrienden te twijfelen, als zij volhouden, dat hun vorm van democratie zuiverder Is. dan dfe van het Westen. In die zin achten wij dus het Russisch gemeen schapsleven niet ondemocratisch. Deze democratische vorm Is echter geheel verschillend met die welke op de West- Europese cultuur Is gebaseerd. Zij staat raar onze Westerse opvattingen een ze kere mate van democratie toe binnen een maatschappelijke orde, die geen on derwerp van discussie mag zijn. Daar om is In Rusland wel „detailcritiek" toegestaan,, maar zou men het niet moe ten wagen de grondstellingen van het Sovjet-systeem crltisch te beschouwen. Democratie vraagt naar onze Westerse opvattingen verdraagzaamheid en gees telijke vrijheid. In wezen Is het Rus sische bolsjewisme onverdraagzaam, het staat geen critiek op haar theorieën toe: kent het ook geen geestelijke vrijheid 'daar het geen andere opvatting dan de eigene naast zich duldt. In economisch- en sociaal opzicht heeft het echter on getwijfeld een zeer grote mate van democratie verwezenlijkt. Meer dan het .Westen. Het zal echter duidelijk zijn, dat in beide gevallen het begrip democratie «en andere Inhoud heeft. ANTWERPSE TRAMS RIJDEN NOG NIET. Hebben de trambestuurders en con ducteurs in Brussel en te Charleroi het werk hervat, het personeel te Antwer pen achtte de voorwaarden niet vol doende en besloot gisteren na stem ming te blijven staken. Meisje door een leeuw gegrepen Op het Afrikaanderplein in Rot terdam-Zuid staat tijdelijk het „Nouveau Cirque de France", dat begrijpelijkerwijs, ook buiten de voorstellingen om, veel belangstel ling van de jeugd geniet. Zondag avond wist een 4-jarig meisje uit Amsterdam, dat onder begeleiding het circus aan de buitenkant in ogenschouw nam, aan de aandacht van haar begeleiders te ontsnappen Zij wrong zich door de omheining heen, liep naar de leeuwenkooi en gluurde, op haar teentjes staande, door de tralies heen. Een van de leeuwen sloeg met zijn klauw door de tralieopening en gaf een haal over gelaat, borst en linker arm van het meisje, diepe wonden achterla tend. IJlings toegeschoten hulp kon erger voorkomen. Per auto van de GGD werd het leerlijk gehavende kind naar het ziekenhuis vervoerd, waar het ter verpleging is opgeno men. Verbroedering in Calcutta? De spanning in Calcutta is nog niet geweken. Toch zijn in enige wijken, waar voornamelijk Hindoes wonen, de gewone werkzaamheden ten dele her vat. Hier en daar hebben de Hindoes zelf veiligheidscordons gevormd om de MoMammedanen in bescherming te nemen! Omgekeerd hebben Moslems in één hunner localiteiten onderdak ver leend aan vijftig gevluchte Hindoes, onder wie vrouwen en kinderen. De nationalistische Hindoe-pers be schuldigt echter de (Mohammedaanse) regering van Bengalen en de Moham medaanse liga van het veroorzaken der troebelen. Het dodencijfer in Calcutta zou op 2 a 3000 worden geschat. Dc Engelse dag- b'aden spraken van 1000 doden en 4000 gewonden. Een opname uit de strijd om het kam pioenschap van Nederland op de weg, die Zondag J.l. op de Cauberg verreden werd. De strijd om Triëet Acht Britse soldaten vermist QISTERAVOND is door het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota aau de Joegoslavische regering gepubliceerd, waarin een pro test van dit Balkan-land over een te ëst voorgevallen incident van hand wordt gewezen. Bij een botsing met Amerikanen zouden n.I. twee Joegoslaven gedood zijn. De Britten meldden uit Triëst. dat acht Engelse soldaten en zeven Duitse krijgsgevangen worden vermist. Men veronderstelt, dat zij door Joegoslaven zijn gevangen genomen. Over en weer wordt te Triëst door Joegoslaven en Engelsen, Amerikanen en Italianen melding gemaakt van rel letjes, kidnapping e,i andere geweldda den. In kringen te Londen meent men, dat Joego-Slavië voor het verspreiden van overdreven geruchten over deze kwesties invloed wil uitoefenen op de Sjahrir's brief aan Traman VJAT voor het begrip democratie geldt, geldt ln gelijke mate voor vele andere begrippen. Hun Inhoud is zwe vend geworden. Welke vaste inhoud heeft op het ogen blik het begrip socialisme, nationalisme, vrijheid, kapitalisme, socialisatie enz Wij zouden deze rij tot in het oneindige kunnen voortzetten. Willen wij echter weer met elkaar kunnen spreken, dan zullen wij tot een Juister, een meer concreter begripsbepa ling moeten komen. De geestelijke mist moet worden opgetrokken. De dingen moeten weer hun vaste waarde krijgen. Slagen wij daarin niet, dan zullen wij in een geestelijke chaos ten onder gaan. Dan zal de leugen dra de plaats van de Waarheid innemen. ^DEWI. TE New-York is. in de tekst van brief, die op Kerstmis 1945 door dan Indonesischen minister-president Sjah- rlr, aan president Truman werd ge zonden en die volgens de Indonesia- club of America door het Witte Huis zou zijn achtergehouden, bekend ge maakt. Sjahrir schrijft in deze brief, dat republiek Indonesië tot stand kwam. in overeenstemming met de wil van zijn volk, ongeveer ten tijde van Japanse capitulatie. Gebruik makend van de verwarring, waarin de Japan- nezen hier te lande kwamen te verke ren. hebben wij het gezag overgeno men en onze onafhankelijkheid uitge roepen. Kort daarna ging het Engels- Nederlandse bezttingsleger aan land ten einde uitvoering te gev»n aan de opdracht, die hun door de V. S. was gegeven. Zoals wij van de aanvang af hebben begrepen gaf deze opdracht aan de Britten niet het recht om de Indosiërs weer onder Nederlands gezag te brengen. Helaas is dit hetgeen, wat is gebeurd". „Iedere provocat'e van Nederlandse zijde leidt tot represailles van bepaal de groepen van mijn volk. Ook de Engelsen zijn er niet ln geslaagd om de stemming in het land te peilen en juist daardoor hebben J» zich laten verleiden om blunders als te Soerabaja en in Middsn-Java te begaan. Tenge volge hiervan heerst er thans een sterke vijandigheid tussen de Engelsen en de Nederlanders enerzijds en de Indonesiërs anderzijds". SJahrir riep voorts de hulp in van Stauntontoarnooi Bernstein behaalt 2 punten uit drie afgebr. partijen Gisteren werden te Groningen enkele afgebroken partijen uitgespeeld. De Fransman dr. Bernstein verloor van den Tsjech Kottnauer en speelde remise tegen Gutmard en Szabo. Ook de partij Flohr— Tartakower eindigde gelijk De zuivere tournoolstand 'bij het ingaan van de heden te spelen zesde ronde luidt thans: Botwinnlk 5 punten, E u w e 4*/t punt, Denker en Stoltz leder 4 punten. Smirlof en Tartakower leder 3V« punt, Flohr. Kotov en Najdorf leder 3 punten, Szabo 2'/t punt, O'Kelly en Lundin leder punten, Bernstein, Boleslaftklej, Gui- mard, Kottnauer en Yanofsky ieder 1»/» punt, Christoffel en Vidmar lede rl punt, Steiner »/t punt. De zesde ronde ls a. v. samengesteld: Vidmar—Yanofsky, Kottnauer—Kotov, Christoffel—Tartakower. Gulmard—Flohr, Najdorf—Stoltz, SzaboE uwe, Lundin— Bernstein, Smislof—O'Kelly. Steiner— Boleslafskiej, Botwinnlk—Denker den presidgnt der V. S. om in de UNO-vergadering=n voor de Indonesi sche zaak te pleiten. KAMP DUINDORP GEDEELTELIJK ONTRUIMD Het Directoraat Generaal van de Bij zondere Rechtspleging heeft medege deeld. dat een gedeelte van het Kamp Duindorp te Scheveningen ontruimd is. Dit is geschied omdat er aanwijzingen waren, dat de orde en rust weer ver stoord zouden kunnen worden. De ontrui ming verliep in de meest volmaakte orde en rust-en bij volslagen verras sing. Zondagmorgen ruim 9 uur verliet het eerste transport het kamp. Het laatste transport vertrok circa 13 uur Hierna werd onmiddellijk een begin ge maakt met het transporteren der per soonlijke bezittingen der verplaatste gedetineerden. Het ligt voorts in de bedoeling van het Directoraat Generaal om het door deze verplaatsing vrijgekomen gedeelte van -Duindorp zo spoedig mogelijk we derom ter beschikking van de bevolking te stellen. wereldmening ten opzichte van het geal- liëerde bestuur van Julisch-Venetië. Dit bestuur zal na de beëindiging van de Parijse Vredesconferentie het oppertoe zicht uitoefenen over de vrije verkie zingen, welke in dit gebied onder toe zicht .van' de U TO zullen ats vinden. DE ZUIVERING VAN HET DAGBLAD VAN NOORD-HOLLAND Er is thans uitspraak gedaan in de zaak contra de directeuren, commissa rissen en journalisten van het voormali ge Dagblad van Noord-Holland, die 14 dagen geleden door de commissie- Vonckenberg gehoord werden. De directeur F. Butter te Hoorn, tegen wien de maximumsCraf van 20 jaren uit sluiting uit het dagbladbedrijf geëist was, werd tot 12 jaar uitsluiting veroor deeld. S. Koning, ^res-commissaris (dir Held. Crt.) conform de eis tot 7 jaar; de techn. directeur C Krak (dir. Alkm. Crt.) 3 jaar (eis 6 jaar), Zuijdema, dir. Kennemer. 3 jaar conform dè eis; Bel- terman^ redacteur Kennemer 2 jaar (eis 3 jaar); de commissarissen P. Best, Berk hout en Mr Otten, Utrecht. jaar (eis 2 jaar); geen straf werd opgelegd aan de commissarissen G. Nobel, Lutje winkel. Swart, Ree en Smit, terwijl aan de journalisten Tj. Adema. Alkmaar (eis 1 jaar ing. dag van uitspraak), R Dinkelberg, Zaandam (eis 2 jaar) en Tac. Broersen. Hoorn, geen enkele maat regel wérd opgelegd en het certificaat van geen bezwaar werd verleend. De uitspraak in de zaak-Keesman, iir. Sch Crtwerd aangehouden; de journalist H. P. v. d. Aardweg werd voor onbepaalde tijd gëschorst in ver band met een nader onderzoek. Verkoop van wekkers vrij De verkoop van wekkers is met in gang van heden vrij gegeven. De de- viez2n-positie van Nederland laat ech ter nog geen grote invoer van uurwer ken toe, zodat de wekkers verkocht zullen worden aan hen, dip er het meest behoefte aan hebben, nl. aan oorlogslachtoffers, arbeiders in conti- nue-bedrijven, spoor- en trampersoneel personeel van tansportondernemingen, bakkers, landbouwers en schippers. De door de oorlog getroffen gebie- pen hebben voorrang gekregen bij bevoorrading. De verkoop van horloges kan voor lopig nog niet worden vrijgegeven. Sensationele jacht op zwijntjesjager AL is DE MISDAAD NOG ZO SNEL i Toen hedenmorgen de familie V. op de Laat aan het winkelen was en mevrouw V. haar fiets in het portiek van de firma Bruggeman neerzette, zag een onvervalste be roepszwijntjesjager zyn kans schoon en stapte op het rijwiel met de kennelijke bedoeling om een zeer onsociale daad te plegen. Hij had echter buiten den waard, in casu den heer V. gerekend, die juist met zijn dochtertje een ijsstalletje aap het „bezoeken" was. Houdt den dief schreeuwde de heer V. en deze ex clamatie had tot gurfstig resultaat dat de dief zijn buit in de steek liet en ijlings het hazenpad koos ten einde nog te trachten het vege lijf van een onvrijwillige internering te redden. Het zat hem echter niet glad want een verontwaardigde mensenmenigte (waar komt zo'n oploop toch zo gauw vandaan?) rende direct achter den vluchteling aan. Een wilde jacht volgde door de Boterstraat, de Langestraat in en zo de Kraanbuurt op. Plotseling was de man uit het gezicht verdwe nen. Hij bleek zijn toevlucht ge zocht te hebben in het Centrum hotel, in de mening verkerende, dat hij daar wel de kans zou hebben om langs een achterdeurtje zijn achtervolgers op een dwaalspoor te brengen. Dit eing echter niet door, want er best. t daar geen achter deurtje Wel bezit deze gele- gehedd twee toegangsdeuren en van deze gelegenheid maakte de dief gebruik om ongezien tenminste dat dacht hij zich onder de wachten dfe menigte te voegen. Toen hij echter naar buiten kwam d?or een andere deur dan waardoor hij binnen getreden was werd hij opgemerkt en een vijftal koene Alkmaardfers stortten zich op hem met het resultaat, dat hij overmees terd werd en gevankelijk naar het bureau van politie gevoerd kon worden, door twee agenten en een inspecteur. Naar wij vernemen was de politie zeer dankbaar voor dit onverwachte cadeautje. Bibliotheek van Instituut voor Sociale Geschiedenis gerepatrieerd Dank zij het ijverig naspo- ringswerk van het Commissa riaat-Generaal voor Nederlandse Economische Belangen in Duits land en de Stichting „Kunst bezit", is het gelukt ,het grootste gedeelte van de bibliotheek van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, die gedu rende de bezetting naar Duits land was vervoerd, weer op te sporen. Ten Westen van Han- nover zijn twee schepen gevon den met 900 kisten boejjen van het Instituut. Kort geleden zijn in Klagenfurt in Zuid-Oost Oostenrijk nog ongeveer 700 kisten ontdekt. De eerste zending wordt tegen het eind van deze week in Ne derland verwacht; de verwachting be staat. dat ook de zending uit Oostenrijk voor het eind van dit jaar gerepatri eerd zal zijn. Deze bibliotheek is voor de sociaal historische wetenschap van bijzonder groot belang, temeer daar Nederland! het enige land ln West-Europa is, dat) een dergelijke verzameling boeken be zit. Reeds in 1938 had de directeur, prof Dr. N. W. Posthumus, uit voorzorg het naar Oxford overgebracht Ook deze collectie is kortgeleden weer terugge keerd. Hoewel het instituut nog niet voor het publiek opgengesteld is. wordt er reeds hard gewerkt aan de opbouw van de bibliotheek. Binnen, en buitenlandse kranten, tijdschriften, brochures en politieke ge schriften van alle richtingen worden verzameld, zodat ook de na-oorlogse stromingen hier vertegenwoordigd zijn Wanneer het instituut zijn poorten weer zal openen, is nog niet bekend. Prijzen van wijn per fles Teneinde te voorkomen, dat voor de nieuw geïmporteerde eenvoudige wij nen veel te hoge prijzen gevraagd Wor den, zgals thans veelal het geval is, is, mede op verzoek van de *Franse auto riteiten, een regeling getroffen, waar bij bepaald wordt, dat restaurants de inkoopsprijs met ten hoogste 65 of 75 pet, mogen verhogen. Daar de wijnprijzen -in Frankrijk ge durende de oorlog sterk gestegen zijn, zullen deze eenvoudige wijnen ook met in achtneming van de nieuwe re geling, duur zijn, namelijk f 5 tot f7 per fles. WITTE KRU1S-COLLECTE GEEFT MET MILDE HAND! Op Vrijdag 23 Augustus as. houdt het Witte Kruis te Alkmaar voor het eerst na de oorlog weer zijn speldjes dag. Het Witte Kruis behoeft geen aan beveling. Het is de helpende vriend in elke ziekenkamer. Ditmaal is de op brengst van de collecte geheel be stemd voor het door Het Witte Kruis in^ te richten Sanatorium voor TBC-pa- tiënten te Hilversum en voor het eet huisje bij de lighallen te Alkmaar. Wïj weten het allen: de TBC heeft !n den oorlogstijd veel slachtoffers ge maakt. Uitbreiding van de sanatorium ruimte is dringend nodig. Het Witte Kruis richt met spoed het Herstel lingsoord Heideheuvel te Hilversum in tot een modern sanatorium. Honder den patiënten wachten op de dringend nodige opneming. In Alkmaar zien de patiënten verlangend uit naar het eet huisje bij de lighallen Daarom dient de collecte op Vrijdag as. aller steun. Allp Alkmaarders en Kaas marktbezoekers moeten Vrijdag a.s. ge sierd zijn met Het Witte Kruisspeldje Dit betekent nieuwe hoop in de harten van onze patiënten en redding van ve len. die thans geen uikomst zien! Geeft daarom op Vrijdag a.s. met milde hand Alles voor onze patiënten! Collectrices kunnen zeh melden bij den administrateur van Het Witte Kruis Gasthuisstraat 4, tel. 4296. Gedurende deze week kunnen grote en kleine giften worden gestort bij de penningmeester van Het Witte Kruis, Breedstraat 10 te Alkmaar, giro 10\90 ten name van mr. G. A, de Lange, Wie vlug helpt, helpt dubbel! Steunt de Sanatoriumweek van Het Witte Kruis! Vanavond oefenwedstrijd Alhmaars elftal Hedenavond om half zeven zal op het Gem. Sportpark het Alkmaars elftal, dat in September a.s naar Engeland vertrekt, een oefenwed strijd spelen tegen een B-elftal (de „Rest van Alkmaar". Beide elftallen publiceerden wij reeds in ons blad van Zaterdag J.l. De opbrengst van deze wedstrijd komt ten bate van de sportuitwisse- ling Alkmaar-Bath; de gelden zullen bestemd zijn Voor de overtocht van Alkmaarse sportlui naar Engeland. VEEMARKTEN. Op de veemarkten van 17 en 19 Augustus waren de noteringen als volgt: 6 paarden 400 tot 1300, oude kilppen, jonge hennen, konij nen en jonge haantjes varieerden in prijs van 0,25 tot f 15 per stuk. Voor de Centrale werden aange voerd 70 vette koeien, 21 pinken, 3 graskalveren, 41 nuchtere slachtkal- yeren en 37 .vette schapen. DISTRIBUTIENIEUWS. Voor het afhalen van bonkaarten voor de nieuwe periode is op Woensdag 21 Aug. de letier R. aan de beurt. KERMISPROGRAMMA IN T GULDEN VLIES. De directie van 't Gulden Vlies heeft weer voor een uitstekend en zeer gelvarieerd kermisprogramma gezorgd. De eerste twee dagen komt het hier zo bekende Herman_Rin- ket's Variété. Dit langzamerhand beroemd geworden gezelschap, waar in de Kilima Hawaiians met een gloednieuw repertoire van Hawai- ian Melodieeën, Zuid-Afrikaanse- en Krontjong liederen, optreden, trekt overal in de lande nog altijd uit verkochte zalen. Rinket zorgt dan ook steeds voor een uitstekend pro gramma. Ook nu .heeft hij het neus je van de zalm op variété-gebied verzameld. Behalve De Kilima-Ha- waiïanst treden op de zangers van de jongere generatie, Scholten van 't Zelfde, Alex de Haas, Ted de kogel, Frans Claessen, John Wik bey's Trio, Wim van Herpen, Wil- liam en Paquita, stuk voor stuk ar- tisten en enesmbles van groot for maat, die allen voor een daverende avond zullen zorgdragen. De voor stellingen vinden plaats Zaterdag 24 Aug. 8 uur, Zondag 25 Aug. 's middags half drie en des avonds 8 uur. Het kermisprogramma bestaat verder uit: Maandag en Dinsdag „Er komt een vriend vanavond", Woens dag en Donderdag Ko Arnoldi in „Zesde Etage" en Vrijdag, Zaterdag en Zondag het gezelschap Bouber met „Oranje H®in". Zoals men ziet een „Elck wat Wils"-programma. In het Café-Restaurant speelt iedere avond vanaf Zondag een onvervals- te^har-pianist. Bergen."; Openluchtconcert O „Orpheüs" uit Alkmaar en Ber- gen's Mannenkoor gaven Maandag avond, onder leiding van Karei Böhne, een openluchtconcert, waar voor grote belangstelling bestond. Tussen de oude ruïnes, met de door schijnwerpers verlichte kerk. en toren op de achtergrond en dt sterrenhemel boven, in deze roman- j tische omgeving genoot het publiek van de zang van de koren. Ontroerend mooi klonk het eer ste nummer „Ecce Quomodo Mori-' ^ur" van G. F. Handel, gezongen door 250 zangers. Bergen's Mannenkoor bracht hier na ten gehore ..Israël" van Keere weer, waarbij cV stemverhouding helaas wat te wensen overliet. Met „De Arbeid" van Jac. N. Al ging het beter. Orpheüs gaf een mooie vertolking van „Groot is de Heer" van Fr. Roeske en „Tijdzang" van denzelfden componist. Een prachtig slot vormde „Ave Mana" van F. Witt, gezongen door beide koren. Nadat de voorzitter van VW, de hefT. -9- A. Klomp, als tolk van'het publiek, directeur en zangers har telijk dank had gezegd voor het ge- bodene en daarbij de hoop had uit gesproken. dat meer zulke avonden zouden volgen, zongen de koren nog „Haarlems liedeke" van W. Hespe en „Geuzenvendel op de thuismars" van Fr. Roeske. WAAR IS DIE JAS? f Gisteravond was een der bezoekers van het concert door Bergan's Man nenkoor en Orpheüs. hetwelk voor- de Ruïnekerk te Bergen werd gegeven, zo vriendelijk de regenjas van den diri gent Karei Böhne in bewaring te ne men. Men vfordt vriendelijk verzocht deze bij den secretaris St. van Surck- laan 8, Bergen terug te bezorgen of bij de politie. Grepen uit het Radio programma WOENSDAG 21 AUGUSTUS. HILVESSOT! I. 7.00 en t.00 Nieuw,. 8 20 Koor. 9.15 Voor de jonge zieken. 9.30 Engelse orkestwerken. 10.00 Vioolrecital 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang. 11.15 Piano recital. 1145 Familieberichten uit Indifi 12.00 Continental kwitet. 13.00 Nieuws. 13 20 Mandollnata. H.20 Concert. 15.00 Nederl. Kamerkoor. 16.00 Voor jeugdige postzegel verzamelaars. 16.15 Knapenkoor. 16.15 Voo- jongens en meisjes 17.35 Mod. Russische pianomuziek. 17.50 Celesta ensemble, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws 19.15 Land- en tuinbouw. 19.30 Engelse 20.00 Nieuws. 20.08 Oude kamermuziek. 1 Lezing. 21.00 Omroep-orkest. 22.09 Nieuws. 22.30 Boekpraatje. 22-45 Avond overdenking. 23.00 Concert. 23.30 Lichte Franse muziek. HILVERSUM IT. 7 00 en 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.platen. 8.50 Voor de hulsvrouw. muziek uit tekenfilmen. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor de vrouw 10.3S Vlooi en piano. 11.00 Gram.platen. 1145 Voordracht. 12.— Eddy Walls. 12.35 Har- monie-muzlek. 13.00 Nieuws. 13.15 The Ramblers. 13.45 Orgel. 14 00 Voor de vrouw. 14.15 Omroep Kamer-orkest. 15.00 Voor 1e Jeugd. 15.45 Kamer-orkest. 1615 Voor de Jeugd 17.15 Jan Corduwener. 17.45 Rijk over zee. 18.— Nieuws. 18.15 Franse chan sons. 18.30 R.V.U. 19.00 Gram.platen. 19.15 Dep. Uitzending 19.30 V.P.R.O, 20.00 Nieuws. 20.15 Kurhaus Scheveningen. 21.00 Rebecca 21.45 Revue. 22.15 Dolf v. d. Linden. 22 45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws; 23.15 Re portage Staunton Schaaktournool. 23 30 Gram .platen.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1