Britse voorstellen door Egypte verworpen? Recht? De directeur van het P.B.V.0. op het matje In September vertrek van de Commissie-Generaal t Uitstekend debuut' van de stedelijke ploeg Euwe weer gelijk met Botwinnik IETS MINDER KOEL. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: Matige Westelijke^wind raet vrij veel bewolking. Hier en daar nog een paar regenbuien. Iets minder koel. Temperatuur: Zomerbad 31 gr. C. «9,8 gr. F.; Overdekte 23 gr. C.— 73,7 gr. F. WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946. 3e Jaargang No. 239-433 Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter PA£|Uk»_VQO* At KMA AR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLAND3E PERS 1945 I.O. Redactie en Aflm.: Achterdam 20, tel. 2274. Advertentie-af d.: Langcstraat 15, tel 3971. DEGRELLE WORDT NIET UITGELEVERD. De voormalige Belgische fasclstenlelder, Léon Degrelle zal door de Spaanse rege ring niet uitgeleverd, maar slechts worden uitgewezen, aldus Radio-Parijs. Degrelle vluchtte, na de ineenstorting van Jluitsland, in het uniform van een Duits soldaat naar Spanje. Om hel land langt de Wijl Bgypienaren eisen de Soedan op V.S. in de aanval tegen 1 D". Egyptische delegatie zou de Britse voorstellen voor een nieuw Anglo- Egyptisch verdrag hebben verworpen. De regering-Sidky-Pasja zal ver moedelijk aftreden. In Londen was men er zich van bewust, dat de onderhandelingen in een vrij eritick stadium waren gekomen. De grootste moeilijkheid zou gelegen zijn in de Clausule betreffende Britse troepenbewegingen in geval van agressie tegen één der aan Egypte grenzende landen. Deze bewegingen zouden volgens Engeland lnocten plaats hebben volgens van te voren door een Anglo-Egyptische defensie raad gemaakte plannen. Voorts zouden de Egyptenaren de inlijving van de Soedan bij hun land ver langd hebben. Als de berichten uit Egypte Juist zullen blijken, zal het verdrag van 1936 van kracht blijven. Egypte zou de kwestie dan voor de U. N. O. kunnen brengen. o JJEPORTATIE naar Duitsland! De sterkste indruk aan de duitse be zetting zal ^misschien bij ons volk blijven voortleven in de deportatie van vele honderdduizende Nederlandse mannen haar het Derde Rijk. „Arbeitseinsatz" heette dat heel onschuldig. Overigens was het een tweesnijdend zwaard: aan 'de ene kant verschafte Hitier zich op 'deze wijze arbeiders om zijn bloedarm economisch apparaat nog wat in leven te houden; aan de andere kant trachtte hij door deze maatregel de volkskracht te breken. Het één noch het ander heeft het succes opgeleverd, dat Hitier zich daarvan had voorgesteld. QNZE mannen echter zaten in Duits land ver van .eigen huis, ver van èlgen land. Hun leven was moeilijk. Deportatie, bombardementen, lange werktijden, slechte voeding, gebrek aan ontspanning, dat alles deed zijn invloed gelden. Het bleven evenwel levende mensen. En de behoefte aan wat hartelijkheid op 2ijn tijd was bij hen even natuurlijk, als bij U en mij. Daardoor ontstond er een hele reeks van verbintenissen, losse en blinder losse, met de vrouwen daar in het land van deportatie. Duitse vrouwen 'en vrouwen van andere nationaliteit, 'eveneens van eigen haard verdreven. I^pn kan dit en vooral de verbinte nissen met duitse vrouwen laken, maar dan miskent men den mens toch wel in zijn meest private behoeften, In tijn meest intieme leven. Buitendien: vochten wij tegen het nazidom of tegen het duitse volk? Ik meen het eerste. |JE idylle was inderdaad niet steeds zo schoon, als zij op het eerste gezicht scheen. Huwelijksontrouw was geen zeldzaamheid. Wie echter, die mens en leven kent, zal deze mannen, die maanden van huis waren, al te hard durven vallen? Ook hier is het leven vaak sterker dan de leer. Begrijp ons goed: wij vergoelijken niet, begrijpen willen wij echter wel. Er waren ook jonge kerels, die met een duitse of andere vreemde vrouw een verbintenis aangingen, die tot een huwelijk en een gezin leidde. Dat was hun goed recht: ieder individu heeft het onvervreemdbaar recht eigen levens gezellin te kiezen. VOLGENS onze wetgeving wordt een vrouw van vreemde nationaliteit 'door huwelijk-met een Nederlander tot Nederlandse en bezitten de kinderen uit een dergelijk huwelijk geboren de nationaliteit van den vader. In deze gevallen ging men echter met een andere maat meten. Het Nederlan derschap van deze vrouwen werd be twist; de toegang tot ons land voor hen gesloten. Wij hebben indertijd in Eind hoven de grote stroom repatriërenden ons land zien binnenkomen. Het was daarbij ten hemel schreiend, dat deze vrouwen en kinderen van hun mannen en vaders gescheiden werden en weer over de grens teruggebracht. Er zijn nu eenmaal situaties, waar het collectieve belang, zoal aanwezig, moet wijken voor het individuele Een derge lijke situatie vonden wij hier. Deze vrouwen en hun kinderen hadden niet mogen worden geweigerd alleen omdat zij van duitse of vreemde afkomst waren. Men had voor hen andere zuiver heidsnormen moeten aanleggen Nu begrijpen wij overigens wel, dat men In die dagen hard wilde zijn voor alles wat „duits" was; wij begrijpen ook de problemen aan deze invasie van 'duits bloed verbonden. De bezetting heeft ons geleerd dat niet weinig Ne derlandse mannen onder invloed van hun van afkomst duitse vrouw tot een verraderlijke houding kwamen. Dat alles weten wij en erkennen wij op ziln waar heid. Niettemin echter is het onze stellige overtuiging, dat het huwelijk en de keuze van huwelijkspartner een private aangelegenheid is, waar bepaalde be langen van de gemeenschap voor moeten terug treden. ^AT heeft ook de overheid begrepen. En zo werd bij K.B. van 17 No vember 1945 een commissie in het leven geroepen, die deze gevallen zou krijgen te beoordelen. Ongetwijfeld zal deze commissie hard hebben gewerkt. De re sultaten zijn tot op dit ogenblik echter maar zeer pover. Nog steeds zijn bijna al deze gezinnen gedupeerd; moeten zij in Duitsland blijven of gescheiden leven. Deze toestand is niet langer te aan vaarden. Hier moet op korte termijn La Gaardia heelt zijn zin Sir Frederic Morgan uit de U.N.R.R.A. DE chef van het UNRRA-werk voor verplaatste personen ,in Duitsland, de Engelse luitenant-generaal Slr Frede ric orgaan, is door La Gaardia, de di recteur-generaal van de UNRRA van zijn functie ontheven. Morgan zou La Guardia beschulllgd hebben van het feit, dat de Sowjet- Unie middels hem de UNRRA ge bruikte als middel tot spionnage ki Westelijk-gealliëerde landen. In De cember 1945 had hij zich voorts op anti-Joodse wijze geuit over de ver plaatste personen.» BLINDE GENEZEN! Een 23-jarig Engels meisje, dat sinds haar 14de jaar zeer slecht zag en ge durende maanden zelfs geheel blind was, kan nu weer zien en wel door de ogen van ean op D-dag gesneuvelden soldaat. In het Koninklijk Oogheel kundig ziekenhuis te Manchester is diens hoornvlies bij het meisje overge bracht. Zij kan thans weer de kleinste letters lezen. Sowjet-Unie, Polen en Joego-Slavië De VS. hebben de Sowjet-rege- ging een nota doen toekomen, waar in zij verklaren in oppositie te gaan' tegen de Russische eisen inzake een aandeel in het militair beheer van de Dardanellen. Voorts heeft Washington gepro testeerd bij de Poolse regering te gen het Poolse' politieke leven. Tenslotte kwam gisteren als der de Amerikaanse aanval een scherp vertoog over het neerschieten van twee Amerikaanse vliegtuigen door Joegoslavische jagers. Ambtenaren worden ontslagen Maar komen door de achterdeur weer binnen (Van i Haagsen correspondent) De minister van Economische Zaken heeft order gegeven, dat met ingang van 1 October 400 van de 1400 ambtenaren van het Rijksbureau voor Metalen moeten worden ontslagen. Geloofwaardige be richten bereiken ons, dat in verband hiermede, momenteel op vrij grote schaal nieuwe ambtenaren worden aan genomen, opdat de totale vermindering zo klein mogelijk zal zijn. De enige weg, om aan een dergelijke sabotage van de Inkrimping in ons ambtenaren-apparaat te ontkomen, schijnt een verbod voor het nemen van ambtenaren, behoudens uitdrukkelijke toestemming van den be trokken minister. Oplichter op grote schaal EIS: r/2 jaar mei aftrek.... JN October van het vorig jaar had een nog al tamelijk veel stof opwaaiende arrestatie plaats: de directeur van het Provinciaal Bureau voor Verzor ging Oorlogsslachtoffers te Haarlem, J v. d. Pluym werd, beschuldigd van ver duistering op grote schaal, in verzekerde bewaring gesteld. Fabelachtige sommen gelds heeft dit heer tijdens de bezetting achterover weten te drukken. Terwijl talloze landgenoten in de diepste ellende leefden, leidde deze, in de oorlog tot een verantwoordelijwe positie opgeklommen kantoorbediende, een goed leventje, dat voornamelijk bestond nit lekker eten en drinken. De somma van 200.000 ging hier mee heen in luttele jaren tijds. Dinsdagmiddag stond deze gewezen grootheid, die ook anderen van zijn vorstelijk „inkomen" liet profiteren, terecht voor de Alkmaarse arrondissementsrechtbank. Slechts één getuige ITOOR deze uiterst belangrijke Aak was slechts een getuige gedagvaard, mej. J J Kühl uit Haarlem, secretaresse van v. d. Pluym. Mej K., die de boekhouding bijhield en de kas beheerde, verklaarde, dat zij van verdachte meerdere malen opdracht ontving om gelden uit te be talen voor illegale doeleinden. Of dit geld werkelijk hiervoor gebruikt werd. kon"J5ti echter niet nagaan. V. d. PI. stort- Pr. van Moob te Batavia t Britse troepen nog dit jaar van Java IN een persconferentie te Batavia heeft de lt.-G.G„ dr. H. Van Mook ver klaard, dat de verwachting is, dat de Commissie-Generaal in de eerste helft van September zal arriveren. Indien een oplossing, van welke aard dan ook, zou tot stand komen, zouden de Staten-Generaal hieraan hun goedkeuring moeten hechten, doch dr. Van Mook ging van de veronderstelling nit, dat de Commissie-Generaal voldoende van de algemene toestand in Nederland op de hoogte zon zijn om te weten, welke over eenkomst voor de meerderheid van de Staten-Generaal aanvaardbaar zou zjju. WAT de leden van de commissie be treft, zeide de lt. G. G. nog, dat zij zal bestaan uit „een aantal personen, met betrekkelijk vergaande bevoegd heden". Daartoe zouden drie voor aanstaande Nederlanders worden be noemd. Een hunner zou waarschijnlijk de voorzitter van deze commissie zijn, waarin ook dr. Van Mook zelf zitting zal hebban. Hij verwachtte verder, dat alle Britse troepen in geheel Indonesië voor het eind van het jaar door Nederland se troepen vervangen zullen zijn. De onderhandelingen met de Indo nesische republikeinen zullen in de nabije toekomst hervat worden. De Nederlandse politiek, aldus dr. Van Mook, vindt echter nog steeds haar basis in de regeringsverklaring van 10 Februari en in de besluit an van de con ferentie van Malino. IN SCHEERVLUCHT Zaterdag is de eerste groep Engelse jongelui, die volgens het systeeih van de World Frlendship Associatlon met Nederlanders uitgewisseld worden, in Den Haag aangekomen. Motorrijwielen uit de dump te Dee- len zullen n 1 et ter beschikking van particulieren worden gesteld? Hartjesdag het oude Amsterdamse volksfeest op de derde Maandag in Augustus, is gisteren rustig verlopen. H. M. de Koningin zal Donderdag *n bezoek brengen aan Deventer en Zut- phen; in de tweede helft van Septem ber zal H. M. enige dagen in Amster dam vertoeven, met voortvarendheid worden ingegre pen. Het huwelijk is in veler ogen een heilige, in ieder geval een zeer belang rijke zaak. Daarmede mag niet op een wijze, als thans gebeurt, worden gesold. Nederland wake voor het levensgeluk van zijn burgers en burgeressen. Hun geschiede rechtl DEWL Kolenrantsoenen voor e> pensions Zij. die door omstandigheden niet lp de gelegenheid waren vaste brandstoffen aan te vragen voor de verwarming van ruimten, bestemd voor de uitoefening van hun beroep, bedrijf of dienst, zullen hiertoe nog eenmaal en wel van 22 tot en met 30 Aug. a.s. in staat worden ge steld. Het hiervoor te gebruiken formu lier MD 393 05 Is bij de dlstributiedienst verkrijgbaar. Aanvragen ingediend na 30 Augustus a.s. worden niet meer in be handeling genomen. In bovenvermeld tijdvak kunnen even eens brandstoffen worden aangevraagd door exploitanten van pensions, waarin 10 of meer gasten vertoeven. te nooit Iets van betekenis terug in de kas. Uit he gehele getuigenverhoor bleek, dat er nog al op een gemakkelijke ma nier met de kasgelden omgesprongen werd, een weelde die de zwakke benen van v. d. PI. niet konden dragen. „Het beste van het beste". UET bedrag ontvreemd ten nadele van het PBVO, geld dus, dat bestemd was voor uitkering aan oorlogsslachtoffers, bedraagt ln totaal f 50 000,—T'Daarbij nam v. d. PI. nog steekpenningen aan van een aantal aannemers, die regelmatig de ge maakte „representatie-kosten" van v, PI vergoedden. De representatie bestond voornamelijk uit lekker eten en drinken met heren uit Den Haag, die te vriend gehouden moes ten worden. Een ober-kellner uit een restaurant in de Korte Leldsedwarsstraat te Amsterdam verklaarde, dat de heren altijd „het beste van het beste" moesten hebben. Alleen al in dit restaurant heeft V d. P!. in 1941 f 10.000,— en in '42 f5 f 30.000,— stukgeslagen. De els. QP de creditzijde van v. d. PI. wilde v mr. J. Krabbe, de president der Recht bank, het voorzlen van Joden met valse papieren schrijven. Ook had verdachte meerdere malen geld aan de Illegaliteit afgedragen, o.a. aan den Beverwijksen oud-wethouder Van Dok. De officier van Justitie, mr. Meisch- ke, eiste na een korte requisitoir een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maan den met aftrek van preventief, een straf, waarvoor een klein NSB-ertje zijn handen dicht zou knljpéh De verdediging. I\E verdediger, mr. H. Scholten schetste hoe in de maatschappelijke opgang van verdachte, die van archief-bediende bij een Engelse levensverzekeringsmaatschap pij via het Bureau Vluchtelingenzorg te Den Helder en het Evacuatie-bureau N.- Holland te Alkmaar, directeur van het PBVO te Haarlem werd, tevens de klem van zijn ondergang opgesloten lag. Ver dachte leefde, aldus de verdediger, in een roes, enerzijds van onbeperkte hulpvaar digheid, anderzijds van zenuwslopende risico's. Mr. Scholten verzocht het Hof aan het eind van zijn pleidooi de bijzondere ver AlhmElftalRest van Alhmaar 5 2 Zondag wedstrijd tegen Velox J7R waren gisterenavond op het Sportpark twee voor het Aikmaars Sport comité aangename feiten waar te nemen. Ten eerste was er ondanks de regen naar verhouding veel publiek; en ten tweede speelde het Aikmaars elftai, dat het af en toe een lust voor het oog was. Er werd aardig gecombineerd, er werden zeven doelpunten gemaakt en de techniek speelde *daarenboven een har tig woordje mee. Als men dan bedenkt uit wat voor vogels vhn diverse pluimage het stedelijk elftal is samengesteld, behoeft men voor de wedstrijd tegen Bath in het geheel niet pessimistisch te zijn. A.s. Zondag kan de band tussen de spe lers nog nauwer worden aangetrokken met een oefenwedstrijd tegen de sterke Utrechtse tweedeklasser Velox, sinds jaren één van de gegadigden voor de bo venste plaats. Deze wedstrijd vangt aan om 2-30 uur en wordt gespeeld op het Sportpark. QVER de wedstrijd van gisterenavond het volgende: Het A-elftal, dat met een drietal In vallers verscheen (voor de Buyzer. Pater en Van Wierlngen voor wie- resp. invie len W. Schmidt (AIcmarla), c. _Zwart (Alkmaar) en H. Schmidt (Alcmaria), bleek van de aftrap af het heft in han den te hebben, ook al slaagde .Teigeler (Randers) er in uit een voorzet van den B-linksbuiten A. Indri (Alkm. Boys) de score te openen. ~Het middenveld was echter geheel in handen van de A-mid- denllnle. Nog voor de rust was het Un- tied (Alkm. Boys), die het Aikmaars Elf tal met twee uitstekende doelpunten de leiding gaf. Na de thee verplaatste zich het spel Iets daardoor midvoor Untled na een bot sing, het veld moest verlaten. De in het rood spelende A-ploeg trok zich hiervan njets aan en doelpuntte er met tien man spelende lustig op los, ondanks het uit stekende verdedigen van de B-achter- hoeds. Het waren rechtsbinnen Stroet (Ran ders), spil Apgel_ (Alkm. Boys) en rechts buiten Goudsblom (Alkm. Boys), die de stand op 5—1 brachten. Willi schnjjdt (Alcmaria) had verschil lende malen pech met zijn Inlopen op voorzetten en through-passes. Aan de andere zijde gelukte het Indri (Alkm- Boys) tenslotte de eindstand op 52 te brengen. Over het algemeen was het plaatsen van het Aikmaars Elftal beter verzorgd dan het v.n.1. uit spelers uit de lagere afdelingen samengestelde B-elftal, dat meer profijt trachtte te trekken van de lange pass met de nog langere sprint dan van zuiver combineren. Een opvallende Hel Stgunton-schaaktournooi Denker en Stoltz handhaven zich DE uitslagen van de zesde ronde van het Staunton-schaaktournooi te Gro ningen luiden. EuweSzabo 10; BernsteinLun- din 1—0; B o t w i n n i k—Denker Vidmar—Yanofsky 0—1; Kott- nauer—Kotov 1—0; ChristoffelTarta- kower Y? Guimard—Flohr4 01; Najdorf—Stolz yt y2\ Smislov-O'Kel- ley 1—0; Steiner—Boleslafskiej 0—1. Onze landgenoot dr. Max Euwe heeft thans opnieuw met den Russischvi kampioen de leiding met 5 pnt uit 6 partijen; vervolgens Denker en Stoltz 5 punten: Smislov 4yt\ Tartakower 4 punten; Flohr 4 punten: Najdorf 3J^ punten; Kotov 3 punten; Szabo, Bern stein, Boleslafskiej, Kottnauer en Yanofsky 2y punt; O'Kelly en Lun- din 2 punten. Guimard en Christoffel 1punt, Vidmar 1 punt: Steiner p. Geld, geld.... 70 0Q0 ,MMI GR ANTEN NAAR Door den broer van den schaker wij- AUSTRALIë. len S. Landau, is een prijs van 300 gul- De eerste ministers der Australische uitgeloofd voor hem, die het beste re- staten hebben een voorstel van de zij- sultaat zal bereiken tegen de tien de van het Gemenebest aanvaard eens hoogst uitkomenden. Deze prijs zal o»i- per jaap 70.000 immigranten in Aus- dep de titel „S. Landau Memorlal Pri- tralie toe te lateo. BOTWINNIK DENKER ce" worden uitgereikt. (De officiële tournooitaal is rik het Engels), De Nederlandse regering heeft het Stauntoncomité een subsidie van f 1000 toegekend. leiding, waaraan v. d. PI. heeft bloot gestaan, bij het vonnis in acht te willen nemen. De uitspraak is vastgesteld op Dinsdag 3 Sept. om 9.45 uur v-m. Onbeantwoorde vragen. De grote belangstelling, van publieke zijde voor deze zaak was niet onge rechtvaardigd. Immens Van der_ Pluym mag zeer zeker gerekend worden tat de grote bonzen» die zich tijdens de be zetting ten koste van het Nederlandse volk verrijkten. En bij het betreden van de rechtszaal kreeg men door de dos siers die voor de groene tafel opge stapeld lagen, de indruk, dat de heren rechters dezelfde mening toegedaan waren. De dossiers werden echter niet gebruikt, het verloor van de enige ge tuige nam nauwelijks twintig minuten in beslag, de offcier van Justitie had voor zijn requisitoir slechts tien minu ten nodig en de gehele zaak, waarvan de duur eerst op twee dagen geschat werd, was in een goed uur afgehan deld. Wanneer in dit uur de hele affaire tot klaarheid gebracht zou zijn, ware deze gang van zaken te billijken, zijn echter enige duistere punten opgehelderd gebleven. Om maar iets te' noemen: de slordige boekhouding van het PBVO was gesanctioneerd door de Rijksaccountantsdienst, deson danks kon de "som van f 50,000 achter over gedrukt worden Wie waren d« heren uit Den Haag. die zo ruim mee deelden in de vrijgevigheid van Van dee Pluym? De rechtzitting van Dins dagmiddag heeft op deze vragen geen antwoord kunnen of willen geven. Ook Feijenoord weerstond Curagao (21) Ook van Feyenoord hebben de Cura?aonaars niet kunnen winnen. Individueel is het spel van hen wel prettig om te zien, ze missen echter ieder ploegverband. Deze wedstrijd was eigenlijk een duel tussen het bekende tik-tik-sy- steem van Feyenoord en het char mante individualisme van de bezoe kers. Reeds zeven minuten na het be gin nam Feyenoord de leiding, toen Vrauwdeunt een voorzet van Lins- sen ineens in het hoekje knalde (1-0). Vijf minuten na de rust maakte Van Munster, daartoe door een lis tig trekballetje van Vrauwdeunt in staat gesteld, er 20 van. maar nog geen minuut later verkleinde F Jansen na keurig solospel de ach terstand (21), In deze stand kwam geen verandering meer. Doelman Halo was weer de held van het veld Zijn „bezwerend" ge baar alleen reeds bezwoer menig gevaar. Een proces-verbaal Het Rotterdamse harmoniecorps S.H.V., dat tijdens de rust pittige marsen liet horen, speelde blijk baar „clandestien" en kreeg op last van hoger hand een proces-verbaal van een rijksrechercheur uit Den Haag, Bedoeld muziekgezelschap was n.L wegens zijn optreden tij dens de oorlog voor enige tijd het spelen verboden. en o.i. verheugende speelwijze merktea wij bij belde elftallen op: er werd n.i. niet met een stopperspil gespeeld. Voor het Aikmaars Elftal zal het van het groot ste belang zijn de Engelsen voor het voor hen vreemde feit te stellen met een aan vallende Alkmaarse ploeg ln het veld te verschijnen, een methode, waarmee de Hilversumse eerste klasser 't Gooi in En geland veel opzien baarde en succes had. ces had. De wedstrijd werd op uitstekende wijze door scheidsrechter H. van der Schilden geleid en ln de beste verstandhouding gespeeld. DISTRIBUTIENIEUWS. Voor het afhalen van bonkaarten voor de nieuwe periode is op Donderdag 22 Augustus de letter S aan de beurt. Sluitingsuur voor Caié's Kermis '46 - Als sluitingsuur voor de café's, kermis en andere inrichtingen is vas?ges«eld: op Zaterdag 24 en Zondag 25 Augustus 1946 tot 2 uur 's nachts en van 26 lm. 29 Aug. 1946 tot l uur 's nachts. Op Zondag mogen de kermis-inrichtingen niet vóór 20 uur worden geopend. GEEN DEGENSLIKKERS EN BOEIENKONINGEN De wnd,-commissaris van Politie der gemeente Alkmaar maakt bekend, dat tijdens de kermis van 24 Augustus tot en met 29 Augustus 1946 slechts voor een beperkt aantal straatorgels (uitsluitend boekorgels) of straatmuzikanten (minstens bestaande uit vier spelende personen) vergunning zal worden verleend. Kunstenmakers, acrobaten, dierenver- toningen, straatzangers, boeienkoningen, degenslikers, personen, die misvormde ledematen te kük stellen, enz., enz-, wor den beslist niet op de openbare weg toegelaten. Voorts wordt geen vergunning tijdens de kermis op kermis terreinen verleend aan venters ln paling, galanteriëc, worstjes, nougat, koek, cho colade, kinderspeelgoed, enz., enz. Het standwerken met een of ander ver- koopsartikcl is ten strengste verboden. Verder wordt de aandacht gevestigd op de bepaling in de Arbeidswet 1919 betrek kelijk jeugdige personen, welke luidt: „Een jeugdig persoon mag geen arbeid verrichten, bestaande in gevaarlijke kunstverrichtingen en in het deelnemen aan kunstverrichtingen, voor zover dit gevaar oplevert. (De Wet verstaat onder Jeugdige personen, zowel jongens als meisjes beneden achttien jaar). EEN BOTSING Gistermiddag ontmoetten. een motorrijwiel en een personenauto elkaar op vrij onzachtzinnige wijze op de hoek van de Nic. Beetskade en de Bergerweg. Het motorrijwiel vertoonde na de botsing de eigenaardigheid, dat het voorwiel slechts één richting opwil- de, n.L tegengesteld aan die van het achterwiel ALKMAARSE BRANDWEER NUMMER 1! Bij de landelijke wedstrijden in Utrecht was de Alkmaarse Vrijwil lige Brandweer niet, zoals wij meldden, de tweede van de Neder- lande vrijwillige brandweercorpsen, doch nummer één. De Tilbüfgse brandweer, die als eerste eindigde, bleek een beroeps- brandweercorps te zijn, zodat ons Alkmaarse corps „Kwiek" dus Neer- lands beste spuitgasten in zijn ge lederen telt HIJ IS BEKEND! De rijwieldief, die giseren met veel lawaai in de Langestr. gearresteerd werd. bleek bij nader onderzoek een 36-jarige Amsterdammer te zijn. Grepen uit het Radio programma DONDERDAG 22 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.20 Pluk de dag. 10.15 Morgendienst. 11.45 Familieberichten uit Indië. 13.00 Nieuws. 15.00 Staf muziek Amsterdamse Politie. 16.45 Rotterdams planokwartet. 18 30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.25 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.08 Met vrij en blij naar strand en hei. 21.05 Artis. 21.35 Or gel. 22.00 Nieuws. 22 15 Na het nieuws.... 22.30 Boyd Neel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Bach-cyclus. 23 30 Gram.platen. HILVERSUM H. 7.00 en 8.00 Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 9.50 Arbeidsvitaminen 10.35 Pianorecital. 13.00 Nieuws. 13.15 Guus van Opstal en zijn Ballroom orkest. 15.00 Voor zieken en gezonden 15.20 Operette- concert. 18.00 Nieuws. >8.15 „The Skymas- ters". 18 45 Sportpraatje. 19.15 Verbond Gerepatriëerden 20.00 Nieuws. 20.15 Ra dio Phil.-orkest. 21.15 Zonnige zomerdag. 21.35 Voordracht. 22.00 Gerard van Kre velen. 23.15 Nabeschouwing Staunton-tour- nooi. 23.30 Dansmuziek.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1