De erfenis van het Duizend-jarig Rijk Hef leven in Berlijn Hervatting van de Kaasexport De Slag op de Zuiderzee Het voorspel De voortdurende bombardementen, de allerlaatste gevechten te gen de zegevierende Russen, de enorme druk der Partei, kortom de overmatige geestelijke belasting der laatste jaren, is de meeste duitsers te veel geweest, en zij zijn verzonken in een apathie, die veler initiatief heeft gedood, en hen heeft gemaakt tot fatalisten, die overigens maar één wens koesteren: voldoende voedsel, een dak boven het hoofd, en absolute rust MUZIEK - THEATER EN FILM Alleen wat het culturele leven feetreft, heeft Berlijn zich weer aar dig opgericht. Tientallen theaters zijn zo goed en zo kwaad als het ging gerestaureerd en avond aan avond worden goede toneelstukken opgevoerd, waaraan eersterangs krachten, werkloze filmacteurs en actrices medewerken. Gezuiverde artisten zijn er nog niet. Het zou in Duitsland eenvoudig onbegonnen werk zijn, want zonder uitzondering was een ieder aange sloten bij een der vele nationaal- socialistische organisaties. In Oostenrijk is het nog gelukt tot een puntenstelsel met maximum* te komen, bij het overschrijden waarvan een eventueel optreden in het openbaar verboden wordt. Voor elke organisatie, waarvan men lid is geweest, wordt een bepaald aan tal punten toegekend. Maar in Duitsland is iedere zeef bij voorbaat te klein. Dr. Goebbels beschouwde het als een zijner belangrijkste opgaven schilders, beeldhouwers, toneelspe lers en musici, filmartisten en schrijvers in het keurslijf der Kul- turkammer te wringen. Daarnaast werden de artistenmilieu's gedamd door de rassistische ideeën. Duitsland heeft immers zijn ondergang versneld door belang rijke natuurkundigen de weg naar Amerika op te sturen, ter wijl b.v. zijn filmindustrie in de Hitlerjaren belangrijke concur rentie werd aangedaan door de Franse, welke ontstondnadat vele Joodse .artisten van Duits land naar frankrijk waren uit geweken. De filmproductie. De studio's in Neubabelsberg, Van waaruit de UFA over Europa zegevierde, zijn thans leeg. Dj Russen zijn er heer en meester ge weest en nadat alle materiaal was weggehaald, hebben de Amerikanen de grote opnamehallen tot garages gepromoveerd. De duitse film, die eens in de prae-testeróhè Hitlerjaren Ameri ka, Italië, Rusland én Frankrijk- tot voorbeeld strekte, is niet meer. Op het ogenblik mogen de duitsers geen andere films maken dan een Wo- chenschau, waarvoor zij geheel ver antwoordelijk zullen worden, tfen. Gevallen grootheden. Vanzelfsprekend vraagt men zich af, wat er dan met een Hfcinrieh George, Werner Krauss, Emil Jan_ nings, Veidt Harlan en vele anderen is gebeurd. Heinrich George, de dikke postmeester, was voor de Russen van te zwaar kaliber om hem vrijelijk over de puinhopen van Berlijn te laten klimmen. Men heeft hem in zijn kraag gegrepen en de eens beroemde film- en toneel speler zwaait in een van de Rus sische gevangenkampen als kok de pollepel. Heinz Rühmann, die oud officier van de Organisation Todt was, is eveneens vastgezet.' Veidt H.arlan, een zeer kundig regisseur, meende zich met een propaganda film „Bis zur letzten Patrone", tot het laatst toe in de strijd te moe tij werpen en onderging hetzelfde lot. In zijn gezelschap vertoeft even eens Ferdinand Marian, die de hoofdrol speelde m de antisemieti- sche rolprent Jud Süss'Werner Kraus, Emil Jannings en vele an dere prominente figuren, die ja renlang behoorden tot de bekendste en best betaalde medewerkers van de UFA- en TOBIS-filmmaatschap- pijen. Weinig moedigen. Zichzelf respecterende kuns tenaars, zoals de schilder Pan- kok, legden het penseel neer of werkten in het verborgene. Anderen namen de wijk naar het buitenland, zoals Stefan Zweig, Thomas Maim en publi ceerden daar rustig en onge stoord verder. Zoals reeds geconcludeerd kan worden, blééf de meerderheid, ac cepteerde de vernederingen van den Propagandafuehrer en deed haar uiterste bês't om de vrije wereld er van te overtuigen, dat fascisme en goede kunst allerminst tegenstel lingen behoefden te zijn, integen deel zeer goed kunnen samengaan. Daarom vertrok ook Richard Strauss niet en dirigeerde Furtwarigler op arbeidsfrontconcerten en "vond Hans Falla^da het volkomen in orde om voor den kleinen man verder te blijven schrijven en de nazileer in romanvorm te populariseren. En niet alleen, dat ze gedwongen eie ren voor hun geld kozen, de heren bleken ook al te gewillig te zijn om hun z.g. kunst te misbruiken voor het opwekken en aanwakkeren van de meest weerzinwekkende harts tochten in het toch al niet argeloze gemoed van den doorsnee-Germaan. Pro memorie Jud Süss. Na de capitulatie Toen de capitulatie in Duitsland een feit was. liepen alle artisten met hun ziel onder de arm door Berlijn. Maar thans spelen weer verschil lende gezelschappen. In het Staedti- sche Schlosspark treden Hans Soehnker en Winnie Markus op. In het Hebbel-Theater wordt de trage die van Friedrich Wolf „Professor Mtpnlock'' opgevoerd en in de Staedtische Oper concenteren de Berliner Philharmoniker op het ogenblik nog zonder Furtwangler, om van de vele politieke cabarets maar niet eens te spreken. De portier van het hotel pro beert voor ons plaatsen te be spreken, maar dat blijkt niet ge makkelijk te zijn, want iedere Berlijner of Berlijnse neemt de gelegenheid waar om weer eens stukken te zien, die in het Derde Rijk verboden waren. Zoals overal elders in Duitsland, is de geallieerde soldaat opper machtig en dank zij de uniform zijn wij in de gelegenheid Walter FranK te bewonderen in de tragedie van Wolf, spélend in het Duitsland van vóór en na de Duitse Rijksdag brand. Het stuk is boeiend en het spel voortreffelijk. Voor de verbaasde ogen der toeschouwers ontrollen zich nogmaals de snel opeenvol gende' gebeurtenissen, die leidden tot de befaamde Machtsuebernahme, de afschuwelijke progroms, de ont hoofding van Van der Lubbe, en de eerste openlijke geweldpleging van andersdenkenden. Walter Frank maakt van den Joodsen professor een creatie, waarin hij door nie mand zou kunnen worden overtrof fen en men kan een speld horen vallen en als het ware de angst op de gezichten der toeschouwers af lezen als opeens een geuniformde SS-man op de Buehne verschijnt Het is interessant om de reacties van het publiek gc.de te slaan, van hetzelfde publiek; dat nu angstig huivert; maar destijds zonder verzet Welke huisvrouw ziet niet met een zekere trots neer op haar mooie collectie kamerplanten, die een sie raad in haar woning zijn en waar van ze zo ontzettend veel plezier heeft? Immers de planten maken Uw vertrekken fris en maken het tot een genot er ln te vertoeven. Om de beste resultaten met Uw planten te bereiken, openen wij een z-g. „plantenrubriek". In dit ver band krijgen onze lezers tevens de gelegenheid vragen te stellen, die dan in ons blad beantwoord zullen worden. Kamerplanten in Augustus Verschillende potplanten, zoals Fuch sia. Balsamien, Coleus en Pelargonium (dat ls wat men gewoonlijk geranium noemt) bestaat thans nog de gelegen heid om te stekken. Men wordt echter aangeraden er niet te lang mee te wach- en, daar anders de jonge plantjes niet voldoende gegroeid zijn als de winter komt. De stekjes kan men beter niet ieder afzonderlijk in een bloempot zet ten. doch b.v. vier bij elkaar in een pot. De stekjes moeten dan langs de rand gestoken worden, zodat in het midden een plek vrij blijft, waar kan worden gegoten. Op deze wijze komen de plantjes be ter de winter door «n kan men ze het volgend voorjaar elk in een pot plan ten. Een zeer mooie plant is de Ster van Betlehem' die op ,t ogenblik in vol le bloei staat I Deze plant verlangt veel water en geen felle zon! Als balcon sn vensterbankplant gedijt ze zeer goed, de frisse buitenlucht heeft nu goede ge volgen. Tegen de herfst moet men haar echter binnen halen om haar in een warme omgeving te laten over winteren. De Ixora, een moderne kamerplant, die men tegenwoordig nogal in bloe menwinkels ziet heeft wat de bloei- wijze betreft nu veel gemeen met de meer bekende Hortensia. De Ixora is van oorsprong een kasplant tot de fa milie der Rubiaceae waartoe ook de Nertera, koffieboon en Lieve Vrou wenbedstro behoort. Om deze plant goed op te kweken zorge men ervoor, dat ze in een kamer wordt geplaatst, waar een enigszins vochtlg-warme, maar beslist geen droge temperatuur heerst, 's Zomers dus niet hi de felle zon en 's winters niet te dicht bij de kachel. Als de plant in bloei staat heeft ze volop vreter nodig. Na de bloei moet men de bloelwljze tot op een krachtig oog terug snijden en de eerste weken wat minder water geven. De aarde mag echter niet ge heel uitdrogen 1 Dan ontwikkelen zich in die tijd weer nieuwe leuten, waar uit weer bloemen komen, mits men de plant goed behandelt. In een warm licht vertrek kan men op deze wijze wel drie keer per jaar van een Ixora in volle bloei genieten. Eens in het jaar of in twee jaar geeft men de plant een nieuwe voedzame goed door latende blad-aardetyyit. Jr' deze tonelen, die aan de werkelijk heid zijn ontleend; van nabij mee maakte. Wij krijgen later nog de gelegen heid andere artisten te zien, die nu bij gebrek aan filmstudio's op de planken hun brood verdienen en onze eindindruk is, dat er aan de karaktervastheid dezer vrouwen en mannen veel moge ontbreken, hun spel echter buiten twijfel subliem is. De nacht valt 's Avonds na het einde wor den wij door een duits chauf feur afgehaald, die in een nieuwe Volkswagen rijdt „Wol len die Herrschaften noch etwas von Berlin sehen?", vraagt de gedienstige gids en in de klank van zijn stem terwille van de Players? ligt zoveel overre dingskracht, dat wij er bevesti gend op antwoorden. U kunt kiezen, zegt hij, een bezoek aan de „verfijnde" nachtclubs, of een tocht naar een der stations, waar de vluchtelingen uit het Oosten arriveren, of Ja, zo is Ber lijn. Hier een luxe nachtclub met champagne, daar een totaal beschadigde wachtkamer met duizenden radelozen. Wij maken geen keuze. Wij kiezen allebei. Bloembollen alt veevoeder Bloembollen, die als zodanig onver koopbaar zijn, hebben waarde als vee voeder. Uiteraard is deze waarde in geen verhouding tot die van de eigen lijke bestemming, doch als veevoeder besparen de bollen deviezen. Voor het komende jaar zal de teelt moeten wor den Ingekrompen, doch thans zal men voor 8000 tot 10,000 ton .bollen een be stemming moeten zoeken. Met tulpen bollen levert dat geen moeilijkheden op, doch narcissen bevatten een vergif, dat gevaarlijk is, wanneer de dieren zonder overgang een grote hoeveelheid er van binnenkrijgen. Goede ervaringen zijn echter opgedaan met het langzaam ge wennen van de dieren met dit voeder Liefst moet er reeds ln de weidetijd mee begonnen worden. Een voederhan delaar lever thans narcissen met een garantie tegen vergiftiging; leder dier. waarvan de dood door narcissenbollen wordt veroorzaakt, neemt hij voor zijn rekening. Tot nu toe heeft hij geen enkel dier te betalen gehad; de doods oorzaak van de dieren, die enkele van zijn afnemers verloren, bleek bij on partijdig onderzoek steeds een andere t® zijn dan het voeren van narcissenbollen De giftigheid schijnt geheel te verdwij nen, wanneer de bollen tot boven 60 gr. worden verhit, b.v. door middel van broeiing. DE VLASCULTUUR. De vlascultuur in Engeland wordt ge steund door de garantie van de rege ring om van de oogsten der Jaren 1946, 1947 en 1948 telkens de opbrengst van tenminste 8000 ha. over te nemen te gen vaste prijzen. Deze prijzen bedra gen voor oogst 1946 150 pond Per ton groen vlas van gemiddelde kwaliteit en 213 pond per ton geroot vlas van B- kwaliteit. Voor 1947 en 1948 zullen de prijzen telkens met 10*/o worden vermin derd. A. Sedert de prinsesjes Beatrix en Irine de school van den heer Kees Boeke te Bilthoven bezoeken, is deze school in het middelpunt der belangstelling van het Nederlandse volk komen te staan. Het onderwijs is er in hoge mate indi vidueel en er bestaan dan ook allerlei gebruiken, welke op de gewone lagere- en middelbare school onbekend zijn. Zo houden de leerlingen regelmatig be sprekingen, waar zij in officiële vergadering allerlei vraagstukken betreffende hen zelf en de school behandelen. We zien hier hoe het op zo'n vergadering toe gaat. De secretaris maakt Ijverig notulen. O De kaasexporteurs hier te lande hebben dezer dagen de mededeling ontvangen, dat de kaasexport kan worden hervat. Voor uitvoer zijn de vol gende contingenten vastgesteld: West-Indië en Suriname, uit te voeren tot April 1947, 200.000 kg. Overzee met uitzondering van Ned. Oost-Indië en de Ver. Staten van Amerika 1.000.000 kg„ uit te voeren tot April 1947, en voor Frankrijk 1 200.000 kg. uit te voeren tot December 1946. In totaal zijn dus contingenten vastgesteld voor de uitvoer van 2.400.000 kg. kaas. Waar de betreffende kwantiteiten in hoofdzaak In flink belegen kaas sullen moeten worden uitgevoerd, zal dit betekenen, dat on geveer 3.000.000 kg. jonge kaas uit de markt zal worden genomen. Deviezenproductie. Voorgeschreven ia, dat een minimum bedrag aan deviezen moet binnenko men. Bij uitvoer moet een heffing wor den betaald van ongeveer f 80 per 100 kg. Geschat 'kan worden, dat door de ze kaasexport aan deviezen binnen zal komen een bedrag van rond f 8,000,000, waaruit kan worden vastgesteld, dat deze hervette kaasexport voor ons land van het grootste belang is. De export naar België kan nog niet hervat worden, maar men heeft rede nen om aan te nemen, dat ook naar België spoedig kaas kan worden ge ëxploiteerd. Naar verluidt zou een kwantum van 5,000,000 kg vastgesteld zijn. Alleen kwaliteit. Tan opzichte van de kwaliteit en verpakking van de uit te zenden kaas zijn door het Bedrijfschap voor Zuivel strenge eisen gesteld. Men wil, en dat is zeer toe te Juichen, dat onze kaas in beslist goede conditie zal arriveren en dat de goodwill, die nog dateert uit onze vóóroorlogse kaasexport zal blijven bestaan, Nederland zal alle zeilen aan de mast moeten zetten om het gebied, dat ongeveer 6 Jaar afgesloten ls geweest, weer te be dienen. Er zijn intussen kapers op de kust gekomen .Zo is bijv. Argentinië als kaasexporterend land niet te onderschat ten. De Argentijnen exporteren ook kaaB in de ons bekende Edammer- en Goud se modelen. Voor soorten en kwalitei ten, waarmede wij hier kennis hebben kunnen maken, behoeft Nederland zich geen zorg te maken, maar intussen ls gebleken, dat bijv. in Venezuela, waar heen vóór de oorlog een flink kwan tum kaas werd geëxporteerd, een veel betere Boort Argentijnse kaas aan de markt wordt gebracht. Ook hier geldt dus „Nederland, let op Uw weck". Een groot belang. De hervatting van onze k aas ex port la voor ons gebied van groot belang. Immers tellen wij in ons ge bied een aantal flinke kaasexpor teurs, die graag, na ongeveer 6 jaar het binnenland te hebben bediend, hun saak weer op het oude doel zul len willen Instellen. Onze vóóroor logse kaasexport in ogenschouw ne mende, kan het thans te exporteren kwantum slechts klein genoemd wor den, maar waar enkele contingenten vastgesteld lijn tot April 1947, ligt het voor de hand, dat dan weer nieu we contingenten vastgesteld zullen worden (voor Frankrijk misschien eerder) en waa- aangenomen mag worden, dat de productie zich vol gend jaar zal uitbreiden, kan deze mededeling niet anders dan met vreugde worden begroet. Hormooninvloed op melk- prodnetie Reeds vrij lang is bekend, dat de melkproductie sterk onder invloed staat van het door de schildklier afgescheiden hormoon thyroxin. Wanneer dit hor moon aan melkkoeien wordt toegediend in de periode, die ligt tussen de maxi male productie en de bevruchting (dus tussen afkalven en dekken), wordt de melkafscheiding belangrijk verhoogd. Thans heeft men ontdekt, dat dit hor moon op eenvoudige wijze bereid kan worden door het joderen van de kaas- stof van de melk. Er ontstaat dan jood- caseïne, waarmee in verschillende lan den op grote schaal proeven worden ge. nomen. In Zweden heeft men stijgingen geconstateerd van de melkproductie tot 30 pet. boven normaal, terwijl ook het vetgehalte hoger werd. Of de koeien deze geforceerde productie zonder be zwaar verdragen, is nog niet bekend. In dit verband is het de moeite waard op te merken, dat in Nederland sinds verscheidene Jaren een particulier koeien en kippen behandelt met ge- jodeerde melk. Bij kippen zou hierdoor een genezing van de aantasting door de ingewandsparasiet coccldiose verkregen worden. In wetenschappelijke kringen heeft men steeds afwijzend tegenover deze methode gestaan. Het was ln 't jaar 1573. 6 Donkere wolken pakten zich boven de Zuiderzeesteden samen. Alva's voornemen om het gehate Noorder kwartier tot onderwerping te dwingen, nam steeds vaster vormen aan en met zijn krijgsoversten ont wierp de „ijzeren hertog" de plan nen om ons gewest van land-, zowel als van zeezijde aan te vallen. Van Alkmaar begon de victorie. Aan Don Frederik, zoon van Alva, werd het bevel over de operaties te land opge dragen. 16-000 veteranen, een keurbende bij uitnemendheid, stonden hem ten dienste. Moordend en plunderend trokken deze Ueden het land ln en staken tijdens deze rooftochten het dorp Egmond ln brand. Haarlem was intussen gevallen en Alk maar was nu het eerste aan de beurt om genomen te worden. Op 2i Augustus werd deze stad door de Spanjaarden Ingeslo- Ongeveer een maand later werd «e, eerst hevig beschoten te zijn. voor de eerste maal bestormd. De belegerden wisten wat hun lot zou zijn, indien ze de strijd verloren en sloe gen met onwankelbare moed de storm af, dia tot driemaal toe met verhevigde vroede herhaald werd. Sonoy. de gouverneur van dit gewest, had "Inmiddels reeds enige dijken ln de omgeving laten doorsteken, maar hoewel daardoor de legerplaats drassig begon te worden, bleef de verwachte overstroming, die de Spanjaarden verjagen moest. uit. Toevallig (of was het een krijgslist?) kwam Don Frederik een schrijven van den Prins van, Oranje ln handen, die Sonoy gelastte nog meer dijken door te steken. Al ging geheel het omliggende land met wat daarop stond verloren, Alkmaar móest behouden blijven. Spaanse bevelhebber was door dit schrijven zo verschrikt, dat MJ dadelijk krijgsraad belegde, waarop besloten werd liever het beleg op te breken, dan een leger van zestienduizend man aan de golven prijs te geven. Op 8 October (Alcmaria Victrix) trok Don Frederik. na een vruchteloos pogen van zeven weken om Alkmaar in zijn be zit te krijgen, terug naar Amsterdam. Grootscheepse voorbe reidingen voor operaties ter zee. Intussen was te Amsterdam een sterke vloot uitgerust om, ln combinatie met de operaties te land, de Westfrlese schepen te vernielen en vervolgens do Zulfterzee- steden te nemen. Aan Maximlliaan de Hennin, graaf van Bossu, werd het bevel over 18 bodems op gedragen, waarvan twaalf oorlogsschepen en zes jachten, met een totaal bemanning van 1293 matrozen, nog gerekend bulten de vele soldaten. Op de „Inquisitie", het vlaggeschip van admiraal Bossu, werden naast 180 matrozen, ter versterking 200 soldaten Ingescheept onder de hoplieden Alonzo de Corquera en Ferdinando Lopex. Het schip, eeh vlugge zeiler, was buiten gewoon sterk. Twee kielen en bodems moesten ingeval van een lek het zinken beletten. De bewapening bestond uit 32 metalen stukken. Men vroeg zich af wat de zwakke Geuzenscheepjes zouden ver mogen tegen zulk een overmacht 24 slecht bewapende koopvaarders stelden de West friezen tegenover Bossu's koningsschepen. Aan Cornelis Dirkszoon van Monniken dam. slechts 31 jaren oud, viel de weinig benijdenswaardige eer te beurt het bevel over deze ranke schepen te voeren. Pleter Cornellsz. Bak, van Hoorn, zou hem als vice-admlfaal terzijde staan. Bossu vertrekt van Amsterdam. Op 12 September 1573 was een grote me nigte aan de buitenkant van Amsterdam samengekomen om het vertrek van de Spaanse vloot gade te slaan. Op een uit hoek van een destijds bestaande kaap b|] de nog heden ten dage bekende Schreij- erstoren lag Bossu's vloot gereed ankers te lichten. Lange rode wimpels en witte vlaggen met het Bourgondische kruis zwierden van de stengen der 34 schepen Nadat mr. sijmon Alewijns. pastoor dei Oude kerk, de schepen van Bossu geze gend had. scheepten bevelhebbers en offi cieren zich ln en werden de ankers ge wonden. De tocht naar Wastfriesland was begonnen. Eerste nederlaag der West-Friesen. De onzen, die de aanval verwachtten, hadden reeds ln Mei een aantal oude schepen met puir> van kerktorens, uil Waterland afkomstig, in" het IJ laten zin ken, teneinde de toegang tot de Zuiderzee te beletten. Die dag werd de Spaanse vloot door die belemmering verhinderd de te Schellingwoude liggende Westfrlese vloot aan te tasten. De volgende dag raakte Bossu bij vloed met zijn schepen over de wrakken ln zee en toen Dirks zoon bemerkte dat de vijand naderde, riep hij door seinen zijn kapiteins aan boord. Eenparig werd toen besloten te kiezen om in ruimer vaarwater te ko men. Een noodzakelijke beslissing Dat er op het verleden niet altijd stof ligt, bewijst wel de slag op de Zuiderzee, een episode uit de hevige verzetsstrijd die de Westfriezen voerden toen de gehate Spanjaarden, op bevel van den zo gevreesden Alva, een aanval op de zeestad Hoorn ondernamen. Dat een en ander niet „volgens de plannen" verliep, daarvan zult U in een tweetal, naar historische bron nen bewerkte, artikelen kennis kun nen nemen. had dat Schelling- Plunderend en Spanjaarden hier evenwel tengevolge woude verloren gl moordend trokken het land ln. Hoewel er grote verslagenheid heerste in Westfrlesland na deze nederlaag, toch herstelde men zich spoedig en werden de pogingen tot versterking der vloot ver dubbeld. Vrijwilligers uit steden en dor pen begaven zich naar de schepen om de bemanning ter zijde te staan. Bossu was na de verovering van de sterkte te" S :helllngwoude aan land ge gaan om het terrein in ogenschouw te nemen en zond een afgezant naar Alva te Amsterdam om verslag te doen en nieuwe bevelen "te vragen. Hiermede verliepen enige dagen. Ook ln het ongunstig ge worden weer vond Bossu aanleiding tot nieuw dralen. 24 September ging hij zelf naar Amsterdam om den hertog te spre ken. Enige schepen, waaronder de grote galei van de stad. werden bij zijn vloot gevoegd en 3 weken na öjn eerste insche ping, ging hij op Zaterdag 3 October voor de tweede maal ln lee. De Westfriezen hadden zich ln die tijd duchtig geweerd en alles wat voor de vloot nuttig en nodig kon zijn, was bijeen gebracht, terwijl Hoorn ln betere staat van verdediging gebracht werd. Want mocht de Spanjaard er ln slagen de Westfrlese vloot te verslaan. Hoorn zou zich niet zonder slag of stoot over gevenl C. In Kees Boeke'a werkplaats doen onze prinsesjes ook nog iets anders dan leren. Zij spelen en ravotten er naar hartelust met hun kameraadjes. lederen morgen, als de bakker komt, mogen er enige kinderen meerijden op zijn be- stelwagentje. Zij lopen dan, wat zij kunnen, want wie het eerst komt, heeft het beste plaatsje. Vandaag heeft prinses Beatrix het wel heel mooi uit gezocht. Anefo P. B. Naast de gewone lessen wordt er veel tijd gereserveerd voor eigen studie, de z.g.n. „vrije werktijd". Hier zien wij Prinses Irene en een klasgenootje zich oefenen in het lezen, door kaartjes met namen'bij de figuurtjes in de doos te zoeken. In de tempel van Catssa W. D. ELLISON (The Probletnist, Jan. 1946). Wit: Koning b2, Dame b6. Toren f4. Lopers d2 en d5, Paard e7, Pionnen b4 en f5. Zwart: Koning e5, Toren g4. Lopers d3 en h8, Paarden e8 en gó, Pionnen b5 en e4. Wit geeft mat ln twee zetten. Probleem no. 16 Obering. J. Jonas, Ascona (Grob's Schaakkalender 1946) Wit: Koning fl. Toren d5, Loper a8. Paarden bl, en e7, Pion f2. Zwart: Koning f3. Loper ®1. Paard c7. Pionnen c3, d6 en f4. Wit geeft mat in 3 zetten. Oplossingen: No. 13. Pc7, Oplossers: F. P. Hekker, M de Vries, M. Hoekma, P Hoekstra. F, Hildam8, D da Boer en G. Paarde- kooper. No. 14: de sleutelzet is: Ld3. echter onpolsbaar na 1.... Pg3. Bovendien, zijn er diverse nevenoplossingen: Df4t, Df2:f Lf2:t. Het aangeven van de sleutelzet en de nevenoplossingen zijn als goede op lossingen aangemerkt. Tot de oplos ser» behoren de onder no. 13 genoem de probleem-vrienden en M. Buis. M, Hoekma. P F. HooVstrp en F, Hildama hebben met 26 punten de lei ding, op de voet gevolgd door F. P. Hekker met 24 punten: D. de Boer krijgt 2 punten extra toegewezen. Voor het aantonen van de onoplos baarheid na 1 Ld3 (22 punten) Prijsvraag: Probleem no 14 is tot voor verbete ring vatbaar. Hiertoe dienan twee zwarte pionnen „ergens" geplaatst te worden. De vraag ia nu: op welke velden moeten deze staan, om 'n pro bleem te krijgen met de sleutelzet Ld3 terwijl nevenoploaeingen niet aanwe zig zijn? Hier volgt nogmaals de stand: Wit: Kon'ng e7. Dame f6 Toren c3 »n c5. Lopers a6 en gl, Paarden d6 en e5. Pion c6. Zwart. Koning d4. Dame bl. Torens el en f2. Loper hl, Paarden c2 en fj, Pion d7. Qnder de goede oplossers wordt „Het Schaakcongres Beverwtjk 1946" van Hans Kmoch verloot*

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3