25.000 DELINQUENTEN VRIJ Nog geen tien procent berecht Loon- en Prijspeil STADSNIEUWS „Ultimatum'' heeft verwoestend effect te Parijs Euwe verliest van Smislov WEINIG VERANDERING Geldig tot Zaterdagavond: In de nacht en vroege ochtend plaat selijke mist- of nevelvelden, overdag zwaar bewolkt, geen neerslag van bete kenis. Wind aanvankelijk veranderlijk, later matig uit Z.W. richting. Weinig verandering in temperatuur. Tempei atuur: Zomerbad 21 gr. fc.—69,8 gr F. Overdekte 22»/i gr. C.-72J4 gr. F. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1946. Se Jaargang No. 241-435. Directeur: H. J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter PAQBiAP VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVEN.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 l.O. Redactie en Adm.: Aehterd&m 20, tel. 2Z?4.Advertentle-afd.: Langestraat IS, tel. 3971. EUROPESE ATHLETIEKKAMPIOEN- SCHAPPEN. Fanny Blanken—Koen won haar 100 m- serie te Oslo in 12,4 sec De Russin Sets- Jenova deed er in een andere serie ech ter 12 sec. over. De Fin Hletanen won de marathonloop. Minister Van Maarseveeni Geen kwaad mei kwaad vergelden" TOEN het huidige kabinet optrad, zaten in de verschillende kampen tienduizen den politiek* delinquenten te wachten op hun berechting. De grote massa van hen wacht op deze berechting in deze kampen nu reeds van een tot twee Jaren. Ik behoet niet te schilderen, waf dit betekent. Dit .heeft volstrekt geen nut. Men zal mU immers dadelijk tegenwerpen, dat de betrokkenen dit verdiend hebben. Tot op zekere hoogte onderschrijf ik dit: wat door de Duitsers en hun Nederland se handlangers aan het Nederlandse volk misdaan ls, kan niet met een of twee ja ren kampstraf worden uitgeboet. Ik voor mjj zie zelfs geen enkele redelijke mo gelijkheid, dat dit ooit volldig uitgeboet zou kunnen worden. De gruwelen, de rechtsverkrachting, de barbaarsheden, waarvan ons volk, en ons volk niet alleen, het slachtoffer is geworden, zijn en kwantitatief en kwalitatief zonder voorbeeld In de historie. Zouden wij hier het oog om oog, tand om tand willen toepassen, dan zou in naam der vergeldende rechtvaardigheid de wereld, maar nu door ons toedoen, opnieuw het schouwtoneel van de gruwelijkste verschrikkingen worden. Dit mogen zjj. die recht en recht alleen wensen, eens bedenken. Zonder barmhar tigheid kan dit vraagstuk nu eenmaal niet worden opgelost. Indien men niet in dezelfde barbaarsheden wil vervallen als onze Duitse beulen en hun trawanten ge daan hebben. Hieruit vloeit logisch voort, dat wij het kwaad, dat ons werd aange daan, met minder kwaad zullen moeten vergelden, derhalve, dat wij voor de barmhartigheid de poorten zullen moeten openen", aldus de minister van Justitie, mr. J H. van Maarseveen, in een rede, die hg gisteravond voor de radio hield. of dat hij zijn medemens lichame lijk mishandeld of gekweld heeft, zal zijn gerechte straf ontgaan. Geen van dezen komen volgens de regeringsplannen voor buitenver- volging9telllng in aanmerking. De buitenvervolgingstelling gaat ech ter met nieuwe straffen gepaard, n.1. met geldstraffen, die naar omstandig heden zeer groot kunnen zijn, met ver- Hes van sommige burgerrechten, zoals het kiesrecht en voorts steeds met de voorwaarde, da de betrokkenen zich als goede Nederlanders voortaan gedragen. Verraders zullen hun straf niet ontgaan DE minister, die zijn rede begonnen was met te ontkennen dat hij handelde onder de invloed van den minister president of van den minister van Fi nanciën zeide voorts, dat de straf, die de staat toepast nuttig moet zijn voor het algemeen welzijn. Wanneer de 6taat door de wijze, waarop de straf- bevoegdheid gehanteerd wordt, het al gemeen belang schaadt, schiet hij in de vervulling van zijn taak te kort. De bedoeling van de straf is in de eerste plaats verbetering van den misdadiger; in de tweede plaats kan de straf nut tig zijn om in de toekomst anderen te weerhouden hetzelfde doen De straf is iets negatiefs, zij slaat wel neer, maar zij bouwt niet op. Wij mogen daarom onze kracht niet zoeken in de straf: wanneer .wij dit doen dan zullen wij onze maatschappij bevolken met een grote groep verbitterden. Niemand echter van wien bewe zen kan worden, dat hij zijn me demens moedwillig verraden en aan den vijand overgeleverd heeft. 21 Calegoriën EEN nadere uiteenzetting van het vrijlatingsplan gevend, zeide de minis ter, dat er 21 categorieën zijn, die niet vrijgelaten zullen worden. Zij kunnen alleen dan in vrijheid gesteld worden, Indien zij tot de minder schuldigen behoren. Volgens den minister sluit de toepassing van deze richtlijnen de mogelijkheid uit. dat de groten vrij komen en de kleinen achter prikkel draad blijven. De richtlijn, volgens welke personen, die bij gewapende for- £R is vrijwel geen huisvrouw tegen woordig of zij klaagt, dat zij met haar huishoudgeld niet rond kan ko men. Deze klachten zijn waarlijk niet overdreven, haar alarm inderdaad geen loos gerucht. Gedurende de jaren der 'duitse bezetting hebben onze huismoe ders een bewonderenswaardige strijd geleverd. Er kwam toen heel wat over leg aan te pas om iedere dag voor man en kinderen iets op tafel te brengen. De toenemende schaarste maakte dit vrijwel onmogelijk. En gelijk wij ge- 'dachtenistekenen oprichten voor den onbekenden soldaat; zo mogen wij zeker ook wel een monument stichten voor de onbekende huisvrouw, die in de terug getrokkenheid van het meest intieme thuisfront dag aan dag een harde strijd leverde tegen het steeds nijpender wor dende tekort. TOEN de bevrijding en het einde van de oorlog kwam hebben onge twijfeld velen, en waarlijk niet alleen huisvrouwen, de illusie gehad, dat de zorg voor het gezin door de omstandig heden wat verlicht zou worden In ze kere zin is deze illusie ook vervuld. De schaarste is stellig geringer, dan zij ge durende de laatste jaren van de be zetting was. De voeding scheot niet meer zoveel problemen, al blijft de positie van textiel, schoeisel, servies werk, meubilair nog uiterst précair. Kwam er dus aan de ene kant wat verlichting, aan de andere kant zijn de zorgen stellig niet verminderd. De prij zen zijn namelijk enorm gestegen en er is nog steeds, in het algemeen gespro ken, geen dalende tendens ingetreden. De kosten van levensonderhoud zijn vaak verveelvoudigd. Enige cijfers mogen dat verduidelijken. De index cijfers voor de kosten van het levens onderhoud van arbeidersgezinnen zijn van 1938-1939 tot April van dit jaar ge stegen tot 173,2, waarbij nog een stij ging valt te constateren van ongeveer 12 procent sedert September van het vorig jaar. Voor voeding steeg hef per centage tot 181,8; voor kleding tot 316,9, voor schoeisel tot 326.9; voor reiniging tot 303,4; voor huisraad tot 302.1. DU zijn cijfers, die ontstellen F,n, nogmaals de lijn buigt in het algemeen nog niet naar beneden. Beseft men in *ffic!31e kringen wel voldoende welke zorgen, welk leed. welke tranen vaak, zich ach ter deze koud-nuchtere cijfers verber gen? Beseft men wel. dat b« een derge lijk prijspeil vele arbeidersgezinnen en gezinnen met geringe inkomsten de wan hoop nabij zijn? Dat deze gezinnen nooit in staat zullen zijn de door de oorlogs- en bezettingsjaren ontstane achterstand in te halen? Waarbii wij. nog buiten beschouwing laten, dat de kwaliteit van vele op het ogcnbl'k op de markt gebrachte producten verre inférieur is bij die van voor de oorlog. 7EKER, ook de lonen zijn gestegen! Maar wanneer geen zwarte lonen worden betaald, zal deze stijging niet meer dan 25 tot 40 procent bedragen. Men bedenke daarbij, dat vele lonen voor 1940 reeds geen .behoorlijk be staan konden garanderen. Het is duidelijk dat momenteel tal loze gezinnen op de rand van het pau perisme zijn gebracht, ja dat vele ge zinnen de grens van het pauperisme reeds hebben overschreden. Het is daarom dringend tijd, dat wij het noodsein hijsen. DE redding voor onze arbeidersgezin nen, de opheffing van de momen tele noodtoestand, ligt naar onze opvat ting niet in een over de gehele linie doorgevoerde radicale loonsverhoging Deze zal onmiddellijk leiden tot een rieuwe prijsstijging. Ernstiger wellicht dan wij ooit hebben gekend. Dan kon inflatie wel eens niet te vermijden zijn. De oplossing moet liggen in een ferme drukking van het prHsniveau. De prij zen moeten omlaag. En sterk! De man In de straat heeft er zich al tijd over verbaasd, dat de loonstop steeds veel beter heeft gefunctionneerd dan de prijsstop. Hij kon vaak niet aan de indruk ontkomen, dat de prijsbe- heersing in feite maar een wassen neus was. Hij voelde zich door prijsstij gingen tot meer dan 300 procent niet weinig b!1 de neus genomen. Is het daarom niet verklaarbaar, dat hij zich weer misleid gevoelt, dat hij zich de vraag stelt, of het weer de minst be deelde moet zijn, die de zwaarste last van de nationale armoede en catastrofe <e dragen krijgt? Is het helemaal onbe grijpelijk. dat hij in de zakken zijn vuisten balt? ^yiJ mogen ons volk niet prijs geven aan het pauperisme. Wij mogen de minst draagkrachtigen niet met hun nood in de steek laten. Zouden wij dat doen, dan zouden wij een oorlog hebben gewonnen, maar een vrede verloren. Het gaat hier om een eis van sociale gerechtigheid, waarbij wij ons geen te kort schieten kunnen veroorloven Wij hebben de nieuwe regering van Beel met enig enthousiasme begroet; onze beste wensen hebben haar vergezeld Zij zal evenwel haar vooruitstrevend ka rakter wéér dienen te maken. Er is echter periculum in mora. De toestand is hoogst ernstig. Verandering kan niet lang meer op zich laten wachten. Daar van zij men doordrongen. y DEWI. maties dienst hebban gedaan bij uit zondering in vrijheid gesteld kunnen worden, bijvoorbeeld jeugdige perso nen, die onder verkeerde invloedston den, is echter Ingetrokken, omdat de vrees is geuit dat bij de toepassing het ernstig karakter van het misdrijf van gewapende dienstneming bij den vijand op de achtergrond zou raken. Volgens den minister hebben de Bijzondere Gerechtshoven en de Tribunalen tot 1 Juli jl. in totaal 9.376 gevallen berecht, d.w.z, nog niet ten volle 10 pet. van het aan tal personen, dat als politieke de linquenten van hun vrijheid be roofd werden. Dit cijfer maakt het duidelijk, dat de berechting moet versneld worden en dat men der- halve de taak der Bijzondere Ge rechten en de daarmede samen hangende taak der parketten moet beperken tot de zware gevallen. De Huisvetting MEN heeft in de pers gesproken over de vrijlating van 40.000 tot 45.000 poli tieke delinquenten. Om een dergelijk getal gaat het, althans op dit ogen blik, niet meer. Het aantal poliiteke delinquenten, dat in de kampen op be rechting wacht, bedroeg op 15 Augus tus 1946 nog 5^,012, Hieruit vloeit voort, dat om het ^etal van 25,000 gedetineer den te bereiken op dit oganblik de vrijlating niet van 40 of 45 duizend, maar van omstreeks 25.000 delinquen ten vereist is. Naar schatting zullen van deze 25,000 personen zeker 20,000 bij familie ge huisvest kunnen worden. Er blijven er dus 5000 over die aan een onderdak geholpen zullen moeten worden. De Stichting Toezicht politieke delin- queifcen zal tevens tijdelijke doorgangs huizen en doorgangskampen inrichtten. De minister besloot zijn rede met er bij hen die vrijkomen op aan te dringen dat zij zich waardig zullen ge dragen. Grote Drie bijeen? Volgens het Engelse blad .,Eve- ning Standard" zouden Truman, Attleeen Stalin ergens in Europa waarschijnlijk in de maand October een bijeenkomst hou den, „tenzij de internationale toestand verbetert". Raketten voor postdienst EngelandAmerika Over twee jaar wil Groot-Brittan. nië een postdienst door de lucht met de V.S. onderhouden, welke met een groter snelheid dan die van het geluid zal geschieden. De Britse minister van Luchtvaart heeft onlangs een terrein aange. kocht, waarop Raketten, welke ra diografisch bestuurd zullen worden, zouden kunnen worden gelanceerd. Deze zouden de Atlantische oceaan in 12 uur oversteken. Athletiek. SUCCES VAN HOUTZAGER TE OSLO. De Europese athletiekkampioen- schappen te Oslo zijn gisteren be gonnen. Onze landgenoot Houtzager plaatste zach in de voorwedstrijden hamerwerpen als derde met eefi worp van 51,46 m. De beste worp werd gistermorgen gemaakt door Ericson (Zweden) met 53,60 m. Voorts plaatsten zich als finalisten in dit nummer Johansson (Zwe den); Clarke (Gr. Britt.); Taddia (Italië); Sjechtel (Rusland) Kno- tek (Tj. Slow.) en Nemeth (Hong Het Ned. militaire elftal Voor de eerste officiële landenwedstrljd tussen de militaire voetbalelftallen van Nederland en België, welke ontmoeting op Woensdag 28 Augustus aj. te Rotter dam in het Feijenoord-Stadion zal worden gespeeld, ls het Ned. elftal als volgt samengesteld: Doel: Llefaard (DFQ; ach ter: v/d Lely (Sparta) en De Vos (Quick, Nljm.): midden: Spierenburg (NEC), Smit (VUC) en Roubos (Emma); voor: Van t Zandt (AchiUes, Assen). Lakenberg (NEC). Van Roessel (Longa), Dorr (Excelsior) en Adriaanse (Baronle-DNL). DE KERMIS NADERT Nog één dag en de Alkmaarse kermis zal geopend worden. Voor het eerst na zes jarenzal deze wondere wereld, waardoor jong en oud bekoord wordt, weer binnen de poorten van onze stad verrezen zijn. Echter, de degenslikkers en boeien- koningen zullen niet van de partij zijn. Kunstenmakers, acrobaten en stand werkers worden ook niet toegelaten. Maar er blijft toch nog genoeg over: het vrolijke rad, de cakewalk, de rups- baan, stoomcaroussel, benzine-racebaan, luchtschommel, zweefmolen, autoscoter, sensatiebaan, schommelschuitjes, draai molens, kop van Jut, variété-theaters, waarzegsters, poffertjeskramen, vlooien theatersOef! Arme portemonnaie! Hoe zal je er de dag na de kermis vreugde uitzien! Maar wie nog voor het feest moet beginnen, aan de „Kater" denkt is een kniezer. De dag, die ons nog van de opening scheidt, zijn vol van gespannen verwachting. Als men zo de Paardenmarkt eens over loopt, of langs de Steenenbrug komt, dan merkt men dat daar al zo'n beetje de kermis- sfeer hangt. Men kan het vergelijken met een luchtballon: ze zijn nu bezig 'm op te blazen, maar Zaterdagmiddag om 4 uur ontpoft iemet een daverende knal! Het Amerikaans-Joegoslavisch conflict Zijn de Amerikaanse vliegers vrijgelaten? HET Amerikaanse „ultimatum" aan Joegoslavië, wegens het neerschieten van twee Amerikaanse vliegtuigen door Joegoslavische jagers, heeft volgens den spe- cialen correspondent van het Engelse blad „New Chronicle" een „verwoestend effect" uitgeoefend op de Partjse conferentie. „Wanneer er niet van Sovjet-Russi sche zöde met staatsmanskunst wordt gemanoeuvreerd, kan de Vredesconferentie mislukken". Het blad noemt de aanbieding van het „ultimatum" een „weinig voorkomend voorbeeld van een paradoxaal gedrag". A.F.P. meldde gisteravond uit Belgrado, dat de inzittenden van het eerste Amerikaanse vliegtuig, dat op 9 dezer in Slovenië tot landen werd gedwongen, zijn vrijgelaten. In Washington noch in Belgrado werd dit bericht echter bevestigd ging te handelen tegen een gewapende aanval, totdat de Vei ligheidsraad maatregelen zou heb ben genomen. De Veiligheidsraad zou a.s. Maan dag of Dinsdag bijeenkomen om deze kwestie te bespreken. Iedere actie der V.S. zal, naar men te New York aanneemt, stranden op het veto der Sowjet-Unie. Amerikaanse „manoeuvres". Het 45.000 ton metende Ameri kaanse vliegtuigmoederschip „Frank- lin D Roosevelt" zal deelnemen aan manoeuvres in de Middellandse Zee tezamen met andere eenheden van de Amerikaanse vlootstrijdkrachten. Geen „directe actie" der V.S. maar 0p welke wijze er, één jaar na de vestiging van de vrede, thans reeds gesproken wordt, blijkt uit berichten uit New York. Men ver wacht n.1., dat er geen directe "actie van de zijde van de V.S. wordt verwacht, indien Joego-Slavië niet binnen 48 uur antwoordt. Men acht een dergelijke actie wel ge rechtvaardigd, daar het de V.S. vrij staat volgens de bepalingen van het handvest uit zelfverdedL Boiwinnik: 7.5 uit 8! Ook Denker verloor van een Rus ^E eerste ontmoeting tussen onzen landgenoot dr. Euwe op het Staun- ton-schaaktournooi te Groningen en één van de vijf Russen is voor den ex-we- reldkamr en zeer tragisch geweest. Door een onnauwkeurigheid in het eindspel verloor Euwe een ongeveer gelijkstaande partij. Botwinnik daaren tegen wou van O'Kelly in een partij, waarin de Rus urenlang hopeloos op verlies stond. De verdere uitslagen van gisteren luiden; Vidmar—Kottnauer Christof- felYanofsky V»; GuiardKotov 01; NajdorfTartakower 1/i; SzaboFlohr 1/sVa; LundinStoltz Vt— y3; Steiner—Bernstein afgebroken; Denker—Boleslafskiej 01. De stand na de 8e ronde is als volgt: Botwinnik 71/* punt; Euwe en Smislof ieder 6 punten; Tartakower 51/* punt. Denker. Stoltz en Flohr ieder 5 punten; Najdorf 4% punt; Szabo, Kottnauer en Kotov ieder 4 punten; Boleslafskiej 3*/i punt; Bernstein 3 punten en 1 afgebro ken. partij; Yanofsky, Lundin, Chris- STEINER YANOFSKY toffel ieder 3 punten; O'Kelly en Vid mar ieder 2 punten; Steiner lVi punt en 1 -fgebroken partij; Guiard l'/t punt. Steiner: No. 9. Steiner is de vrolijke jongen van het schaakgezelschap. Hij is Hongaar van origine, een groot en donker type. zit dik in het haar en heeft het gezicht van een schilder. Hij is 41 jaar oud en sedert 1921 Amerikaan. Steiner is lei dt van een schaakclub in Los Angelos, waar hij o.a. Ie? geeft aan filmsterren. Charles Boyer is één van zijn leer lingen. ER IS NOG MEER NODIG, De inzameling van gelden voor het eet huisje ten behoeve van de patiënten van de llghallen loopt goed. Reeds ls een be drag van ongeveer 1600 gulden binnen. Er is echter een 4700 gulden nodig, zodat het nog mogelijk ls voor dit goede doel te offeren. De directie van ons blad wil in de rij van schenkers niet ontbreken en stelt een bedrag van honderd gulden voor het goede doel beschikbaar. Van de Witte Kruis-collecte van a s. Vrijdag zal eveneens" een deel voor dit doel worden aangewend. Alles voor de bouw van het eethuisje is klaar. Het wachten is nog slechts op de toestemming van de autoriteten om te mogen beginnen. Giften kunnen worden afgedragen aan de toestemming van de autoriteiten om te Langestraat 15. Een gerestaureerde wijnhandel e Hedenmiddag om vier uur zal de geheel gerestaureerde wijnhandel van de firma Ferwerda en Tleman op het Verdronken- oord worden heropend De winkel is ge moderniseerd naar het ontwerp van het bureau „Redo" Balder en wij kunnen niet anders zeggen dan dat de heer Balder er in geslaagd is een voornaam "geheel te scheppen. De winkel, die vroeger een sombere indruk maakte ls totaal veran derd en verbeterd. Licht eikenhouten wandbetimmeringen en mooie Ingebouw de wijnkasten geven de zaak een gedis- tinguëerd aanzien, hoge glas-in-lood ra men laten ruim voldoende licht door om het mogelijk te maken, dat ln tegen stelling tot de vroegere toestand over dag geen kunstlicht meer gebruikt zal be hoeven te worden. De firma Pannekeet verzorgde de uitstekend geslaagde betim mering, Siem Koster nam het schilder werk voor zijn rekening en de firma T Erkamp uit de Lindenlaan bracht de aangename verlichting aan. Wij wensen den heerlW. Kommer, den vertegenwoordiger van ae firma Ferwerda en Tieman, veel succes in zijn nieuwe heiligdom. EERVOL ONTSLAG. Aan den heer A. J. Th, Hofman is, met toepassing van het Koninklijk besluit van 10 October 1945, Staatsblad F 221. eervol ontslag verleend als directeur der Ge- meentelichtbedrijven. met toekenning van wachtgefiT "(Slechts het „eervol" ver wondert ons. Red.) Krijgt Alkmaar een sintelbaan? Als laatste punt op de agenda van de Maandag a.s. te houden raads vergadering komt voor een voorstel tot het verlenen van een crediet van 30.000 voor de aanleg van een sin telbaan op het gemeente-sportpark. B en W. achten de aanleg van een derlijk object namelijk voordeliger dan het telkens vernieuwen van de grasmat, die zelden in goede condi tie is. Er mag verwacht worden, dat de kosten van rente en afschrijving uit de thans benodigde jaarlijkse bedragen voor kosten van vernieu wing en onderhoud bestreden zul len kunnen worden. Het bezit van een aan alle vereisten voldoende sintelbaan, die kan dienen voor dra verijen, motorraces, wieier- en athletiekwedstrijd, opent gunstige perspectieven voor een nog inten sievere exploitatie van het Sport park, hetgeen zowel de gemeente als de plaatselijke middenstand ten goede zal komen. Kermis 1946 Hoera, de kennis is in 't land, Dat zal een vreugde geven. De jeugd verheugt zicht op dit feest En tintelt weer van leven, Zij dringt en wringt langs alles heen, Met opgewekte snuiten. En zet tot vreugd van heel de bent De „blommetjes" eens buiten. De oud'ren mopperen vandaag, De dwaze redenering: Dat het deez' keer voorbij moet gaan Zonder te veel vertering. Het kan niet lijen, tis is" duur, Zo «liggen ze te mieren. Maar als de punt bij 't paaltje komt, Gaan ze tóch kermis vieren. Doch wellicht gaat het U als mij, Ik wil bij wijl en tijden Weer als een kind, met blij gezicht. Een hobbelpaard berijden. Ik wil eens draaien in het rond En slaan op Jut z'n kop. Ik neem me voor, ik doe echt gek, Van „Jongens, zet 'm op!" NOL. De Alkmaarder Meer-week Voor de Nat, zeilwedstrijden zijn reeds 200 inschrijvingen binnengeko- men. terwijl vermoedelijk nog meer zullen volgen. De eerste start heeft plaats a.s. Za terdagmiddag om 3 uur vanaf de start haven van de ZZV. Om 1 uur vaart de boot van Bak vanaf de gemeentehaven naar de start plaats en om 6 uur 's middags weer terug. Zondag, Maandag en Dinsdag zijn de starttijden vastgesteld op 9 uur, die van. de boot van Bak resp. om 8,15 uur voormiddags en 6 uur 's avonds. Speciaal het vermelden waard is de 12 V. jollen wedstrijd, waaraan ver schillende bekende figuren zullen mee doen o.a. J. M. Coolbpns: E, Crone; W, de Vries Lentsch en Ir. van der Lee uit Velsen. Voorts is er nog een oud-jollenzel- lerswedstrijd, waaraan o.a. meedoen Borgeriiof Mulder, G. van Lijnen No men, E, G. van der Stadt en Bob Maas. E.H.B.O. OP DE KERMIS. Wij brengen ter kennis van het publiek, dat de Transportcolonne van het Rode Kruis gedurende de kermis een EHBO-post zal vestigen in het perceel van den stalhouder Wester aan de PaterogateretTB*^ De post zal bezet zijn alle dage* vanaf zeven uur des avonds en is telefonisch te bereiken onder No. 3152. LIJSTEN TER INZAGE. In onze winkel in de Langestraat lig gen ter inzage de lijsten G 9 met namen van geïnterneerden op Java geëvacueerd naar Geallieerd gebied en de passagiers lijst van het m s. „Bloemfontein", dat vermoedelijk op 25 Augustus te Rotter dam aankomt. ONTSLAG VERLEEND. Krachtens het Zuiveringsbesluit 1945 heeft de Minister van Binnenlandse Za ken bij besluit van 12 Augustus 1946 aan T Faber te rekenen met Ingang van 2 Jiüi 1945 ontslag verleend uit zijn functie van Gemeenteontvanger van Alkmaar. ZITDAG VERBINDINGSAMBTENAAR MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN Op Woensdag 28 Aug. des n.m. van 2—S uur. zal een verbindingsambtenaar van het Ministerie van Economische Zaken' ten Sntore van de Kamer van Koophandel Fabrieken. Oudegracht 182 te Alkmaar, zitting houden tot het verstrekken van inlichtingen aan fabrikanten en groot handelaren aangaande overheidsmaatre gelen Hij neemt *o.m. zaken in behandeling, waarbij het persoonlijke onderhoud er zeer toe bijdraagt de kwestie Juist te stellen; hij draagt, zo nodig, bij tot be spoediging van de beslissing over lo pende aangelegenheden enz. Midden standsaangelegenheden worden evenwel door den betrokken ambtenaar niet be handeld DISTRIBUTIEDIENST ALKMAAR. Met ingang van Maandag 26 Aug. T926 zijn de zittingsdagen voor de gemeenten Oudorp, Oterleek, Schermerhorn en Ur- sem als volgt vastgesteld: UI#EM: 's Maandags van 9.30—12.30 uur in café Mulder; OTERLEEK: *s Dinsdags van 9.30—12.30 uur ln café Zwart te Stompetoren; OUDORP: 's Woensdags van 9.3012.30 uur ln café G. Morsch; SCHERMERHORN: 's Donderdags van 9.30 —12.30 uur in café Treiture. Wielrennen. Succes van Jan Pronk te Amsterdam v Woensdag reden op de Stadion, baan te Amsterdam de gegadigden voor de wereldtitel „stayer" tegen elkaar. Onze stadgenoot Jan Pronk onderscheidde zich bijzonder door de tweede manche te winnen voor den Zwitser Besson, Van der Voort e.a. In het totaalklassement was Van der Voort no. 1; 2. Besson; 3, P r o n k; 4, Michaux (België); 5. Bakker; 6. Chocque (Frankrijk), Grepen uit het Radio programma ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1948. HILVERSUM I. 7.— cn f.Nieuws. 8.20 Pluk de dag. 1145 Famllieber. uit Indië. 13.— Voor de Ned. strijdkrachten. 14.15 Engelse les. 16.— Kamerorkest. 18 15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.30 Voor de Ned. strijdkrachten. 19.— Nieuws 19.20 Hoorspel. 20.— Nieuws. 20.08 Henrt de Greeve. 20 40 Radio potpourri. 2130 Luis terwedstrijd. 22.— Neuws. 22.20 Avondge bed. 22.45 t ezing. 23 Klaas van Beeck. 23.30Slotaccoord. HILVERSUM II. 7.— en 8.— Nieuws. 8.20 Gr.pl. 10.— Morgenwijding. 10.35 Voor de arbeidersin de continubedrijven li- Nieuws. 13.45 Sonates van Mozart en De- bussy 14.15 Sportpraatje. 17.30 Filmland. 18.— Nieuws. 19 30 Bijbelvertelling. 20.— Nieuws. 20.20 De vliegende Hollander. 21.30 Luisterwedstrijd. 22.— The Rambiers. 22 30 Hoorspel. 22.50 Reportage Staunton- schaaktournooi. 23.30 Amerikaanse solisten en orkesten.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1