kmaardei Bijeenkomst Grote Vier verwacht 'B-fflMSS Politiek perspectief Wordt Derksen wereldkampioen? Alkmaar krijgt een sintelhaan Nieuwe Commissaris van Politie benoemd NORMALE TEMPERATUUR. Half- of zwaarbewolkt met een en kele regenbui. Matige wind, meest tussen Zuidwest en Noordwest. Nor male temperatuur voor de tijd van het jaar. Temperatuur: Zomerbad 21 gr. C. 69,8 gr. F.; Overdekte 23 gr. C.—73,7 gr. F. DINSDAG 27 AUGUSTUS 1946. 3e Jaargang No. 244-438. Directeur: M. J Roggeveen. Hoofdredacteur: G E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. 2274.Advertentle-afd.: Langestraat 15, tel_ 3971. EINDE VAN NEURENBERG IN ZICHT. De president van het Tribunaal te Neurenberg, Lawrence, heeft heden morgen medegedeeld, dat het Tribunaal verwacht deze week, op zijn laatst Zaterdagavond, het gehele verhoor te beëindigen. De in het schaaktournooi te Groningen gespeelde partij Euwe-Botwinnik ein digde tn remise, waardoor BotwinnBC" nog steeds de leiding heeft. Een stevige handdruk besloot deze spannende partij. Anefo P. J^JOLOTOF nam de Australische critiek en het daarop volgende voorstel om een internationale com- misie voor dit gebied in te stellen, zeer ernstig op. Z.i. zou bij aanvaar ding van dit voorstel Roemenië af hankelijk worden van dollars en ponden. De Russische minister be greep niet welke redenen Australië, dat 15.000 km van Roemenië ver wijderd ligt, had om een dergelijk voorstel te doen. Ned. amendement aangenomen QP de conferentie ontstond voorts een debat over twee Nederlandse amendementen op de inleiding van het ontwerp-verdrag betreffende Italië: DE „MOEFTI" NAAR LONDEN De Arabieren hebben verklaard, dat „indien de Moefti niet voor de Ronde-Tafelconferentie te Londen zal worden uitgenodigd, de Ara bische delegatie zich van deelne ming zal onthouden." Geen Amerikaanse hulp meer aan Joego-Slavië? Herbert Hoover, voorzitter van «Je Ame rikaanse noodvoedselcommlssle, heeft tn een interview verklaard, dat dc V.S het zenden van voedselvoorraden naar Joego- Slavë zullen stopzetten, totdat aldaar vrije verkiezingen overeenkomstig het te Yalta genomen besluit kunnen wor«ïen gehou den. 1. Erkenning van de rol, door de Italiaanse verzetsbeweging gespeeld, en 2. toevoeging, dat Italië aan Ja pan de oorlog heeft verklaard. Ne derland trok na enige discussie zijn amendement met betrekking tot Japan in. Het eerste deel werd aan vaard met alleen een tegenstem van Joego-Slavië, dat 1300 millioen dol lar aan herstelbetalingen van Italië eist. Waar i« Degrelle? Belgisch .ultimatum" aan Franco „indien de gevraagde inlichtingen betreffende de ontsnapping van Léon DegreUe door de Spaanse regering niet worden verschaft, zou zulks ern stige gevolgen Runnen hebben voor de betrekkingen tussen BelgiS en Spanje." Het klinkt als een ultimatum, deze zin snede uit de mededeling van den Bel gischen vertegenwoordigers aan Franco's regering, maar het is tekenend voor de ernst, waarmee Spaak c.s. deze kwestie opnemen. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken heeft voorts den Spaan- sen vertegenwoordiger te Brussel beves tigd. dat de „ontsnapping" wellicht de betrekkingen tussen België en Spanje nog moeilijker zou maken. Hij heeft den Spaansen zaakgelastigde verzocht hem onverwijld bekend te ken langs welke grens Degrelle Spaans grondgebied heeft verlaten. Zoals bekend is, volgens „De Daily Telc- graph", Degrelle op het Spaans schip „Monte Ayala" naar Argentinië vertrokken li. HET politiek perspectief beweegt zich dus rond de vragen „herstel" of „vernieuwing", zoals wij in ons eerste artikel zagen. Het wordt echter mede bepaald door de vraag in hoeverre wij de eis van sociale gerechtigheid weten te verwerkelijken: welke hoop op een rechtvaardige maatschappelijke opbouw wij weten te wekken. Hier ligt bij een juiste waardering van de feitelijke om standigheden zelfs een element van spanning. De spanning opgewekt aan de ene kant door ons idealistisch ver langen naar zuiverheid der verhoudin gen en aan de andere kant door de wenselijkheden van een formele tac tiek om bepaalde politieke doeleinden te bereiken, kan ons voor een moeilijk dilemma plaatsen, waarin stellig niet altijd langs dogmatische lijnen een weg te vinden is. WIE over „herstel" en „vernieuwing" praat, komt in de Nederlandse po litieke verhoudingen onvermijdelijk te staan voor het vraagstuk van de „anti these". „Herstel toch is primair terug keer tot de politieke verhoudingen van tvóór Mei 1940. Nu valt de politieke „antithese", die de politieke onder scheidingen laat lopen, niet langs de lijnen van de maatschappelijke verschil len, maar langs die van differentiatie op grond der confessie en die speciaal de onderscheiding christen paganist hanteert, op goede gronden te ver werpen. Men kan namelijk naar voren brengen, dat de sociale-, maatschappe lijke- en staatkundige onderscheiding dwars door alle confessionele stromin gen heenloopt. Op deze gronden kan men dus een andere fundering der Nederlandse po litieke constellatie bepleiten. Een poli tieke constructie als de Engelse is on getwijfeld zeer aantrekkelijk. £lJ dit alles hebben wij echter met nog één factor rekening te houden, namelijk met de traagheid van dt menselijke geest. De evolutie der men selijke geest ga„t zeer langzaam. Zij strekt zich uit over lange jaren. Met geen decreet, met geen machts woord, met geen negéren van de gege ven realiteit is hierin verandering te brengen. Meer nog dan in het mate riële leven, moeten in het geestelijke leven de dingen hun tijd hebben. Juist hier krijgt de oude $preuk „Zij, die ge loven haasten niet" dieper zin. £N de gegeven realiteit in Nederland Is nu eenmaal op dit ogenblik nog zó, dat een zeer belangrijk deel van ons volk haar politiek wil voeren op godsdienstige Indicatie. Men mag dat al dan niet betreuren, en ik betreur dat stellig, het feit is niet anders en wij zullsn verstandig doen daarmede rekening te houden. De verkiezingen van dit jaar kunnen ons, wat dit betreft, een les zijn. De daar bij op eerlijke gronden nagestreefde „doorbraak" bleek allerminst een mas saverschijnsel te zijn. Al teveel heeft men gekeken naar de veranderde gees teshouding vaneen aantal respectabe le Intellectuelen, daarbij vergetend, dat in een democratie het de massa is, die de politieke situatie bepaalt. £CHTER!, met of zonder „anti-these", de roep otn sociale gerechtigheid blijft over deze aarde, door dit land klinken. En aan die roepstem moet gehoor worden gegeven, hoe de poli tieke verhoudingen ook zijn. En nu is het een feit, dat tot ver heugenis stemt, dat met name bijvoor beeld in de Katholieke Volksparij een zeer sterke stroming aanwijsbaar die op het stuk der sociale gerechtig heid eisen stelt, die zeer ver richting van de Partij van de Arbeid en de Communistische Partij Neder land. Op deze basis is ook de „working majority" tot stand gekomen tussen KVP en P vd A in het huidige kabinet, waarbij het slechts te betreuren valt, dat de communisten van deze „werk- meerderheid" geen deel uitmak sn. Hoewel lk realist genoeg ben om te beseffen, dat voor een dergelijke com binatie, vooral bij de KVP, maar ook bij de P vd A, vele bezwaren van an dere aard waren te vinden. pARTIJEN zijn slechts middel, doel zullen zij nooit kunnen en mogen zijn. Niet belangrijk is, welke partij de sociale gerechtigheid bevordert. Het gaat er slechts om,dat in de verhou dingen van ons land aan deze sociale gerechtigheid wordt voldaan. Daarom zal men het oog niet al te zeer op de probleman van ,;antithese" en „door braak" moeten richten, maar staande ieder in de door hemzelf begeerde par tijformatie hebben te komen tot 't tot gelding bengen van de gerechtigheids* eis, ook in het sociale leven. En daar voor zijn de voorwaarden stellig aan wezig. Een conferentie bij een conferentie? Australische aanval op Russische Balkan-politiek tygEN is het er te Parijs over eens, dat, nu de conferentie opnieuw bijna vast is gelopen, de Grote Vier op een afzonderlijke bijeenkomst pogingen zullen moeten doen om de Vredesconferentie meer wind in de zeilen te blazen. Een dergelijk voorstel zou reeds door den Engelsen mi nister Be-vin, met steun van Byrnes, zijn gedaan. De heersende spanning tussen de Amerikanen en de Russen na het „ultimatum" aan Joego- Slavië en na de Oekrainse beschuldigingen tegen Griekenland zal de grootste hindernis blijken om deze beide „Groten" zover te krijgen, dat zij het eens worden over de agenda voot dergelijke bijeenkomsten. Gisteren deed de Australische gedelegeerde Evatt aan aanval op de Sowjet-politiek in de Balkan, waarop Molotof heftig reageerde. De Sowjet minister beschuldigde Australië ervan „het gehele gebouw van Balkan-regelingen, door Moskou gemaakt en door de Grote Vier bekrach tigd, omver te willen werpen. De Amerikaanse vrouwen beginnen, aldus statistieken, steeds meer drankzuch tig te worden. 300 gram brood per dag ontvangen de Duitsers thans in de Franse zóne. Italiaans fruit gaat nog deze maand in grote hoeveelheid naar DuitslancL De Nederlandse Stayer Bakker werd in de tweede serie voor de Wereldkam pioenschappen te Zürich derde. Verheugende Tijding HET AN.P. meldt, dat officieel machtiging ontvangen la te verkla ren, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana de eerstkomende tydv om verblijdende redenen Hare werk zaamheden zal moeten beperken. DISTRIBUTIENIEUWS. Meer ontbijtkoek Van begin September af zal meer ont bijtkoek verstrekt kunnen worden. De positie van roggebloem en zetmeel maakt het mogelijk dan grotere toewijzingen te verstrekken voor de fabricage van ont bijtkoek, zodat binnenkort de winkeliers aan de grotere vraag naar dit artikel beter Aegemoet kunnen komen. De gangster In het eivolle Stadion te Oslo zorgde Zaterdag jj. tijdens de Europese athletiekkampioenschappen het pistool van den Starter die blijkbaar teveel gangsterfilms had gezien voor een lachsucces, toen het onverwachts in zijn zak afging. De starter wandelde zo onverschil lig mogelijk weg in een poging om zijn waardigheid te redden en brak vervolgens bijna het Europese re cord hoogspringen, toen hij tot de ontdekking kwam, dat zijn broek in brand stond Senfitleben moei voor 6 Oei. rijden DE wedstrijdcommissarissen van de wereldkampioenschappen wielren nen te Zürich zijn gisterenmiddag in vergadering bijeengekomen teneinde de kwestie ontstaan door de valpartij van den Fransman Senfft- lebcn in de finale van het kampioenschap sprint professionals, tot een op lossing te brengen. Zij besloten, gezien het rapport van den behandelenden geneesheer, dat Senfftleben twee weken, nadat hij door een medicus als hersteld wordt beschouwd, tegen Derksen zal moeten uitkomen voor het wereldkampioenschap sprint der beroepsrenners. De mogelijkheid bestaat, dat Senfftleben niet vóór 6 October a-s. zal kunnen rijden. In dat geval zal onze landgenoot Derksen de titel van wereldkampioen toegewezen krijgen. Omtrent de toestand van Senfftleben wordt vernomen, dat zijn sleutel been gebroken is, doch dat deze verwondingen wel spoedig genezen zullen zijn. Erger zijn evenwel enkele blessures aan de schouderspieren, die zeer pijnlijk zijn. De roofoverval te Rotterdam Buit is meer dan f 200.000- Er is thans vastgesteld, dat het bedrag, dat Zaterdagavond bij de roofoverval op het Hoofdpostkantoor te Rotterdam uit de kluis werd ontvreemd, belangrijk ho ger is dan f 200.000,—. Volgens het verhaal van den gearres teerden portier, den 41-jarigen B M, een man met 26 dienstjaren bij de PTT zou de overval gepleegd zijn door twee personen. Een hunner, zou den porUer, terwijl deze gebonden in zijn loge op de grond lag, met een revolver in bedwang gehouden hebben, terwijl de ander zijn slag zou hebben geslagen. Naar schatting zou het ledigen van de kluis een kwartier geduurd hebben. Van overhaasting door de dief of dieven schijnt geen sprake te zijn geweest, daar alle deu ren, die gepasseerd moesten worden en ook de kluisdeur, weer punctueel op slot waren gedraald, zodat de politie eerst moest overgaan te onderzosken, wat er eigenlijk gebeurd was. Bij het openen van de kluisdeur werd de diefstal ont dekt. De bult bestond uit pakketten bankbil jetten en bescheiden betrekking hebbende op het giro- en postwisselverkeer. Door he gemis van deze bescheiden zijn posterijen zeer gehandicapt. Ook wordt nog vermist een aangetekend stuk. houdende voor den dief of voor de die ven waardeloze kennisgevingen van Rijksverkeersinspectie. Vogt is gezuiverd! Naar de Volkskrant verneemt zal de heer W. Vogt, directeur van de AVRO, die Vrijdag j.1. gearresteerd werd, dezer dagen in vrijheid wor den gesteld. De commissie-Drost c.s., die door den min. van O:, K. en W benoemd, werd voor de zui vering van Vogt, heeft haar werk voltooid en uit haar rapport blijkt dat er geen bezwaren bestaan tegen het feit dat Vogt een leidende func tie in het radiobedrijf uitoefent. Hetzelfde geldt voor den heer Speet van de KRO. Grepen uit het Radio programma WOENSDAG 21 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 7 00 en 8.00 Nieuws 10 30 Morgendienst. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12 00 Stafmuziekcorps Amster damse Politie. 13 00 Nieuws. 15.00 Colle gium Muslca Dlvina. 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.30 En gelse les. 20 00 Nieuws en weeroverzicht 20 06 Yehudi Menuhln. 2015 Residentie orkest. 22.00 Nieuws 22.15 Reportage. 23.00 Zangrecital. 23.30 Pianotrio's van Haydn en Mozart. HILVERSUM II. 7.00 en 8 00 Nieuws. „Das Wohltemperierte Klavier". 10.00 Mor genwijding. 12.00 Orgelspel. 13 00 Nieuws 13.15 Miller-Sextet. 14.15 Kamermuziek 15.00 Voor de Jeugd. 18 00 Nieuws. 18 15 Kwartet Jan Corduwener. 19.15 Departe mentale uitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van «Ie dag. 20.20 „The Ramblers" 20.45 „Rebecca". Deel V. 21.30 Operette- concert. 22.16 De Wereld van Vandaag. 23 00 Nieuws. 23.15 Staunton-Schaaktour- nool. Raadsvergadering i Gemeente stelt zich borg voor Noodschouwburg IN de gemeenteraadszitting, die gistermiddag gehouden werd, kwamen twee belangrijke punten aan de orde; een voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een crediet voor de aanleg van een sintelbaan op het gemeentelijk sportpark en een voorstel tot het garanderen de# gemeente van een door de „Sichting Noodschouwburg" aan te gane geldlening. Vooral het laatste pnnt werd van verschillende zijden heftig bestreden, doch werd tenslotte aangenomen met 13 tegen 8 stemmen, maarbfj tegen stemden de heren J. J. G. Wagenaar, H.j Schouten. F. W. Vlotman, J. Asjes. H. Ruchti. A. Sietsma, J. D. A. M. ten Brink en M. Niele. De overige punten van de agenda konden alle gevoegelijk worden gerangschikt onder de categorie „hamerstukken". Benoeming en ontslag QNDER de talrijke ingekomen stuk ken, die alle voor kennisgeving aangenomen werden, bevonden zich o.m brieven van den heer mr. D.JBree- baart, die meedeelde, dat hij zijn be noeming tot regent van het Centraal Ziekenhuis aanneemt; van den minister van Binnenlandse Zaken, waarbij aan den heer A. J. Th. Hofman, met ingang van 17 OctobeT~1945 eervol ontslag is verleend met toekenning van wacht geld, als directeur der gemeente- licfetbedrijven; van denzelfden minister waarbij krachtens het Zuiveringsbesluit 1945 aan den heer T. Faber met ingang 2 Juli 1945 ontslag is verleend als gemeenteontvanger. Aan den heer W. A. Barten werd op zijn verzoek met in gang van een nader te bepalen datum ontslag verleend als onderwijzer aan de Vondelschool: als leraar aan de ge meentelijke avondschool voor lager nij verheidsonderwijs werd hem met in gang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag verleend. Een adres namens de bewoners van de percelen aan de Westerweg gelegen tussen de Egmon derstraat en de Van der Woudestraat, waarin verzocht wera de bomen langs de Westerweg van het Scharloo tot de Hout door kleiner ge boomte te vervangen, werd in handen van B. en W. gesteld. Per 1 Oct. a.s. werd eervol ontslag verleend aan de heren J. F. Kuyper en K. Suzenaar als leraren resp. in hand en decOTatiéT tekenen en In wiskunde aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs. De hamer kreeg geen rust 1*OT het tiental hamerstukken, dat hierna behandeld werd, behoorden nog enkele nieuwe benoemingen. De heer J. P. Lienesch te Alkmaar werd opnieuw benoemd tot tijdelijk leraar in het Duits aan het Murmellius Gymna sium; mej. H. Herman werd benoemd tot onderwijzeres aan de school voor B. L. O. met proeftijd van een jaar; en de heer K. Oudes werd met ingang van 28 Augustus a.s. overgeplaatst van de Vondelschool naar de School voor Voortgezet gewoon lager onderwijs. Voorts keurde de Raad goed, dat de gemeente medewerking zal verlenen aan de bouw van 23 arbeiderswoningen aan en nabij de Üïtenboschstraat, die verricht zal worden door de Vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar". De sintelbaan. ALS dertiende punt stond op de agenda een voorstel van. B. en W. tot het verlenen van een crediet van 30.000 voor de aanleg van een sintel baan. B en W. stelden zich hierbij op het standpunt, dat het sportpark dan inten- siever geëxploiteerd kan worden en zijn aantrekkingskracht zal behouden. De heer R. Bakker merkte op, dat de ruimte op het sportpark toch al zo klein is: wanneer de scholen spelen zitten ze elkaar elk ogenblik in het vaarwater. Een sintelbaan, die de beschikbare ruimte weer zal verkleinen, zal niet aan onze sportbeoefenende schooljeugd ten goede komen, aldus de heer Bakker. De wethouder van Openbare Werken, de heer C. Couwenhoven, antwoordde hierop, dat dit bezwaar niet zo groot Is als het wel lijkt; de sintelbaan zal slechts één voetbalveld wegnemen. Dit ene bezwaar woog volgens spr. ruim schoots op tegen de voordelen, die de plaatselijke middenstand van een der gelijke uitbreiding van het sportpark zal trekken. De heer Bakker nam met dit antwoord genoegen, waarna het voorstel met algemene stemmen aangenomen werd. De noodschouwburg. NA een geheime vergadering, die ruim twee en een half uur duurde, kwam het voorstel tot het ga randeren van een door de „Stichting Noodschouwburg" aan te gane geld lening aan de orde. Van verschillende zijden vond dit voorstel heftige tegenkanting: de heer Wagenaar _achtte de opzet tot stichting van 'n noodschouwburg te dilletant'sch om' er geld aan te geven; de heer Vlot man achtte het misplaatst om in een tijd, daarin mensen uit andere delen ons land zich nog met alles moeten behelpen, materiaal aan de wederop bouw te onttrekken voor dergelijke be hoeften, waarin bovendien reeds voor zien is. De heer Sietsma achtte de ex ploitatie van een schouwburg, die ook nog in een uithoek ligt niet lonend. Warme pleiters voor het voorstel toonden zich de heren v. d. Borden. Bak en de loco-burgemeester VSn Slinger land. die zich allen zeer optimistisch uitlieten en het offer van de gemeende ruimschoots gecompenseerd achtten door het bezit van een betere zaal. Met betrekking tot de kwestie van de schouwburgstoelen, die door den heer Bakker ter sprake was ge- bracht, zeide loc.burgemeester Van Slingerland dat het geld nog steeds 'in Engeland is. De „Stichting Nood- scKouwIiurg" had zich met een ver zoek om financiële steun tot Bath gewend, waaron het comité burge meester Van Kinschot om advies heeft gevraagd? De burgemeester heeft toen gunstig geadviseerd, ech ter zonder overleg te plegen. Een goede klas. „WE hebben een goede klas met leerlingen gehad en het was niet moeilijk de orde te handhaven", zo zeide loco-burg. Van Slingerland in een kort, maar hartelijk afscheidswoord tot deze scheidende noodgemeenteraad, wier een na-laatste vergadering dit was. Er heerste in de vergaderingen altijd efen prettige geest en we hebben in de korte zittingsperiode toch nog gelegenheid genoeg gehad elkaar te leren kennen en waarderen, aldus spr. Speciaal richtte de heer Van Slingerland zich' tot mevr. J. de Vries—Vrleze en weth. Couwenhoven, die beiden verdienstelijk werk hebben verricht en die beiden niet meer in de nieuwe raad zullen terugke ren. De heren Couwenhoven en Niele beantwoordden deze rede met een kort woord van dank. waarna de voorzitter om half zeven de zi-^lng sloot Een oude bekende in Alkmaar „Sportief, eerlijk en rechtvaar dig", zo werd ons de heer J. Dreeuws, die met ingang van 1 Juirjl J-'t^oemd is tot Commis saris van Politie alhier, door enige bekende ingezetenen van Leeu warden zijn vroegere stand plaats geschetst. De heer J. Dreeuws werd op 20 September 1905 te Noordbroek in Groningen geboren en kwam in 1929, op 11 Juni, als adjunct-inspec teur naar Alkmaar, zodat hij in onze gemeente dus geen^ homo-novus is. Op 22 December^ffverd de heer Dreeuws als inspecteur naar Leeu warden overgeplaatst. Tijdens de bezetting werkte onze nieuwe commissaris onder de naam De Bo§r in de Je Maintiendrai- groep en toen in 1944 de Commis saris van Politie te Leeuwarden, de heer Houwen, door de SD gearres teerd wSrd, was het de heer Dreeuws, die. nadat hij eerst zyn dewi. gezin had laten onderduiken, hem van Politie alhier, bereikten ons bevrijdde. Later werd hijzelf gear resteerd en in het Huis van Bewa ring te Leeuwarden aan de beproef de martelmethoden van SD en SS onderworpenHet succes bleef ech ter achterwege, want de heer Dreeuws liet niets los en redde door zijn zwijgen vele Friese illegalen het leven. Op 6 December 1944 werd hij met 39 anderen door de Friese KP bevrijd (de beroemde overval, waarbij geen schot gelost werd) en wist tot de bevrijding uit de handen van de Duitsers te blijven. Na de capitulatie werd hij waarnemend Commissaris te Leeuwarden en toen de vroegere Commissaris, de heer Houwen^ in zijn oude functie werd hersteld," werd de heer Dreeuws hoofdinspecteur. In Leeuwarden staat hij uitsiekend bekend en bij het politiecorps aldaar is hij zeer gezien, De eerste felicitatie met de benoeming van den heer Dreeuws als Commissaris reeds hedenmorgen uit Leeuwarden! Ongetwijfeld zullen vele Alkmaar- ders met verwondering hebben ken nis genomen van het bericht, dat niet den sinds anderhalf jaar in functie zijnde wnd. comm.__Rijpma benoemd is tot commissaris van poli tie in onze stad. De heer W. C. Rijpma, die al sinds de bevrijding het ambt van wnd. commissaris heeft bekleed, heeft zich in die tijd alom bemind en ge acht gemaakt. Wij denken slechts aan de prachtige wijze, waarop de commissaris de zaak v. d., Pluym tot klaarheid heeft gebracht. De heer Rijpma kwam reeds in 1931 in Alkmaar, waar hij begon als klerk; in 1941 werd hij benoemd tot in specteur van politie. In October 1942 bracht hij een maand gevankelijk te Scheveningen door, wegens het verlenen van hulp aan onderdui kers. Daarna werd Amsterdam tot zijn standplaats, doch de scheidende commissaris hield zijn contacten met Alkmagr aan, zodat hij na de bevrijding onmiddellijk acte de pré- sence gaf. Thans, na anderhal' jaar waarnemend commissariaat, gaat comm. Rijpma verdwijnen. Het is nog niet bekend, waarheen, doch wij zijn er van overtuigd, dat hem de beste wensen van de Alkmaarse bevolking vergezellen; Distributienieuws Morgen, Woensdag 28 Augustus, rijn de letters W. en X. aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. HERMAN RINKET"S VARIéTé. GESLAAGD KERMISPROGRAMMA IN „HET GULDEN VLIES". Ondanks het feit, dat het program ma van Rinket's Variété al bij voor baat door een onzer plaatselijke bladen was veroordeeld, hebben toch 'n slor dige duizend toeschouwers zich Zater dag en Zondag kostelijk geamuseerd in de geheel vernieuwde zaal van het Gul den Vlies. En wij moeten zeggen, dat, hoewel er misschien voor zedelijkheids apostelen wel iets aan te merken ge weest zou zijn, er voor den doorsnee burger geen immoraliteit in te ontdek ken was. Verder was het programma, zoals wij dat van Rinket gewend zijn. De jongleur Ted-op-de-kogel bracht zijn nummer op een vlotte wijze en de plas tische acrobaten Paquita and William wisten het publiek volkomen te boeien. De accordeonvirtuoos oogstte een storm van applaus voor zijn vaardig en muzikaal spel en Sholten en Van 't Zelfde hadden zoveel succes, dat de nieuwe zaal bijna afgebroken werd door het in grote getale opgekomen publiek. Al^x de Haas „lijmde" de verschillen de nummers aaneen en trad ook op in een eigen nummer met enige aardige liedjes, die zeker ingeslagen zijn. Th. k. ONGELUKJE OP DE KERMIS Gisteravond viel een 10-Jarig jongetje uit de draaimolen op het Canadapleln. Met een hoofdwond, die ter plaatse reeds verbonden was. werd hij naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd, waaruit hij thans weer ontslagen is.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1