Griekenland vraagt uitstel Duitse pseudo-olficier als rechter Wilhelmina Ook een nota van de E.A.M. Eén executie voltrokken Koej Wetsontwerp noodvoorziening gemeenteraadsverkiezingen aangenomen iemans niet tevreden Euwe en Botwinnik winnen De Moefti niet naar Londen Engelsen wijzen hem af De strijd om de Balkan ORANJEZONNETJE. Geleidelijk verder afnemende wind tussen Z.O. en Z.W. Aan de Noordzee kust In de nacht en ochtend plaatse lijk nog een bultje. In het Oosten van het land in de loop van de dag hier en daar nog een enkele regen bul. Overigens zonnig of vrij zonnig weer met iets hogere temperatuur. VRIJDAG 39 AUGUSTUS 1948. Se Jaargang No. 247-441. mauder Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAQBLAD VOOR AIKMAM 5* OMGEYINQ UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS XW5 EO. Redactie en Adm.j Aehterdam 20, tel. 2274. Advertentie-af O.: Langestraat 15, tel. IMl. GEEN ARABIEREN NAAR LONDEN? Het Arabische Hoge Comité roti de Britse uitnodiging voor de ronde, tafelconferentie te Londen over Palestina, verworpen hebben.' De Oekrainse klacht in de Veiligheidsraad In verband met de verjaardag der Koningin verschijnt onze krant morgen Zaterdag niet. DE DIRECTIE. TRYGVE LIE, de secretaris-generaal van de U. N. O., heeft een telegram ontvangen van de Griekse waarnemend minister van Bnitenlandse Zaken. Stefanopoelos, waarin de Veiligheidsraad verzocht wordt de discussie over de aanklacht van de Oekraïne tegen Griekenland tien dagen nit te stellen. De EAM, de linksgerichte coalitie in Griekenland, heeft de Veiligheidsraad •veneens een nota doen toekomen, waarin het terugtrekken van de Britse troe pen alt Griekenland wordt geëist. De nota, die gezonden is Juist voor het debat Jn de raad over de Oekrainse klacht, dat Griekenland een bedreiging vormt voor de vrede op de Balkan, eist tevens „het herstel van de onafhankelijkheid van het Griekse volk en bet toepassen op Griekenland van het Atlantische Handvest, conform de besluiten van de Grote Vier te Yalta". Wat Mongolië betreft, toonde de Chinese gedelegeerde zich voldaan, doch Cadogan (Groot-Brittannië) en Johnson (V. S.) betwijfelden, of dit land zijn taak in de U. N. O. zou kunnen vervullen. De toelating van Portugal, Eire en Transjordanië heeft veel voeten in aarde: Gromyko (Sowjet-Rusland) merkte n.1. op, dat zijn regering geen diplomatieke betrekkingen met deze landen onderhoudt. Albanië geen lid van de U.N.O. HET Is welhaast zeker, dat Albanië's verzoek om toelating als lid lot de ,Verenigde Naties zal worden verwor pen, daar zowel Groot-Brittannië als de V. S. tegenstanders zijn. Moolenijzer pleegde zelfmoord De procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem deelt mede, dat gisteren, 29 Augustus, des voormiddags om 6 uur in de ge meente Arnhem door de kogel is ten uitvoer gelegd het doodvonnis, uitgesproken ten aanzien van L E. Feenstra, gewezen gewestelijk com mandant der marechaussee te Arn hem. De procureur-fiscaal, mr. J. W. M. des Tombe, en advocaat-fiscaal jhr. mr. W. J. A. Serraris, woonden oe executie by. Feenstra liet zich begeleiden door een geestelijke. Namens den minister van justitie wordt bekend gemaakt, dat J. C. Moolenijzer^. wiens gratieverzoek was afgewezen, zich door zelf moord aan de executie heeft ont trokken. Uitbreiding algemene gratie H.M. de Koningin heeft bü Kon. Besluit van 23 Augustus TX enige uitbreiding gegoven aan de bij Kon. Besluit van 29 April verleende alge mene gratie van geringe straffen uit de bezettingstijd. Voor dit gunstbetoon werd een aantal personen voorgedragen, die veroordeeld zijn ter zake van tij dens de bezetting of kort na de be vrijding gepleegde strafbare feiten. Te Amsterdam reed Woens dagavond een auto in de Heren gracht. Drie van de vier inzitten den werden gered; de vierde, een 34-jarige koopman, verdronk. Allen verkeerden onder de invloed van sterke dlrank. Een Nederlandse aan koopcommissie heeft te Ierland vijf paarden aangekocht. Een „7 Decemberclivisie" Ter gelegenheid van het uitreiken van een aantal onderscheidingen aan militairen heeft H.M. de Koningin Donderdag te Assen eeTT"" rede ge houden, waarin zij den militairen meedeelde, dat zij voortaan een on derdeel vormen van de „7 Decem ber divisie". „Deze divisie,", aldus H.M., „zal straks naar een ander deel deï> rijks gaan, om daar mede te werken aan het herstel van recht en veiligheid. „Zeven December" zal de naam dezer divisie luiden, omdat in mijn rede van 7 December 1942 de grondslagen zijn neergelegd voor een nieuwe verhouding tussen de delen des rijks onderling en binnen die delen zelve. Deze grondslagen zijn: herstel van recht en veiligheid en vernieuwing in vrij overleg". H.M. besloot haar rede met de woorden: „Officieren, onderofficieren en manschappen, houdt by het volvoe ren van die taak steeds voor ogen. dat gy geroepen zijt om de uitvoe ring van zulk een samengaan van de verschillende delen van ons in gestadige ontwikkeling gegroeid rijk mogelijk te maken." Meer gedistilleerd) t Maar pas per I November Tengevolge van de verbetering van de grondstoffenpositie, die te danken is aan de te verwachten op brengst aan melasse een afval product der suikerindustrie uit de nieuwe suikerbietenoogst, zal het mogelijk zijn het rantsoeneringsper centage van gedistilleerd te ver hogen. Met ingang van 1 November a.s. zal het percentage, dat thans de helft van de omzet van 1939 be draagt, van 50 op 75 worden ge bracht. De export van gedistilleerd, waar van de ontwikkeling gaat in de rich ting van de voor-oorlogse verhou dingen, verloopt zeer bevredigend. .De door de overheid voor export gan gewezen hoeveelheid zal in haar geheel worden geëxporteerd, het geen een belangrijke deviezen winst verschaft. Nieuwe aardappelbonnen Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat voor de week van 1 tot en met 7 September bon „509 aardappelen" is aangewezen voor het kopen van drie kilogram aardappelen en bon „009 aardappe len" voor het kopen van één kilo gram aardappelen. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 14 September geeft voorts bon „b 15 reserve" recht op twee kilogram aardappelen. Van schoorsteenveQers- leerling lol Haupimann Ook 5 B.S.-ers vermoord De Einheit EEN nog geen 21-jarige Duitse Jongeling Willv Herold, een schoor- steenvegersleerling, werd in Septem ber 1943 na zijn diensttijd in d'e ar beidsdienst volbracht te hebben, opge roepen voor de militaire dienst. Hij kwam bij de parachutetroepen en vocht te Monte Cassino en Nettfho in Italië. Op het laatst van de oorlog was hij in Nederland. Toen de Du is ere van daar terugtrok ken geraakte hij zijn troep kwijt en trok op eigen houtje verder. In de buurt van Betitheim vond hij een ver laten auto vol met bagage (o.a. een uniform) van een Hauptmann van de Luftwaffe. Het uniform trok hij aan. waarna hij zijn weg vervolgde als Hauptmann. Eerste Kamer IN de gistermiddag onder voorzitter schap van prof. Kranenburg gehouden openbare vergadering van de Eerste Kamer heeft de heer Koejemans (CPN) verklaard, dat het antwoord van den minister op zijn schriftelijke vragen Inzake ongevallen bij militaire oefe ningen hem niet geheel bevredigd heeft. Hij verzocht gelegenheid den mi nister daarover vragen te mogen stel len. De Kamer zal op dit verzoek in de vergadering van aanstaande Vrijdag beslissen. Na de behandeling van een aantal kleinere wetsontwerpen, die zonder bespreking of stemming goed gekeurd werden, was aan de orde het wetsontwerp noodvoorziening met be trekking tot de gemeenteverkiezingen in een aantal gemeenteen. De heer Reyers (CH) betoogde, dat 'b ministers combinatie van gevallen niet zeer gelukkig is. Spreker meent niet. dat 't politieke leven ernstig ver stoord zou worden, zoals de minister ln zijn antwoord heeft opgemerkt. Noodvoorzieningen als de onderhavige zijn premies op nalatigheid. Spreker zal zich echter niet het oog op het geval Nijmegen niet tegen het oct- Alleen nalatigheid. De heer Van Asch van Wijck (AR) verklaarde van oordeel te zijn. dat de overheid alleen te zorgen heeft voor een strikte toepassing der wet. Noch onbekendheid, noch overmacht hebben een rol gespeeld, er is alleen nalatigheid in het spel geweest, be toogde spreker. Deze onachtzaamheid heeft zich nu gewroken. De heer Zegering Hadders (P vd A) betoogde dat in de toekomst nalatigen zich zullen kunnen beroepen op deze noodvoorziening. Voor Nijmegen, Deventer en Odoorn zou het nodig geweest zijn een bevre digend oplossing te vinden. Sprekers bezwaren gingen echter uit naar de andere gemeenten. De heer Koejeman (CPN) achtte het wetsontwerp geen precedent.. Hij was het er niet mee eens. dat dit wetsont werp de zorgeloosheid bij de politieke partijen in de hand zou werken. Met voldoening had spreker gezien, dat de minister van plan ls te koman tot een wettelijke regeling dezer materie. De minister van Binnenlandse Zaken de heer Beel verzekerde, dat hij lang geaarzeld heft voor hij het ontwerp indiende. Z.i. had men reden nu te spreken van buitengewone omstandig heden. Op het beginsel der evenredige verteganwoordiging moest z.i. toch wel zeer de nadruk gelegd worden. Met het oog op de mogelijkheid dat er onvolledige raden zouden ontstaan heeft spreker gemeend het ontwerp te moeten indienen. Men moet dit geval echter meer zien als een incident dan als een precedent. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen met aantekening, dat de heer van Asch van Wijck geacht wil worden te hebben tegengestemd. Van Heuven Goedhart burgemeester? 0 Volgens „Het Parool" zou mr. -C. J. v. Heuven Goedhart, de hoofdred. van "Het Parool", ernstig in aan merking komen voor de benoeming tot burgemeester van Amsterdam. Grepen uit het Radio programma ZATERDAG 31 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.30 Soldatenmls. 11.00 De Zonnebloem. 23.00 Nieuws. 23.15 Staunton-tournool. HILVERSUM n. 7.00 en 8.00 Nieuws. 10 00 Morgenwijding. 23.16 Reportage Wie lerkampioenschappen te Zürlch. Nationaal programma 12.00 Carillonbespeling. 12.07 Omroep- Kamerorkest. 12.45 Toespraak voorzitter Tweede Kamer. 13.00 Nieuws. 13.15 Mari niers-kapel. 14.00 Voordracht. 14.20 Swee- llnck-kwartet. 16 00 ..Feestklanken van eigen bodem". 16.00 Reportage van open luchtspel 18.30 Orgelspel. 17.00 Voor de Jeugd. 17 30 Vaudeville-Orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Metropole-Orkest. 19.00 Ne derlands Kamerorkest. 19.20 Reportage 16.45 Voor Nederlanders ln Duitsland 20 00 Nieuws. 20.05 Toespraak door Z. Exc. mr. J A. Jonkman. 20.15 Radlo-Phllharmo- nlsch-OrkeBt. 21.15 Hoorspel ..Willem van Oranje". 22.15 Progr. aangeboden door de Canadese Omroep, Onderweg verzamelde hij nog ande ren. die eveneens hun troep waren kwijt geraakt en vormde de „Einheit- Herold". Hij vorderde een auto. vond een stuk 2 cm. afweergeschut en kwam tenslotte in Papenburg, waar hij goede sier maakte. Daar kreeg onze Haupt mann esn uitnodiging om bet straf kamp Aschendorfer Moor II te bezich tigen. De „Schnellrichter" Toen hij daar hoorde, dat er vele vluchtelingen waren, nam hij de teu gels in handen en arrangeerde o.a. op 12 April 1945 een ma6sa-executie, waarbij gebruik gemaakt werd van 't 2 cm. afweergeschut door hem. Hij had zich inmiddels zelf ook maar „Schnellrichter" gemaakt en had esn indrukwekkende auto met het woord „Standgericht" er op. Een honderdtal van de wederom gepakte vluchtelingen werd zonder vorm van proces ter dood veroordeeld. Voor deze executie en voor nog drie andere aanklachten wegens moord stond hij met 13 anderen terecht voor een bijzonder gerechtshof van de Brit se militaire regering te Oldenburg. De moord op de B.S.-ers Bovendien had hij zich nog te ver antwoorden voor een „misdaad tegen de mensheid". In het nabij Papenburg gelegen plaatsje Leer had hij nl. op 25 April van het vorige jaar 5 Nederlan ders op eigen houtje en zonder vorm van proces ter dood veroordeeld. De ze Nederlanders, J. Kok, P. Fielstra, J. Magermans. C. Magermans en J. Verbiest, die behoorden tot de Neder landse Binnenlandse Strijdkrachten te Groningen, waren vlak na de bevrij ding van deze stad er op uitgestuurd om Nederlandse arbeiders uit Duitsland te halen. Daarbij waren zij door een Dutse stoottroep gepakt en door de SS in de gevangenis te Leer gewor pen, verdacht van spionnage. Herold en zijn mannen haalden deze Neder landers uit de gevangenis, vroeg hoe zij heetten en waar zij woonden en veroordeelde allen ter dood. Zij moes ten hun eigen graf graven, waarna zij nNurgeschoten werden,. -Een hunner was nog niet helemaal dood en móet in het graf gestikt zijn. Deze „fantasie volle Hauptman", dien iedereen zoo maar geloofde en dien men nooit om zijn papieren gevraagd had, werd gis teren ter dood veroordeeld. Wielrennen Italiaan Frosio wereldkampioen achter de motor Opnieuw is een wielrenner we reldkampioen geworden, van wien men het in het geheel niet ver wachtte. De 33-jarige Italiaan Fro sio, profiterend van de strijd tussen de Zwitsers Heimann en Besson en de Fransman Chaillot wist in de strijd om de stayerstitel gelijk te komen met deze favorieten en sloeg in de eindspurt Besson met een halve lengte. Onze landgenoot Van der Voort eindigde als laatste op 500 m. 6 Oct.: DerksenSenfftleben. In de toestand van Senfftleben is een aanzienlijke verbetering gel-o men. Het is nu vrijwel zeker, dat op 6 October onze landgenoot Derksen tegen den Fransman zei rijden om de wereldtitel sprint voor profes sional. Szabo komt op/ DE Belg O' Kelly de Galway is eveneens het slachtoffer geworden van onzen landgenoot flr. Max Euwe. Doch ook Botwinnik zegevierde, ditmaal over Tartakower. De overige uitslagen van de 13de ronde luiden: BernsteinVidmar Yj—l/t: Stoltz—Boleslafskiej 0—1; Flohr— Denker V»Y,Kotov—Steiner afgebroken: Yanofsky—Smislof afge broken; Kottnauer—Lundin 10; Chris- toffel—Szabo 01; Guimard—Najdorf Vr— De totaalstand na de 13de ronde ziet er als volgt uit: Botwinnik 11 punten 1 afgebroken partij: Euwe 10»/» punt; Szabo punt: Smislof 8 punten 1 afgebroken partij; Najdorf 1% punt en 1 afgebro ken partij; Denker 7Vt punt; Flohr 7 punten en 1 afgebroken partij: Tarta kower en Stoltz ieder 7 punten; Bo leslafskiej 61/» punt; Kottnauer 6 pun ten en 1 afgebroken partij; Lundin 6 punten; Kotov 5J^ punten en 1 afge broken partij; Guimard 5 punten; Bernstein 41/» punt en 1 afgebroken partij; Yanofsky 4 punten en 1 afge broken partij; Christoffel 4 punten: Steiner punt en 1 afgebroken partij; Vidmar 3punt; O'Kelly 2% punt en 1 afgebroken partij. De opmerkelijke prestatie der laatste dagen verrichtte de Hongaar Szabo,die SZABO Dr. BERNSTEIN vier partijen achter elkaar won en thans reeds tot de derde plaats is op geklommen. Euwe'a veertiende tegenstander is de olijke Fransman dr. Bernstein. Een gesprek tussen hem, den ouden man van het tournooi (zo noemt hij zichzelf) en den Joegoslavlschen profes sor Vidmar kan men met veel genoe gen afluisteren. De humor viert dan hoogtij. Tweemaal heeft hij tegen Euwe gespeeld. In Bern 1932 werd het remise. In Zürich 1934 verloor dr. Bernstein. Botwinnik ontmoet vandaag zijn landgenoot Kotov. J^JORGEN viert Wilhelmina, Koningin van het Rijk der Nederlanden, haar zes en zestigste verjaardag. Zij viert deze verjaardag voor het eerst na de oorlog onder wat rustiger omstandigheden. De wereld is wel nog vol onheil, maar allerwegen zoekt men toch de vrede te consolideren. Ook in het eigen land wordt met de inzet van alle krachten gestreefd naar een spoedig herstel van normale toestanden. En er i6 alle reden dankbaar te zijn over hetgeen reeds werd bereikt. Al willen wij daarbij geenszins over het hoofd zien, hetgeen nog bereikt moet worden. IN, de onrust der Wilhelmina een bleken. In de der Duitse over- haar tegenwoor- reine in Londen een vrij en onaf- land blijvend ge- taaie vasthou- vergelijkelijke onder de moet heden haar taak daarbij vriend en ben afgedwongen. tijden ls Koningin vast steunpunt ge- moeilijke jaren heersing heeft digheid als souve- het bestaan van hankelijk Neder- accentueerd. Met dendheid en on moed heeft zij daar lijkste omstandig- vervuld. Zij moet vijand respect heb- ons volk Koningin toedraagt, spruit plaats voort uit de zij zich steeds vol- heeft aan haar rechten en ver is een voorbeeld plichtsbetrachting, vezelen doordron- tuiging, dat in een monarchie een cratisch staatsbe- geprojecteerd. Daarom neemt zij in de rij der vorsten in West-Europa een ereplaats in. West-Europa, waar de democratie zo nauw verbonden is met de constitu- tioneel-monarchale staatsvorm. Daarom is in een land als het onze de vraag monarchie of republiek niet actueel. Kan ook de principiëel repu blikein vrede hebben met de bestaande constellatie. JjOO twee jaren en Koningin Wilhelmina zal haar gouden jubileum vieren. Wij zijn er zeker van, dat dan opnieuw zal blijken, welke plaats zij in de harten van ons volk inneemt. Moge het haar gegeven zijn nog lange jaren haar taak te vervullen en opnieuw een welvarend Neder-_ land een periode van vrede te schenken. DEWL HE achting, die Wilhelmina niet in de laatste overtuiging, dat komen gehouden constitutionele plichtingen. Zij van constitutionele Zij is ook in alle gen van de over- constitutionele waarachtig demo- stel kan worden |N ©en officiéél communiqué aan het Arabische Hoge Co mité verklaart de Britse regering, dat zij niet bereid is den Moefti van Jeruzalem uit te nodigen voor de conferentie over Palestina te Londen. Wel zou de Britse rege ring gaarne 4 leden van de Hoge Arabische Bestuursraad willen uitnodigen. De Moefti vertoefde tijdens de Hjalmar Schacht^ Hit- leris financiële deskundige en lïën van de 21 beschuldigden by het proces te Neurenberg, heeft giste ren een kop koffie naar een Ame- rikaansen persfotograaf geworpen. De lonen van de bemanning en ar beiders In Noorwegen zijn met bij de wal visvaart zijn met tien procent verhoogd. Tevens werden andere gunstiger voor waarden afgekondigd (NTB) Te Trlëst hebben 7000 werfarbelders het werk neergelegd. wereldoorlog in Italië en Duitsland, van waaruit hij regelmatig propa- ganda maakte voor de asmogend*- heden. Hy was tot Juli j.1. „gevan gen" te Parijs, maar wist vermomd in een Amerikaans passagiersvlieg tuig Caïro te bereiken, waar hij doot koning Faroek van Egypte gastvry ontvangen werd. Doodvonnissen gewijzigd. De Britse bevelhebber in Palesti na heeft de doodvonnissen, welke onlangs over 18 Joden werden uit--, gesproken, gewijzigd in gevange nisstraffen. De Joden werden ver oordeeld wegens overvallen op spoorwegwerkplaatsen en het schie ten op Britse troepen. Volgens het Joodse Agentschap te Jeruzalem hebben de Engelsen 1600 Joden zonder vorm van proces of beschuldiging gedetineerd in Noord en Oost-Afrika. Door een brand ln een vleesfabrlek te Brisbane, waar vlees voor exportdoel- elnden bewaard werd, is voor mlllloenen guldens schade aan het vlees toegebracht. QP de muren te Athene staat ln het v Grieks geschreven: „X. Hij komt". En met deze geheimzinnige woorden wordt de gehele hedendaagse HeUeense kwestte blootgeleegd. De rechtse trrorlsttsche Chl organisatie (de Griekse letter X wordt uitgesproken chl) verwacht bij het refe rendum van as. Zendag een grote meer derheid voor den te Londen vertoeven- den Koning Ge^g H, die sinds zijn ambts aanvaarding re^ls voor de tweede maal in ballingschap verkeert. In 1924 werd hij via een referendum van zijn troon ge stemd; na ln de dertiger Jaren ln zijn koninklijke rechten door een rechtse re gering hersteld te zijn, moest hij ln 1941 opnieuw vluchten, ditmaal voor de Duit sers. De kansen voor dezen 55-jarlgen vrijgezel staan uitstekend, ondanks de Oekrainse klacht bij de Veiligheidsraad over de huidige Griekse regering. Im mers. bij de op 31 Maart J.L gehouden ver kiezingen behaalden de royalisten 720 000 van de 1.049.000 uitgebrachte stemmen. De linkse partijen adviseerden hun aan hangers deze verkiezingen te negeren, daar volgens hen de kiezerslijsten zeer on volledig en vervalst waren. Dit werd ontkend door de uit Engelsen en Ameri kanen samengestelde A.M.F.O.G.E. (Allled Commlsslon for Ob- serving the Greek Elections), die na en kele steekproeven constateerde, dat er geen onwettlgo handelingen hadden plaats gevonden Hoe men deze verklaring op de juiste waarde dient te schatten, heeft de Griekse minister van Openbare Vei ligheid, Theotokis, verklaard toen hij alle royalistische gewapende aanvallen rang schikte onder de „uitingen van hoog-ont- wikkeld politiek begrip en van blijdschap ovr de royalistische meerderheid van 31 Maart Nog Iedere dag worden er ln de Griek se bergen harde bevechten geleverd door royalisten en leden van de E.L.A.S. de gevechtsgroepen van de E.A.M., het linkse nationale bevrijdingsfront. En nog iedere dag trachten de Britse troepen vrede te stichten, waarbij hun aanwe zigheid in dit land op d« Russen werkt als een rode lap op een stier, al kan men de Sowjets nu Juist niet verdenken van angst voor al wat rood ls. Doch dit alles behoort bij de huidige Balkanstrljd. die niet uitgevochten wordt in de Griekse bergen tussen rechts en links, maar achter de conferentie-tafel tussen het Sowjet-bewlnd van Rusland en de Labour-regering van Engeland. De Brit ten knijpen hierbij een oogje toe als de Griekse regering zich niet stoort aan de verklaring der Grote Vier om niet voor December 1948 een referendum te hou den en de Russische Oekraïner ManoeUs- ky fantaseert daarnaast over een mo dern Imperialisme van het zo „krachtige" Griekenland In de richting van de thans acceptabele Albanezen en Bulgaren, o ÏN Bulgarije wordt over een week, op 8 September, eveneens de vraag over „Republiek of Koninkrijk" beslist. De toestand in dit land is stabieler dan ln Griekenland: het ex-Ulegale Vaderlandse Front, bestaande uit Socialisten, Commu nisten. de Boerenpartij en de Zvenogroejj (de burgerlijk-democraten) behaalde bij de verkiezingen van Augustus 1945 80% van alle stemmen. Echter, de Amerika nen vertrouwden de toestand niet; zij beweerden, dat er pressie op de kiezers was uitgeoefend, d.w.z. zij hebben meer vertrouwen ln de oppositie, die even als de linkse partijen ln Griekenland de verkiezingen geboycot hebben, dan in den communlstlschen leider van het Va derlandse Front. Dlmitrof, den bekenden opponent van Göring tijdens het Rijks dagproces ln 1933. o T)IT wederzijds wantrouwen van de u Sowjet-Unie tegenover Griekenland en van de V.s. tegenover Bulgarije heeft ln feite niets te maken met het al of niet regelmatig verlopen van verkiezin gen. Het gaat om Invloedssferen. De Engelsen en Amerikanen bezitten, zolang er ln Athene en Salonlki Britse troepen zijn en de rechtse regering kans ziet zich te handhaven, in dit oude land een laat ste bolwerk tegen de staag toenemend® Russische Invloed. De Russen staan bij deze diplomatieke strijd in het voordeel: de sociale kwestie, de slechte voedselpositie hierdoor sinds decennia, het groot-grondbezlt voor de oorlog en het succes van de voornamelijk uit aanhangers van links bestaande ver zetsbewegingen hebben hen ln de gehele Balkan talloze aanhangers bezorgd. A.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1