ltmaaftler Euwe heeft alleen de leidin 9 D C ij^HègtÉS Yanofsky sloeg Botwinnik Dr. Euwe„Ik heb meer geluk dan Botwinnik" Donderdag vertrek der Alkmaarse voetballers en zwemmers Een wedstrijd voor Toneel amateurs WEINIG VERANDERING. Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen. Geleidelijk aanwakkeren de Zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Temperatuur: Zomerbad 19 gr. C. 66.2 gr. F.; Overdekte 23 gr. C.— 73 gr. F. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1916. 3e Jaargang No. 219-143. Directeur: M J Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 X.O. - Redactie en Adm.: Aehterdam 20, tel. «H.AdvertenUe-afd.: Langestraat 15, tel. 3S7L 72,4 van de „stemgerechtigde* Griekse kiezers hebben voor de terug keer van den Grieksen koning gestemd. De Russen zouden bezig zijn de grens van 1939 tussen Polen en Duits land te herstellen. SENSATIE TE GRONINGEN ^E jongste speler van bet tournooi, de Canadees Yanofsky, is er in ge slaagd Botwinnik voor de tweede maal te verslaan. Daar onze landge noot, dr. Max Euwe, van den Joegoslavischen professor Vidmar won, staat h(j thans met een punt voorsprong alleen aan de kop. Botwinnik heeft tegen Yanofsky nogal riskant gespeeld: hij koos de Tsjigarin-opstelling in een Spaanse partU met gesloten verdediging; de Ca- nadees echter profiteerde hiervan en wist vla een paardenoffer zwarts koning In een matzet te brengen. Euwe heeft zich wel zeer fraai naar de kop gedrongen door zijn achterstand van l'/i punt om te zetten in een voorsprong. YANOFSKY Saksische verkiezingen De uitslagen van de stemming bij de gemeenteraadsverkiezingen ini Saksen zijn thans als volgt: Social. Eenheidsparty 727.474 st.; Liberaal-Democraten 383.926 st.; Christen-Democraten 256.868 st. Partylozen 11.392. Men is te Berlijn van mening, dat dit niet de definitieve cijfers kun nen zyn, daar het aantal ingeschre ven kiezers 3.000.000 bedraagt. Duitse leden van niet-marxistische partijen te Berly'n achten de uitslag verbazend gunstig voor zichzelf: „ge. zien de buitengewoon grote druk', die op de kiezers werd uitgeoefend om voor de Socialistische Eenheids partij te stemmen". DE overige uitslagen waren Flohr— O "Kelly 1—0; Kotov—Denker 1—0; Chris- toffelSmislov 0—1; Najdorf—Szabo 1—0; Stoltz—Bernstein 1—0; GuimardLundin Kottnauer—Steiner en Tartakower BoleslafskieJ afgebroken. De stand na de 15e ronde Is: Dr. Euwe (Nederland) 12'/» punt; Botwinnik (Sowjet Rusland) 11»/»; Smislov (Sowjet- Rusland) 10'/»; Szabo (Hongarije) 9'/»; Btoltz (Zweden), Najdorf (Polen) en Flohr (Sowjet-Unie) 9: Denker (V.S.) 8; Tarta kower (Frankrijk) 7V» en 1 afgebr. partij; Lundin (Zweden) en Kotov (S.-Rusland) T»/t; Boleslafskie) (S.-Rusland) en Kott nauer (Tsjecho-Slowakjje) 7 en 1 afgebr. parllj; Yanofsky (Canada) 6V», Guimard ((Argentinië) 5'/»; Steiner (V.S.) 4'/, en 1 afgebr. partij; Bernstein (Frankrijk) 41/»; Christoffel (Zweden) en Vidmar (Joego slavië) 4; O Kelly (België) 3»/» In de 16e ronde, welke heden gespeeld wordt, ontmoet dr. Euwe den Zweed Stoltz en Botwinnik den Tsjech Kott nauer Degrelle werd uitgewezen om de goede Spaanse wil te tonen Te Brussel is de tekst gepubliceerd van de nota, die de Spaanse regering inzake het geval-Degrelle heeft opgesteld. Fran- coc.s. menen, dat het niet met het Spaans. Belgisch verdrag van1870 in over eenstemming is dat een politieke delin quent uitgeleverd" wordt. De Spaanse Raad van State adviseerde derhalve Degrelle niet uit te leveren. Tenslotte heeft de Spaanse regering inede(?) op grond van het dringend ver zoek der Engelse en Noordamerlkaanse regeringen en omdat Degrelle van zijn verwondingen hersteld was, aan het Bel gisch verzoek gevolg gegeven en Degrelle gelast binnen acht dagen het Spaanse grondgebied te verlaten. Aan het eind van de nota legt de Spaanse regering er in vier punten nog de nadruk op, dat zij niet tot uitlevering verplicht was. daar het verzoek om uit levering niet ontvankelijk was; de „uit- drijving'' ls een bewijs van de goede wil van Spanje ten aanzien van En geland en Amerika en van zijn traditio nele vriendschap van het Belgische volk. Onder de schaakmeesters te Kroningen (Van speclalen verslaggever). TOEN Dr Euwe tegen mij zei: „Ik heb meer geluk gehad dan Botwinnik" kon ik niet vermoeden, dat enkele uren later de Russische grootmeester door zijn landgenoot Kotov werd verslagen. Op het moment, 'dat Botwinnik de strijd opgaf, maakte een deel van het publiek aanstalten om te applaudiseren, hetgeen echter gelukkig tijdig werd verhinderd. Vanzelfsprekend het deed ons Hollandse hart goed, dat door deze gebeurtenis Euwe's kansen aanzienlijk waren gestegen. Met een zeker respect keek men naar den kleinen parmantigen Kotov, die alle geruchten, als zouden Botwtnnik's landgenoten tegen den Rus- sischen kampioen slecht partij geven, on gegrond maakte Trouwens, hetzelfde kan gezegd worden van Flohr, die in een uitstekende partij tegen Botwinnik remise wist te bereiken. De gevoelens van de aanwezigen waren niet allen dezelfde. Onze landskampioene Mevr Fenny Heemskerk, die momenteel haar titel tegen Mevr. Cath. Roodzant verdedigt, keek droevig. Öp mijn vraag: „Nu, Fenny, sta Je slecht?" kreeg ik ten antwoord: „Arme Botwinnik, het is Juist zo "n sympathieke man", blijkbaar ge troffen door het feit, dat de Rus zich zo 'n degelijk huisvader toont en hij met zijn vrouw en donkerharig kind aller sympathie heeft verworven Vrouwe Fortuma of..., blunders". Terwijl ik met een zekere angst naar Steiner keek Je bent telkens bevreesd, dat deze Amerikaanse vrolijke Frans plotseling zal gaan zingen of dansen, on danks zijn minder goede resultaten kom Ik den Frlesen kampioen Kramer tegen, die in de nationale groep speelt. Ik vertelde hem, dat volgens Euwe's me ning Vrouwe Fortuna hem tot nu toe gunstig gezind was. „Nee", zegt Kramer, „ik zie dat anders Het maken van een blunder e.d. is eigenlijk niets anders dan een gebrek aan concentratievermogen, Hoe het ook zij: Euwe en Botwinnik vormen een extra-klasse en de papieren van onzen landgenoot om straks in Noordwijk de wereldtitel te heroveren, staan niet slecht Bovendien heeft dit grootse tournooi bewezen, dat de speel- sterkte der Russen geenszins boven de andere buitenlanders ligt. De Hongaar Szabo b.v., die zeer moeilijke Jaren ach ter de rug heeft, doet voor de Russen niet onder Integendeel, deze Jonge mees ter zal in de toekomst ongetwijfeld nog vele lauweren oogsten en wellicht spoe dig tot de klasse van Euwe en Botwinnik behoren. Szabo vertrouwde mij toe, dat zijn nederlaag tegen Botwinnik een mo rele knauw voor hem had betekend. Johan Broedelet overleden' Zondagavond is te Den Haag na een ziekbed van enige maanden in de leef tijd van 69 Jaar overleden de schrijver Johan W. Broedelet. Johan Wouter Broedelet, geboren 1877 te B8tavia, is de auteur van een i tal romans, waarin realisme en fantasie op een eigen, geestige wijze zijn ver vlochten, en van ontelbare schetsen kleine verhalen, die in vele tijdschriften en dagbladen en ook in afzonderlijke uit gaven zijn verschenen en die hem door hun oorspronkelijke humor in brede kringen populariteit bezorgden. Ook veel toneelwerk ontvloeide aan zijn pen een- acters en grotere stukken, meestal blij spelen, die veel door dilettanten-gezel schappen zijn gespeeld, doch waarvan verschillende ook bij beroepsgezelschap pen succes hadden. WIJ herinneren slechts aan „De Kllmgelt" en vooral „Komedie spelen", dat de laatste jaren herhaalde lijk met groot succes ls vertooond. Ook op journalistiek gebied heeft Broe delet zich meermalen bewogen, o.m. was hij jarenlang toneelcriticus van de „Haag- sche Post" en de schrijver van „Vesti- aire"'commentaren in de „Haagsche Cou rant". De 100.000ste passagier op het binnenlandse luchtnet Donderdag a.s. Is weer een belangrijke dag voor de KLM. Dan gaat n.1. 100.000e passagier op het binnenlandse luchtnet sinds de bevrijding de lucht in. 14.000 hiervan vlogen ln den beginne met de regéringsvliegdienst, de rest weer, zo als voor de oorlog, met KLM-machines naar Groningen, Leeuwarden, Twenthe, Eindhoven of Maastricht. Het ligt in de bedoeling om ook deze 100.000e een passende herinnering aan dit feit aan te bieden. De zorgvolle positie van rijwielen en rijwielbanden en het uitblijven van enige merkbare verbetering hierin heeft de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond ANWB, aanleiding gege ven zich opnieuw in een adres tot den minister van Economische Zaken te wenden. Alhmaar gaat naar Balh Zaterdag wedstrijden in Bath Commissie' Generaal ^OWEL de Tweede- als de Eerste Ka mer der Staten Generaal hebben thans het Wetsvoorstel, regelende instelling van een commissie-generaal voor Indonesië, aangenomen. Daarmede is dan de Indonesische zaak in een nieu we fase getreden. Wij mogen hopen, dat mede door het instellen van deze commissie-generaal de oplossing van de moeilijkheden in het rijksdeel in hfet Verre Oosten zal worden bespoedigd. Al te lang reeds heeft de toestand van verwarring geduurd. Kostbare maanden zijn verstreken, die groot economisch nadeel hebben betekend voor Indonesië, zowel als voor Nederland. |N ons hoofdartikel van 12 Augustus hebben wij geschreven over de bete kenis van deze commissie-generaal. Wij hebben toen ook een en ander over haar bevoegdheden gezegd. Daarbij hebben wij duidelijk naar voren gebracht, dat de taak van deze commissie er één is van opperbestuurlijke aard. Dat zij een vooruitgeschoven post in Batavia van de regering in Den Haag zal zijn. En dat zij bevoegdheden en taak van den luit. gouverneur-generaal onaangetast laat. Overigens neemt deze laatste als lid aan de werkzaamheden van de commis sie-generaal deel;-zal hij mede een deel van haar verantwoordelijkheid te dra gen krijgen. J)E besprekingen in Indonesië schenen ondertussen enigszins in de impasse te zijn geraakt. Zij bevonden zich op het zoveelste dode punt. Het bezoek echter van Lord Klllearn aan Batavia en Djokja, waar hij Van Mook en Sjah- rir heeft ontmoet, schijnt de mogelijk heid op een hervatting van de onderhan delingen te hebben vergroot en mogelijk nieuwe perspectieven te hebben ge opend. Half September zal Lord Killearn uit Singapore in Batavia terug zijn. Het is te hopen, dat de commissie-generaal dan ook benoemd is en in Indonesië aanwezig zal zijn. Er zal alles op moe ten worden gezet om de onderhandelin gen thans tot een definitief en gunstig einde te brengen. Er staat te veel op het spel, dan dat de zaak nog lang uit stel zou kunnen hebben. HET is intussen te betreuren, dat er ten aanzien van Indonesië in volk en parlement geen eensgezindheid heerst. Althans over de fundamenten van de nieuwe verhouding tussen Indonesië en Nederland en de wegen, die moeten wor den bewandeld om deze nieuwe verhou ding gstalte te geven, zijn de meningen zeer verdeeld. Er zijn er, die maar één machtswoord kennen: herstel van het Nederlandse gezag. Wat dit betekent, is duidelijk. Men wil eerst min of meer de koloniale verhoudingen van vóór 1940 herstellen en dèn gaan onderhandelen. Wij betwijfelen of dit de juiste metho de is en vrezen daarnaast, dat de ont wik eling m het Verre Oosten reeds tè duidelijk een andere weg is gegaan, om nog te mogen hopen op herstel van de oude gezagsverhoudingen. Wie zo den ken en spreken, hebben geen oog voor hetgeen in Azië is veranderd, zien ook voorbij de recente ontwikkeling in In dia en Vietnam. JJAAROM zijn wij er van overtuigd, dat slechts door onderhandelingen op voet van gelijkheid, waarbij men principiëel autonomie niet zal mogen afwijzen, het Indonesische vraagstuk zal zijn op te lossen. Hier nu kan de com missie-generaal belangrijk werk ver richten. Veel zal daarbij afhangen van de vraag, wie de mannen zullen zijn, die deze hoge post gaan vervullen. Het zou niet de eerste maal zijn, dat een goed opgezette zaak doodliep, om dat zij niet door de juiste figuren werd gedragen. J^OGMAALS: de verdeeldheid in volk en parlement over Inndonesië doet ons pijn. Hoe choon ware het geweest, wanneer wij juist hier eendracht had den kunnen demonstreren. Maar ook in deze zaak mogen wij ons niet over geven aan illusies; doen wij goed rea list te zijn en de werkelijkheid te ver nemen, zoals deze is. En die werkelijk heid ls, dat in beide Kamers onze volks vertegenwoordiging de anti's en chris- telijk-historischen in één gelid stonden met de vertegenwoordigers van de Partij van de Vrijheid. Daarbij is men gerech tigd de vraag te stellen of zich dan toch een nieuwe anti-these aan het ont- wikelen is, n.1. die van conservatief te genover progressief, waarbij dan bo vengenoemde drie partijen de afgetakel de liberale erfenis van Thorbecke verder torsen ten nutte van het Indische onder- nemersdom. DEWL Gisteravond zUn in de Trouwzaal van het Stadhuis de Alkmaarders bijeen gekomen, die a.s. Donderdag naar En geland en Wales vertrekken teneinde in Bath. en andere steden voetbal- en zwemwedstrijden tegen de Engelsen te spelen. Het vertrek is vastgesteld op 17.20 uur Donderdagmiddag,. Hoe het sport programma officiéél is vastgesteld is slechts in zoverre bekend, dat Zater dagmiddag '»e voetbalwedstrijd Bath— Alkmaar wordt gespeeld en dezelfde avond nog de Alkmaarse zwemmers en zwemsters aantreden. De volgende deelnemers zullen de tocht meemaken: het 'Alkmaars voetbalelftal: doel: Kramer (Alkm. Boys); achter: Maa- sen (Alcmaria) en Pater (Alkm Boys); midden: Bart (Alkm. Boys), Appel (Alkm. Boys) en Kleybroek (RK AFC): voor: Goudsblom (Alkm. Boys), Stroet (De Ran- ders), Van Wleringen (aanvoerder, Alc maria), W. Schmldt (Alcmaria) en P de Buyzer (Alcmaria). De laatstgenoemde speler bevindt zich reeds als militair ln Engeland. Untled, de midvoor van de Alkm. Boys, is verhinderd, zoals wij reeds meldden. Reserves zijn: Vasbinder (Alcmaria) en Zwart (Alkmaar). Als trai ner en verzorger ls toegevoegd de heer F Melnders. De zwemploeg, bestaande uit DAW-ers, ziet erals volgt uit: polozevental: doel: Weck; achter: H. Pesle, K v/d Pol. J H. Ooyevaar Jr. (aanvoerder); voor: Groothulzen. Van Bennekom en Slikker. Bij de heren zwemploeg is toegevoegd v. d. Grient. Het damesteam bestaat uit mej. H Boxem en mej. J. Boom. Als trainer en verzorger treedt op de heer H. de Wandeler. T ecumsch-Molentocht Groep 10, Zaandam van de Neder landse Padvinders organiseert Zondag 8 September een wandelmars. Deze zg. Tecumseh-Molentocht biedt allen, die er aan deelnemen een mooie gele genheid, om met het schone Zaanse landschap en zijn historische molens kennis te maken. Alle leden van de NPV en de KV in NoordrHolland kunnen aan deze tocht deelnemen, mits zij ouder zijn dan 12 jaar. De deelnemers aan de 15 km. tocht worden in de gelegenheid gesteld de oliemolen „Het Pink" te bezichtigen; zij, die aan de 25 km. tocht meedoen, kunnen een kijkje nemen in de oliemo len „De Strijd" aan het Kalf. Van het terrein van de artillerie-in richting, Hembrug wordt tussen 9 en 11 uur gestart. Wie de 'ocht volbrengt komt in het bezit van een fraaie herinnering-me daille, terwijl voor groepen, die zonder uitvallers de 15? of 25 kilometertjes uit lopen een groepsprijs beschikbaar is ge steld (groep is min. 15 personen De inschrijfdatum is verlengd tot 3 September, zodat nu alle padvinders in Noord-Holland zich alsnog kunnen la ten inschrijven bij Akela Wezel, Prins Hendrikkade 19, Zaandam. Het bestuur van het Sportcomité, dat zich op zo uitstekende wijze van zijn taak heeft gekweten (zo zelfs, dat ver schillende leden hun vacantle hebben op geofferd om de uitzending te doen sla gen!) gaat ln zijn geheel mee: het be treft de heren Van Zoonen, voorzitter; De Rie, secretaris; Boxem, penningmees ter; De Boer, Bonsema en Köster, leden. Voorts zullen enige Alkmaarse journa listen de reis meemaken Aan de deelnemers werden gisteren avond enige „nuttige wenken" door insi ders-Engelandvaarders medegedeeld, waar mee een levendig debat over het sigaret- tenvraagstuk gepaard ging en waarbij trainer Melnders met een glorieus idee orde schiep ln een bijna chaotische toe stand. Brief uit Bath De gemeente ontving dezer dagen dezen, aan den Burgemeester gerichten brief uit Bath: 9. Sion HUI Bath. Somerset. The Mayor Alkmaar Holland. Dear Sir. For several months I have been meaning to write to you to say how much I enjoyed the tulips that were given to Bath bij Alkmaar. Everyti- me I pas9ed they gave "me great pleas- eure bij their eolour and uniform height; so I thought I should like you, and through you the people of Alk maar. to know how much I apprecia- ted this gift. Yours faithfully, Marie Louise Morgan.' KLEINE MATUSCHKA'S. Navolgers van den man, die Jaren ge leden ln Hongarije een serie spoorweg ongevallen op zijn nam had staan, zijn ook in Alkmaar aan het werk gesiagen. De „heren" bleken echter niet ouder dan10 jaar te zijn Toen namelijk Zondagmorgen de trein, die om ongeveer één uur uit Amsterdam komt, de Rozenstraat passeerde, wer den de omwonenden opgeschrikt door t' harde bonkende geluid, dat de trein op de rails maakte. Het bleek bij onder-mek, dat enige Jongens van ongeveer tien len tes getracht hadden een spoorwegongeluk te forceren door een aantal grote stenen op de rails te leggen. De politie, die ge waarschuwd werd, nam de knapen mee naar het bureau, waar zij ernstig werden onderhouden. OMVER GEREDEN. Een ambtenaar van de lichtbedrijven. die herstelllngswerkzaamheden ver richtte aan een lantaarnpaal aan de Kanaaldijk, werd toen hij op de ladder stond aangereden door een met balen stro beladen wagen. Hij kwam te vallen en klaagde over duizeligheid. Na onderzoek in het Cen traal Ziekenhuis werd hij naar huis vervoerd waar hij het bed zal ipoeten houden. „De Vrije Alkmaarder" looft prijzen uit Men schat dat in het gehele land on geveer 7000 toneelverenigingen bestaan en wanneer men aanneemt, dat deze verenigingen een gemiddeld ledental van 15 personen hebben, dan komt men tot de ontdekking, dat Nederland het bezit is" van meer dan honderd duizend amateurtonelisten. Het Amateur-toneel mag zich dus ver heugen in een grote belangsteUing en in Alkmaar blijkt dat wel door het feit, dat er negenrien verenigingen bestaan, die toneel en operette voor het voetlicht brengen op een wijze, die in vele geval len nog zo slecht niet is. Dit mag zeker wel eens geconstateerd worden, want al is het ook dikwijls zo, dat de presta ties ver beneden peil blijven en ook onze verenigingen maken hierop soms geen uitzondering toch is de al gemene indruk, die men krijgt na een seizoen waarin de spelers hun best heb ben gedaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen, zeer bevredigend. Door hen, die geheel buiten de kringen van het amateurtonel verkeren, wordt in de regel deze liefhebberij met een zekere laatdunkendheid beschouwd. En inder daad is hiervoor dan ook wel reden wanneer men het peil in ogenschouw neemt waarop vele voorstellingen zich bevinden .Vooral de keuze van de te spelen stukken is hierop van grote in vloed en daarom verdient deze factor bij de beoefening van 't amateur-toneel zeker een belangrijk deel van de aan dacht. Ook het euvel, dat de leden van een bepaalde club of vereniging zich Historisch orgel wordt gerestaureerd Aan de Firma Bern. gels Zn. (Ver- dronitenoord 39) is de restauratie opgedra gen van het historische orgel in de Grote Kerk te Zwolle Het instrument dateert uit het begin der 18e eeuw en was het eerst vier-klavierorgel. dat ln Nederland werd gebouwd. Lange tijd was het Zwolse orgel het grootste In ons land tot het door een Rotterdams werd overtroffen. Dit laatste orgel is echter vernietigd bij het bombardement in 1940, zodat het Zwolse orgel weer he grootste ls van de oude instrumenten. De restauratie 2al waar schijnlijk ruim een jaar duren en onge veer f37.000 kosten. Dat dit werk ls op gedragen aan de Alkmaarse firma ls voor zeker een grote eer voor de befretfende firma. VOORDRACHTAVOND VAN CHARLOTTE KöHLER. directie van „Het Gulden Vlies" heeft Charlotte Köhler bereid gevonden haar nieuwe voordracht ook in Alkmaar te brengen. Die avond zal zij opvoeren .Oompjes Droom", humoristische novelle van F. M. Dostojewskl. Alkmaar geniet het voorrecht een van de eerste plaatsen in Nederland te zo waar zij „Oompjes Droom' ten tonele brengt. DE NIEUWE WETHOUDERS Hoewel de beide grootste raadsfracties de wethouderszetels onderling reeds heb ben verdeeld, blijven de namen van de nieuwe wethouders de verrassing voor de morgen te houden raadsvergadering. Naar wij uit wel Ingerichte kringen vernemen zouden de heren H. Coerts en Bakker als Partij van de Arbeid, can- didaten voor de wethouderszetels ln aan merking komen. Als K.V.P. candidaten worden genoemd de heren M. P. Andriesma en G. H. A. de Zeeuw. POGING TOT INBRAAK. Gisteravond om elf uur vond ln de Nieuwpoortslaan een poging tot inbraak plaats. De Inbrekers, die bezig waren een gat te zagen ln een houten schuur, wer den gestoord door <Je komst van den zoon des huizes Zij namen de vlucht; de po litie heeft de zaak in onderzoek. EEN GEVAAR OP DEf WEG. Zondagmiddag hield de politie in de Langestraat een motorrijder aan, die niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs. Bovendien bleek het motor rijwiel niet van een deugdelijk stel remmen voorzien te zijn. De motor werd in beslag genomen en tegen de berij der werd proces-verbaal opgemaakt TE WILD GESPEELD. Gisteren vermaakten zich enige Jeug dige knapen met een partijtje voetbal op het Hofplein. Een der jongelingen kwam te vallen en brak een pols Door een zuster van het DiaconesSenhuis werd de eerste hulp verleend, waar-na hij door de G.G.D. naar het Centraal Zieken huis werd overgebracht. torenhoog verheven achten boven hun „collega's" komt helaas maar al te dik wijls voor. Iets meer waardering voor het werk van anderen is in vele gevallen geen overbodige luxe en daarom heeft d« Vrije Alkmaarder het plan opgevat om door middel van een onderlinge wed strijd. die in het komende seizoen ge houden zal worden, de animo voor goed amateurtoneel te versterken in de hoop dat hiermede bereikt zal worden dat men teneinde de erepalm weg te kunnen dragen een zo goed mogelij ke prestatie zal leveren. De prijzen zullen verdeeld worden als volgt voor de toneelverenigingen: Eerste prijs f 100, 2e f 75 en 3e prijs f 50. Voor de operetteverenigingen wordt een prijs van f 75 uitgeloofd. Teven zal de win naars een blijvende b -ruïnering worden aangeboden. GOED VOORBEELD DOET GOED VOLGEN VAN DER PLUYM IN ZAKFORMAAT Een militair, een zekere M. v. R. had waarschijnlijk te veel Van der Pluym. romans gelezen en was onder de Invloed daarvan aan het oplichten geslagen. Hij begon zijn werkzaamheden te Utrecht, maar werd gearresteerd en naar een mili tair strafkamp te Muiden overgebracht. Aangezien de vrije natuur hem meer aantrok, ontvluchtte hij op zekere dag met medeneming van een pay-book van een andere soldaat. Hij kwam in Alkmaar terecht en be sloot zijn operatle-ferreln maar in deze omtrek te kiezen. Daar hij bekend was met de namen van verschillende Alk maarse militairen, die zich op het ogen blik ln Indië bet.nden. ging hij bij enige Ingezetenen de groeten overbrengen van hun Jongens. Natuurlijk werd hij goed ontvangen hij kwam Immers pas uit Nie Oost! en bleef natuurlijk eten en slapen. Bij één vader had hij evenwel geen succes. Hier vertelde hij namelijk, dat de zoon des huizes in Bandoeng ge- détacheerd lag. Dit klopte echter niet met de feiten, want de familie had zo juist bericht ontvangen dat de betref fende militair op B»ll lag. Hij kreeg hier dus geen gelegenheid om zijn trud uit te voeren, die bestond uit het vol gende hij vertelde bij iedereen dat hij als chauffeur in dienst was bij een kapi tein, die regelmatig naar Duitsland moest. En aangezien daar voor koffie van alles te krijgen was, zou hij, Indien mén hem vijftig gulden meegaf, koffie kopen en deze ruilen ln Duitsland. Bij vele In gezetenen had hij met dit smoesje suc ces. echter niet bij zijn laatste slacht- ofler. want de wantrouwende papa, was zo verstandig om naar de politie te gaan en deze de zaak te laten uitzoeken. De recherche nam den man gevangen en op het bureau legde hij een volledige be kentenis af. Hij werd ter beschikking gesteld van den auditeur-militair en weer naar Muiden overgebracht. LIJST TER INZAGE. In onze winkel, Langestraat 15. ligt vanaf heden ter inzage de lijst G 10 met namen van geïnterneer den op Java, die naar geallieerd gebied geëvacueerd zyn. Obdam. Twee jaar met aftrek voor v. d. Pluym Tegen den voormaligen directeur van het DBVO J. van der Pluym is hedenmorgen in de zitting van de Arondissementsrechtbank 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek uitgespro ken. De rechtbank achtte niet bewezen, dat valsheid in geschrifte is gepleegd doch wel, dat Van der Pluym zich geld heeft toegeëigend toebehorende aan de Staat. BENOEMING. Te rekenen met terugwerkende kracht vanaf 1 November 1942. is de heer J. Wichers als stationambtenaar der N. S. alhier, benoemd. Onze plaatsgenoot, de heer J. Woudhuizen slaagde voor het Staats examen A. Beemster. SUCCES VOOR .HARMONIE". De heer Joh. Gerritsen heeft met de Gem. Zangvereniging „Harmo nie" te Beemster, enige opmerke lijke successen behaald. De kinder klasse wist onder zyn leiding de operette „Hans en Grietje" tot. het glansnummer der feestavond, geor ganiseerd door „Harmonie", te ma- unae uit door goed toneelspel en zuivere zang, terwijl aankleding en grimering in de puntjes verzorgd waren. Op het concours te Doetichem be vestigde de dirigent zijn muzikale leiding, door in de le afd. een le prijs te behalen. De jury, bestaands uit de heren Leo Smeets, Willem Landré en Hendrik Altink, heeft in haar beoordeling opvatting, zui verheid, klankgehalte en uitspraak met gunstige cijfers genoteerd. Het verplichte nummer, „Perels" van Jac. Scholten, *rd beter ge* zongen als het vrije nummer. „O, zoek „Het Licht" van F. J. Sicking, hoewel het in de beoordeling slechts met gering verschil tot uiting kwam. Met 319 punten was een le prijs Ruimschoots verkregen. Het eerste openbare optreden van den heer Gerritsen met zyn nieuwe vereni ging is voor beiden een stimulans om deze goede samenwerking te handhaven en versterken.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1