ltmaartler Nederland eist herstelbetaling Zou het waar zijn Hulpverlening aan de landbouw Generaal de Lattre de Tassigny in ons land Balkan-scherpschutters in actie "SEM-OONHBCH'jNJ IETS WARMER. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Wisselend bewolkt met lange peri oden van zonneschijn, hier en daar nog een verspreide bui, iets warmer dan gisteren, zwakke tot matige Zui delijke wind. ZATERDAG T SEPTEMBER 1945. U Jaargaor No. £55-447. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. PAQBIAD VOQR AIKMAA8 BH OMGKV1NQ UITGAVE: NV. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 LO. Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. 22M.Advertentle-afd.Langestrut U, tel. mu TAXI-AANRANDERS GEARRESTEERD. De Amsterdamse Centrale recherche heeft de daders van de roofovervallen op taxichauffeurs gearresteerd. Het zijn twee 19-jarige Amsterdammers, een militair en een electro-monteur. De Kip wordt geplukt p Oorlogsmateriaal als betaalmiddel Nederland vraagt herstelbetaling van Italië ten bedrage van 10.834.256 pond •terling, waarvan ongeveer 10 millioen pond wegens verliezen, veroorzaakt door oorlogsgeweld met inbegrip van de verliezen van de marine, de koopvaardU. van pensioenen en oorlogsuitgaven en ongeveer een bedrag van 834.256 pond wegeLS verliezen uit andere hoofde, zoals in beslag genomen en gestrande ladingen en de verliezen geleden door gearresteerde en ln Italië geïnterneerde Nederlanders. Nederland eist 10 millioen I van Italië pond 1 De Nederlandse delegatie verklaart, dat zij rekening wenst te houden met de nomlsche positie van Italië en geen eisen wil stellen die de economische stabiliteit van Italië ln gevaar zouden kunnen bren gen of het herstel van zijn handel en In dustrie) zouden kunnen vertragen Teneinde Italië ln staat te stellen aar zijn verplichtingen ten opzichte van Ne derland te voldoen, is de Nederlandse regering bereid een deel van het over schot aan Italiaans oorlogsmateriaal, ter beschikking va nde Sowjet-Unle, En geland. de Verenigde Staten en Frank- betaling te aanvaaraden. Hierbij wordt rijk zal worden gesteld, als gedeeltelijke ln het bijzonder gedacht aan eenheden van de Italiaanse marine, machinerieën en werktuigen. De door de Nederlandse regering geleden verliezen door oorzaken anders dan oorlogsgeweld moeten gens de els evenwel ten volle worden vergoed. Het ligt niet ln de bedoeling van de Nederlandse regering Italiaans bezit uit hoofde van de bepalingen betreffende vijandelijk vermogen tot dat doel te liqui deren. Wel zullen deze activa worden be heerd tot een bevredigende regeling. Het m.s. lason Onder de verliezen als laatstbedoeld velt dat van het m.s. „Jason", dat voor reke ning van de Nederlandse Stoomvaart-Mij „Oceaan" door een Italiaanse te Venetië autoriteiten is vastgehouden, aangezien Afscheidsparade eerste divisie De Maliebaan was gistermorgen getuige van een indrukwekkend schouwspel de eerste_ divisie, die voor haar vertrek na53 India van HM. de Koningin de naam van 7 December-divisifTuntving, hield t® Utrecht haar afscheidsparade, waar. aan vele belangrijke nderdelen medewerkten. Het défilé werd bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard, door den Sultan van Porifïanak, door Gene raal de Lattre de Tassigny en door den Minister-president. Het voorbijtrekken van de troe pen duurde drie kwartier. Nederlander lid Uitvoerend Comité I. 0. C. In een zitting van het Internatio naal Olympisch comité is onze land genoot, de heer P. W. Scharroo met algemene stemmen en bij acclama tie benoemd tot lid van het uitvoe rend comité van het I.O.C. In het uitvoerend comité hebben thans zitting de heren Edstroem, Zweden, president; Brundage, V.S., vice-president; De Polignac, Frank rijk; Lord Aberd are, Engeland en P. W. Scharroo, Nederland. De heer Scharroo is de eerste Ne derlandse vertegenwoordiger in het uitvoerend comité. Geen voetbal op Olympische spelen Fakkelloop blijft gehandhaafd Op voorstel van het Organisatie-Comité te Londen heeft het Congres van het In ternationaal Olympisch Comité besloten ln 1948 de voetbalsport slechts als demon stratie op het programma te plaatsen. Overigens zullen ongeveer dezelfde tak ken van sport te Londen een plaatsje vin den als in 1938 te Berlijn. Handbal zal evenwel verdwijnen en daarvoor ln de plaats komt het basketball. Ook in het programma der Olympische Winterspelen zullen enkele wijzigingen worden aangebracht. Zweden heeft de wens te kennen gege ven een vijf kamp tijdens de Winterspe len te doen houden, bestaande uit scher men, schieten, een achttien km sklwed- atrijd, een concours hipplque en een af dalingswedstrijd. Het verschil met de z.g. Zomervijfkamp is, dat in plaats van een cross- een sklwedsrtijd is geko men en dat de afdallngswedstrljd het zwemnummer heeft vervangen Een teleurstelling zal het ongetwijfeld voor menlgen liefhebber van de zgn. zaalsporten zijn, dat het I.O.C. definitief het handbal in de zaal als ook het tafel tennis als Olympische sport heeft afge wezen. Men staat op het standpunt, dat ook btj de Olympische Winterspelen alle takken van sport ln de openlucht dienen te geschieden en niet in de een zaal. Naar bekend s voor de eerste maal ln» 1936 een estafette gehouden van hetl Griekse stadje Olympla naar Berlijn om het vuur, de vlam der Olympiade, naar de stad, waar de spelen worden gehouden, over te brengen. Het be sluit is thans genomen ook in 1948 een estafette van Olympia naar Londen te organiseren, al zit men wel een beetje met de moeilijkheid, hoe het Kanaal over te komen. Waarschijnlijk zal het vuur van Frankrijk naar Engeland worden overgebracht door roeiers. werd gebouwd en dat door de Italiaanse een dag voordat het schip naar Nederland zou vertrekken de Duitsers dat land bin nenvielen. De hieruit voortvloeiende kosten bedragen ongeveer 41.250 pond sterling, waaraan nog dient te worden toegevoegd een bedrag van ongeveer 481.250 pond sterling, zijnde het verschil tussen de kostprijs ln 1940 en thans. Andere Nederlandse vorderingen die ten volle dienen te worden betaald (tot een bedrag van ongeveer 184.937 pond ster ling) zijn die, welke betrekking hebben op Nederlandse ladingen, die aan boord van Duitse schepen door de Italiaanse autoriteiten jn beslag zijn genomen ln Eritrea en Italiaans Somalteland en di verse andere ladingen, door Italië ln be slag genomen De vordering wegens verliezen door ln Italië gearresteerde' of geïnterneerde Ne derlanders geleden bedraagt ongeveer 125.000 pond sterling. Tien jaar geëist tegen S. D.-spion EEN FRAAI STEL,.ILLEGALEN Voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Bosch stond Donderdag terecht Willem van Kepp-n. Hij had gewerkt voor de S.D. en ln Maart 1941 zijn medewerking verleend om een val op te stellen voor twee illegale werkers. Zij werden gear resteerd maar na enige tijd kwamen zij vrij. Beide werden als getuigen gehoord, maar zijn intussen zelf gedetineerd, de een omdat hij gelden van de illegaliteit zou hebben verduisterd en Se ander om dat hij in Breda een illegale organisatie van 42 personen zou hebben opgerold. In het requisitoir zeide mr. Houben. dat van K., die meermalen veroordeeld was wegens afpersing of verduistering, nadien bij de S-D. ernstig verraad heeft gepleegd Hij esite daarom 10 jaar ge- vangeisstraf en ontzegging van het kies recht voor het leven. Ongeval met projectiel Bij baggerwerkzaamheden in de Bei telkade te Amsterdam kwam een pro jectiel tot ontploffing, waardoor een 27-jarige werkman ernstig werd ver wond. Het slachtoffer moest per ambu lance naar zijn woning te Haarlem worden vervoerd. Het werk i* voorlo pig stopgezet. Sonei ter dood veroordeeld De beruchte Japanse beul Son«l, een der grootste oorlogsmisdadigers uit het Verre Oosten, is ter dood veroordeeld. Fi'm over de slag bij Arnhem Op wens van koning George van En geland zal op Dinsdag 17 September de tweede gedenkdag van de slag bij Arnhem tegelijkertijd met de première in Londen, Arnhem en Ottawa, de film „Theirs is the Glory" in besloten kring ln het Balmoral Castle worden vertoond Nederlandse meisjes van de onder grondse beweging zullen per vliegtuig uit Arnhem naar Londen gebracht worden, waar zij programma's van de Londenae première van de film, die ln de Gaumont Cinema gedraald wordt, zullen verkopen, ten bate van het Fonds voor Luchtlan dingstroepen Op dezelfde dag zullen 12 o\ erlevendeiT van de slag bij Arnhem een krans leggen op het graf van den onbe kenden soldaat ln Londen. Eindelijk naturalisatie Oud-Spanjestrijders Bij de Tweede Kamer is door den Mi nister van Justltl? ten wetsontwerp in- gediend tot naturalisatie van een twin- igtal oucf-Spanjestrijders. Het wil den minister voorkomen, dat er geen bezwaar is om de betrokken oud- Nederlanders, die zich gedurende de be zetting goede vaderlanders getoond heb ben en in dat tijdperk als oud-deelnemers aan de strijd ln Spanje bijzondere risico'B gelopen hebben, hun verloren nationali teit terug te geven, terwijl het billijk lijkt om de naturalisatie kosteloos te ver lenen. Overigens komen sommigen hunner ook uit hoofde van vervulde militaire dienst bij de Nederlandse strijdkrachten voor kosteloze naturalisatie in aanmerking. Ten einde tegemoet te komen aan het gerechtvaardigd verlangen van belang hebbenden naar spoedige afdoening is in diening van een formeel verzoek om na turalisatie niet gevorderd Ook is voor hen van ambtswege het bewijs toege voegd, dat zij het Nederlandschap verlo ren hebben. Eveneens werd het voor onderzoek enigszins bekort. Uitbreiding electrisch spoornet Met Ingang van Maandag 7 October zullen de baanvakken Haarlem-Uitgeest en Velsen-IJmuiden O.-IJmuiden weer electrisch worden bereden. Op die da tum zullen ook dé stopplaatsen Velsen- Zeeweg, IJmuidenJulianakade en IJmuidenCasembrootstr. worden her opend. F.A.O. Conferentie De algemene commissie van de FAO heeft het voorstel gedaan een commissie in het leven te roepen ter bestudering van de voedselsituatie en de voorstel- ulen van de wereldvoedsel-raad. De con ferentie heeft het voorstel aangenomen met algemene stemmen Norris E. Dodd, Amerikaans onderminister van Landbouw, tot voorzitter van de nieuwe commissie gekozen. Tsjien, onderminis ter van Landbouw van China, werd vice-voorzitter. De resolutie van de UN RRA, die eergisteren door Laguardia is ingediend, is naar een andere commissie verwezen. Hierin wordt aangedrongen op een zo doeltreffend mogelijke hulp verlening aan de landbouw in de bevrij de landen. De volgende dagen zullen worden in beslag genomen door vergade ringen van commissies en deskundigen. De hoofden van de delegaties en de mi nisters van Voedselvoorziening en Land bouw zullen vrij /Ijn al of niet te ver trekken. De conferentie zal op 14 Sep tember worden gesloten. Boyd Orr tevreden Tijdens een persconferentie heeft Sir John Boyd Orr ijn grote tevredenheid uitgesproken over het verloop van de conferentie van FAO. De bereikte overeenstemming, aldus Orr, is het bewijs dat de landen zeer zel.er eensgezind kunnen zijn wat be treft vraagstukken van het grootste be lang, ondanks het feit, da de wereld ver deeld is door internationale kwesties. Wij hebben allen hoop en moed op de toekomst DISTRIBUTIENIEUWS. MEER BRANDSPIRITUS. Met ingang van begin October zullen de handelaren met een grotere hoe veelheid brandspiritus worden be voorraad. De hoeveelheid van 40 pro cent van hun vóór-oorlogse omzet, zal worden verhoogd tot 60 procent. Alle bonnen voor brandspiritus, die in de loop van de tijd zijn uitgegeven, verliezen met ingang van 1 October aanstaande hun geldigheid. DE PRIJZEN VAN FRUITPRODUCTEN, i De prijzen van vruchten op sap, snelgevroren vruchten, kersen- en bosbessensap-fruitproducten, die een min of meer luxe karakter dragen zijn door de overheid vrijgelaten. De overige fruitproducten, die voor de oorlog wel voor de gewone beurs bereikbaar waren, blijven echter aan een officiële maximumprijs gebonden. Dat zijn oJi). jam, rode en zwarte bes sensap, frambozensap, appelmoes, vruchtenwijn, vruchtendranken, limo nade, tomatenpuree, tomatenketchup en tomatensap. Iedere beklaagde in het proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers te Neuren berg kreeg nog tien minuten, om zich te verdedigen. Rudolf Hess aan het woord. Ass. Press P. Avontuurlijke Russen gearresteerd Een Russische officier van de lucht macht en zijn Russische reisgenote, die de vorige maand de Russische zóne van Duitsland in een gestolen vliegtuig verlieten, zijn vandaag aart de Neder landse grens van de Britse zóne ge arresteerd. De officier, wisns naam naar ver luidt Pononaref is, had zijn uniform verbrand. Het paar, was zonder moei lijkheden via de Britse zóne Neder land binnengekomen. Hun gedrag hier te lande wekte echter argwaan. Zij verkochten vreemd geld en sieraden, waaronder ringen, horloges, 60.000 roe bels (ongeveer 60,000 gulden) en ver scheidene honderdduizenden bezettings marken, die ongeveer een kwartje waard zijn. Volgens een ambtenaar van de bestuurscommissie zou dit de opbrengst zijn van In de Russische zóne bedreven roofpartijen. De Nederlandse politie had het paar tenslotte gearresteerd. Zij wisten ech ter te ontsnappen naar de grens van de Britse zóne. De Russische verbin dingsautoriteiten in die zóne zullen zich verder over hen ontfermen. Negentig officieren van het corps Mariniers zijn Maandag op de Coolsingel te Rotterdam beëdigd. Tijdens de plechtigheid. A.N.P. Waardering voor Nederlandse leger Als onderdeel van zijn kort bezoek aan Nederland maakte generaal De Lattre de Tassigny gistermiddag op uitnodiging van de KLM een vlucht per DC-J boven de Zuiderzee-werken. Omstreeks 4 uur arriveerde de gene raal. die de lunch had gebruikt met het prinselijk paar aan boord van het Jacht „Plet Hein", op Schiphol. Na de begroeting begaf het gezelschap, waaronder zich ook de zoon van den generaal bevond, aan boord van het KLM- vliegtulg, waarmede de vlucht werd" on dernomen. - Na afloop betuigde de generaal De Lattre de Tassigny den heer Plcsman zijn hartelijke dank voor de uiterst interessante trip. Daarna begaf het gezelschap zich per auto naar Den Haag. Ontvangst Journalisten. „Ik ben in Nederland als soldaat op uit nodiging van soldaten, gekomen", aldus begroette generaal De Lattre de Tas signy tijdens een ontvangst in Hotel des Indes te 's-Gravenhage de Journalisten die gaarne van de gelegenheid gebruik maakten den generaal naar zijn indruk ken over ons land te vragen. In hoge mate had de generaal bewon dering voor de wederopbouw in Neder land, alsmede voor de energie waarmede de bevolking aan het werk was getogen Getroffen had hem in het bijzonder de toestand van de Rotterdamse haven, waar reeds veel is opgeruimd en hersteld. Na met waardering het aandeel Nederland in deze oorlog te hebben ge memoreerd, sprak de generaal zijn waar dering uit over de opleiding der Neder landse soldaten. De parade van de 7-December-dlvisle te Utrecht had een grote Indruk op hem gemaakt. Griekenland Joego-Slavië De generale staven van het Griekse leger en de luchtmacht hebben een com muniqué uitgegeven, waarin zij een uit eenzetting geven van het neerschieten van een Grieks vliegtuig boven Joego slavië. Een Grieka vliegtuig was uit zijn koers geraakt en boven Joegoslavisch gebied terecht gekomen. Het vliegtuig werd door luchtdoelgeschut beschoten en in de motor getroffen. Het vliegtuig was daardoor verplicht op Joe goslavisch gebied te landen. De Griekse regering heeft deze verklaring ook aan de Joegoslavische autoriteiten doen toe komen, zij beschouwt het incident overi gens als onbelangrijk. Britse lezing. Officiële Britse kringen ln Athene heb ben bevestigd, dat een Grieks vliegtuig op Joegoslavisch geondgebied is neer gestort. Er zijn echter geen tekenen die er op wijzen, dat deze machine ls neer geschoten. Arabieren niet naar de Londense conferentie Het Arabische Hoge Comité heeft Zaerdag de uitnodiging van de Britse regering deel te nemen aan de Lon dense Conferentie over Palestina ver worpen. Alleen volgens de beginselen en op de voorwaarden, welke door het Comtié zijn vastgesteld willen de Ara bieren onderhandelen. Daarnaast de Britse weigering met den Groot-Moef ti te onderhandelen een red-sa voor de weigering. BELGIË STAAKT De dokwerkers van de haven van Brussel hebben gisterenmorgen het werk neergelegd. Ook op de scheepswerven van Eisden is een staking uitgebroken. Ongeveer 200 werklieden hebben de arbeid neergelegd. Zij eisen voor delen in natura, onder meer dezelf de hoeveelheid steenkool als aan de mijnwerkers wordt toegekend. Het administratieve personeel is aan het werk gebleven. k Te Antwerpen is eveneens het werk in de haven geheel stilgelegd. Hedenmorgen zal gestemd worden over het al of niet voortzetten der staking. Britse order voor super-snel vliegtuig geannuleerd Door de Britse pers wordt gemeld.d!t het werk aan een vliegtuig, dat sneller dan he geluid zou moeten vliegen, op order van de Britse regering ls stop gezet. Het vliegtuig was voor twee-derde gedeelte gereed; er is reeds een bedrag van tweehonderdduizend pond sterling aan ten koste gelegd. Er ls besloten, dat geen experimenteel vliegtuig door een menselijke piloot gevlogen zal worden, voordat precies beknd ls, wat er gebeu ren kan bij een snelheid van 750 mijl per uur (de snelheid van het geluld). Grepen uit het Radioprogramma ZONDAG 8 SEPTEMBER 1946, HILVERSUM I. 8.— Nieuws. 10.— Kerk dienst 12.15 In 't Boeckhuys. 12.30 Lunch concert. 16.30 Ziekenlof. 18.30 Voor de Ned strijdkrachten. 20.— Voetbalrep. 20 15 Luisterspel. 22.35 The Ballroom Melo- dlans. 23.15 Slotaccoord. HILVERSUM n. 8.— Nieuws. 8.55 Post- dulvenber. 9 Voor de tuin. 10.40 In de tuin der poëzie. 15.15 Fllmpraatje. 16.35 Sportflitsen. 17.30 Ome Keesje. 18.15 Sport. 18.30 VPRO. 20.15 Radio Phllh. orkest. 22.10 Hoorspel. 23.15 The Skymasters. MAANDAG 9 SEPTEMBER 1946. HILVERSUM I. 7.— en 8.— Nieuws. 9.15 Voor Jonge zieken. 10.30 Morgendienst 11.45 Famllleber. uit Indlë. 15.15 Kamer- muizek 18.30 Voor de Ned. strijdkrach ten. 19.45 Landbouw. 20.08 Utrechts Sted. Orkest. 21.10 Trio Pasquier. 2130 Wande ling door Artls. 23.30 Lichte orkestmuziek. HILVERSUM II. 7.— en f.— Nieuws. Mozart-progr. 10.— Morgenwijding. 10.20 Regenboog. 13.15 Benedict Sllber- man. 15.30 Voor kleuters. 18.45 The Ram- blers. 20.45 Omroeporkest. 21.15 Variété composities. 22.15 GG-Cabaret. 22.45 Gees telijk leven. 23.15 Gr.pl, Rusland en de Ver. Staten DE bevordering van de vriendschap tussen Rusland en Amerika door een duidelijker omschrijving van politiek, doelstellingen en belangen door de beide naties, wordt bepleit in een persoonlijke brief van Donald M. Nelson, geduren de oorlogstijd hoofd van het Bureau voor Productie, aan Stalin. Nelson, die Sta- lin gedurende de oorlog bezocht, beves tigde opnieuw het toen door hem geop perde voorstel dat een Amerikaanse commissie naar Rusland zou gaan voor het zoeken naar wegen waaflangs "de handel tussen beide landen op ongeken de schaal kan worden ontwikkeld en de toenadering tussen beide naties bevor derd. De brief van Nelson 1s opgeno men in het door hem uit te geven boek „Arsenal of Democracy", dat de ge schiedenis weergeeft van de Amerikaan se inspanning voor de oorlogsproductie. Hij schreef deze brief eerst als een z.g. veronderstelde brief, doch besloot toen deze in werkelijkheid via de Russische Ambassade aan Stalin te zenden .Nel son verricht thans als particulier spe ciaal werk voor de productie op ver zoek van President Truman. JN zijn brief herinnerde Nelson er aan, dat tijdens hun ontmoeting, Stalin en hij de overtuiging deelden dat er niets méér catastrophaal kon zijn dan een conflict tussen de twee grote mogend heden, die elkaar nimmer hadden be vochten. de overtuiging dat het lot van het menselijk ras afhankelijk was van de voortzetting der vriendschap en sa menwerking tussen Rusland en Amerika. Nelson schreef o.m. ..Vele mensen in Uw land en het mijne zijn ernstig verontrust over het oorlogsgepraat dat op het huidige tijdstip de ronde doet in de wereld. Naar mijn mening vindt veel van deze angst haar oorzaak in onvriendelijke woorden, critiek en we derzijdse beschuldigingen, waarvan de meeste echter niet de gevoelens van grote meerderheid der bevolkingen van beide naties weerspiegelen." ER op wijzende dat de Russische cen suur van de Amerikaanse pers en ra—o moeilijk te begrijpen ls, zelde Nel son, dat vrijheid van commentaar een Amerikaanse traditie is, waar niet over ged ht wordt deze te beperken, doch dat de pers daarom nog niet altijd de strikte weerspiegeling is van de gevoe lens der bevolking. „Gij kunt mij gelo ven wtanneer ik ondubbelzinnig verklaar dat de grote meerderheid van de Ame rikaanse bevolking Rusland vriendelijk gezind is. Ik zeg niet dat de meerder heid van onze bevolking op politiek ge bied instemt met de Russen, doch de Amerikanen zijn het politiek zelfs met elka-r niet volledig eens. Rusland wordf in de Amerikaanse pers niet zo streng gekapitteld, als de twee grote Ameri kaanse partijen dit elkaar doen." MET betrekking tot zijn denkbeeld in zake een Amerikaanse handelsmis sie. wees Nelson er op dat er met de handei e».n beter cultureel begrip, gro ter verdraagzaamheid en uiteindelijke uitroeiing van alle wantrouwen, geba seerd op misverstand, zal komen. Nelson zeide verder, dat er enige geschillen tussen de beide landen zijn, doch dat geen van deze ernstig zijn indien beide de wil hebben deze op te lossen. Nelson besloot: „Verschillen in onze politieke stelsels vormen geen rationele reden voor onvriendelijkheid. "WIJ hebben geen verlangen Uw stelsel te veranderen; wij geloven niet dat gij het onze wenst te veranderen. Er is geen reden waarom wij niet vriendschappelijk met elkaar kunnen leven, samen zaken doen en ge meenschappelijk kunnen streven naar een wereldgemeenschap waarin oorlog e n absolute, Inplaats van een veronder stelde onmogelijkheid zal zijn. Ik geef U de verzekering dat er niets anders is, dat het Amerikaanse volk zo gaarne wenst. a- N°G pas enige dagen geleden schreven wij een hoofdartikel over de pers in Nederland. Daarbij noemden wij het een trieste vertoning, dat de „oude" pers, die tijdens de jaren der bezetting een rol heeft gespeeld, die nu niet direct door een ieder kon worden gewaardeerd, weer uit allerlei duistere holen in het daglicht treedt. Wij hebben daarbij duidelijk uiteen gezet, hoe wij over die „oude" pers denken. Alleen waren de woorden, die wij gebruikten, feitelijk nog te zwak. yAN vele zijden heeft men ons gevraagd, of achter dat artikel misschien een bepaalde bedoeling stak. Of wij „iets wisten". 4 Inderdaad wij weten iets! Wij weten, dat de „oude" pers in Noord-Holland binnen enige weken opnieuw gaat verschijnen. Gij herinnert U het „Dagblad voor Noord-Holland" toch nog wel, dat blad, dat door zijn meer dan vrien delijke houding tegenover de Duitsers de persen en aanverwante machines voor Nederland heeft gered? Dat de vuilheid er bewust zo dik boven op legde, dat de lezers wel moesten voelen, hoe goed Nederlands het blad in feite was. Deze krant dus gaat weer verschijnen. En wij doen de Heren er ongetwijfeld 5 een genoegen mee, wanneer wij vast wat reclame maken. J^JU hebben wij eigenlijk de zaak een beetje verkeerd voorgesteld. Want weet u. de „oude" pers gaat niet opnieuw verschijnen. Het is een nieuwe J' ..oude" pers. Een figuur ongeveer als de „Nationale Rotterdamse Courant". die ook niets heeft uit te staan met de oude „Nieuwe Rotterdamse Courant" van Huyts. Sommige mensen en vooral ingewijden mompelen iets over camouflage. Maar dat ls bepaald laster. 0— ^LDUS zal het nieuwe Nederland goed doen de bloemen vast te bestellen - om zijn oude vriend het „Dagblad van Noord-Holland" weer te be- groeten. Wij beleven wel feestelijke dagen! DEWI.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1