kmaader Totaal begrotingstekort bedraagt bijna twee milliard Zitting 1946-'47 der Staten Generaal geopend „V. S. prediken de vrede alleen met de lippen" Waarom wantróuwt de Sowjet-Unie de V.S. Installatie Commissaris Dreeuws GEDEELTELIJK BEWOLKT. In de ochtend en voormiddag hier en daar nevel of mist. Overigens gedeel telijk bewolkt en overwegend droog weer, met aanvankelijk nog weinig wind. Iets hogere temperatuur dan gisteren. WOENSDAG Ut spprpMwrrji 194c 2e Jaargang No. 232-456. Directeur: Th. W. Refjnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOS ALKMAAR EN QMOEVINQ UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achterdam 20, ML 22H.Advertentle-af<L: Langestraat 15, tel. 39TL Te Caracas, de hoofdstad van Vene zuela, is een mislukte poging tot een militaire coup gedaan. Woensdagavond brak er een opstand uit in de cavalerie- kazerne in het Zuiden van de stad. De cpstand werd in hevig gevecht onder drukt. Mittioenennoia 1947 Uitgaven in 1947 minder dan in 1946 J^ER gewoonte getrouw heeft de Minister van Financiën de aanbieding van de rijksbegroting 1947 in de Tweede Kamer vergezeld doen gaan van een overzicht der financiën, de milioenennota. In de nota wordt erop gewezen, dat de op 28 Mei 1946 door den Minister van Financiën in een vergadering van de Eerste Kamer uitgesproken verwachting inzake een vermindering der rijksuitgaven voor het dienstjaar 1947 met 11/4 milliard wordt overtroffen. In de thans ter beoordeling voorgelegde cijfers wordt bet totaal der uitgaven voor 1947 geraamd op 4,250.093,693, tegenover 5,582,877,223 in 1916. derland in 1946 is verbeterd, de aan het begin van het jaar gekoesterde ver wachtingen omtrent het tempo van het economische herstel niet ten volle in vervulling zijn gegaan. Met name is het herstel en de uitbreiding van het pro ductieapparaat bij de gemaakte veron derstellingen ten achter gebleven, ter wijl het met het bestaande productieap paraat bereikte productie-volume niet ten volle bevredigend is geweest. Voor deze ontwikkeling zijn oorza ken aan te wijzen, welke niet of nau welijks door het Nederlandse volk en zijn regering konden worden beïnvloed. De leveringstermijn voor investerings goederen, welke moeten worden geïm- 12.6 milliard tekort in 1940-45 Deze nota bevat in de eerste plaats jten beschouwing over de dienstjaren 1940 tot en met 1945. Daaruit blijkt, dat tie begrotingstekorten over de jaren 1940 tot en met 1945 (Nederland en Londen tezamen genomen) in totaal het enor- 'tne bedrag van f 12,6 milliard belopen. In de tweede plaats bevat de nota een fbeachouwing over de ontwerp-begroting jVoor 1948, waarin naast de wijzigingen fv&n de marinebegroting, waardoor het budgetaire beeld een verslechtering on derging. nog andere wijzigingen worden .voorgesteld. De hoofdschotel der nota wordt ge vormd door opmerkingen en beschou wingen over de ohtwerp-begroting voor 1947 en door een uitvoerige beschouwing ;hiervan, geplaatst in het kader van het Sloor het Centraal Planbureau ontwor pen nationale budget. Dit budget is eensdeels gebaseerd op ben prognose van de waarschijnlijke ontwikkeling van d^ algehele economi sche toestand in 1947, terwijl voor een ander deel daarin taken zijn gesteld, welker verwezenlijking voor de toe- f;omst van ons land van essentieel be- ang worden geacht. Het batig saldo op de gewone dienst voor 1947 wordt geraamd op 90.783.527 gulden, welk bedrag bestemd is als bij- porteerd, zijn uitermate lang en ook de import van grondstoffen en. halffabri katen laat ten gevolge van de algeme ne schaarste veel te wensen over. Tot de oorzaken echter, welke het Ne derlandse volk wel kan beïnvloeden, behoren het nog steeds lage peil der arbeidsproductiviteit en het feit, dat de besparingen nog niet de voor een regel matig herstel noodzakelijke omvang hebben aangenomen. Een algemene verbetering van de eco nomische toestand zal slechts kunnen wirden bereikt, wanneer: a. de arbeidsproductiviteit wordt op gevoerd tot een peil, hetwelk dat van vóór de oorlog benadert en daardoor het nationaal product wordt opgevoerd; b. het kwantum voor export geschikte goederen kan worden opgevoerd; c. de consumptie desondanks beperkt blijft, waardoor de besparingen toene men. Daarnaast zal het van regeringswege nodig zijn: a. om de uitgaven, welke door de bij zondere tijdsomstandighden noodzakelijk zijn, biiïnen rationele grenzen te hou den en zo snel als de omstandighe den dit toelaten te liquideren; b, om ook ten aanzien van de ove rige uitgaven de vereiste rationalisatie en efficiëntie te bereiken. Eenooadige prinsjesdag Van Schaik weer Tweede Kamer-voorzitter? De Minister-President, dr. L. J. M. BeeL. heeft gistermiddag, in naam van H.M. de Jfcpningin, de zitting 1946—1947 der Staten-Generaal ge opend. Nadat dr. Beel de vergaderzaal was binnengeleid, hield hij staan- jdrage aan de buitengewone dienst. Deze de achter de regeringstafel de ope- ■luit uiteindelijk met een nadelig saldo '«van 1 651.117.009 gulden. Voegt men 'hierbij het nadelig saldo van het land bouwcrisisfonds dan komt men tot een totaal begrotingstekort v. f 1.967.399.992. Productievolume niet bevredigend In zijn slotbeschouwingen op de Rijks begroting voor 1947 erkent de minister van Financiën, dat, ofschoon ontegen zeglijk de economische toestand van Ne- ningsrede, waarin hij ojn. zeide: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze zitting in Haar naam te openen. Voor het eerst sinds jaren is het weer moge lijk het grondwettelijk voorschrift, vervat in de artikelen 103 en 106 onze hoogste Staatswet, na te leven en de gewone jaarlijkse zitting der Staten-Generaal op de 3c Dinsdag in September te openen. Met U ver heugt de regering zich, dat aldus de normale paden weder in volle om vang betreden worden. Op tal van Twee jaar vrijheid TOEN twee jaar geleden, op 17 Sep tember 1944, honderden vliegtuigen boven Son. Nijmegen en Arnhem ver schenen; parachutisten en materiaal werden neergelaten en de ene glider na de andere op Nederlandse bodem neer streek, wist ons volk. dat het uur der bevrijding was aangebroken. Een dag later was Eindhoven en grote delen van Nijmegen vrij. Drie dagen later was de verbinding tussen deze steden defi nitief in geallieerde handen en trok men over de geredde Waalbrug de Be tuwe in. Helaas waren de wegen in dit welvarende landsdeel niet berekend op het zware verkeer van tanks en ander oorlogsmachines. Daardoor kwam de hulp van groot materiaal voor Arnhem te laat. De spits van het tweede Engel se leger bereikte de luchtlandingstroe pen bij Oosterbeek en Arnhem wel, de hoofdmacht echter vorderd te langzaam, dan dat zij nog redding zou kunnen brengen. rede hierdoor ontstond het „drama van Arnhem". Met ongeëvenaarde heldenmoed heeft men gestreden. De verliezen van de hier strijdende troe pen zijn heel hoog geweest. Veel aan huizen en andere materiële goederen is er vernietigd. Het ergste echter was het feit, dat door het mislopen van de plannen bij Arnhem de voortgang van de bevrijding van ons land werd gestuit. De grote rivieren zouden maandenlang een grens door het land trekken. Een grens, die tot een vreselijke werkelijkheid werd, want zij was ook de grens tussen de vrijheid en de Duitse slavernij, die juist in die maanden haar meest satanische karakter zou gaan vertonen. gOVEN de rivieren tierde de honger. beneden de rivieren langs de lange frontlijn de angst. Angst voor de gra naten, vliegende- en gewone bommen, die bij nacht en dag op de steden dorpen neerploften. Groot is het aantal slachtofers geweest nog lang nadat deze gebieden waren bevrijd. Het is geen pretje in een frontstad te moeten leven. Het zenuwstelsel van menigeen heeft toen een misschien onherstelbare klap gekregen. Vooral de kinderen hebben onder die angst ernstig geleden. Daar tegenover stond echter dat het Zuiden vrij was, geen razzia's meer te wach ten had, geen honger leed. Daarom, on danks alle angst en gevaar, was men in het Zuiden met innig medeleven vervuld voor het leed, dat men wist, dat boven de grote rivieren werd ge leden. Men vernam uit de berichten van Londen en Herrijzend Nederland van de honger, die In de grote steden in het Westen werd geleden. Men wist van horden SD-ers en Landwachters. die het land afstroopt-1 op zoek naar men selijke buit. Men hoorde met ontzetting over de slachting van de mannelijke be volking van Putten, als vergelding voor de moord op enige hoge duitse officie ren bij de Woeste Hoeve. En men was dat alles innerlijk verheugd, bevrijd te zijn Omdat men wist dat daar boven de rivieren in veel heviger mate werd geleden, verdroeg men het eigen leed. Uit deze gesteldheid kon zich de spon tane actie „Zuid helpt Noord" tot ^en ongekend s\ifces ontwikkelen. Duizen den en duizenden pakketten voedsel lagen gereed om achter de oprukkende troepen aan mee te gaan naar het Noorden en Westen. Toen, meer dan ooit, heeft Noord en Zuid en West be seft. dat zij door onverbrekelijke ban den zijn verbonden. ^JU, twee jaren nadat de bevrijding van ons land begon, is het goed een ogen blik te overwegen, wat deze hernieuw de vrijheid ons heeft gebracht. Om een moment stil te staan bij hetgeen wij hebben gewonnen, maar evenzeer bij hetgeen, voorgoed misschien, is verloren gegaan. Het kan niet anders, dan dat onze ge dachten in de eerste plaats uitgaan naar de ongetelde velen die hun leven gaven, opdat wij weer vriï zouden zijn. De sol- datenkerkhoven, die nu ook in ons land te vinden zijn, getuigen van het jonge leven dat moest worden geofferd. Vra gend naar de zin van dat alles, kan men enkel tot de slotsom komen er geen zin in te zien. Kan men enkel deernis heb ben met een mensheid, die zo duidelijk toont, geraffineerder te zijn, dan het dier. Ook het dier doodt in de strijd om het bestaan, daarvoor is het tenslotte een „dier", het voert die strijd echter op een onvergelijkbaar eerlijker wijze dan .wij mensen, die van het doden een geperfectionneerde industrie hebben gemaakt. Als men in Margraten op het Amerikaanse oorlogskerkhof staat en men ziet die duizenden en duizenden withouten kruisen, vraagt men zich on willekeurig af, of het offer van al deze jonge levens de schamele opbrengst waard was. Zoals men zich dat ook af vraagt, als men denkt aan de vele dui zenden, die het leven lieten voor de vuurlopen of in de gasovens der vernie tigingskampen. De waarde van al die offers? Daar over spreken wij in de volgende artike len. als wij ons een ogenblik zullen be zighouden met te overdenken wat twee jaren bevrijding ons hebben gebracht. DEWI. (Zie vervolg in het no. van Vrijdag). gebieden doen zich intussen de ge volgen van de oorlog nog schier dagelijks gevoelen en zijn de pro blemen, welke om oplossing vra gen, ontelbaar. Van haar verantwoordelijk- heid te dezen is de regering zich diep bewust. Haar voor nemens zijn U uit de troonrede bekend en zij wenst thans met de spade op de" schouder om het beeld van Thorbecke te ge bruiken aan de slag te gaan. Zij is er van overtuigd, dat ook U, leden van de Staten-Geöe- raal, bereid bent het op U rus tende deel der verantwoorde lijkheid voor 's lands zaken te aanvaarden en in gemeen over leg met de regering de ter zake nodige maatregelen te treffen. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik de jaarlijkse gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." De voorzitter sloot daarna deze verenigde vergadering. Voorzitter Tweede Kamer Na de opening van de Staten- Generaal werd de nominatie voor 't voorzitterschap voor de Tweede Ka mer opgemaakt. Deze luidde aldus: 1. Mr. ,T. R. H. van Schaik (KVP). 2. Mr. A. M. Joekes" (PvdA), 3. C. Smecnk (AR). De heer Van Schaik kreeg 72 st.; de heer Joekes 54 en de heer Smeenk eveneens 54. AAN DE BEVOLKING VAN ALKMAAR B(| de aanvaarding: van m(]n ambt is het mij een behoefte, aan de bevolking van Alkmaar hartelijk dank te zeggen voor de vele en velerlei blijken van op rechte belangstelling, welke ik ter gele genheid van mijn benoeming mocht ont vangen en voor de talloze gelukwensen, die ml) en mUn gezin werden aangeboden. Deze tekenen van medeleven hebben ons zeer verheugd. Dat de bevolking op zo treffende wijze ook b(j mijn Installatie van haar gevoelens heeft doen blijken, heb Ik ten zeerste op prijs gesteld en met erkentelijkheid ge constateerd. Alkmaar. 16 SePt. 1946. De Burgemeester van Alkmaar, A. EOELMA. DISTRIBUTIEDIENST Ingaande Vrijdag 20 September a.s. zal voor bewoners van de Kogerpolder en omgeving (gemeente Akersloot) tfedere veertien dagen een zitting worden gehou den in het perceel van den heer C. Hei nis, Kogerpolder 442. De kantoor-uren zijn op die dag als volgt: AKERSLOOT (fcafé Verduin: van 9.30— 11 uur; KOGERPOLDER (perc. C. Heinis): van 1.30—3 uur. (Knipt deze bekendmaking uit) „SIGARETTENFABRÏKANT" TEGEN DE LAMP. C Door de economische dienst is proces verbaal opgemakt tegen een inwoner dezer gemeente, die regelmatig aange wezen bonnen van de tabakskaart op kocht en op deze bonnen shag betrok, daarvan sigaretten fabriceerde en zwart verkocht. Een hoeveelheid shag is In beslag genomen, terwijl voorts tegen de verkppers van de bonnen eveneens proces-verbaal zal worden opgemaakt. ZWARTE WECKGLAZEN. c Een winkelier kreeg proces-verbaal wegens het voor meer dan 100 boven de vastgestelde prijs verkopen van weckglazen. SCHOENEN ZONDER BON! In de nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in een schoenenfabriek alhier, waarbij een aantal paren nieuwe kinderschoenen in de maten 19 t'm 24 werden ontvreemd. GEARRESTEERD. Door de kinderpolitie is een 30-jarige man gearresteerd, die zich schuldig maakte aan het plegen van niet nader te noemen handelingen met jeugdige meisjes. WAARSCHUWING. c Kinderen, wonende in de buurt van de Eikelenbergstraat. Leliestraat en omgeving kiezen 'regelmatig als speel plaats de spoorbaan, die zich daar in de nabijheid bëéindt. Zij vermaken zich met het oplaten van vliegers en letten daarbij bijna niet op passerende treinen. Hoewel zij herhaaldelijk door de po litie worden verwijderd, keren ze steeds terug. De hekken op de toegangswegen tot de spoorbaan"zijn in de oorlogwin- ters opgestookt, doch binnenkort zal daarin weer worden voorzien. Er wordt een beroep gedaan op de ouders om hun kinderen er op te wijzen, dat het levensgevaarlijk is om de spoorbaan als speelterrein te kiezen. De politie ver zoekt medewerking ter voorkoming van ongelukken om een einde aan dit euvel te maken. Minister Wallace Geen vrede zonder overeenkomst tussen Rusland en Amerika „Hoe moeten de acties der V. S. sinds VJ-day, als b.v. de proeven met de atoombom, de voortdurende productie van bommen, het plan om Latijns Amerika met onze wapens te voorzien eq het verkrijgen van luchtbases over de halve wereld, de andere landen toeschijnen? Deze acties bewijzen, dat wij alleen maar met de lippen ter vredesconferentie de vrede prediken. De Russen zullen hun pogingen ter vervaardiging van bommen verdubbelen en ook besluiten om hnn „veiligheidszone" in Oost-Europa en het Midden-Oosten uit te breiden. Uit mili tair oogpunt Is dit nog maar gertng, vergeleken met onze luchtbases in Groen land, Okinawa en vele andere plaatsen, duizenden mfjlen van onze kasten ge legen". aldus Henry Wallace, de Amerikaanse minister van Handel in een brief aan president Truman. „Wij moeten trachten een eerlijk ant woord te krijgen op de vraag, welke fac toren er de oorzaak van zijn. dat Rus land ons wantrouwt en wij Rusland", zo vervolgde Wallace. „Van het Russische standpunt bekeken ls de lening aan En geland en het weigeren van een lening aan Rusland een bewijs te meer voor het verstevigen van een antl-Sowjet-blok. W«J moeten begrijpen dat de wereld veran derd ls en dat heden ten dage er geen wereld kan bestaan, tenzij de V.S. en de Sowjet-Unie op een of andere manier samen kunnen leven Wij moeten onder handelen over een verdrag voor een in ternationale supervisie op de ontwikke ling van de atoom-energie. Wij moeten trachten de vrees voor Rusland, die door sommige kringen ln de V.S, wordt aan gekweekt, tegen te gaan. WIJ moeten niet len. Wij zijn verreweg de machtigste natie ter wereld. Als wij praten over da noodzakelijkheid om onze verdediging te versterken, zullen wij door de andere landen als huichelaars worden be schouwd." Voorts drong de Amerikaanse minister aan 05 economische besprekingen met de Rossen. Grepen uit het Radio programma DONDERDAG 19 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 7.— en Nieuws, 8 15 Pluk de dag. 11.45 Famtlieber uit Indlé. 12.30 Klaas van Beeck. 15.— Omroep orkest. 17.35 Marinlerskapel der Kon. marine. 20.08 Groningse avond 23.— Beet hoven-cyclus. 23.25 Avondconcert. HILVERSUM H. 7.— en 8— Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 12.— Dolf van der Linden. 15.— Voor zieken en gezonden 18.15 The Skymasters. 18.45 Sportpraatje. 20.05 Radio Philh.-orkest. 21.— Hoorspel. doen. alsof ook wij on» bedreigd gevoe 32.40 Blng Crosby. 23.45 Good Nlght. q Waarderende woorden van den heer Rijpma In het stadhuis werd Dinsdagmorgen, in tegenwoordigheid van het politiecorps en het gemeentebestuur de nieuwbenoemde commismris van politie, de heer J. Dreeuws, door den burgemeester geïnstalleerd. De burgemeester, prof. mr. A. Koelma» sprak den heer Dreeuws toe én meende, dat de nieuwe commis saris, die hier in Alkmaar geen on bekende is in de jaren '29'34 is hij hier als adjunct-inspecteur werk zaam geweest in onze stad zeker een belangrijke, doch ook een aan gename taak zou vinden. De heer Dreeuws is op de hoogte van de be hoeften, die Alkmaar heeft en bo vendien kent hij nog een gedeelte van het oude corps. Het gehele Alk- maarse politiecorps is op de hoogte van haar taak en die mannen zijn opgewassen tegen alle moeilijkhe den. In dit verband, aldus burge meester Koelma, is het belangrijk, dat de nieuwe commissaris den heer Rijpma bij het leidinggevend perso neel zal vindien. De heer Rijpma heeft na de bevrijding veel en moei lijk werk verricht en ten overstaan van het gehele corps wil ik hem hiervoor dank brengen. Na de verwachting te hebben uit gesproken, dat de commissaris er volkomen in zal slagen zijn taak te vervullen, verklaarde prof. Koelma de heer Dreeuws geïnstalleerd als commissaris van politie. Samenwerking en vertrouwen. De nieuwe functionnaris nam vervolgens het woord en zeide, dat het. commissariaat van politie te Alkmaar voor hem steeds een bij zondere aantrekkelijkheid heeft ge had. Mijn beneeming. aldus spr.. door mij dan ook met vreugde aanvaard, bracht echter iets anders met zich mede en dat was dat mijn vriend Rijpma, de man, die de belangen van fret corps zo uitstekend heeft gediend, hierdoor genoodzaakt werd zijn functie neer te leggen. Ik hoop echter en na een gesprek dat wij gehad hebben verheug ik mij op de samenwerking met den heer Rijp ma dat. hij mij met zijn waarde volle adviezen terzijde zal willen staan. Spr. vroeg ten slotte het volledig vertrouwen van het corps. Slechts op deze basis kan samenwerking vruchtdragend zijn. Volledige steun. De heer Rijpma richtte vervolgens het woord tot Hen burgemeester, de zen dankende voor de waarderende woorden tot spr. gericht en tot den heer Dreeuws. die hij geluk wenste en een hartelijk welkom toeriep. Spr. zegde zijn volledige steun toe en dankte voorts het corps voor de medewerking tijdens zijn waarne mend commissariaat betoond. Namens de centrale nolitie-organi- caties sprak de heer Weel en na- Reclame-atelier geopend Gistermiddag openden de heren N. Slüderink en C. Boots hun reclame atelier ,.Coni" Tan de Laat 79, tegen over de Kapelsteeg. De winkel en het daarachter gelegen atelier zijn eenvoudig, doch smaakvol ingericht en vormen op zich zelf al een reclame. De rustig aandoende étalage is een demonstratie van de wijze, waarop de firma haar taak zal opvatten. Voor lopig zal „Conl" zich beperken tot het verzorgen van étalages; wanneer de vereiste vergunningen gekomen zijn wordt ook een begin gemaakt met het uitvoeren van publiciteitsopdrachten. Heren Co—Ni; veel succes! NAAR V0LENDAM! Gisteren brachten onze Engelse gasten een bezoek aan Volendam. VOST81 de reis tot Amsterdam in een veewagen bracht er de juiste stemming in. Ook in Vo lendam amuseerde men zich best! Na een gedurende een uur koffie te hebben ge dronken in een café waar het droog was en warm, wandelde het buitenlandse gezel schap nog een uurtje tn de regen rond Daarna werd vol moed de terugtocht aanvaard. Ztj zuilen zich allen deze dag nog lang herinneren. GEDECOREERD. Onze oud-stadgenoot, de heer D, J. Kommer, kapitein-luitenant ter zee, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden. Ook onzen plaatsgenoot, de heer N. R. Th. van Binsbergen. commies bij de directe belastingen, eerste afdeling, werd door H. M de Koningin een onderschei ding toegekend en wel de gouden ere medaille van Oranje Nassau. DRANKWET Ingekomen ls een verzoek van den heer F. Baars, alhier, om een verlof B ver- lof voor de verkoop uitsluitend van al coholvrije dranken voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Ovdegracht nr. 152 Binnen twee weken na dagtekening dezer bekendmaking kan een leder schrif telijk bezwaren tegen het verlenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 18 Sept 1946. A. KOELMA. Burgemeester. R. VEENDORP. loco Secretaris. mens de sportvereniging inspecteur Haverlag. Beide sprekers boden den commissaris bloemen aan. De C. v. P. van Leeuwarden. die als laatste het woord voerde, wenste burgemeester en corps van harte geluk met de benoeming van den heer Dreeuws. In Leeuwarden was de heer Dreeuws een zeer ge ziene figuur en spr. zeide er niet aan te twijfelen of de nieuwe com missaris zou dat ook in Alkmaar worden. Tot slot van de korte plechtigheid werd het gehele corps voorgesteld aan den hurgemeester en aan den commissaris. De Jonge Spelers met de revue .Jong Holland trapt af" c Met buitengewoon succes had Dins dagavond in het Wapen van Heemskerk het optreden plaats van de Jonge Spe lers met de revue „Jong Holland trapt ar'. Het was de eerste maal dat zij in het openbaar optraden en met succes. De medespelenden gaven zich met volle overgave ln de verschillende nummers. Het is ondoenlijk om alle spelers af zonderlijk te noemen, maar toch willen wij enkele niet onvermeld laten. Allereerst dan de Pessimisten. Deze waren zoals altijd weer prima en dat de nummers zeer i de smaak van het publiek vielen bleek wel uit het her haald applaus en de toegiften die ze moesten geven. Verder waren er De 4 vrolijke Snuiters, die behoudens enkele onzekerheden in hun spel, hun nummers op zeer goed wijze naar voren brachten met hun mondharmonica's. De verschil lende sketches, die werden gegeven, werden zeer goed uitgevoerd. Alleen willen we er hier op wijzen, dat het spel wel wat vlotter had kunnen rijn, er wordt nog een beetje te langzaam gespeeld. De accordeon-virtuoos was ook ttêr goed, vooral het Nonnenkoor uit Casa nova werd zeer goed gespeeld. En zo kwam dan het einde van de zo goed geslaagde avond. De spelers werden door den heer Jansen met een hartelijk woord van dank" toegesproken en er werden enige bloemstukken als beloning overhandigd. Ook werd deze maal de toneelmeester niet vergeten en werd hem als dank voor zijn toch ook zeer belangrijk werk een doos si garen overhandigd. Bravo Jonge Spe lers, deze avond zal u tot nog meer stu die aansporen. MELK ZONDER BON! Hedenmorgen om half tien reed een vrachtauto van de CoöpT Alkm. Cen trale melkinrichting geladen met ge vulde melkbussen door de Koorstraat. Op de hoek van de Kerkstraat raakte een der achterwielen het trottoir en door de schrok sprong een melkbus op de straat. Een voorbijganger wiet het gevaarte, dat met enige rare capriolsn over de weg huppelde, ternauwernood te ontwijken. De melk vloeide over straat en een raam van het koelhuis KoorstraatKerkstraat werd van on der tot boven bespat Enkele honden en katten namen met kracht het straat reinigingswerk er hand. K.N.V.B.-Programma voor Alkmaar en Omoeving A.s. Zondag draait de K.N.V.B.- ccmpetitle weer op volle toeren. Voor de Alkmaarse clubs is het pro gramma als volgt: Zaandam: ZFCAlkmaarse Boys; Amsterdam: APGS—Alcmarïa; Alkmaar: AlkmaarZeevogels; Uitgeest: USVU—De Rondere; C a s t r i c u m Vitesse—HSV. CIRCUS JOS. MULLENS - Vrijdag 20 September zal het grote twee mastenclrcus Jos. Mullens op het Canada plein een gala-première geven. In vele plaatsen, waar het circus reeds optrad, oogstten de voorstellingen enorm succes. Op het gebied van acrobatiek, evenwichtskunst en diverse krachttoeren worden uitstekende prestaties te zien gegeven. Een aantal Belgische clowns ver lenen hun medewerking: verder treedt o.a. de bekende hoge schoolruiter Otto Schuman op met zijn prachtige Arabische vol bloedpaarden. De kindejrgn van den heer MuJJens ver schijnen als Jockey- en voltige-rijders en de muziek wordt verzorgd door éen groot circusorkest onder leiding van den ra dio-kapelmeester Bert Klasema. Het zal circus Mullens Vrijdag niet aan belangstelling ontbreken! NOORDERMARKTBOND 40.000 kg witte kool f 5.20—f 5.50, 14.000 kg rode kool f4,20—f8.80. 17.800 kg Ée e kool f5.00—f7.70. 1.200 kg groene kool f 13.00— f 13.50. 3.500 kg uien f7,00—f7.20, idem grove f71,0. idem drielingen f 2,90, idem nep f 6.10—f 8,80, 3.000 kg slabonen f 30,20— f 63,60 en afw. 123,10, alles per 100 kg

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1