~Aan onze lezers De Knuppel in het Hoenderhok De directie van de drukkerij, waar onze krant gedrukt wordt, heeft geweigerd onderstaand artikel te laten zetten. Dit artikel had op de plaats behoren te staan, waar u gisteren, zeker tot uw verwondering, een witte kolom vond. Ons blad is dus onder censuur gesteld. De censuur wordt uitgeoefend door de heren van de „oude krant". Volgens het vorderingsbesluit is de directie verplicht onze bladen te drukken. Deze directie maakt nu de persvrijheid tot een aanfluiting en bestrijdt ons blad op leven en dood. Wij-nemen de handschoen op, want wij weten ons gesteund door onze lezers. Alkmaar Hoorn 26 September 1946. Beverwijk J Directie: DE VRIJE ALKMAARDER DE VRIJE HOORNSE DE KENNEMER KOERIER De Heren van de „oude pers" zijn verstoord over ons. Wij behandelen hen niet volgens de repels van wat zij onder fatsoen verstaan; sterker, wij zouden bij onze beschouwingen over hun herverschijnen „asfaltjournalistiek" plegen en unfaire concurrentie middelen aanwenden. Dat is dus niet mis! En men moet zich wel heel hoog plaatsen en overtuigd zijn van eigen goed recht om tot een dergelijk oordeel te komen. Wij willen de Heren echter het volle pond geven en heel duidelijk zeggen hoe wij over hen en hun zaak denken. Wij bezitten gelukkig weer een vrije pers in een vrij land. En wij zouden verraad plegen aan het grote goed van de vrijheid en de geestelijke leiding van ons volk, als wij ons licht onder de korenmaat stelden. Daarbij willen wij be denken, dat er een Waarheid is, die bo-ven zekere vormen van inhoudloos fatsoen uitgaat. Dat fdr- mele juistheid nog niet identiek behoeft te zijn met moreel recht. Laten de Heren geen neerbui gende'vriendelijkheid van ons verwachten; daar mede bouwen wij geen lieuwe wereld, geen nieuw Nederland. Mijne Heren van de „oude" peiu, hier, boven het Noordzeekanaal zowel als elders, tussen U en ons gaapt een niet te overbruggen kloof. Een kloof, die slechts van Uw kant af gedicht kan worden. Wij kunnen slechts met elkaar praten, als gij ónze geestelijke doelstellingen aanvaardt, en gij alles wat aan Uw verleden herinnert zult hebben uitgesne den. En dat zal onmogelijk blijken! Ons vólk wil niet en kan niet vergeven! Dat is een zaak van to be or not to be! Tussen U en ons, Heren van de „oude" pers, staat een ideologie. De strijd, die wij aangaan, is dus geen concurrentiestrijd, maar een ideologische strijd. Het gaat om Waarheid en Gerechtigheid en niet om centen, mijne Heren. Een krant is niet in de eerste plaats een handelsobject, maar een middel tot voorlichting en vorming van de publieke opinie. Als gij dus van concurrentie spreekt en daaraan het praedicaat unfair verbindt, kan dat niet op óns slaan en naar wij hopen ook niet op U. Nu Uw naamkaartje, mijne Heren! Gij kondigt U zelf aan als de „oude" krant. Uw reclame liegt, wat dit betreft, niet. Gij zegt: dit moet op last van hogere autoriteiten. Het zal wel zo zijn, maar veran dert dat in wezen de zaak? Met of zonder toestem ming van welke autoriteit ook, zij t gij wat gij zelf zegt te zijn: de „oude" krant Dat is de krant, die ons vóór 1940 al niet sympathiek was en ons daarna stellig niet sympathieker is geworden. Gij zijt de periode 1940—1945 toch niet vergeten? Toen eerst de voor 1940 bestaande krant en later het „Dagblad voor Noord-Holland" nu niet zo'm heel fraaie rol hebben gespeeld. Een rol, die ik zonder reserve als verraad kwalificeer. Wat dit betreft, ben ik overigens in goed gezelschap: slaat er het oordeel van de commissie Vonkenberg maar eens op na! Nu is het mij niet onbekend, dat Uw bedrijf is gezuiverd en dat ferme straffen zijn uitgedeeld. Uiteraard aanvaarden wij het resultaat dezer rechts-

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 5